Rampen, Misdaden Ongelukken. Woord te Nieuwerkerken. Amsterdam Broederlijkheid. Als ge t'Aalst de Zoutstraatpoort uitgaat, g'hebt eerst 't Kerk hof,dan rechts St Jcb, die oude Heerlijliheid, daar 't Kasteel van Regelsbrugge,de Kapel dagteekenende van 't iaar 1497,die Ka pel in 1589 door de Geazen verhoest, en verder opgaande, ge ziet d'eerste huizen vaa Nieuwerkerken, 'een der oudste Paro chiën van Vlaanderen; Nieuwerkerken 2,488 zielen Zondag morgend liep 't gerucht in Aalst van een moord te Nieuwerkerken gepleegd, men sprak van inbraak ea diefte, van een Ouderling in zijn huis den hals afgesneden- Aanstonds hebben wij onzen Expert heên gezonden en ziehier wat hij ter plaatse heeft gehoord en gezien Op de wijk Bremt woont de landbouwer Joannes Van de" Hende, oud 73 jaren, met zijne schoonzuster; de Van den Henden waren aanzien als rijke Heden en zij vormden een braaf huisgezin; de week te vo ren was de broeder van Joannes, de man der schoonzuster over leden en vrijdag begraven. Nu,op Vastenavond zondag, de schoonzuster kwam thuis uit d'eerste Mis; de deur opentrekkende, wat ziet zij? Het ijselijk verminkt lijk van haren schoonbroeder; Jan Van den Hende lag vermoord nevens de stoof; terwijl hij bezig was met een broodmes rapen door te snijden en dezelve in een en ketel op de stoof te doen zieden voor de 1 oei; de ketel was half gevuld, toen de afschuwelijke moord gepleegd wierd. Zijn keel was doorkerfd en doorsneden, waarschijnlijk met zijn eigen mes; dit mes was gansch verwrongen en bebloed, want ongetwijfeld had het oude slachtoffer een hevige tegen stand geboden. Rond de 30 fr. in geld was er gestolen; zoo het schijnt was er veel meer geld in huis, hetwelk de moordenaar (of moordenaars) niet gevonden heeft. Zondag avond is 't Pirket langen tijd ter plaarse geweest, met' 2 Wetsdokters, 4 geadarras en de Poiicie van Nieuwerkerken en Erpe. Alles is zorgvuldig opgenomen en uitgehoord; 's an derdaags is 't verhoor voortgezet; reeds zondag avond ging men tot de aanhouding over van zekeren C.D.S een loteling der ge buarte, welken naar Aalst wierd overgebracht en in de gevange nis opgesloten. Dijnsiag liepen de geruchten dat hij losgelaten was; doch van den anderen kant zegde men dat hij naar Assche was vervoerd, verzekerd hebbende, dat hij daar zijnen alibi kon bewijzen Alibi bewijzen dat is toonen zijn tegenwoordigheid op oogenblik der misdaad in een andere plaats. De verontweerdiging is groot te Nieuwerkerken; Jan Van de» Hende, zoo wreed aan zijn einde g raakt, was een alomge- acbt er. brave mensch. Behalve de sneden, aan de keel tad hij nog wonden aan zijn hoofd en op zijn lichaam teekens van sla- een. De Begraving had dijnsdag plaats. 't Gehucht is, als gij aan de Kerk komt, links af, naar Haaltert toe; 't Gehucht Maal is rechtsaf, lar.gs Erpe toe. BRUSSEL. Schrikkelijk geval. In een rijk huis, Louisa kwartier, M. C. leeft daar ep zijn renten met een ecnige dochter 19 jaren oud; z'hadden geld en goed in overvloed; sedert eenigen tijd ziet men in de gebuurte 'ne man van 50 jaren, die zegt rijk te zijn weduwenaar, en naar d'haod der dochter doet. Hij komt die dochter ter huwelijk vra gen; de vader weigert, 't was maandag ten 2 ure; de Vader lacht den vreemdeling uit, de dochter hoort het,ze loopt boven, men hoort een ontploffingj't is de dochter die haar eigen dood schiet; de vader loopt toe, hij ziet 't lijk van zijn kind;hij neemt den revolver die nog met ander scheuten gel den was; hij wilt zich ook zeltsmoorden, doch hij wordt vastgehouden... Welke zeden 1 welke manieren! en hoe moeten wij hier uitroepen; Men ziet bier weder, klaar, srkuur. De grootste kruisen, per voffuur. 