Den Oosten! Den Oosten! Brief van iflacharis. Later Nieutcs. ftarktprijm n X., 12 October 1886. Vrienden en Konfraters, Na U allen den vriendelijken goeden dag gewenscht te hebben en de gulhartige vrolijk heid, dat wij ons beste doen, in braafheid en eerlijkheid, dan de zaken licht 'opnemen, wat God bewaart, is wel bewaard, en wat geeft het dat wij fcicr iets lijden, 't gaat 'och rap voorbij, als wij maar eens aanlanden in de have der gelukkige zaligheid! Franciscus de Sales ging zekeren dag,eerst bij 'ne rijken Prins en daar hoorde hij niets dan zuchten en klagen, 't leven verveelt mij, sprak de Prins, 'l is mij alles walging en afkeer; dan richte Salezius zijn voetstappen naar een arme hut bij 'ne zieken man, waar alles ontbrak en de zieke zag er zoo vrolijk uit en zoo te vreden, dat Salezius uitriep O wat is het gelukkig, nederig te zijn, met weinig te vreden en zijn betrouwen op God te stellen Ondertusschen, van Prinsen sprekende, wat gaat er om, in den Oosten? door die die stomme begeirlijkheid van den Rus? dat is de machtigste monark van de wereld en voor eenige Provinciën, dat zou Europa in een bloedbad veranderen. Kaulbars is uit Bulgaria geloopen, opgeblazen van koleire, omdat hij de Volken Diet kon omkoopen;'t is Kiezing geweest; men heeft gekozen voor de Regee ring en de Rus proklameert dat die kiezing van geener weerde is; van den anderen kant is er in 't Russisch Consulaat geschoten, het- gene ons niet moet verwonderen, 'ne steen zou opspringen als hij al die aanslagen ziet tegen 't Recht der Volkeren. Men zegt ook dat Rusland werkt om Turkijë langs zijnen kant te krijgen, en al dus rond Constantinopelen zijn domeinen te vergrooten. We moe ten niet verwonderd zijn, als er een schrikkelijke oorlog losberst. Vrienden en Confraters, Macharis is op reis geweest, en heeft te Gent vernomen dat er twist begint te komen onder de Socialisten; hun aanvoerders worden te rijk; ze reizen in eerste klas, en dat steekt in den neus der kleinere menschen; daarbij hun goddeloos heid gaate verre; durven publiek 't Allerheiligste aanranden en bespotten! durven schrijven: De Catechismus is onze vijand Maar dat gaat tegenwerking doen ontstaan!... Hoort! 't is zonne klaar, dat zij 't Goddelijk en Burgerlijk gezag willen vernietigen; daarop valt ook 't Ouderlijk gszag; en waarvan klagen d'Ouders wat is de val der Huishoudens? Dat d'Ouders hun gezag verliezen; dat de kinders onstuimig zijn en onbehulpzaam,iets wat zelfs op de wereld gestraft wordt. Zijn er te Gent veel werkende Huishoudens aan Vooruit vastgekleefd, er zullen te Gent veel ongelukkige Vaders en Moeders en veel slechte Jonkheden komen. Ach, dat moet er op volgen: 'ne Mensch is toch te eêl en te goed, om te leven zonder zijnen God en zijnen Schepper te herkennen, en 't laatste woord van Sccialismus is Godsloochening. Vrienden en Konfraters, St Nikolaas levert ons beter nieuws te Mechelen, dit groot wereld-zangkonkours geweest3ooo man aldaar aanwezig; en een Sociëteit van St Nikolaas die een der bij zonderste prijzen heeft behaald.. Welke eer voor d'Hoofdstad van 't Land van Waas! Uitmunten in d»e edele ZangkunstIs er iets schooner dan de stem, ons door den Schepper gegeven, te oefenen, te verbeteren, van ons te vereenigen in de welluidendsie akkoor den en ale us de Samenleving te verheffen en op te luisteren! Daar waren ons Voorouders prat op en zulke goede voorbeelden moeten wij navolgen. Eere dus aan St Nikolaas En 't is niet alleen te Mechelen dat die Zangmaatschappij uitmunt te Brussel en op ander plaatsen heeft zij nog lauweren behaald. Te Brussel zijr.de, ben