De ïrouw van den Dronkaard. A RLE ME IV T. 2 II. Gelukkige dagen. Ik zal.schrijft de Wijze Man, ik zal de vreugd verkondigen van den werkenden man, die aan zijn brood komt en die rust en vrede heeft in zijn huis Gelukkig is zijn lot eD in gerustheid en blijheid slijt hij zijn levensdagen. Ik heb, zoo gaat de Wijze Man voort, ik heb het lot beschouwd der Vors en en Koningen, en ik heb in hun leven gevonden, angst, kommer, onrust en verveling van al wat zij in overvloed kunnen genieten. En dit ziende,heb ik met welbehagen mijn oogen gekeerd naar de woning van den braven en vlijtigen Ambachtsman. Geen houwelijk, zegt de Dichter, of 't heeft iets berouwelijk. Ilonderde oogen zijn niet genoeg, om te konnen zien wat op die koopmanschap loopt; 't is een knoop die niet ontdoenelijk is als met den vingervan de dood... Het volk van Israël en ging in 't Be loofde Land niet, dan na een neerstig onderzoek wat voor men- schèn daarin woonden, wat steden en sterkten daarin waren, wat vruchten daar groeiden en door wat wegen daar in te komen was. Het huwelijk is het Land van Belofte der jonge lieden, zij moeten hierin handelen als d'Israëlieten. Tonen en Barbara, de twee Gentsche jonge Echtgenoten, waren zij gelukkig in hun huwelijk? Ja, tot dezer ure toch, ja; ze woonden op de St-Jacobs-Parochie, in een nederig huizeken; 't spreekwoord zegtZiet naar de Moeder, ge zult weten wat de dochter zal zijn.... Barbara had in haar Ou- ders-huis voorbeelden geziep van zorg, van propreteit en van wijze zuinigheid, en haar huis was als een hemelken. Tonen werkte dat het 'ne lust en een plezier was; ons Vlaamsche Volk werkt geerne en er zijn met honderden en duizenden, die ge lijk den Gentenaar uit ons Verhaal, die al zingende werken en zwoegen, 10, 12 uren daags en nog meer Tonen had geen blijnen op zijn hert; 't is te zeggen dat hij niet misloopen was; dat hij niet rood moest worden of een ander straat inslaan, als hij 's zondags met zijn vrouwken naar de Brugsche Poort of langs St Pieters ging wandelen. In 't begin, eiken zondag dat het goed weêr was, zag men 't jong huwelijk des zondags op de geliefkoosde wandeling van 't Gentsche Werkvolk. 's Winters ging de steenkapper Tonen zich in een deftig gezel schap eenige uren vermaken en was vroeg thuis. Indien in de stad van Gent alle huishoudens zoowel aan hun brood geraakten en zoo goed overeenkwar..en, men had mogen uit roepen Gelukkige, goede stad van Gent Het huis aouden kreeg zijn kleine bewoners; de last vermeerderde; Barbara, die 't strijken deed, had geen oogen blik rust; hun staat liet immers niet toe van een dienstmeid te houden; al de last lag op haar alleen; de kinders verzorgen, koken,het huis beridderen, de kleeren wasschen, naaien en stoppen en alles wat een neerslige huisvrouw behoort; Tonen stond zijn huisvrouw moedig ter zij; de last vergrootte met het ouderlijk geluk, en als Tonen eiken avond aandrij dochterkes en twee zoontjes een kruisje moest geven, dan had de man het kwaad, maar hij was toch gelukkig 1 Gelukkig, omdat hij aan 't hoofd vandit schoon huishouden was Gelukkig, omdat hij in zijn goede jaren een appelken voor den dorst had gespaard en een sommeken uitgedaan, dat nu zoowel te passé kwam! In 1874, op Palm Zondag, de St Jaco^skerk is opgesmukt,alsof Leopold