Korte Replik. -sr Marktprijzen Sara. Ai, maar Tonia, wat zegt ge nu uit de "Walen! Dat zijn daar stukken geweest!... "Wel, mijn lijnwaden kaffébeurze Zijn dat nog menschen of zijn '1 duivels? Ia 't een leven of een helle G'heel de wereld spreekt ervan, en dat wordt verteld, zoo ver als er menschen wonen! Tonia, Tonia, g'enzegt gelijk geenen enkelen spreek. Tonia. Och, k Sara, kind, ik medi- teer en dubbineer en spékule.r daarop Wat zullen wij eggen? 'ne Mensch en is geenen boom;op d'akkers en in d'boven is alle dagen werk om 't onkruid te wieden, en als de men schen, met permissie leven, gelijk de die ren, is 't wonder dat ze dan ook bijtijd zich eer.s lostrekken en opspringen gelijk de wilde stekelverkes uit de bosschen van Rusland Sara. Maar, Tonia, zie. dat moet daar toch wreed geweest zijn in de Walen; als M.Partoes zijn Fabriek en zijn Kasteel in brard stonden, een fabriek waar 180? man werkte!... 'k zie daar die vlammen zoo hoog, als den Ondenberg van Geerdsbergen ik hoor dat volk huilen en nadatnm als de jongens moesten optrekken, dat zooveel Ondersherten verscheurd wierden,peizende: ze moeten vechten tegen die wildemans! ze zijn gekwetst! ze liggen dood! Ach, Ton.a, znllen we dat ooit van ons leven vergeten! En zullen de Nakomelingen ons willen gelooven Tonia. Ja. Sara, ge spreekt met verf en met rede Sara, ge ziot 't einde van uw hand, maar 't einde van die wreedheden, weet niemand; 't gaat altijd verder; en laat het eens komea, gelijk De Werkman vreest, dat 't Leger vol Socialistsrij is Sara. Brrr, dan moeten wij allen do wereld nitloopen! Maar,Tonia. Ons Heer zal ons van zulken diaprastus bewaren Tonia. Ja, Sara, als de menschen hun oogen openen, dan zal 't van eigen beteren, maar anders, die leeft, zal zien, maar 'k vrees... REIZE RO^^OE WERELD. - Ei, wat gaat er om, in Rusland Er is daar een mouvement van troepen, buitengewoon, en de Czar rijdt met zijn Fami'ie naar den Krimeé.. Is 't om dichter te zijn bij de Zwarte Zee aan den Oosten Want ge moet weten, Vriendekcs, 't en is nog op zijn effen niet tusschen Serbië en Bulgarië; 't stak daar zoo gewel dig d'ander week, dat de Rus sprak van Bulgarië en Rumelië te bezetten... O gi droeven Ris! hebt genrg niet genoeg slameur in uw Staten? Czar lexander III, naar Krimée afzakkende, is be schermd en beschut en beveiligd en bezet langs op en neêr 't convoi, door een leger van 100,000man! Ai, mijn hert, gaat gij alzoo op reis Job schreef in illo tempore Ik zilte liever op 't hoogste van een strooien dak, dan met een boos wijf in huis. En Job sprak per ondervinding, doch, moest hij nu leven, wat zou hij niet dikteeren van 't Leven der Keizers cn Ko ningen! - Griekenland heeft 85,000 man onder de wapens en het Slaat daar zoo corlogsgezind als een katelaansch haantje; het rekent op zijn sterke vloot en op de divisie der Mogendheden, om den Turk aan te pakken. Men rekent dikwijls zonder den weerd en men