De Zwarte Blaat ST-NIKOLAAH. Dramatiek Verhaal uit de verledene eeuw, naar 't groot werk van S. VAN DER GUCHT. 23 XXIII. - larel Steenspecht. 't Was wederom vrijdag geworden en Goris, uit 't Oud Roklijf, stond wederom op den steenweg, naar Erpe toe te kijken. Te kijken, nu niet meer met angst gelijk ten dage dat hij zijn schuld moest betalen en van den rijken lijnwaadkoopman geld zocht te leenen; neennu wachtte hij hem ongeduldig af, om de groote tijdingen ifceè te deeleru En telkens ging hij binnen en telkens zegde hij aan vrouw Lise- beth: Ik ben wel nieuwsgierig wat Karei Steenspecht van dit alles zal zeggen Och, sprak Lirebeth, hij ziet Karei geerne en hij zal verblijd rijn, dat de jongen nu bij zijn moeder in een groot huis woont Welke veranderingWat zal bij verschieten,vrouw; hij xneinde van onzen Karei eenen schriftgeleerden te maken, en hem later rijnen handel in lijnwaad over te laten. Hoort, Goris, ik hoor 't gedraf van een peerd, 't zal den lijn waadkoopman zijn. Inderdaad, 't was de Gentenaar; bij zag er half neêrslachtig uit en keek ongerust rechts en links door de kamer, terwijl baas en ba zin recht stonden om hem te groetenGoris. zegde hij, wat be- teekent dit? Jantje d'Ekster komt mij niet toegevlogen en ik zie ner gens onzen Karei Baas Goris schudde het hoofd en zegde Alles is hier op een week tijds straf veranderd I Veranderd, hoe dat, Goris 1 Karei is hier niet meer, zegde Goris, terwijl hij een flesch Leuvens ontstopte en twee glazen volschonk Wat zegt gij wat is er Onzen jongen, sprak Liesbeth, heeft zijne moeder terugge vonden I 't Is een rijke madam uit de stad, zegde Goris. W'hebben er e-. igisteren geëeten, verbeterde zijne vrouw. 't Was een rijke, gierige wrek, zegde Goris, die het kind wilde ombrengen, het kind zijner zuster Peis tcch welke boosheid, zoo ging Liesbeth voort; welke boosheid, Mr Steenspecht; en onzen Karei is nu een der rijkste jonkheden van de stad Aalst. De Gentenaar stond «laar als van d'hani Gods geslagen, en riep uit: Maar droom ikl of is 't waarheid I Waarheid Waarheidzegde Goris. En wie is zijne moeder 't Is Jufvrouw Angela Poasel, de schoonzuster van den Zwar ten Advokaat. 't Is M. Ponsel, zei Liesbeth, die alles klaar heeft gesponnen; en de gierige wrek, Stupites Brunneel. is reeds dood, na gebiecht te hebben, rouwmoedig gestorven, zeggen z- Ons Heer wil zijn Ziel hebben, maar voor g'heel Aalst wil ik toch zulk schelmstuk niet »p mijn consientie hebben. Nu wist Karei alles, en zijn wezen verhelderde, en hij zegde op gemoedeujken toomt Vrienden, dat het geluk van anderen ons toch niet bedroeva! Waar kan een kind beter zijn, dan bij zijne moeder I Denk toch wat dit mensch moet geleden hebben Hier komende, ik meinde dat Karei ziek was of aan een ongeluk geraakt, maar eindelijk is mijn wensch toch voldaan en heeft de jongeling zyne moeder teruggevonden. Wij zijn er d'ergste aan, zegde Liesbeth, 't is hier zoo dood als een graf; de vraugd van ons leven is weg I Bah, sprak de Gentenaar, de jongen kon toch niet eeuwig bij u blijven; ge weet wel dat ik het voornemen had gemaakt van hem in 't kort naar te. kostschool te zenden en dan waart gij hem toch kwijt; daarbij, Azlst is niet ver van hier en ge kunt hem zien als ge wilt. Liesbeth verhaalde verders dat de weduwe Angela Ponsel nu met haren zoon, Karei, bij den Zwarten Advokaat woonde, dat men er nu knecht en meid hield en d.vt Passchierken zich nu bijzonder op de jacht mocht toeleggen. Karei Steenspucht bleef nog eene