Groote Spreekplaats De Werkman. IS** JAAR. S° 736.— 26 November 1886. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in Bareel of Winkels, 5 centiem. Voor glieel Belgenland 2,50 's jaars. Voor al de Landen van Europa, en voor d'ander Werelddeelen, 4,50 's jaars, franco thuis. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. $\"4l Werkman, geliefde Werkman Achtbare, duurbare Lezers en Le- 1 zeressen Werkman,wat nieuwe in Aalst f Och, menschen,'t is Jubilé,en Aalst ge naoogt ons treloovenAalst is getrok ken naar St Martenskerk Dat is toch een wonderbare Genade, dien Jubilé; dat is een macht, die de Volkeren trekt en be weegt; de macht der Helle is groot en veelzijdig; mcar de macht van Ons Heer en van zijn Genade over treft alles En is er veel Tolk in de Sermoenen, Werkman Of er veel Volk isMenschen, ge kent de St-Martenskerk; er zijn er weinige, grooter in ons Land; welnu, zondag als de Jubilé geopend wierd, was die groote kerk gansch vervuld van Volk, en in geheel de benedenkerk, was er geen plaatsken open van 'ne voet groot. En dan had die treffende ceremonie plaats van de Kruis- planting; dat Jubilé-Kruis, gewonelijk in de Vont geplaatst, kwam voor den Hoogen Autaar, en de Paters Redemptoristen en al de Geestelijken waren daar, en onder 't gezang en 't gebed wierd het Kruis aan den ingang der Koor gebracht en daar geplaatst ten aan- schouwe van iedereen. En daarna had 't eerste Sermoen plaats. En wie preekte dat Sermoen, Werkman Een jonge Pater, teér en mager, maar met een stem als een zilveren klok; die aan de Vontzat, kon hem verstaan gelijk de men schen die zich aan 't H. Kruis bevonden; de naam van dien Re demptorist is Pater Ceusters; hij begon met de Zending of den Ju bilé te stellen onder de bescherming der Moeder Gods; dan legde hij drij woorden uit: Vreugd, Dankbaarheid en Edelmoedigheid. Vreugd, omdat die schoone dagen der Zending voor Aalst geopend waren, Dankbaarheid, omdat aan al d'Aalstenaars, zonder onder scheid, de Waarheid op een bijzondere wijze ging geschonken wor den, en dat zij aldus de ware Vrijheid en 't eenig Geluk konden genieten en bewaren; Edelmoedigheid, om al de Sermoenen bij te wonen en te bidden in de kerk en thuis voor het welgelukken der Zending... Och, menschen, dat was een schoon Sermoen, het Ser moen vao Zondag, 't Volk was er over voldaan en verrukt En hoe ging het verder in de week Maandag morgend van half zes was de kerk vol tot aan den pi laar der Zeven Weëen, en er zat veel Volk in «Je koor en in de pan den; ten 5 ure was 't Fransen Sermoen wel bijgewoond en 's avonds ten 8 ure, als Pater Geustens den Roozenkrans begon, kon hij met vreugde zijn oogen laten rusten op een zee van Volk. Dan heeft hij ook d'Aalstenaars opreeht geprezen en aan onze Stad grooten lof toegezwaaid. Na 't Roozenkransgebed en d'aanbevelingen heeft hij den Preekstoel verlaten en terwijl d'heeren Onderpastoors de Veni Creator zongen, is een andere Pater Redemptorist verschenen een man van hoogere jaren, pater Braeckman.Wat treffend en wonder schoon Sermoen! welke plechtige stilte! elk hield den adem op, als hij begon te spreken, en elk volgde hem in zijn overwegingen en redeneeringen Wel, dat is 'ne wonder schoone Predikant: Zonder naar groote woorden te zoeken of ronkende zinnen te maken, hij is meester van zijn Aanhoorders, hij treft en beweegt, hij doet sidde ren en beven, en tranen van aandoening storten Die nog niet geweest zijn, dat ze komen, dal ze komen, de kerk is open voor elk; want 'k beb al mijn leven g'hoordIndien de Zending veel goed doet, oneindig goed, dat het een groote responsabiliteit is, van de Zending te verzuimen; dat er niemand aan dit groot werk kan on verschillig blijven. Werkman, wordt er niet gespot met de Zending Dat wij weten niet, behalve dat de twee liberale gazetten bij d'opening der Missie, artikels van smaad en spot hebben geschre ven; maar dat wordt algemeen afgekeurd; als 't Kruis der Missie geplant is, als de Missionnarissen daar zijn: spotten, een sermoen van schimp en smaad afgeven, o, is er iets afgrijselijker Wel, die leelijke, die bliksemscbe, die Halt, Vrienden, halt, in Gods naam, geen verwenschingen; neen, neenlaat ons liever innig medelijden hebben met die onge lukkige schrijvers! och, dat ze wilden eens naar de Sermoenen ko- j men, eens, met een rechtzinnig gemoed en ze zouden wel van ge- dacht veranderen en hunnen droeven staat inzien Want ze moeten j toch ook sterven gelijk wij allen en z'hebben toch ook een ziel! En I hun leven kort gelijk het onze, en 't zal niet lang duren, metal hun- j nen gloria-mundi en al hunne verwaandheidDat ze daarop pei- i zen en dat ze met d'ander menschen naar de kerke komen. En hoe is 't verder gegaan in de week, Werkman Och, veel, schromelijk veel Volk in de Sermoenen; maandag is er gepreékt over de Ziele-zaligheid, door Pater Braeckman; welk troostend en aandoenlijk Sermoen; och dan