De Zwarte Loopende Nieuws. Dramatiek Verhaal uit de verledene eeuw, naar 't groot werk van S. VAN DER GUCHT. 95 XXV. Eenige jaren later. Laat ons nu,met éenen stap, vier jaren verdergaan, vier jaren: baas en bazin uit 't oud Roklijf zijn ten uiterste tevreden over hun nen neef Tistje Sterck, een rondborstige Vlaming, zeer werkzaam en die voor zijn pleegouders door een vuur zou loopen. De, Zwarte Advokaat, die maar gelukkig was als hij een ander kon gelukkig maken, ziet er wel tien jaren verjongd uit, nu dat hij zijne schoon zuster zulke levensvreugd had verschaft en dat hij zij nen neef tot een bekwaam geletterd jonkheer zag optre den. Passchierken leefde als in een huis van Oostenrijk; geen gebrek meer, maar overvloed en Passchierken maakte veel werk van den jongen, die hem wederkeerig een groote genegenheid toedroeg. Dikwijls gin- gen zij te samen uitjagen of wandelen naar't Oud Roklijf waar Karei altijd gekomen was als 'nen Engel uit den Hemel, o( wel naar Wetteren bij d'echtgenoten Speykers; hunne dochter Lucia was twee jaar in een goede Vlaamsche kostschool geweest tot As- sche en 't hert van denjoDgen heer Ponsel was haarnietongenegen. M. Steenspecht, de brave Gentenaar, reeds begon hij van jaren te worden; hij was wel bemiddeld en zou vaarwel gezegd hebben aan de Markt van Aalst, indien zijn hart hem naar die stad niet trok: 't Oud Rokl jf, de jonkheer Ponsel.de Zwarte Advokaat, Pas schierken, 't waren hem al zulke duurbare wezens. Ging het wel, met al die Vrienden, het ging om bliksems slecht met ons Vaderland. De schoone dagen van Keizerin Maria There- sia, waren voorbij; haar zoon, de dwaze Keizer Josaphus, had zich hatelijk gemaakt door zijne moeialerijenen zijn zotte hervormingen in Kerk en Staat. Zijn zoon Leopoldus volgjde hem op; h-.j list de dwaasheden zijns Vaders varen, en de ooi log der Patriotten was teneinde; doch ons Vaderland was straf verdeeld; de valsche Fran- sche Vrijheid had hier ook al aanhangers; de Fransche Omwente ling borst los metal hare ijselijks wreedheid; de slachting begon, de slachting van duizende en duizende onschuldigen en de brave Lodewijk XVI, door zyn eigen onderdanen ter dood veroordeeld, zijn hoofd rolde onder 't mes der guiljotien. Men wilde ons met geweld die he'.sche vrijheid komen meêdee- len; de veldslag van Jemappes leverde ons over aan Frankrijk; vie maanden bleven de Sansculotten hier meesier; dan wierden zij door d'Oostenrijksche troepen achteruit gedreven; maar kort daarop zak ten de Franschen met een sterk leger naar hier en behaalden te Fleurus een beslissendezegenraaidie gansch België onder de macht der Republiek deed vallen. En terwijl dit gebeurde, was de Zwarte Advokaat op reis mei den zoon zijner schoonzuster Angela, met jonkheer Karei Ponsel. Hij was op reis, in Italië en Griekenland. Jonkheer Karei had aan zijne Moeder en aan den Zwarten Ad vokaat de genegenheid meêgedeeid die hij koester-Ie voor Lucia Speykers uit Kwatrecht, bij We teren, tevensde toelating vragende, om met deze deugdzame, buitendochter in huwelijk te mogen tre den. Dit gezegde baarde geen verwondering en de weduwe Ponsel vroeg niet beter dan naren zoon een deftig huwelijk te zien aan- veerden. Maar Advokaat Ponsel eischtle vooreerst dat zijn neef eene groote reis deed in Europa, en hij stelde zich aan, om hem te vergezellen; die reis zou als een proef wezen en na de terugkomst, als Karei in zijn besluit volhardde, zou men d'Ouders van^ucia gaan spreken. Ze begaven zich dus op reis na. r 't schoon Italië, met zijne won derstad Roomen; Passchierken wai de