I S Spreekplaats en Kapittel. Duitschland. - Frankrijk. ®3S$S9M8®SSS$S Wfe SSS9@3«®»888#®e»e8SS8e@S ":.©S® WengeHngskes. iê Meester. Piet heelt ieder inensch eeu vrijen wil j Piet. Ba neen, meesier Mi ester. Zoodan en wie is er die geen vrijen wil heeit Piel. - Ik Meester I Meester. En hoe dat, Pieter? Piet. - Meester, als ik ecu vrijen wil had, dan zou ik nu met dat schoon wéér naar de scnool niet gekomen zijn. Een slimme diefEen behendige dief drong on langs te Dieburg in een Pensionnaat, nam een overjas van den kapstok en ging er meê weg. Op den trap ge- kernen, ontmoet hem de Directeur der School. Halt, roept deze,waar gaat gij met die frak henen? Mr, antwoordde de dief, ik ben de man die de plekken uit de kleêren deet, ik zal de frak aanstonds weêr brengen. Ha, als 't zoo is, 2egt de Directeur, zijn frak uit- trekkende, neem de mijne ook mede. Dat gaat in éen f moeiie meé... Onnoodig te zeggen dat de twee frakken j wegbleven Frans. Jan, ge zijt altijd ziek; maar 't en kan niet min, ge loopt niet genoeg, ge moet meer bewe- j ging hebben. Jnn. - Och.ik heb nietsdat mijaanzet om teloopen. Frans. - Wel. leen me dap een paar honderd fran- ken en ik verzeker u, dat ge wel zult kunnen loopen achter uw geld. De oudste Vorst van Europa is unser friend Kaiser Wilhem, 89 jaren, en de jongste is Alfons XIII, van Spanje, eeuige maandekes... Daar hebt ge de wieg en het graf. Als Uilenspiegel op zijn reis rond Europa te Pavia i was, werkte hi; daar bij 'ne meester verwer er. witter, die hem niet aanstond. Uilenspiegel peisde 'k zal u wel hebben en dau trek ik er van deur Zekeren dag zegde zijn meester hem van een kamer te gaan witten - Hoe moet ik dat doen, zei UilenspiegelHoe ge erkman, 't is Winter, het vriest Ja, geachte menschen, op 't oogenblik dat gij in ons Spreek kamer zijt,maan- dag achternoen, 't vriest Mgeweldig; de Dender achter •H ons Bureel begint toe te liggen; ge ziet al jonkheden en studenten die naar 't ijs loopen; de Boerkes vreezen voor hun loofd'Ouderlin- gen verhalen dat het eens op St Antonius is beginnen te vriezen en dat het 14 weken aan één stuk voortging, veertien weken; 't weêr kan soms aardige grillen hebben en dikwijls slaan de beste Sterrekijkers ernevens... De Winter levert aangename oogenblikken voor die in een warme ka mer gezeten is; doch laat ons altijd denken, dat er veel brave menschen zijn die zonder deksel, zonder houillekolen, zonder warme kleèren, zonder eten zitten; laat ons de Lief dadigheid geerne oefenen, en ons hart zal verwarmd en ver- keugd worden. Er moet liefde zyn. broederlijne liefde aijn in de wereld en daarom zal men altijd en in alle Landen arme menschen vinden. Werkman, hoe is 't nu t'Aalst Er is veel, zeer veel armoede: als 't werk ontbreekt, 1 als men zelfs in den zomer maar schrabbekes voortkon en moest ge hólpen worden, wat moet het dan zijn in den Winter! Er is veel armoede t'Aalst en wij roepen bijzonder lijk d'aandacht op de brave werkende Familiën die hunnen nood niet durven klagen, omdat zij vroeger met werken aan den kos' geraakten. In d'huizen gaan, daar zien wat er ont breekt, d'hulpmiddelen en de noodwendigheden kennen, dat is do Liefdadigheid in den besten zin. Van geven sprekende, beden, maandeg achternoen hebben dc Damen en Juffers van den Fancy-Fair op 't Stadhuis d'Uitdeeling gedaan: een uitdeeling van 8000 fr.: beddens, beddegerief, kleeren, sto ven, brooden, bons voor houillekolen. Ge