De Vrouw van den Dronkaard. Vragen en Antwoorden. 3 IV. Dagen van angst en van strijd. Onze steenkapper stond daar nu voor zijnen baas, die een der achtbaarste menschen was uit de stad GentEen baas kan veel goed te wege brengen, door een eerlijk en deftig gedrag. Antoon, zegde hij tot zijnen arbeider, g'hebt mij groote droef heid veroorzaakt. Ge zijt een mijner beste werklieden; ik acht en bemin u... Maar, toen ik mij over 20 jaar als meester placeerde, heb ik gezegd en besloten: Dat maandag-zwieren wil ik niet! Dat misbruik zal ik dempen en beletten! Wie op mijn werkhuis den maandag viert, is buiten zonder eenige genade. Dat woord heb ik gehouden en gij zijt den eersten die het over.reedt.... Tonen stond daar als verpletterd Wat kon hij zeggen en ant woorden Antoon, ging de meester voort, ik ken uwen toestand en uwen drift,en ik zal genadig zijn jegens u; voor dezen keer is alles verge ten en vergeven; zijt koerageus en heldhaftig: als ik u 'ne raad mag geven, ga zaturdag of zondag te biechten; en onthoudt het wel: een eerste maal heb ik u vergeven, maar gebeurt het nog eens dat gij u vergeet, geef u zelfs de moeite niet mei r van in mijn huis te ko men. Voortaan moet ik onverbiddelijk zijn. Daarmeè ging de steenkapper terug naar zijn werk, alwaar hij in mijmerende gedachten verslonden bleef. Hij verwenschte zijnen drift tot den drank; hij had tranen in d'oogen, als hij op zijnen baas dacht; zijn hert wierd zoo week als was, als hij zich zijn vrouw en zijn lieve kinderkes herinnerde. Ach, dacht bij zouden zij mij in dronken toestand gezien hebben, die lieve kinderen, die ik moet stichten en tot alle goed opbrengen!.. Ik bemin mijn vrouw, mijn kinderen, ik zal die dronkenschap overwinnen, maar van den an deren kant, ik voel dien drift, die zoolang ongesluimerd was, ik voel hem weèrom levendig en sterk in mijn binnenste werken en woelen... '3 Middags, hij zat half verlegen aan tafel, maar zijn vrouw ver meerderde hare teedere attentie, om den bedroefden Echtgenoot te voldoen. Antoon volherdde in zijne gevoelens; den zaturdag avond, hij ging naar de S -Jacobskerk, te biechten bij een der Onderpastoors; hij voelde dat er ging testrijden vallen en dat hij sterkte noodig had. Van jongsaf had zijne moeder hem geleerd een groote openber- tigheid in den biechtstoel; 'tVolk heeft dikwijls wondere vergelijke nissen. n Mijn zoon, had die brave vrouw hem gezegd, als ge ziek zijt, en ge gaat bij den Docteur, g'en zult hem niets verzwijgen, maar alles openhertig zeggen; doe ook zoo in den Biechtstoel voor de ziekten uwer ziel. Antoon zegde zijn gelegenheid en kreeg de volgende vermaning 0 Vriend, ge zoudt geerne een brave Huisva der blijven; ge zijt bevreesd van uwen ouden drift, vanniet te kun nen volherden. Welnu, ik zal u een zekere middel geven; in plaats van maar eens 's jaa s of van alle hoogdagen te komen, ga te biech ten alle maanden; 't is de biecht alleen, die de kracht en de volher- ding in de goede voornemens kan geven. Vriend, zegde de biecht vader nog, geen middel om uwen drift te overwinnen, tenzij gij de biecht wel zult oppassen en na elke hervalling aanstonds tirugkee- ren. Al beleefde het huisgezin van de steenkapper weêr blijde dagen, de zoete rust was weg; geen maandag k-'-am er, of Barbara de vrouw was in onrust; bleef haarman een minuut later weg dan ge woonte, haar hart klopte van