lie itiezingeo. 11e Werkmans-kwestie t'Aalst. I Ditjes en Datjes. Wie heelt er meest macht? 2 ossen of 30 man nen? In Averbach, Pruisen, waar veel sterk mans volk leeft, is dat geprobeerd: er was een ontelbare menigte, d'huizen waren bevlagd: 30 mannen trokken van den eenen kant; 2 ossen, van den anderen kant: en de zegepraal is aan de 30 man nen gebleven; d'ossen moesten raeê achteruit! De sterkste kaffó drinkers der wereld zijn d'Hol- landers; elke Hollander, klein tusschen groot gerekend, drinkt jaarlijks 12 pond kaffé op; de •uitschers, maar 4 pond. Een zakhorlogie tikt 17,160 keeren per uur; 411,840 per dag, en 150,424,560 per jaar. Een horlogie kan 100 jaar goed gaan, en dan heeft ze getikt i5,042,456,pöo keeren. Ons hert tikt en klopt 5000 keeren per uur, 120,000 keeren per dag en 43,830,000 keeren per jaar. In de Bibliotheek: Mr Bakvisch. Ik zou een pikante lezing willen. Mr Bakvisch, dan be veel ik u't groot Keukenhoek, te koop in de Bureelen van De Werkman, daar staan veel pi kante sausen in! In d'hooge Wereld. Goeden morgend, lie ve vriend, ge zult zeker, vandaag een bezoek brengen aan mevrouw van B Inderdaad,Helste, 't was mijn gedachtmaar ik herinner mij nu dat zij heden g'heel den dag zal thuis zijn! Ik zal morgen gaan! Die Katholieken zijn toch dom! De Fransche Akademie van Werenschappen had'een Prijskamp uitgeschreven voor 't beste werk over de Chinees- sche taal. De Pater Recollet P. Zotori is Primus in dien Prijskamp uitgeroepen. Lied aan Gent. air van den Vlaamschen leeuw. Refrein. 0 mocht zij moedig strijden De stad van Aneveld', Lang bleve 't juk verbroken. Dat Vlaand'ren heeft gekneld. 14d,r«JAAR. 711. 4 Juni 1886. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels, 5 centiem. Voor g'heel Belgenland 2,50 's jaars. Voor al de Landen van Europa, en voor d'ander Werelddeelen, 4,50 's jaars, franco thuis. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. Algebra. Gent, wel, goed, de geuzen beschaamd, natuurlijk, groo- ten perdaf op hunnen kop gevallen. Gent, zegge goed, maar opgepast;. leste moment, dikwijls de gewichtig ste... Janus II in Aalst werken,onder de Katholieken zich willen foeffelen; Janus I naar de Mis; in de week; Janus II vuil stukken afgeven.... Foei, de deur toe;... Brussel Redikalen half gewonnen, slechte jonkheidWat bijt er zonder tanden? Zegge mestaerd... Warm morden, heet, bezweet zijn en drinken,niet goed. Aa'st, de jonge libe ralen, met hunnen ouden Kandidaat op een papieren zol derken dansen... Kiezers toch opkomen, nooit den vijand te klein achten. D'hazen, veel die sterven van tandpijn, als ze van d'honden doodgebeten worden... Geerne geloo- ven, half bedrogen zijn. Als rijke menschen ziek zijn en als schamele menschen koekenbakken, men verneemt het van verre. -• SE." Si. Aanschouw, 0 Geut, de wenken v'an beide uw' Zustersteèn; Wil ook het harnas gespen En strijden als voorheen; Wil voor onz' vrijheid kampen 'Lijk de oude vlaamsche held. Een kroon van lauwren plukken Op strijd en eereveld. 2. Gij zoudt den roem ontluist'ren Der stad van Arleveld' Gij zoudt met schaamte staren Op 't beeld des Wijzen Held; Gij zoudt lafhartig zuchteu Aan slavenband geboeid Gij zoudt verbasterd wand'len Op geuzenleest geschoeid 3- 0 neen 0 neen I De Vlamen Ja hebben lang geduld Edoch als leeuwen strijden Wen is de maat gevuld. Men wou onz' vrijheid rooven 't Onschendbaar recht en goed, Dat onze Vad'ren wonnen Ten prijze van hun bloed. 