derde reisgezel; ze knielden daarin de wereldberoemde St-Pieterskerk; ze bezochten Napels met de twee steden Pompeja en Hercullanum die men juist te dien tijde kwam te ontd-kken; men weet dat die twee steden door den vuurberg Vesuvius onder den grond wierden begraven, 70 jaren na de Gebor.e Christi; veel kostbaarheden waren daar ontdekt; het was ook bewonderensweerdig hoe men de lichamen der verongelukte menschen na een tijdverloop van 1700 jaren aldaar wedervond ge lijk zij in hurne bezigheden door de dood waren getroffen; b. v. men vond den smid aan zijn aamveld.den kleermaker op zijn tafel, en de moeder scheen nog bezig met haar kindje te verzorgen. Van dit alles had de heer Ponsel menigmaal gehoord en gelezen; hij liet niet na alle; nau wkeurig te gaan bezichtigen en zoo verliepen de weken en de maanden. 4 Ondertusscben overmeesterde't Fransch Schrikbewind ons Va derland en zond hier 't schuim van zijn Volk naartoe: onbeschofte snorkens nestelden zich in de steden, om inden naam eener leu genachtige Vrijheid, de bevolking erger dan gekochte slaven te be handelen. Niets wierd geëerbiedigd, noch Godsdienst, noch zeden, noch eigendom, noch wetten der menschelijkheid; men verbrijzelde of ontroofde de werken der kunst; men stampte en verpletterde de gouden en zilveren vaten van kerken in tonnen, om naar Frankrijk te worden gevoerd; men-hoonde een nog onverdorven volk door de bi uerste spotternijen tegen zijne kuiscne en godvruchtige inborst men legde de Belgen een schatting op van tachtig millioen en voerde in vijf maanden tijds voor twee-en-dertig millioen gemunt geld naar Parijs. Alle winkels en pakhuizen werdenuitgeplunterd door ambtenaars der Republiek, die voor eene waarde van vele duizenden den ver stomden burger een nietig papieren geld dwongen te ontvangen en niettemin de ondraaglijke schattingen in zilveren of gouden munt deden betalen. Wie zich van zulke Vrijheid dwars toonde en met te veel droefheid al wat hij bezat, zelfs zijnen nooddruft zag weg voeren, werd welhaast door den sabel der dwingelanden tot stilzwij gen gebracht of in den kerker gesmeten Daar de Fransche bescha- vers het beronder gemunt hadden op de Priesters en rijke Edellie den, van welke laatstgemslde veel, uit schrik, hei land hadden ver- lat:n, verhaastte men zich, die als vijanden der Republiek op te nemen en hunne goederen aan te slaan om te verkoopen. Terwijl zulks gebeurde zat de weduwe Ponsel t'Aalst in grooten angst. Als dienstmeid had zij dó braveRosalia Van Dalen, zekerlijk een behulpzame en toegenegene dochter, maar zij, rijke weduwe, had in dezen troebelen tijd een gpe le Raadsman noodig. Karei Steenspecht, zult ge zegge 1; ja, Karei Steenspecht, wijzere mannen waren er niet; doch door de troebele tijden waren de banen en wegen zeer onveilig; de handel in lijnwaad ging slecht en 't was nu maar ten hoogste eens per maand dat Karei Steenspecht op de Markt van Aalst te zien was. Och, gelijk voor een naderend onweèr de bloemen zich bukken en de vogelkes een stil veilig plaatsken zoeken, zoo bleven alle brave lieden stillekens in hun huis en maak ten zoo weinig gerucht mogelijk. Maar 't gjng beteren bij de weduwe Ponsel; 't mansvolk zou aan stonds van zijn reis terugkeeren: De Zwarts Advokaat» Jonkheer Karei, 't vernuftig Passchierken, gingen over haar en over haar huisgezin waken. Reeds hadden de guiten die alsdan in de stad meester waren,haar aanzienlijke sommen getd afgeperst en ze vreesde met rede gansch haar vermogen kwijt te geraken. Op eenen donkeren namiddag van 't voorjaar zat de weduwe Ponsel in hare eetzaal te overwegen den droeven tijd, den honger- rnood die voor 't Volk naderde, want de Fransche ratten hadden granen en vee in overvloed meêgesleurd; en reeds begon 't Volk voor de deuren der bakkerijen te vechten; men was alle dagen alle uren den Zwarten Advokaat me; zijn gezelschap te verwachten, en nu wierd er schielijk aan de voordeur geklopt! 