komt tc kcrt. In Pruisch- en Rusland-Polen en vice-versa, grcote angsten en troebels wegens d'uitdrijvingen. Ge zijt daar vreemd, Rus of Duitsch-Polak; g'hebt uw Familie, uw affaires, uw werk, ge moet weg, zonder misericorde, weg op korten termijn van tijd. Er zijn Tirannen in de wereld, dat is probaat en zeker. De Aartsbisschop van Parijs komt te schrijven een brief aan de Mi nisters van Frankrijk, over al hetgeen zij verrichten tegen 't Katho liek Geloof, 't Is 'ne Vader die klaagt, omdat zijn kinders mishan deld worden. De Aart:bisschop zegt in zijnen brief, dat men geen grootere schade kan doen aan 't Gemeenebest, dan met de Gods dienst te vervolgen... In Frankrijk, gelijk hier, durven de Radi- kaien en Anarchisten klsgen, omdat 't Geestelijk de Kerk verde digt D'aanranding mag hevig zijn, ongehoord, en de verde diging, die olicht durit men als misdaad aanwrijven. Wat streken zijn dat toch! In Italië zijn de Kamersontbonden. In Spanje zijn de Kiezingen zachtjes afgeioopen; 't Ministerie is er door ver sterkt. KERKELIJK NIEUWS. Vergeten wij den JUBILÉ nietelk ziet toch dat wij buitengewone slechte lijden beleven; en als de vermaningen en opwekkingen van de Geestelijke Overheid niet helpen, dan volgen er schrikkelijke cn langdurige kastijdingen. Zondag 4 April, is de Z. E. H. LAMBRECHT te Mechelen Bisschop gewijd Mgr Lambrecht heeft voor kenspreuk genomen de schoone woorden: Regnct Christus, dat Christus heersche! De Breve, die de Bisschoppelijke Macht ver leent aan Mgr Lambrecht, was door den Paus geteekend den 17 Maart. Te Melsele is het tijdvak der Bedevaarten op O. L Vr. Boodschap plech tig geopend. Korts te voren had een zieke jongeling uit de Normaalschool te St-Nikolaas, daar een wonderbare hulp verkregen. Te Roomen is een Vereeniging ingericht, om 't Zondagwerk te beletten en de deftige viering der Zen-c., Feestdagen uit te breiden... 't Zondagwerk verlaagt en ver derft c jo. mensch. Ongelukkige streken waar veel 's zondags wordt ge werkt! - Den Dijnsdag 6 April is g'installcerd de E. H. Callcbcrt, als Pastoor te Houthem, West-Vl. PLOURDES: De Bedevaart naar de Pyreneën; die wilt k;y- ingeschreven zijn, 't wordt hoogen tijd, Antwerpen ver- trekt den 3 Mei aanstaande; na 15 a 20 april is d inschrij ving gesloten. i8te klas 160fr., 2de 110 fr., 3de 75 fr. Er taan zieken meê, en arme zieken voor welke een karitaat wordt gevraagd, len schrijft in, tot Antwerpen bij M. Van Os-De Wolf, St Pieter en Pau- lusstraat en in ons Bureel. EBRGEN vertrekt den 10 en 12 Mei. Men bezoekt Lourdcs, Paray, Lyons, Tours en Pari s iste klas 180 fr., 2de klas 120 Ir., 3de klas 90 fr. Inschrijving te Gent bij M. Casier, H. Kerst, en te Kleyt Maldegem bij den E. H. rastoor Scheerlinckx, te Brussel bij den E. H. Vereecken, Zon derzorgstraat 46, Ixelles of Elsene. 