zoudt gezegd heb ben, 'twas Loting op 't Stadhuis... Wij moeten die Dames en Juffers danken en pi-jjjzen in den naam van 't Volk. Er zijn schoon en menigvuldige giften gedaan En hoe is 't met de Draaiorgels Slecht, ze spelen alsof er geen Reglement bestond, en dat is de Pest in Aalst; en dat doet onder al opzichten veel kwaad aan't Werkvolk: Als ge spreekt van geven, velen zeggen u: Maar 't is 't werkvolk dat de Danszalen opvult en daar al dat geld vertwert!.. Concedo, menschen, ja, 't is het Volk, maar't is jong verleid werkvolk dat zijn prée achter houdt, thuis zijn kosten koopt; en kunnen zoovele honderde brave werklieden dat gebeteren Er is een Petitie onder' de Kiezers tegen de Draaiorgels, om maar te laten spelen op Vastenavond en Kermis; doch mocht 't werkvolk die Petitie teekenen, d'handteekeningen zouden komen, met duizenden. Groot Nieuws van ünitschland; in weêrwil der krachtige redevoering van Bismark heeft het Parlement de krijgswetten voor on bepaalden termijn niet willen stemmen, 'k En wil alle jaren die preutelingen niet huoren, zegde Bismarck; die wi- derspriechen van die opposition-partei; den Oorlog laten wij varen, zegde Bismarck nog, Rusland mag mot Bulgarië doen wat het wil; maar Frankrijk, zegde hij, is machtiger dan wij denken, 't en is niet zeker, dat wij Frankrijk zouden kloppen in eenen Oorlog, en daarom lür das Vaterland moeten wij zoo sterk zijn, dat, als Frankrijk opspringt, wij het kunnen klop pen en oor lange jsren onmachtig maken, ünmachtig, kraft- los, unvermogend. 't Is aan ons, voegde Bismarck erbij, nu te oerdeelen welke krijgswetten er moeten zijn, en stemt gij dezelve niet dan zal '1 Parlement ontbonden worden. Zoo sprak de IJ zeren Kanselier en hij sloeg oogen rond, als vuurovens; maar 't Parlement heeft geweigerd; 't Parlement ls ontbonden en er gaan groote KieziugeD plaats hebben. Nu is men aan 't schrijven en aoD 't loopen; de lijsten worden opge maakt en de geruchten loopen dat de oude Keizer Willem zich zal oprechten en een Aanspraak, Anrede doen tot zijn Duit- 8che Volk. I5d* JAAR. 744. - 21 Januari 1887. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels, 5 centiem. Voor g'heel Belgenland 2,50's jaars. Voor al de Landen van Europa, en voor d'ander Werelddeelen, 4,50 's jaars, franco thuis. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. RONSSE. Droefheid in die stad en diepe verontweer- diging.Hoe eon zaak tech kan uitgelegd worden!. Mrde Ma- lander, de achtbare Burgemeester, is veroordeeld gebleven en heeft zijn ontslag van Burgemeester en van Hulp-Vrede rechter gegeven. Met recht mag hij schrijven: Nooit ben ik aan mijn plichten te kort gebleven en in bijzonder ernstige omstandigheden heb ik mij opgeofferd voor de verdediging der openbare Orde. I11 deze harde beproeving, schrijft Mr de Malander, biijft mij, met de achting mijner Kiezers, de on geschondenheid mijner eer over, alsook iets dat de Christen troost te midden der hardste beproevingen: het vertrouwen in God, die de Gerechten oordeelt en in den grond der her ten leest. En wat zeggen ze van die Petitie, Werkman Elk teekent ze geerne; geen 12 Kiezers hebben gewei gerd. Elk is overtuigd dat die Draaiorgels moeten gedempt worden En de bazen van Draaiorgels Zijn kwaad alsof ze d'helle geblazen hadden; omdat wij die zaak bestrijden, ze zenden ous naamleoze briefkaarten, vol smaad en bedreiging, dat z'ons zullen afwachten, dat z'ons zullen