Rampen, Misdaden Ongelukken. erhaal voor B Dec. Het Buitenland, LIEDEKERKE. Aldaar is afgebrand d'hofsteê van M. Jos, Van Daele en niet van M. Van Droogenbroeck. Wij hadden die tijding uit een ander gazet genomen en hebben die rektifikatie ontvangen. Te DENDER MONDE, in het sargiënfabriek der gebroeders Roos, is er zaturdag om n ure een schrikkelijke ramp voorge vallen. De jonge arbeider Straetmans (hij moest dees jaar lo ten) ,in plaats van een ladder te gebruiken, wilde met zijne han- den den riem herleggen, op een groot wiel, dat per minuut 65 j keeren ronddraait; eflaas! hij werd bij zijnen kiel door het rad n vastgeklampt, en op een oogenolik was hij een ijselijk verminkt lijk. Zijn hoofd werd van't lijf ganseh afgerukt, ecu been en arm verbrijzeld, en de bebloede romp moest men uit het machien afhakken. De zuster van den jongeling werkte niet ver van laero. Onmogelijk hare wanhoop te beschrijven, alsook de droefheid der getuigen van dit schrikwekkend tooneel. De arme jongen is maandag morgend begraven. Maandag morgend is in de statie van Dendermonde eene lokomotief gesprongen van een reizigerstrein, juist als hij toe kwam. Men heeft geene dooden te betreuren, doch 5 personen zijn nog al gekneusd. EEN AARDIG VOORVAL Een herbergier der Heuvel poort te Gent, had cnlangs eene zilveren horlogie te verspelen gegeven. Veel pelotons waren ingeschreven en den dag van den prijskamp kwamen talrijke deelnemers op. De horlogie hing achter den toog, aan eenen nagel. Eindelijk liep de prijskamp af: een metser won het uurwerk, en het zou hem goed van pas komen. Ongelukkiglijk, toen de herbergier het hem wilde ter hand stellen, was het verdwenen 1 Men oordeele over de verslagen heid der aanwezigen. Men gaat eenen agent roepeD,aie den kommissaris verwittigt. Deze begint met een proces verbaal op te maken tegen den... herbergier, voor het houden eener verboden loterij. Men zoekt en onderhoort,en eindelijk verneemt men dat een zeventieBjarige kwaèjongen het uurwerk gestolen en reeds aan eene* timmer mansbaas verkocht had. Verleden woensdag is al dat volk voor de korrektionneele Rechtbank verschenen: de dief werd tot 8 dagen gevangenis verwezen, de herbergier kreeg 30 fr. boete, de timmerman werd van zr vraag tot terugbekomen van zijn geld ontheven, de horltj werd aangeslagen en de metser mocht gaan wandelen. VB ERS. Hold, meester Slim: Aan de grenzen is 'ne melk aangehouden; hij droeg een kanne melk, doch de kannt, d eenen dobbelen bodem, van boven melk en van bin nen alkvol... Hij zal voor zijn vernuftigheid een ferme boet mo gen betalen, en is zijn dobbelbommige melkkan kwijt. NAMEN, 13 dec Eene weduwe die een aantal abligatiëm der brusselsche leeningen door eeaen jongeling had doen omt- zetten, is het slachtoffer geweest van een schandelijk misbruik van vertrouwen. De boodschapper heeft met den schat zijner last- geefster het Jand verlaten, den schurk dat hij is. BRUSSEL. Er komen daar u slechte vuile zaken uit. Zaturdag reed en meer en meer Frére, de fameuse Frére, uit met zijn madam; en peerd, wild en woest, liep op hol,en in zijn dolle vaart 't viel, de koetsier stuikte op den grona; de madam van Frére lag in onmacht, doch er kwam dadelijk hulp en alles viel nog uit ten beste. VILVORDB. Door den storm is de Middelbare School ge deeltelijk ingestort. DIEFTE T'ANTWERPEN. Onlangs wierd er op de Scha penstraat 16, bij de wed. Vervoort, 1000 fr. gestolen maar de dieven zijn al vast: Twee gebroeders uit de Veldstraat. Een der dieven was wel bevriend in dat huis.Z'hadden