Sprèriiplaats. Loopende nieuws. Schoenmakers kerremis. 1. 'Na keer dat bet schoenmakers kerremis was, Zoo waren de pekkers al mooi, ooi. ooi. Ze zaten met boven de 't n< gor tig. Ja. negenmaal negen en 't m si,tig Te smullon, te smullen aan d'liesp. Te smullen aan d'hesp van een vlooi. 2. En als er eenieder zijn gocste van haê Toen hadden ze dorst om het meest, eest, eest, Ze tapten met boven de 't negentig Ja DCgenmaal negen én 't negentig, liet zap uit. het zap uit een hout liet zap uiteen liouienen leest. En als er geen zap meer te drinken en was, Toen hadden z'een savelken aan, aan aan Ze klapten met ver in de 't negentig, Wel met negemaal negen en 't negentig En kosten, en kosten malkaar. En kosten malkaar^iet verstaan. En als ze r.u gildig gekokkeruld hadn Zoo vroegen ze toen: héjè vaak, aak, aak, En '1 waren er boven de 't negentig Ja negenmaal negen en 't negentig. Diealte allemaal zein, Die altemaal zeiden: be ja 'k Ze gingen en sliepen en droomden waarvan? Ge zult het allengskens gaan zien, ien, ien, Ze droomden mei diep in de 't negentig Wel negenmaal negen en 't negentig Dat z'ander, dat z'andermans leer, Dat z'andermans leêr mochten sneèn. 6. Ze sneden, al dröomend, zoo wonderlijk wel, Maar ver van in 't leer was ia 't doek, oek, oek. Ze sneden met negenmaal 't negentig Ja negenmaal negen en 't negentig. Waar sneden z'? waar sneden z'? eik sneed Waar sneden ze? eik sneed in zijn broek. 7- En als ze daar lagen aan 't snijden al lang. Daar kwam er een aardig gefluit, uit, uit, En peis 'ne keer, alle die 't negentig 14d» «J-vK. N° 716 9 Juli 1886. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in Bareel of Winkels, 5 centiem. Voor g'heel Belgenland 2,50's jaars. Voor al de Landen van Europa, en voor d'ander Werelddeelet, 4,50 's jaars, franco thuis. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. SNIPPERINGSKES Juli, de hooimaand. In Juli meet braden, wat in den herfst zal geraden. Sinie Margareet brengt de eerste peer, waarna men oogst al meer en meer. De Daitschms zeggen: Hundstagen heil uad klar, Deuten auf ein fruchtbar Jahr. Er was eens een boerke dat wrocht En alsdan naar zijn pijpo zocht, Het liep een uur de hofsteê rond En vond ze dan in zijnen mond. Wij en geven aan de deure niet! zei eene vrouwe tegen e8nen schooier, die haar om Gods wille bad. Och, als 't maar daar aan en schilt, ik zal wel binnenkomen,» zei de vent, maar 't en hielp algelijk niet. Ja negenmaal negen en 't negentig, Ze kropen, ze kr.,p n al 't shotergat,, Zs kropen al 't sleut Lat uit. MENGELINSKES. Op d'Instruktie. Onderofficier: Twee din gen zijn het dus, die gij altijd moet mcêbren gen jaarlijks naar d'inspektic. Ten eersten uw militair pak en ten tweeden, gcenen stok. Een perrukier riep in zijn deur: Tenge volge mijns systeems zijn er geen kaalkoppen meer. En waarin bestaat uw syslema, vroeg hem iemand?In een perruk, M. antwoordde hij. Zwarte kunst.— Bestaat er een zwarte kunst! Zekerlijk! Wantdezwarte kunst in 't schrijven en 't drukken beheerscht de gansche wereld. Een boerenjongen brengt den burgemeester een schotel vol met bloedworst; de burgervader zei lachend; dank u, 't is waarlijk een beetje te veel. Ja, antwoordde de jongen, dat heeft mijn moeder ook gezegd, doch vader zei men moet den duivel tot vriend houden. Een Engelschman zit in een hótcl met zijn horloge iu de hand op zijn bed. «Zes uur en nog komt niemand mij roepen. Zij zullen me waar achtig nog voor den trein te laat komen wekken! Slimme voorzorg. Betje -de keukenmeid komt voor haar mevrouw bij den schoenmaker een paar pantoeffels doen maken. Maar ze moeten kraken, zegt ze. Wat! vroeg de verwonderde schoenmaker, kraken! Ja zeker, dan hoor ik altijd, als ze naar de keuken komt 1 Een vrouw die op grooten voet leeft, is zekere Miss Dora van Chicago, haar voet is 60 centime ters lang; niemand durft met haar trouwen, uit vreeze van onder dien. grooten pantoeffel te liggen. Werkman, tce eijn vreemdelingen Menschen, wij zien het aan uwjvisioao- mie