Rampen, Misdaden Ongelukken. Oprechten Heldenmoed. op een fabriek, kwam volgens gewoonte naar zi)n werk, toen hii aan de 5 Huizen overreden wierd door een beenhouwerskar reken; hij was schrikkelijk gesteld; 't bloed gudste hem uit den mond en toen hij op eenen kortewagen naar huis wierd ge bracht, kermde hi] van de pijn, om een steenes hert te brekr* ::n-kii- rw mij dood 1 ik kan net EReE - Zaturdag, zekere De Koninck, werkende t'Aalst pasielijk Dit geaegd hebbende, bij zakt ineen en ia dood!... CKrE?. ^aiuiuig, u De ontroering van t volk was jnbeschnjfbaar. Die geenen schrik, van sterven heeft., Gelukkig hier op aarde leeft. Oei, 't ia bijna een zaak gelijk Blanwenbaard... Te Leito- mischl Bohemen. zijn aangehouden den hotelhouder Ticby met vronw en soon. Ze zijn beschuldigd van 11 moorden, op perso nen, in hun hotel afg-stapt. Italië. ja. in zijne ijlkoorts riep hij: Doe mij uithouden 1 Die pijnén. die pijnen, Ontelbaar van getal Wie is erop d'aarde Die ze beschrijven zal. Nogtans, de pijnen zijn volgens Bilderdyk, Trouwe wakers bij een zorgeloos gezin... Onze oogbol stelt zich bloot voor t al te sterxe licht. Zij waarschouwt en terstond valt de open venster dicht, 't Gehemelt' word' geblaard door bijtende amperzuren, le voet ontvalle in 't gaan door 't korr'lig zand te schuren Of de arm verwring' zich door een poging te onbedacht De Wachter sluimert niet, maar houdt oplettend wacht. GENT. Maandag morgend is de werkman Joseph De Co sinck, oud 2 5 jaien, in de groote statie, zijn been afgereden en ligt in 't Hospitaal. Zekere Van Avermaete van Heusden, is op den Antwerpschen steenweg ziek en zuchtig gevonden en door de Policie naar 't Hospitaal gedaan. Op den Geuzen berg 't kindeken Rob. Van de Putte, den 28 Januari in eenen ketel kokende water gevallen, is nu ongelukkiglijk bezweken. AUüENAARDE. - Te Edelare bij onze stad heeft zich vrij- 'dag laatst een persoon van Sarlardinge aan eenen tiuncker ver hangen. Denzelfden dag tot Eine hebben twee voermans die met schepen de Schelde opkwamen, den een den ander willen vooruit gaan; den eenen heeft zijnen stok op het hoofd van den anderen geslagen waarvan bij doodgevallen is. -Zelfde gemeente en dag, een mosselman van Asper kwam met zijne ijdele kar gereden en heeft voor gewoonte niet te willen wijken als hi| ander karren of wagens tegenkomt, zoodat hij een man overre den heeft, het been en twee teenen, die een zwaar geladen wa gen geleidde. Den overreden man heelt eene oude moeder.eenc ziekelijke vrouw eu 6 kinderen. Over een veertiental dagen hebben dieven biina in al de huizen van Edelaere willen konij nen en geiten stelen. BRUSSEL. Overjaar was er in een publiek lokaal een uit stalling vol ontucht; nu in 't zelfde lokaal is een Expositie,recht streeks tegen Onzen Heer en Verlosser. Duivelswerk! En waar gaat dat op uitkomen? Op al wat schrikkelijk is. - Bij M. Van dea Dricssche, Ridderslaan, is een allerschoonste hondeken moeten afgemaakt worden, dat met jongskes lag. 't Was razig. De jongskes zijn ook gedood nit goede voorzichtigheid. Zon dag nacht is er grouwelijk gevochten in 'ne Café Chantant der Gaucheret straat, Schaarbeek. De 3 gebroeders D. P. uit de rae Joly, hadden rusie; de oudste wierd buitengezet, en stond daar razende dol te zweeren; ja hij bleef daar tot 1 ure, alswaa neer zijn broeders er uitkwamen, en dan was't bataiije. slaan en stampen, in gramschap achtervolgen, bijzooverre dat hij aar zijner broeders den neus heeft afgesneden.. En dan, alfc zatte razernij over is, dan volgt er beklach en gekerm, dik*, voor maanden en jaren. BECQUEVOORT bij Leuven, 't is grof. Over eenige mi den stierf aldaar de landbouwer D... na ijselijke tormenten 2_. zien te hebben Er liepen