De Zwarte Miaat, Dramatiek Verhaal uit de verledene eeuw, naar 't groot werk van S. VAN DER GUCHT. 32 XXXII. Wat was er in Aalst gebeurd Een wraakroepende daad was er gebeurd. Men weel op welke .alsche wijze eenige verdoken handlangers der Fransche Republiek den eenigen zoon der potbakkerin soldaat hadden gemaakt; men weet ook dat die bedroefde weduwe haren nood was komen klagen bij den advokaat Ponsel, en dat deze stel lig had beloofd de zaaknatespeuren en 't onrecht le doen herstellen. De Z varte Advokaat was een man van zijn woord. Hij onderzocht de zaak; hij bevond dat de potbakkerin hem de zuivere waarheid had verklaard en dat zij 't slachtoffer was eener snoode boosheid. Daarom ging hij bij den Commissaris, legde de zaak uit, deed bet onrecht zien en vroeg dat de zoon der weduwe aan zijne moe der zou teruggegeven worden. Vericheide dagen verliepen, z.or.der dat bij antwoord ontving, hetgeen hem begon te verdrieten. Wilde men de zaak op denlan- geü slenter brengen! Dit zou hij niet laten gebeuren. Maar zie nujuist den morgend dat jonkheer Karei en Pas schierken naar Wetteren was, ontfing hij eenen brief van gezegden Commissaris, die verklaarde Dat er met de zoon der weduwe niets onrechtveerdig was be dreven; Dat gezegde zoon zich over verscbeide dekaden (of weken) als Plaatsvervanger had verkocht aan denzoon van burger Kroopsteel en na 't geld te hebben verbrast, als refraktair was gaan loopen; Dat burger Ponsel als een waardig man, best zou gedaan heb ben de zaak niet meer te vervolgen, vermits alles regelmatig was ge beurd, en bij niets kon doen dan de zoon dar weduwe nog onder een slechter daglicht brengen. Zoo iuiada 't missief. De Zwarte Advokaat was kort van stof; hij verdedigde geene an dere dan goede zaken en daarvan overtuigd, kon hij geen tegen kanting lijden en zag over alle moeielijkheden heen. Hij nam dus koortsachtig pen en papier en zonder te denken de gevolgen van den strijd wecken hij aanving, schreef hij het volgende antwoord Burger Commissaris De inlichtingen welke Ued. mij geeft over den zoon der we duwe Franck, zijn volkomen valscb, Ik kan u verzekeren dat deze jongeling zeer geregeld leefde en zeer neerstig zijnde om zijne moe der te helpen, onbekwaam is geweest, om zich als plaatsvervanger te verkoopen, veel min er denloonprijs van te verbrassen; ikhoude mij dan gemachtigd de voargemelde weduwe haar recht te doen gelden, al moest ik mij daartoe naar Parijs bij de bevoegde Over heid begeven. Aanvaard enz. Amandus Ponsel, Advokaat. Deze korte repliek wierd met haast toegezegeld en door de meid ter bestemming gebracht. De Zwarte Advokaat wist dat meestal de Commissarissen der Republiek eerl«oze schurken waren. Echter was hij verre van te onderstellen dat deze zich zoo zeer konden verlagen, om een wraakroepende onrechtveerdigheid te be gunstigen; dusvolgtnshsd bij reinig achterdunken dat zijnopen- hertig schrijven hem noodlottig kon worden. Hierin had het echter den advokaat deerlijk mis, daar het juist de Commissaris der Centrale Deputatie was, die met behulp van iwec municipale Officiers, den zoon der weduwe hadden doen op lichten I Het lezen der onbewimpelde antwoord die burger Ponsel kwam te geven,maakte den Commissaris achterdochtig; bij wist dat deze een stijfhoofdige rechtsgeleerde was, en niet zou hebben gedraald zijne dreigemente* ten uitvoer te