'Eerste Communie voor de Kinderen, Zondag aanstaande; t'Aalst in St Martens kerk den Dijnsdag die volgt. Wij moe ten kort zijn, er is te veel ander nieuws; maar Proficiat, Har telijk Proficiat aan d'achtbare Ouders en aan hun teêrgeliefde Eerste Communikanten. 't Is de grootste, de schoonste Dag van 't Leven Mocht hij voor allen ook de kostbaarste Dag zijnDat d'Eerste Communikanten hun geluk wel beherti- gen, alleene'ijk bezig zijn met de Groote Gunst diezij alsdan den eersten keer ontfangen, en dat ze wel bidden voor hun Geestelijken, voor hun Ouders en voor hun Vaderland. Door zijn aanbiddelijke tegenwoordigheid in het H. Sa crament des Autaars, is Jesüs Christus, de Koning der Zie len, het Opperhoofd der Kerk, de Toevlucht der zondaren, de goede en zachtmoedige Verlosser, de Trooster van alle smarten, steeds te midden zijner kindei en... God enmensch tevens, is hij de levende band die ons aan zijnen en aan on zen Vader verbindt. Hij aanbidt zijn Vader op volmaakte wijze, en vult de onvolmaaktheid onzer Hulde aan. Hij vraagt barmhartigheid voor de aanhoudende zonden der we reld. Mgr de Segur. L00PENDE NIEUWS. - Die goddelooze krawatten kunnen nu toch niets dan liegen. Z hadden inde Walen aan 't Werkvolk wijsgemaakt, dat de Soldaten met mochten, niet zruden geschoten hebben. Dat werkvolk bleef staan, na de 3"° sommatie; men schoot, twee dood, velen gekwetst. Dat Freie Wort van Aubel schrijft dat er rond Charieroi Burgemeesters zijn geweest die aan 't hoofd der Muiters naar de Fabrieken trokken, om er den arbeid te doen sta ken... Schoon manieren! Te Waterloo is een tweegevecht geweest tusschen twee Dames... Ook nl vooruitgang! Te Luik is ook groote ellende gekomen ten gevolge der Onlusten. De Sociëteit van St Vincentius heeft er op 10 dagen 4000 fr. uitgedeeld. Te Brussel is 't Verslag rondgedeeld van de Palronagiën van Jonge Werklieden om deze jonkheden in eer en deugd op teleiden en van de slechte vermaken af te houden. T'Autwerpen is een boeksken uitgeko men om de Pa ronagiën te doen kennen, als De Reddingsboot voor de Jonkheid van Stad en Dorp. Sedert dat een der Kopstukken van Vooruit te Gent 15 eigen Huizen heeft.spreekt hij niet meer van verdeeling of van gelijkheid.... Nu is 't Hebben is hebben en elk 't zijn! Er zijn te Brussel aangekomen lo prisonniers uit Leuven die naar Gent moeten; ze zagen er vervallen uit en zoo oud als de straat; en nogtans 't zijn menschen van in de 4o jaren. Gevan gen zitien in de wereld, 'l is stuur en wreed; maar wat zal 't zijn in eeuwige gevangenis, alwaar men zal zitien zonder hoop of sölaas, gelijk Bilderdijk zegt: Die intreed, leg de hoop, voor eeuwig eeuwig af. Te Berlijn zijn schrikkelijk veel Socialisten, meer dan 80,000; 't is maar door geweld van troepen en wetten, dat die passanten worden in toom gehou den. Er gaan Notarissen komen te Etterbeek. Schaarbeek, Elsene en St Pie- ters Jette. De Feesten te Mechelen.ter eere van M. Polaster, zijn uitnemende wel afgeioopen. Op den Steenweg van de Ciinge Kieldrecht heeft M. De Ridder, geboren uit 't Land van Aalst, thaüs Douanier te Meerdonck, een wel gevulde geldbeurs gevonden en dezelve aan de Plaatselijke Overheid behan- digd, alwaar de Eigenaar ze kan terugbe omen. PARLOIR. W'hebben veel litaniën van 't H. Aanschijn gezonden; hebben wij iemand vergeten, hij gelieve te schrijven. Uit Sinay van M. B. 2,50 86. Uit Burgh, van L. T. 2,50 tot Maart 87. Uit Gent van M. Sch. 2,50 voor 1 ab. 86. UitD.