kwade geruebten; 't Parket is gel men; de doode is ontgraven; in zijn maag is arsenik gevonden en zijn dochter is aangehouden, benevens zekeren H. Die iets slecht wil doen, zegt 't Én zal niet uitkomen Ik zal sub tiel te werk gaan 1... En zoo ook de Vrijdenkers paaien hun geweten met te zeggen Er is geen hel of geen ander leven Meest al de schelmstukken komen voort, omdat de menschen hnn vierde Punt van 't Geloof vergeten Dat God is de Looner van 't Goed en de Straffer van Kwaad. Looner staat eerst, omdat Ons Heer liefst van-al beloont, doch als de menschen re bel zijn en obstinaat, er moet gestraft wordeu. ANTWERPEN. Louisa Muylaert, gestoken door den de serteur Jacobs van Mechelen, is bezweken. Nu is't geen moord poging maar moord. Gestolen in den nacht van vrijdag tot zaterdag te Merxem in de stokerij van M Bal.. Lessenaars open gebroken, maar geen geld gevonden.'t Steekt tegenwoordig allemaal in ijzeren geldkassen, zelfs tegen brand gevrijwaard. Gestolm, zondag nacht of willen stelen, b:i M. Euskircben, op denhoek van Groote Markt en Suikerstraatje. Ten 3 ure zag een Stadsbewaker licht in 't Magazijn. Hij ging 'ne konfrater roepen en alle twee er naartoe en gebeld. M. Euskircben deed open, men zocht en vond den dief in eei en hoek van 't maga zijn. Ui) had reeds 'ne ponk in den zak; maar ponk en man wierden meêgeleid Langs den waaier was de schurk ingekomen en langs de deur is hij uitgeleid. "21 jaren, landlooper en een geboren Hollander... Men zou midJel mo;ten zoeken om de losgelatene dieven en landloopers werk te verschaffen. ANTWERPEN. Aldaar is afgemaakt den hond van M. Hermans, brouwer; hij gaf teekens van razernij en de veld wachter van Hoboken wilt hebben dat hij aldaar verscheide honden gebeten heeft... Wat is dat toch met die razernij, in den Winter! LAFFE AANVAL. Wat hooren wij toch! Zondagavond tusschen acht en half negen, is er tusschcn Schilde en Wijne- ghem, bij Antwerpen, geschoten in den steenweg con vol. De scheut scheen gericht naar den mac inist, doch niemand is ge kwetst... Zulke schelmstukken zouden moeten uitkomen De stad Piacenzo ia in droefenis door 't volgende nabij de stad is een groot water; veel kinderen waren er op gaan scha ver dijnen; eensklaps, 't ijs breekt en 24 knapen verdronken... Veel huishoudens in rouw: er zijn er och arme, die 2. ja 3 zo nen verhezen... Wat er toch op 'ne mensch zijn hoofd kan val len Frankrijk. Te Korsika, eiland waar Napoleon I geboren was, waren 3 bandieten in 't Hotel de Belle vue geraakt en eischten van d'ei genaar* 3000 fr. 3000 fr en slbito! Bik liep verschrikt rond, maar de k >k, een oud sold at, haalde zijn geweer en schoot op de schurken die vol schrik achtera,t trokken. Een reiziger lostte dan ook eenige revolverscheuten en de bandieten namen de vlucht. Wreedheid nabij Ryssel. Zondag te Marquiliies. eeu dronkaard zekere Dame), ge raakte in twist met de gebroeders Jules eu Henri Cousin, lote- ÜDgen; en eensklaps haalt de dronkaard eenon dolk uit en steekt Jules dat hij ter plaatse bezwijkt en sterft,en Henri, dat hij zieltogende moest weggedragen worden. Rusland. Gestorven op een bal. Wel, bone deus! die Dood! die Dood! z'heeft wel een millioen verschlllige armen! Te St Petersburg, den 3i Janoari, bij Prinses Ouronsson,er was pracht ea gloria mundi in overvloed. Eensklaps, een rijkartkleedde freolc of dochter valt in bezwij- menis, men draagt haar in eea opschikkamer men haait champagne, hofman, azijn,... een zucht, een geratel inde keel en zij is dood 't Was de doch'er van een rijke landedelman. Amerika. Te Laserna, een groot stc rmweêr, veel menschen onder eenen boom gevlucht. 