De Zwarte Boekhandel Gaston Blankaert Dramatiek Verhaal uit de verledene eeuw, naar 't groot werk van S. VAN DER GUCHT. I X. Onrechtveerdige beschuldiging. Terwijl onze vriend de Gentsche lijnwaadkoopman in zijn bloed badende wierd weggedragen, ging Goris Verschepen naar huis, zoo gelukkig als een kind dat zijnen kermis gekregen heeft. Triomfan telijk stouwde hij zijn vier koeibeesten terug naar huis: Welk ge luk, zegde hij; morgen zal die woekeraar Brunneel betaald zijno mijne Lisebeth! wat gaat gij zeggen, als ik udie klinkende speciën zal op tafel leggen!... En die brave vriend Karei Steenspecht 1 die goede Peter van ons pleegkindWat zijn wij toch dwaas geweest hem niet vroeger aan te sprekenWij hadden ons al dien angst ge spaard! Maar einde wel, alles wel!... En terwijl Goris vrolijk voortstapte, de koeibeesten die gewaar wierden dat zij naar hunhuis toe keerden met hunnen zelfden meester, ze loeiden van blijdschap. 't Was waarlijk een gelukkige thuiskomsten die nooit in druk of angst is geweest, kan de zoete gewaarwordingen der verlossing en redding niet beseffen. Lisebeth lachte en weende beurtelings van vreugd, Goris danstte en klapte in zijne handen en zelfs Jantje de Exster nam door haar gefladder en gepraat, deel in d'algemeene vreugd. Nu, geen onrust meer, de Deurwaarder mocht 's anderdaags ko men; de spijkers waren er, en/inet de grootste zorg wierd de geld beugel in de kist achter sleutel en slot, onder 't lijnwaad en de pa pieren verborgen. 's Anderdaags ten 10 ure kwam deurwaarder Snakkers ingestapt, en zonder zich aan te melden of iets te vragen, ging hij als een franke stuiver in de binnenkamer. Goris en Lisebeth, die hem hadden zien komen, waren seffens bij hem. Ziet er de beambte niet treurig uit? Ja, zekerlijk, want het man daat dat hij moest uitvoeren, woog hem zwaar op het hart. Snak kers was geen ongevoelig mensch. Dag Goris, dag Lisebeth, zegde hij, ik heb waarlijk medelij den met u, mijne arme vrienden, en ik vinde het hard hier als deurwaarder te moeten agieren... Maar wat wilt gij eraan doen mijn bedrijf is niet plezierig!... Mijn vader beeft het mij achterge laten en ik heb hem moeten opvolgen, geen ander broodwinning hebbende. Gij komt voor de briefkes vroeg Goris. Ja, mijn arme vriend! Ik ga u betalen, man; ik ga u betalen en Lisebeth zal met een goede flesch bier trakteeren. Betalensprak de Deurwaarder. Maar reeds had Goris met een zekere voldoening den gordelriem op tafel gelegd. Zoo, zoo! zei de Deurwaarder, den geldbeugel vastnemende, M. Sttenspecht is hierwaarom veinzen met mij dat is niet wel van uwentwege, Goris. Gij bedriegt u grootelijks; M. Steenspecht is hier niet; hij zal maar vrijdag komen,volgens gewoonte. En hij heeft u zijnen geldbeugel toevertrouwd? Vindt ge dat zoo wonder, M. Snakkers? Zoo wonder,baas Goris? en de Deurwaarder rechtspringende, verbleekte schielijk en vroeg met nadruk: Goris, zeg mij, waar is Karei Steenspecht? in Gods naam, antwoordt dadelijk Waar is hij ongetwijfeld te Gent in zijn huis; en vrijdag zal hij hier komen. Karei zal niet komen, en gij Goris, gij weet dat Ikdit weten Ja., gij En waarom dat Omdat dezen leeren geldbeugel hem toebehoort... en om dat te kunnen afnemen, heeft men den eigenaar moeten vermoorden Ongelukkigen riep