MampenMisdaden en Ongelukken ills Spios gezoden IMissionnaris geworden. AALST. Ze zijn g'attrappeerd de Boter-Vervalschers, Mr Bogaert, de Apotheker-Chimist heeft de aangeslagen boter onderzocht: er was vervalsching in, door Margarine of vuil vet, van 33 tot 70 ten honderd; en noteert wel, dat die boter op de kladjesmarkt stond, waar 't werkvolk zijn half kilöken boter gaat koopen... 't Werkyolk bedrie gen en bestelen, dobbel kwaad, 'k zou dat trippel straf fen... Te St Joost tcu-Noode wierd ook sedert lang ge klaagd van slechte boter; de Policie heeft enkwest gedaan en 2 korven boter van 30 kilos meêdegaan; er was ver valsching in, tot 80 0/0 dus, maar een vijfde goede boter. EREMBODEGEM: Maandag avond: De geruchten loopen t'Aalst dat er t'Erembodegem een half uurken van hier, van het huis van M. Notaris De Smet een scha liedekker van Aalst is gevallen, met zijnen buik op d'ij- zeren hof-grilje en dat hij zou bezweken zijn. De verongelukte is Camiel Liebaut, rond de .35 jaar, getrouwd, 1 kind, woont op d'hoogstraat; witter en schaliedekker; zijn mouw hing vast aan een lucht - moleken; met zich te willen lostrekken, uitgeslibberd, gevallen, niet van hoog. maar juist op de grilje van den hof. Was deerlijk gesteld, is dijnsdag nacht gestorven ten half vijf. 'l Ongeluk had plaats maandag noen, iets voor 2 ure; hij was 't kwaart voor den eenen, van uit zijn huis in Aalst vertrokken, om 't kwaart na 1 ure op zijn werk te zijn. Een braaf, oppassend werkman. SMETLEDE. Z'hebben donderdag willen inbreken bij den Koster Schoolmeester, rond 12 ure; d'oude Moe der wierd wakker en riep haren zoon; de Koster is opge sprongen en heeft een scheut door de venster geschoten; daarop zijn ze gevlucht, doch men heeft ze gezien; het waren 8 manskerels cn 1 vrouwspersoon. Over een week vier ofvi|f is er te Smetlede nog ingebroken en gestolen: de krawatten hadden ook pogingen tot diefte gedaan in 't kapelleken van St Antonius. BOTTELARE. WREED GEVAL. Dieven worden allicht moordenaars.de menschen, waar ze gaan stelen, kunnen van schrik sterven of er zijn ge vechten, die dikwijls moordend worden. Te Bottelare, in den nacht van 25 tot 26 Juli, braken 3 personen in, op 't hof van fan Baptist De Vogelaer; zij geraakten in zijn kamer en brachten hem verschelde won den toe, met eenen beitel. Vogelaer ken uit hun handen ontsnappen, en hij liep, en hij liep naar buiten, tot aan 't Kasteel van M. Stas de Richel'.e, al roepende: Moord! moord! De edele heer Stas springt op, om naar beneden te gaan, valt van zijnen schoonen hoogen trap op de marmeren steenen, breekt zijnen arm en een zijner rib ben, gaal liggen cn STERFT 3 dagen nadien. Hij was getrouwd met de jongste dochter van M. Ver- gauwen, Senateur van Kortnjk Zoodat 2 groote Fami- liën nu in schielijken rouw zijn gevallen. Eenigen tijd te voren hadden op 't Hof-Vogelaer 3 personen van Wettcren de noten afgedaan; de vermoedens zijn op die menschen gevallen, ze zijn justicicélijk onder vraagd, doch niets heeft bewezen dat zij de dieven en inbrekers zijn. Wij moeten voorzichtig zijn met de ver moedens; men kan zich dikwijls leelijk bedriegen; ziet eens in den Zwarten Aavokaat, hoe Goris uit 't Roklijf vaart; en nogtans, wi] weten het: hij is