RampenMisdaden en Ongelukken. nomen en zijn eigen kind den hals afgesneden! 't Monster dat hij is, den wreedaard eu Vrijdenker: en daarna heeft hij zich een breede wonde in den hals toegebracht, waarmeé hij nog in 'l Gasthuis St Pieters ligt.... Menschen; wat zegt ge nu?... Ge gaat dat nu eens in Treurgedicht hooren. 't Vervolgt. Maandag achternoen in de Statie van Mechelen «-ag men tusschen 2 gendarms inbrengen een ouden Lands man, hij zag er wel 70 jaren uit; daags te voren had hij te Calfort met een zeis eenen barreelwachter bijna den arm afgesneden.... 't Is droef zoo oud zijn en moeten in 't kot zitten! Maar de wetten zijn toch voor de ganzen niet gemaakt. Er valt op te passen en de Dronkenschap te vermijden. Waar ze mogen spreken van 't onweêr op 2den September, dat is tot Ath in die waalsche stad van 9,468 zielen, 't heeft er schrikkelijk gegaan; 't en waren geen hagelbollen,maar kogels; op veel daken zijn de schaliën en de pannen kapot; ge kunt dan denken hoe het er gegaan is, met de ruiten en de vensters; de schoon venster van St Juliën-Kerk is kapot; en d'orgel bescha digd; op veel Fabrieken hebben de mekanieken veel ge leden, en laat ons toch uitroepen: Arme boerkes! arme hovenierkens! al de vruchten kapot! de groensels! 't fruit! zelfs de blaren waren van de boomea afgestroopt, zelfs de blaren; ze verkochten de peeren voor 'ne stuiver de 5 kilos; veel wild is gedood, als ook veel pluimgedierte; men meldt een duivenhok waar 15 duiven dood lagen.... Welke schade en welk verdriet!... Te Gors op Leeuw zijn boomen door den rukwind uitgeroeid;te St Jans- Meulebeek in de Villa des Roses is ne man blind geblik semd; te Montreux bij Nyvel is pachter Sussenaire doodgebliksemd onder zijn kar waar hij verschuild zat. Ze schrijven uit Ath dat daags na de verhageling,gezoudt gezegd hebben: een vijandelijk en plunderend leger is er gepasseerd! SMETLEDE. Zondag laatst om 9 uren 's avonds, heeft er te Smetlede een bloedig drama plaats gehad, Leopold Van der Stuyfl(Carabinier voor een maand thuis in congé) en Leander en Eduard De Vriendt (1) en een jongeling van Massemen, hadden eenige geschillen ge kregen, cn zijn daarop aan het vechten gevallen; en op Leopold geslegen dat zijn Ouders hem naar huis moeten dragen hebben. Binst den avond heeft hij nog de daders genoemd, naaar sedertdien heeft hij maar weinige teekens van leven gegeven. En het was geen wonder! Want hij had een groote wonde boven op zijn hoofd (ze zeggen dat die hem toegebracht is met een pint-glas). De Doctor kon niet zeggen of het een stuk van den schedel is of een stuk glas dat in de wonde zat. Verders op zijn li chaam is hii zwart en blauw geslagen. Maandag voormid dag heeft hij van den Heer Pastoor van Smetlede het H. Oliesel ontvangen, 's Namiddag zijn de Marechaussée van Wetteren er bij geweest: en is dan Proces-verbaal opge maakt. Dijnsdagten 8 uren's avonds Leopold schijnt nog te verslechten; men heeft maar weinig hoop hem nog lang in het leven te zien. Dijnsdag zijn de drie daders in de Gendarmerie van Wetteren moeten compareeren: (1) Leopold en de gebroeders De Vriendt wonen te Oordegem, geestelijk Smetlede. GENT: Er wordt veel gesproken over jongeling Emiel De Cuyper, die verdronken is in den Nieuwen Zwemkom, terwijl