is er in de St-Martens kerk gesnikt en geweend; dan zijn er goede voornemens gemaakt; dijnsdag avond was 't pater Ceustens die een aanspraak deed over de woonplaats van elk: de Doodkist; schrikkelijke waarheden zijn daar gezegd; waarheden die doen scbuden en beven, maar die 't le ven doen verbeteren en die tot de Liefdadigheid opwekken; wij dragen niets meê, we zijn haast vergeten en we zouden niet liefda dig zijn!'t is door die groote Waarheden dat er zijn die tol den verhevensten trap der zelfsopoffering en liefdadigheid geraken; dijnsdag was de kerk te klein; verscheide honderde personen moes ten langs de Sakristij binnen; 't Volk stond tot op de zitgestoelten in de Koor... Ja, ja, de oude St-Martenskerk zal gezegd hebben: Aalst is 't zelfde Aalst van over honderde jaren .'.Woensdag was er '8 avonds ten 8 ure een plechtig Lof en Dienst voor de Geloovige Zielen en een groot schoon Sermoen diesaangaande. Ew d'ander dagen 1 Dat zullen wij mtlden onder 't laatste nieuws en de naaste week. En nu, achtbare Lezeressen en Lezers, we gaan de Spreek plaats sluiten voor vandaag; de naaste week, meerder nieuws, op groot formaat; en 'k hoor dat men overal nog al kontent is van De Werkman Ja, ja, ja Welnu, voldoet nu ook aan ons verzoek, en 't ?ij gij in België woont of in Frankrijk of in Holland, of in Duitschland, of in Ame rika in Indië of in China, dat al die deze Werkman leest, zich met Aalst vereenige, voor het welgelukken der Zending, opdat de Ge- loovigen zouden versterkt worden, en die van den rechten weg af waren, dat ze met moed en betrouwen zouden terugkeeren. Er zijn vreemde Biechtvaders, en waarlijk 't zijn Engelen van goedheid voor de Zondaars; die 10, 30, 30, 40 jaren uilstelden en met een zwaar pak op hun hert lagen, die schrikten als zij iemands dood hoorden, of als er een ziekte kwam, nu, op een uurken, ze kunnen verlost geraken en beproeven hoe zoet de Vrede des Herten is... Ja, Vrienden, van wijd en zijd, gedenkt Aalst in uwe gebeden. DE SOLDATEN KWESTIE kan maar opgelost worden door eene goede vergelding van den Soldaat, zooals wij verledene week gezegd hebben. De Vrijwerkbond van St Nikolaas schijnt zulk# tot heden alleen begrepen te hebben. Deze maatschappij werkt om den persoonlij ken gedwongen dienst te verwijderen, niet alleen voor de rijken maar ook voor den werkman. De Vrijwerkbond heeft hieromtrent klare en merkwaardige schriften uitgegeven, maar om een gedacht, hoe juist ook, overal te doen doordringen, dit vraagt veel ijver, geld en geduld. T De werkende klas moet leeren zichzelven te helpen. In alle werkmanskringen zou men moeten petitionneeren zooals den Vrijwerkbond heeft opgegeven en men moet ook den Bond onder steunen met zich lid te maken. Aanklevende leden betalen slechts fr. 1 per jaar en ontvangen al de schriften van den Bond. Beschermleden betalen fr. 5. De Opkomst derStoom- tuigen, door den E. H. Kanunnik Martens 1,00 Reizen naar de Noord pool; door den E. H. Kanunnik Martens 1,00 Jan van Noorde of On derwerping en betrou wen, 3 dikke boekdee- len, te samen 2,00 2Christene Helden, de HH. Stratonica en Sele- cus 0,30 De Deugd voor alle Sta ten, doorPater Hillegeer S. J. 0,75 Nieuwe Kabinetsekre- taris, brieven, petitiën, enz. enz. 1,00 Baekelant l,oo Nieuwen Likeurstoker, om zonder forneis alle likeuren te maken 2,00 't Beste Koopmans Re kenboek, voor alle soort van koopwaren 1,00 8 Bloemen in band, 8 boekjes van Liguori, te samen gevoegd. i,5o Uitgezochte Gebeden, uit de Werken van St Alphonsus de Liguori, in band 1,50 't Manna voor Christe- ne Zielen, in band van 2,50 en 2,60 Bereiding tot de Dood, in band l,8o De Weg der Goddelijke Liefde, m band l,5o De Sleutels des Hemels, of de Goede biecht 0,40 Naar den Hemel, voor zieken en lijdenden o,18 't Gulden Boekje der Mis, boekje van troost en opwekking o,16 Allerheiligste Roozen- krans 0,16 De Plaag onzer Tijden of de Godslastering o,lo De Dronkenschap, de geesel onzer tijden o,o5 eschiedenis van Zele, door H. Staes l,5o 't Boek der Spaarzaam heid en der Werkmans- Gilden 0,30 Leven van 't godvruch tig begijntje Joanna De demaecker o,3o Reisje van 3 Vlaamsche Jongelingen naar Lour- des, Tours, enz. 0,76 Te Thielrode, heeft maandag laatst,de plech tige prijsdeeling aan de leerlingen der beide zoo bloeiende zondagscho len plaats gehad: Meer dan drij honderd prij zen, bestaande in nutti- fe boeken en schoone leedingstukken werden er uitgedeeld. Eer en dank, aan de weldoe ners dezer scholen: aan de ijverige Priesters d'Eerwaarde Heeren Pastoor enOnderpastoor aan de edelmoedige harten dezer parochie wiens milde giften eene zoo ruime bedeeling hehben toegelaten; eer en dank, aan de acht bare Meesters en Mees teressen, die Meesters, welke maandag, ter ge legenheid hunner jaar lij ksche feest, opnieuw getoond hebben, dat zij, als oprechte broe ders, deugd met vreugd weten le paren.

De Werkman | 1886 | | pagina 1