De Zwarte AMaat. Bockhandel. Dramatiek Verhaal uit de verledene eeuw, 4 IV. GOEDEN RAAD EN OPZOEKINGEN. Goris, sprak de lijnwaadkoopman, zijn pijp vullende en zich terwijlent een weinig bedenkende, zijt ge van zin het kind te be houden en het tot een vrijen deugdzamen Burger op te brengen? Ja, M. Steenspecht, mijn vrouw Lisebeth aanziet het als een Voorzienigheid dat dit kind juist in onzen hof wierd begraven. En zult gij in dat goed besluit volherden, Gons? M. Steenspecht, als ik aan mijn vrouw vroeg, of zij later, als wij ander kinders hadden, dit Vondelingske niet zoude verstoeten hebben, dan begon zij bitterlijk te weenen en vroeg mij wat ik van haar wel peisde. Luistert nu, Goris; dat kind is hier in uwen hof begraven, door een buitengewone omstandigheid en't is zuiver bij mirakel dat gij juist uw mes en tabak hadt vergeten en in uw onbewoond huis den Bacht zijt komen doorbrengen.,., 't Was een zonderling gedacht van uwentwege voor een tabakmes ten 10 ure 's avonds uit de stad lerug te keeren naar 't Roklijf. 'k Mo: t dit bekennen, M. Steenspecht. En nogtans, zonder dit zonderling besluit was dit arm blooi- ken nevens uwen steenput begraven. Goris, de wegen der Voorzie nigheid zijn onpeilbaar; di£ kind, door u gered, kan bestemd zijn voor groote zaken. Goris stond verstomd als hij die woorden hoorde. Nu, ging Karei voort, nu valt er te zorgen voor twee zaken: D'eer van dit kind bewaren en beletten dat degenen die het wilden levend begraven, het nadien nog zouden vervolgen en doen om brengen. Uw gedacht was van bij de Policie te gaan, Goris? Ja, M. Steenspecht. - Dat inoogt ge niet doen, niet doen; dit zou te veel gerucht maken in de stad. Ge moet bij M. den Burgemeester gaan. Maar, M. Steenspecht, dat zal ook geweten worden en hij zal mij ongetwijfeld naar 't Policiebureel zenden. u; Goris, sprak de lijnwaadkoopman, wij zullen 't anders schik ken; ik ken M. den Burgemeester van Aalst, reeds verscheide malen ben ik bij hem ge weest, voor eenige zaken te yereffenen, en ik heb zijn gedienstigheid en zijn wijsheid bewonderd. Uw Burgemeester is een ware Burgervader, voor rijk en voor gemein, en ik zal met u méégaan naar zijn buis. Wel. M., welke goedheid van uwentwege Goris, ik wil deel nemen in uw goed werk en 't verheugt mij, dat gij dit betrouwen in mij stelt. Dus, morgen ga ik met u bij M. den Bnrgemeester.en vermits wijniet weten of 't kind gedoopt is. Neen, M., wij weten er niets van; wij hebben geen ander aan duiding dan dit rijk kistje en die kostelijke keting rond den hals. Goris, deze zaken moet gij zorgvuldig bewaren; dit kind most van goeden wettigen oorsprong zijn, doch wij weten niet om welke redens men het heeft willen van kant maken..., En't zal moeten gedoopt worden, Goris. Zekerlijk, M Daarin wil ik u helpen en stel mij voor als Peter. O, M., gij zijt de goedheid zelve. Men moet weten dat Karei Steenspecht een groote lijnwaadkoop man was, die in een der bijzonderste Afspanningen der stad logeer de; Goris, die daar tafelknecht geweest was, bad eea groote achting voor de* rijken Gentenaar. Ik stel mij voor als Peter, zegde Karei, wij zullen 't kind noe- men,... 