II er zijn intrede moest doen; men verwacht er Koningen en Koninginnen, ja; de Tempel Gods trilt van aandoeningen van vreugd, wegens de Kinderen der Parochie die hun Eerste Com munie gaan doen... Er zijn in onzen tijd en in ons Christen Land, er zijn er t'Antwerpen en te Brussel, die aai. hun kinders dit groot Genot misjonnen, die hun kinders laten opgroeien, zonder hun Eerste Communie te doenEn dat toont ons, dat toont U, acht bare Ouders, in welken diepen en schandigen afgrond de Godde loosheid dezer Eeuw ons allen wil brengen. Daar is onze riend, de Steenkapper, aanwezig zijn inw.ndig geluk kan niet beschreven worden; zijn oudste Dochter gaat haar Eerste Communie doen; hoe meer men voor zijn kinderen moet doen, hoe meer genegenheid men ervoor heeft; de Steenkapper, nu voelt hij zich sterk genoeg, om Arevelde op de Vrijdagmarkt van zijn peterstaai af te nemen; bij dankt God voor zijn lot; r^eds me nigmaal heeft hij geweldig moeten strijden, om in zijn goede voor nemens te volherden en bij zijn oude drinkebroérs niet terug te keeren; maar nu acht hij zich gelukkig van weèistaan te hebben aan hun aanlokkingenen spotternijen. Twea zijner kinderen heb ben hem naar de kerk vergezeld en kijken hun snakker oogskes uit, naar des Outaar, zoo schoon verlicht en versierd, naar al die kin deren, zoo properkes gekleed en in zulke ingelogene houding, naar de Geestelijken die met zulken ieverdie Bloemen uit den Hof der H Kerk bewaken; en als de kinderen in een schoone orde t'Onzen Heere gaan, als Engelkes uit den Hemel, en als zijn kind daarbij is en mar den Outaar optreedt, Tonen moet zijn handen voor zijn oog n houden; hij wtent en 'ne manspersoon is beschaamd van voor d'oogen der menigte te weenen; hij weent van zalig geluk. Ja, man, smaak uw geluk, want er gaat testrijden vallen; ge zult sterkte noodig hebben; Satan, de helsche geest, die de vrede en de tevredenheid benijdt in 's menschens harte, Satan iser op uit u naar zijn krochten e* spelonken te trekken, en van u zijnen nederigen slaaf en speelbal te maken Palmzondag 1874. wal waart gij een heldere dag voor dit Huisge zin! 't geluk heeft weinig plaats van doen; men moet geen gerucht maken in de wereld, om blijde dagen te tellen; er moeten geen rijke tafels opgedischt zijn, om genoegtens te smaken, die met geen geld kunnen betaald worden. Barbara bad voor dien dag gezorgd och, zoolang van te voren; de kleederen had zij bereid met zulke teedere zorg en zulke uitge- j lezene bekommernis; zoo dikwijls was zij naar 't H. Graf van Sint Baa's gaan bidden, opdat zij allen toch dien schoonen Dag zouden beleven; och, een Moeder die op de Eerste Communie van haar dochter denkt, die alles bereidt, dat is een edel schouwspel in de Samenleving; niets is te zwaar of te moeielijk voorden iever van zulke vrouw; God beschermt zienelijk de werkende Moeders, of anders ze zouden onder den angst en d: zorg bezwijken... En nu die Dag was daar; alles had de brave Barbara geregeld, met wijs heid en overleg; niets, boven hunnen Staat van Werklieden, maar toch alles deftig en treffelijk. G'heel 'i huisgezin was in vreugd; de kleine kinderkes trippelden en huppelden van genoegen en liepen rond de Eerste-Com nunie- kante; 'smorgends, de beste taskes stonden op tafel en een hoogen berg van