onschuldig. UIT ZELE. Een schielijk sterfgeval heeft ongeluk kiglijk hier plaats gehad: zekere Petrus De Bock (wijk Durmen), zonder werk zijnde, was verplicht zijn bestaan in het visschen te zoeken. Nu, zaterdag tusscheu zondag nacht, was de man op de rivier de Durm per boot aan 't werk; op de gewone uur niet terug keerende, werden Vrouw en Kinderkes ongerust; toen er na eenige uren op Zelc de tijding kwam dat er een man (als lijk) zittende op zijn hurken, met open paraplu in de hand, aan de brug te Lokeren met boot was aangedreven; de ongeluk- kigen werd welhaast als De Bock gekend, men denkt dat de man is dood gebliksemd. Hij laat eene weduwe met drij kinderkes achter. ANTWERPEN. Vrijdag noen is aan dc Gudefridus kaai een groot ijzeren schip Forfuna omgevallen, 't Was ongeladen; nogtans heeft het veel moeite gekost dien ijze ren reus recht te krijgen. Borgerhout Zaterdag achternoen ten 3 ure, zijn drij kinderen op de Turnhoutsche baan door eenen wa gen omgeworpen en gekwetst, min of meer erg. Berchem tij Antwerpen, schrikkelijk geval: Niet zon der rede schrijft Kerklceraar Alphonsius: «Dc dood loopt ons te ge-moet...» Wat is er gebeurd tot Antwerpen, wij willen zeggen te Berchem, zondag 11.? Een officieele Mees ter komt thuis van een Feest en vindt zijn huis in rouw: zijn vrouw was doodgevonden in haar bed. Slechten Visch. Overal klaagt «men veel van slechten visch: Zoo zijn er t'Antwerpen in1^ Juli 1870 ki- logr. visch aangeslagen. ATH. Twee brouwersgasten reden daar uit op 'ne wagen bier; dat mag zijn!... Een hunner zat'scherlings op de ton Dat was gevaarlijk! Eensklaps kantelde de ton om, de brouwersgast viel en wierd onder de wielen doodigepletterdDit,was oprecht spijtig Wel gedaan! Te Tongeren heeft de rechtbank zekeren Z. veroordeeld tot 570 dagen gevang en 500 fr. boet, om 30 jonge fruitboomen moedwillig en kwaadaardig afgebroken te hebben. BERGEN. Convoi-ramp. Ja Zaterdag morgend, te Frameries in de Statie, rond 6 ure 40, zijn 2 Convois opeengebots: een marchandise tegen een levende Convoi; de scöok was formidabel,geen dooden,maar 10 gekwetsten; zekere Olympia Gantanaux, haar recht been tweemaal gebroken; Albert Prophus,link been gebroken; Charlotte Daniel, echtgenote Bruart lin kerarm en been gebroken; Felicien Aden, condukteur, gekwetst op veel plaatsen, Josefina Lheureux echtgenote Delannoy, gekwetst aaa de beenen; en verschelde andere, licht gewond of met inwendige schokken, die dikwijls nog 't gevaarlijkste zijn. LUIK. Jonge dieven! oude bedriegers! D'ander'week, twee jonge knapen, 10 4 12 jaar oud, hadden op 't Marktplein in een goudsmid winkel drij zakhorlogiën gestolen; 3 zakhorlogiên, ze verkochten een gouden horlogie voor 40 centiemen; voor 40 centiemen! ze vroegen er 60 maar de kooper dong nog 10 eens af. De tweede horlogie wierpen de jonge Dengels tegen de steenen kapot, en.voor de derde, in nikkel, vroegen ze 'ne frank; maar deze was eea eerlijken kooper en wilde geen gestolen goed, ja ging de Policie verwittigen. De twee dieven zegden aan wie zij d'eerste horlogie hadden verkocht, en die vent gaat er tegen vliegen, schrikkelijk, als dief en filou van de verachtelijkstc specie Doodgevallen op Tribunaal. Te Haecht, voor 't Vredegerecht, een Vrouw