Rampen, Misdaden Ongelukken. IJperen, I Reis naar Oost-Mongoliën, I v' T'Aalstïs zaturdagop de Veemarkt een Dochter van Schaar- beke bestolen voor n fi... 't Is op te passes overal en altijd... Te Gent, nu zeggen ze dat Ferar de grouwzaamheid van zija schelmstuk begin in te rien. 't Nawee volgt altijd op de zonde- Hij had maar beter op te passen; nu zal 't gevang zijn woning zijn... C'est 5a, is dat dankbaar zijn Te Farciennes, 'ae vent van Pirauchamps die tot 5 jaar gevang veroordeeld was, voor deelneming aan den oproer en die genade had gekregen, nu heeft hij een moordpoging gedaan... Te Bergen, die groote diefte in de Bank is nog niet uitgekomen. De bedienden wor den scherp onderhoord; Te Brussel, nog niets over de diefte der 75,000 fr.; te St Amands is een weduwenaar met 10 kinderen aangehouden, benevens zijn dienstmeid. Eerlijk duurt langst, en die slecht leeft, geraakt in onrust, scaande en opspraak... 't Is ongeloofelijk welke angst en verdriet er od een slecht leven volgt. Durf ien ze spreken 1 Te Kortrijk op den Prijskamp van Hoornvee, zekere Remoi Leo vau Dessel gem, terwijl hij in't Slachthuis rondwandelde en't vee bezich tigde, voelt al met eens een hand in zijnen zak gaan. Zich om- keeren en 'ne vent vastgrijpeu die nevens hem stond, een welgekleedde vent, dit was zijn eerste gedacht. De boer was zijn neurze met geld kwijt, 750 ff.; de vent wierd onderzocht en had niets;... was hij de dief niet? of had hij 't geld reeds kunnen overleveren? Men onderzoekt. T'Antwerpen is er weêr een moordpoging geweest in een otgeldanshuis; t is altijd in zulke en in nog slechtere herbergen dat die bloedtooneelen geschieden, zekere Heyselbergs, 22 jarea oud, pas uit 't gevang fekomen, heeft zondag nacht de dochter Marie Harens bijna ood^eschoten, en poogde daarna zich te zelfsmoorden... Ze leveren spel en enkost aan de Justicie, die mannes van den Vrijdenkersboel. Te Gent heeft de moordenaar Ferar ge vraagd om zijne Moeder te mogen zien. 't Arm droef schepsel! wat moet ze reeds afgezien hebbenl... En alles door die ondeu- fmdheid Op Pascben te Gent in een kaberdoesken aan de rijdagmarkt was geharrewar en twist; de ketel ziedende soep wierd geaomen es gegoten over zekeren Deneef uit de Pla taanstraat, 's avonds wierd de patient per vigilant naar huis gevoerd en maandag moest hij voor zijnen Tweeden Paasohdag naar de Bijloke. Nog te Gent, op Paschen,ten 4 are nanoen, zekere Gust Bucqei wilde op Jen rijdenden tram spiingen, struikelde, viel en wierd aan den arm gekwetst, zoo erg, zegt men, dat hij zal moeten afgezet worden. BUURTSPOORWEGEN. Wij hadden 't gevreesd, waar achtig; er zijn te veel schurken in de wereld; de banen zullen moeten bewaakt worden, gelijk op d'ajzeren wegen; alle half aren iemand aanstellen om surveillance te houden en 's mor- gends'e konten zien hoe alles staat.Ze verzekeren dat tusschea Gent Soraergem reeds 8 pogingen zijn geweest om dea stren- weg-convoi te doen van de rails loopen. In de plaats van het Gouvernement,'k zou onmiddeiijk steenweg-bewakers beaae- men. Er zeilen weêrai menscheu bij leven. Ja, 'k zoü dat doen. ZEERAMPEN. 't Heeft er d'ander week nog al schrikkelijk gegaan, in de Noordzee. Om een gedacht te ghebben wat een zeestorm {is, ge moet op zee geweest zjjn; daar kan de "Wind zijnen loop halen duize:;de uren ver, zonder tegengehouden te wordeu, over een diepte die niet kan gepeild worden, en soms vliegen de baren zo# hoog als een hnis van vjjf stagiën. Men ziet t'Antwerpen, t'Oostende, te Gent. zeeschepen zoo groot als een markt, zee schepen gelijk wij er leeren kennen in de Reis naar China, ea die kolossaio stukken worden opgeheft en gezwalpt als mootschelpen. Zoo was d'ander week, woensdag, de Noord zee in grimmige woede 49 visscherssloepen waren in zee gegaan; veel zeeschepen deden de reis op de onpeilbare