Goris, op zijne beurt rechtspringende. Ja, hernam Snakkers, diezelfde geldbeugel heb ik gisteren avond nog gezien, terwijl Karei hem uitgespte; in mijn tegenwoor digheid heeft hij hem dan aangedaan... Goris, Goris! bedenk u wel ik heb hem alsdan van uwen nood gesproken, en hij vcr- rlaarde u niet te zullen noch te kennen helpen. Denkt ge dan, vroeg Goris, dat M. Steenspecht gehouden is ^jn doenwijze aan den neus van eenen deurwaarder te hapgen De Deurwaarder trok zich achterwaarts en zonder de oogen op slaan, zegde hij: Goris, God geve dat gij onschuldig zijt M. Snakkers, riep Lisebeth nu snabachtiguit, ik laat niemand >e aan d'eervan mijnen man te twijfelen. Gij zijt hier gekomen om w geld; uw geld ligt daar gereed; strijk hetmaar op en geef ons de apieren terug. Snakkers aarzelde. .Nu begon Goris voor goed boos te worden Deurwaarder, zegde Hij, dat duurt nu al lang genoeg; volbreng uw ambt van Deurwaar der en daarmeê amen en uit; gij hebt het recht niet ons op zijn Prokureurs te komen ondervragen. Ha, ge neemt dat zoo hoog op, meester Goris, antwoordde Snakkers,en met 'ne zekeren tegenzin opende hij zijn zwart leerén brieventesch, nam er de schuldbriefkss uit, legde ze op tafel, telde nauwkeurig het geld van intrest en kapitaal, stak het in een lijnwa den beursje en was de deur uit, zonder nog een syllaba gesproken te hebben, -a---® Een onbeschofte vent, zegde Goris, toen ae deurwaarder op dea steenweg was, een onbeschofte vent; wel, bliksems toch, van waar kwam hem dit vermoeden te binnen, dat M. Steenspecht mij zijnen geldbeugel niet heeft gegeven? Och, sprak Lisebeth, het hoofd schuddende, die Deurwaarders doen een stielken waardoor zij eeniegelijk leeren wantrouwen, God zij gedankt dat wij in^het g vervolg die soort van menschen niet meer behoeven te vreezen.g 1 Het bleef daarbij, men lachte nog eene wijl met de dwaze op merkingen van den Deurwaarder, doch de echtelingen waren al te gelukkig, zich nog langer met diergelijke kleinigheden te ontrus ten en hadden weldra hunne vorige bezigheden hernomen. 't Was nu elf uren en baas Goris hield zich onledig met de glazen en ledige potten te reinigen, toen Paschierken Vertangen binnen trad. Nu droeg hij geen vogelkooi, gelijk in 't begin van ons Ver haal, maar hij had een nog ander voorkomen: Bij zijn gewone kleeding, bruine lakenen jas, korte zwarte broek, vilten hoed, had hij nu zware schoenenaan zijn voetenb.reede leeren slapkousen aan de beenen, een langwerpig jachtroer op de schouders en een wei- tesch aan de zijde; een zeer schoone hond volgde hem. Dag, baas Goris, sprak de bultenaar, zijn wapen in den hoek van den schoorsteen zettende, geef mij een potteken bier. Paschierken had waarlijk als jager een drollig voorkomen en geen wonder dat de baas hem half schertsend aanzag Hoe is 't vroeg hij, hem den drank bedienende, is de jachtpartij wel vergaan? Wel, gaf Paschierken tot antwoord, ik had dezen morgend luttel gedacht van uit jagen te gaan, toen mijn heer mij een bood schap behandigde voor Oordsgem en zoo heb ik mijn roer meêge- nomen om onderwege al iets te kunnen vellen En ge zijt wel gevaren Slechts een haas, maar 't is 'ne grooten... Zoo sprekende had hij zijn weitesch op de tafel gesmeten,zich op eenen stoel neêrgezet en was nu bezig zijn