't Zal Mijnheer i,ijn, riep Rosalia uit.en ging opendoen, doch o teleurstellingin plaats van M. Ponsel, van Jonkheer Karei en Passchierken, 't was een lange mageren kerel met een leeren brie- ventesch onder den arm en die onbeschoft weg vroeg: Is de Burge- rin Brunneel, weduwe Ponsel, in hare woonst aanwezig? 't Vervolgt. Een goede Vriend heef; ons 't Portret gezonden der Eeuwalin0'e van l Meu lensteê: Welk vrolijk en Christel jk wezen! En de Eeuwelinge Maria-Sophia Seghers komt nog altijd uit voer de klucht. Als zij haar Portret zag: Wel, - riep zij, zie ik er reeds zulke oude mere uit?.. Als er een brilmarehand komt, dan is hare antwoord: Ge moet gij maar bij d'oude menschen „gaan, dat kan mij niet dienen' Koning Ludovicus deed alle vrijdagen ter eere van den Zaligmaker 12 arme menschen in zijn Hof komen eten; andere Heiligen zijn er geweest die des Zaturdags ter eer3 van 0. L. V. aan arme lieden een Maaltijd in hun huis gaven. Te Dendermonie is onlangs pleehtg g'inslalleerd door Mgr Lambrechts, als Voorzitter van St Vincentius, M. E. Clement. Mocht hij, gelijk Mr Verheyden,van zalige en duurbare gedaebtenis, gelijk M. VerheydeD, den grooten Volksvriend, mochte hij lange jaren aan 't hoofd zijn dier uitgele- zenen schaar van Vincenlius-heeren in 't Arrondissement JDendermonde! Wij moeten verklaren en herhalen dat al de groote werken van Volkshulp door Katholieken zijn ingericht. Te Turnhout 13 de Jubilé b.jzonder aandoenlijk gepreekt; 4 maal daags de Kerk vol; het Sluil-Sermoen is gepreekt opdelGroote Markt, de Pater Redemptorist stond op't Stadhuis; de liberale gazetten spot- ton daarmeê; doch ter plaatsen waar de Predikant van op 't Stadhuis aan i't Volk preekt, zal de roode vlag niet in d'hougte komen en zullen er van op 't Stadhuis geen sommatiën moeten gedaan worden aan 't Volk, vooraleer te schieten. Vroeger wierd er op 't Stadhuis van Brussel Mis gelezen, en dan waren 't ander Burgemeesters en ander Raadsheeren in die stad. Vrome,edel moedige mannen. - Men moet bemerken' dat groen'papieren ongezond zijn en dat nieuw huizen gaan bewonen, korls na de plekking. doodelijk kan worden en dat de zuivere lucht bijzonder noodig is voor 'ne mensch; men ademt 20 keeren per minuut; 'ne mensch die zich in een kotje van 7 voet moest opslui ten zonder versche lucht, zou binnen de 24 uren dood zijn. Krachtens de ge zondheid zouden veel Danskoten moeten verboden worden, t— Don Quichotte, boven Dendermonde, wordt een historieke personnage. gelijk zoovele andere vroeger in De Werkman vermeld. En hoe meer Don [Quichotte zich roert en op de passanten scheldt en tiert, hoe meer de Volkeren hem zullen toeroepen: Don Quichotte! Don Quichotte! Er is t'Aalst groot nieuws in de liberale Middelbare scholen, groot, cpbruisschende Nieuws. Te Frankfort zijn 28 Socialisten aangehouden en t'Aalst hadden de Socialisten zondag de roode I vlag uilgesteken; maar de Policie heeft ze doen intrekken. Te tSt Lievens- Hactbm wonen in een Gemeinhuis twee huishoudens zonder jjvoor wet of kerk getrouwd te zijn. Pouah. Er loopea daar ook teenige jonge Geuskens die een vuil en goddeloos blad van Aalst van herberg tot herberg gaao beprij- zen en beboffen. Een Geusken