angst; Antoon had geweldigen strijd meer dan eens had hij de dronkebroèrs moeten ontvluchten dik wijls, ach de geest des kwaads weet alles zoo slim aan boord te leggen.dikwijls kwam hem het genot van den drank zoo verleidelijk te voorschijn; dikwijls had hij 'ne walg voor alle werk en vermaak, bijzooverre dat de tranen van spijt hem in d'oogen kwamen. Maar zoolang hij in zijne maandelijksche biecht volherdde, had hij een provisie van kracht en sterkte, voldoende om aai. zijnen drift te wederstaan. Wij schrijven hier een echt verhaal, dat d'Ouders moeten bewa ren, om aan hun kindereu van jongsaf te laten lezenniemand die deze lessen leest, zal zich aan dronkenschap overlaten. Twee, drij, zes maanden gingen voorbij. Alles ging wel en 't huishouden van den steenkapper bleef ge lukkig; hij geraakte aan zijn brood, mits dapper te werken zijn vrouw wierd in haar bedrijf van strijkster geholpen door hare oud ste dochter; er was welvaart, zelfs welstand in dat huisgezin, alhoe wel de noodwendigheden dagelijks grooter wierden In't begin van 1876 kreeg de steenkapper kennis met eenige leden van een zoogezegd letterlievend Genootschap, hetwelk boe ken te lezen geelt, gausch onzijdige boeken, waarin men de wel vaart en de verbetering betracht, door lou er stoffelijke middelen; nu begon hij te verflauwen in zijn Christelijkheid; waarom zoo dik wijls te biechte gaan? zegde hij.. Dit was 't begin van zijn ongeluk. Als de duivel ons niet kan meêslepen langs de groote baan des verderfs. dan gebruikt hij zijwegskes; langs die onverschillige leer stelsels wilde hij den steenkapper terugbrengen bij zijne oude drinkebrbêis en in die schandige ge woonte van dronkenschap. Gedurende verscheide maanden ging alles volgens gewoonte; langzamerhand bleef Antoon wat langer uit dan vroeger; zijn vrouw toonde haar misnoegd, hetgene een groot misdacht was; ze moest door minzaamheid en lieftalligheid haar man meer en meer aanzijn huis gehecht hebben en zij toonde haar misnoegd. De zaken verergerden en de misnoegdheid der vrouw ging over, tot koppigheid. Zou zij haren man schoon spreken? Wist hij niet, wat hij doen moest? Werkte zij niet zoowel dan hij? En zou zij toe geven?... Rampzalige redeneering. welke, dikwijls de zaken doet verergeren... Meer dan eens, in oogenblikken dat de steenkapper al't genot smaakte van 't Famiiieven, dan had zij de gelegenheid t hem door teederheid uit den afgrond te houden. Zij deed het niet, S tot haar groot ongeluk Nu dat de steenkapper zich ontwapend had, met in zijn christe lijkheid te verflauwen en in den Biechtstoel de noodige sterkte niet meer te putten, nu viel de vijand hem aan; de bres was geopend; Satan ging de sterkte bestormen; want elke ziel die hij verovert, is een sterkte welke hij inneemt. Vooraleer in persoon af te komen,wierp hij in die ziel een groote moedeloosheid. De Steenkapper liep verscheide weken met zwarte gedachten; de wereld stond tegen zijnen dank; hij zag alles in 't zwart; hem docht, dat er geen genegenheid of liefde bestond; alles wat hem vroeger een Paradijs scheen, zijn Vaderlijk geluk, zijnen lust voor 't werk, zijn Familie-leven en zijn wandelingen, nu 't stak hem alles tegen; hij wierd thuis amper en stuur; zijn vrouw had schrikkelijk veel verdriet, doch 't mensch had ook haar deel van ongelijk; zij wilde haren kop niet breken en niet toegeven; de Steenkapper