99' C 'sSSS'S© Wlengelingskes Lessen va Opvoeding Parloir. W Een vermaard Doctor stierf al slapende en een vieze snaak zei daarop: 'lis dat de Dood van hem benauwd was; z'heeft liein in zijnen slaap meégedaan. Proficiat Ik wenscli a geluk, zei een genees heer lot zijnen zieke. Ha, M', M', dank u, zoodat ik zal genezen! O, dat juist niet; maar in de consultatie, hebben wij bevonden dat uw ziekte een gansch nieuw geval is.en als hel uitvalt na d'onlleding van uw lishaam, zullen wij uwen naam aan die zieklegeven. Frankrijk heeft 450 schouwburgen; in de wereld zijn er 632 afgebrand; binst de 15 laatste jaren 174 op 10 jaren van 70 lol SO, 1217 slachtoffers; en van 1881 tot 85, 625 dooden; op 135 jaren 6573... Dal is nog al 'non ibidem. Zoo slecht niet g--p:isd. Schoolmeester: Maar jongen, ge zijl te lui om dood te doen; gij hebt weerden grondigen dag niets geleerd; wat wilt gij dan eenmaal worden T De jongen: schoolmeester op wachtgeld wil ik worden, Meestereer staat alzoo eenen te I.... die 2200 fr. trekt, zonder iets doen; is er een gemakkelijker en een schoon- der leven Aardig uithangbord. Te X. boven een huis slaat in groote letters te lezen. P. Schriekens, verkoopt ezels gelijk zijn vader Op den Tribunaal. President: Weihoe, kerel, gij hebt de stoutmoedigheid gehad, des nachts in de kamer van M. X. l«dringen en zijn geldkoffer open te breken? Beschuldige. Maar, M. de President, toen ik den Iaat- sten keer hier voor u verscheen, hebt gij mij bekeven omdat ik zulks in den dag had gedaan: wanneer wilt gij dan dat ik werk? Toen Van Meeuwis onlangs eenen zijner vrienden ging bezoeken, kwam de hond hem toegesprongen en gaf hem eenen duchtigen beet in het been. Vrees niets, sprak de vriend, mijnen hond bijt nooit. Van Meeuwis sloeg met zijnen slok don hond dood. Vrees niets, zegde hij, ik sla nooit beesten. Een Keukenmeid (Socialist): Och, riep zij uit, wannoer zal de tijd toch eens komen dat er geen meesters meer zullen zijn en dal ik mij zal kunnen doen dienen i5d» JAAR. N° 757. 22 April 1887. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in Bareel of Winkels, 5 centiem, /oor g'heel Belgenland 2,50's jaars. Voor al de Landen van Europa, en voord'ander Werelddeelen, 4,50 's jaars, franco thuis. P DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. BERICIITEKES. Naar China reizen is kostelijk en lastig, doch voor de 2de maal geeft De Werkman kans om die reis te doen, zonder onkost en zonder moeite. In 't Nummer van heden is men aan de Roode Zee men geeft uitleg over de wonderbare verschijnsels in die zee hoe men op de zeeschepen den dag passeert: en men brengt u in Arabië, te Aden en Ceylan.... Die does Reisje volgt, zal kuunen meeklappen, als er gehandeld wordt van zee, van zeeschepen, van Afrika, Arabië en ander heete lan den.... 't Volk van Vlaanderen hoort gretig en eerbiedig het Verhaal zijner jonge Landgenoten, die hun leven opofferei aan de Voortplanting des Gelcofs. T'AALST, in't Wisselkantoor der Albert-Liénartstra at. aan denhoek van deo Hof van M. Jelie, is d'ander week een schipperinne van Veurne komen een aktie van loo fr. verkoopen; maar 't mensch wist niet dat die ak'ie uitgekomen was met 2oo fr.. te betalen in 19oo; dus.de Schipperinne heeft nog circa 60 fr. te goed. er is naar Vt urne geschreven en als er iemand vao Veurne dees berioht leest, hij gelieve het voorts te zeggen. D'UUBZEGENS blijven te koop onvernist. om ingelijst te weden. 