9 gedood en 12 gewond, door 't omval len van dea boom. Andermaal, weéral een zeeramp nauwelijks is de Kapunda gezonken met 3oo man, als wij nu hooren dat in de zee van Anstra'.ia, de Keilawarra en de Helena Nicoll opeenge- loopen zijn Het schip Keilawar- a was 't ergste verhavend en zonk, tnsschen de hariverscheorendste tooneelen enkel eene dame is gered, op het oogenbiik dat zij ging verdrinken. 43 Reizigers en Matroozen dood, 43 1 Nu heeft men de plaatsen der groote spoorwegramp te Witte-River opgespeurd; 't Convoi is daar van de Hollybrug in de diepte gevallen. E.k sidderde als men daar aankwam 40 lijken, onkennelijk, stukken bont, klompen gesmolten metaal, gloeiende asch, kleederen, armen, beenen, enz. Als de ramp plaats had, was het schrikkelijk koud. Nederland of Holland. Te Rozendael brak zondag brand uit in de schuur van A. Verstraeten. De schuur metal den inhoud ia eene prooi der vlammen gewordeu. De zoon van Verstraeten is gistermiddag op last van de justicie aang houden, daar er zware vermoe dens zijn, dat hij den brand heeft aangestoken. De jongen had reeds den weg naar België genomen. ZELE. Treurig en blijde nieuws. Verledene week werd onze gemeente in rouw gedompeld door het afsterven van een ha^er bijzonderste Ingezetenen. Het was de achtbare heer LEO BURM, bijzonder Lid van het Ge nootschap van den H. Vincentiusd Paulo. Na eenige dagen in ziekelijken toestand te hebben overgebracht, is hij om zoo te zeggen ons van den Heer ontstolen, om zijnen verdienden loon in eeuwigheid te gaan ontvangen. Hij had den ouderdom be reikt van 77 jaren en 5 maanden, 's Woensdags had zijne be grafenis plaats: een groot getal Ingezetenen onzer gemeente nebben den Lijkdienst bijgewoond; eene roerende en welge paste Lijkrede werd op zijn graf uitgesproken door den heer Cb. Van Hemelryck, hoofdonderwijzer onzer katholieke Ge meenteschool. M. Van Hemelryck ontfing juist denzelven dag zijn fiaitieve benoeming van Kantonalen Schoolopziener van het Kanton Dendermoncle, hetgeen hem hartelijk door alle wel denkende Zeienaren werd gejond Feestelijkheden ter zijner eer hadden op dien dag geene plaats, omredewil van het bovenge melde sterfgeval. BRUSSEL. Een stoute dieftein een verkoopzaal stond een schoone zetel met prachtig fluweel; een breabattt pakt dien zetel op, zet hem op zijn hoofd en is ermeê scherreweg. Er is vervolg tegen een Persoon die met 'ne valscben tele gram 5ooo fr. pan een bank heeft ontfutseld. Uit de Peerderij Herzog is een stalknecht weggereden, met een der felste peerden. Te Bergen is hij gezien; hij reed 't Fransch ia. West-Vlaanderen. M. Butsele is gebeten geweest van een razende katte. Hij is opgetrokken naar Parijs bij M. Pasteur Menschen al effenop, zouden 't zekerste kiezen, en naar St riuibrecht gaan Is dat die M. Butsele die Kommissaris zijnde, naar de Geuzemeesters schreef om ze op te wekken om frainason te worden Zaterdag was 't Loting t'ISEGHEM.Pieter De Coene had er hem uitgetrokken. Men liep't blijde nieuws zeggen aanri'n Oom, M. Ed. Remi, die er zoodanig van gepakt was dat hij stc- kedood viel. Z en zijn niet al zoo genegen voor de Soldaterij lijk als men peizen zou, als men de Loters gedurig hoort afgeven van Luisarme, Luisarme, Wij zijn al, Wij zijn al. voor Leopold 1 MEULEBEKE, in West Vl. Verscheide dagen heeft daar razende hond geloopen en verscheide menschen en honden ge beten. De Policie heeft den bijter afgemaakt en verscheide per sonen zijn uaar St-Hubert. Als men de boet onderhoudt, dat en faalt nooit. Oostenrijk. Een schrikkelijk, geval in de kerk van Brosdorf, (Silesia). Er was 'ne lijkdienst; E. H. Ignatius Nnvarraging de zegening van 't lijk verrichten, toen hij uitriep: Och God l ik word on- Ze spraken in een gezelschap, van zelfsepoffenng en helden moed; het was te Parijs. De