zweet af te droogen. v? Jagen is lastig, zegde de waard, bijzonderlijk voor zwakke menschen; ik weet niet, Passchierken, hoe gij u daartoe hebt kunnen begeven. Och, baas, mijn advokaat is grooten liefhebber van wild; hij heeft veel kennis met rijke boeren, en daar ik een goed schutter ben en hij niet bekwaam is om uit 't jagen te gaan, heb ik mij dit spel laten o er 't hoofd steken Dit zeggende had hij zijn potteken geledigd en vroeg een tweede. Goris verhaaste zich hep te bedienen, echter dacht het hem won derlijk :e zijn, dat Paschierken zich een tweede potteken bier ver oorloofde, daar hij bijna nooit in een herberg was te zien. Ook dacht het hem dat er iets hap arde, daar Passchierken zich gedurig op zijnen stoel bewoog en hem vragende aanzag: Baas, zegde hij eindelijk, mij dunkt dat ge nog niet weet, wat er dezen nacht om- irent Wetteren op de baan is voorgevallen? Neen, laat eens hooren. Men heeft aldaar een rijken koopman den weg afgelegd, ver moord en uitgeplunterd. Een ongelukkig geval Ja, zeker, en weet ge wie dien koopman is Neen toch, hoe kan ik dat weten ('t Vervolgt.) ERKELIJK NIEUWS. - Asa, Brussel haalt er eere van; we zijn b!ij ende verheugd eens te mogen goed schrijven van die stad; Zondag is de Processie van Sinter Goelen met luister en triomf rondge gaan; 't zijn de Feesten ter eere van 't H. Sacra ment van Mirakel; dagelijks, Bedevaart, Aanbid ding, Solemnele Missen, Loven en Sermoenen; de Plechtige Sluiting Zondag; ten 10 ure d'Hoog- mis; ten half vijf, Vespers, Lof en Fransch Sermoen; ten 8 ure Lof en Vlaamsch Sermoen door den Pater Redemptorist Van der Beek; Wij zijn verzocht dees jaar bijzonderlijk te bidden, opdat 't woord der Predikanten vruchtbaar zou zijn en ve«l Zondaars bekeeren. Lat c'.k voor zijn eigen 't Jubilé-jaar niet vergetsTe Brussel in Sinter Goden, sinds dat het Aartsbroederschap van O. L. Vr. van Lourdes is ingericht en sinds dat die schoone kapel daar is toege wijd aan de Moeder Gods, 't katholiek Volk van Brussel en de Vreemdelingen laten niet ca, dagelijks in die kapel hun 3 waesge- groeten te gaan lezenEr staat geschreven in de Nav. Ch. dat de Heer zegt tot de Zielen: o Mijn zoon, de verduldigheid en de ootmoedigheid in den tegenspoed behagen mij meer, dan groote vreugd en vurigheid in den voorspoed. Wees kloekmoedig en bereid u tot groote lijdzaamheid. Maandag St Vincentius h Paulo geweest, die Patroon der Liefdadige Herten, St Vincen tius, die na alles gegeven tc hebben wat hij bszat. die zijn eigen verkocht om anderen vrij en gelukkig te maken. Ziedaar de Heili- gen door de Kerk vereerd en 't is omdat zij zoo heldhaftig de zelfs- opoffering pleegden, dat zij als Heiligen wierden uitgeroepen. De Priester Vincentius Paulo zegde en schreef dikwijls Welke dwaasheid aan t geld en goed te houden, hetwelk wij maar voor korten tijd bezitten!» - Heden vrijdag St Appolinaris, Bisschop en Leerling van den H. Petrus; aan dan Rhyn ts Remagen is te zijner eere op eenen berg een prachtige kerk gebouwd, een kerk vol van kunstrijke muurschilderingen; onder 't koor is het graf van den H. Appolnaris. Morgen, Zaturdag, Maria Magdalena, Patronersse van alle boetveerdige Dochters en beschermheilige van St hiaria- Lierde. Maria Magdalena, haar leven, haar bekeering en