boterhammen uit fijn kramikkenbrood; 's middags, een tafel, gelijk zij er geene gehad hadden sedert hun huwelijk: allen, met de beste kleeren bij Familie en kennissen gegaan; ten 3 ure in 't Plechtig Lof; daarna de stad ingewandeld; ten 7 ure te samen het avondeten genomen en allen gezegd en getuigd: Geen schoo- nere dag hebben wij ooit beleefd De Vlamingen behouden geerne de vreugde in hun hart, ze zijn niet voor de losse uitstorting, gelijk de Frauschmans; de Vlaming zal dikwijls koel en onverschillig schijnen, als zijn hert opbruischt van zalige zielsgenuchten. Op't wezen van den Steenkapper zag men nü toch dat hij zich de gelukkigste man der wereld achtte; maar d Echtgenote blonk en schitterde van vreugde en als de kinderen slapen waren, na allen hertelijk Ons Heer bedankt te hebben, dan bleef Barbara een wijl staan voor hun kasken.voor het met bloemen bekroonde O. L Vr. b°eld, en haar handen samen vouwende.zegde zij iDniglijk en vuriglijk: Och God, och Ons Lieve Vrou we zoet 1 geef dat al ons ander kinderen zulken gelukkigen Eerste Communiedag mogen beleven! Och, zekerlijk, elke dag brengt zijnen last meè; maar wij hebben toch Vrede en Liefde in huis; de kinderen zijngezond! en 'tmensch versmolt hare verzuchtingen in een vurig gebed. Bid, mensch, ja, want de dagen van onrust en van gevaar zijn misschien nakende M. De Beucker zegde in zijn conferenciën dat een zaad nog opschiet, na 20.. 3o jaren tusschen de steenen gelegen te hebben. Zoo is 't ook met de slechte driften, die eens in ons hert is gekomen; er moet gewaakt worden en gestreden tot het einde des levens ('t Vervolgt.) KERKELIJK NIEUWS. Op 1® Mei viert men t Aalst in St Josefskerk de verjaring der Instelling des Broederschaps van O. L. V. van Gedurigen Bijstand. Den 3 Mei vertrekken veel Landg°noten naar Lourdei; dat ze toch wel voor hun Vaderland bidden, opdit de menschen er girust en gelukkig mogen leven en hun eeuwige bestemming behertigen; en dat de ontelbare Perso nen die jaarlijks deneenen of anderen beêweg doen, dat ze toch met 't zelfde inzicht hun gebeden vereenigen. Op 10 Mei begint t'A tene de Solemneele Bedevaart en Novene ter eere van den H. Man Job. Hadden wij geduld, veel rampen en ellenden zouden vermeden worden. De H Man Job is de Patroon voor de Verdul digheid en de wijze toegevendheid. Bedevaart van Geeraardsbergen naar Halle. De Confrérie van 0. L- r. van Halle te Geeraardsbergen, laat het geëerd publiek waen dat dit jaar hunne Bedevaart naar Ilalle plaats heeft den Zondag 6 Juni. De personen die verlangen deel te nemen aan den stoet met vermin dering van prijs, ziju verzocht zich aan te bieden bij d'heer Joannes Thus- sctiaens. Klein Karmehstenstraat n* 5", Geeraardsbergen alwaar men alle inlichtingen kan bekomen, en die deswege gelast is bet publiek inlichtingen te geven. BEDEVAART NAAR OOSTAKKER. Met Offerande, (i kmonlusters) op ZONDAG 9 MEI. Men schrijft in, tot 7 Mei, bij Philemon STEENUOUT, MolenstraatpooriAalst. Op Pascher. was de St Baafskerk te Gent opgepropt van Volk, om Z. H. Mgr Lambrecht te hoeren, die er de Verrijzenis heeft gepreekt. Men zegt te Gent gelijk t'Aalst dat de Hulp Bis schop een uitmuntende Vlaamsche Predi'-ant is; zijn zalvende en troostende woorden hebben een diepen indruk gemaakt. Werkman, wat