brengen. Hij ontbood dan op staanden voet zijne twee hand'angers, toonde hun den brief en legde hun het gevaar voor oogen waar zij in verkeerden, ind.en de rechtsgeleerde niet uit den weg werd geruimd. Daartoe vonden de drie schurken weldra een onfeilbaar middel men wist dat Ponsel gcruimen tijd in het buitenland bad verble ven en slechts over weinige dagen terug gekomen; en daar toen ter tijd de wet op de uitwxjkelineen nog toegepast werd, zou men hem als dusdanig aanhouden en in de gevangenis smijten. Eens gevan gen, zou het hun gemakkelijk wezen nieuwe beschuldigingen bij te brengen; een der n.unicipale had bedektelijk hooren verhalen, met wat ievsr de Advokaat de bekeering had bewerkt van Stupites Brunneel en hoe vaardig hij bet kind zijner schoonzuster door den zeiven had d»en herkennen. Dit zou men ook ten k *ade duiden, en door valsche getuigen trachten te bewijzen, dat dit kind nooit had gelc»fd en hij een vreemd kind in deszelfs plaats had gesteld. Dit dacht de schelmen meer dan voldoende om den rech veerdigen man op het schavot te brengen of ten minste geruimen tijd in de gevangenis te houden. De Commissaris nam dc uitvoering V3n dit helsch ontwerp op zich en de vier luiffers, zich geluk wenschendemet hit geld dat zij van burger Knoopsteel vour hunne euveldaad hadden getrokken, scheidden lachende van mzlkanderen. Nauw was de Commissaris alleen, of hij maakte een aanhoudings bevel gereed, waarmede hij zich naar de Gendarmerie begaf, en een Brigadier en vijf mannen wachtte, om gezamenderhand den advokaat Ponsel gevangen te nemen. Het was rond den middag; de Zwarte Advokaat zat met zijne schoonzuster in de eetzcal geestdriftig te kouten; jonkheer Karei of Passchierken waren nog niet terug en de goede man begon nu ook op zijne beurt ongerust te worden. Nog een half uurtje, zegde hij, dan is het twaalf uren, en bijaldien wij alsdan van Karei of aijn gezel nog niets vernemen, zal ik mij na het noenmaal zslf der waarts beg rven. De goede Angela meende te antwoorden en hem misschien dien verren weg af te raden, toen er vinnig aan de deur werd gebeld ?I beide bezagen eikanderen verwonderd! Karei of Passchierken kon den het niet zijn, daar de jonkheer een sleutel der voordeur hij zich droeg en niet noodig had te bellen of te kloppen om ingelaten te worden. De meid spoedde zich echter tot het volbrengen van ha ren dienst en opende de deurDe Commissaris met zijn gevolg van gendarmen traden binnen. Breng mij dadelijk in de tegenwoordigheid van den advokaat Amandus Ponsel, sprak hij luidruchtig. De meid was zoo verbaasd dat zij niet kon spreken; al wat zij vermocht, was met den vinger de deur der eetzaal aan te wijzen; maar dit was voor den Commissaris, gewoon aan zulke zaken, vol doende; hij deed twee gendarmen aan de deur post nemen en na derde met de overige deaangeduidde plaats; hier wierp hij schielijk de deur open en stapte met zijn gevolg d-- eetzaal indan naderde bij rechtstreeks tot den heer Ponsel, legde zijne hand op deszelfs schouder en sprak: Burger Advokaat, in den naam der Fran sche Republiek, gij zijt mijn gevangene Nauw had de edele Angela deze woorden gehoord, of zij uitte eenen gil en viel in bezwij ming. De heer Ponsel verschoot en verbleekte schrikkelijk, doch zich inwendig niets te verwijten hebbende, vroeg hij met klem: Waar van werd ik beschuldigd? De Commissaris trok