Rampen, Misdaden Ongelukken. Reis naar Oost iongoliën, nschrijvint/ voor Amerika. AALST. - KOE DIE STORMT. Bijnsdag, 't kwaart na i ure, Groote Markt en Molenstraat. Een schoone jonge koe, uit 't Hof De Wolf, Zoutstraatpoort, wierd door 2 manspersonen naar 't Slachthuis gebracht. Waar schijnlijk door een groote verschrikking op hol gebracht, stormde zij voort; op den pilaar der Ianteero, lechtover M. Ste leman, den suikerbakker botterende, is een der leidsmannen gevallen en d: koe stormde in de groote spiegelruit van M. Steleraan, daarna den anderen kant over bij M® We Bodé, en bij M Roelandt liep zij een glas in de deur uit; gansch bebloed ging het dolle dier voort! oopeu, toen zij ingehouden wierd en getemd door de macht van 't Volk. Dan is zij langs de Kapelle- straat naar het Slachthuis gedaan. AALST. Onder de slachtoffers van Marchiennes is zeke ren August Mattbieu, van Aalst, alwaar hij gewoond heeft op de Kat, is soldaat geworden, van de klas vau 81, bi| de kanon niers en was sedert 6 maand uit den Troep.Maandag is 't bericht zijner dood hier aangekomen. AALST Zaterdag zijn 4 fransche vagebonden naar de Statie geleid door 4 gendarms; 't was wreed om zien; menschen van 60 jaren, zoo vuil alsof ze twintig jaren onder 't oud ijzer gele gen hadden, verarmoed en gansch haveloos. Ze wareu aaneen gebonden. NIEUWERKERKEN. Die wreede moord! de brave Ou derling Van den Hende in zijn huis gedood onder d'Eerste Mis voor 30 fraukskes die de moordenaars vinden Er was meer geld in buis, doch de Dood maakt bang; ziende hun slachtoffer daar liggen, zullen zij als Caïns door de straf des Heeren, door de wreede knaging overvallen geweest zijn en de vlucht genomen hebben... Het ritselen der bladerea op de boomen deed Caïn vluchten... Eerlijk duurt langst! Dieven of moordenaars kun nen geen rust hebben; ze zijn geprangd, gejaagd, door hun ge weten, en dat geweten zegt ons da er een oordeel is ea een Helle, alhoewel de liberale gazetten roepen Er is geen helle Er is geen ander leven i en dat zij aldus de ellenden en schelm stukken doen vermenigvuldigen. NIEUWERKERKEN 1... De eerste aangehoudene, zekeren Camilie De Schutter, zoon uit een herbergsken der gebuurte, nog veroordeeld geweest voor diefte; er zijn zware vermoedens tegen De Schutter; op zijn geklap is aangehouden een ander jongeling der Parochie, zekere Jean De Neef, oud 18 jaren, van een Familie die uit bedelen gaat Men vreest dat een gansche dievenbende bestaat, van gasten die met klein dieftens beginnen ea in moord voleinden, 't Parket en de Getidarms zijn bijna da gelijks te Nieuwerkerken. Volgens de vermoedens, zouden de moordenaars daar ia de schuur vernacht hebben, om als er ie mand naar d'Eerste .Mis ging den thuisblijvende te vermoorden. Zaterdag is De Neel door de gendaraas naar Aalst gebracht; hij i had gezeid hie' den zaterdag van Vastenavond achter 't Muziek geloopen te hebben. De Neef wierd van straat tot straat ge bracht door 2 gendarms, en hij moest aanwijzen wie hem gezien had. Aan de*.larkt is hij in een bakkerij geweest; aan de Statie hebben verschelde personen hem herkend, doch van 8 ure des avonds tot s'anderdaags 6 ure, kon hij zijn aanwezigheid niet doen goed maken. Ze moeten toch ievers geweest zijn; en waar ze vernacht hebben, moet het getuigd 'worden; en die valscla zweert, riskeert veel jaren kot. KARNAVAL DRAMA. Wij ontvangen eeae tijding uit Ninove, waarin gemeld wordt, dat drie personen op vreeselijke wijze verbrand zijn. Drie jongelingen, die zich bij gelegenheid van Karnaval in beer vergleed haddea, kwamen rend 4 ure 's namiddags in eene herberg der Groote Markt. Daa het tamelijk koud was, gingen zij zich warmen aan de gloeiende stoof. Ongelukkiglijk vattea de vlokken werk of afval van vlas, waaruit hun kleedsel was gemaakt, vuur,en door elkander te willen helpen, stonden alle drie weldra in volle vlam Er was aan geen blusschen te denken en de drie jongelingen werden met schrikkelijke brandwonden opgenomen. Volgens de verklaring der drie geneesheeren, die de wonden onderzoch ten en de slachtoffers de eerste zorgen toediende», is hun toe stand zeer gevaarlijk. GENT Bij M. Van Opstal, lange violettenstraat, weren vijf kisten vc-rmisel gestolen; door de nachtwakers Lante, Bogaert en Mortier zijn de dieven gesnapt, vier manskerels en 1 vrouw, 't Zijn oud veroordeelden. 