-Acr. 2,50 tot 1 April 87. Aan d'Inschrijvers van d'Annalen Men bericht ons dat de verzendingen ge schieden; er is veel werk aan; dus, men hebbe eenige weken geduld; al wat wij kunnen doen, de namen korrekt opzenden, dat is gedaan Uit Een. van M. L. V. D. B. 2.50 tot April 87; de litaniën zijn gezonden. Uit K. van M. Th. 32,34. Loos L. ja, 't was 9 en oneffen; ik zende u de litaniën. LATER NIEUWS. Wij hoeren met droefheiddut er iu de Fa brieken rond Charleroi, met Nieuwjaar, vuile goddelooze Alma nakken waren uitgedeeld, in groote menigte... Dat is 't werkvolk kapet maken en oproerig. Och, weten ze niet tot Eekloo dat Vooruit van Gent kan liegen gelijk'ne vogel vliegen! hebben wij dik reeds niet getoond doorpreuven en bewijzen? Daarbij,een gazet die durft schrijven De Katholieke Palronagiën zijn luizenkelders, zulke gazet verdient de dieps e verfoeiiuge. Wij herhalen het: Ongeluk kige menschen, die zulke gazet ia hun huis brengen't Gaat wéér STERREN REGZNEN in April, den 6, 10, 2u, 25 en 30 der maand. De Franschmanszeggen Mars venteux, Avril pluvieux, font Mai joyeux. In April regen en Maarte met wind. Dat maakt er de Beerkes zeer vrolijk gezind. De Duitschers spreken in dezen zin: Trockuer April is nichts das Bauern Will; Aprilen-Regen komt ihm gelegen. Als 't gebeurt volgens 's Landsmans wil. Dan zal 't regenen in April. De jaaarlijkzche BEDEVAART van Aalst naar Grooten-Beygaar- den (bij Brussel),zal plaats hebben den eersten zondag van Mei met een schoone offerande. Men schrijft in bij Louis Roels op de Vee markt-In de zaak van Ronsse zijn 40 Beschuldigden; in 't begin van Mei zal de Proceduur beginnen. De opstoker Defuisteaux is zondag door de Marchessés naar huis geleid. —5 Rechters van on derzoek zijn belast met de baldadigheden, plunderingen en bran-t- stichtingen rond Charleroi op te zoeken. Er is tot Oudenaarde een ziekte onder de PEERDEN van 't Eerste Chasseurs. -- Nu ko men te Dantzich de groote ijsschollen afgezakt; dat is jaarlijks een groote Feest in die streken. Te Quenast in de steenmijnen had den maandag 1500 man den arbeid gestaakt. Pater Felix heeft zondag schoon en aandoenlijk geprrékt in St-Gudula-kerk te Brus sel; er is karitaat gedaan voor 't Noodlij lende Werkvolk. De vrouw van Deurwaarder Delannoy ligt ziek, gevaarlijk ziek; dat mensch heeft al iets „gezien, met harea Vrijdenker. 