oude Docteur Robertier was er aanwezig. Dr Robertier, 'ne man van groote wetenschap, maar bjjzon- aerlijk vermaard door zijne zelfs- opoffering in allerhande besmet telijke ziekten. Verscheide malen was hij door 't Gouvernement gezonden naar plaatsen,in Frankri|k en in de ko loniën, waar de pokken heerscht- ten, de typhus, den cholera, de heete koortsen, en nooit had hij gefaald. Ook genoot hij d'algemeene bewondering en droeg op zijn borst het welverdiende Eerekruis van officier van'tEere-Legioen. D* Robertier was zeer gespraakzaam, doch als men van zijn akten sprak, van zijn zelfsopoffering, dan scheen hij misnoegd en beweerde dat de ware heldenmoed bijzonderlijk bestaat in het trotseeren van eeu onbekend gevaar. Den dag van welken wij spreken, had hij goeden tijd Kom, zegde hij, ik zal u een feit van oprechten heldenmoed verhalen; de raatroos, dagelijks op zee; de luchtreiziger, meer maals ia zijn bootje; de schaliedekker, zijn leven overbrengende op de daken; de Geneesheer die 20, 30, 40 jaar te midden van allerhande ziekten en besmettelijkheden leeft, dat is zoilsopoffe- ring, ja,maar ik u eeu ander geval verhalen uit mijn jongelings leven Men schoof bij, en elk luisterde ra et diepe aandacht Ik was, zoo sprak, Dr Robertier, ik was een en twintig jaren oud, dochstruisch eu groot als iemand van zes-en twintig; mijn Vader, om zoo te zeggen door zijn Ouders in de Magistratuur gesteken, had eenen afkeer van allen dwang en had voorgeno men mij ten volle vrij te laten in den keus van eeu ambt of be roep. Het ging zoover, ik was negentien jaren en vast besloten voor de Geneeskundige studiën, doch mijn Vader wilde hebben dat ik wachtte tot mijn een-en-twintig jaren, om dan met volle vrije kennis te beslissen. Nu, dien ouderdom bereikt hebbende, vertrok ik naar Parijs. Veertien dagen nadien zag ik ia mijn kamerken van siudent treden M X, een vermaard Professor der Medecijnen; ik was hem aanbevolen en zelfs waren wij een weinig Familie in de takkenen, langs Moederszijde. Kozijn Siudent, zegde hij, het Ministerie zendt mij naar Marseilje. De Cholera is cr weêr, op een hevige wijze ingedron gen; er zijn daar veel Doktors te weinig Men vraagt een Pro fessor en ik vertrek morgen. Maar nu, ik moet eenen helper hebben, een kloeke jonkheid, die meer zelfsopoffering dan we tenschap bezit Wilt gij mei mij komen? Zekerlijk, antwoordde ik. Welnu, zorg voor uwen reiszak. We vertrekken morgen ten 6 ure. Eenige dagen nadien wiren wij te Marseilje aan t werk. De Professor der Hoogeschool nam aanstonds de gevaarlijkste post. Een zaal met 40 vrouwen, door den Cholera aangedaan. Daags na onze aankomst, waren wij in die zaal ten 7 ure 's morgends en 't was 2 ure namiddag als wij die plaats van be smetting verlieten. Op dit eerste bezeek had de Professor veel verbeteringen toegebracht aan de behandeling der zieken en de reinheid dej zaal. Rond 4 ure, als wij 't noenmaal gebruikt hadden, sprak de Professor Koziin student, zegde hij, de ziekendienster mijner zaal heeft ondervinding en veel goeden wil, maar zij is half krank zinnig. Er zou daar 's nachts een verstandige en kloeke jonk heid moeten zijn, om haar te bestieren en desnoods te helpen. Wilt gij aanveerden, voor éon week, in afwachting dat ik twee, drij ziekendiensters naar mijnen zin heb gevonden In den dag kunt gij slapen en wees verzekerd dat uw kloeke gezondheid er niets zal door lijden- Wat 'l gevaar betreft, ik doe u de eer er niet van te spreken; een Student in de Medecynen kan niet te vroeg 't gevaar in d'oogen zien Waart gij mijn zoon, ik zou niet anders tot u spreken. Wat zegt ge van mijn voorstel Dat ik u dankbaar ben, Menonkei Professor en dat ik geerne aanneem. Wel gesproken f ik was zulks van u verwachtende. 