ik, natuurlijk, met onzen vriend Machiel mijn drij Wees Gegroeten in de Kapel van Lourdes, op Sinter Goelen, gaan bidden. Ons Geestelijk Opperhoofd Paus Leo, ver zoekt dringend van in deze maand October, een bijzonder Roozen- kransgebed te doen; en daaraan zal Macharis niet mankeeren en gijlieden ook niet achtbare Vrienden en Konfraters... Och, alles is hier klein en vergankelijk! Ik ben Keizer, ik schuif met den Tijd, en ik kom aan de Dood en aan d'EeuwigheidAlles ijdel- heid, gelijk Salomon zeide, behalve Ons Heer te dienen en zijn pliehten te kwijten Er is in Brussel veel luxe, maar nog meer armoede; men verwacht veel van 't wintersaisoen.envan de Feesten die in 't Hof zullen gegeven worden; 't Broodhuis op de Groote Markt is bijna voltrokken en de Komediën en theaters vormen een soort van klein Babylonia... Gelukkig die zich daaraan kan ont trekken, en in stilte leven, want de beste schouwen slaan den min sten rook uit. Macharis is ook t'Aalst geweest; te naaste jaar zal daar veel werk zijn door de nieuwe Statie en de Zaat; doch men vreest dat er in den Winter veel armoede gaat gesmolten worden. De Fabrieken gaan slecht; op den Tragel, altijd min werk en d'ander spreken van geen lichtw erk. Laat ons verhopen dat de goel Herten zullen op d'hoogte blijven; de tijden van Crisis zijn gulden tijden voor de Liefdadigheid; laat ons mild zijn en zacht voor 't lijdende Volk; maar 't Werkvolk moet wel weten dat er drij zaken zijn, die schrikkelijk gestraft worden: 't Schenden van den zondag en de grootste schending, dat zijn die Danskotenl 't schenden van den zondag, 't verkwisten der zuurgewonnen penningen en voor de jonkheden 't achterhouden van hun geld... Mij dunkt dat onder de wraakroepende zonden, die misdaad niet aangestipt is, omdat bet vroeger onbegrijpelijk scheen, dat een kind, dat een jonkheid niet met liefde tot den laatsten eens van zijn prée aan zijn Ouders zou geven. Vrienden en Confraters, Macharis heeft ook gehoord t'Aalst dat er een groot geweld wordt gedaan voor de Liberale Middelbare Scholen van Meiskens en Jongens!... Dat men toch oplette! Die Scholen, niet goed! ze worden ondersteund en geprezen door alles wat anti katholiek is 1 En in dezen tijd van zedebederf, de Kiuders moeten Christelijk zijn, diep Christelijk of ze zullen tot ramp die nen aan hun Ouders en aan de Samenleving. En al dat gepraat van: ze leeren daar beter! is prulderij; sedert wanneer is eigenlof gangbare munt! En als dochters .hun schuchterheid verliezen,frank zijn en meer uiterlijk hebben dan innerlijk,is dat een prijsbare zaak? Op liberale scholen volgen liberale gazetten en liberale sociëteiten 8& dan zinkt alles in den dl po. I Geliefde Konfraters eu Vrienden, Macharis sluit zijnen brief, U allen opwekker.de tot manhaftigheid en edelmoedigheid in den blijmoedig vooruitgaan, waarmede i groetenissen nogmaals aanbiede Strijd des Levens. Ach, wat zou men overal veel geruster en ge lukkiger zijn, indien de slechte dwaa'.stelsels nergens wierden aan hoord, maar verworpen en uitgeroeid!... Vrienden en Konfraters, laat ons strijden en werken zonder haat of bitterheid, medelijden hebbende met de ongelukkigen die zich hebben laten meêslepen op de wegen van onverschilligheid, van twijfel en van vervolging wij moeten goed en toegevend zijn; de Pastoor van Ars preêkte dikwijls: Öod behandelt ons niet gelijk wij hem behandelen. Wanneer God ons roept, blijven wij doof; maar zoodra wij berouw hebben en aan God vergiffenis vragen,antwoordt hij ons en schenkt ons vergiffenis. Laat ons dus gotd en genadig zijn: wij Katho lieke Geloovigen hebben 't