De Zwarte AMaat. Boekhandel. Dramatiek Verhaal uit de verledene eeuw, naar 't groot werk van S. VAN DER GUCHT. 26 XXV. Elk naar zijnen kant. M. Advokaat Ponsel was dus terug in Aalst met zijn gezelschap; een zijner eerste bezoeken was voor M. Tack, in de Nieuwstraat, alwaar hij de droeve gesteltenis zijner gebortestad vernam; Pas- schierken had zijn handen voj, om de reiskoffers te ledigen en te vertellen over zijne reis... Wie zou gepeisd hebben, dat hij, arme weezenjongen, ooit het schoone Italië zou hebben gezienl En jonkheer Karei? Na zijne Moeder met alle bewijzen van teo- derheid te hebben omringd, was zijn eerste werk naar zijnen Peter te Gent te schrijven en een reisje te schikken naat 't Oud Roklijf, en verder op, naar Wetteren, waar zijn genegenheid woonde. Ka- rel had een oprechte liefde voor Lucia uit de Pachthoeve en met reizen waren de gevoelens van z»jn hert niet veranderd Twee dagen na zijne aankomst lag de Zwarte Advokaat reeds met een zware zaak op" zijnen hals. Juist terwijl jonkheer Karei met Passchierken naar Schaarbeke en Wetteren waren, kwam de meid Rosalia hem zeggen dat er iemand in de spreekplaats op hem wachte De Zwarte Advokaat was er aanstonds bij en zag daar een vrouw die er bitter bedrukt uit zag en de oogen nog rood had van de tra nen. 't Was de weduwe van eenen potbakker; ze woonde in de ge buurte van den Zwarten Advokaat; een jaar geleden was baren man Egidius Franck gestorven; maar toch, met werken en slaven bleef 't mensch eere doen aan haren handel, dank aan haren eenigen zoon, die zeer ervaren was en goed meêwilde. Maar eensklaps was er een schrikkelijk ongeluk op haar huis ge vallen: Een rijke heer uit de Kattestraat, M. Knoopsteel was haar komen drij duizend franken biedea, indien haar zoon wilde opgaan in de plaats van zijnen zoon. 3 duizend franken, een groote som! Maar toch was dit aanbod met verontweerdiging van der hand gewezen; voor geen honderd duizend franken zou de weduwe haren zoon geleverd hebben om naar 't Leger te trekken en als kanonvleesch te gaan dienen. Mr Knoopsteel had aangedrongen; de weduwe bleef weigeren; de Bur ger-Commissaris, uitgekocht zijnde, was haar ook komen pressen en pramen; zijn laatste woord was geweest: Vrouw, ge weigert! wij zullen u anders vinden En daar in die tijden van valsche vrijheid, maar van grouwzaam onrechtalles mogelijk was, den nacht na de bedreigingen van den Burger-Commissaris, de weduwe en haren zoon werden opgeklopt; 't was: Doe open in den naam der Fransche Republiek! vier gen- darms sprongen binnen;.., er is hier 'ne refraktair, riepen zij;... de weduwe had schoon te zeggen dat er niemand in huis was dan ha ren zoon; de goddelooze kerels riepenDat is uwen zoon nietHet is den refraktair welken wij zoeken I En de zoon der weduwe wierd meêgedaan, om ingelijfd te worden, in de plants van den zoon van M. Knoopsteel Zoo kloeg de vrouw, de weduwe haren bitteren nood en haar tranen vloeiden en de ZwarteAdvokaathader zulk medelijden meê, dat hij haar beloofde dit schreeuwende onrecht te doen herstellen, 't Is ongehoord, zegde hij, ik wil en zal u helpen, al moest ik naar Parijs gaan, bij d'Hooge Overheid.,. Vrouw, wees gerust, troost u, uw zoon zal terug naar huis komen! En de weduwe verliet dit huis, het gemoed opgebeurd, gelijk