IlIJsrhaal voor 8 Dec. Brief Macha- ris, van Duurbare Vrienden en Konfraters. Macharis wenscht U allen den aangenamen goe den dag, Vrede, Gezondheid ende Welvarendheid. En wat gaat er gebeuren in Frankrijk? Een onge lukkig land te weeg, moest men 't Konkordaat van 1801 verscheuren en Kerk en Staat scheidenl En de Minister Paul Bert die in Tonkyn overleden is, nog jong, tot een booge plaats geraakt door zijn geleerd heid, maar zijn Geloof verloren in de slechte Scho len,en nu in 't donker graf. Die slechte Scholen ont rukken veel zielen aan de Kerk; overal; en als men hier jonkheden ziet.dieniet meer naar de kerk gaan, die Vrijdenker zijn intra et extra, die zelfs op het sterfbedde de geestelijke hulp weigeren, dan moeten wij ze-gen Hun o: geluk hebben zij gehaald in de slechte scho'en... Ach, ze zijn trotsch van Vrijden ker te zijn II! en wat is 't grootste Geluk op de We reld, dan een eenvoudig Geloof te behouden, aldus gerust le vende en de vaste hoop hebbende op een eeuwig geluk 1 In den Oosten ziet het er maar schabouwelijk uit; den Rusden Rus 1 hij ligt op 't arm Bulgarië gelijk 'ne kledoen op een konijn 1 De valscbheid van den Rus en den loop van eenen haas in eenen donkeren bosch zijn allebei niet te achterhalen. Bulgarië kermde in de woestijn, maar eindelijk heeft den En- gelscbman zijne stem laten hooren en niet alleenlijk Oostenrijk, maar ook Duitschland beginnen op hun teenen te staan. De veroveringen van den Rus in den Oosten zouden een gevaar opleveren voor gansch Europa, en vroeg of laat zou men moeten samen spannen om den Schismatiek achteruit te drijven Ze vreezen vcor den Oosten, dat het daar schrik kelijk zal stuiven,want d'intres en die op 't spel staan zijn zwaar en de legers der Potentaten zijn machtig, terwijl er overal inlandsche troublementen zijn. De oude Pruis, Keizer Wilhem, steekt zijn twee handen uit, tot bedaring; er is in mijn Regeering bloed ge noeg gestort, zegt hij; maar d'ar.derweek lag hij weêr een geslagen uur in een kwalikte en wat gaat er ge beuren, als hij zijn hoofd komt te leggen? En in ons Vaderland zijn de Kamers geopend; wij moeten d'Overheid eerbiedigen; Leopold II is aan 't hoofd van 't Burgerlijk gezag; er moet Gezag zijn in de Staten, op d'Hoogzalen, in de Collegiën, op de Werkhuizen, indeGemeentenen in de Familiën; wij moeten denken dat degenen die 't Gezag voeren, een schild dragen die uit den Hemel komt, maar de waarheid mogeD wij aan de Nakomelingen niet laten zeggen Op zijnen doortocht te Brussel, heeft Leo pold Deux kunnen bemerken dat hij de genegen heid van zijn Volk nieten heeft. Een Vorst, zegt Abraham a Sancta Clara, moet Chris elijk zijn, Moedig om 't Recht te handhaven en zijn onderda nen niet te laten verdrukken, Medelijd-nd en Lief dadig, Waakzaam en Zorgvuldig, in éen woord, 'ne Vader voor zijn Volk, en dan zal hij zien dat 't Volk niet ondankbaar is... En wat zien wij in Belgie? Is het waar of niet? Onder 't hatelijk Geuzen-Ministe rie, alles laten gebeuren en nu bijna alles tegenge werkt! De Godsdienst laten vervolgen en d'herstel- ling niet laten gebeuren! Wat beteekent dat nu weêr, die verzwaring der krijgslasten, den Persoonlijken Dienst? Ach; 'kvreeze, 'k vreeze, dat al die wapen- kletteringen en al die zotte onkostenons tot den oor log en tot de destruktië zullen brengen. Achtbare Konfraters, een Leger hebben wij noo- dig, soldaten moete» er zijn, doch alleenlijk voorde binnenlandsche rust, en zooveel mogelijk op een vrijwillige wijze aangeworven. Doen loten.dat bloed spel jaarlijks herhalen, de jonkheid dwingen, o wreede barbaarschheid! Onlangs was ik in een groot gezelschap ener wierd daer gezegd: i° Dat de stem ming van den Persoonlijken Dienst de dood zou" zijn van ons schoon Meerderheid; ha. 