Rampen, Misdaden Ongelukken. Binnenland. Meirelbeke: AALST. Een meisje van i5 jaar hetft zich aan 't Staliekwar tier van arragie over haren ellendigen toestand in 'lwater gesme haben das gespaard, 't is ons spaargeld; doch elk zag dat ze lo gen, en ze zijn in den grooten koffer gesteken. Men gelooft dat ten, den derden keer dat zij onder ging, wierd ze vastgegrepen.. zij toebehooren aan een inteinationale dievenbende 't Is ongeloolelijt wat een jonnheid afziet, die de slecnte wegen j GENT. D'ander week zag de Adjunkt Komissaris De Roo, bewandelt. op de Lievekaai, dat zekere heer De Sack van Kortrijk, een kar GENT. Vrijdag isop t Arteveldeplein een Char a bancs en een paard te koop bood voor 'nen appel en een ei. Sack wierd ,l nmor^uallpn Fcn ariPl or^hmlr.-r.I naar't Policie bureel geleid. Hij verzekerde daar met d'assuran- cie van een liberale gazet als ze leugens vertelt.dat kar en peerd hem toebehooren en dat hij te Kortrijk woont in de Nieuw- straat. Men speelde te Gent niet mis; de telegraf werkte en d'antwoord kwam dat Sack zelfs geen kortewagen in eigendom had en dat hij met de Policie van zijn stad een eiken te pellen had Sack zit vast in afwachting van verder. WEST-ROOSEbEKE. Een jongeling van slecht gedrag, een ware lafaard is door een dochter afgewacht en met een pe trollamp in zijn wezen geslagen cn gesmeten dat hij in 't hospi taal van Ieperen ligt.. Feiten van wraak keuren wij zeker af, maar op zulke vijvers vangt men zulke visschen... Voilal vol buitenlieden omgevallen. Eeu vermolmd wiel was gebroken! Niet lang geleden viel een char-a-bancs om die naar Uostakker reed en daarmeè iag Vooruit op dwaze wijze te spotten. Ei, daags te voren was er in de Phoenisstraat ee t dakpanne gevallen van't huis waarde meubelmaker Diva woont en juist viel die pan op 't hoofd van Rachelleken De Buck oud 2 jaren; 't kind bloedde geweldig en wierd aanstonds verzorgd door M. Docteur De Moerioeze. DE CLEOPATRIA. Wat spook is me dat? zult ge vragen... Hoondat is de naam van een klein vaartuig waarmeè twéé Deinzenaars dikwijls in zee gingen, zekere Leopold D, die aan de matroozen tabak en sigaren verkocht en zekere W.. die riem op.zee veigezelde. Den 2 December landde 't vaartuig aan, te Stavenisse, in Holland, bij Zierikzee; en W.... alleen zat er op, W.... die bij den Consul ging en hem verklaarde dat zijn gezel D. door een baar in de zee was geworpen en verdronken. Daags nadien wierd '1 lijk opgevischt, het hoofd was verbrijzeld. Wat gebeurde er verder? Men kreeg achterdenken. W.... zag er aar dig uit; hij deed groote onkosten boven zijn wapens; hij had te Deinze geweest en aan de meid van D. niets gezegd over de ramp; en dan was hij verdwenen; door de Policie opgezocht; wierd aangehouden te Koucq en te Ryssel in 't gevang opgeslo ten... Daar loochende hij in't begin, gelijk alle schurüen doen, doch op den duur, omsingeld door bewijzen,moest nij zijn mis daad herkennen. Door geldzucht gedreven, zegde hij, rusie ge kregen met zijnen meester, toen zij alleen op zee waren, hem eerst met zijn mes bedreigd, hem dan doodgeschoten, zijn lijk ontkleed en in 't water geworpen. Dan kon üij 't Vaartuig niet alleen bestieren, doet 'ne sleeper komen, geiaakt aldus tot Hai.s weert; van daar op Antwerpen en verders.