De Vrouw vao èm Dronkaard. BRUSSEL GEW 1 I. Ze trouwen. 't Is een schoone, groote plaats, de Vrijdagmarkt te Gent; g'hebt kennis met'ne Gentenaarhij laat u die oude hoofdstad van Vlaanderen zien; hij toont u daar, al die bruggen en eilanden, den Kouter,'t Paleis van Justicie, de Veldstraat, de Koornmarkt, het Belfort, St Baafs, van ouds gekend als een der schoonste Kathe dralen van de wereld, men ziet nu aan d'herstelling hoe rijkelijken kunstrijk die kerk is opgebouwd en herbouwd in de i3e en i5« eeuw; St Baafs, zeggen wij, hij toont u al die gedenkstukken, en dan zal hij u brengen op een ruime plaats, aan de vier kanten be zet van winkels en herbergen, en hij zal u zeggen Dat is hier de Vrijdagmarkt! daar ir 't groot kanon en ge ziet daar 't Standbeeld van Artevelde, die in de jaren i3oo 't Volk van Gent uit de verne dering en den hongersnood redde! En indien uw Gentem.ar 'ne man is, die iets van d'oudc Geschie denis weet, hij zal u zeggen dat vroeger op die Vrijdagmerkt een kolom stond, van 5o meters hoogte, waarop 't standbeeld van den Gentenaar Keizer Karei praalde en dat die kolom in 1793 door de revolutionnairen wierd omgeworpen. 't Volk houdt aan zijn oude gewoonten te Brussel, ze mogen bouwen wat ze willen, d'oude kwartieren blijven hun leven en be weging behouden; en de Vrijdagmerkt van Gent, 't Volk van de Stad en van den Buiten, 't wilt daar zijn, om er zijn aankoopen te doen. Wij gaan een Verhaal mededeelen van een huishouden dat ge woond heeft in de nabijheid der Vrijdagmerkt; straat en nummer kan desnoods genoemd worden; uit ons Verhaal zijn kostelijke les sen op te vangen; en dees eerste kapittel gelezen hebbende, zullen de teêrge'.iefde Lezeressen en Lezers van De Werkman reeds we ten, van wie er gehandeld woidt. Kom, 't is al een tijdje geleden, in de maand Mei 1862, 't j ar na dien feilen wihter, er rijden daarop de Vrijdagmerkt tr. Gent twee voiture-n naar de oude St Jacobskerk en twee Gentsche huismoe ders zetten zich in postuur, om over dat evenement te klappen. Nelle, zegt d'een. Anne-Mie, antwoordt d'aadere en 't Parlement begint. Nelle. Anne-Mie, g'hebt toch gezien wie in de voituren zat Anne Mie. Och, 'k en doen, Nelle, metal dat nieuws en gaat 'ne mensch niê naar de morkt, ik en bakommere mij daar niet veel meè. Nelle. Maar, Anna-Mie, 't is Tonen Puybroek die trouwt met Baerbara Wyters; ge weet wel, Tonen, den steenkapper, z'hebben vroeger nog in uw geburen gewoond. Anne Mie Zekerlijk ken ik die menschen, en is dat Toontje I maar ik zie hem daar nog op de straat spelen; hoe dat de jaren toch vliegen! Nelle, nu zie ik dat ik een oude slcore worde; Tonen Puybroeck, of ik hem ken, hij heeft menigen keer in mijnen winkel geweest om petaeters. Nelle. Ja, Anne Mie, en 't is 'ne groote felle manskerel geworden; hij wint een goei daghuur en als 't zeo voortgaat, hij riskeert meestergast te worden. Anne Mie. Alia, zooveel te beter Nelle. En ge kent immers wel, Anselm Wyters, een der meestergasten uit de fabriek Anne Mie, En is dat zijn dochter Baerbara, dat profetebe- zeken? Nelle. Dezelfste; ze kan 24 jaar zijn; hij is er 28; Baer «»bera is eem eerste strijksteresse, ze