uit de omstreken van Hever, die geroepen was als getuige, zit neêr om haar Declaratie te doen,ze zakt ineen en is dood! VERDRONKEN. Zaturdag, te Lembeeck, boven Hal, de streek der Visschers met de lijn, zekere Emiel Loux gaat visschen met twee vrienden; op een brugsken zijnde, nabij 't huis van Mr Dandoy, een plank mankeert, Loux valt in de Senne en verdrinkt. Hij laat een weduwe met 4 kinderkes, 't oudste maar 8 jaar... Droeve positie voor de weef KORTRIJK. Zaturdag achternoen, rond 5 ure, in 't Haaiersgat, is een jongsken van 6 jaar versmoord inde Leie; aan t water spelende, er invallen en niemand nabij zijn om 't kind te redden. En 't was een eenig zoontje... N. B. - Om niemand ongerust te maken, verzoeken wij onze geëerde Correspondenten van altijd de namen aan te duiden. DIXMUDE. Op de Foore landde aldaar aan, een jonge muscadyn, net gekleed en pront van manieren. Hij zegSe uit 't Fransch Leger te komen; Mr ging in een groote herberg, at cn dronk ferm, van 't beste was nog niet wel; zelfs moest er een flesch champagne komen; de baas dacht't Zal nog al een nobele winst zijn! De mus: cadyn,na geëten te hebben, ging eens naar buiten en hij blijft buiten en de b3as mag achter zijn geld schuifelen. In een ander huis had hij voor 50 fr. sigaren gekocht en 't en scholt niet veel of hij was weg te peerd. YPEREN, 2 aug Men meldt, dat er in de gemeente Moorslede eene moordpoging gepleegd is in zonderlinge omstandigheden. Een jjaenter wiens meubelen enz. aan geslagen waren,beproelde een peerd te verbergen. Degar- nissaire, dit merkende, belette hem zulks, maar de pach ter nam woedend een geweer en loste een schot op zij nen tegenstrever. Deze niet geraakt zijnde, verborg zich in een gemakhuisje, maar hij werd door den woestaard opgevolgd en door een tweede schot in volle borst ge troffen. Zijn toestand is gevaarlijk. De moordenaar is aangehouden. RIJKE LANDLOOPERS. -- Die Bohemers, die Bohemers! Nabij Herlijn, de Gendarans zaten d ander week achter een b ndc Bohemers, ciie gepresumeerd war m van een kind ge stolen te hebben- deGen'1?rms zaten er achter en in d'huis- zoeHng vond men da; die lanciloopers 9h0ó m:\rk in goud hadden en voor 4 ,7 O gulden, Oostenrijksche, titels en ak- tién... En waar halen ze dat vandaan? Ik weet het niet, maar 't komt aardig voor. WESTPHALltë.—'tGaat slecht: in de groote werkhuizen te Dortnurid na Bochma zijn fvfO werklieden afgedankt... En wat gaat dit Volk ontkomen of verrichten? NANTES. Groote brandramp maandag nacht, op de vierde stagie van een huis, Fossekaai. Een vrouw heoft haar kind door de venster gesmeten; 't was dood; .1 ander personen zijn in de Vlammen omgekomen. Vier kinderen verdronken. Verleden week zijn to Wangrowitz. in de provincie Posen, vier kinderen verdron ken door de onvoorzichtigheid van een dronken werkman. Hij vaarde met de kinderen in eene kie ne boot op het Won- growitzer meer. D-* boot sloeg om en de vier kinderen ver dronken. De werkman kon zicb aan het vaartuig vaslklam pirn, tot hij gered werd. Zwitserland. NATUURVERSCHIJNSEL. Een merkweerdig natuurver schijnsel was dinsdag op de Arosa Alp in het Grauwbunder Hoogland, waai te nemen. Tegelijkercijd dat «en vreeselijk onweêr woedde, viel uren lang een dichte