De Vnocw VVS DEA 11 ROS KAARD, Spreekplaats. De Kiezing van 8sle° Juni. 14d* JAAR. N° 703. - 9 April 1886. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in Bareel of Winkels, 5 centiem. Voor g'heel Belgenland 2,50 's jaars. Voor al de Landen van Europa, en voor a'ander Werelddeelen, 4,50 's jaars, franco thuis. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. RFRT^HTFW 'T kasteel der verdoemenis, is Dlillivll I LiLl dat geen treffend Verhaal geweest nog- tans, het was maar in 't kort hetgene het Boek van 't Kasteel der Verdoe menis in 't uitgebreid geeft. ■riT-wiw»--- Dit boek is te koop aan fr. 2,00 franco 2,20. Nu, de naaste week beginnen wij een 2edeschets uit onzen tijd uit Gent, met bijzonderheden over de Socialisten en hun werkingen; en daarna gaat er weêr een groot verhaal van M. Van der Gucht in DE WERKMAN komen Des Zwaktes aiivokaat. Men schrijft op De Werkman in, ten allen tijde des met genoegen dat onze geëerde Medewerkers en Lezers van ons blad blijven ter harte nemen. jaars. Wij zien le verspreiding IIif, Bode Waarachtig, ge zijl daart Ja, menschen, en ik kom uit de Walen? En lioe is 't daar mm Och, zwijgt er van; uw hert krempt van droefheid inee», als gij al die Schelmstukkerij -^en al die Ellendeziet; gezoudt weenen dat uw V kaken niet meer opdroogen... Ach, dat ze toch Snaar 't Woord van den Paus luisteren; hij heeft ®uns zoo wel gezegd dater te veel Zinnelijkheid is,Geldzucht en Trotschheid bij de Rijken, en te veel Nijd en Afgunst in de geringe standen... Menschen, men schen, ge ziet nu toch wel dal de goddelooze Samenleving een Monsterachtigheid is, en als d'oogen niet opengaan, we zullen nog wreeder Torrnentatiën en Ellenden belden. Hoe dikwijls hebben de libv.rale gazetten niet geschreven: De Walen zijn vooruitDe Walen zijn aan geen superstitiën onderworpen! De Walen vragen eenfonzijdig Onderwijs!.. Nu, dat elk oordeele, in de steden gelijk op den buiten, op de Markten gelijk in de Straatjes: Moesten de Vlaanderen zijn gelijk de Walen, ware Belgenland niet een spelonk van d'helle en zou men niet roepen: Petje Pruis, kom met uw le ger, om al dat slecht Volk te boeien en te ketenen! Ja, Bode Waarachtig, ge spreekt aJs 'nen boek... Maar hoe is 't nu langs Luik Langs Luik, achter schrikkelijk onweder, grootstilte; 't is er r.u kalm; d'Anarchisten zijn raar hun werk gegaan, met d'arragie in hun hert; de prisons zitten vol, en de Vonnissen beginnen. Zul len de kopstukken der Socialisten nu bun slachtoffers uit den druk halen?Neer., neen, neen! van de Katholieken alleen ontfongen zij hulp en troost! Te Luik, menschen, ben ik zondag i de Vergade ring der Vlamingen geweest; och, 't is daar zoet en aangenaam; 't is daar esn zalige rustplaats, in 't midden van een dorre woestijn; ge moogt zoo rijk zijn a!s dezee diep is, zoo gezond als eenen bliek in 't water, zoo klo-k als Samson, en ge vergeet uw Geloof; ge zijt ellendig en miserabel; want de Tijd vliegt, de Dood is daar, en uw hert zegt u altijd: Er is toch een ander lever.Ons leven hier i1 een korte doorpassagie, wat geeft het dat ij lijden en afzien, als wij maar in dat eeuwig Vaderland binnengeraken, bij ons Ouders en Voorouders! Bodeken, ge spreekt gelijk 'nen Theologant Och, t is d'overtuiging van die waar den; en dat al die kan, te Luik en te Roufcaix en te Parijs, toch bij de Katholieke Veree- nigingen ga, en ik defiéer hem mij tegen te spreken. En hoe is 't langs Charleroi, in IIene gauw Daar is men nog tien graden dieper in t Ongeloof dan te Luik: de