diepte; eensklaps brak de storm los en ging over tot een schrikkelijk tempeest; van de 49 schuiten konden er maar 26 dien avond in d'have van Blankenberghe komen en d'an der dobberdon tnsschen leven en dood, de visschersfamiliën in den diepston angst latende.De groote Noorweegsche Drie master Resolut wierd, na lange sFngermgen.op Steenhoofd, 300 meters van 't vaste land in stukken geslagen; van verre atond een hqgendo menigte dit bange schouwspel af te zien; wierd dus in stukken geslagen en de 11 matroozen kleston zich vast aan de brokkelingen van 't schip. Van alle kanten snelden moed'ge mannen t'hunner redding, ja 30 man uit Hejst stelden hun leven te pande; 9 van de 11 zijn gered de kapitein en een matroos moesten aanstonds naar 't Gast huis overgebracht worden; de twee verdronkene zijn 21 a 19 jaren. De driemaster had in Antwerpen hout opgeladen voor Noorwegen. Een ander Noorweegsch zeeschip heeft sehipbreuk geleden boven Knocke. Oostende leverde ook grouwzame tooneelen; de engelscho tweemaster Saphir, met gerst geladen voor Antwerpen, wilde Oostende binnen; doch de zee wierp baren zoo hoog als een stadhuis en 't schip wierd tegen de houten staketsels in stukken geworpen. De Lijfboot van Oostende snelde aanstonds in zee en kon de manschappen redden, bij middel van lange koorden. De dap pere matroozen hadden veel te lijden; een hunner, de ge naamde Smagghe, een zeewoif, de koorde met welke hij gebonden was, geraakte los; hij viel in de razende golven men vreesde dat bij tusschen schip en stakketsel ging ver pletterd worden, doch hij wierd gelukkiglijk uit dien akeli- gen toestand omhoog gewipt. Hetgeen de zeelieden en visschers op dien storm van 24 uren hebben afgezien, is on beschrijfelijk; en de tijdingen wachten lang van te komen dikwijls de sehuiten zijn verre vandaar verongelukt; men vreesde dat 3 Blankenbergsche schuiten met man en muis vergaan zijn. DlKKEBUSCH. De Veldwachter aldaar heef*.ontdekt dat zekeren Bouch«, werkeDde bij Pachtnr Hoygebaert, 23 jaar, een i penitente dief is, twee groote dieften gepleegd heboende in Juli 86 te Vlamertinghe, ten nadeele der weduwe Berlamont en op d'hofsteê Coene ten nade»ie van den peerdenknecht Van de Venne en van werkman Dehuysser. Bouche heeft daaren boven wel 15 dieften gepleegd te Dikkebusch. BRUGGE. Op Witten Donderdag, een vrouw uit de Gan- zenatraat. ia gaan aanklacht doen over haren zo#n, van wel ken zij mishandeld wierd. Ze bloedie nog, in 't paleis van Jus ticie komende. GENT. De dokwerker Victor Wiemer is donderdag nacht d. v. w. in 'truim van eenen stoomboot gevallen en was dood gezeid in de gazetten; doch ten onrechte; Wiemer is 'ne vader van 8 kiaders ea woont in de Spadestraat; niemand weet hoe hij verongelukt is... Vooruit speelde hier weêr den dwazerik met tegen de bazen van 't schip uit te valles; die heeren hadden geen de minste schuld in de ramp en hebben den zieke op hun kosten vaderlijk doen verzorgen... Vooruit is toch niet ge machtigd de rampen te beletten, AUDEGEM, bij Aalst, die schoon Parochie, d'ander weck Donderdag er was op de Brug een rail in stukken, 's nachts ge beurd, en gelukkig dat de neersrige bedienden het zagen voor den eersten trein,of er konden daar groote malheuren zijn. W1EZE, 12 April 1887. Zaturdag van de verleden week is aan het Sas van Wieze het lijk opgetrekkes van eenen mansper soon Het was reeds in staat van ontbinding. De lijkschouwing werd gecaas door Mr D Muylaert, Doctor te Wieze. Op het lichaam waren gfene sporen van geweld te zien. Hij was nog ia het bezit van 29 centimen, eenen paternoster, tabakzak, een slecht mes (Liereman) en eene pies Hij kon van 46 tot 5o Ja ren oud zijn en reeds wel 2 maanden in het water liggen. Des avonds is hij uit de stalling van het ,Sashuis weg gedragen naar bet doodhuis van Herdersem. Tot hiertoe nog niet