4- Daarom de Vlaam zal slagen Den vijand gansch verplet. Zijn stem voor steeds verwijd'ren Een ander onheilswet. Hi] laat niet wederkomen Den dwang van geusbewind; Maar wil het rot ontwaap'nen Waar 't zijne strijdkracht vindt. Wij hooren 't onweèr naken Aan somb'ren horizont 't Is tijdvereend te strijden Op onzen vrijen grond Onz' Vad'ren toogden verre Mat hunne Kruisbanier, Hun telgen zoudén bukken Voor 't geusgebroed alhier! F- V. D. M. Lezers en Vrienden, de groote dag is daar!.,. Mochte hij een vernieuwing zijn van den 8 Juni 1884, alswanneer een onzeggelijke vreugd aller herten kwam vervullen Op de 2de bladzijde zal men het plan der kiesbatai'je vinden; van den eenen kant, de katholieken, van den anderen kant.de tegenstrevers.. Wij moeten bijzonderlijk in d'oog houden Gent, Verviers, Huy, Ath, Soignies en Doornijk. Te Charleroi en Ath wordt er ook gestreden Lezers en Vrienden, laat ons denken, wat schrik kelijk kwaad de liberalen hier gedaan hebben, van 1879 tot 1 Wie kan er vergeten hebben, hoe zij ons kostelijk geld hebben verkwist? er konden geen belastingen genoeg gestemd worden.... Wie herinnert zich niet, hoe zij de Vrijheden van Provincie, van Gemeente en van Huisvader miskenden en krenkten? zelfs de doo- den lieten zij niet gerust! België moest een Land van Vrijdenkerij worden, en z'hebben, ja, krachtig gewerkt om veel menschen van ons Vaderland ongeloovig te maken. Lezers en Vrienden, voor ons stoffelijk en zedelijk welzijn,voor ons geluk hier en i-.iernamaals, wij mogen voor de liberalen van dezen tijd niet stemmen; ware onze Meerderheid klein in de Ka mers, ze zouden alle goed tegenwerken moesten zij terug aan 't hoofd komen, ze zouden erger en venijniger zijn dan in 1879; en ons Vaderland zou er onder bezwijken... Al die Kiezer is, met moed en betrouwen naar de kiesbus ons wel vereenigd houden fen met vaste band boven de namen der Katholieke Kandidaten, aat wit bolleken zwart gemaakt. GEEN MENGELING De zaak is te gewichtig en wij zouden riskeeren ons brief ken te vernietigen. Geen mengeling! laat ons edelmoedig zijn; 't en is geen zaak van personen, maar van Geloof en van Vaderlendsliefde. De Kiezing is vrij laat ons allen helpen met goeden raad en gebeden; zijner Kiezers die deze regels lezen en ze waren van zin liberaal te kiezen, z'hadden 't zelfs beloofd, op den laatsten mo ment kunnen ze nog veranderen; een slechte belofte mag niet ge houden worden. Rechtuit gesproken, de hand op het hert; we zijn Kiezers en dat ze daar een half millioen legden om voor de Vrijmet sers te kiezen,'tis een groote som, met geld doet men veel, maar men zou toch niet mogen aanveerden, omdat dit geld vergankelijk is, de Dood neemt ons alles af, terwijl het schelmstuk van slecht te kiezen, ons bijblijft, g'heel ons leven, op ons Familie en Kinderen en ons volgt tot voor het Opperste Oordeel. De zaken staan goed en schoon,en wij verhopen in ons volgende Nr een Blijde Tijding te mogen aankondigen. T'AALST is er strijd; de jonge liberalen komen af met dea ouden baron Van der Noot; d'Heeren Kiezers hebben nog te goed in hun geheu gen, de liberale verkwistingen, hunne tegenwerkingen, hun laffo wreed heid op 7 September, te Brusselhun antwoord zal klinkend zijn en verpletterend. J De Vlamingen kunnen geen valschheid ver dragen; van over 600 jaren wordt er gezegdDen Aalstenaar is 'ne man die zijn hert rechtuit spreekt! Daarom roept tegenwoordig in Aalst elke eerlijke werkman: Weg met de verraders en de judassen Schande aan degene die met een masker afkomen om 't Volk te ver- koopenWeg de verraders en geen Socia listen! Geen SocialistenAl die aan 't Werkvolk goed doen, zijn ons Vrienden; maar is 't goed doen aan de Samenleving, van de Werkmen- schen op te maken tegen deBnrgers ene R:j ken? De eerste graad van Socialismus is ontevreden zijnjen een ontevreden mensch is daardoor alleen ongelukkig; de tweede graad is van op straat met framme