't kind noemen 't is gevonden dicht bij den steenput, Karei Steenput zullen wij het noemen Zoo gezegd, zoo gedaan... Goris, mo gen trekken wij samen naar de ksr's; ik zal bij M. den Dekea alles gaan schikken, Goris; en mijn begeerte is dat uw vrouw Lisebeth de meter weze van 't kind. En waarom nu juist mijn vrou v? vroeg de jonge baas. Wel, omdat ze daardoor zal aangedreven worden om dit kindje meer en meer te beminnen.... Baas Goris was nu van al zijn moeielijkheden verlost, dank aan de medehulp van dien braven heer koopman Al wat ze besloten hadden, ze gingen het in korte woorden aan Lisebeth meêdeelen. Deze was niet min in haren schik. He: kindje sliep gerust op een pluimen hoofdkussen; Karei moest de vriende lijke wezenstrekken van zijn beschermelingske bewonderen. Maar de tijd bleef niet stil, een uur reeds stond zijn peerd aan de deuren begon van ongeduld te trappelen,misschien ook al ongerust tewordenj't wierd avond en de lijnwaadkoopman had nog eenige za ken in Aalst te vereffenen. Hij zegende dus het kindje, zegde den vriendelijken goeden avond aan Lisebeth, drukte d'hand aan Goris, legde een zilveren muntstuk op de tafel en vertrok naar Aalst. In'de Koornbloem achter St Martenskerk was men reeds aan ta fel; Karei Steenspecht was dien avond luttel van zeggen, hij die doorgaans zoo gespraakzaam was; men schreef dit toe aan bekom mernissen van handel of aan eenig ongemak; maa~ Karei moest zijn plan bereiden voor 's anderdaags, en was er ernstig meê bekom merd. Hoe gi*g hij ailes schikken? Zou hij niet bast doan de hos pes uit de Koornbloem van zijn zonderling geval te spreken? Ja, dit was een wijze vrouw, die een geheim kon bewaren. Anderdaags, op de Markt, zou hij niet veel aankoopen doan, teneinde vroeg in den namiddag vrij te zijn. 's Voornoens bij M. den Deken, 's na middags bij M. den Burgemeester en korts daarna den Doop. En zoo geschiedde het. De bazin uit de Koornbloem liet op hare wijze medehulp niet wachten. Bij M. den Deken ging de lijn waadkoopman alles schik ken voor den Doop en d'inschrijving op de Kerkregisters; en 's na middags ging M. Steenspecht met baas Goris den Burgemeester Spreken. Deze hooge Ambtenaar was verontweerdigd over het schelmstuk dat man te wege geweest was in zijne stad te plegen doch hij verstond da redens van den Gantschen Koopman j en be- loofde de_misdadigers op te zoeken in 't grootste geheim. Hij prees Goris voor zijn liefdadig ontwerp van dit wichtje op te brengen als een kind van den huize en drukte hartelijk d'hand van Karei Steen- specht... Wat geluk voor Aalst, zegde Karei "aan Goris, toen "zij dit huis verlieten, wat geluk voor Aalst, van zulken braven recht- zinnigen Burgemeester te hebben 's Namiddags had de plechtigheid van den Doop plaatsKarei Steenspecht zorgde voor alles, rijkelijk 't was 'ne man die geen verkwistingen deed, die alles nauw nazag, doch als 't er op aan kwam,kon hij zich mild en edelmoedig toonen. Dien zaturdag bleef hij in Aalst, 's zondags hoorde hij d'Hoogmis in St Martin us en toen fcij maar huis reed en aan 't Roklijf stil bleef, zijn peerd vast bond, binnen ging, als een Vriend en beschermer van den huize; er eenigsn tijd bleef klappen; zijn petekind met gewijd water op het voorhoofd zegende, dan zegde een stem in zijn binnenste Karei, g'hebt niet veel marktzakea verricht, maar g'hebt een goed werk gedaan! Nu bleef hij op zijne wekelijksche reis met meer lust dan ooit,in 't Oud Roklijf verwijlen. Hij had een vaderlijke zorg voor den kleinen Vondeling en zag kern met voldoening en vreugde opko •men en opgroeien. Baas Goris, zijn zaken gingen allerbest en zijn genoegen van den Gentenaar als Vriend en Bsschermer te hebben, was buitenmate groot. Eiken vrijdag achternoen schikte hij zijn huis op en stond aan d$n steenweg naar Erpe te zien of de Lijn waadkoopman nog niet kwam afgereden. Dan