hij duikelde. Men spreekt van een groot net te maken, onder 't water, om als er 'ne mcnsch inügt, hem aanstonds boven te trekken... Voorzichtig heid in de Zwemplaatsen, dat is de boodschap. Eu als er daar bijeenkomsten zijn, dat ze 't woord en den prestige niet laten aan eenige vuil verkens,die vuilen praat ver tellen en de jonkheid verergeren... Wij moeten in woor den en werken toonen dat wij menschen zijn, redelijke en verstandige schepsels. LOKEREN. Een droef ongeluk te Lokeren in de spinnerij van M. Baert en O"; zaturdag voornoen een dochter van 12 A 13 jaren, door een poulie bij haar klee- ren gevat, meêgesleurd, en schielijk van 't leven be roofd. AUDENAARDE. Woensdag liepen de geruchten in Aalst dat t'Audenaardc in de statie een Advokaat was doodgereden, 't Is ongelukkiglijk waar: M Brogneaux Dumonceaux, advokaat te Roux, wilde over de rans loo pen, en een trein heeft hem gebrijzeld en gemorzeld.... TAalst, men moet verwonderd zijn dat er alle dagen geen malheuren voorvallen, door de bekrompenheid en moeielijkheid der Reizigers Statie.. En 't gebeurt dat men moet afstappen van een vervaarlijke hoogte. DE RAMP T'AUDENAARDE. 't Is schrikkelijk! Een Scherm-maaischappij uit Roux was naar Audenaarde ge komen en keerde maandag avond terug. Hun Voorzitter de jonge advokaat M. Jules Brogneaux, had tot Aude naarde Studie-Kameraden gevonden en was tot 't laatste knipken met die Vrienden gebleven; reeds zat zijn Sqcie- teit op den trein, als hij komt toegeloopen; ei, een trein komt uit een ander richting; hij valt cn is in tweeën ge sneden De Vrienden van Roux wisten 't ongeluk niet dat hun Voorzitter was overgekomen; ze deden de reis al zingende en lachende; in de statie te Roux, ze zingen nog, als de Statie Overste hun roept: Houdt opl ziet eens welke depêche ik daar ontfang! M. Brogneaux was het eenig kind eener weduwe, die hotel houdt recht over de statie van Roux... Welke wreede tijding! NEDERBRAKEL. Zaterdag 11. is alhier een begin van brand geweest aan de hofstede van J. B. De Pesse- mier. Eene hooimijt, staande op eenige voetstappen van de hofstede, is op eene zonderlinge wijze in brand ge raakt. Doch het vuur is gelukkiglijk kunnen uitgedoofd worden. Een strooibusseltje, ontdekt aan den kant der mijt, en waar het vuur heeft vat genomen, schijnt aan te duiden dat er kwaadwilligheid mag vermoed worden. Het pompierskorps was snel ter plaats. West-Vlaanderen. De voerman van Boer Jan, uit Poperinghe.Js tusschen leper en Gulleveld van zijnen wagen gevallen en verongelukt. Laat een weef met 4 kinderen. Tusschen Boesinghe en Ieperen was d'ander week een kind, dat een pruim in zijn raondeken stak; de pruim schoot in de keel en 't kind verstikte. Te Kort- rijkis uit de vaart getrokken, 't lijk van zekeren Adolf Benoit, vader van Familie, en die geboekt stond als etn dronkaard, en wat er op volgt. Zondag over 8 dagen zag men tot Houthem brand over de Fransche grens 't was d'hofeteê van Frans Carton die tot Houtkerke in laaie vlam stond; de brand was schrikkelijk; de Pompiers van Respoede, Herzeele ea Bambceke zijn er geweest. Men spreekt van kwaadwilligheid; 8 dagen te voren brandde aldaar af, d'hofsteê van Marischael; de Volkeren zijn er verschrikt en beangstigd; en zaturdag 4 sept. zag men