en verbitterde oogen de Burgers en de i]ken te bezien... Is dat toch redelijk? Er zullen altijd Rijken en Burgers,en Werklieden zijn, al tijd; ia plaats van malkaar te haten, er moet broederlijkheid en genegenheid zijn; den Am bachtsman heeft dfen Rijken mensch cn den Bur gcr noodig, om hem hulp, onderstand en werk te verschaffen... Waarom hebben wij gezien tel Aalst dat rond de 200 werklieden, donderdag en vrijdag in kortége door de straten trokken, naar 't huis van den Burgemeester? Om onderstand en werk te hebben... De Rijke menschen cn de Bur gers hebben de Wcrkmenschen noodig; zonder-' cte werkmenschen kunnen zij niet leven, cn daarom moet er wederzijdsche genegenheid en hulp zijn. De derde graad van 't Socialismus is te roepen Noch God noch Meester! En wat is 't leven dan, tenzij een Wildheiden een Helle?.. Waaruit komen al die vuile en wreede schelmstukken? Omdat men God en zijn gebod vergeet... T'Aalsf op de Meeting in d'Hopwaag, er is geroepen door de Gentenaars: noch katholiek! noch liberaal! En in dezeltde Meeting vielen zij op twee katho lieke volksvertegenwoordigers,omdat er den 8sten Kiezing is en dat er in Aalst strijd is... Ze komen hier dus de liberalen helpen; de liberalen heb ben geweigerd 't Volk in zijnen nood te hel pen... Daar zwijgen ze van, die Gentenaars; maar tegen de Katholieken vallen 2ij uit Noch liberaal noch katholiek! En in Vooruit van zondag lezen wijlof, eer en dank aaneen Vrijdenkeres, die haar kind niet wil laten doopen; bravo roept de Vooruit! dat is ecu So cialistische Feest! Vooruit van 30 Mei, 4d* page 3d« kolom. Een kind ongedoopt laten In een Christen LandDaarop boffen en dan roepen Wij zijn onpartijdig!... Achteruit, Soci alisten van Gent, gij koopt, gij betaalt verraders eu de valschheid loopt uw eigen uit, langs alle kantenHa, ge durit de menschen aanraden van hun kinders ongedoopt te laten 1!!! Ze moe ten als heidenen opgroeien !!!En dan, om de menschen te misleiden, ge spreekt om de tranen uit d'oogen te rukken. Hoort, menschen, die wil gevleid zijn,mag De Werkman niet lezen; wij zeggen de Waarheid aan arm en rijk; er moet Broederlijke Liefde, waarachtige genegenheid in de wereld komen; de Regeerders, de Meesters, dc Bazen moeten Vaderlijk handelen; och die gelddorst, die geldzuchtaltijd meer en ineer willen heb ben! En dat de Dood daar is, en dat zij ons alles ontneemt, tot den laatsten eens Er zijn veel rijke menschen in onzen tijd die streng zullen geoordeeld worden; bidden is wel, zekerlijk; wc zien te Gent hoe afechuwelijk vuil dat ze leven, die de sterkte en de gratie niet vra gen; bidden is wel, maar milddadig zijn, geven, Vaderlijk bestieren, dat is 't groot gebod! Maar de Werklieden moeten wel weten dat 't Socia lismus 't verderf is en den ondergang, omdat het de Vrijdenkerij is en 't Ongeloof! Wat is er te St Nikolaas geroepen? wee de werkmensch die de Godsdienst mist! wee den Rijke die de Godsdienst mist! En vloek aan den El lendeling die de Godsdienst aan de zielen zoekt le ontrukken... Die vermaledijding is bijzonderlijk gericht tegen Vooruit en de So cialisten. Z E L E. Met droefheid melden wij het treurig afsterven van de edele jeugdige Echtge note van M. Alban Kervyn, overleden te Zele den 28 Mei, in den ouderdom van 33 jaren en 4 maanden. Gansch onze gemeente was in den rouw gedompeld bij het verlies van zoo eene berrnhertige Moeder der Armen. Hare begrafenis heeft plaats gehad, Dijnsdag om half tien ure. Van 's mensch geheugen is er nooit op Zele zul- ken grooten toeloop tot eene begrafenis geweest; dat ae Heer haar indachtig zij, voor de werken van bermhertigheid die zij aan den Armen heeft bewezen.

De Werkman | 1886 | | pagina 1