sneeuwbui. Dui zendén menschen bewonderden dit vr emde schouwspel. Een bandiet. In de gemeente Mcnte Santo Maria Ti- berino in Italië is een misdadiger, Bergino genaamd, gevan gen genomen, die lang de schrik was geweest der bevolking van Uuibrië en Toskane. Borgino was sedert twee jaren van de galeien, waar hij als straf voor verscheidene manslagen en straatrooverijen twintig jaren bad doorgebracht. Tijdeus het proces hadden een zekere Luigi Crocioni, een rijk grondbezitter, eene zekére vrouw uit San Leo Bastia ea vele andere tegen hem getuigd, en Borgino had toen eon du ren eed gezworen dat hij. ca afloop van zijnen straftijd, een ieder. die tot zijoo veroordeeling had bijgedragen, om het leven zou brengen. Zijn eerste slachtoffer was de vrouw uit San Leo Bas'ia. Toen hij haar op zekeren dag alleen te huis vond. bracht hij tiaar eerst verscheidene wonden in het gelaat toe. sneed haar daarna den neus af en verwijderde zich daarop, alle voor- Weépen van waarde met zich nemende. Crocioni, die de booze plannen'van Borgino kende en zich steeds door eenige arbeiders liet vergezellen, was nu het doelwit zijner wraak. Op zekeren zondag, in gezelschap van zes gewapende landbouwers uit de kerk huiswaarts keerende, werd hij on verwacht door Borgino overvallen, die uil een dicht kreupel hout te voorschijn tredend, een geweerschot op hem loste, waardoor hij onmiddellijk gedood werd; maar nog voordat de landbouwers hunne wapenen konden gebruiken, was de moordenaar reeds weder verdwenen. Nog werden in die twee jaren eene reeks moorden en straairooverijen door Borgino gepleegd, doch niettegenstaande het ministerie van binnenlandsche zaken eene premie van looo frank voorjzijne gevangneming had uitgeloofd, waren de karabiniers daarin tot nu toe niet geslaagd, omdat de plattelandsbevolking te bevreesd voor hem was om de noodige inlichtingen te verschaffen. Eindelijk echter is het thans gelukt. BRAND TE MARIENBAD. Mariëabad is een liefelijk plaatsken in Duitsctiland, waar veel vreemdelingen 't schoon saisoen komen overbrengen. Zondag nacht brak er een geweldige brand uit, in een groot magazijn-, 't vuur liep voort en bedreigde weldra Ce hotels en de villas der Badgasten, 't Was een algemeen alarm en 't aardigste van al, waren da kreten van angst en schrik die weerklonken in alle talen van Europa en van Asia. Velen vluchten met, d'ander zonder kleeren en de verwarring was onbeschrijfelijk Toch heeft 't Pompiersschap van Mariënbad het vuur kunnen bedwingen en alle verdere onheilen voor komen. en Napoleon I was een strenge eu ruwe Meester; hij brak en stelde af, al wie hem niet aanstond. Hij wilde heer- schen over de lichamen en over de zielen,en dat is zijnen ondergang en zijnen val geweest. In 't begin zijner Regeering, in 1805, een jaar na zijne Krooning door Paus Pius VII, zag Fouché, Minister der Policie, in zijn Bureel komen Portalis, Minister der Eerediensten. Portalis zag er uit, gelijk iemand die den Deurwaarder hoort afkomen. Wat is er, collega vroeg Föjché. Och, mijn lieve Excellencie, een pan die op mijn hoofd gaat vallen. Ik ben bij den Keizer geweest; hij was uitnemende stuur op mij. ik heb mijn ontslag willen ge ven. En weet ge wat hij zegde Dat hij ze niet aanveerdt, parbleu