- België en Holland vragen d'uitlevenng van dien schelm, het schijnt dat er nog me deplichtigen zijn, die dus de misdaad allen genoten. BRUGGE. Doodslag te Snaaskerice. Eene vrouw heeft Zaturdag haren man ter dood gebracht. Ziehier wat wij over dit drama vernemen: De echtgenooten Van den Broele, werklieden te Snaaskerke, kwamen heel dikwijls kwalijk overeen. Donderdag kwam de man beschonken te thuis; een twist ontstaande, geraakte de vrouw in gramschap, nam een stuk ijzer en sloeg er mede zoo geweldig op zijn hoofd, dat de schedel verbrijzelde. Van den Broele stortte neder, badend in zijn bloed; zijn aanzicht was on kennelijk, toen men er bij kwam, wanneer hij reeds den geest kad gegeven. De rechterlijke overheid van Brngge, van de misdaad onder richt, heelt zich vrijdag voor den iniadag ter plaats begeven en na den moord vastgesteld te hebben, is zij overgegaan tot de aanhouding der misdadige vrouw, Catharina Sinnaeve, oud 54 jaar. Zij is naar de gevangenis van Brugge overgebracht. I11 Zee. Men schrijft uit Oostende: Onze visscnersfamiliën verkeeren in doodelijken angst. Zeven ▼iscbsloepen, die voor den storm waren uitgevaren, zijn nog niet teruggekeerd. Alle dagen levert de zeedijk een treurig schouwspel op. Men 2iet er ouders, vrouwen en kinderen van visschers, die naar den horizon staren om te zien of een zeil hun de komst van de ver misten nog niet aankondigt. Uren staan zij daar, de zienbuis van de eene hand in de an dere gevend,en 's avonds gaau zij troosteloos naar hunne wonin gen, om 's morgends weêr vol hoop terug te keeren. Dagbladen van Gent kondigen aan dat twee oostendsche sloo- pen, door den storm in de Schelde gedreven, de haven van Gent zijn binnengeloop en. M.Jan Van Sielcghem is te Leffinghe schielijk overleden den 8 dezer, men vond hem dood in zijn stalleken. Pnaraïlde Bossuyt en Ursela De Clerq, die vervulschte boter op de Markt van 1 üourout te koop hebben gesteld, zijn door de Correction- neele Recntbank van Brugge veroordeeld tot een maand gevang en 2U0 Ir. boet. Dit zal lot les dienen voor die meinen dat het toegelaten is, gemengelde boter te koop te stellen of te verkoopen. AN1 WERPEN. Bij middel van valsche sleutels zijn ze al daar geraakt in 't huis der M. Neeman, Provinciestraat.Niemand was tnuis: de dieven hebben al de kassen doorzocht, verscheide juweelen in goud en diamant gestolen, alsook zilverwerk en 230 Ir. in papieren geld. Dito t'Antwerpen is er Zondag ten n ure in de Preekerstraat zoo wreed gevocnten dat zekere Trans V. oud 51 jaien, maandag morgend nog in kwalikte lag. De dader zit vast; hij was maar 's morgends te voren uit 't gevang gekomen Een goede beternis! Metser Delataire, die in t Museum gevallen was, is in St Elisabeths Gasthuis bezweken. De kar van M. Jacob, koopman in hout, die kar, met eencn hond bespannen, is in de Schelde geloopen. De hond verdronk, maar de knecht kon zich redden. BORGERHOUT. Zaturdag nacht is er aldaar ingebroken en gestolen in de Drinkstraat bij M Alf. De Witte, winkelier; de blaffeturen hadden de dieven afgehaakt: Er is gestolen een stuk cantonet van 50 meters, alsook hemden, saai enz. te samen voor de weerde van- i7o franks. EECKEREN. Er loopen stoute dieven rond Antwerpen: tot Eeckeren is er ingebroken op 't Buitengoed van M. Constant Willaert en z'hebben daar gestolen beddegoed, voor een waarde van 900 franken. MECHELEN. M. F. G. van de Botermarkt is schielijk over leden. Gansch Mechelen was er door ontsteld. Vrijdag nacht is in de Schipstraat eenen kamion gestolen, toebehoorende aan M. Cluytens, koopman in steenkolen... 'ne Kamion stelen 't gaat waarlijk over zijn bout! SU blET DOODGEVALLEN. Te Borgerhout, in de Gy- selstraat, zekere Frans Goedeseemon, douanier van Waasten, is in een herberg 1 doodgevallen. BERGEN, I9 dec. Even als de andere streken des lands is het centrum ook niet vrij van stroopers en dieven. Te La Lou- viére schijnen zij hun hoofdkwartier te hebben opgeslagen. De gendarmerie van Morlanwelz heefc eenige plegers der diefstallen te La Heste aangehouden en insgelijks beslag gelegd op een aan tal gestolen voorwerpen. Ook te La Louviére werd eene gansche bende jonge dieven van rond de :5 jaar in hechtenis genomen. Een hunner was de oudste zoon van een talrijk huisgezin, waar van de vader en de moeder erg ziek zijn. BRUSSEL. In een herberg-Logement aan de Markt