't Is onbeschrijfelijk wat een jonk heid afziet die de wegen der ondeugd betreden is. De dienst meid Nathalie Verlicht van St-Amandsberg, weet er van te spre ken. Ze zit vast, in afwachting van op 't Banksken te komen. Zijn vrijheid missen, be andeld worden als een gevaarlijk dier, dat is geen kleine zaak 1 ASTENE Iu verschelde huizen huiszoekingen gedaan, naar gestolene voorwerpen, doch tot hiertoe, zoo het schijnt, niets ontdekt. NAZARETH. Te Nazareth zijn er tusschen vrijdag en za- turdag wederom een groot getal kiekens gestolen. SEGELSEM. D'ander week kregen de genaamde V. H. en zijnen zwager in eene herberg twist. Toen zij met den avond van malkaar scheidden, heeft V. H. zijn schoonbroeder, drij revolverschoten naar hem gelost, doch zonder zijn slachtoffer te hebben getroffen ZuJke daad kan voorzeker niet ongestraft blijven en dat wel om gegroodde reden. Waar de eendracht heerscht, leeft elk iB vreê, Tweedrachtigheid, Inj brengt malheuren meê. HERSTAL. O de wreedaards, de stekelverkes 1 Te Herstal, een hall zinnelooze jongeling had zich verkleed in vrouw; in een herberg, een wallebak giet petrool op zijn kleêren, aldus wil lende farce zijn, petrool en steekt die kleêren in brand. Dan wierd die onnoozele jongen door deprijen aan de deur gesme ten en stond daar te huilen als een blinde die zijnen stok verlo ren heeft.. Policie en geburen hebben hem geholpen...'t Zijn lafaards die misbruik maken der zwakheid van onnoozele oj zieke menschen. MARCHIENNES't Get 1 der slachtoffers door 't springen van 't jachtwiel is 36. Men had vergeten degenen die gekwetst naar buis zijn geloopen en aldaar ziek en zuchtig liggen. Er zijn 8 dooden. De ramp had plaats,woensdag ten 6 ure, juist als de aardbeving Italië schommelde en schokkelde. ROUX. Er zijn daar groote Spiegelfabrieken; want de Wa len hebben groote en veelgeldopbrengende Nijverheden; in een Spiegelfabriek, een der pilaren, waartegen een groot getal spie gels leunden, is gevallen; verschelde ander pilaren vielen neêr en voor ruim 40,000 fr. spiegels wierden verbrijzeld. BRUSSEL. Een Moeder is aangehouden een marüter die haar kinderkes ait stelen zond; als de kinderen thuiskwamen zonder veel buit, kregetzij slagen; hadden zij veel, de genever- flesch floreerde. Er zijn och molsters in de wereld. BRUSSEL. In St Jais Gasthuis te Brussel is 'ne zieken ge vonden, die gansch becronken was... Hoe is dat mogelijk, vraagt men, in 't Gasthus zich kunnen bezuipen? Een agent van assurancie, slimmerk van eerste klas, was te Brussel met feld en had ereenige ucn geloopen met een mammezel straat- wijl, die hem van zijn £cld 5oo fr. beroofde, De agent van as surancie is zijn beklag gaan doen bij de Policie. - Nu zou 't willen blijken dat Kiekens, de dief aer 100,oso fr., vroeger nog te Laken gestolen lad, bij zijn geburen B., in 1881, mer kelijke sommekes. Schlder Kleykens zit vast. IXELLES; - Miaadig liep er ia dat voorgeborgte van Brus sel eenen razenden honl, 'ne grooten bliksem, die 'ne feilen schrik veroorzaakte. Op des steenweg beet hij een kind, en is dan afgemaakt door eenen gardevil. Die hond was razig. MOORD TE VERREWINCKEL In den nacht van vrijdag tot zaterdag is te Ghencs'us-Rhode met een bijl doodgeslagen de pachter Louis De Dobbeher, zoon van den Burgemeester. De misdaad is gebeurd een halfuur