dronken zij samen gesmakelijk een fleschje Leuvens bier ea klapien over den tijd, over de zaken, over 't kind, dat de eemige schat van Goris huishou den bleef. De Burgemeester van Aalst, te vergeefs had kij gezocht en op gespeurd, te vergeefs zij* subtielste ambtenaars in 't werk gesteld, alle opzoekingen waren vruchteloos gebleven. De zaak bleef een geheim; en nogtans, had de Burgemeester eens geweten, dat de woning van de plichtigen slechts op weinigen afstand van de zijne was gelegen! Dat het rijke menschen waren Dat de rede der mis daad niets anders was dan een buitensporige gierigheid!... Het- gene M. den Burgemeester onbekend was, gaan wij aan onze Lezers in 't volgende hoofdstuk meêdeelen. Men zal er in zien, hoe de ingewortelde drift van begeerlijkheid naar geld an goed, het beste huiselijk geluk kan vsrrnorselen en den mensch brengen tot een laffs en grouwelijke misdadigheid. De driften verblinden den mensch, maar bijzonderlijk de gierigheid maakt hi mdoof en versteend voor zijn eeuwige en tijdelijke welvaart. (Wórdt voortgezet.) RECHTBANKEN. C. Thiebalt van Velsique, oud 27 jaar, voortvluchtig, is tot de doedstraf veroordeeld .NSEELE, het kopstuk der Socialisten heeft 6 maanden ge vang gekregen, wagens zijn artikel op't Leger... Ge ziet datiBe Rechters werk hekken op hunnea winkel. D'Assisen van Brabant hebben advokaat Dcfuisseaux tot 12 maand gevang veroordeeld wegens zijnen Vólks-Catechismus... Eilaas, er is vrede noodig inde wereld, en Anseele zoowel als Defuisseaux stoken ge durig op, tot haat en tot oorlog. Dtfuisseaux had doen schrijven dat zi;n vrouw ziek lag en is gevlucht. Te Gsnt hebben veel van de vuil Geuzen zich gezelfsmoord, om aan de Wereldlijke Ju>ticie te ontsnappen, maar zullen zij ontsnappen aan d'opperste Justicie?... Neen, neen! geen mensch die sterft, of de dood brengt hem voor de Alwetende en Almogende Justicie... Laat ons nu spreken over de zaak van H. YAH DER SUSSEX. Die beklagenswee dige dacht vrij te zijn,en woensdag van d'ander week, terwijl de donder ratelde en de bliksem de lucht doorkliefde, zijn vonnis wierd uitgesproken Pl.chtig aan moord zonder voorbedachtheid; veroordeeld tot ï5 jaren dwangarbeid. Die jonge man meende vast en zeker vrijgesproken te zijn hij ging vaarwel zeggen aan't politiek; hij zou naar den Buiten gian wonen, waarschijulijk op't Kasteel zijner oude Moeder, en daar alleenelij k leven voor zijn dochterken Magdalena.Die sententie viel op zijn hert als ziedende lood; hij zakte ineen als lijnwaad en ziltige tranen bede<ten zijn wezen Eenige oogeablikken nadien, in d'ar- men zijns broeders vallende, riep hij uit Mijn kind Mijn kind Magdalena! 't is gedaan voor altijd Ach, er kunnen in 't leren pijnlijke stonden komen I. M. Van der Smissen, elk beklaagt hem, behalve de. liberaic drukpers die, nu nog altijd,als een razend gedierte op haar slachtoffer ligt.Sr zijn in dezen tijd rijkgekleedde Geuzen, die drakenbloed in hun lijf hebben. M. Va* der Smissen is niet in appel, maar in kassatie, onarede dat hij veroordeeld L zonder toelating der Kamer en dat een getuige onregelmatig is gehoord... De Gezwoornen waren verdeeld alsvolgt: 9 Liberalen,2 Logiemans en 3 Katholieken. De Prokureur Generaal, de Voorzitter, zijn twee Assessors, 't waren al liberalen Nooit heeft de Prokureur strenger gesproken dan nu D'advokaten konden beter gepleten hebben, doch waarschijnlijk in zijn goed hartigheid heeft M. Van der Smissen niet gewild dat zij als verde digingsmiddel gebruikten de woorden