heeft men 2 Duitschmans aangehouden die verdacht wierden van den grooten diefstal op den Posttrein. De baas zag aan de manieren van die gasten dat er iets niet juist was en bij verwittigde de l.11;??' Die twee Pruismans hadden in hua reiszakken eenig vuil lijnwaad en13,000 fr. Von wass komt dass geld vroeg de Policie, in plat Duitsch en de pompernikkelsantwooidden Wir Nu ten miQate worden in de Kamers de algemeens en stof felijke belangen ernstig verhandeld, en de tijd wordt erjniet meer verspild aan hatelijke zagerijen van 't liberalismus. Wel dra zullen de gr ote sociale vraagstukken op liet tapijt komen, en nu reeds hebban de Katholieke vertegenwoordigers v»n Borchworm de gewichtige nijverheid der euikerfabricatie wel verdedig!. De baetkweeierij beslaat tegenwoordig in België 320 duizend hektarea grond en geeft des winters werk aan 20 a25dulzend werklieden;zij vordert jaarlijks 6 duizend tonnen kolen en brangt aan den ïjzerenweg ééa miliioen en half frank op. 't Is waar, het goevernement besteedt jaarlijks ongeveer vijf miliioen om den uitvoer der suikerij te beschermen; maar de andere landen doen nog veel meer. Verleden jaar. om die nijverheid uit te breiden en te bevoordeeligen, heeft Frankrijk 72 mill ;oea fr. uitgegeven, en Pruisan en Duitschland doen hetzelfde. Er tijn er in ons land,gelijk M.Primez.die dai voorrecht zou den willen afschaffen, en de suikernijverheid gansch overlaten aan de vrijheid. Schoon stelsel, indien het maar door de an dere goevernementen wierd nagevolgd; maar voor het oogen- blik die vrijheid ware de dood van de belgische Suikerfabri- catie. Dezelfde reden pleit ook voor da inïomrechten op hot vreemd vee, Holland overstroomt onze markten met zijn scha pen en ossen, en weigert den ingang aan de onzou onder voor wendsel van pokken of andere ziekten; minister Beernaart heeft beloofd een einde te stellen aan die fopperij. De Vrijheid in haadel is zeker eone schoone zaak, maar ze moöt van beide kanten komen; anders gaat onsgeld naar den vreemde, en onze landbouwers werden meer en meer in de ellende gedompeld. De inkomrechieu op het vee sollen waar schijnlijk in de Kamsr worden gestemd; dat is een goed begin, sel.maar de vrsemde granen overrompelen ook onze markten en bedreigen onze moedige landbouwers met eenen onvermij- delij&en ondergang De groote slag gaat in de Kamer geleverd worden over het leger en den persoonlijken dieast. Met de afschaffing der plaats vervangers zal het volk, de werkman niets winnen onder 't stoffelijk opzicht; dat is klaar; integendeel, hij zal er bij ver liezen Maar de groote reden der militaristen is dat de rempla- canten het slechts.e deal van het leger uitmaken en het leger boderven. Maar wie belet het goevernement goede vrijwilligers aan te werven? 't Is klaar en vast, men is in'da hooge Kringen tegen den Vrijwilligen dienst, men wil gelijk in Pruisen iedereen Soldaat, en daarom behandelt men da vrijwilligers zoo slecht, ea daarom strooit men uit dat zij het leger zedeloos maken en slecht. Neen, het peerd is daar niet gebonden. Wij zien het en wij moeten het verklaren; de geest van ons leger is ongodsdienstig, om niet te zeggen goddeloos» de ka- sern is geen school van zedenleer en tucht,en waarom?Ziet eens het gedrag na der officieren en serganten die den toon geve» aan het leger. Hoe vele zijn er die zich ali Christenen gedra gen? hoeveel zijn er d e willen of durven naar de Mis gaan en hunnen Paschen houden? Welnu, zulke menschen zijn geen Christenen meer, en dit onchristelijk voorbeeld der Overheden maakt dai cc3 belgisch leger voor het grootste getal eene school is van ongodsdienstigheid en goddeloosheid; en dat willen de christene ouders voor hanne zonen niet. Wie zal eens daarover de waarheid zeggen in de Belgische Kamer? Politieke Ronde. Er is in Frankrijk