doodschieten... Maar, menschen toch i is 't ons plicht niet de Deugd van 't Vclk te besehermen Wat is er ongelukkiger in een huis, dan slecht jong volk? En is 't niet voor het eigen welzijn der Orgelbazen dat wij schrijven Leert d'ondervinding niet, dat ze van den eereten tot den laatsten,buitengespeeld werden en zoo arm geraken als ratten op een Italiaansch zeeschip? En moeten zij ook niet sterven en voor den Oppersten Rechter verschijnen? Schudden en beven zij niet, al die uit winstbejach de Draaiorgels aan moedigen, schudden en beven ze niet als zij d'artikels van 't Evangelie over de Verergernis lezen En is er ooit een grootere verergernis geweest, dan die aanlokking tot nacht- zitterij Werkman, boe zijn de gevoelens t'Aalst Allerbest, geliefde menschen; men ziet den afgrond wijd openstaan, men ziet 3 a 4 geslachten die erin gedom peld liggen; men gevoelt dat er Bescherming en Beteugeling noodig is; men zal ievorig zijn en edelmoedig om den Werk- mans-kring en de Patronagiën te ondersteunen; men is nog altijd diepelijk indachtig die groote en schoone Missie van den Jubilé. Ach, menschen wie gij ook zyt, waar gij ook woont, wij groeten u allen vriendelijk, en wij wekken u op, om bijzonderlijk nu de Geestelijkheid te ondersteunen, in de werken welke zij inricht voor de Verbetering en de Wel vaart... 't Geluk der Samenleving hangt er van af als de Wereldlijke Macht met de Geestelijke medewerkt dan is er Vrede en Vooruitgang in al wat goed en deftig is... Nu, elk vare wel, en als 't u allen believen zal. dat moet doen, lompe Vlaming wel, die kamer, die gansche kamer witten van Oüder tot boven. - 'k Zal dat doen, meester, zei Uilenspiegel en hij ging en hij witte die kamer van onder tot boven, met alles wat er in was vloer, tafels, stoelen, vensters, kaders, kommo- des, zelfs 't kind in de wieg wierd gewit en als zijn meester wederkwam en dat zag en bots vroeg Wat hebt ge nu gedaan Maar meester, zei Uilenspiegel, hebt ge mij niet bevolen van die gansche keuken te witten van onder tot boveu En is uw bevel niet ponc- tueel uitgevoerd Een diep gedacht. Man en vrouw, rijkgewordene lieden, waren bezig metdenken op den hesteek hunner eenige dochter, die ging I7 jaar worden, wat men haar given zou. Velerlei zaken waren al voorgesteld en dan door den man, dan weder door de vrouw verworpen. Eindelijn riep de man met geestdrift uitIk heb het fevonden We znllen haar, zonder dat zij her weet, epiano leeren spelen Kinderfabeltje. Hebt je al gehoord van den hollebollen-wagenr Daar de schrokkige Gys opzat Die kan slokken Groote brskken: Een kee en een kalf, En een dood peerd half, l Een os en een stier En zeven tonnen bier, Een stal vol schapen En een schip met rapen En nog kan Gys van den honger niet slapen. DE BAKKERS De eerste bakker, schrijft Abraham a Sancta Clara, de eerste bakker die den bakoven heeft uitgevonden, is een Egyptenaar geweest, Annus ge naamd; doch wie de eerste bakker geweest is, die te gen alle geweten en geknepen, er het brood te klein gebakken heeft, is niet bekend, ongetwijfeld is het die gene geweest, welke er de eerste maal te weinig deeg toe genomen heeft. Syrus, de bakker die de 5 broodea leverde, welke de Heer vermenigvuldigde om 5ooo mannen te spijzen, diezelfde Syrus is later Bisschop ge worden va.i Pavia en heilig gestorven. Frankrijk zal ongetwijfeld vernederd geweest zijn door de woorden van Bismarck. Vooreen Volk metzulken hoogmoed, moeten