gekend wie het is. Dezen morgend omtrent zes uren is er brand ont staan bij M. D. Muylaert, Doctor te Wieze. Dank aan spoedige hulp door eenige onversaagde Wiezenaren, is de brand kun nen gebluscht worden. Het moedig zoontje van den brouwer P. J. Vanroy besteeg het paard van den Doctor, en weg als den bliksem was was hij naar Gijseghem om de brandspuit, doch is men den brand meester geraakt en terug naar Gijseghem kun nen loopen, zeggen dat men de spuit niet noodig had. Wieze is slecht ingespannen, noch spuit, noch eemer, noch brandha- ken. Had het huis eens moeten afbranden, de Kerk had gevaar geleden. M. de Pastoor zal met schtik aan den Autaar gestaan hebben want een misdiener was gedurig buiten te zien en dan weêr binuen. ROESELARE. Slechte scholen, slechte watten D« wereld in oproering zetten. De wereld in oproering zetten, veel jonge deugenietea hedendaags, overal; g'hebt daar die moord te Gent gehad en na te Roeselare bij den voerman Reynaert, de schuur in brand gesteken door een nietdeug van 14 jaren, die reeds verscheide reizen voor 't Korrektionneel was verschenen; de voermans vrouw liet bijna haar leven in dien brand; ze liep zien en viel neêr in den stal, haren asem afgesneden. GRAVENBRAKEL, Braine le Comte. Victor Blanpair, se dert 3O jaren achtbaren Postbediende, zaturdag te middernacht ging hij de brieven uit den trein halen en wierd tusschen 2 waggons doodgepletterd. 52 jaren, laat een weduwe en 8 kin deren. Men zegt dat Minister Van de Peereboom voor zulke gevallen't hert van'ne Vader heeft en hij haalt er eere van! Blaupair had twee broêrs machinisten op de treins en alle twee zijn er verongelukt. - - .■--'.JBSE BRUSSEL. De familie Pietfort, 8 leden, impasse der Es' cargote, gelijk z'hetin 't fransch noemen, had smjboonen geëe- ten, hij misgreep in Soda gezonden, 's Nachts, Vader, Moeder en kinderen viele» in zware ompasselijkheid. Men liep den Docteur hales. Dank aan spoedige hulpmiddelen wierden allea gered, beha ve de Vader, voor wien er nog vrees was. - Ia de Wetstraat, II7, is zaterdag «acht tusschen 2 en 4 ure gesto len bij den Uadernemer M. Hotta, langs de kelderkeuken in gekomen in eenen nieuwen bouw, den hofmuur overgeklefferd en al 't zilverwerk gestolen, benevens lijnwaad. De dieven had- dea lepels en fourchetten ia stuiken gebroken, om te zien of 't echt zilver was Ook al gasten die met dea Pascben niet bekommerd zija geweest. MOORD TE BERTHEM, bij Leuvea: De schoenmakersgast Willem Peeters liet de dochter niet gerust uit d'herberg CONGO. Peeters uit 't leger gejaagd, is een nietdeug; hij zit nu gevangen als moordenaar; volgens hem vroeg hij aaa die dochter 60 c. ze gaf er maar 32; daarop zou hij eea wapen ge nomen hebben en haar, per oegeluk, doodgeschoten. Doch er zijn getuigen die zeggen dat hij savonds 'twapen getoondhad en dat ae moord op voorhand moet beraamd geweest zijn. De moord gebeurde ttn n ure 's nachts; de eenige getuige was een kind van 10 jaren dat hij de stoof in slaap lag. ANTWERPEN; Ei, e«n majoor van 't voetvolk, ge moogt aw hand kussen van dankbaarheid Hij reed zondag ach teraoen u.t; tusschen Hoboken en Wilryck, de barreel was ge sloten; 't peerd, will en mal zijnde, sprong over d'eorste balte en botste tegsa de twetde, aoo geweldig, d.t het dood bleef op den slag. De majoor was maar licht gekwetst, doch erg ont steld... En wie en zaa 't niet beleven; de Katholieke Kringen komen er te samen en zullen dees jaar bijzonderlijk handelen over de Sociale kwestie, on der Voorzitterschap van M. Woeste. De Werkmanskwestie zal er besproken worden, gelijk te Luik op 't Congres, in den waren goeden zin De werkende klas moet geholpen en beschermd worden; de oude Gilden en Vereenigingen zullen herleven; g'heel de wereld door, is er een groote beweging; in Amerika zijn de Ridders van 't Werk ontstaan, de