't is daarom dat al de liberale gazetten voor den Persoonlijken Dienst schrijven; maar e Volkeren zullen spreken en d'Heeren Gekozenen zullen die nieuwe plaag so lemneel afstemmen; 2°, zegde men, een Vrijwilli- gers-Leger vormen is zeer wel mogelijk, men moet doelmatige middelen gebruiken reeds heeft Ant werpen veel manieren aangetoond om een Vrijwil- ligers-Leger samen te stellen, en aldus ons Leger vrij te maken en deftig, dat de coujonnade uit het Leger zou weg zijn en dat de Soldaten zouden mo gen zeggen: Ik bekleed eenen deftigen post doch het beste stelsel tot hiertoe aangeduid, komt uit StNikolaasen is uitgegeven door den Vrijwerk- bond, die zijn vlugschriften heeft rondgestuurd. Het inzicht van den Bond is: De verbetering van den Soldatendienst, om er allen schrik van te verwijderen en er een vrij werk van te maken; en als gevolg daarvan, de vrijheid der beroepen en standen in't algemeen; aldus zou men hebben de getrouwheid in den Soldatendienst en d'afschaffing dier vermaledijdde Loting, welke zooveel tranen ontrukt, zooveel huishoudens ver scheurt en een gedurige oorzaak is van losbandig heden en van dronkenschap. Konfraters en Vrienden, dat men naar Antwerpen en St Nikolaas luistere, en ge zult zien welke goede veranderingen; laat ons bidden, om van die plagen verlost te zijn, maar laat ons ook werken, en dat al die Kiezer is, thans zijne stem verhefFe; niet dieper in den afgrond der Loting; maar terug naar om hoog, naar de Vrijheid voor iedereen; in welke hoop ik blijve en mij noem Uw Dienaar en Vriend. MACHARIS. Onze Antwoord. Vriend Macharis, wij bedanken U over uwewenschen, en ge weet al dat er in den Oosten een Congres gaat bij eenkomen, om de zaken van Bulgarië te vereffenen; doch Rusland zal niet te vrede zijn of 't moet daar zijnen slag tand op slaan; Vriend Macharis, ja, dat de Volkeren van Belgeuland zich toonen of de Bloedwet zal 'ne grooten spreng doen in de Familiën; en later zullen z'afkomen met Alleman SoldaatAlle weêrbare Jonkheden in de ka- sern. Macharis, Z. M. de Koning zou moeten 't leven le zen van Stamslaüs, hertog van Lorreineu, de Vader van zijn Volk. Als hi] ziek lag, de menschcn kwamen van 10 uren ver, te voet, hun eten meê en ze bleven rond zijn Paleis staan en d'oogen altijd gevestigd naar de vensters der kamer waar Stanislaüs lag! Vriend Macharis, 't gaat slecht in Aalst; op de Fabrieken vaa den Tragel zijn er ioo en nog meer die maar 3, 4, 5, 6 fr. in de week win nen... Wat gebeurt er toch Is 't Ons Heer die 't Mensch- dom straft voor die helsche baldadigheden der Draaior gels Ach, dat die Nachtlooperij eindige en dat Aalst sa- menspanne om de slachtoffers dei Crisis uit dan honger snood te redden.. Macharis, Vriend, als 't u blieft,zulde; veel groetenissen acn al ons Vrienden; men had u Zondag te Gent verwacht; De Feest is er allesbest gelukt en tot Aalst zult ge niet mankeeren van eens te komen op den Jubilé. Die groote Dagen naderen, Macharis; deverwach- ting is groot; en 'k beveel u aan, mijn goede Vriend, de lezing van dit verhaal voor 8 Dec. Aalst, 17 November 1886. Raadsel-Prijskamp uit Dendermonde. 1. - DRIJHOEK. Vrienden rap nu eens aan 't raden Eenen Drijhoek vormt het al Eerst eën dorp dat ligt in Brabant, Dan een plant die dient tot spijs. 