wijl in het Oud Roklijf vertoe ven, welken tijd hij waarnam om waard en waardin te troosten, eindelijk betaalde hij zijn ge!;:* en nam afscheid van deze goede lieden, om zich stedewaarts te spoeden. Wijl zijn paardje lustig voortdraafde, gevoelde de koopman een hertelijk gevoelen, toen hij dacht dat zijn petekind een deugdzame en r jke moeder bezat,die hem een adehjke toekom t kon bezorgen. Echter wilde hij niet zoohaast de vriendschap verliezen van eenen knaap dien hij als een Vader beminde; hij kende zeer goed den Zwarten Advokaat, die zooveel bijgedragen had om zijnen moorde naar te antdekken, en daar hij wist dat de weduwe Ponsel met ha ren zoon bij dezen inwoonde, besloot hij, en aldaar te gaan be zoeken. Hij was echter niet van zin, dit zoo aanstonds te doen, verre van daar, hij begaf zich even als gewoonte naar zijne afspan ning De Koornbloem, deed er zijn peerd stalkn en na met de koopmans, zijne kameraden, gesmakelijk te hebben geavondmaald, en een goed fleschje wiju te hebben geledigd, begaf hij zich tot de rust. Den volgenden dag was hij al vroeg te been, hij deed zijne lijn waadmarkt en na de verkoopers te hebben betaald, het linnen te hebben verzonden en eer aan het noenmaal te hebban oedaan, be gaf hij zich naar de woonst van den Zwarten Advokaat. Gelijk msn kan denken, werd hij aldaar van den heer Ponsel zeer wel ontvangen, die hem dadelijk in de tegenwoordigheid bracht van jufvrouw Angela, die zich met haren zoon in d'eeizaal bevond. Angela had voordezen den koopman nooit gezien,derhalve kon zij niet raden, wat deze onbekende bij haar kwam verrichten. Deze twijfel was echter_ slechts oo'genblikkelijk, daar Steenrpecht zich jwub in de kamer vertoonde en Angela eerbiedig groette, ef Karei had zijnen Peter gezien on vloog hem geestdriftig aan den hals, wijl Jantje, die zich in het venster bevond, zijne vleugels open sperde en zich juichend op den schouder van zijnen ouden meester kwam zetten. Dit opende de eogen der goede moeder: Het is den heer Steen specht, dien ik de eer heb te ontfangen, sprak Angela zichtbaar ontroerd; on zij beantwoordde zijnen groet met eene diepe buiging. De koopman was van voornemen geweest zijn bezoek zoo kort mogelijk te maken, om nog bijtijds naar Gent te kunnen keeren, daar de goede man door de ondervinding had geleerd, hoe gevaar lijk het was zich na zonnenondergang op reis te begeven; maar hij wierd door den heer Ponsel en jufvrouw Angela zoo vriendelijk onthaald en de jonge Karei wist hem zoo te fladeien, dat het reeds donker avond was geworden, toen hij er aan dacht, va zijn af scheid te nemen. Steenspecht was zeer wel ter taal en weldra, door zijne vriende lijke gesprekken, zeer hoog in de gunst van den rechtsgeleerden gerezen; geen wonder dan dat men hem, vooraleer oorlof te geven om te vertrekken, deed belovt i wekelijks zijn bezoek te vernieu wen. Dit stond hij geerne toe t u dit wel om de gegrondde redens dat hij daa telkens zijn petekind kon zien en spreken. Het was nu reeds veel te laat om zijne terugreis te ondernemen, hij bleef dan in de Afspanning vernachten en het was 's anderdaags reeds acht uren in den morgendstond, toen hij te paard steeg om naar zijne haardstede terug te keeren. Aan het Oud Roklijf hield hy een kalf uurtje stil, om er aan baas Goris zijn wedervaren te verhalen, ten huize van M. Ponsel; daarna vervoorderde hij zijne reis. Karei Steen3peckt hield zijn woord; telkens hij zich naar Aalst begaf om er linnen te koopen, miste hij nooit van den