van de plaats waar de weduwe I Chantrain zoo wreedaardig wierd vermoord. De Dobbelaer had met zekeren De Loor die iroor hem hoornen kapte, den avond doorgebracht in een herberg. Rond drij ure 's morgends (1), Dobbelaer wilde naar hus gaan, nog een half uur vandaar en zegde dat hij een zijner oudj knechten ging opkloppen, om meê te gaan. De Loor zegde cat hij niets te vreezen had van hem; Dobbelaer bleet bij zijn besluit eu De Loor begon te twisten. Toea Dobbelaer aan 't hus van zijnen werkman klopte, kreeg hij eensklaps twee gewedige bijlslagen op zijn h®ofd, dat hij gansch bebloed in den graiht neêrviel Juist was de opgeklopte werkman beneden ea DeLoorriep Kijk! ge ziet deze bijl 1 Ik heb te door iemand doei kussen En nu, vaarwel, men zal mij niet meer terugzien! Vflgens de geruchten zou De Loor te St-Gillis geweest zijn, met veel bankbriefkes en stukskes van 5 franken Dobbelaer had loomen verkocht en geld ontfangen. 1 De moordenaar is 35 jaar,hj heeft vrouw en kinderen, en leefde J gescheiden, Dobbelaer is 3 jaren oud Zaterdag was Van Loor te Brussel; in d'herbergen der Hoog 5 straat heeft hij veel gedroiken. Later, nog drinkende ia een l herberg van den Zavel,vertelde hij dat hij aangerand was en 'ne mensGh had gedood De ?olicie werd verwittigd en snoof er j achter, toen rond lure ie officier Tayaert in zijn Bureel zag f komen een houtakker, weken verklaame zich te komen gevan jj gen geven Ik ben aangeand geweest op de baan van Verre j winkel, door twee manske-els, zegde hij, waarvan ik eenen met mijn bijl heb doodgeslagei. Van Loor is in 't gevang geboren, 5 en hij zal er waarschijnlijk in sterven. LEUVEN. Een schrkkelijk geval te Lorabeeck. Een jon- geling had gelot en was eruit; 's anderdaags ging hij eenen jj boom snoeien; er breekt tenen tak, hij valt en is dood Zijne reeds zieke moeder, mer kan denken in welken toestand zij veikeert. ANTWERPEN. In ie groote suikerrafflneerderij van M. Meeas werkten zaterdag ten 7 ure 's morgends 4 werklieden in j den put waar de stoom ontlast wordt; door 't springen eener kuis is de stoom eringekomen en zijn de werklieden schrikkelijk verzengd en verbrand; 2 verkeeren in doodsgevaar, o. a. een vader met 7 kinderen; deslachtoffeis zijn :Petrus Brogman, oud jj 38 jaren van Waasmunster en te Deurne wanende; Amandus Van de Weyer 5o jaren van Berchem; Louis Bonaventureöo j*ar> geboren te Alveringhem; Jan Van Bessem, 26 jaar, van Krynen en jongman de Polieie kwam voor uitzettingen van Pachters; de Pachters verhinderden dit wei'k; de Policie schoot en er bleven ver- seheide zwaargewondden. Zestien Lotelingen uit des Elzas waren naar 't Franseb gaan feest vieren, staken een driekleurig lint aan hun frak; 's avonds, onbewust ze komen weêr op Elzassers grond, worden door de Duitsche Overhe den gezien en in 't kot gesteken. 't Riskeert erg opgenomen te worden. Te Kettering, in Engeland, is in de rijtuig makerij Percival de ketel eener zaagmachien gesp rongen; een gast dood, een leerjongen dood en verscheide leerjongens ge kwetst. Twe® benden smokkelaars zijn in Zwitserland van een slechte markt teruggekeerduit smokkelen gaan. 's nachts; overvallen worden van eenen sneeuwstorm een der smokkelaars dood; 6 andere de handen en voeten ver- vrozen. Te Tudderen, bij Si tard, is vermoord gevonden een ouderling van 70 jaren, Schörgens genaamd. Te Heerlerheide is vermoord Leo Hamaekers, oud 60 jaren. Hij leefde gescheiden van zijn vrouw.... Slechte papieren! WRST-VLAANDEREN. Vrijdag is te Ledeghem 't hofste- deken afgebrand van Evrard Dnraoulein. Oorzaak onbekend. Niets was verzekerd. Op 7 November 86 was 't pachtgoed van den schoonbroeder van Evrard insgelijks de prooi der vlammen geworden. Zondag ten 5 ure 's achternoens, te Rousselare in d'Upst- straat, twee heerea kwamen gereden in eenen tilbury, toen hun schot was