't Derde dient voor dief en vechter 't Vierde is een oude maat 't Laatste deel vindt men in hemel. PrijsLe Messager du coeur.de Jésus. 380 bi. 2, Maakt uit de volgende bij toeval aaneengezette klinkers en medeklinkers een spreekwoord Den chelt wibo schinkt degemst. Prijsboekd. 3 fr. waarde, L'Horticulture beige 256 bl. 3. - VIERKANT. Het eerste is een visch. Die zich nog al l»at eten Het tweede is een naam Van een Vlaamsch manspersoon. Het derde is een stad En ook een speelmachien Voor 't vierde zet K er aan Het Vierkant zal er dan staan. Prijsboekd. Den Mikroskoop 1,*8 bl. 4. RAADSEL. Ik ben in de mijn geboren; In een houten gevangenis opgesloten; Waaruit ik nooit wordt verlost; En toch ben ik velen nuttig. PrijsLes deux orphelins. 5. VRAAGSTUK. Als men lo voorwerpen dicht voor zich houdt, en 10 nauw- verwanten van dezelve aftrekt, hoe is het mogelijk dat er nogtans 1' overblijven. PrijsLe Fanfan. schoon boekdeel. Bijzondere prijzen. 1® Voor de eerste toekomende volledige oplossing. Prijs boekd. Acht dagen op reis. 12 bl. 2® Schoon schrift. Alexandre. Ho bl. 3® Beste oplossing met Muziek: le prijs Groote Sonatine voor harmonium of piano, door D. Steibelt. 2® prijs: boekd. La Reine des Rosos. 4® Beste Verzen: De Volharding. 312 bl. 5® Kluchtigste oplossing: Don Juan .88bl. Voorwaarden: De Oplossingen in gesloten brief binst de 3 weken op te zenden. Ongefrankecrde brieven worden ge weigerd. Adres: Ach. Everaert Torenstraat, Dendermonde. Men verzoekt ons te willen meèdeelen God zij gedankt't Geloof en is nog uit Vlaanderen niet. Te MATER hebben de Paters Redemptoristen eene Missie gepreekt, en, zeggen wij het ter hunner eere en dank, met eene welsprekendheid die al de herten loerde en de tranen deed vloeien Onder andere een Sermoen van Pater Bloete, over de plichten der kinderen jegens hunne Ouders, wonderschoon I Men is er niet van uitge sproken MenscheD, menschen 1 welken hemel zou het zijn op de wereld, indien 't Volk die zalige lessen in het werk stelde Alle avonden was de groote kerk proppens vol,en voo: de Biecht zeer weinig uitzonderingen. Een nieuw Missiekruïs wierd er gewijd en in de Pro cessie gedragen; zonder liegen geheel de Parochie was daar rond haren Herder. Er werd ook eene Confrérie in gesteld van O. L. Vr. van Gedurigen Bijstand, e.i 't was een treffend spektakel, als geheel'het Volk.voor 't schoon nieuw Outaar en Lieve Vrouwenbeeld neèrgeknield, het relrein Ave Maria zong. Dat zullen wij nooit vergeten! zeggen de Materaars... Des te beter, menschen! Maar be waart ook de vruchten van de Zending, eu voor de pra xis, aanhoort de Geestelijken, zij zeggen de waarheid, en hunne vijanden liegen dat zij scheel zien. T'ASTENE is de Jubilé gepreekt door den E. H. De Stoop, onder pastor van St Baifs te Gent; de toeloop was groot, maar zulke Sermoenen verdienen wel diergelijken toeloop. Astene zal nog lang die gelukkige dagen herinneren, die voor alle zijne inwoners de beste vruchten van zaligheld zullen te wege brengen. In de jaren 40 kwam te Ars bij den heiligen Pastoor Vianney de gravinne de Musy met haren zoon Victor, alsdan 17 jaren oud; Victor was tot dan toe een scnoone rijzige jongeling, vol kracht en levenslust, blo zende van gezondheid; eensklaps wordt ziin ruggegraat ziek; het merk is aangetasthij verliest zijne stem en moet aan zijn studiën vaarwel zeggen. Zijne Ouders be woonden nabij Autun, het kasteel van Digoiue. Zwak en ziek wordende, Victor leest veel boeken over 't lijden; Ons Heer spreekt aan zijn hert, en hij zegt met innige overtuiging: God roept mij; ik