zijn alle twee >frisch en gezond. Anne Mie. Hoort, de jaren zijn er; hebben ze 't konsent van hun Ouders, want dat moet er zijn, anders, 't is bernik! en kunnen ze den kost winnen voor hun Huisgezin, dat ze dan maar en trou wen; k wensche hun uitterharte Proficiat; en dat ze daar bij mij stonden,'k zou't zelfste zeggen; wen mogen niet jaloersch zijn, Nelle; als een Huisgezin wel aan zijn brood komt en z'akkordee- ren te samen, dat is 't geluk op de wereld; en er zijn al maljonnige schapen genoeg; dag Nelle, 'k wensch het u Nelle. Maar Anne-Mie, 'k moet u neg iets zeggen; ai, wij scheppen hier toch de goei zuivere lucht van de frissche Meimaand; dat doet 'ne mensch herleven; ze vervalschen alles, Anne Mie, maar dat komt ons toch zuiver en kosteloos toe,zonder 'ne Perdeo van 't Stadhuis. Anne Mie. Nelle, ge zijt altijd dezelfste; ge lacht geerne 1 Nelle. En waarom niet? Zouden wij 't ons laten verdrieten in mijn bo ter en is geen hair, ge weet dat, Anne-Mie, en ge moet 'ne Leer komen café drinken; we zullen eens lachen dat ons huizeken da vert; hoe zouden wij geen leute maken, als't pas geeft! zelden komt er iemand in ons huizeken of er wordt toch eens gelachen... Dat was de fillesofie van mijn greotmoedere, Anne-Mie braaf' zijn, zegde ze, wel werken; maar geerne leute maken, Ons Heer is best gediend met 'ne blijmoedigen geest, en mijn grootmoeder, 't was een gezet mensch, Anne-Mie, ze ging krak alle maanden te biech ten in d'Augustijnen. Anne Mie. Ja, 'k heb haar gekend, dat oud mcéken 1 NeUe. Hoort nuy! ze zijn daar in de kerk, getrouwd voor hun leven maar in 'ne zekeren zin, 'k beklage die Baerbera En waarom dadde Anne Mie. NeUe. Haren vent is gezond., werkzamig, 't en zal geenen kniezer of geenen looper zijn, hij en zal de greintjes zout niet tellen of de boontjes kaffé; maar, maar... Anne Mie. Wat is er, Nelle Nelle. Och, Anne-Mie, 't en is geenen achterklap, zijn moeder heeft er veel meè afgezien; degene die nu zijn vrouw is, weet het ook Anne-Mie, de Bruidegom van Baerbera Wyters, hij drinkt Anne Mie. Doet hij!... hij drinkt!... dan beklaag ik 't schaap, als hij die leelijke fijte heeft... En is t al lang dat hij daaraan onderworpen is? Nelle. 'k Heb dat hooren vertellen d'ander week, Anne-Mie; och, hoe geraakt '11e mensch in een slechte gewoonte dikwijls zoHder dat men het weet, met niet voorzichtig te zijn; zeg mij met wie gij ver keert, dan heb ik uwen aard geleerd. Dien Tonen was een plesante jonkheid, zegt men; hij kon schoon lièkes zingen; een g'heel com pagnie amuseerde hij;dat is wel,zoolang het in fraaiheid geschiedt. Allengskes begon hij laat uit te zitten, men bofte op zijn veel- kunnen-drinken 1 Anne Mie. De wreedaards NeUe. Hij begost maandag te vieren, zelfs is hij al op 'ne winkel bui- tengedaan en ze zeggen dat hij van over een jaar, weinige zondagen kon passeeren, zonder dronken naar huis te komen. Anne Mie. Nelle, dat keert de kaart; iemand die drinkt is de rewien van vrouw en van kinderen; op den duur,hij verliest zijn werk, geraakt in slaraeur en dompeling; Nelle, de Vrijdagmarkt is groot, maar moesten al degenen die uit Gent alleen in d' Ellende