zoo groot dat zij peerd en voitnur lieten liggen en naar een herberg liepen, om er verzorgd te worden. Te Hondschoote is de barak van den fooreman Van Cane ghem afgebrand, juist risiko als 't Publiek er niet was. - Te Gits, de werkman Joannes Verbeuck, was zoo dronken dat twee geburen hem moesen naar huis leiden; ze legden hem daar neêr in esn stalleken, 's Anderdaags was hij dood Beweging van 'nen Dronkaard. Beginnen ze al te laiberen? zei de zoon uir een herberg tegen zijn zusterken.. die juiste van huis kwam, om te weten hoe 't jmiste stond met de zatlaps die er nestelden. Ja, ja ze t> was 't antwoord zoo rap als de wind De Wit ten heelt daar juist ommegetuimeld in den bolletrog met zijn pooten in de lucht, bij schravelde hem ©p, en hij stekte toen met zijne muile tegen den tnnur, dat 't bloed uit zijn neuze speitte. De overheden van Sparte hadden eens een dronken slaaf ten toon gesteld, om aan iedereen afschrik in te boezemen voor die walgelijke ondeugd. Vau waar komt dat monster? zei het volk. Het ziet er uit als een mensch, maar het heeft min gevoel dan een redeloos dier. Als wij hier geen school beginnen, schrijft men f-ns uit Michigan, dan zullen de meeste Belgische en Rollandsche kinderen na 2o jaren voor den Lieven Heer verloren zijn. O, als U eens zondt weten, wat groot goed deze school zoude doen, U zondt deze groote zaak in uw blad aanbevelen en ervoor inzameling houden. 3de Lijst. Opbrengst der vorige lijsten fr. 18,10 M. J. V. L. Aalst, 1,00 1 M. D. M. jIoo Uit Aalst, een Minnaar der Kathelieke Scholen, nu vooral in dezen tijd 2 00 M. Ad. B. Aalst 2,00 M. R. 2,00 M Fl. Lievyns, scheenmaker te Etichovo 1,00 Nog 75 c. van A. V. te Asteae, om vuor altijd van de Vrijdenkers en van hnn onderwijs verlost te zijn o,?5 M. Gast. Impons en zijne Moeder, Gent 1,50 Een Werkmans vriend van Schaarbeke Aalst 1,00 BUITENLANDSCME RAMPEN EN ONGBLUKKEN. Te Deerra, in Ierlaad, graafsehap Leitria, ia èr tusscken Boeren en Policiemais een bloedige samentrefing; geweest; door Th, Redant, Nieuwerkerken. Parys, a-t 7ber 1885, <o ure 's avonds. Beste Vader, Broeders en Zusters, Ia Vlaanderen Vlaamscu, roept men zoo dikwijls uit, en al hoewel ik hier in de hooldstad van Frankrijk ben, wil ik u nog Vlaamsch schrijven. Na neg'ecnige kleiue zaken, voor de reis in Brussel geëindigd te hekken ea eene schoone leest ia Scheut, ter gelegenheid van ons vertrek, door onze jongere Medebroe ders gegeven, bijgewoond te hebben, zijn wij maandag om 7 1/2 ure van den morgead uit Brussel (zuid) naar Parys getrokken. Om 12,3o van denzelfden dag kwamen wij in de groote hoofd stad toe, zonder de minste moeielijkheden gehad te hebben aan de douanen, welke wij bij Quiévry moeten ondergaan hebben. De Statie van Parijs is bijna zoo iets gelijk de groote Statie van Brussel, nogtans het uitwendige is veel schooner. Zoodra wij in' Parijs toegekomen waren, zijn wij direkt met pak en zak naar ons hotel gereden, wiens naam is Hó'.el du bon La foa- taine en dat een z er goed Hotel is. Na ons een weinig opgerui »d tehebben op onze kamer, trok ken wij de eetzaal binnen, want het was reeds één uur en wij hadden bij de vijf urea ra?t den expres gereisd, 't W.lde lukken dat wij eenen heer voor reisgezel hadden, die reeds vijf maal de reis naar China had gedaan. Na het ontbijt genut te hebben, trokken wij de vermaarde stad in Wij gingen eerst en vooral de zaken verrichten die ons door onzen Zeer eerw. Overste van Scheut opgelegd waren. Wij trokken dus naar het klooster der eerw. Paters Lazaristen die ook verscheidene Missiën hebben in China. Zij ontvingen ons met de grootste goedheid. De Eerw. Pater Procureur, die ons geleidde, was reeds vier jaren in China als Missionnaris geweest. Wij hebben bij de lerw. Paters Lazaristen het lichaam gezien van den H. Vincen- tius d Paulo, dat maar <»ens 