Rid ders van 't werk; in Duitschland heeft men de Christene Socialisten en Belgenland zal ook voor zijn werkvolk zor gen. Want aan't hoofd van allen zien wij den Paus van Roomen, die gedurig herhaal 1, dat er liefde en Broederlijk heid moet zijn in de wereld, dat de werklieden gelukkig knnnen zijn in hunnen stand, maar dat de hoogere klassen op vaderlijke wijze moeten handelen... BUITENLAND. Te Doriguies bij Donai, zijn afge brand de magazijnen de groote wolkammerijen Delattre. In Frankrijk, #p de jaarmarkt van Ajen, arrondissement Brive, er waren daar machtig veel stieren, oss#n, koeien en eensk'aps kwam er schrik onder, en ze sprongen 't Volk in. Er volgde een onbeschrijfelijke wanorde; 2 dooden en 50 gekwetsten. Pranr.ini wordt gedurig ondervraagden heeft er zich al ingeklapt; doch hoe en met wie eigentlijk de moorderij is gebeurd, dit weet men niet. Er gaan jugen in alle richtingen ten enderzoek en meest naar slecht huizen, want 't is daar dat die chenapans en moordenaars hunnen optrek houden. Die zich onder den draf mengelt, wordt van de verkei s geöeten. - Te Freiburg, Saxen, is een fabriek van Nitro-glycerinein de lucht gesprongen. Te Roomen, de hoogleeraar Jacobus Cunepa was bezig met nieuw gerief te plaatsen voor de Chimie; een dor steunsels brak en de hoogleeraar was verpletterd en dood. Te St Petersburg, zekere Iwan Kramskei, bekend als een der grootste schil ders van Rusland, was aan 't schilderen, een portret; ter wijl de figurant voor hem zat en zij beide aan 't klappen waren over de kunst, de schilder viol en was dood; zijn slagader gebroken. In Amerika, op don ijzeronweg Pitts burg-Colombey is 't ontdekt dat een groot getal bedienden dieven waren. Reeds voor een millioen hadden ze gestolen; 46 bedienden zitten vast... Amerika is 't Land der wonder bare zaken. D'aader week op de Blackfiars Brug te Lon den, een arm hedeles, heeft haar kind van 7 jaren willen in 't water werpen. Op korten tijd zijn in de straten van Madrid 17 moorden gepleegd, 17! en allen op dezelfde plaats, door 't zelfde wapen getroffen! die oude Vlaaaische stad van West-Vlaanderen, 15,800 zielen, IJperen, vermaard door zijn oude, schoone Kerk, en zjjn uitgestrekte lakenhallen, IJperen zal zaturdag en zendag- groote Dagen door Th. Redant, Missionnaris, Nieuwerkerken. 1 j Adeu (Arabië) 7 October 1855. Den 2 October, zoo als ik u in mijnen laatsten brief gezegd j heb zijn wij te Port Saïd gekomen. t Het was juist de verjaardag mijner geboorte, en zoo stillekens aan wierd ik dien dag een jaarken ouder; 25 als 't u belieft. Reeds ep eenigen afstand van Port-Saïd kwam ten Egyp tische Stoomboot ons te gemoet, al teeken gevende metFicht dat wij moesten stil bli|ven. Op onzen Pei 'ho deed men met fakkels van op den mast ook alle teekens die zeer weinigen van ons schip verstonden. Deze Egijptische Stoomboot kwam ons laten weten dat wij in de haven van Port-Saïd niet mochten aanlanden omdat wij van Marseille kwamen, waar de cholera heerschte. Wij zouden dut eene quarantaine moeten doen hebben. Aanjand komen of afstappen mochten wij dus niet, omdat wij den cholera in Egypte zouden knnnen brengen hebben; en zeggen dat er op ons schip geen de minste schijn van was; ja, dat er nog gezondheii te koop was. Te Port-Saïd begint het groot en schoon kanaal van Suez, dat de Middellandsche aan de Roode Zee verbindt. Eertiids,'t is te zeggen over I5 of 20 jaren, kon er geen schip van Europa in China of Indië geraden zonder geheel Afrika rond te varen. Men wint van twee tot drij duizend uren in, langs dit kanaal. Wij gingen wij te Port-Saïd de haven niet binnen, en trok ken reelat de vaart in. Daar wierd het anker geworpen te midden van 't water. Onze brieven wterden er afgegeven. Wij deden daar ook kolen en eetwaren op. De kolen wel 10 12 dubbele wagons, wierden ons door twee stoomtrekkers op schuiten gebracht. Op een twee drij kwamen ei ten minste honderd Araben, 200 zwart als pek, met eenige kleine bootjes toe. om de kolea vaa de groote schuit in het schip le brengen Op 4 uren tijds was alles opgeschept. Die honderd Araben hielden rond ons eea helsch lawijt Van den anderen kant van ons schip waren et verschillige andere bootjes die ons. 