t'Houthem weêral vuur over de Fransche grens te Respoede; daar is de dienstmeid g'arreteerd als brand stichtster; men zegt dat zij rusie had gekregen met de boerin; doch dat zijn geen redens om brand te stichten; te Waton, (W. VI.) is 't huis van Martin Roeting af gebrand: Oogst, meubels en 50 konijnen. Waton ligt aan ae Belgische grens, dicht bij Houtkerke voormeld. MOERBEKE-KOEWACHT. Op donderdeg 2en sep tember, 's avonds om ruim 6 uren, zijn over onze Ge meente twee tabaksmokkelaars gekomen, geladen met ruim vijfhonderd kilos tabak opeen schoonnjtuig en be spannen met een goed paard; den weg niet goed wetende en misrijdende, zoo kregen de jongens die op de straat speelden, achterdocht, totdat den heer Varenbergh, be ambte bij de douanen, het vernam, en hun achterna liep, maar eenen verkeerden weg volgde, maar dan toch op hun spoor kwam en dan vergezeld door dengenen gelast met het ontfangen der s'Rijkrechten en hun zoo achter volgden ook met een rijtuig tot nabij Lokeren en daar waren zij hun spoor kwijt, en van waar dat den laatsten naar Moerbeke en van daar naar Zelzaete reed om zijn treinoverste te raadplegen, en waar het den kontroleur geraadzaam vond hun naar het Gentsche op te volgen cn nog binnen denzelfden nacht werden zij g'arreteerd te St-Öenys Westrem. Eere aan zulke Beambten die zoo moedig hunnen plicht volbrengen! BRUSSEL: Zaterdag ten half acht 's avonds, is de jongeling J V-... 13 jaren oud, tot Anderlechtaangerand op de baan Hagem, aangerand, gebonden, naar *t veld gebracht en aldaar mishandeld en van zijn geld beroofd. Daags te voren, 's vrijdags is te Curegnem, op den steenweg van Bergen, een peerd aan 't stormen geraakt en heeft den voerman eener mestkarre,zekeren Gets om geworpen en zoo zwaar gekwetst, dat hij onderwege t Gasthuis bezweek. VILVORDE In 't Kanaal nabij die plaats, een grouwelijk geval: Zondag achternoen, veel personen die er in't water gingen: zekere Spruyt, die te ver ging en zonk; zijn broêr, die hem tot hulp snelde en ook ver dween; vier ander personen die de twee Spruytcn wilden redden en ook gevaar liepen.Eindelijk M. Marique, mili taire apotheker, sprong in 't water cn gelukte erin die 6 personen te redden... Dat verdient een groote deco- ratie. ANTWERPEN: Veel zelfemoorden't Is schrik kelijk! Zondag morgend ten half 9, in St Jansstraat, is 't kindje Lowiekcn Christiaens,oud 6 jaar, dooreen ven ster van d'eerste stagie gevallen en erg gewond aan zijn hoofdeken.—Aan de Cockerilkaai is zekere Henri Wuyts, oud 32 jaren, hij woont op 't Kiel; hij is gevallen onder een zwaar gewicht waarop 'ne wagon stond... Yselijke zaak! Het duurde een kwartuurs, eer men 't slachtoffer er kon van onder halen. Zijn voet en een zijner bcenen waren letterlijk vermorzeld. Twee uren nadien bezweek hijinSt Elisabetsgasthuis. Van 1 Meert tot 31 Augusti zijn in de straten van Antwer- 818 honden opgenomen en van dit getal 579 afgemaakt. Ongehoorzaam zijn! Tot Antwerpen in de Lepel straat woont de familie Matthyssens; de Moeder heeft reeds zoo dikwijls aan den kleinen ]an verboden van op zijn koussens buiten te loopen; jantje luisterde niet; dander week, het loopt weêr uit, op zijn koussen, trapt in een stuk glas cn valt van de pijn; een tee* van den rechten voet was gansch afgesneden... Nu roept Jantje: Hadde ik toch naar moeder geluisterd! BOOM: Er zal nog lang over die wreede ramp ge sproken worden. Zal men dit ooit kunnen vergeten?... 