's jaars te zien is, te weten op zijne» Feestdag. Wij hebben daar onder anderen nog gezienden re genscherm van den H. Vincentius, zijn Soutane, zijn mantel of kapot, den steen van den autaar waar hij heeft Mis opgedaan; de Soutane en ren album van Pius IX; de Surplis van den Pas toor van Ars; en veel andere kostelijke gedenkenissen te talrijk om ze te melden. Van daar zijn wij vertrokken naar het Seminarie der vreemde Missiën, waar wij twee Vlaamsche studenten gevonden hebben uit West-Vlaanderen; zij hoopten ook in 't kort naa: de Missiën te vertrekken. Wij hebben daar de zaal, gezegd Salie des Matryrs, kunnen bezichtigen. Zij is geheel in 't rood behangen e» bevat de verschillige pijn- tuigen ketens, messen en andere moordtuigen waarmede veel Missionnarissen van de Sociëteit der vreemde Missiën gedood werden. Dit zicht, verre van den iever te verkoelen, geeft meer en meer moed om voor God te werken, Na eeaigen tijd in het Seminarie overgebracht te hebben, gin gen wij de stad va» Parijs bewonderen. Oh welk gewoel 1 welk gerijdselBrussel met Parijs vergelijken is waarlijk maar een dorp. Om zoo eens alles te zien te land eu te water, waagden wij eersteen uitstapje op de Seine Wij trokken zco naar de schoone kerk van O. L. Vrouw, de hoojdkeik van Parijs. Wij beklom men dus eenen van die stoombooten die met honderden de Seine doorkruisen en daarom les tnouches de Ia Seine ge noemd worden, en vaarden voor fr. o,.o eene halve uur verre; tot aan de Kerk van O. L. Vrouw. Dit uitstapje is waarlijk de moeite waard. Wij hebben onder zes of zeven bruggen ge- vaard. 't Is waarlijk prachtig zouden de Hollanders zeggen. Maar hoe schoon is Onze Lieve Vrouwkerk! Zij trekt wel op de schoone St Gudulakerk van Brussel, met hare twee schoone torens, en is in echt gothiek van de 13* eeuw Wij hebben in de kerk den predikstoel bewonderd, van waar al de groote Predi kanten Lacordaire, P Felix enz. die wonderschoone sermoenen tot het volk spraken. Spijtig is het dat wij geenen tijd hadden om den schat van die schoone kerk te bewonderen, want die is 't zien waard. Van de Kerk van O L. Vr. zijn wij gegaan tot tegen de Sainte Chapelle wier toren teenemaallangs bulten verguld is. Dan, naar het paleis van dc Lourre, waarin men bijna niets anders ziet dan museums en dat ten minste zoo lang is als van aan de Kerk van Nieuwerkerken tot aan den Molen. Rechtover dit paleis vindt men de groote magazijnen van de Louvre. Dit is iets anders als Thiery van Brussel. Deze magazijnen hebben voor de vitrien*n eene gaanderij, die ten minste door 80 ko lommen ondersteund is, cn wel 7, 8 en misschien wel tien keeren grooter is dan Thiery. Daartegen staat het groot Ko ninklijk paleis, dat wel va» t dorp van Nieuwerkerken, tot aan het hof van M. T'Kintlang is, (va« 7 tot 10 minuten gaans), en zoo in zijn vierkant. Binnen dit paleis is een schoone» hof met faandesijen omriugd, waarin bijgeeae anderen dan goudsme- eB wonen. Het is daar in bet hotel du Palais Royal dat wij om zes ure(op ons Parijsch) dineerden. Na ons noenmaal trokken wij naar het kwartier van den H. Antonius, waar ds Vlaamsche Kerk staat en bijna al de Vlamin gen bijeen wonen Wij zijn er in de paironagie der Vlamingen geweest, waar er meer dan vijftig vergaderd waren. Na daar veel vermaak genoten te hebben bij de ieverigeVlaamsche gees telijken die wij kenden, zijn wij om half tien 's avonds naar Ons hotel teruggekeerd. Wij deden nog een vermakelijk praatje, over 't gene wij ge zien hadden, en trokke* stillekens naat Verapa. Morgen 22 dezer, vertrekken wij om half tien 's morgens uit Parijs, naar Lonrdes, Wij hopen er woensdag 23, om 5 ure 's morgens aan te komen. Dus bijna '24 uren op den trein te zitten. Biijft ons altijd indachtig, ik zal niemand van u te Lourdcs vergeten. ('t Vervolgt.)

De Werkman | 1887 | | pagina 2