al loo fr. verteerd en 400 fr. in den grond gesteken aan de Deurnepoort. Een bankbrief van 500 fr. hadden ze nog, zoodat de bestolene haren schat zal terugkrijgen, terwijl de dieven hun somber kot zullen binnentreden... Dat komt ervan! Oneerlijk goed gedijdt niet. SLAAPWANDELAAR. Zondag nacht rond 3 ure, vond de policie van Antwerpen onder de Palingsbrug 'ne man in zijn hemdel Hij wierd naar 't Buree) gedaan en daar bleek het dat men te doen had met eenen slaapwandelaar, zekere John Stephenson, matroos op een Engelsch schip, 47 jaar oud. Za turdag was hij zeer gerust slapen gegaan, 's nachts had hij op gestaan en moet onder de Palingsbrug gevallen zijn en gekwetst. Uit BOOM beriaht men dat in den nacht van zaterdag tot lag, kwaaddoeners bij middel van braak en beklimming in de statie van den ijzerenweg gedrongen zijn; de schurken zijn binnengekomen langs een venster, dat op de statiestraat uitgeeft. Bij middel van een beitel hebben zij het slot der deur van het ontvangstbureel opengebroken, waar ze de vijf lessenaren heb ben opengemaakt. Zij hebben de hand gelegd op eene soaa van 22 fr., verschelde doozen stalen pennen, potlooden, eene zilveicn horloge, en voor eene som van ongeveer loo frank in telegraafzegels. De da ders van den diefstal zijn niet gekend. ANTWERPEN. T'Antwerpen is dijnsdag gesnapt een jonge bandiet van 17 jaar oud, die op zijn logement Schslde- straat I9, een gouden Horlogie en dito keting had gestolen. Hij had ze verpast in den Berg voor 55 fr. Dezelfde gramin had over 14 dagen te St Nikolaas 2oo fr. gestolen en dat geld reeds verzwanst in de Kabaredoezen. RECHTBANKEN't Is in Antwerpen voor d'Assisen dat de Advokaten klappen met een tong van lintjes, in de zaak d'Arrasse, diefle ra het Sterfhuis. Advokaat De- Gand en deurwaarder De |f1 lannoy komen er zwart uil, maar juffer Dandelinzal vrij zijn. Haar advokaat heeftdoen zien, hoe zij misleid wierd door Delannoy haren voogd; juffer Dandelin is een dochter met twee kinderen... De wereld, die de Geboden Gods vergeet, wordt een abotnina- tie. De twee monfreers die onlangs te Belcele gestolen hebben in de School en in 't kapelleken van St-Barbara, zijn verwezen, de eene tot 5, de andere tot 4 maand ge vang.... Arroutel't kot in, baldadigaardsGedurig zijn er te Gent veroordeelingen wegens de werkstaking, onlusten en opstand tegen de Policie, Verschei Je boter- vervalschers zijn te Tbourout streng gestraft.J. B. Van den Brouck, van Wareghem, koopmao in patotters te Kort - rijk, is tot de doodstraf verwezen, (op papier) om zijn huis in brand gesteken te hebben, waar zijn onnoozcl kind in de vlammen is omgekomen; hij is 48 jaar oud. Ia Bra bant is de wildstrooper Vrijdags veroordeeld tot 1 jaarge vang en 100 fr. boet, om eenen jacht bewaker geslagen te hebben es gewond.Ponsen, de herbergier van Verviers, die in een razige woede zijn een dochter had vermoord en zijn ander erg gewond, is voor zijn leven tot kot veroor deeld. Ponsen was een monster van zedeloosheid.Zekere Der sse, kassier te Doornyk in een bijzoudere spaarkas en aldaar ontvreemd hebbende 212,00u fr. is tot 10 jaar ge vang verwezen. Zekere Lippens v^n St-Amandsberg en Paelinck van Oostakker, zijn tot 6 maand gevang verwezen, om op St-Amandsberg, in April, De Smet en Moeraertaan- gepakt te hebbsn en gewond. 