't Moest een Dochter zijn zonder Christelijke gevoeleas, dat ziet men van hier. BRUSSEL. Zekere Lust, die nog gepratikeerd had in de Miniemenstraat, 'ne slimme kerel die als 'ne paling uit d'han- den der Poiicie wist te slibberen, is eindelijk gesnapt en inge leverd door iemand aan wie hij gestolen juweelen wilde ver- koopen. VITRIOOL. Vooruit roept men in dezen tijd Maar 't is Vooruit in beestigheid. Wat is er weêr te Brussel gebeurd? Een Brusselès, van haren man gescheiden, leefde op haar Vrijdenkers met 'ne Geus. Wat dwaze liefde voegt bijeen Dat scheidt de kluppel in 't gemeen. En die door d'ondeugd vereenigd loopen, 't ls liefde, vriendschap in den schijn Maar in den grond gal es fernijn. Die Brusselès heeft vrijdag van d'ander week naar t wezen van haren gezel een groote kom vitriool geworpen.Hii is schrik kelijk verbrand en geschonden voor zijn leven. Men zei het nog, 't en kan niet missen Op zulke vijvers, zulke vissen- PEERD DaT STORMT. Een der drij zaken welken men moeielijk kan tegenhouden. In de rue Joly, Schaarbeek, Brussel bij M. Bemont, een peerd uit den stal geraakt, donderdag d. v. w. ten 3 ure namiddag, op straat geraakt daar sprongen en kabriok-n gemaakt, tot grooten schrik der in woners en bij zonderlijk dat er op dit oogenblik zooveel kinders waren in die straat. Den Policieagent Soys die moediglfjk voor 't peerd gesprongen en hetzelve overmeesterd. ST GILLES bij Brussel. Progres, Progre3, is 't woord op ooze dagsn, Maar dikwijls vol van rampen en de plagen. Te St Gilles, een weduwe had een dochterken van 13 jaren, een dochterken dat geld inpalmde. De moeder-weduwe, niet wetende wie de dief was, verwittigde de Poiicie; de Poiicie kwam, het dochterken sprong uit de zoldervenster; ze moest morsdood geweest zijn, doch bleef aan waschkoorden hangen en heeft nu verschelde lidmaten gebroken... Zoo jong, en reeds stelen en aan zelfsmoord denkenl ST JOOST-TEN-NOODE. Er woont daar een slimme ma dam, die geen meissens kan houden; de laatste die bij haar was, wilde ook weggaan, maar de Brusselsche madam sloot 'tmeis- ken op, 8 dagen Tang, aldus een gedwongen dienstmeid wil lende. Maar 't meissen riep om een Kerkhof wakker te maken, de Poiicie is gekomen en er is Proces verbaai tegen de madam. UKKEL Een droef geval, nabij de Van der Kinderestraat: Maandag, de laatste trein van den tram kwam uit Brussel, geladen met veel volk. Zelfs van boven zaten er, en o a. M. Goossens, Onderwijzer van St Job en te Ukkel wonende. Een geweldige schok; M. Goossens valt er af, hij wordt overre den, men hoort een gekraak; 't is zijn been dat kraakt en ge broken is. Men vreest voor zijn leven; M. Goussens is vader van 2 Kinderen. GENT. M. Corbisier is weg e» blijft weg; hij was te groot in de Wapens voor zijn vermogen. Die draagt boven zijn krachten Die 't hoog is met gedachten Van lust en pracht en zwier 't En heeft geen kangen tier. Eerlijk duurt langst. De Policie-Commissaris vaa StAmands- berg heeft een dochter moeten aanhouden, zekere N. V. die door't