gekomen zijn, door dronkenschap, moesten zij hier r-.cht staan, wij moesten loo- pen om niet verstikt te worden, kind; en weten d'Ouders van Baer bera dat niet Nelle. Och Anne Mie is de liefde niet blind en is t daarvoor niet, dat de vrijende passanten nrar hun Ouders moeten luisteren?.. Daarbij sedert een goed jaar is Tonen op zijn respekt en elk zegt: 't is ge daan 1 Anne Mig. God geve't Nelle! voor alle zonden is er vergiffenis, wordt er gepreêkt; men is nog nooit te oud om zich te beteren; maar mijn dochter zal toch nooit voor gaenen jongman zijn,die drinktjal grees zer dat wij dagelijks ons huis met haar tranen konden uitdioogen, 'k zou zeggen neen en 't zou aaeatea neen wezen Nelle. Anne-Mie ze zijn daar 1... Zie, ze stappen in de voituur... Ze zien er blij en kontent uit. Anne Mie. Des te beter, de menschen mogen wel 'ne plezie- rigen dag hebben en God geeft dat alles wel ga ft Vervolgt.) Vrienden uit Brabant, den 11 Mei is er Kiezing voor 1 of 2 Representanten... De G:uzen die 5 jaar lang zoo wreedelijk ons België mishandeld hebben en gepluimd, bijzoo verre dat in Juni 1884, ten dage der verlossing.de Markt van Brussel daverde van 't vreugdegeroep, wij waren daar wij hebben het met eigene oogen gezien, terwijl zij op den Boule' vard aan de Geuzen Sociëteit vloekten om de duivels uit d'helle verschrikt te maken, dezelfde Geuzen durven zich komen voorstel len. Dat elk toch op zijnen post weze!... 't Gaat slecht te Brus sel; ze vreezen voorden i3 Juni; verre van vreemdelingen naar Brussel te komen,veel rijk Volk gaat wegj't Anarchismusisimmers de Plundering en de Vernieling; Buis durft die gevreesde Betoo ging niet opzeggen; na den 7 September, hij moest afgezet zijn ge weest als Burgemeester. Madame Van der Smissen is beter, ze geneest; haar Echtgenoot, die in 't gevang zit, hij is schuldig,'ze kerlijk; niemand mag zijn eigen rechten; moesten al de slechte wijven en de boosaardige mans doodgeschoten,worden, wel heere! de lucht ratelde gedurig vande pistoolscheuten; 't is een wild Land] waar elk zijn 'igen recht; de Wet, de Justicie is daar; M. Van der- Smissen heeft slecht gedaan, maar er zijn verzachtende omstandig heden: ic Al't verdriet dat hij afgezien had ach, die jonge heer heeft hertpijn geleden; 2* die laffe aanvallender geuzen geschriften; ze lieten hem geen rust; staande nevens den slechten Franschmani die zijn huis kapot gemaakt had, schreeuwden en huilden zij tegen 't slachtoffer. Men zegt dat veel heeren, Collegas van M. Van der Smissen, hem in 't gevang zijn gaan bezoeken en troosten. We zijn daar geweest, in dat Arrondisse ment; de zaken staan goed; de Volkeren zijn kwaad en verbitterd op de liberalen, die van 1879 tot 1884 ons Land opgeëeten hebben, opgeëeten en getiran niseerd. Was er nog ievers Vrijheid? Ach, hoe wreed werkte die Volksbeulderij niet! Menschen, spreekt, is het de Waarheid niet?.. Op veel plaatsen zijn er alsdan moedige mannen opgestaan, die voor d'Inkwisitie de Waarheid zegden. In Juni 1884 is't eerste schof der Inkwisitie-Mannen afgedankt; te Brussel lag*nzei3é 1400 stemmen onderjd'Achterwacht der Landopeterij staat te Gent en 't vonnis zal