4 menschen verdronken!!! 4 lijken te gelijkertijd in de Kerk!... 't Bootje was te klein voor 6 personen; het kon bijna niet vooruit, tegen de tij op; men wierd verschrikt, men liep bijeen, zonder te weten wat men deed; de boot kantelde om. Thiery, de jongeling-slachtoffer had eerst zijn zuster gered en sprong dan in 't water om d'ander dochters te redden. Eilaas,hij verdronk mcê.... V/at zijn er dees jaar malheuren geweest op 't water! Te Ruysbroek, bij Boom, is Zondag de blokmaker Fons De Pander oud 23 jaren, verdronken; hij kreeg de kramp, zonk en lo aanwezigen, die nochtans zwemmers waren, kregen zulken schrik dat zij ijlings de vlncht na men. DE MISDAAD TE CALFORT. - De man,' maandag te Mechelen ingebracht om te Calfort den barreelwach ter Spiesens aangevallen te hebben en een zeis in zijn lijf geslagen, aan de borst, is zekeren Flies, bijgenaamd Kjio, 64 jaren oud en leurende met Zout tot Puurs en omliggende. Het slachtoffer heeft veel bloed verloren. Zondag is er ook gevochten op Kermis-Hingene tegen jongelingen van Bornhem. De 2 gebroeders Van Damme, van Hingene, kregen eenen steek in hun borst en een andere jongeling ook van Hingene, wierd den pols der rechterhand afgesneden. De daders zijn aange houden. CHATELINEAU: Zondag 't was daar kermis en vuurwerk, toen eensklaps ten half elf, een der grootste koffyhuizen van de Markt a 't Café Dupont brandde en gansch vernield wierd. GRAMMENE. Is 't waar, is daar nu een moord ge weest? heeft 'ne man van 60 jaar uit jaloerschheid ne jongeling gedood? MEN GELINGSKES. Waartoe dient het Brood? vroeg men in een school. En een snakker jongsken antwoordde zoo rap als een vlieg: Mees ter, om er Boter op te plekken- Dat is aardig, zei een rijk man, die op den Buiten woonde; er loopen hier zooveel kinderen barvoets. Och, zei de Veldwachter hem, och Mr, ze komen hier alzoo ter wereld! Een boer haalde een zware eiken boom en zijn karre brak er onder: Verduivelde eik, riep hij uit; waarom hebben de zwijnen u niet opgeëten, als gij nog eikel waart. Maar Vader, zei de Zoon van een wijnsteker, ge zet 1848 en die wijn is maar van 18?4. Jongen, laat 0 is daar geen scrupulec.in maken, 't zijn toch dezelfde cijffers! Ik begrijp toeh niet, zei een Hollander, die in Amerika was geweest, hoe de schoolmeesters uit Europa zooveel werk maken van Colombus, omdat hij Amerika heeft ondekt. Dit land is nu toch zoo groot, een blinde zou het zonder stok vinden. MOERBEKE-KOEWACHT." Zestig-jarig-Kosterschap. Op Woensdag 7 September was geheel onze gemeente van KOEWACHT zeo wel het Belgisch als Nederlandsen met vlaggen en triomfbogen versierd, ter gelegenheid van het Zestigjarig Kosterschap van den heer Antonius Albertus De Pau, en ook onze Kerk zoo prachtig ver sierd om den Jubilaris te ontfangen, waar hij door den heerCirilus Dierlck, Burgemeester en Voorzitter van het Kerkbestuur en vergezeld van de heeren Leden van het Gemeente Kerk ea Armbestuur, en voorafgegaan door al de Genootschappen der Gemeente om hem zoo ter kerk te leiden waar onzen Eerwaarden Heer Pastoor, bijgestaan door zijne Kapelanen,hem