zedebedeif in noggreoter schelmstukken schijnt ge vallen te zijn. Zaturdag was een groote strikse in de Lange Munt, neen, in de korte Munt. Een peerd in eenen tilbury ge spannen, viel over de riggels van den tram, heer en koetsier stuikten op den grond; maar 't en zal nog geen erg zijn. In den nacht van 19 eu 20 Februari, is er begin van brand ontstaan, in de sakristij der kerk van St Alfons Goor, onder Heyst-op den-berg. De schade wordt berekend op 500 fr. De oorzaak dier ramp is onbekend. MOUSCRON. Hoort welke ramp! Ach ods leven inderdaad 't Hangt aan eenen zijden draad. Zondag avond, ten half tien, een reiziger gaat de rails over om den trein te nemen die uil Gent komt; de trein uit Door- nijk treft hem, hij valt, hij is doodl RUDDER VOORDE Zandag avond liep te Brugge 't ge rucht dat d'Heerlijkheid van M. Pecsteen te Ruddervoorde af gebrand was. Ziehier de gevallen. Rond 3 ure was er inderdaad brand ontslaan langs de Serren; reeds stond het dak van een ge x>u in brand; men had het goed gedacht naar de Kerk te loopen waar't Volk vergaderd was voor de Vespers; en met die machtige hulp kon men 't vuur ras overmeesteren. STOUTMOEDIGE DIEVEN. le Luik zaturdag nacht zijn stoute dieven gedrongen in de Banque générale. Ten 2 ure hoorde de Portier gerucht; hij stond op en kwam juist bij tijds, om de dieven te verjagen. Reeds waren zij binnen, hadden 3 lessenaars opengebroken, maar niets gevondea. Zoo hadden zij niets dan schande en scha En de Justicie die zit z'achterna. JEMEPPE. Een gansche bende dieven is daar gevallen in 't huis van de rijke Juffer Demesse, maar de Poiicie was ver wittigd, ze waakte er, als de dieven den muur overgeklommcn waren, vonden zij 6 gendarmen en 2 veldwachters. 2 der schur ken zitten vast. Duitschland. Te Dagsburg, distrikt Saarbnry. Lorre'nen, ontstond d'an der week brand bij den schrijnwerker Burger: en 't ging zoo ras voort, dat weldra 87 haizen in vlam en vuur stonden, 0. a. 't Pos'bureel; meer dan ICO Famüiön zonder dak, 3o koeien en 100 varkens, dood. Hoe de Volksbelangen daar behertigd worden. Het is verklaard voor 't Hollandsch Werkmaus onderzoek. 1 ie Er bestaat t'Amsterdam door de zorgen var, St Vincentius l a Paulo, eene kostelooze lagere school, voor 740 kinderen, die er tot hun 14 jaren worden onderwegen en opgevoed, godsdien stig en vaderlijk. De leerlingen dier school onderscheiden zich door welgemanierdheid, leerzaamheid en grondige ontwikke ling. Na hun 14 jaren, worden zij door d'heeren van Vincentius od een Ambacht geplaatst en zoo lang mogelijk beschermd. II. Dan hebben onze Medebroeders van Amsterdam nog ander scholen, die te samen hebben I560 leerlingen. Zij hebben avondscholen voor teekening en kennis der Nijverheden. III De meisjes worden bewaakt van in de Bewaarschool totdat zij Dochters geworden zijn. Men tracht zooveel mogelijk jf de Dochters van de Fabriek te houden, en in eenen goeden dienst of op een goed ambacht te leiden. IV Voor de volwassene en ongehuwde werklieden heeft men de Sociëteit der St Jozefs-gezellen. Aldaar worden de stof felijke en zedelijke belangen behertigd. Men heefteen ruim lo kaal, deftige en nuttige bijeenkomstea en meermaals schoone aangename Feesten. V. 1000 Huisgezinnen worden door St-Vincentius van Am sterdam beschermd en geholpen. De Winter van 1879 80, voor Amsterdam bijzonder