6 maand gevang en juist in den winter en er staan daar geen kachels in de cellekes. Frankrijk: De Driekleurige Republiek doet een stap Toeruit, naar de Roode. Freijcinet de Minister is neèrgetui- meld en Goblet, een goddelooze dweeper, neemt zijne plaats, tot spijt van President Grevy, die geernc Freycinet zou her plaatst hebben. Doch onmogelijk; de radikalcn vonden hem te lauw en vadsig, en in afwachting dat ze Floquet aan 't hoofd van 't Ministerie stellen of wel den rooden Clemen- ceau, zullen zij dees ministerie laten leven, misschien wel ééne maand lang. Het programma van Goblet is zoo ledig, zeggen de radicalen gazetten, als de Staatskas zelf. In een punt komen zij overeen, in 't verdrukken der Katholieke Religie, en 't vergoddeloozen van het Staatsonderwijs. Goblet is dan aan- 't hoofd van het ministerie geraakt.maar hij zal geen lange noch schoone dagen tellen. Zijn lot hangt van de radicalen af, die hem zullen bezigen als eenen strooi- Bulgarië. De groote Turk doet zijn beste om de zaak te vereffenen, maar de Bulgaren willen van den prins van Miagrelië als vorst niet hooren; zij vragen een deftig man en geenen schoenkuischer van den Rus. De Regenten xullen hun ontslag geven, als 't volk zulks begeert en na de Kiezing van den nieuwen vorst. De Bulgaarscbe afgezan ten zijn te Weenen in verhoor ontvangen door den ambas sadeur van Rusland, Libanoff, die hun nog al goede woor den gezegd heoft in zijnen persoonlijken naam, en beloofd te St Petersburg ten beste te spreken. Daarmeé gaan ze naai' Berlyn enz... Ierland. De Patriotten houden felle meetingen om hun Oorlogsplan tegen de Landlords en eigenaars te ster ken. De ellende bij de boeren is onbeschrijfelijk; rond hunne leemen huttekens bewerken ze een plekje land, en met de patatten welke het voortbrengt, moeten zij hun huisgezin voeden. Brood eten ze 2 of 3 maal 's jaars, en van vleosch mogen ze zelfs niet droomen. Gladstone heeft gelijk, 't is eene eeuwige schande voor Engeland! Engeland heeft veel door den Zeestorm geleden: Bo ven Southport was een zeeschip in nood, een boot met 16 man wierd ter hulp gezonden; nauwelijks was de boot in zee, of hij kapsysde en 11 man verdronken! Te Folkes tone zijn -erscheide lijken komen aangespoeld, men ver onderstelt dat ze zijn van de fransche brik die nabij Dymchurch verloren is. Te Sandgate en Hyte zijn ook 2 lijken op de kust gespoeld. Te Shropshore is een oud man in de rivier gewaaid en verdronken. Te Westbury, de landbouwer Williams verdronken. Op't eiland Anglessy zijn veel huizen omver gerukt, veel marmeren gedenktee- kens op 't Kerkhof neêrgeslagen en de Kerktoren is inge vallen. Boven Abersoch is een visschersloep tegen de Rotsen geslagen: 4 visschers doodt... Ach, wat hadden wij gelijk van hier te zeggen: Hos zal 't op zee zijn! Te Cork, in Ierland, is geen enkel huis onbeschadigd gebleven.Een reddingsboot uit Samtam is omgeslagen, 21 man verdron ken!. Welke schrikkelijke gevallen! HOLLAND, tot Amsterdam op Nieuw Keizersgracht is 'ne man door eenen vallenden boom gedood; tot Haar lem is een Timmerman van een dak gewaaid en was erg gewond; te Hoorn zijn 2 visschers verdronken; te Aver- born gingen 2 visschers hun netten in zee halen; 't bootje kantelde om door den winden beide visschers vonden hun dood in de golven. De Maire van Fontenoy, bij Sois- sons, is vermoord. Te APPELS vergeet mea de Vaderland*ch3 leus: eendra chi inaakt macht. Door eendracht is men sterk, en zingt de zegezang. Door tweedracht is men zwak, en vindt men onae.'gang. Nooit zal de liberaal met Katholieken loopen. En met verraad, zijn vaan den Katholiek verkoopen; Hij spuwt op Katholiek en haat hem uit de ziel- liij keert zijn aanschijn af, ca groet hem met den hiel. Hen ziet den Katholiek de