Advokaat Ponsel te gaan bezoeken en al menigerwerf was hij gedurende den winter genoodzaakt geweest in zijne Afspanning te vernachten,daar Jufvrouw Angela het gesprek zeer lang wist uit te breiden en de tegenwoordigheid van Karei hem den tijd deed vergeten. Zoo verliepen er vier volle maanden, men was nauw in d'eerste dagen van Maart en het vroegtijdig schoon weêr scheen reeds alles te doen herleven, toen op zekeren namiddag Karei Steenspecht zich als gewoonte naar de woning van den Zwarten Advokaat spoedde. ('t Vervolgt. LOOPENDE NIEUWS. T'Aalst aan de Statie bemerkt elk met genoegen dat Manuel, de ieverige gazetverkooper, weêr op zijnen post is en gansch hersteld... Proficiat en de geei continuatie. Aan de Leie vindt men veel goedhertige lieden. Wat is Nazareth een schoone volhandige Parochie't Is daar vroeger een groote Be devaart geweest naar 't H. Huizeken van Nazareth. 't Is langs veel lasten en moei el ijk heden dat wij de wereld moeten doorgaan. Elke staat heeft zijn last en de verduldigheid is er noodig. T'Astenb, bij Deynze, wordt de Patroon der Verduldigheid vereerd, de H. Man Job. M. Van der Sm, is ziek geweest in zijn gevang; Mistrou we» is altijd een groot ongeluk; Dat de jonkheid toch oppasse, raad vrage en zich niet blootstelle van door 'ne misstap ongelukkig te zijn voor 't gausehe leven!... Oppassen is de boodschap Fa ma volat, ze bevestigen te Gent dat een kopstuk der Socialisten reeds veel huizen en eigendommen heeft in Holland. Als ia Aalst de Statie der Koopwaren verplaatst is aan Dam en Pontstraat- poort, dan zullen er bij d'iude Siatie, arsenalen of groote werkhui zen kunnen gemaakt worden. De Winter gaat komen; laat ons spektie maken in de Kleerkassen en alles weggeven wat wij niet noodig hebben.De Liefdadigheid en Goedherligheid moeten 't Se- eialisnusoverwinnen. De nieuwe liberalegazet van Aaistschreaf daags voor Allerheiligen, schreef uitdrukkelijk dal er geen Hel is, dat het bestaan der Hel een lastering zou zijn tegen God en een gruwelijkheid. Geen Hei, geeu Hemel, geen Eeuwigheid, zulke ge dachten durven zij onder 'l Volk verspreiden... Het grootste getal der liberale Fasuiliën zou geen dienstmeid willen die 't bestaan der Hel loochent... En ze willen 't Volk met zulke gedachten opbren gen Nu die schoon Manifestation te St-Amandsberg, na applaus gogeveo te hebben aan 't geroep De Catechismus is onze vijaad, nu zou Jan Rytoom moeten in 't rood gekleed gaan. Met wie meu vorkeert wordt men geeerd. Te Lokeren op ëe Veemarkt, is ë'aader week donderdag doodgevallen zekere Pieter Van de Voorde, hij laat eea weduwe en 3 minderjarige kinderen achter. To Wondelgem is gedoopt de zevende zoon van Constant Raes en Cle- mentia Heuker; Z- M. heeft 30 fr. gezonden; is dat niet per abuus? 'ne Jonge gast die te Gent vrouwen aanrandde, als zij 's morgens uit do kerk kwamen, heeft daarvoor 6 maand gevang. De groote Olifant Marianne, die tot Antwerpen de vreugd uitmaakte der kin deren, is nu ook dood. De Stoomtram van Somergem, waar blij ven de lokomotieven en de rijtuigen, en de Chefs? De reizigers zit ten gereed. Zo beginnen er meê te spoken omdat het zoolang talmt- Groote droefheid te Parijs: de Znsters zijn uit de Gasthuizen Necker en Enfant Jésus verdwenen. Geen enkele klacht was op hun lippen; ze bidden voor hun vervolgers en zullen ter»gkeeren op het eerste teeken of als er gevaarlijke ziekten yju, welke anderen niet durven oppassen. Het oud merkweerdig kasteel van Compiègne in Frankrijk gaat nu een