afwachtte, ten dien einde,om eeae plechtige Mis te zingen, cn waar voor den Eerwaarden Pastoor den Stoel der Waarheid beklom en die lange diensten afschetste, en nog altijd, nog zoo moe dig en vlug zijnen dienst verrichtte en hem nog lange ja ren wensentten. Na deze woorden en heilige Mis, werd den heer Jubilaris op dezelfde wijze naar zijn huis geleid en waar den heer Burgemeester hem zoo plechtig kwam aanspreken en hem in naam zijner Gemeente prachtige gescnenken kwam aanbieden, waaronder een prachtige vergulde penduul, een echt zilveren Christusbeeld, zijnen heiligen Patroon den H. Antonius en dan verders nog andere geschenken door bijzondere en andere Genoot schappen gegeven, en waarna dan ook nog verschelde gelukwenschen werden afgelezen. Ware deze Man aan den dienst van het een of ander Staatsbestuur, zekerlijk zou zijne borst al prijken met deze of gene Riddersorders, maar het ware niet meer dan billijk,denk ik, dat ook deze diensten, zoo trouw en moedig gedaan, beloond werden. Jachtavontuur te Saffelaere. Vreemde neeren kwamen over eenige dagen op Zaffc- laere hunnen drift naar 't jagen den teugel vieren. Zij hadden nog niets bespeurd en van daur nun ongeduld. Aan eenen bosch gekomen zijnde, hun garde-chasse, 'ne rappe kerel zeide tot zijn meesters: Heeren, stelt u maar op loer, ik ga in 't bosch,de hazen zullen er komen uitgestoven en op den duut zult gij ze moeten voor uwe voeten wegschuppenl... Nauwelijks was de garde chasse in het bosch verdwenen of een haas komt uit het hout gewas gesprongen. Een der jagers schiet, de haas roeit eenen aaruigen schreeuw uit en snelt voorwaarts. Een tweede scheut treft het vluchtende dier dat door zijn ge schreeuw en immer vooitloopen de heeren jagers ver baast. Hunne verbazing steeg ten top, toen zij den haas, als een pijl uit 'ne boog, eene tronk ''agen opvliegen, a Gaan wij de hazen nu op de tronken schieten, 't is nog nooit gebeurd riep een der jagers uit, terwijl zij naar den tronk hcênliepen. Hier hadden zij den duivelschcn haas liggen, eene derde scheut deed ncm voor hunne voeten van de tronk rollen. De Heeren jagers hadden ras het gevelde wild opgerapen en tot hunne groote ver slagenheid, o Hemel, wat zien zij? Het vel van den haas was in stukken van een geschoten, cn eenen grijzen kater was het, in een hazevel,w. arop onze heeren zoo met drift gebombardeerd hadden. De garde-chasse, een kluchtspe ler van de eerste soort is voorzeker niet vreemd aan die schoonc poets. Prijskamp uit St Niklaas. Raders neemt de kaart in de hand. a) 2 schoone boekdoelen te verdienen voor de uitvinders van hot schoonste spel met de kaan dat gemaats gespeeld kan worden onder 4 personen, met wist of dejaskaart. B.) Een prijs aan den vinder van een nieuw spei, dat enkel met 2 personen kan gespeeld worden. C.)Eon prijs aan den Opsteller van het netste spel waaraan een onbepaald getal liefhebbers kunnen deel nemen. D.) Een prijs voor het schoonste geschrift E.) Een prijs zal verlot worden onder hen die 2 verschillige spelen ingezonden hebben. VOORWAARDEN. De brieven franco te zenden, binnen de 1'. dagen, aan Ed. Sax. Molondreof. St Niklaas. (Waas). De mededingers gelieven aaD de nieu we spelen eenen pas- senden naam te geven. 3

De Werkman | 1886 | | pagina 2