beste deel en als d'anderen ons bespot ten, dat is omdat wij zouden nederig blijven en alzoo rustig en bliimoediv vooruitgaan, waarmede ik U allen mijn vriendelijke Uw Vriend en Dienaar, MACHARIS.' f "~ENDERMONDE. Wij hebben aangehaald en wij bewaren de stuk ken overal de schoone Volkswerken aldaar ingericht. Gezegend zijn allen die daaraan hunnen tijd en hunnen iever toewijden of die deze Volkswerken op eene andere wijze ondersteunen... Den- dermonde, nu gaat daar Dijnsdag, 19 dezer, een groet Jubelfeest gevierd worden: Juf.Joanna Malohns, sedert 50 jaar Meesteres der Zondagschool, men gaat dijnsdag haren GOUDEN JUB1LE plechtig vieren, in de school zelve, in de kerk, in de stad, bijzonderlijk op de Oude Vest, waar zij woonachtig is. 't Zal de moeite weerd zijn. Alle de Leerlingen, 960 in getal, zullen haar des morgens afhalen en geleiden naar de kerk, aldaar groote en plechtige Mis, met omstandigheids-Sermoen, s ach- ternoens, offering van bouquets met Serenaden; des avonds, verlichting enz. Denaermonde is een edelmoe dige Stad en Denaermonde zal met ongehoorden praal dien Jubilé vieren... 5o jaren getrouwd zijn is veel; 5o jaren Burgemeester, Prelaat, Goeverneur, Prefekt, Graaf, Prins, Koning, Keizer, dat is fameus, zekerlijk; maar 50 jaren den Catechismus leeren, die allerzaligste en allernoodzakelijkste Leering,dat spant de'Kroon op alles. M. Van der Smissen staat in Bergen voor d'Assisen; 't zijn droeve momentenwat zal 't zijn voor d'eeuwige Rechtbank, waar elk moet compareerenM. V. d. Sm. heeft reeds zooveel afgezien; nu zijn d'Advokaten aan 't pleiten; hij is meer ongelukkig dan plichtig... Een les voor elk om geen slechte gazetten te lezen en in de tribulatiën onzen troost an onze sterkte in de wereld niet te zoeken. De Lolelingen, bij de Carabiniers en Grenadiers getrokken moeten van 13 tot 22 dezer maand binnen, naar hun respektieve korpsen. De gedachtenis der Lief dadige Herten blijft in zegening. Zondag was er in de kerk van La ken veel Volk uit Brussel en elders, voor de verjaardrg der dood van Koningin Louisa-Maria. Dc Sprietvlechters van Brussel gaan nu voorstallen om in de Kamers te zenden, Meester Ronvaux van Namen die zijn reputatie gemaakt heeft met te zeggen dat doffici- cieele Meesters Martelaars zijn... Is liegen nu een deugd geworden? En wat gaan de Vlamingen van Brussel en van Brabant doen?^ Ze gaan t'Aalst een brugge maken aan den Zwarten Hoek. Onder t oud Ministerie, de millioenen smolten weg, d'een belasting verwachtte d'ander niet, en alle nuttige openbare Werken bleven in de schuif liggen. De naaste week komt een belangrijke mededeeling over De Werkman. 't Is Missie op veel plaatsen. De Paters en d'ander Geestelijken preêken, vermanen en hooren biecht. Al wie met ge zond oordeel deze werkingen nagaat, moet zeggen dat ze strekken tot groot voerdeel en vrede in de Samenleving en in d'Huisgezinneu. Wat er daar te gebeuren staat, weet niemand maar elk heeft er sehrik van; de Diplomaten zitten op hunnen loer-, Engeland werkt, om in 't Bond genootschap der Drie Keizers, een scheur te bren i gen en heen kans daarin te lukken,|want Oostenrijk" ziet met schele oogen naar alles wat den Rus in Bulgarië uitrecht. Mylord Churchill is naar Varzin, waar Bismarck in zijn kluis zit. Bismarck staat voor een hee; vuur-, hij zou geerne Oostearijk voldoen.maar zoohaast hij den Rus kwetst, staat Frankrijk recht, Franschman en Rus span nen te samen en vallen de Germanen aan. Van den anderen kant zouden Engeland en Turkijë den Rus helpen kloppen. Nu zoekt Rusland den Turk van Engeland af te trekken-, men vreest