I Wij zijn naar de Kermis van Aalst gekomen en willen toch de Werkman eens bezoeken 1 Veel eer die ons geschiedt, brave Lieden; en hoe vindt ge de stad O, proper ea net, den Aalstenaar maakt veel werk van zijn huis, en wat is de stad Aalst seiert eenige jaren merkelijk verfraaid! die van over 20 jaren weêrkeerde, zou ze niet meer herkennen Ja, geachte Lieden, de Katholieke Regen- cie heeft veel schoon werken uitgevoerd, en nogtans, ze moet schrikke lijke sommen geld geven aan d officieele scholen en aan den onderstand voor den Armen... Is dat geen schande, menschen, dat 't.Ondcrwijs van rijke kinderen moet betaald worden door 't Volk?.. Ja zeker, Werkman, dal is schande! En blijft datjdnren Eilaas, ja, maar we moeten werken en bidden, dat ons Ministerie no met die groote meerderheid zou kunnen goed en deugdelijk werk verrichten... En g'hebt de Fees.en bijgewoond, menschen Ja, Werkman, 't weêr heeft meêgegaan; 't is wel brandend heet Vrienden, a's alles op tijd komt, hebben wij dan te klagen indien hel nu niet brandde, hoe zouden de vruchten rijpen!.. Voor éen zaak moet men opletten: van geen excessen te doen en van geen koude dranken te nemen als men bezweet is... En g'hebt den lochtbal gezien vrienden J?» Werkman, g'keel dat plein, voor de St Josefskerk stond gestre ken vol Volk; al d herbergen hadden stoelen en banken te kort; och, dat was partig, die luchtballekes in alle formen te zien omhoog gaan; en dan den grooten ballon, waar 3 personen inzaten, hij ging naar Brussel toe.... Ja, menschen, t weer was zoo zoet als een vlasblommekcn, en die ballon is zachtjes neêrgedaald boven Hckelgem, langs Bouchoutberg. Werkman, wij moeten ons compliment maken over uw groote Kerk; hoe groot en hoe rijkelijk versierd! En hoeveel meesterstukken van becldhouwerij en schilderkunst! Och, dat is toch schoon. T 'Ja> en daaraan ziet ge wat't vernuft van 'ne mensch vermag: Rubens, Crayer Otto-Venius, Duquesnoy, zijn groote mannen geworden door hun vernuft en hun genie. Dat zijn lessen voor de jonkheid, om ïeverig te eeren en zich met geen onnoozelheden bezig te houden. W erkman, als df(T Kerk uitgestald is gelijk nu, 't is een reize weerd. Menschen, dat hebben wij al dikwijls hooren zeggen maar ge moet noticie houden dat de versiering flier kerk de vrucht is van den tever en van d edelmoedigheid sedert honderde en honderde jaren... Een schoone rijke versierde kerk hebben, was ten allen tijde de vreugd en de glorie dér Vlamingen... En ongelukkig waar het anders gaat, waar de menschen overschilhg worden of vijandig aan hunne kerken... Achtbare Vrienden en Lezers altemaal, 't is Crisis er is overal veel miserie, maar al- j jterSt0nverbeteren en opgeruimd zijn, indien men on derhield wat in alle kerken wordt geleerd en voorgeschreven... Het is daarom dat de Werkman zoo dikwijls aandringt en de medewerking vraagt van iedereen in t bijzonder... Nu wordt de spreekplaats gesloten; ge zmt verder lezen d ontdekking van 't kriem te St Gillis, en den grooten brand der Universiteit vau Brussel. De Bollebaan dat is nog een oud Vlaamsch vermaak en een goede gymnastieke oefening, onlangs te Dendermonde in 't Keizershof, ze speelden 5 njan tegen 5; en 3 maal wonnen de zelfde mannen,zonder dat dander iets ophaal de! De winners waren MM. Van Laer, Van Puiveldc, Bogaert, Bochland, Geers; de Verlie zers: MM. Van Beveren, Kips, Schouliers, Van Heek, Proft. Sedert d'opkomst van 't Katho liek Ministerie is de Menagie der Kazerns veel beter. De groote Brugge te Maeseyck over de Maas gaat er zijn en 'te Brugge wordt de nieuwe Statie ingehuldigd. Te Gent wordt de groote Statie gansch geschilderd; veel zotte onkosten zijn weg; er komt geld voor nuttige openbare werken. Ze zeggen dat de Koning van Portugal naar Brussel komt, voor eenige dagen.... Willekom, zullen d'Hoteliers zeggen, dat zijn patryskes die't geld laten rollen... De gierigaards zijn verachtelijke kerels en begraven hun geld, in plaats van hetzelve te gebruiken voor hun eigen, voor den ambachtsman, voor de Soede werken, voor 't lijdende Volk! Wee er. gierigaard, hier en hiernamaals! Op de Markt van Thourout zijn voor 500,000 fr. paarden verkocht... 