zoo menig ander mensch, door den liefdadigen Advokaat getroost en geholpen. M. Ponsel hield zijn woord en begaf zich dadelijk bij den Bur ger-Commissaris der Stad. Laat ons nu jonkheer Karei en Passchierken volgen op hunne reis naar Wetteren; daar stappen ze de Nieuwstraatpoort uit, elk 'ne grondeiken stok in d'hand. In 't Oud Roklijf was d'ontfangst hartelijk volgens gewoonte; Karei immers bleef vol genegenheid voor zijne pleegouders; Goris en Liesbeth waren als in den derden hemel; welke vreugd voor die brave herten en hoe zagen zij met zielsgenot dien goeden Karei opgroeien!.. Ach, blijft hier toch eten, ge zult ons zu'k plezier doen, Kartl en Passchierken. O we mogen niet! we moeten nog naar 'i hof Speykers te Wetteren, en dezen avond komen wij alhier terug! Wacht dan toch niet te lang, zegden Goris en Liesbeth; de banen en wegen zijn onvei lig; langs alle kanten hoort men van aanrandiagen... Jongen, er is geen Wet meer, zegde Liesbeth, 't geboefte is meester; en de men- schen zijn bevreesd van te gaan klagen bij de Justicie, als zij aan gerand en geplunderd worden. Toen zij nu weder op den Gentschen steenweg waren, en eenige honderde stappen gévorderd: Zoudt ge gelooven, zegde Jonkheer Karei, dat het er toch aar dig uitzietGeen volk op de baan 1 Ik heb bij mij zeiven reeds die bemerking gemaakt, ant woordde Passchierken; anders was de steenweg zoo levendig en nu ge zoudi zeggen dat de pest is er! Die vervloekte fransche schavuiten! We zuilen zorgen voor den donkeren thuis te zijn, Pas schierken Zekerlijk, M. Karei, maar in alle geval, die ons poogt aan te randen, zal rap kennis hebben met onze grondeiken stokken; wij die met den stok kunnen werken, zijn toch goed voor vier man Franschman of binder of duivel uit d'hel, die ons aanspreekt, zal weten voor wat prijs En Passchierken stak zijnen stok in d'hoogte en ze klapten voert van (3en tijd en van 't weêr. Een weinig verder zagen zij 'ne mangaan, gekleed meteen blau wen linnen buseron, op het hoofd eenen vilten hoed, de witte get ten aan de beenen en op de schouders een weimen hooimande dragende, gelijk in den tijd de poeljeniers en de solferstekpriem leurders. Zij verhaastten hunne stappen en daar nuPasschierken herkende in hem den vent in wiens huis hij geslapen had, aan de uitkanten van Wetteren, den nacht der dood van Thomas Carno. Jan, Jan, riep Passchierken, zijt gij het! wat geluk van u hier aan te treffen I Ha, 't 13 M. Vertangen, een eeu wigheid dat ik u niet gezien heb; we meinden dat gij aan een ongeluk gekomen waart H°J&, sprak de bultenaar, zoo verre zijn wij nog niet; ik heb een reisje gedaan naar Duitschland en Italië, vriend, met mijnen jongen heer Karei Ponsel,dien gij hier ziet Ha, M. Ponsel, de neef vanden Zwarten Advokaat uit Aalst! En hoe is 't langs die kanten, M. Vertangen Wel, volgens gewoonte; deen klagen en dander boffen Andere, zei Jan, hier is 'tbliksems slecht; de menschen zullen nog van armoê den grond in kruioen! geen affaire die trekt... En de schu/kerij is 't Land meester! Ge weet dat ik nu in de herberg 't Kroontje woon Neen, dat wist ik niet, zegde de bultenaar. Wel ja, ik heb die herberg overgenomen; maar 'ne mensch moet iets hooren en iets afzien; komen drinken en niet betalen en u uitschelden en dreigen van uw