't is te zeggen, den com missaris van ons schip hunne waren kwamen aanbieden: Schoone groote visschen drie keeren grooter dan eenen kabil- jauw, Egyptische ajuinen, (die mij het land van Aalst herin nerden,) Citroenen van Egypte, die hier teenemaal groen zijn, (zij worden naaar geel als zij half uitgedroogd zijn, zoo als men ze in België verkoopt), appelen, meloenen, en andere eetwa- ren. Wij hebben bier ook in 't begin van het Kanaal eenen groo- ten biuiavisch (Marsoain ia 't fransch) rond ons schip ziea zwemmen; misschien het een of ander van ons vragende. Hij kon wel drie of 4 meters lengte hebbtn. Te Port-Saïd is een pater Capaciea op ens schip gekomen; hij vaart mede tot in China. Van dcStad Port-Saïd kan ik u niets vertellen, vermits wij er zeer weinig kunnen van zien hebben. Men kan tcch bemerken dat het er zeer heet moet zijn, want al de Europ:anen dragen er eenen zonnescherm. Wij waren dus om 5 ure van den morgend in Port-Saïd toegekomen .reeds om 10 ure van den zelfden morgend gaf onze Commandant teeken dat wij vooruit moesten. Wij trokken dus het kanaal van Suez door. Dit kanaal heeft rond de 27 uren lengte en 3O tot 40 meters breedte. Het kan aan de grootste schepen (den doortocht toela ten. Nogtans de zeeschepen kunnen er maar een voor een door en daarom zijn er alle vijf uren statiën waar het kanaal breeder is en dieper om elkander te laten doorgaan. Deze statiën zijn aan elkander door den telegraaf verbonden; zco dat men op tijds altijd weet wie. eo wanneer men aan die statiën moet blij ven wachten. Van tijd tot tijd loopt dit kanaal door broeken of moerassen die, als hel hoog water is, teenemaal onderstaan en dan aan eene zee gelijken; en bij laag water droog staan en dan dorre en zandige woestijnen uitmaken. Op geheel den door tocht van het kanaal, dus 27 uren lang, hebben wij op de twee oevers, zoo ver als onze oogen konden diagen, geen pijltje groen gezien. Altijd zand. Hel is door die woestijn dat Onze Lieve Heer met zijne Lieve Moeder en des H. Joseph voor den wreeden Herodes de vlucht moest nemen. Somtijds zagen wij er den wind het zand opnemen dat als eene zwarte wolk of gelijk een onweder boven de aarde bleef hangen. Desniettegenstaande stappen eenige karavanen Araben met hunne kemels door dit dor en heet zand gerust voort. Om 6 ure 's avond bleef onze Pei 'Ho te midden van het ka naal liggen om daar te vernachten, want des nachts vaart men er niet op. Des anderendaags, 2 October reeds om vijf ure 's morgends liet men onze Pei-'Ho los. Wij moesten nog i3 uren in 't ka naal varen vooraleer wij in Suez kwamen. Den 3 October om 5 ure van den namiddag kwamen wij in Suez. Nog altijd wapperde eene geele vlag boven ons schip, aandui dende dat wij van eene stad kwamen waar eene besmettelijke ziekte heerschte Wij waren dus wederom in Quarantaine en moesten op eenige minuten afstand van de kusten in de zee blijven liggen. Al degenen van Suez die met ons wilden spreken, moesten door eenen bediende van Egypte vergezeld zijn. Deze moest eerst bestatigen dat er niemand op ons schip ziek was. Dit ge zien hebbende,bleef hem nog op te letten of de bezoeker niets aanraakte van hetgeen ons toebehoorde. Suez is een klein stadje op 20 minu.en afstand van de haven. Al de huizen zijn bier plat van dak, zoo dat men er des avonds, als het begint koel te worden, kan op wandelen. Na een uurken wachtens vaarden wij voornit, de Roode Zee in. 't Vervolgt

De Werkman | 1887 | | pagina 2