HampenMisdaden en Ongelukken Builen landsch. Goed en slecht geld. AALST. De dood is toch een wreed spektakel, en dat somtijds 200 onverwachts op den rugge valt... Zatur- dag, daags voor Kermis, in de Lange Zoutstraat, bij den Drogist stond 'ne mensch van Haaltert, Nicodemus Lie- vens, aan den toog te betalen; eensklaps hi] valt en is dcud Dat zijn lessen!... Eenige daoen te voren wier- den op Mijlbeke, ten nadeele van Fr. De Cock, breede straat, 300 struiken hop afgesneden... Dat zijn schelm stukken LEDE: Groot ongeluk,2 slachtoffers, 't Is maandag noen gebeurd,en aanstonds was de droeve mare in Aalst alwaar de verongelukte Coppens, familie heeft wonen. Wat is er nu gebeurd? Maandag noen, ja,maandag noen reedBenoó Coppens, koeijongen van M. den Burgemeester, met een karreom Vlas;en aan den Steenen Molen springt of valt hij van de karre langs voren, waar hij stond; ongelukkiglijk 't peerd loopt voort, de karre rijdt over Coppens en breekt twee keeren zijn beenen; daarmeê was de ramp niet ten einde; 't peerd loopt voort, d'eerdebaan op, naar de Boschstraat toe en overrijdt daar zekere Nora Van Pamel,een bejaard mensch, van Overimpe maar nu wonende in de Bosch- straat, een deel van haar hoofd was ia stukken gestampt door 't peerd en 't mensch moest aanstonds van haar H Rechten bediend worden. Ze ligt in 't Gasthuis; dijnsdag avond was zij zeer slecht; de jongeling Coppens verbe tert; 't peerd is nog voortgeloopen en wat verder in 'ne gracht gevallen. GENT. Ach welke schande voor 't Menschdom,al de misdaden die aldaar voor 't Gerecht komen Een groote dignitaris der Logie heeft zich gezelfsmoord om aan de Èsticie te ontsnappen... 't Is de Vrijdenkerij die al deze iemen in de wereld brengt. De Vrij ienkerij en niets an dere. Zijn er onder de menigte schelmen, eenige Katho lieken bij, 't zijn menschea dié regelrecht tegen de Ka tholieke geboden en leerstelsels handelde*. Het woord van den grooten Augustinus blijft een sterke waarheid Die wel bidt, leeft well... En die niet bidt, is 'ne soldaat zonder wapens. Zaterdag heeft men te Overboelare eenen razenden hond omver moeten schieten. Een burger die daar juist voorbij ging, toen men het schot loste, kreeg verschei dene zaadkorrels in de beenen. ELENE. Op 't grondgebied dezer gemeente, tus- schen de Statiën van Sottegem en Balegem, aan den vij ver van M. Leo De Cock, is op 2 Juli doodgereden d*or den exprestrein van 6 ure 15 minuten, Josefnen Van Trappen, oud 9 jaren; de droefheid der Ouders is onbe- scbri|felijk. BRUGGE. Te Damme werd een jubelfeest gevierd. Te dezer gelegenheid schoot men kanons af. De moeder van den jubilaris, met name Anna-Theresia Van Damme, te dicht genaderd, heeft een schot, eene papierprop, in het oor ontvangen en is tengevolge hiervan te Moerkerke, hare woonplaats overleden. De heeren De Pauw, proku reur, Waeloroeck, onderzoeksrechter, Decloet, greffier, en de weisdoktor Van Caneghem, zijn vrijdag tot onder zoek ter plaats en te Moerkerke geweest. ANLWERPEN. Een droeve ramp Een dienstmeid, 16 jaren oud, wonende in de Provinciestraat, is van de trappen gevallen, terwijl zij een kind van 1 jaar oud, Eu- fenieken Fontenai, op haren arm droeg. Eilaas, 't kinde en was den schedel gebroken en stierf eenige uren na dien. Flinke Alfons, 23 jaar oud.g. bortig van Ryssel en bediende aan den Stoomboot Belgenland en aan de Rhynkaai in 't water gevallen en verdronken. VERDRONKEN. T'Antwerpen, de I4jarige zoon van een bakker uit de Gyselstraat was gaan zwemmen zaturdag avond in het water der vesting aan de Deurne- poort en is er ongelukkiglijk verdronken. Te Namen is uit de Maas gehaald het lijk van Mej. Adolphina Da- chelet, een brave dochter; ze zal er bij ongeluk