2 Onder pastorijen zijn in Wesl-Vi. hersteld en daartegen huilen de libera len, alsof de wereld scheurde. Zwijgt, valscheSprietvlechters, want 't is door den eerbied voor Kerk en Geestelijk dat er moet Orde en Vrede in o'e wereld terugkomen. - Het komt moeren meer uit, dat M. Baudoux aan ziju werkvolk de radikale en liberale gazetten uit - deeldejze moesten af van de Kerk en ze zijn gevallen in 't Radi- kaüsmus. De prisons in de Walen zitten eivol; zelfs zijn ze reeds naar Brussel gebracht. T Aalst is de plaats open van Gemeente- Ontfanger. Men moet 40,000 fr. als borg storten. --- D Hop ligt plat, 50 31 frr 't Vlas, zonder verandering; de Granen standhoudend en weinig handel. Die slameuring in den Oosten doet veel kwaad; daarbij, 't is overal maar een halve bakte. Aalst'5 tatwrdags. Tarwe 19 00 a 20 5o Rogge 13 50 a 14 50 Mastelnin 18 - a 2e Haver 18 - a 19 5o Hop (1885)o- 00 a 00 Aardappels 7 5e a 8 50 Boter, 3 kil. 7 27 a 08 54 Eieren p. 25 1 54 a 1 73 Vlas 3 kilo 3 40 a 3 80 Viggens, koppel CO A 6a Hamme's zaturjags. Aard.look. 5 50 a 06 Kemp.ll.k 8 00 a 8 50 Boter p.k. 2 71a 2 91 Eiers p. 26 1 C4 a 1 81 Audenaarde, Donderdag. W.tarwep.h !65oaI7 50 R.tarwep.L.14 al4 25 Mastel, p. h. 11 5öi 12 Rogge n. h. 11 25 a 11 75 Hav.p.lOOk. 18 Co A 19 50 Aardap.p.100 k. 7,0o Boter p. k. 2 72A3o9 Waregem's zaturdags. Er naren 50 0 balen. Vlas 1 k. p. k. 0 00 a f 00 ld. 2 1 20 a 1 3o ld- 3 0 98 a 1 09 Werk 0 80 a 0 00 Mechelen,'s zaturdags. Tarwe look.19 25 a Rogge 14 38 a Haver 18 a Aardappels 8 a Boter p. k. 2 63 a Gceraardilergen maand. Tarwe 100k. 19 a Maste'uin Rogge Aardappels Boter p. k. Eiers p. 25 Vlas p. k. 17 - 15 00 a 00 00 8 Oo a 2 87 a 2 92 1 45 a o 1 45 a 0 00 Ninove, 'sdijnsdags. TarwelOOk. 19 00 a 20 0o Rogge 14 00 a 15 - Aardappels 8 CO A 09 Boter 1/2 k. 1 4C a 1 45 Zele, dijnsdag. Tarwe 1061. 16 50 A 17 Rogge 1501. 11 50 a 12 75 Boter p. k. 2 £4 a 2 85 Sottegem, 'sdijnsdags. Roodetarwe20 a 2u 50 mastelnin 17 00 a 18 rogge 15 0oal6~ haver 17 00 a 2o Oo ïtocsduere, 's dijnsdags. tarwolOO.k, 2o 00 a 21 roode dito 00 a rogge 15 a 15 50 haver 16 00 a 17 60 boonen 20 a 21 00 Aardappels 6 50 a 7 25 boter per k. 2 70 a 2 99 Eeiers p. 25 1 60 a 1 70 Antwerpen 's maandags. Middelprijzen p. Ioo k. Tarwe bl.inl. 1. k. 25 60 2 k. 23 50 Rogge bl. inl. 21 Maandag werden ter veemarkt verkocht p. k. 27 stieren o 72 131 ossen 0,8c a O 92 184 koeien o,7o 4 0 82 t>31 kalvers o,95 a 1 15 Dendermonde maandag. Wittetarwe 19 a 19 50 Rogge 14 5o a 15 Oo Boter p. k. 2 5o a 2 70 Eeiers p. 25 1 65 a 2 Korlrijk, maandag. Aardap.gele 8 00 a 8 50 roode 8 «0 a 8 fie Boterp.l/2k. 1 60 a 1 75 Koolzaadol.103 k. 46 Lijnolie 100 k. 46 a oO St Nikolaas, dondedag Tarwe p. I06 1. Poldertarwe Roggv Boek wen Haver Daivenbocnen VlA? Aardappelen Boter Eieren oer Lokeren 's woensdags. Tarvve 106 1. I660 A 17 5o 17 5o 16 13 16 50 14 - 17 50 3 82 7 uC 2 24 1 91 woensdag AALST, at oud De geruchten loopen dat er te Ninove zware onlusten zijn losge- borslen. Troepen zijn ge vraagd, zegt men.

De Werkman | 1886 | | pagina 4