hard geweest zijnde, zoo heeft men als dan buitengewone hulpmiddelen gezocht. In 1886 hebben wij t'Antwerpen een Priester uit Amsterdam hooren spreken Die werken van Volksbelang, zegde hij, zijn lastig om onderhouden, ja; maar is ons leven geen aanhoudende strijd?.. Veel mocielijkheden komen wij tegen, maar de ver troostingen ontbreken er Diet; df zalige vertroostingen Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat wij werklieden tegen komen, werklieden voor welke men met vreugd en fierheid den hoed afnfemt, fatsoenlijke en achtbare werklieden, deftige Familie Vaders, nuttige Leden der Samenleving, die hun geluk en hnn welvaart te danken hebben aan de Patronagiën en aan de Werk manskringen I Even als de voorgzande, was de voordracht, Zondag laatst door Mgr Lambrecht, in den Katholieken Werkmans kring van St Fieters te Gent gegeven, alierbelangrijkstr. Ook werd de welsprekende redenaar eene uur lang gretig aanhoord en Seestdriftig bedankt. Ziehier de nauwkeurige samenvatting van eze voordracht, die eene onuitwischbare heugenis in de ge moederen der toehoorders heeft geprint. cc Hedendaags treft men vele lieden aan, die zich weinig met de Tien Geboden oods bekommeren, die zelfs zich niet scha men te bekennen dat zij 2ich met God niet b -zig houden, ja i den Godsdienst niet aantrekken: het Zesde Gfcbod, onder an- 5 deren, valt hun ongemeen zwaar en lastig. Nochtans, al willen l zij Godswet niet erkennen, zij beweren eerlijk man ie zijn en te blijven, zij houden nog van Rechtveerdigheid en Broeder- lijkheid, en roemen er op, dat zij die hoedanigheden verder t brengen dan Christus en het Evangelie het vermochten. Verder gaan zij inderdaad op zekere wijze, want zij aanzien de apen j zeiven als hunne medebroeders, doch tegelijk voeren zij apen- i: zeden in de samenleving, tot verbastering van alle edele, ver- hevene gevoelens. Zoo kramen zij valsche koopwaar onder be- driegelijke beloften en verzekeringen uit. 1 Wat is nu Broedsilijkheid? Het is eene wederzijdsche ge- j negenheid gesteund op eenheid van oorsprong rn aard, en voltrokken door eenheid van gedachten en gevoelens. De Broederlijkheid is hoogst noodzakelijk. Zij is het dak dat j het maatschappelijk gebouw versterkt, en van de onweders, van den sneeuw en den hagel, den regen en wind der beproe ving bevrijdt. De Broederlijkheid is natuurlijk. Alle schepsels leid. n er henen. De druppeltjes water verbroederen in den luchtkring en in de zee, om de aarde vruchtbaar te maken, om boomen en planten te zuiveren en te laven, om den dorst der menschen en dieren te verzadigen, out hun verfrissching en reinheid te verschaffen. De zon en de maan verbroederen, om nacht en dag een verkwikkend licht te verspreiden. Is de ontzaglijke eik feen broeder voor het nederig garsje, dat hij met zijne scha- uwriike kruin tegen de brandende zonnestralen of de verplet terende stortvlagen behondt, en vergeldt het grasje die be scherming niet met aan de reuzenvoeten van zijnen weldoener eene heilzame truckheid te beholden? j Beter nog dan alle schepsels des aardbodems is de mensch onder alle opzichten tot.de Broederlijkheid geschikt. Koning der Schepping, uit het edele voorhoofd de oogen zoowel naar 1 den Hemel als ten gronde richtende, alles ziende en hoorende i wat onder en boven en nevens hem geschiedt, met de wonder- bare tonen