ingeval len zijn. Droeve coincidence! haar vader is over eenige jaren ook verdronken. Te Ryckevorst, een beenhou wer van Turnhout, zekere F. G., die met slechte nesten zat en op 't Banksken moest, is in de Kempische Vaart verdronken. Kind gevonden. Zondag morgend werd in een drooge gracht, buiten de Mechelsche poort, onder Ber- chem, een frisch en gezond kindje gevonden. Het was gewikkeld in eenen nieuwen opneemdoek en had eenan zoogenaamden tutter in zijn mondje, die aan eene flesch melk vastgemaakt was. M. Fr. Van Hornbeeck, burge meester, was peter en de juffer die het gevonden, heeft zich r is meter aangesteld. Het kind heeft den naam van Frans De Gracht bekomen. Het is thans te Berchem be steed. Vechtpartij. Men schrijft uit Belcele: De genaamde Aloyse Christiaens, blokmaker, wonende bij zijne moe der, is zondag overleden. Hij was de week te voren met kneuzingen aan het gezicht naar huis gekomen en schreef zulks aan eenen val toe. Daar hij van de leste HH. Sa- kramemen moest bediend "worden, bekende hij die kneu zingen bekomen te hebben in de Pujrdreef, tijdens eene worsteling. Het parket van Dendermonde is reeds tw ee- maal ter plaats geweest om een onderzoek te openen. Christiaen3 w&s slechts 16 jaren oud. Gedurende den nacht van zaterdag zijn er dieven in de O.-L.-V.-kerk te Laken gedrongen ea hebben er omtrent 20 fr. uit de offerblokken gestolen. Men heeft de dieven nog niet kunnen ontdekken. E»AARSCHOT, 5 juli. Gisteren namiddag is er een groote brand uitgebersten iii het hooimagazijn van M. Cordeman. Het vaar was zoo hevig dat men vreesde, indien het zich voortplantte, een groot deel der volkrijk ste wijk vernield te zien. DaDk aan de gemeente- en geestelijke overheid, alsook aan de gendarmerie, is men den brand meester geworden. LUIK, 4 juni. Eene bruiloft, die dezer dagen hier gehouden werd en waarop de beste eendracht heerschte, werd door het volgende geval overhoop gezet. In eeren heildronk zegde de braidegom een kwetsend weord voor den schoonvader en deze, hierdoor geraakt, gaf een zoo krachtig antwoord, dat weldra de vuisten hunne rol be gonnen te spelen; daarna vlogen tellooren, flesschen en glazen door de zaal en ten slotte moest de policie er tus- schen komen om de twee vechters naar den bak te brengen. TONGEREN. Donderdag vertrok eene vrouw uit deze stad terug naar haar doip, Fexhe-Slins. In den trein, zat bij haar in, een gebaard mensch, een waal, met strooien hoed en blauwen kiel, welken zij niet kende. Te Glons stapte de vrouw af, en langs een weg- verkortend zijpad van twee zijden met graan omgeven, stapte zij naar huis. Eensklaps staat haar medereiziger voor haar." Langs een omweg had hij haar gevolgd, hare richting waargenomen, en was haar voor geweest. Dreigend vroeg hij haar een aalmoes. DeJ vrouw, vol schrik, bood hem eenen halven frank. Dat was den man niet genoeg, en dearme vrouw haastte zich hem 1 frank aantebieden. De deugniet gebruikte geweld, hij sloeg en stampte haar, ontnam haar haren portemonnaie, en wilde haar de gouden oorbellen airukken, oader bedreiging van moord, toen de vrouw eensklaps op haren man riep, zoo he vig dat de kerel inderdaad meende, dat er voor haar hulp opdaagde of opdagen ging. Hij nam ae vlucht, aen geldbeugel, 50 frank -inhou dende, medenemende. Men is op zoek naar den schurk. CHARLEROI. Een daglooner van Jumet, Browet genaamd, oud 46 jaar, werd vrijdag door eenen trein verrast op het oogenblik dat hij over de spoorbaan wilde loopen, nabij de Waterloopooit, te Charleroi; de onge lukkige werd omvergeworpen door de lokomotief en schrikkelijk verminkt; hij bezweek eenige oogenblikken daarna. 