en veel spekulateurs op de Beurs hebben geen rust. noch dag noch nacht; dijnsdag zijn de Russische fondsen sterk gedaald... Den Oosten, 't kan daar nog ijselijk roosten. „r NOG LAATSTE NIEUWS. Zekere L. Gaedan van St-Gilhs Waas, t'Antwerpen werkende, aldaar is maandag een ijzeren werktuig op hem gevallen en heeft zijn been verbrijzeld; is afgezet. Men moet zeggen dat 't Volk van Bergen den toestand van M. V. d. Sm. begrijpt. - Kxizer Napoleon I zegde dikwijls Goddeloosheid brengt direkt tot zedeloosheid. Opgepast! er zijn valschevijffrankstukken met de figie Napo leon III en 't jaar 68. Twee Franschmans zijn te Chimay komen tweegevechten; 4 gedecoreerde heeren en een der 2 is doodelijkge wond..: O die barbarenNabij üiest is zekeren vent deze week gepikpokkeerd met koets, peerd en veel hennen en eenden. Doch te Kessel-Loo, bij Leuven, moest hij alles in brand laten. Uit Gent schrijft men dat veel winkeliers uit de Daropeortstraat groote schade geleden hebben door 't springen van den ketel. De ge- doodde zager is Leo De Smet van St Am.-berg, vader van 7 kinde ren, och armen! Drie mannen liggen gekwetst in de Byloke.In de Vredestraat waren al de ruiten in stukken. Is nog overleden de schiptrekker Albien JLievens op de Dok door eenen steen aan't hoofd getroffen. Me0 dacht dat het aardbeving was. Aalst't eaturdags. Tarwe 19 CO a 2o Rogge 14 25 a 14 5o Masteluin 17 50 a 19 25 Haver 15 25 a 16 25 Hop (1886) o3o 00 a 32 00 Aardappels 6 - a 7 Boter, 3 kil. 6 2o a o9 65 Eierenp. 25 2 So a 2 36 Vlas 3 kilo 3 30 a 3 80 Viggens, koppel 40 4 50 -lamme, 's saturdags. Aard.loo k. 6 00 07- Kemp.ll.k. 8 75 a 9 50 Boter p.k. 2 46 2 69 Eiers p. 26 .2 46 a 2 64 Audenaarde, Donderdag. W.tarwep.h.14—415 R.tarwe p.h. 18 75414 25 Mastel, p.h. oO 4 Rogge p. b. li 00 4 11 50 Hav.p.lOOk. 14 4 15 o0 Aardap.p.100 k. 6,5a Boter p. k. 2 18 4 2 54 Waregem, 's saturdags. Er Karen loO balen. Vlas 1 k.p.k. 125 a 1 35 ld. 2 1 CO a 1 05 ld- 3 0 85 a 0 86 Werk 0 76 a 0 00 Mechelen,'s saturdags. Tarwe leok.18 a Rogge 14 £5 a Haver 14 75 a Aardappels 4 5o a Boter p. k. 2 72 a Qceraardsbcrgen maand. Tarwe 100k. 19 a Maste'uin 17 a Kegge 15 00 a 00 00 Aardappels 6 a Boter p. k. 2 4I a 2 72 Eiers p. 25 2 e9 a o Vlas p. k. 1 40 4 0 00 Ntnove, 'sdynsdags. Tarwe 100k. 19Ö0a2o0o Rogge 14 00 4 15 Aardappels 4 50 4 05 50 Beter 1/2 k. 1 08 4 1 4e Settegem, 's dijntdags. Roodetarwel7 a 18 00 masteluin 15 00 a 15 60 rogge 14 oO a 14 50 haver 14 00 a 17 00 Roeselaers, 's dijntdags. tarwelOO.k, 18 60 a 18 roede dito 00 a rogge 14 a 14 5o haver 18 50 a 15|50 boonen 16 a 19 Aardappels 5 a 6 50 boter per k. 2 70 a 2k86 Keiera p. 25 2 4o a 2 5c Antwerpen 's maandags Middelprijzen p. loo k. Tarwe bLinl. 1. k. 28 2 k. 24- Rogge bl. inl. 21 Maandag werden ter veemarkt verkocht p. k. stieren 0 00 20o ossen o,65 4 0 78 13o koeien o,50 4 o70 c56 kalvers o,7C a 0 68 St Nikolaas, dondedag. 17 5o 16 5o 10 5o 14 5o 11 17 oO 354 550 245 2 27 Tarwe p. I06 L Poldertarwe Roggi Boekweit Haver Duivenboeneo VI as Aardappelen Boter Eieren oer Lokeren woensdags. Tarwe 1061.1475 4 16 75 Rogge I06 10 lo 75 Garst I06-I0 75 11 25 Boekw I06- Haver 15o - llOo - 12 00 Kla^Tzaad Dendermonde maandag. Witte tarwe 19 Oo a Oo Rogge 14 5o a Boter p. k. 2 35 a 2 15 Eeierd p. 25 2 70 a 3 KorUigk, maandag. Aardap.gele 6 00 a 7 cO roode 7 00 a 7 25 Boterp.l/2k. I 19 a 1 56 Koolzaadoi.103 k. 46 5o Lijnolie 100 k.L 48 5e a Tarwe p.h. 18 50 4 13— Rogge a o9 50 411,— Haver 9 4 9,50 Ihienan Diinsdag- i kilo 18 Tarwe,per lOo Rogge, Aardappelen, Beter per kilo, Eieren "15 - 4 5e 2 50 2 86

De Werkman | 1886 | | pagina 4