liberalen vieren. En werpen stok en vaan veor allerwreedste gieren; Hij noemt zich Katholiek! die met den vijand spant. Hij is geen Katholiek... hij breekt den broederband. Priester Musy was volkomen genezen en bleef genezen. Na eenige dagen zijne dankbaarheid te Lourdes uitgedrukt I te hebben eu aldaar tot getuigenis dienende van Gods almacht, reed nij met kloppende hart naar huis. Welke samenkomst te Digoine! Wie zal de vreugd dier Moeder beschrijven! Haar kind, Pries ter, doch lam en halfblind, nu schielijk genezen, zien, gaan, staan, de H. Mis kunnen lezen, tot een nieuw leven herboren! Eene lange wijl konden Moeder en Zoon geen woord uitbren gen, tranen en gesnik waren de uitboezeming hunner gevoe lens. Den 8 December daaropvolgende, was priester Musy ander maal te Lourdes; zijne moeder was te oud, om die reis te doen, te Lourdes ging de genezene Priester een offer van dankbaar heid brengen en een herinneringsteeken aan de Grot plaatsen. Er wierd een steen geplaatst mei dees opschrift: Surge et ambula (Luc. V. 23.) Victor Marie de Musy Priester uit het drocees Autun, genezen op i5 Aug. 1873 Mgr. Langenieux, bisschop van Tarbes, bevond zich toen juist in Lourdes, en toen hij van het wonder hoorde, stelde hij aanstonds een Kanonikaal onderzoek in Abbé De Musy moest schriftelijk antwoorden, na vooraf gekaield en met de hand op het H. Evangelie gezworen te hebben, dat krj niets zou zeggen dan de waarheid. Daarna keerden de twee geestelijken naar Digome terug. - 4 Olschoon wij ons verhaal hier zouden kunnen besluiten,mee- nen wij onzen lezers aangenaam te zijn, door nog even aan te stippen, welk gebruik Victor De Musy van zijne Herkregen ge zondheid maakte en wat er met eenige andere personen, in dit verhaal voorkomend, gebeurde. Vooreerst een kort woord over Pieter. Zooals licht te begrijpen is, had Abbé De Musy zijn kleinen lijdensgenoot niet vergeten, en reeds spoedig na zijne terugkeer op Digoine, den schoenmaker om tijding verzocht. Eerst ant woordde de vader, dal het knaapje no® steeds even lijdend was, maar toen er na verscheidene maanden geen verder bericht kwam,schreef de geestelijke nogmaals, en ziehier hetantwoord, dat hij ontving: Siros 28 Januari 74. Esrw. Heer. Mijn arm kind is overleden. Hij stierf den 21 October na het ontvangen der 1.1. h. h. Sacrameuten. Sinds onzen terugkeer uit Lourdes was zijn leven eene voort durende marteling. Kort vóór zijn dood zwolle* beenen en borst op hevige wijze,en dit maakte hem het ademhalen zeer moeilijk. Wij dachten niet anders of hij meest sterven. Nu waschte ik zijne ledematen met water van Lourdes eu naarmate ik dit deed, verdween de zwelling geheel en al. Zij kwam later weêr terug, maar tot driemaal toe verdween zij aanstonds na eenewassching met Lourdeswater, en kwam ook driemaal weder. Dit was eene vingerwijzing van Gods H. Wil. Hij toonde ons hierdoor, dat hij ons gebed wel hoorde, eu het kind genezen kon, maar dat hij zulks niet wilde omdat hii onzen lieveling in zijn schoo- nen Hemel verlangde op te nemen. Daarom kan ik u ook met zekerheid zeggen, Eerw. Heer, dat hij in den hemel is. G«d heeft het zoo gewild, Gods H. Naam zij geloofdl Pieter Rochon. Kleine Pieter was dus niet meer! In gedachte staan wij vol bewondering stil voor de eenvoudige scboenmakerswoaing, waar zooveel geloot en deugd heerschten, en der wereld op nieuw het bewijs leverde, hoe Gods genade ook in de kleinen en nederigen van harte vruchtbaar is en tot heldhaftige deugds- beoefening voert. Hoe leefde men nu gelukkig op het