0000 O die helsche krawattea! men vraagt de Chro- nique van Brussel dat men de Processiën zou ver bieden, omdat zijden opanbaren weg belemmeren... Deze week hebben wij waêr gazetjes gezien, te slecht om in d'Helle gelazen te wordan. 't Wordt oprecht schande voor 't menschdom. Langs d'Holland- sche grens, over St Laureins loopen veel gewapende bedelaars en eischen onderstand; dHollandache gendarmerie en schutterij jaagt bij ons al 't slecht vreemd goedje da. aldaar steelt en inbreekt. Te St- LaureiDS is een brigade gendarms ingericht; men vraagt dito voor Watervliet. D'Hop verminderd in prijs, omdat de oogst voor 1886 verbetert, doch niemand kan zeggen hoe het zal volledeeren. Groot nieuws in Aalst; menschen, ge moest dat gezien hebben; woensdag achternoen juist onder de Volksspelen, wierd een sterken Os naar 'tSlachthuis geleid door den zoon M. Ed. Clinckaart en de been houwersknecht Staaf Pieters; juist aan de Verkens- markt, het dier verschrikte door 't helsch la wijt der draaiorgels, trok haar los, kweiate Pieters aan been en oog en liep in dolle vaart de stad in; en al 't Vo.k er achter, en elk uit zijn deur en al d'Ouders hun kinderkes binnentrekken, en den Os stormen, stor men, den kop vooruit de Roozemarynstraat in, langs de Kerk en de Pontstraat in; aldaar wilden de moe dige Kasseiers van Hofstade den kalant vasthouden, doch 't was naar de maan gekapt; ze kwetste er sekere Emma De Kerpaloud 23 a 24 jaar, wonende in de St Job straat, welk mensch twee steken had van d'oorens en naar beis moest gevoerd worden. Er zijn twee Doctenra moeten komen; men vreesde voor haar leven. Ondertns- schen storaHede Osd'Hontmarktoveren langs denienwe straatnaar den Osbroek; daar verwandelde hij in een plek graan en wierd vastgegrepen doereen boerenmensch die nog 50 meters ver wierd gesleurd, docü 't zeel vast hield, leven of sterven. Rampen en Misdaden in 't buitenland. Ze vreezen in Oostenrijk te Lintz, dat markgraaf Alfred Pallavincinni, die den berg Grosoglockner bestegen is, dat hij verongelukt zou zijn. In Frankrijk, Saumur, de rijke jongeling M. Dugné, èléve inde Militaire School, is verongelukt; ze reden per peloton; 10 peerden vielen, waaronder 't zijne, 10 peerden; hij lag onder 't stof en wierd door d'an- der peerden vertrappeld; zijn toestand is erg, maar niet hopeloos. Tot Amsterdam, in den Dieren tuin, een tieger scheen te slapen; een onvoorzichtige vreemdeling stak zijn hand door de traliën, maar paf! de tieger klauwt en de onvoorzichtige zal zijnen duim kwijt zijn. In Spanje zijn pogingen gedaan om de groote brug der statie van Rio-Tajo in brand te steken. In Oostenrijk, langs Croatië, spreken ze nu ook van den Cholera; 3 werklieden en 6 sol daten liggen ziek... Laat ens hepen dat het daarbij zal blijven. ENGELAND. De groote slag is begonnen, vrijdag laatst. Zal Ierland dan dan eindelijk na drie eeuwen slavernij zijne boeien zien verbrijzelen door den waren libe raal GladstonePof zal de schandvlek der verdrukking van een. edel Volk op den Engelschen naam blijven kleven? Dit grootste vraagstuk onzer tijden zijn de Engelsche kiezers bezig met op te lossen. De eerste uitslagen zijn voor Gladstone ongunstig en men be gint te vreezen dat Engeland uit hebzucht, uit haat van een katholiek Volk, van zijne dwingelandij niet zal wllen afzien; dan zal Ierland meer dan vroeger in woeling ea opstand komen,in worsteling om voor eeuwig en volkomen van Engeland te worden afge scheiden. Dit is 't gevaar dat Gladstone, de door luchtige oude Staatsman, voorziet en voorzegt,en hij heeft gelijk. SPANJE. In 't Leger zijn daar 22 duizend officieren, 10 duizend te veel, zegt de Minister van Oorlog; en al die militairen zijn onverduldig om ka pitein en korael en generaal te worden. Is 't te ver wonderen dat in dat