werkte gelijk een veroordeelde in de galei; in zijn moedeloosheid, in plaats van zich tol God te keeren, waar het hert altijd troost vindt, hij begaf zich tot den drank, 's middags en 's avonds, zelfs in de week, zag men hem soms uit de kantienen en kelderkens komen; zijn meester was ontevreden; hij berispte hem Antoon at zijn eigen hert op en wierd meer en meer b oten stuur er zijn geen goede Mnesters meer, zegde hij; geen goede Meesters, omdat de baas hem berispte; geen goede Meesters, omdat de man hem in den goeden weg wilde terug brengen! 'ne Mensch op den goeden weg, staat vast; maar eens aan den boord des afgronds. men valt ras en diep. Antoon, in moedeloosheid gevallen,'t en duurde niet lang, of er kwam 'ne maandag dat hij op zijn werk niet te zien was hij zat in kantienen en kelderkens; 's anderdaags, zijn werk kwijt; thuis, gekerm en geween. Op een andere winkel werk gevonden, daar ook maandag gevierd, bij een derde, 't zelfde liêken, en ein- lijk gekend als D ronkaard en overal vanderhand gewezen. Dan begon er Twist in huis te komen; Twist en Armoede; alles wierd kwalijk genomen; de karakters verbitterden;de Kinderen za gen alles wat slecht was. In plaats van een Hemelken, was dit huis een Helle geworden, door de schuld van die vermaledijdde Dronkenschap, ('t Vervolgt.) Werkman, ne schrijft altijd 't woord Werklieden met een hoofd letter Ja, achtbare Vrienden, en datbediedt hoe wij biizonderlijkin dezen bedrukten tijd, den werkmansstand moeten eerbiedigen, niet alleen door woorden, maar bijzonderlijk door werken: teeder zijn, msnschlievend en broederlijk voor den Werkman zorgen dat hij een behoorlijke daghuur heeft, hem helpen en ondersteunen, gelijk Paulus in d'eerste tijden schreef, en gelijk Paus Leo onlangs nog geschreven heeft: Vaderlijk regeeren, Vaderlijk bestieren; denken dat wij allen kinderen zijn van denzelfden God, dat 't leven hier kort is, en dat merkweerdig woord van den Grooten Meester in aandacht nemen en in pratijk brengen, dat groot woord BEMINT ELKANDEREN. Werkman, dat wordt zoo dikwijls verzuimd l Ja, menschen, en 't is daarom dat de Samenleving op krukken springt, dat men vreeselijke schokken en trouble- menten vreest, dat Frèrezelve dander week in de Kamers uitriep't Ziet er zwart uit! Laat ons de klachten der Werklieden onderzoeken... Indezen ijd is het voor elk een zware plicht van den min deren man door woorden en werken te helpen ea te versterken... Wij herhalen het: 'tLeven is kort; de Dood komt ons alles afhalen Wat is die geld zucht en die trotschheid toch onmenschelijk en onchistelijk I 't En is niet genoeg met tezeg- gen: De Werkman is onze broeder in Christowij moeten het toonen - Werkman, ge schrijft Overheden en Ouders ook mit een hoofdletter Ja, wij schrijven 't woord Over heden ook met een hoofdletter, om te toonen dat men 't Gezag moet eerbiedi- digen; zonder Gezag, geen Reglement of geen Orde; geen vrede of geen wel vaart. D'Overheid moet geëerbiedigd worden i«omdat zij door Gcd is ingesteld, 2e Omdat de natuurlijke Orde een Overheid vraagt. De groole Paulus en Paus Leo dringen aan, opdat er eerbied en behulpzaamheid zou zijn voor 't Gezag. En een der principaalste Overheden dat zijn, de Vaders en de Moeders, d'Ouders in de Fa milie. Geen geluk in de wereld, geen welvaart of dat oud Patriar- kaal gezag moet geldig zijn en geëerbiedigd. Zekerlijk, er moet gewerkt worden voor 't stoffelijk welzijn, Paus Leo verklaart het uitdrukkelijk; maar zonder den Caristelijken eerbied der kinderen voor hun Oude-s, men zaait in t stof, men werkt zonder dauw en 't zal dorheid zijn, droefheid en ellende... 