hooren: Dat het onder den voet ligt; dat het er moet onderblijven; dat als 'topstaat, Duitschland er gaat op klop pen als op stokvisch, dat zijn voorzeker nootjes hard om kra ken, en pilleken8 bitter om verteeren. Bismarck moet zijn rede rijpelijk overwogen hebben; ze zeggen dat hij met Óen oog open slaapt en wij zouden 't moe ten gelooven Bismarck vreest een verbond van Rusland en Frankrijk, en daarom laat hij Bulgarie in den hoed en bij geett te verstaan dat Frankrijk, eens over Prnisen meester, het oude Polen zon willen herstellen. Zoo doende, brengt hij Roe land in argwaan tegen den Franschraan. Zaturdag zijn de vreemde aktiën gedeeld, want er gaat een woelig tijdvak komen: de groote Kiezing van Duitschland; indien B.smarck onderligt, wat gaat hij doen? In de jaren 70 heeft hij nog 6 jaar zonder Kamer geregeerd, doch zal dat no mogelijk zijn? En zal Frankrijk kalm blijven, bij al die vlie- mende zweeping?... En wa» gaat er gebeuren in een OoBten? Bulgarië blijft een kool vuur op d'haüd. Gaat Rusland te ver, Oostenrijk verklaart den Oorlog, en wordt Bulgarie te stout, de Rus zendt zijn Kozakken vooruit. Europa leeft dus op een papieren zolderken en we staan misschien voor den schrikkelijksten Oorlog die er nog ooit heeft plaats gehad. De goei Christenen MeDschen moeten we) bidden voor Europa, voor g'heel den wereld en voor ons Va derland. D'Oorlogen zijn straffen; 6n als wij in de liberale ga zetten al die helsche blasfemiëu lezen, al die ketterijen, al die krapuleuze zedeloosheden, bijzonderlijk in de klein fransebe liberale gazetten, dan schudden en beven wij en niet zonder groote rede. Bisiuarck-Winthorst Wat vroeg Bismarcn in 't Parlement 41,000 soldaten meer en een schrikkelijke somme geld. Is dal aangenomen 't Parlement wilde het aannemen voor 3 jaar; want, zegde Winthorst, de aanvoerder der Katholieken, die verzwaringen zijn zeer pijnlijk; veel huishoudens gaan hunnen broodwinner kwijt zijn; laat ons 3 jaar nemen en ondertusschen zal er wel een middel komen om 't lijden des Volks te verzachten. En wat deed Bismarck Koleirig zijn, dreigen, tempeesten, uitvallen, spreken van gendarms, van slechte Vaderlanders; maar Winthorst heeft hem met veel kalmte en weerdigheid, doch krachtig en vrij, op zijn plaats gezet en 't Parlement heeft ongelijk gegeven aan den ijze ren Kanselier. Wat volgt er nu Algemeene kiezingen, een nieuw Parlement. Ze spreken bier ook van de Kamers te ontbinden 1 Ja, de Militaire macht wil overal de bovenhand hebben; en groote Legers, groote en wreede oorlogen. Wat België aan! faat, ons stil houden, geen kriigsgerammel maken, ons verze- eren voor de inlandsche rust door een goede gendarmerie en een klein maar wel geoefend Leger van Vrijwilligers, dat zou ons geluk en onze rust zijn... De wreede Loiingsdagen naderen weder; die helsche dagen; op veel plaatsen worden de Lotelin gen beschermd tegen 't Zedebederf; doch al-gelijk,'t zijn hel sche dagen; en men ziet ook wel, dat de Vrijmetsers d'eerste en de gereedste zijn om alle jockheden in de kaserns te sleuren. Waarom Och, lieve menschen, dat is zoo klaar als d'oogskes van een kind, om meester te geraken over de wereld en hunnen duivel te scbeeren. Ze neemt 't masker van de Vrijheid aan, en z'is altijd voor dwang, die Vrijmetselarij en die dat niet ziet bemerkt, verdient Diet van oogen in zijnen kop te hebben of een redelijk schepsel genoemd te worden.

De Werkman | 1887 | | pagina 1