stilte en peis, een Kermis voor 't mi nisterie van Goblet tot den tweeden dijnsdag van Januari; want de Kamerheeren hebben zich vacantie gegeven tot dien dag. Alsdan herbegint het ministerie in doodsgevaar te spar telen. Voor Jaruari en Februari is hetbudjes voorloopig goed» gekeurd en het sommeken van bijna 6oo miliioen fr. afge teld. Daarmeê kan Goolet gedurende 2 maanden goed doen aan zich zeiven en zijne vrienden. PRUISEN vraagt geweldig eene onmiddellijke ver- grooting van zijn leger, en Bismark komt met zulke ge heimzinnige en onheilspellende redens af, dat men wel ziet hoe de vrede van Europa aan een broos draadje hangt. Hij durft zelfs da Bulgaarsche afgeveerdigden niet met hun driefin ontvangen, uit vreeze van den Ru3 te mishagen en in 't garen van den Franschman te zenden. DENEMARKEN schudt ook en beeft, en gaat veran derd worden in een versterkt kamp. De hoofdstad Kopen- hagen meet langs zee en land met ontzaggelijke forten worden omsingeld; Zwitserland ook spreekt van zich in in 't ijzer en in 't staal te zetten. Er is geen recht noch betrouwen in Europa meer; al de Mogendheden ruïneren zich om den gewapenden vrede te behouden, en staan schrap voor den oorlog. ENGELAND heeft aan den grooten Turk laten iweten dat hij moet ophouden den Rus alzoo te fleemen en te vleien, of anders z,al hij gedwongen zijn in Egypte en el ders voorzorgen te nemen die hoogst pijnlijk zullen vallen a ui den Turk. Intusschen blijven de onderhandelingen nopen3 het land der Pharaons steken. De Engelschman wacht. Vier Iersche leden van 't Parlement zijn te Londen in hechtenis genomen, ala opstokers van 't oorlogsplan tegen de eigenaars in Ierland. Het geld der pachters is bij die 1 :den in beslag genomen, want, volgens dit plan, mogen de pachters niet meer betaald worden, en een zeker deel gaat naar de oorlogskas. Het proc23 dier 4 mannan zal te Dublijn plaats hebben; en het goevernement verklaart dat al de leden van dien bond voorde wet strafbaar zijn. De oorlog is du3 in Ierland begonnen tusschen de nationalis ten en de engelschc Regeering. Nederland of Holland. Den 16 December zijn te Utrecht de magazijnen en werkhuizen der Statie afgebrand, zoo geweldig dat na een uur brand, alles in viel. Groote schade, een man dood en 2 gekwetst, die in 't Gasthuis liggen. ZEEUW-VLAANDEREN. Te Beervliet is afgebrand de groote Hofstede van de echtgenooten Dossche-Dosche; I4 paar den e* 27 koeien zijn in de vlammen omgekomen. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven... 't Is erg, uit boos heid zulke ramp verwekken en gevaar brengen voor meuschen- leveas Die zulke zaken opzijn geweten heeft, kan hij ooit rust hebben? Amerika. In Australië op 't eiland Naipu is een groote Vulkanische uitbersting geweest; wondere zaken zijn daar op gevolgd; in 't midden van een groot water is een berg van 200 voet ont sproten. Duitschland. Te Kalsruhe is een fransch officier aangehouden; als spion; hij had teekeningen gemaakt van de vesting en zijn naam is Letelhier.llij zal er tegen vlieg.,. maar de Duitsche vestingen zijn 't wit van den Pruis zijn oogen. Engeland en Ierland. De Onder-Koning van Ierland heeft doen vervolgingen inspannen tegon vier Opperhoofden van 't Ierlandsch Oor logskamp: Diblon, O Brien, Harris en Seelny. Aldus willen ze schrik aanjagen. Spanje. Er is to Madrid ontdekt een fabriek van valsche bankbrie- ven. Do Policie heeft in d© valsche Munterij moeten vechten. Langs Marin staat 't water zoo hoog dat er een kapel if ingestort; reeda zijn er 4 lijken. Frankrijk. Ze weten nog niet, wie de moordenaar is geweest van don Prefckt Barême. Do stoomboot Protus, van 400 ton, had d'ander week nauwelijks Mareoiljo verlaten, als er brand aan boord kwam. Brand aan boord on geladen zijn met 70,000 kilo Zwavelkoolstof en 80 vaten petrol I De kapitein