in Juni uitgesproken worden... Menschen, Vrien den. opgepast! met zachtheid, maar met zekerheid Is er éea mensch op de wereld, éen mensch dieuit de Landopeterij niet pro fiteerde, of hij moet zeggen 't Ging aartsslecht onder Fiére, Bara, Van Humbeeck en Rollin, zelfs de dooden wierden niet ge spaard; zoo menig arrest wierd door Minister Rolin gegeven, len gevolge van 't welk de gendarms naar de Sleden en Prochiën re den, om de Kerkhoven te schenden. En de millioenen wierden ver kwist niet dozijnen ;'t en kon niet blijven duren En ze zouden dat zelfde Drama van Schandaal en Geldverkwisting willen herbegin nen!.. Gent. stad van Gent, Arrondissement van Gent, wij rekenen en tellen op U. PARLOIR. -UitHam. 16,38; Vr. dank voor uwe goede wenschen en 't zelfde van onzentwege. Uit Ad. bij Ree. 5,00 tot einde 86. M. B. te P. DEerste Binders zullen dees jaar gedrukt zijn, als 't God blieft voor den Winter. In 't kort zullen wij een katologus van boeken opmaken. De Prijskamp uit Meenen, te naaste week, zonder fout Uit Holl. van M. Cl, 440 vo r86. Van Van Mr V. H. T. H. Zee land 12,24 °f5 g- 89 voor ab. tot einde 86 en boe ken.Uit Z. bij Oost. van M, D. J. 2,30 voor 1886. Gr. ja, voor de maand Juni. Zijn er heeren Verspreiders en Medewerkers die nog Li- taniën van't H. Aanschijn begecren Ze gelieven ons te schrijven. Boekwerken Te koop in onze Buree- len. De Kroon des Hemels een oprecht meesterstuk, vertaald uit het Duitsch; in Duitschland, geen Ka tholiek. Huisgezin, of dit boek is er; dc prijs is 2,00 Nota. Om de boe ken franko te ontfangen 10 °/o meer voor 't port. Dus de Kroon des Hemels 2,20 't Manna, een aller schoonste Kerk- cn Medi- tatiebock in lijnwaad 2,15 in leêr,roo sneê 2,30 in leer,verguld 2,60 De Sleutels des He mels of de goede biecht 040 Naar den Hemel! voor ziekeu on lijdenden 0,16 Het gulden boekje der Mis 0,15 Tan Clerker, of de laatste Binders van Vlaanderen 245 t Kasteel der Verdoe» men is 2,00 8 bloemen in band 1,50 Uitgezochte gebeden van den H. Alphousius de Li- guori iR band, goude sneê 1,50 Gebeden van troost voor ziekenen lijdenden, aller schoonste overwegingen en gebeden, per honderd 0,85 Opkomst der Stoomtui gen, door E. H. Martens 1,00 Dc nicuweLikeurstoker een boek van allergrootste nut voor deskundigen 2,00 Een goed geheugen. »Ge beweert dus» vroeg een Amerikaansch advo- kaataan een getuige, dat gij mij alles kondt naver tellen, wal die man tien jaar geleden tegen u ge zegd heeft? Ja, Als ik mij goed herinner, heb ik u 'vijf jaar geleden in Saratoga ontmoet; nu zou ik wel eens willen weten of ge u nog herinnert wat ik toen, dus vijf jaar la ter, tot u gezegd lieb. Ja dat kan ik u ook vertel- ten. Denk na voor ge spreekt, mijnheer, ge zijt beëedigd en u beweert dus onder eede, alles te kunnen navertellen fwat ik toen in Saratoga tot u 2ei? Zeker Nu, wat zei ik dan? Gij kwaamt mij tegen in den gang van het Union Hótcl! Dat is waar! Wij druk ten elkaar de hand. Dat is ook waar. En toen zeidet ge tegen mij: Laten wij eens een borreltje ne men Dc president had vijf minuten noodig, om de rust in de gerechtszaal weder te herstellen.

De Werkman | 1886 | | pagina 3