Gruweldaden, daar uitgerecht zullen lang onthouden worden en lang aan de ribben hangen velen van de werklieden, ze doen met zeven haasten hun Eerste Communie, en dan adieu kerk en kluis! Als ge peist, menschen, op 12 uren tijds z'hebben daa-een schade toegebracht van 9,600,000 franken. Nu dat de Muiters getemd zijn, er gaat veel volk zien naar de puinhoopen en elk slaat zijn armen overeen; en elk roept, gelijk te Parijs na de ja ren 70: D Helle is daar gepasseerd, d'HELLE! De Soldaten zijn er nog? Zekerlijk, de Militaire Overheid ia daar baas: de Burgerlijke Wachten blijven ingericht, elk is op zijnen kivi, uit vrees van een nieuwe losbersting; men hoort van ijselijke wraaknemingen, brand rampen en moorderijen; d'/. narchisten zweeren van zich te zullen venjeeren; en deFabrieken zullen maar herbouwd worden, als er te Charleroi verscheide kaserns bijkomen; want de kapitalisten zijn benauwd, en met rede; als de wetten van God niet geeerbiedigd worden, kunnen de rijke men schen niet in vrede hun goederen genieten; men rekent dat he' eeD j ar zal duren, eer de groote Glasfabriek van M. Baudoux wederom in haren haak staat. En hoe zullen de mensehen onderlusschen le ven Ja, dat zal Vooruit van Gent niet komen zeggen: veel afzien, geen werk hebben, geen w«rk en geen brood!... En ze durven zulke za ken vooruitgang noemen De fortuin van een Landstreek verkwisselen en vernietigen Hoeveel dooden zijn er? 't Is nog niet juist geweten, toch diep in de twintig, zonder degeen die thuis ziek en zuchtig liggen en niet durven klagen, uit vreeze van de Proces Verbalen. Zijn er Soldaten gedood of gekwetst 1 Ongetwijfeld; men weet het nog niet Is 't waar gelijk de Socialisten schreeuwendat er op de werklie den geschoten is gelijk op de musschen Neen, dat zijn formeele leugens! Ziehier hoe de zaken gaan; wij nemen een feit gelijk het gebeurd is dander week nabij de kool- putten van Mariemont: Een talrijke bende Anarchisten kwam afge zakt, met hun roode vlaggen en onderwege in al d'herbergen drin kende zonder iets te betalen; dat is zeer gemakkelijk en zeer goed koop; het 7° linie komt aan, onder bevel van kapitein Neveu; d'i..- zichten der Anarchisten zijn schrikkelijk; ze moeten beteugeld wor den. De kapitein doet al de nieuwsgierigen weggaan, meest vrouw volk uit Carnières en Pleton; dan gaat hij vooruit met 19 mannen en 1 trompetter, 25 passen ver; dan trekt hij met den trompetter nog 10 passen verder; d'Anarchisten blijven staan en zwaaien met hun stokken. De kapitein doet de drij sommatiën, drij maal blaast de trompet. De kapitein roeptDat alle vreedzame menschen weggaan, er gaat geschoten worden! De chef der bende, een kleine roste kerel, steekt zijn stok in d'hoogteenroept VOORUIT al d'ander volgen hem na, dan gaat de kapitein weg; hij wacht nog een oogenblik hij beveelt FEU VUUR! en de 19 mannen schieten Ei, ze schieten Ja, de publieke Orde moet toch gehandhaafd worden; 't Volk vraagt de Uocdstraf voor de moordenaars; en zijn die Anarchisten geen rampzalige kerels die menige brave ziel in 't graf stooten? Ze schoten dus; de bende vluchtte weg, gansch radeloos en twee man vielen neèr; de roste opleider en een jonge mijnwerker, een waalken van 23 jaren Ze worden in de kantien van de kool putten gedragen; ze sterven daar's a- vondsAch, riepen zij, waarom heb- ben ze toch op ons geschoten Maar de sommatiën zijn gedaan! G'hebt dat toch gehoord! Ja, maar ons cpstokers hadden ons verzekerd dat er niet zou geschoten wor den Zoo liegen dis goddelooze