die zijne vrouw ui sprak, op dien ongelukkigen nacht, als hij daar ijlzinnig en gewapend voor haar stond. Zaak van Advokaat De Gand Cgnie. Advokaat De Gand, deurwaarder Delannoy en mammezel Dan- delin staan nu voor d'Assisen van Brabant, beschuldigd van groote dieften in 't sterfhuis d'Arrasse; 't zijn slimme doortrapte gasten; Degand is een gedekoreerde heer; Delannoy spreekt als ne Proku reur,hij kent den we.boek van buiten; en de mammezel is een stoute franke geuzinne... Wat zullen wij zeggen? Ge ziet hier weêral dat de geleerdheid een verkeerdheid is, als de braafheid er niet bij is Ge ziet hier weêr dat de ongodsdienstigheid de menschen brengt tot j een dolle zucht naar vermaken, en dat men in dezen toestand opalle j manieren zoekt aan geld te geraken. De juffer Dandelin bekent zonder rood te worden, zaken dieeen schande zijnvoor 'tvrouwelijk geslacht. De zaak der drij comparanten is ontwikkeld door de fijnste j arglistigheden, en zij beroepen zich gedurig op overledene perso- j nen. Zoo zegt de mammezel dat zij giften ontvangen heeft van den -Men kan reizen met liet lichaam of met den geest; die naarLourdes in Frank rijk wil gaan, zonder zijn huis te verlaten en met lustige plezierige gezellen, koope 't Reisje naar Lourdes door 3 Vlaamsche Jonkheden. Dat zijn nog boeken die deugd doen en verzcttelijk zijn. Dit Reisje kost maar 0,75 C. 'T BOEKJE van den ROOZEN KRANS, voor éen 0,15 voor 50 6,00 voor 100 11,00 De prijs is zoolaag mo gelijk gesteld voor de ver spreiding; geen nuttiger boeksken kan meu inde zen tijd verspreiden dan 't boeksken van den Roo zenkrans. De Devotie tot het H, Hert van Jesus 0,15 Voorbereiding tot de Dood of Overwegingen op de Eeuwige Waarheden. Gebonden in leêr, met schoone roodc sneê, als kerkboek 1,80 Dit is voorzeker een der belangrijkste werken van St Alphonsius de Liguori en allerbest geschikt óm in het herte goede gevoe lens te prenten. Beoefening der liefde tot Jesus Christus voor de zielen die verlangen hunne zaligheid te verzekeren en naar de volmaaktheid te streven. Ingebonden rood op sneê 1,40 Van dit werk schreef Mgr Dupanloup Het is een meester stuk van zalving en, gods vrucht, waardig overal naast de Navolging vaa Jesus Christus geplaatst te worden Gelijkvormigheid met den wil van God, 64 bladz. Prijs 0,15 c. Gulden boekje, welk de H. Alphonsus zich in zijne laatste jarentoen hij niet goed meer kon zien, zich gedurig deed voorlezen. PARLOIR. Al da gevraag fa Diploma's z j-n verzonden. M. la H. van 't jaar 43. Ds boe ken ztjn a gezonden D eerste N-j, van den Zvarten Advokaat zijn nog altijd te bekomen'. Ta laat ontvangen een lofgedicht op de Kiezing. Zijn er nu nog,die geen diploma hebben? Zw.advo kaat io volgen; op den Gent'c .a steenweg, tus- scte.. alsl en Erpe is een hor: 'tOud Roklijf. De lijn-.- .adkoopman Karei Steeuspecht stapt daar el- ken vrijdag af; rond de jaren 177* zekeren vriidag vindt hij het Roklijf ge sloten; de baas was dood; 14 dagen nadien woont al daar een oude tafelknecht Gom Verstrepen; hij ver- teit aan Karei Steenspecht een wonderbaar geval; toen :ueo iu zijn huis nog aan 't verwen en aan het witten was, had hij er des nachts verbleven, kon niet slapen, stond aan de venster en zag dat twee manskerels nevens zijnen steenput een kistje be groeven; als ze weg wa ren, ging hij dit kistje halen; er lag een kind in, een jongsken, in fijn hem deken met kanten en een gouden ketingske rond ken hals. Hij vraagt raad aan Steenspocht.

De Werkman | 1886 | | pagina 3