't Is daarom dat De Werkman daar zoo dik wijls op terugkomt, opdat de Kinderen van jongsaf die woorden in hun hertekenzcuden geprent hebben, opdat in elk Huisgezin, die eerbiedige onderdanigheid en BEHULP ZAAMHEID zouden heerschen. En te Brussel hebben wij verloren 't Is te zeggen, holh, verloren is zekerlijk 't woord niet onze kandidaat heeft 't grootste getal stemmen behaald en geen enke stem van liberaal of van radikaal is verloren gegaan; allen hadden BOEKHANDEL. Wij Recomm^ndeeren. 1® De Maand Mei tot 0. L. Vr. van Gedurigen Bijstand, een boekje van kosteiijken inhoud. 0,20 2e Maria erkend, gediend, gevolgd en aanroepen, met toegevoegde voorbeelden en zedelessen. door P. J. lley mans. oud Pasioor van St Pieters Jette, prijs t,50 i° Attentie als 't u blieft Een nieuw boekje getiteld: De Allerheiligste Roo- zenkrans van de Moe der Gods. prijs 0,15 0. roepen al degenen uit, die dat boekje gelezen heb- beü, 0 wat is <int een uit muntend en liefelijk boeks- ken! Nooit heb ik de heer lijkheid van den Ruozen krans gekend, nooit heb ik begre pen al de rijke schatten die hij bevat, en mij dunkt dat ik dien nooit geheel goed heb gebid, voor dat ik dat Werkje had gelezen. De prijs voor 100 is 1*2 fr. voor 50 G.b voor f.50 kan men 50 dier boekjes verspreiden en aldus een zaad van devotie en Christelijkheid alom ver spreiden. De Maand Mei, Maria, voorbeeld van de Christen Godvruchtige Lezing voor eiken dag der Maana 0,75 Reisje naar Lourdes, door 3 Vlaamsche buiten jonge lingen, c,75 Naar den Hemel! voor zieken en lijdenden 0.16 Het gulden boekje der Mis 0,15 Jan Clerker, ofde laatste Binders van Vlaanderen 2,25 t Kasteel der Verdoe menis 2 po 8 bloemen in band 1,50 Uitgezochte gebeden van den H. Alphonsius de Li- guori in band, goude sneê 1,50 Gebeden van troost voor ziekenen lijdenden, aller schoonste overwegingen en gebeden, per honderd 0,85 Opkomst der Stoomtui gen, door E. H. Martens 1,00 PARLOIR. Zijn er nog medewerkers en ver spreiders, die hun diploma niet ontfangen hebben, ze gelieven ons te schrijven. Uit Br: van M. Verh. 2,50 voor 86 Uit Eyne van M. D. M. 2,50 voor 86. De naaste week een Prijskamp uit Oosterzele; Ach. G. te D. Ja, in de maand Juni. Üit G. van M. B. i>'tr.2.5c tot Mei 87. Niewe Likeurstoker bevattende de kunst om zonder Distilleerketels of Forncizen de beste en fijn ste Likeuren te bereiden even als alle soorten van Bezienwijn, gevolgd door eene volledige handleiding voor het namaken van Wijnsoorten het versnij den, klaren, bewaren en verouderen van alle dran-f ken door C. Van Z...,. Gewezen Likeurstoker te Autwerpen. 2,20 Een oude halfdoove dame kwam onlangs in eenen winkel ietskoopen: Achtien stuivers, zulke stofzegt zij; 'tis onge- loofelijk ik weet genoeg wat deze artikels kosten; nooit heb ik er meer dan 17 stuivers voor betaalde Maar, Madame, roept de verkooper, ik... heb... gezegd,acht stuivers... en niet achtien. O ja, 'k ▼ersta u; ik kan er niet meer voor geven daD 7 stuivers. Gevangen. A. lieve vriend, kunt ge mij 5 ff. wisselen? B. Met plezier vriend 1 A. O gelief ze nj Linteis

De Werkman | 1886 | | pagina 3