zijner stem in het diepste der herten van zijne me- demenschen dringende, is hij,200 Augustinus zegt, bovenal l voor de broederlijke samenleving geschikt. Hoe rijkbegaafd hij immers is, kan hij alleen niets te wegc brengen, en moet bin nen zijn geheel leven ontvangen om ook aan anderen te kun- ncn geven. II. Welaan, is die noodzakelijke en zoo natuurlijke Broeder- lijkheid bij hen te vinden, die Gods gebo'leo verwerpen? Ziet naar Lucifer. Prins van het hemelsch licht, hij staat te- gen Zijnen Oppersten Meester op; hierdoor verbreekt hij den broederlijken band die hem met de zuivere geesten vereenigt, l en van Engel wordt hij duivel, wordt hij de booze, de ver- vloekte. Uit afgunst bekoorde hij Adam en Eva die naar hem luisterden, en zij storten henzei ven en hun nageslacht in het beweenlijkste verderf. Caïn onderhoudt Godsgebodeu niet en hij wordt broeder- moorder. De zonen van jacob overtreden het zesde gebod; zij l grijpen hunnen onschuldige» broeder Jozef vast om hem te 1 dooien, zij werpen hem in een put, verkoopen hem als slaaf, i'a zij steken de eersten het rood vaandel uit; zij hebben het ;leed huns broeders in dierenbloed geverwd en roepen schijn- heilig uit; Wij" zijn het niet, 't is een wild dier dat hem heeft j verscheurd! Zoo handelden ook de Heidenen. Hunne arme medemen- schen wierpen zij in den put der onmeedoogendste verachting. f: Voor den arme, zegde Epictetes, moet men walgen, als voor een stinkenden put. Zij verkochten de ellendigen «n behoeftigen tot slaven, die men mocht als lastdieren doen arbeiden; die men mocht naar willekeur mishandelen en dooden, als levenlooze, roerende i> goederen verkoopen of op straat werpen,en toen zij geen dienst meer konden doen, van honger laten bezwijken. Voor het ver maak der toeschouwende volksmenigte werden jaarlijks dertig duizend slaven in de openbare volksvertooningen door kamp vechters vermoord, of door wilde dieren verscheurd Op èénen dag liet keizer Titus, ter gedachtenis van zijn afgestorvenen vader, vijf duizend slachtoffers omha'sbrengen, en tot het vie ren van éène zegepraal moesten dertig duizend menschen te zamen hun bloed vergieten. Die gruwelen, hoe ijselijk ook, moeten ons niet verwonde ren. De Heidenen hadden God, den Hemelschen Vader, uit hunne samenleving gebannen; welke vrede, welke liefde kon nog oader de kinderen heerschen? Wie den Vader miskent,kan zijne broeders noch achten noch beminnen. De Fransche Omwenteling was ook Broederlijk; broederlijk om de eene volksgezindheid na de andere op het schavot te doen sterven; broederlijk om kerken, kloosters en kasteelen te plunteren en te verwoesten: broederlijk om het Vaderland met schrik en rouw te vervullen en met schande te overladen; broe derlijk om de ondeugd op de puinen van alle goed en recht te doen heerschen. De Republiek joeg God uit Zijne heiligdom men, en verving den Heilige der Heiligen door eene zedelooze Redegodin. Ook vestigde zij de broederlijkheid def booswich ten op de dood der deugdzaamste Vaderlanders. Hedendaags komt er eene nieuwe school op van zoogezegde broederlijkheid; die school is het Socialismus. Evenals het Heidendom en de Fransehe Omwenteling wil het Socialismus ook God verbannen. Zijne wetenschap, zegt het, begint waar het Geloof eindigt.Zijne broederlijkheid steunt op de gelijkheid, een bouwvallig nuis op