baarboet- veerdigheid zijn treffend en hertroerend beschreven door Pater La- cordaire. Dees jaar in den Vastentijd, is in Aalst dikwijls gspreèkt, dat men wreedaardig is jegens de Zondaars; de zieken worden ge holpen, met medelijden omringd, en de Zondaars, die ziek zijn in huu zis!, men spot srmeê, men zegt er kwaad van, ia plaats van er voor te bidden, met een zoetaardig hart. Zondag, 25 Juli, Feest van den Apostel Jacobus, na d'Hemelvaart ging hij 't Geloof preê- ken, eerst in Judea en Samaria, en naar Spanje; aldaar deed hij groote bekeeringen en keerde terug naar Jerusalem, alwaar hij ge vangen wierd en tot de onthoofding veroordeeld. Voor zijne dood deed hij nog een groot Mirakelhij genas een lamme, die zich op den weg bevond. Jacobus antwoordde kloekmoedig tot de Rechters en zulks bracht de bekeering te wege van eenen der beulen, die met hem onthoofd wierd, rond Paschen, in 't jaar 43 of 44.11 jaren na de dood des Zaligmakers. Maandag, Feest der H. Moeder ANNA, die gelukkige en godvruchtige Moeder, op veel plaatsen van ons Land bijzonderlijk vereerd. In Aalst is een sterke Confrérie der H. Moeder-Anna, en d'Hallegasten hebben de Moeder der Al- lerh. Maagd tot hun Patronersse verkozen. Komt te verschijnen en te koop bij alle Boekhandelaars: DEN H. ROCHUS, en zijn Eeredienst, door den E. H. Van de Putte, Pastoor te Dender- hantem, een boek in 8°, 126 bladzij den, met schoon versierden omslag, dus zeer wel geschikt voor Prijideelingen. Sedert lan gen tijd wierd er een le ven van den H. Rochos gewenscht en gevraagd. En hier heeft men niet al leen het Leven,opgezocht naar d'oudste en merk- weerdigste schriften, maar ook. de Geschiedenis der Godsvracht tot den H.Ro- chas, in Vlaanderen en de gebeden, lofzangen en Li- taniëa te zijner eere. Het fraai gedrukt boekwerk kost 1,00; goede winst voor d'Uitverkoopers; te bekomen in onze Buree- len VERSCHENEN bij S. Leiiacrt, A. Siffer en Cgnie, Gent, Hoogpoort, 52, Gent. HANDBOEKJE van het Verbond tot bestrij ding der Vrijmetselarij voorafgegaan door eene breve van Z. H. Leo XIII boekje in 18 met 33 bl. Prijs per ex. fr. 0,10. 50 ex fr. 4,00 100 ex. fr. 7,00. 1000 ex. fr. 50,00. Het port daar boven ATTENTIE. Dees iaar zal verschijnen 'tBoekdeel of de Eerste Binders van Vlaanderen. Blijft te koop: JAN CLERKER of de Laatste Binders, dit hoogst merkweerdig Boekdeel, prijs 2,25 franko 2,50. 't Kasteel der Verdoe menis, 2,00 franco 2,25. De Kroon des Hemels, of beschrijf der Hemelsche Glorie en der wegen die er naartoe leiden; een pracht uitgave prijs 2,00 Nieuwen Too verhoek 0,50 Thyl Uilenspiegel 0,50 Vlaamsche Keuken boek 1,00 De Volledige Likeur stoker, een boek van onschatbaar nut en van groot profijt 2,00 Het oroot Martb- laarsbc of heldhaftig gedrag Ier Belgische Gees' acid ten tijde der i ische Omwente ling, rijs 1,80 franco 2.10 Jan Van Noorde, of sterkte in de beproeving 3 dikke boekdoelen (per occasi aan 2,00, franco 2,3o. De Allerheiligs e Ro« zenkrans van de Moe der Gods, door dan Eerbied w. Pater Januarius Maria Sarnelli, van de Congregatie des Alierh. Verlossers Prijs fr. 0,15 Algomeonen regel: om franko te bekomen, 10 bijleg. Opkomst der Stoomtüi gen, door E. H. Martens 1,00 Nieuw Rekenboek in franks en centiemen 1,00

De Werkman | 1886 | | pagina 3