Volksbedriegers En dat ze toch altijd slachtoffers vinden Eilaas, 't kwaad is verleidelijk. Is er opstand geweest ie Lessen 1 Ja, 1000 werklieden die woelig rondliepen; ze wierpen met steer.en naar de Gendarms: een brigadier wierd gewond. Dan zijn de Troepen gekomen en de menigte liep uiteen. Wat nieuws uit Brussel >e Kapitalisten en de Surgers zitten er vol angst en schrik men vreest een schrikkelijke ontploffing, met al dat slecht volk daar; onlangs zegde de Koning aan baron Beyens, dat hij beeft voor den i3 Juni, want alsdan, na de kiezing schikken de Socia listen te Brussel een groote Vergadering te houden, om 't katholiek Ministerie te duivelen Maar nu zien ze dat d'Anarchisten iets andtrs in d'oog hebben. Daarbij z'hebben te Brussel aan't Volk geleerd, hoe ze moeten de rustige lieden aanranden, begekken en bestelen. Menschen, tot de naaste week laai ons alles wat op Geuzerij, Radikalismus en Socialismus rekt, uit ons herten en uit ons huizen verwijderen. Dat men toch oppasse en overal wel uit zijn oogen zie! Een liberale gazet van Gent had geschreven, korts voor den Oproer in de Walen, dat de hulp der Socialisten toegezegd was aan de liberalen... Nu ziet men, met welke lekkere Bondgenoten zij ten strijde trekken. Ons Leger. In tijd van Vrede sujn er 19 regimenten te voet met 1676 Officieren en 2 .671 Soldaten; 8 regi menten Peerdenvork, 296 Officieren en £>680 Soldaten; 7 Regimenten der Schutterij, 467 Offi eieren en 7559 Sol laten; de Genie, 135 Officieren en 1571 Soldaten: den Trein, 23 Officieren en 377 Soldaten: totaal. 2597 Officieren en 46858 S ldaten. Te Hamme Zogge ter herberg St Eloi bij Frans D'Hooge, tusschen vier gezellen die aan 't jassen waren. Romaan De Waele had de kaart ge deeld. De eerste spreker Charles Louis Vercaute- ren zegde dat hij eenen achtsten van hertenen had; hierop antwoordde de tweede spreker Char les Louis De Smet: gij zit voren, maar anders ik heb eenen achtsten van pijkenen. Nu was het de beurt vanspreken aan DesiréQuintelier die zegde: ik ook heb eenen achtsten, eenen achtsten van koekenen; hierop antwoordde de deeler De Waele: Ziehier eenen achtsten van klaveren dus van troef en dat is den besten van alle vier! Hewel, Mijnheer de op steller, heeft Hamme- Zogge de 1* prijs van de kaart rareteit niet van dezen winter? Ai, die nieuwsgie righeid! Te Berlijn, een Dame, liefhebster van feuille tons en verhalen, lag onlang ziek en schreef aan den Drukker eener gazet, dat zij 't Verhaal opvolgde dat ze vreesde niet lang meer te zullen leven, en of het niet mo- geluk was. van haar het handschrift te bezorgen, om voor hare dcod den uitval van Verhaal te kennen... Aan dien wensch der stervende kon voldaan worden. Een Socialist t'Aalst. In een klein straatje t'Aalst, langs de katte- straat, wasü'anderweek 'ne kadé, schrikkelijk door den neus geboord: hij tempeeste geweldig, sloeg een lan eern in stukken, stampte op de kat en riep uit: Ik zal g'heel ons straatje ia brand steken, want ik' ben Socialistl lu een Slad van Frank rijk zijn de gardevils nog al dikwijls dronken. Een jongen wordt voor den Vrederechter ge daagd. Wat heeft u hier gebracht? T vee gardevils, M. President! Ha, 't is zeker voor Dronkenschap? Ja President, juist, ze waren alle twee dronken. In mijnen tijd,zegde een Vader, gingen de zaken niet gelijk nu; nooit heb ik aan mijn vader durven verant woorden gelijk gij. Welke vader hadt gij dan? vroeg de Zoon. Een betere dan gij, iongen, ja duizendmaal beier dan de uwe.

De Werkman | 1886 | | pagina 1