's Avonds was ik op mijnen post in de zaal St-Martha, met - eene oude ziekedienster, half krankzinnig en 40 Cholera lijde ressen... Mren, zegde Dr Robertier, verwacht van mij niet, dat ik u verhale de ijselijkheden van dien langen nacht; drij dier ongelukkige vrouwen zag ik sterven en 't gekerm en gekuch der anderen hadden mij radeloos gemaakt. Als de Professor's mergends toekwam, meinde hij dat ik van den Cholera was aangedaan, zoo bleek en ontsteld was ik; de schrik had mij overmeesterd. Ga slapen, arme jongen, zegde hij, ga seffens naar uw bed, ik had te veel verhoopt van uwe krachten; een jonge Rekruut kan den moed niet hebben van eenen ouden gediende. Ik vertrok met waggelende beenen; en achier mij kwam de Aalmoesenier binnen. De Professor verhaalde hem 't geval: dat hij voor den avond een verstandige en moedige hulp noodig had. En waar die gevonden In a'ander zalen waren er, doch zij konden hunnen post niet verlaten. De Aalmoesenier bepeisde hem eenige oogenblikken en zegde dan M. Professor,ik geloof u te kunnen helpen. Ik ken eene jonge dochter, die op het puht is haar Noviciaat te gaan deen in het Moederhuis der Zusters van St-Vincentius a Paulo te Parijs. Ik ben zeker, dat zij de nachtrust bij uwe Choleriekcn zal aanvaar den. Eu welken ouderdom heeft die dochter 18 jaren 1 O, t is zoo jong Jawel, doch wees zeker, voor verstand en moed,is zij er 30. Welnu, uw voorstel is aanveerd. Die jonge dochter Me juffer Dhubert nam's avonds mijn plaats in, bij de Cholcrieken in de zaal St'Martha. Eo als de Professor 's anderdaags 's morgends zijn visiet kwam doen, vond hij haar, niet gelijk mij, bleek en zweeteade van schrik, maar heel gerust en vrolijk Ze bleef daar 3 maanden, totdat de Cholera zijn werk had verricht Een schrikkelijk werk 1 Meer dan 100 vrouwen stier ven in die zaal 1 Allen wierder. bezorgd, uitgelicht, en in de doodkist gelegd door Mejuffer Dhubert. Deze die genazen, moesten zooveel dank aan de Ziekedienster als aan den Professor. Ondertnsschen was ik naar Parijs teruggekeerd, om er mijn schaamte te verbergen en de ontleedkunde te leereu. Mren, zeg ik de waarheid niet, als ik houd staan dat die dochter een oprechte heldenmoed bezat? En hoe kwam het dat die jonge dochter bekwaam was tot zulke zelfsopoffering. Oen, de rede is klaarit was een eerlijke iongen, doch een sobere Christen. Mejuffer Dhuber: was een Engel die bijzonderlijk aan den Hemel dacht en den Heer ze- geude, als zij er langs den kortsten weg ingeraakte Door haar godvruchtig leven was zij heldhaftig in den noogstcn graad, en nad van 't begin af den moed weiken wi| maar hebben na vele I jaren vaD pratijk en ondervinding. En daarom zijn ze boosaardig en schuldig, degene die werken om zulke helpsters uit de Gast j huizen te jagen. Zij bedrijven een misdiad tegen de Saraenle- Iving. Ik vraag mij af, waaiom al de Geneesheren der Hospita len hun ontslag niet geven, liever dan de Zusters, die moedige en getrouwe helpsters verwijderd te zien Elk heeft zijn gebre ken, maar 't verschil tusschen eeu Hospitaal met civiele dien sters en een Hospitaal met Christelijke Personen is te groot. Nu vroeg men aau den Docteur wat er van Mejuffer Dhu bert geworden was; en zijn aDtwoord luidde alsvolgt Zij deed haar Noviciaat, wierd Rtligieuse van St Vincentius d Paulo onder den naam van Zuster Clementia en is 35 jaren aan 't hoofd geweest van een der grootste Hospitalen van Parijs. Over eenige maanden, Mren, zij die haar leven overbracht in de zelfsopoffering, is beloond met weggejaagd te worden..,. Nogtans, op 't eerste tceken, als cr gevaaalijTre ziekten heer- schen, zij en al hare Medezusters zullen terugkeeren.

De Werkman | 1887 | | pagina 2