waggelende grond slagen. Die herseschim is zelfs geene nieuwigheid. Zij verblindde reeds de broeders van Jozefl Gelijk deze beulen van een on schuldig en weerloos kind, steekt het Socialismus het rood vaandel uil. Vraag aaa zijne aanhangers van waar de mensch komt, waar hij gaat, wat hem tot zijn einde noodig is; zij weten die vragen niet op ie lossen, maar beweren dat de zoogezegde gelijkheid het geluk zal bijbrengen. Spreek hun van de ziel, zij weten er niets van te zeggen; zelfs willen zij geene ziel erken nen. Dus achten zij zich gelijk aan de onredelijke dieren; geen wonder dan of bij nen iedereen knapt en bijt, om een stuk te krijgen. Zóó, met zich boven den waren God te willen stellen, zijn het Heidendom, de Omwenteling, hel Socialismus met hunne valsche broederlijkheid dieper gevallen dan de redelooze we zens, dan de wildste dieren en de verworpendste kruiden. Dwaasheid en ongerijmdheid zijn hun erfdeel geworden. Toen de gansche wen ld in naam der valsche Broederlijkheid in oorlog was, heeft God een Zaligmaker, een hemelschen her vormer gezonden om de Tien geboden te herstellen. Deze heeft het menschdom in den put der verachting niet geworpen, maar het uit den kuil der verbastering en zedeloos heid getrokken Hij heeft de menschen niet als slaven verkocht, maar hen met Zijn eigen bloéd van de slavernij vrijgekocht. Hij heeft niet gedcod, maar vrijwillig de dood ondeigaan, om door Zijn stervn aan anderen hel leven te schenken. Zijn vaaa- del is ook rood, doch niet van het bloed Zijner broederen, maar van het bloed waarvan Hij tot den laatsten druppel voor het menschdom ten beste gaf De gansche wereld heeft Hij tot een huisgezin vergaderd. Koningen en onderdanen, rijken en armen,grooten en kiemen, geleerden en ongeleerdcn heeft Hij doen in hetzelfde water zuiveren, aan dezelfde tafel nederzitten, denzelfden Hemelschea Vader kennen, dienen en verheerlijken. Heeft eene onzer te genstrevers de vrede, de eenheid kunnen stichten, ik zeg niet in geheel de wereld, maar in eene gemeente, in een huisgezin? Dat de geschiedenis antwoorde. Dc broederlijkheid, d< or Hem geslicht, heeft Hij leeren be houden en versterken door wederzijdsche afhankelijkheid tus- schen hem die geeft en hem die ontvangt, door broederlijke vermaning, door wederkeerige vergiffenis. Nu, zeggen onze tegensprekers, dat zijn maar woorden. Ja, woorden, die stecnen hebben bewogen; die allen ouderdom, beide geslachten en alle volksstanden hebben doen verbroede ren; die overal waar lijden en armoede, ramp en ellende te vin den zijn, de weldaden der Christelijke liefde hebben verspreid. En wat kunnen de woorden van Gods vijanden te wege bren gen? Zullen zij wel menschenvnenden kunnen verwekken, die zich voor hunne lijdende broeders zullen slachtofferen? Christus sprak, duizenden en duizenden van beide geslachten schaarden zich onder Zijn vaandel van liefde en zelfverloochening. Archi medes verzamelde in een metalen spiegel de zonnestralen tot een gloed, die de vijandelijke vloot verbrandde: Christus zal iu Zijnen liefdespicgel, In Zijn kruis het kwaad en de ondeugd verbranden, doch de herten Zijner vijanden niet vernietigen maar hervermen. Plaatsen wij dien eoddelijken spiegel in onze huizen, in onze vergaderingen, om ae ware, Christelijke Broe derlijkheid te doen zegepralen.

De Werkman | 1887 | | pagina 2