met minachting de schouders op:Dit zult gij straks, toen men u gerechtelijk zal onder vragen, wel gaan weten, antwoordde hij; en zich tot de gendarms keerende: Man- nen, hernam bij koelbloedig,geleidt den gevangene naar buiten en van daar naar de gevangenis. Op een omzien werd dit bevel volbracht; men deed de goede man de menotten aan de handen en zonder hem zelfs toe te laten een huurkaros te gebruiken, leidde men hem als een gemeene kwaaddoener naar het gevang. Dit alles was op min tijd voltrokken geweest als wij het noodig hebben gehad van te beschrijven. De huismeid, alsook Rosalia Van Dalen, die op het gerucht toe- geloopen was, hadden het vrij druk om hare meesteres tot haar zei- ven te brengen. Na echter de ongelukkige jufvrouw eenigen tijd met azijn en kille water te hebben gewasschen, hadden zij eindelijk de voldoening van haar van lieverlede tot bewustzijn te zien weder- keeren. Zij trachtten haar naar vermogen te troosten, maar dit wbde niet lukken en de angstige vrouw borst in overvloedige tranen los! Het was rond dPn tijd dat jonkheer Karei en Passchierken te rugkeerden en men weet hoe Karei, na hst gebeurde gehoord te hebben, als een uitzinnige den huize uitliep naar 't gevang. i De Commissaris, na zijngevangene in verzekering te hebben ge bracht, stelde zich juist aan, naar huis te keeren en zich aldaar met zijne handlangers te verlustigen over de vrome daad die hij kwam te plegen, als Jonkheer Karei zich schielijk aan hem aanbood. Burger Commissaris, sprak de diep aangedane jongeling, ware het niet mogelijk u een woord in het bezonder te spreken, het geldt een belangrijke zaak De beambte had Karei nooit gezien, dusvolgens kende hij hem niet, echter was hij nieuwsgierig om te vernemen wat zaken van be lang deze netgekleedde jongman hem had mede te deelen, hij ant woordde dan Niets is gemakkelijker, Burger, Lom binnen, wij zullen ons_in de spreekkamer begeven, daar zijn wij alleen. Karei liet zich gezeggen; de poortier van het gevang die de poort had geopend om den Commissaris uit te late sloot die terug toe en beiden begaven zich in de spreekkamer van denKommandant die volgens gewoonte van dien tijd dicht aan de voorpoort paalde: Spreek, jongeling, zegde de Commissaris, wat hebt gij mij te verklaren Het schijnt, antwoordde Karei dat de burger Commissaris mij niet kent, ik ben de neef van den advokaat Ponsel en ik be geer van u te weten, om welke misdaad, men mijn Oom in zij» huis komt aan te houden en als een dief, als moordenaar met de menotten aan d'handen, langs de straat naar het gevang heeft ge sleurd De beambte was niet gewoon zulke openhertiga vragen te komen doen; hij antwoordde dan op een spijtigen toon: Uvr vader, of uw Oom, zooals gij die wilt noemen, h?eft reeds meer als op een punt de wet der onvcrdeelbare Republiek overtreden, hij is een uitwij keling die zonder toelating terug in het land is gekomen, waar bij nooit iets anders heeft geweest dan een Advokaat van slechte zaken er. een lafhertigen dweeper; is dat niet genoeg om aangehouden te worden ('t Vervolgt.) KERKELIJK NIEUWS. De Jubilé,te Roubaix geprsêkt aan de Vlamingen door Paters Recolletten, is met den besten uit slag bekroond geweest, 't Waren gelukkige en Zalige dagen, die met profijt en ®ntroering in de geheugenis zullen teruggeroepen worde». 