kasteel van Digoine De Mevrouw was wel oud en ziekelijk, maar zij had nu t ge luk haar zoon Priester gezond te zien; zij hoorde zijne Mis; zij ontfing de H. Communie, hij deelde hare giften uit, aan de nood lijdende van 't omliggende en dat kasteel was een Hemelke van vrede en van geluk Maar geen Huisken zonder Kruisken 1 De Priesters behooren zich niet meer toe; zij zijn den eigen dom van de Kerk en moeten werken,als hun krachten het toela ten. Zekere dag kwam er een brief van 't Bisdom. De Bisschop van Autun schreef erin, dat hij Priester Musv benoemde tot Pastor van Chagny, een Parochie van 4400 zielen, de statie waar de zieke Priester was op 't convoi gezet. Mevrouw, die oude Moeder was zekerlijk dro^f, maar zij of ferde haar lijden op en haar zoon begaf zien «aar zijn dorp. Elk kende daar zijn mirakuleuze genezing. Den 17 Januari wierd hij g'instalieerd cn in zijn eerste Sermoen sprak hij alsvolgt Beminde Parochianen, tegen alle inenschelijke verwachting in, ben ik met de zorg awer zielen belast, en sta ik hier als uw herder. Ik heb die heilige leidingnog nooit uitgeoefend, want ge weet het, sinds twintig jaar was ik lijdend en van 't gezicht beroofd, seuert elf jaar kon ik geen Mis meer lezen. Ik ho«pte y> niet meer op genezing, anderen hebben die genade voor mij gevraagd, en mij als 't ware gedwo«gen, O. L. V. van Lour- aes er om te smeeken, en zij heeft die onschatbare weldaad on verkregen Met namelooze vreugde, nam ik dit geschenk aan, en da- gelijks dank ik die goede Moeder er voor. Maar dit geschenk wierd mij vooral gegeve* voor u, mijne broeders; daarom .zal ik mij ook geheel en al aan u toewijden. Aan u mijn tijd, mijne gezondheid, mijne in Lourdes teruggevonden krachten. Om u neb ik familie en vrienden, ca vooral hot Missieprediken dat mij zoo dierbaar was, met vreugde opgeofferd. Ik wil noch in het verleden, noch in de toekomst Slikken, ik wil alleen voor uwe zielen, voor uwe zaligheid, en in deze zware taak zal O. L. Vrouw mij behulpzaam zijn. Wel verre van op ei- gen kracht te steunen, heb ik alleen mijn vertrouwen op haar gesteld. Zij zal het hoofd dezer parochie zijn. Haar zult gij ee- ren en liefhebben. Zij zal uwe koninginne zijn, en aan haar zult gij uwe kinderlijke hulde breugen, om uwentwille zal zij in mij voltrekken, wat zij in Lourdes begonnen heelt. Dagelijks zal ik vurig voor u bidden. Ik zal haar bidden, voor U, o, ouden van dagen die onder den last der jaren gebogen gaat, opdat zij uw levensavond verlenge cn zegene, opdat zij u bijsta in bet laatste uur en den hemel voor u opene. Ik zal haar bidden voorU, krachtige, stoere mannen, opdat zij te midden van uw arbeid cn moeiclijkheden u steuneen verlichte. Ik zal haar bidden voor U, jongelingen, opdat zij te midden der stormen en gevaren van uwen leeftijd u voor alle «gevaar behoede. Ik zal haar bidden voor U, jon<*e dochters, opdat zij u waarachtig rein en vroom make. Ik zal naar bidden voor de verdwaalden, opdat zij ze terugvoere, voor deboozen, opdat zij zich bckeeren, voorde vromen,opdat zij ze versterke. En gij zult ook voor mij bidden, opdat zii mij de noodige krach- ten geve, om mijne bediening waardig te vervullen Niet lang geleden stierf zijne Moeder en thans staat Pastoor Musy nog aan 't hoofd dier Parochie, alwaar hij in de kerk een nieuwe Grot van Lourdes heeft doen plaatsen. Dagelijks gaat hij daar nctrknielen; hij besteed zijne groote tortuin voor de Paro. chic van Chagny en voor de noodwendigheden van al d'omlig- gende. EINDE.

De Werkman | 1886 | | pagina 2