aldaar, spolterken van eerste soort, bleek als de dood en mager als 't hout van de galge, heeft op de jaarmarkt vier schan daleuze schilderijen gekocht, waarop de Biecht, Priester en Biechteling op schandaleuze wijze afgebeeld zijn. Hij is ze in d'herbergcn gaan uitplakken, maar wierd er buitengeworpen. Hij wordt hier 't vuil geusken, t Gkusken den plakker geheoten. Men leef; t'Astene in de vaste hoop, dat er welhaast op den h ilte 2 treins daags zullen meei stilhouden, en dat men ookfjwelhaast d'hand za'. slaan aan 't werk, door M. den Minister Van den Peereboem bevo elen, namelijk 't verlengen der standplaats, daar er fidagelijks Sen 3bijzonder,-|in den Winter, ongelukken kunnen voorvallen, door het uitspringen van reizi- Wonderheden. Ze spratcen uit Asten e van een dienstmeid die aldaar 40 jaren bij dezelfde men schen woont maar is het waar dat er te Z :!e eenè is van 8 jaren? 58 jarea in denzelfden Dienst? Dat zou, moeten geweten worden en met eere vermeld. Te Geeraardsbergen is o- verleden zekere Th V. oud 99 jaar en 2 ma inden; ze was gebortig van Iseghem en is bijna nooit ziek ge weest. Insgelijks is tot Megem overleden S. J. D.94 jaar en 5 maanden ook altijd kloek geweest, veel in ae frissche lucht en braaf en vrolik. 't Oudste Vrouwken van Aalst is Victorina Van der Steen, weduwe Petiet. gebo ren in 1792en wonendein 't Oud-Vrouwk 'shuis te Aalst; zij is deachtbare Moe der van de brave Staisgeno- ten Petiet. Priesterlijke benoe mingen. Bisdom Gent. De E. H. Vermast ailmoe- senier van het celgevang-, 9 Dendermonde, is aal noese- nier bencerad van 't Tucht huis te Gent. Bisdom Brugge. Zijn Pastoor beno mdop S- Pieters ie ieperen, de E. H. DesouMer, in vervanging vaa den E. H. De Poorter die in de Jesuictenorde tree it-, te Wulveringhem.de E. H. Affenaar. onderpistor te Meu'ebeke; le Rudder- voorde, de E. II. Serruys; te Watou de E.H. Messelya; ©p S. Lodewi.ks te Deerlijk, de E. H. Van Damme, onder pastoor op S. Martens te Kortrijk, alwaar hij vervan gen wordt doer den E. H. Van Uoooacker, Doktor in Godgeleerdheid. Er is te Turnhout een merkweerdig Gedicht ver schenen over de Zending wij zullen het in volgend Nr meèdeelen. De Belgische Pel g :i ms zijn na een gelukkige reis in Je rusalem aangekomen. De Congreganislen van Aalst gaan voort zich met lever te bereiden tot bun Ju belfeest dat tc naaste jaar wordt gevierd. F,n d'heeren Meesters der Zondagschool van StMariinuszullen maan- dagteu halfzes in den Kring De Vriendschap een Muzikale en Tooaeelkuï dige Avond feest geven; prijs van in kom 23 c.. niet voor d'hee ren Mees'ers. maar voor de Zondagscholen. Te Roe me" hebben sc'auri ken van Carbonaris geroe pen Dood aan de Pri-sters! Dood aan den Paus' -De Paus klaagt bitter over Ita lië, waar de k-rke Christi vervolgd wordt ca ver drukt 111 haar I; chtenin hare Vrijheid Nog nieuv/skes. Te Brugge S„ Salva- torskerk, zijn 3 a 4 meisjes ontdekt die aldaar giugen s'elen. Allen nonen in den Meers h. - Te Oostende, zekeren Gantois te Brussel wonende, heef', naar zijn schoonzuster gesonoteu en dan vitriool gedronken; hij zegt daar geld geleend te hebbeu en er telkens g'af- fronteérd en mishandeld te worden. Te Ledcgem is zondag afgebrand d»1 groote hofstede van M. Van Pouke- bumoulin; 3 vette kalvers zijn erin gebleven 7 oOfr. s hade. Men spreekt van 15 0 >0 fr. StjQosuen Noode gestolen dcor eenen officier van d'Annêe, ten i.adeele zijner Tan e« - De Policie van Brussel zoekt naar de pennclekker die beschuldigd wordt van te Parijs gestolen te hebben 147 U ijfr.

De Werkman | 1886 | | pagina 3