1886 is een vermaard jaar, omdat het't jaar is van dien grooten merkweerdigen Jubilé; en met duizenden zijn er die later zullen getuigen: Dees jaar is 't begin van mijn gelukkige verande ring geweest.De heilige Pastoor van Ars preekte dikwijls: het is ongeloofehjk hoe diep 'na mensch kan vallen, die zijnen Gods dienst vergeet, maar 't is ook ongeloofelijk, hoe spoedig en hoe schoon ci'herten hersteld worden, die rechtzinniglijk teruigkeeren... Al is de Jubilé voorbij, de Biechtstoelen zijn niet afgebroken. Men verwachtte deze week in hun Vaderland terug de E. H. De Konicck, Aalstenaars en Pastoors van Macbelen en Baelegem, dis de groote reis naar 't H. Land hebben gedaan. D'Hoofden der Drij-Koningen worden te Keulen b ewaard en vereerd iu de schoon ste Kerk der wereld en in een Relikwiekas, een wonder van rijkdom en een meesterstuk van kunst. Reeds meermaals hebben wij 't geluk gehad die Heilige Relikwiën te mogen vereeren; in de kas, kun stig in goud gesmeed, alles met de handen, zijn met honderds ge schenken, en er zijn gesteenten bij, waarvan de weerde niet en kan geschat worden. Oader de FraDsche Revolutie wierd die Reli- kwiekas door de fransche dieven opgezocht, doch ze was zorgvuldig weggesteken eningedolven bij bravekatgolieke menschen.D'oud- ste Priesters van België zijn de volgende E. n. Kanunnik Veerdegem, Brugge 1793 E. II Van Hoeymissen. Kerkxkou 1796 E. H. Van Dorpe, Waarschoot 1801 E. II. Hageman, Zomergem 18o4 Monseigneur Bracrf 18Q4 E. II. De Meulerare, Doel i8o5 E. II. Sulinon, Aygem 1806 Men bericht ons uit Nieu\v-N4MEN. (Zeeland.) De laatste dagen van 1886 waren voor deze Parochie dagen van geluk en zaligheid. Op Kerstavond werd hier begonnen met het prediken van den Jubilé, door de twee ve rmaarde Paters Franciscanen Amandus en Odor.cus van 't klooster te Lokeren. Tot eer der Parochianen, moet gezegd worden, dat zij met den meesten ijver en de grootste stichting alle 0: Lningen bijwoonden. Doch niet alleen uit deze Parochie, maar ook uit de naburige Gemeenten stroomde eeae menigte volks toe, waardoor onze kerk tot in de afgelegendste hoeken bezet was. Niettegenstaande dit, was ieder, door onvermoeibaren ijver van onzon Zeeraerw. Heer Pastoor, G. Camerman, van cene goede plaats voorzien. Vooral op den tweeden Kerstdag was de toeloop ontzaglijk-En geen won der Op dezen dag zou het Broederschap van het Heilig Aanschijn in deze pa rochie worden opgericht. 0, hoe treffend was deze plechtigheid 1 Voorzeker allen, die op dezen avond den eerw. Pater Amandus gehoord hebben, waren door zijne woorden tot in het diepste des harten geroerd. Het zekerste bewijs hiervan was vooral het overgroote aantal personen, dat zich in het Broeder, schap liet inschrijven. Aangrijpend ook was den lofzang van eereboet, die door den eerw. Pater Amandus voorgezongen, met orgelbegeleiding van den eerw. Paler Odoricus, en door al de aanwezigen met den meesten geestdrift werd herhaald. Voor de Congreganisten ia het bijzonder was den 23 dezer een dag van zoet Men vraagt voor de Drukkerij van de Werkman eenen goeden Letterzetter. Bleekwerken te koop in onze Bureelen als de boeken moeten verzonden worden, men gelieve er bij te voegen 10 c,t, h. voor de frankering: Gaston Blankaert, of de eerste Binders van Vlaanderen, door S. Van derGucht, kunstschilder te Aalst, boekd. in groot octavo, dik papier 280 bl. 1,75 Jan Cl erker, of de laatste Bin ders van Vlaanderen, doorS. Van der G., boedb. in groot octavo, 5oo bl. 2,25 Jan Clerker is. zonder tegenspraak, een meesterstuk in zijnen aard, een boek dat in d'huishoudens bewaard blijft en eiken win ter met nieuw genoegen wordt gelezen. De eerste uitgaaf, op een buitengewoon gaoot getal getrokken, is reeds verre geschoven. 