nieuws Mènechen, do schoonste M*aod van 't Jaar is weêraldaar; laat er ons van profheeren om goede en verkwikken ie wandelingen te doen. Met die onlusten in de W; len, wij hadden de schoone lievo l Lente bijn.t vergeten. - En hoe is 't nu in de Walen Nog immer woeling en stroebbeli'g; 't vuur smeult onder d'asscbe; men vreesde zaturdag een algameene werkstaking 011 d'armoede is groot rond Charleroi, terwijl de Prisons vol zitten en dat de Jugea werken dit ze zweeten, bot gene misschien nog noo.t was gebeurd. Ach, in da Wa len ia gaen gebrek aan geld, maar gebrek aan braai be;d en aan christe lijkheid. En wat nieuws uit Brussel? Madame Van der Smissen is dood, en be graven; maar 31 jaar oud en op zulke wijze eindi gen! Is 't niet wreed Indien zij nederig gobloven ware en in har-n staat, in plaats van als Chanteuse op te treden, nu kon zij een gelukkige buisvrouw wezen. M. Volksvertegenwoordiger Van der Smissen blijft in 't gevang hij is bleek, mager en deerlijk; met deze dagen heeft hij veel bittere tranen gestort. Wat zeggen ze te Brussel van hem Do liberale Drukpers blijft hem achtervolgen ze verkoopen te BOEKWERKEN te koop in onze Bureelen. De Maand Mei toegé- wij 1 aan O. L. Vrouw van Gedurigen Bijstand, over wegingen en gebeden voor elKen dag der M iand 0.2O De Maand Mei, Maria, voorbeeld van de Christen Godvruchtige Lezing voor eiken dag der Maand 0,75 Reisje naar Lourdes, door 3 Vlaamsche buitenjonge lingen, 0,75 Naar den Hemel! voor zieken en lijdenden 0,16 Het gulden boekje der Mis 0,15 Jan Clerker, ofde laatste Binders van Vlaanderen 2,25 't Kasteel der Verdoe menis 2,00 8 bloemen in band 1,50 Uitgezochte gebeden van den H. Alphonsius de Li- guori in band, goude sneê 1,50 Gebeden van troost voor ziekenen lijdenden, aller schoonste overwegingen en gebeden, per honderd Opkomst der Stoomtui gen, door E. H. MaitenS 1,00 De nieuw eLikeurstoker een boek van allergrootste nut voor deskundigen 2,00 OVERLIJDENS. Op 19 April ontsliep, te Rollegiiem St Jan, god vruchtig in den Heer, Mr Ach. Van derMehsch, ieverig lid der Con Teren de van St Vincentius 4 Paulo. Hij was nog geen 26 jaar oud, en bemind van rijk en arm. Wat is toch op de wereld alles vemankelijk! Zijne ziel was God aan genaam, en de Heer heeft zich gehaast hem uit 't midden der booshe den weg te nemen; En wij, zijne vrienden, die hem derven, wij bewaren zijn beeld nis in ons hert gedreven; niet alléén, Wij laten 't smeekgebed eruit en opwaarts varen, opdat God hem onthale op hemelzaligheên! RECHTBANKEN. Sebastiaan De Gieter, die op Vastenavond Zon dag t' Ukkel de br ;e vrouw Chantrain ver moordde, die schurk is Dijnsdag voor d'Assissen van Brabrant verschenen. Er zijn veel Personen die denken dal de moor denaar van Lebbeke, we gens 't feit der moord, tot 1 jaar gevang is verwezen. Men is abuus,diei2 maan den gevang zijn hem ge geven wegens een misdaad vóór de moord bedreven. Een Vlaming, zekere Dc Geyter, is aangehou den té Gilly, in zijnen kelder is gevonden een pak dynamiet en een groot mes. PARLOIR. M. P. D. te Br. lang gezocht, 34 gevonden 35 niet. Uit Mde 69 en oneffen. Uit Hamme, van G. St. 5,00 voor ab. W. en Ann. en 50 c. voor t. r. Uit Mall. V. D. K. 2,50 tot April 86. M. te Br.uw Bericht de naaste week.

De Werkman | 1886 | | pagina 3