huis te plunderen En wat zegt de Justicie daarvan? vroeg Karei. V-"l"c^g| 'lf1| De Justicie, M. I er is geen Justicie! Ze zenden u van Her<> des naar Pilatus, ofwel ze lachen u vierkant uit als zij u niet be dreigen... Ik geloof en Jan keek om als hij dit zegde, ik ge loof, Mren, dat veel van die groote maDnen in akkoord van intrest zijn met die dieven en die binders! Dat is mijn gedacht, maar 'ne mensch moet zwijgen, om beterswil En die schurken komen in uw herberg, vroeg Passchierken Och, ze komen overal; niet langer als gisteren avond heb ik de schelmen hooren zeggen dat pachter Speykers, van Wetteren, heden naar Gent is gaan vier vette runders verkoopen, dat Spey kers 'ne rijke potter is en... J En dat? vroeg Karei |verschietende. O, de rest zal volgen? Ge wilt zeggen dat men dezen nacht bij Pachter Speykers zal inbreken? - Dat wil ik juist niet zeggen, maar of hij met zijn geld zal thuis geraken en of hij nog zijnen thuis zal zien, dat is iets anders; want zelfs bij klaren dage, ze durven alles tegenwoordig. Jonkheer Karei verbleekte schielijk en bleef bots staan. w. v. LOOPENDE NIEUWS. 't Groot Zouaven-Feest in Holland is ten uiterste wel gelukt geweest... Dat was toch een schoon uitgelezen korps en de gewezen Zouaven blijven in hun Steden en Parochiën, met eere voorde Katholieke Grondstels strijden. Voor 'tVlaamsch Feest te Gent had M. V. d. Sloten een schoone kantate gemaakt; ja maar, ze kon niet uitgevoerd worden, omdat er te veel zangers bij de Garde-Civik moesten zijn. Ei, wat we daar lezen Er iste Caïpha, in 't H. Land, een Belgische Karmeliet, Pater Augustinus, gebortig van Deynze, aan de Leye. Telkens dat er Vlamingen aankomen, drukt hij zijn voldoening uit, van Vlaamsch te kunnen spreken. En als hij van België spreekt O la cara patria, zegt hijO 't lieve Vaderland Een wreed geval in de WalenDat Pitjen de Dood is toch 'ne kade Te Thiméon, in Henegauw, op de bruiloft van M. Wauthier, ze zitten vrolijk aan tafel met 60 convieven; rond 5 ure terwijl de spijzen rondgediend wierden, een heer van Ransart, 50 jaren 'oud, zit eensklaps stil; wat hebt ge vraagt zijn tafelgezel geen antwoord;hij was dood Te Gent zijn onlangs 2 werklieden subiet dood gevallen. Te Lanaeken heeft de douanier Gibon 72 kaskens cigaren aange slagen, die men ging smokkelen. TeSt-Gillis, Dendermonde, dank aan de milde giften van M. Van Mossevelde en door do zorgen van M. den Pastor Beeekman, is er een Gasthuis gericht Al de groote in richtingenvan Liefdadigheid zijn gesticht door Katholieken 'en door Priesters. Dat is ware Volksliefde met de werken. 't Is ons ver teld, door een ooggetuige, dat te Gent het leven der Gendarms te peerd gered is door een oud vrouwken; de Socialisten hadden de brug gedraaid, 't was half donker; de gendarms reden te viervoet om de orde te handhaven, ze gingen in't water ploffen, als 't vrouwken vooruitsprong en riep Er, is gevaarblijft staan of ge zijt allen dood! Dat mensch verdient, een schoon decoratie en een levenslang pensioen, i Don Carlos is ziek in zijn keel... Voor pijn in de keel is het goed j bittere dranken te drinken, gelijk hoppe, bitter-zoet, Veronica, enz... Die onderhevig is aan keelpijn, moet wel de koude voeten vermijden. Die zwak is aan keelpiju. zal niet veel spreken, als hij tegen