'tMoet nog al een Cortege- ken geweest zijn! - Er zijn nu te Leuven 80 Leeraren en 1700 -Studenten, 1700.... Onlangs is er te Mechelen een groote Feest geweest ter cere voor den Leuvenschen Leeraar Van Beneden die in 't vak van dierenkunde en vergelijkelijke ontleedkunde vermaard is, de wereld door. Ga naar Amerika en vraag wie de groote geleerde is in die studiën, en ze zullen U noemen. M. VAN BENEDEN, uit Leuven in Belgen- land Die vermaarde ouderling, hij is van 't jaar 1809 en te Mechelen geboren;zijn Ouders waren Bakkers. - TeNederbrakel waren zondag laatst 205 Ruiters. 't Is M. Bressers-Blanchaert, van Gent, die een groote en welverdiende ver maardheid verweilt, door al zijn kunstwerken in de Kerk van Oostakker. Tegenwoordig zijn er Belgische Huizen die Beelden en Outaars leve ren aan Frankrijk en aan Amerika en dat is ons een Vaderlandsche eer. De Zwemdok van Aalst wordt reeds gebruikt; d'algemeene re glementen zijn: niet baden, als men bezweet is of na de maaltijd of in aanvallen van flerecijn en van aanbeiën; voor wat de zwemdok van Aalst aangaat, die niet kan zwemmen, moet ingaan langs den trap van 't Machien en niet langs den trap der Kabienen: in de week is 't 25.; zaturdag avond en zondag voornoen, Kosteloos, mits de Reglementen na te leven. De deurwaarder Clerebout, diezich verdronken heeft, was van Nieuwpoort. Wij hooren van verschillige kanten dat de Tentoonstelling van St Nikolaas, oprecht merkweerdig en wonderbaar is geweest. Ook is de toeloop vaa Volk ontzachlijk groot geweest. Maandag was de aloude en schoone steenweg van Astene- Deynze enzoovoorts grijs van 't deitig Volk, dat in rijtuigen en te voet naar Machelen-Gilde ging.T'Astene zijn de boomen rond de kapel vaa Lourdes verkocht, doch men gaat er nieuwe ea veel schoonere plantingen doen... In 't kort gaat de kapel in klein schilderij het waarachtig af beeldsel van Lourdes, in Frankrijk bekomen. Vooruit van Gent, is sedert eenigen tijd met groote forméele leugens bevonden. De woe lingen der Socialisten gaan voor gevolg hebben dat verscheide koolputten in de Walen zullen ge sloten worden. Er zij» te Brussel weêral on tuchtige boeken en prenten aangeslagen; en 't is altijd in liberale drukkerijen; 't zijn ook de libe rale Sociëteiten die in Aalst en elders vuil ea foddelooze boeken onder 't Wetkvolk versprei en. Rechtbanken a«Jdmi "t Hof va» Kassatie te Brussel oor delen, of't Vonnis tegen M. V. d. Smissen ge broken is of te niet. Den 15 Juli zal 't Hof van Beroep te Gent uitspraak doen in de zaak van Ronsse. Vooruit is tot 100 fr: boet veroor deeld, om aangekondigd te hebben dat hij veel wist ten laste der Burgerij in een vuile zaak, ea als Vooruit voor de Rechtbank stond, wist het niets te zeggen. Een ander Familie van Gent ver volgt Vooruit, wegens lastering tegen een over leden persoon. Die gazet handelt altijd dwaas toen zij veel bezig was met Aalst, vroegen haar mannen Wie weet er iets te zeggen tegea zijn Meesters?» En alles, rijp en groen,wierd zon der onderzoek als Evangelie opgenomen. De Rechtbank van Luik heeft een Apotheker van Ongróe tot 100 fr. boet veroordeeld, omdat hij was uitgegaan en den sleutel op de kas van ver giften had gelaten. Een Apotheker van Seraing is tot 22 fr. boet veroordeeld, omdat hij zijn gege ven recepten niet had aangeschreven. AALST. 't Hooghuis wordt afgebroken, dat kolossaal gebouw aan de Zaat,vroeger de Schuil plaats van Afflighem en onlangs nog gediend nebbende voor Katholieke School. Ge zoudt u blind zien op 't schoon eiken hout, dat uit de kappe komt... Als dat verkocht wordt, cr zal een buitengewone gelegenheid zijn, voor degene die eiken balken, of eiken ribben, ol eiken joeffers noodig hebben... 't Is de meester steenkapper M. Meganck, die d'afbraakvan dit moeielijk werk ondernomen heeft.

De Werkman | 1886 | | pagina 1