land zooveel pronunciambntos of legersomwentelingen gebeuren? Een van die man nen, de generaal Domingo Lopez heeft deze week nog in de spaansche Cortès op zijn revolutionnairs, uren lang gesproken. Het antwoord op de Troon rede is gestemd met 233 st. tegen 28, nadat minister Sagasta verklaard had dat de republiekeinen vijan den zijn van 't land. PRUISEN. Bismarck tracht zijn hoofdstad te zuiveren van Socialisten en andsr gevaarlijk volk. In 't Oosten vreest men tempeesten bij 't min ste windje. De Bulgaren willen ééne natie uitmaken, maar Rusland verzet zich daartegen en verzamelde troepen,zeide men, op zijne westelijke grens, 't Was enkel een plezierreisje dat de Czar deed naar Livadia, maar voor zulk een reisje moet aen gansch leger op de been, want al de wegen worden met soldaten bezet, uit vrees der Nihilisten die nu schij nen te slapen. Uitslag van den Raadselprijskamp uit Grem- bergen. Er zijn mii 92 oplossingen toegekomen. N 1. Weelde hoogmoed enz. prijs aan M. 0 Van Hemelryck van Zele. N. 2. Trog, rog, prijs: M. Edm. Schepers Zele. N. 3. Sens, ezel Nero, slot, Prijs M. C. D'Hoore, Adegem. N. -4- Het kind had 269 knikkers. Prijs aan M. Aug. De Mees ter Schoonaarde. N- 5. Er waren 8 heeren. Prijs Mej. C. Simpels Vertryck. Beste Verzen: Mei. Emelie Gby* van Ooster^eele. Bijzondere eervolle melding aan M. Cesar De Cock, Hamme St Anna en aan M. 1. Aertgeerts van Beveren Waas. Schoonste schrift: M. Pet. De Coninck van St Gilles bi] Deniermonde. KI uchtigste oplossing: niet toegekend. Beste prozawerk: aan M. B. B: te D. Eerste volledige oplossing: Prijs gewonnen door een held uit dc Middeleeuwen. Hartelijken dank. E. V. G. Viif landen van Europa hebben met elkander een ak koord of overeenkomst gesloten, waarbij het zilveren, gouden en papieren geld van een van die landen in alle vijf wettigen gang heeft. Die landen zijn België, Frankrijk, Zwitserland, Italië en Griekenland. De Belgische en Fransche stukken zijn genoegzaam be kend. Zienier waaraan men de anderen kennen kan De Italiaanschc dragen de beeltenis van den tegenwoor- digen koning Humbert, of van den voorgaanden koning Victer Emmanuel. Op de eerste staat Umbertol, re d'Italia. Op de tweede Victorio Emanuele II; re d'Italia. Langs den anderen kant staat de waarde 5 L. Dc Zwitsersche aragen het beeld eeaer vrouw die staat of zit, met het opschrift Helvetia ofwel Confedération Helvétiqae. Langs den anderen kant staat de waarde en het jaartal, omringd van eene kroon. Dc Grieksche dragen de beeltenis des Konings, (hi) ziet er nog jong uit) met het volgende opschrift in Grieksche letters. Georgios I, Basileus tón Ellenón, dat is Geor- gius I, koning der Grieken. Op de keerzijde staat een schild en de waarde V. Draehraaï. Al deze stukken zijn goed, zij worden aanvaard en moe ten aanvaird worden.bi) dc ontvangers, in de postburee- leu, de statiën, de banken en door iedereen. Maar er zijn aidere stukken, bijzonderlijk zilveren, die dezelfde grootte hebben en daaromtrent ook dezelfde waarde. Zulke zijn de zilveren geldstukken van Spanje waarop staat Espana en de waarde in pesetas; Romanië, waarop de waarde staat inleys: Peru,de waarden dragende in sols; Chili waarop de waarde is uitgedrukt in pesos. Zulke .geldstukke* zijn niet valsch, maar zij gaan hier niet, omdat de landen die ze uitgeven,niet in het verbond zijn. Men moet oppassen van zulkgeene stukken te geven in de statiën of in de banken; zij zouden daar in tweeën tekapt worden. Doch men kan ze uitwisselen, mits een lein verlies, bi| de wisselaars. Dit bericht kan ekeen wie het noodig of nuttig acht, uitsnijden en ergens op plakken,ten eiude het te kunne* raadplegen in tija van nood.

De Werkman | 1886 | | pagina 2