den kou den wind opgaat en bijtijds een stukske arabische gom in den mond smelten. Frankrijk gaat de rechten op de sterke dranken, van 30 i op 40 franken brengen. De afschaffing van 't Konkordaat is ver worpen met 291 st. tegen 258. Er zijn veel Katholreken fn Frankrijk. riep Minister Freicinet en de Missionnarissen bewijzen groote Dien sten in den Oosten. Ze zijn nu in Brussel bezig met geld te slaan voor den Congo. Zondag wordt de stoomtram Thielt-Ruyselede- Aeltre geopend. Dat zijn al nuttige en voordeelige werken. Te. Flobecq leeft een mensch van 103 jaren, nog fel en wel, veel vreemde- j lingen gaan 't oud meöken bezoeken en ze spreekt geerno met die men- schen. Ze vreezen dat in Frankrijk het oplaten van vreemde DUI- VEN zal verboden worden, omredewil dat Duitschland hun duiven Priesterlijke Benoe mingen. Mechelen. Als Professof te Gheel is benoemd de E. H. Verstraete, van Bouchout Theologant uit 't Seminarie van Mechelen. Frugge: Bestierder der Zusters van Liefde te Brugge M. De Praetere, onderpastor tot Hooghlede. Onderpastor te"Hooghlede M. Penez, onderpastoor tot Heyst: Ondepastor te Heyst, M. Maerlens, oud leeraar in het Collegia van Moscroen. STAMANDS bij Puurs, Lokaal der Vrije Ka tholieke School, Luisterl'iik Toeneelfeest, gegeven door de Tooneel-afdeeling der Xaverianen, op Zondag 12 en Maandag 13 December. Programma1® Opening door Harmonie, Polka. 2° De Betooverde Boierkern, boer tig tooneelstuk met zang in twee bedrijven. Rust, 2o minutem 3® Muziekstuk voor piano C. H. 1# Een Huwelijk per Annoncenblad, kluchtspel met Zang in 2 bedrijven. 5° Muziekstuk voor Har monie. Opening der deuren om i uren stipt. Prijs der plaat sen: 1 pl 1 fr. 2 pl. o,5o fr. Kaarten zijn te bekomen bij F. Peleman, A. Pauwels, P. Maes. R. r>e Vocht en J. Heiremans, alsook een uur voor 't beginnen van het Feest aan 't bureel in de School. N B. Het Feest zal rond 8 ure geëindigd zijn,zoodat de Vreemdelingen met den laatsten trein kunnen ver- trekken. Wonderheden. Weet gij water eenewon derheid is Te Baasrode, bij Dender monde, bij M.FrancoisD'Hol- lander, bierbrouwer, aldaar heeft zijne meid Joanna,ver leden jaar haar jubelfeest gevierd van 5^ jaren zijné dienstmeid te zijn: en bin nen twee jaren zal zijnen knechi Piet, hoop ik,als het God belieft, het zelfde ge luk hebben- Dat verdient zeker van gemeld en bekroond te wor den. Nog iels buitengewoon bij den zelfden Heer D'Hol- lander; Hij heeft drij struische zoonsjdie inéén en hetzelfde jaar geboren zijn; dus moe ten in één en zelfde jaar lo ten. Wij wenschen hun eenen gelukkigen nummer. Baasrode. Solo-Slim ge speeld. Dijnsdag 23 Novem ber ten huize van Joseph Van der Biest, Schoenma ker door den heer Louis Scholliers, zijne me tomaten vvarea Joannes Jacops en Guelmus Jacops-, j03ephVan der Biest en Frans Luitens, er is eens lustig op gedron ken Profleiat. TE KOOP IN ONZE BUREELEN: Jan Clerker of de Laat ste Binders van Vlaande ren, een groot en merk- wcerdig boek, door S.Van der Guciit Fr. 2,2J 't Kasteel der Verdoeme nis, door S.Van derGucht 2,00 De Kroon des Hemels, of de weg en 't beschrijf der Hemelsche Glorie 2,oa 't Groot Martelaarsboek, of heldhaftig gedrag der Belgische Geestelijkheid, tijdens de omwenteling van 179J, door den E. H.

De Werkman | 1886 | | pagina 3