Neen, begin, zegde hij, met de zottigheid te her- - stellen die gij gedaan hebt en wij zullen later zien. En welke zottigheid heeft een zoo wijze man als Portalis kunnen uitsteken Och, ge weet dat 't Bisdom van C open is Ja, en g'hebt den abt T.... benoemd; 't heeft reeds in den Monileur gestaan. Juist, ik memde aldus Zijn Majesteit behaagd te hebben. Maar nu komt de Keizer mij met strengheid te zeggen dat de abt T.... een aanhanger is van 't oud stelsel cn van de Bourbons... Ik wil, zegde de Keizer met gram schap dat gij die fout herstelt; die abt mag geen Bis schop worden en gij moet zulks doen, zonder den Paus of 't Hof van Roomen te mishagen. Groote moeielijkheid! Niet waar? cn daarom, Kollega Fouché, ben ik tot u gekomen; help mij daar eens uit. Ja, help u daar eens uit!.. Allo, wij zullen ons beste doen... Kunt gij naar Roomen niet schri'ven, dat gij slecht ingelicht waart, dat gij spijt hebt van den Abt be noemd te hebben; dat gij een andere titularis verzoekt? Fouché, dat is altemaal we), maar ik moet toch re dens geven en de welke? De abt T... is een Priester van uitstekende verdiensten; hij is uitnemende goed gezien door den Paus; en ik moet toch redens doen gelden om nu eensklaps zijn afstelling te gaan vragen. Vergeet niet dat ik den Paus niet mag mishagen; ge'Kent den Meester: komt er écn reklamatieken uit Roomen, ik ben afgesteld en verbrijzeld. Ge moet zorgen dat Roomen niet kan antwoorden; niet spreken van onbekwaam of onweerdig; alles moet f;aan met halve en bekte woorden. Hoe is 't bijzonder even van den benoemden Bisschop? Onberispelijk, 't is 'nen heiligen. Des te slechter, en zijn leering? Gansch volgens de Leering der Kerk. Hm, hm, dan moeten wij naar zijn politieke ge dachten gaan. De H. Vader kan niet kwalijk nemen dat de Keizer niet voor Bisschop wil, een Priester, die tegen strever is van zijnen persoon cn zijn geslacht. •—Maar, onder ons gezegd, de abt T.... is zoomin vijandig aan den Keizer dan gij of ik. Hij is de voorzich tigheid zelve; de Keizer heeft mij geen enkele rede ge geven, en ik, ik moet toch reden bijbrengen in mijnen brief naar Roomen. De Minister van Policie stond recht en wandelde de kamer op en neêr. Die moeielijkheid maakte hem lastig. Hij moest overwegen. Die priester, zegde hij, heeft hij geen boeken ge schreven! Neen, geen enkele. Geen vlugschrift? Geen vlugschrift. Dat is erg; met twee regels van zijn geschrift kan men 'ne menscb doenjjophangen; maar die twee regels moeten bestaan. Hij ging voort: G'en hebt dien Bisschop toch niet voorgesteld, of hij moet u aangewezen zijn door iets bijzonders; hij moet groote talenten hebben of groote dienst bewezen? Hij preêkt wonder wel; hij heeft in 't Zuiden van Frankrijk groote Missiën cegeven. - Ha, nep Fouché, de fijnste opspeurder van Frank rijk, en misschien van Europa;';hij preêkt! Goed, en schrijft hij zijn Sermoenen? Neen, hij wandelt in den hof of gaat in de Kerk, neemt daar 'nen tekst van 't H. Schrift, mediteert daarop, langen tijd, spreekt in zijn eigen zijn Sermoen uit en laat dan alles over aan zij'n welsprekendheid en geleerdheid. Goed, sprak Fouché, wij hebben hem vast;... en hij belde zijnen Opper Commissaris ('t Vervolgt).

De Werkman | 1886 | | pagina 2