wil Priester wor den. Ze gaan dus naar Ars bij den heiligen Pastoor Zal Victor genezen? vraagt men. Verricht een Novene ter eere van d'H. Philomena, is de antwoord. Na de Novene, men komt terug en de Pastoor zegt: Ja, hij zal genezen, maar geduld, en nog eens geduld. Zal hij volkomen genezen Ja, volkomen, maar geduld, geduld... Meer zegde de heilige Pastoor niet. En de jonge Graaf was in 't Seminarie getreden te Annecy; korts daarna, hi] moest wegens ziekelijkheid dit Gesticht verlaten; twee jaren nadien, zijn stem xomt te rug, er is een lichte beternis; hij wordt aanveerd in het Seminarie van Parijs; men is toegevend voor hem; ver schelde dispensatiën worden hem verleend, en na veel sukkelen, den 24 September I859, 31 jaren oud zijnde, hij wordt Priester gewijd en leest zijn eerste Mis in de slotkapel van Digoine. Dienst kon hij aan 't Bisdom niet bewijzen al wat hij doen kon, was voor Familie cn Dienstboden de H. Mis opdragen; doch in 1862 worden zijn beenen aangetasten in korten tijd zijn zij gansch verlamd. 34 jaren oud zijude, was hij gebrekkelijk en door de Geneeskunst ongeneesbaar verklaard. Welke droeve kwaal! Niet kunnen gaan of slaan! Geen Mis kunnen lezen! Zelfs niet kunnen lezen, door ver zwakking zijner oogen! Zijn dagen gingen voorbij in het gebed en in het hooren Jezen van godvruchtige boeken doch hij wekte zijn Familie op tot de Liefdadigheid, en 't kasteel van Digoine wierd meer dan ooit, een toe vluchtsoord vooral wie leed en die hulp noodig had.Men oefende er zich in de godsvrucht en in den voortgang in 't Christelijk leven. In 1870, toen al die rampspoeden op Frankrijk ueêrvie- len,'t was Priester Musy die naar Paray le-Monial deed schrijven om het Vaandel van 't H.Hert te doen vervaardi gen voor de Keurbenden van Charetle. In alle goede werken ham hij deel en zond ei milde giften voor. Maar zijn gezondheid verslechte meer en meer; zijn le ven was een Kruisweg; Eenieder, zegde hij, heeft zijne zending; mijne roeping is het lijden; God wil het zoo,zijn H. Naam zij geprezen Na den oorlog was er een groote toeloop naar Paray-le- Monial. In Mei 1873 Priester Musy zich aldaar vervoeren en bracht er de maand Juni door. In zijn rolwager.tje gezeten, volgde hij al de geestelijke oefe ningen; elk had het oog op dien jongen ziekelijkeu heer en een oude Pastoor zegde hem: Mr, gij zult genezen en alsdan moet ge voor mijn gemeente bidden! Priester Mosy nam daat niet veel acht op; korts daarna de godvruchtige M:vrouw de Po.ney wekte hem op,naar Lourdes te gaan: Ik ben overtuigd, zegde zij, dat gij daar zult genezen Die dame was een goede kennis der Familie; ze drong aan, ze bleef aandringen; de Familie verzette zich tegen die verre lastige reis; hij zal daar niet levend toekomen, zegde men; men mag God niet tergen Men deed echter eene Novene om verlicht te worden en de reis wierd besloten. Den 6 Augusti van 1873, ten 3 ure namiddag, wierd Priester Musy door 2 pakdragers in de statie van Chagny geplaatst om aldaar den trein af te wachten. De Statie bedienden waren diep bewogen. Is hij reeds lang lijdend vroegen zij. Reeds meer dan 20 jaren is hij schier blind en elf ja ren lam. En waar gaat hij heên Naar Lourdes. Waarom Om te genezen. Die menschen trokken hnn schouders op, doch ze wa ren vol medelijden met den Geestelijken, die er toch zoo zoetaardig en zoo lijdende uitzag, 's Avonds van 8 augusti kwam Priester Musy te Lourdes aauen wierd er gebracht rue de la Grotte, in een appartement gelijkvloers, ('t V.)

De Werkman | 1886 | | pagina 2