fabriek werden.Tot Antwerpen zijn de zer dagen iu éeneu keer 10,124 duiven opgelaten. Er zijn in België 9 soorten tan decoratiën, 9. BERICHT AAN DE MUZIEKLIEFHEB BERS. Zondag aanstaande goelt de Zangmaatschappij VOORUIT, van St-Nikolaaa» l reeds drijinaal bekroond, oen prachtig Concerto, op hetwelk verscheidene ar- tisten zien zullen doen hooreu: men zal ook de twee Kooren uitvoeren waar mede Vooruit nu laatst te Mechelen bekroond is geweest. Dus, liefhebbers,laat deze gelegenheid aiet voorbijgaan om die wijdvermaarde Maatschappij baar ta- lent te hooren. Begin ten A i/3 ure. InkomprijsS franken.'t Concert zal voor vertrek dor laatste trainen gedaan zijn. HAMME, 1 Nov. 1886 Mijnheer de Opsteller, In uw geëerd blad heb ik gezien als dat er te Berlare, Wieze en Haêsdonck, zulke merkwaardige pronkappels te zien zijn; zekerlijk moet ik met u bekennen dat dit een wonder is: terzei vertijd doen ik u kennen als Uwe iets wil zien, van naar Hamme eens te komen: want ik zijn in het bezit van een aardappel (palater) 1 van tien pond,dat is anders, niet waar? Zichtbaar voor alle man bij Salens Jan Koperslager te Hamme. Te Sinay (Waas) bij Cb. Van Wymeersoh, staat eenen ♦Pruimelaar, gansch geschakt voor de tweede maal van dees jaar. Hij verloor in het midden van den zomer al zijne bladeren ofschoon hij gansch galaden was met E ruimen, maar nu pronkt ij met jeugdige groene bla deren en jonge vruchten.En dit in de maand November. Sterfgevallen en Be noemingen. Te Gent, in 't klooster der Recolletten is overleden de E. P. Bavo, in de wereld Adolphus Codron. geboren te Korlryk in 1836 en Reli gieus ssdertl858 Te Geut is overleden de E.U. Lefranc Aalmoeseaier van '1 oud Celgevang, alwaar hij met veel iever en zelfsoponering sedert 6j.*de zielezorgder Gevangenen waarnam; hij was gebortig van Geeraards- bergen. Bisdom tan Gent. Te Nevele is onderpastoor benoemd de Eervv. Heer G. L, Hey vaert. De E. H. Van Herreweghe Directeur van S. Theresia op de Muide, is ook gelast met bet geestelijk bestuur der Zusters van de H. Kinds heid op Vlaamsch Lourdes. Aakttbisdom Mbchelxn. Mgr de Aartsbisschop van Mechelen heeft de volgende benoemingen gedaan: De E. H Daelemans, tot onderpastorte Beirendrecbt De E. U. Humbeeck. tof, onderpastoor van St Barbar? te St Jans Molenbeek. De E. H- Meaur, tot onderp. te Ooien. De E. H. Mesteur, tol onderp. teMortsel. De E. H. Van Hoof, tot onderp. te 'Jrasschaat. De E. H. Vau Roosbroeck, tot onder pastoor te Ottonburg, Allen Leerlingen van het groot Seminarie. De E. H. Ruyssers, onder pastoor te Mortsel, tot on derpastoor van St-Amandus te Antwerpen. De E. H. Janssens, onder pastoor te Be.rendrecht, tot onderp vau St-Andries, te Antwerpen. De E. U. Delbrassine. co adjutor te Viilers-la-Ville, tot onderpastor te Marbais. Zijn Pasioor Benoemd: te Gestel, da E. 11. Stomuieels, pastor te R:> - h: te Vilters- Ia-Vilie de E.U. Piersun on derpastoor t Marbaix. Bisdom Sroggb. De E. H. De Hulster, prin cipaal van S Amaaascollege te Kortriik, is hoofdopziener benoemd der lagere scholen van bet Bisdom; De E.H. 8o- heyt. principaal van S. Ber- nardscollege teNieuwpoorc, is schoolopziener benoemd in hel noorderlijk deel der dekenij V'eurne. Bisdom Ldik. Zijn Pastoor benoemd :op S. Veronica te Luik. dï E. H. Gulen; te Virset de E. H. Noppen; te Darion de E. H. Dubois; te Statte (Hoei,) de E. H. Leclercq; te Dahlem, de E. H. Crenier, te Neuville en-c. de E. H. Seba; te Weg- nez dc E. H. Chaumont.

De Werkman | 1886 | | pagina 3