't Kasteel der Verdoemenis insgelijks oen groot boekdeel, door zelfden Schrijver. Men heeft het kort begrijp van dit treffende verhaal in de Werkman gele zen: de euveldaden van dengoddeloozen van Heverboom; het bittere lijden van de brave en deugdzame Flora; de wijze en standvas tige behulpzaamheid van doktor Meert. In dit boekwerk, dat te koop blijft aan 2.00, worden de verschillige tafereeien van dit wonderbaar drama met kracht en vuur beschrevenMen vindt erin afgeschilderd de gewoonten en levenswijze der Belgen uit de voorgaande Eeuw, alsmede de grootege beurtenissen van die Tijden. Het" slot van dit boek: van Heverboom ontmaskerd, het Kasteel der Verdoemenis in brand deze be schrijvingenzijn bijzonder treffend en gansc-? nieuw in hunnen aard. Reeds is de toelating gevraagd, omi boeken van M. Van der Gucht te moge» vertalen. Verscheide gazetten, zelfs dagbla den, hebben de toelating van overneming gevraagd. Dat zijn voorzeker luidsprekende bewijzen van buide aan den Aalsterschen Schrijver. Leven van den H. E 1 i gi u s door A. Presiaux, bestuurder der abdij van Rozenberg te Waasmunster, l,oo Een wondere zaak! Veel roemweerdige mannen, apostelen van ons Vaderland, of van 't omliggende, ze worden vereerd en aanroepen, maar van velen heeft men de le vensbeschrijving niet in boekwerk. De H. Bavo, de heiligen Livinus, Amandus, vele anderen, de heilige Gudula, die rond Aalst haar engelachtig leven heeft gesleten, hoe schoon en nuttig ware het niet, indien die levens in een fraai boekdeel beschreven ware Deze leemte begint ingevuld te wor den. Onlangs zag men verschijnen 't Leven van S. Roehus, naar oorspronkelijke stuk ken; en thans is te koop gesteld de Geschie denis van S.Eligius, beschermheilige tegen vele kwalen en patroon van verscheidene ambachten. De Schrijver vau dit boek heeft S. Eloi beschreven als wereldlijke, dan als geeste lijke, en volgt hem dan in zijne dood, in de mirakelen en in de vereering. Ten slotte volgen gebeden en eene Novene. Sottegem, dijnsdag. Roode tarwe, per 100 kilos 18,a 19, Masteluin 13,a 14,— Rogge 15,— a 15,50 Haver 14,a— Aardappelen per loo kilos 0,a 0, Boter per kilo 2,27 a 2,70 Eieren per 25 2.45 a 2,GO Veemarkt van Brussel. Kalveren, kilogr. op voet 0,75 a 1,10 Ossen, 0,61 a 0,94; stieren, 0,50 a 0,75; Koeien en Veerzen, 0,50 a 75. Markt der Varkens te Brusseldijnsdag waren er te koop 603; men betaalde 89 a99 cent. per kilogr. Lokerbn 's Woensdag. Tarwe 106 1. 16,50 a 17,50 Rogge 106 - 09,75 a 10,25 Garst 106 11,25» 12,0® Boekw 106 Haver 150 10,= 11,25 Klaverzaad - WAREGEM. Op onze vlasmarkt waren omtrent 20® balen te koop gesteld die verkocht werden aan de volgende prijzen. 24 dec. 18 dee. Vlas.lek.p.k.fr. 0 a0 0 aO ld. 2e»> 1.15 nl,25 1,10» 1,15 ld. 3e» 0.85 1 0,83 1 Werk 0,78 - 0 - j 0,75 0 Aard. 100 kil. 5,75 6,50 4,75 6 id.- witte 0, 0 Boter, per kilo. 2,20» 2,75 2,10 2,70 Zele Dijnsdag. Tarwe 1061. Haver 15 h Boter per kil. Eieren per 26 16,00 a 16 50 10,00 a 09 50 10,50 a 10 2,— a 02 18 2 72 a 03 «9

De Werkman | 1887 | | pagina 3