koerde aanstonds naar d'have weër, doch onderwege moest hjj met al zijn mannen in booten stappen en zijn schoon zeeschip in brand laten, 't Was een schrikvorwekkendo schouwspel, toon do vaten petrool ontploften on de Zwavelkoolstof in brand kwam. Eindelijk verdween 't schip in de diepte en de zee go- leek aan eenen vuuroven, vau al don brandende petrool dio erop sjoefde. Te Paryg in den Winter-Cirk is een leen- winne woedond geworden en heeft nen temmer bijna d'hand afgebeten. Zondag 12 Dec heeft er hier een schoon en treffende feest plaats ge had op de groote en ruime boven zaal der Sl Pietersschool en dienende ook tot vergaderplaats der Patronage; de Feest had plaats ter eere van deu E. H- Van Rysselberge, Bestuurder der Patronagie der Jongelingen. Too- neelstukken, gezangen, en ander vermakelijkheden zijn ten beste uitgevoerd door de jongelingen, deelmakende van de Pa tronagie en tot ieders verwondering; de fanfaren Sociëteit St- Cecilia heeft ook bijgedragen om de fe<*st cp te luisteren on heeft zeer schoone muziekstukken uitgevoerd. De Katholieke Familièn hebben eenen zeer aangenamen Avondstond doorge bracht en hebbenden E. H. Bestaurder geluk gewensGht, niet alleenlijk met zijD zoo aangenaraefeest, welke met zooveel eens gezindheid is ingericht en ten uitvoer gebracht, maar nog bo venal voor de zoo goede geleiding der 150 jongelingen der Pa rochie, welke des zondags namiddags hier een zoo treffelijk en zelfs nuttig vermaak vinden onder de vaderlijke waakzaamheid en bescherming van den Priester, welken, zoo hij zelfverklaard heeft, eene bijzondere genegenheid en verkleefdheid toedrcagt aan de jongens der Patronage. P- S. Ik heb nog vergeten te melden, dat al die Jongelingen 's morgends ia de eerste Mi», eone algemeene Cemmume gedaan hebben, iets wat allerbewegelijk waa, daarna hebben ze eok in hun lokaal een ontbijt ontvangen. Te D1EPENBECK. (bij Hasselt! is verledene week overle den de Napoleonist Vandermael,de laatste van g'heel destreek, hij was bij de 99 jaren oud. En in dito Diepenbeek, zal te ndaste jaar als 't God blieft, de E H. P. J. Claes, Jubilé vieren van 50 jaren Pastoor dier Parochie geweest te zijn voorwaar eene zeldzame merkweerdigheid. En meer nog die Eerw. Ouder ling zal alsdan kunnen getuigen dat hij bi|na 6o jaren het gees telijk Bestuur van Diepenbeek waargenomen heeft, aangezien hij voor zijn Pastoorsschap, daar reeds 9 jaren als kapellaan aan het heil der zielen werkte. Elkeen is verbaasd bij het zien van dien 8f,jarigen priester, nog zoo kloek cn gezond, nog 200 ieve- rig voor zijne Herderlijke Plichten, en eiken morgen nog, zelfs des winters, den eersten van allen in de kerk, zoodat iedereen hem hoogacht en te recht een waar toonbeeld noemt voorzijno Geestelijke ambtgenoten. PRIJSKAMP UIT CRUYBEKE-WAAS. Rtkenvraag. Een tiental welbekende heeren Besloten volgens kuu begeeren Een tijd lang bij elkaar te zijn. Gedane winst kon dat wel dragen. Zij sleten dan ook juist viif dagen Recht vroolijk in den rooden wijn. Een vatje. 't was juist een cilinder, Die knapen deden 't maar niet minder, Werd alzoo uitgeput. Eet wel! Dat vatje binnen in gemeten. Was juist, dit mag ik niet vergeten In I» gte: Anderhalve el (meier), Het derde deel hiervan genomen Doet u de middelijn bekomen Der ware wijdte van het vat. Haefi tik nu evenveel gedronken Wat werd dan daags, voor elk geschonkoa Van't wijd beminde Baeckusnatl Eenige prijs: Al de volgende boeken: 1. Jane de herhor*. 2 De»x nouvelle*. 3. Geestelijke oefeningen. 4. Pêcheurs d'hsmme*. 5. His- Spires instructivés. 6 Le Nanoir de Rooven. 7. Notiee hiatoriqae et Slatistique de la Misaion a la nouvelle Zélande. Vaorwaardunj 1. De oplossingen franco te zenden binnen de 3 weken in v«rzea aan Ch. Van Landeghem. Baaelstraat, Crujrbeke.

De Werkman | 1886 | | pagina 2