0 45 c., gevernist met een haakske. om aan 'en muur t-: hangen. 0 55 c. Kleermaker. Is M. thuis? Meid. Neen, M. ontvangt vandaag niet. Kleermaker. Hoort-eens, Mieken. roept hem dus maar, van mij moet hij niet ontvangen; ik kom om be taald te worden. GOEDE RAAD. Ach, portier van do Statie, de trein is weg; we zijn te laat; wat zullen wij nu toch doen En de koeld antwoord was Te naaste keer wat beter I oppassen De kinders zacht aanspreken, met zachte en beleefde woorden gebieden en berispen, is het bij— (fzonderste middel om hun karakter zacht en mild te maken De Ouders mogen niet veel bevelen, maar altijd met. kalmte, zachtheid en ernst. De bevelen mogen niet veranderen,en eens de beve len gedaan, de gehoorzaamheid moet volgen. De j wil der kinderen moet van jongsaf geplooid zijn naar rede en naar waarheid. Als de kinderen reeds begrijp j hebben, breng in iiun versland dat straffen uwen plicht is, door God opgelegd en voor hun welzijn. In de opvoe- 1 ding der kinders moeide grootste eenheid heersdien. Wat de Vader beveelt, dat moet ook de Moeder willen wal de Moeder beveelt, dal moet ook de Vader onder- steunen. Het kind door de Moeder gestraft, mag bij den i Vader geen voorspraak vinden. De goed® opvoeding 5 der kinderen is een allergewichtigste zaak. J. B. de la Salie. Thans gelukzalig verklaarden Stichter van de Broe ders der Christelijke Scholen. Hij wierd geboren in 1651 te Amiens uit een oud Militair ouderlijk geslacht, In 1678 na groote studiën,wierd hij Priester gewijd. Kanun niken Doctor in Godsgeleerdheid uitgeroepen De hoog ste waardigheden der Kerk was hij te verwachten. Doch hij verliet alles om voor 't Onderwijs der Volkskinderen te zorgen. In 1681 was er een schrikkelijke hongersnood. Jan Bapliste de la Salie deelde alles uit wat hij bezat, ver kocht hel Paleis dat hij bewoonde, en hij. eèlman.ging in een huurhuis wonen. Hetzelfde jaar stichtte hij zijn orde van Schoolmeesters der Armen en hij zelve legde zijn klecrea van Kanunnik af en trok hel eenvoudig "ha bijt dér Schoolbroeders aan. In 1685 waren er reeds 66 Broeders; in 1686 bad er een algeineene Vergadering plaats. Dc gelukz. Jan Bapliste de la Salie heeftalles af gestaan en alles verlaten, den spotlach zijner Familie cn Vrienden op zich genomen, om den Onderwijzer enden Dienaar to worden jder kinderen van 't Werkende Volk. Hem zij lof, eer en dank Werkman, we ei/n hier met velen om U te spreken Des te beter, menschen, hoe groeteren hoop, hoe m®er leute, maar ieder op zijn beurt, elk gelijk aan den dijk. Werkman, hoe i 't nu in dc Wereld, serieus De wind is naar den Vrede gekeerd, achtbare Lieden; de Keizers en Koningen spreken zoo zacht als e#n stoelkes- zetsterrigge; hun mond lacht soetek®» en hun nand 3teekt vriendelijk uit: Ja maar, eol 't blijven duren Menschen, die de toestand kende, zou meester zyn van de wereld; de Rus zegt: Zwijgen is niet spreken, en dat en staat ons niet aan; daarbij, die wapeningen! dat de Landen zich ruineeren aan soldaten en kanons; g'hebt Frankrijk; de inkomsten zijn er 3 milliards. Ken groote som 3 milliards fr. Ja maar d'uitgaren zijn 3 milliards en half; elk jaar 500 millioen fr. te kort komen... Wat beteekent dat 1) 1 Frankrijk achlerutiboert Zekerlijk en de lasten zijn er sehrikkelijk zwaar; 500 millioen te kort; gaat daarmeé «aar de Yleeschmarkt zei de vrouw en z'en had niets in g'heel haren wereld dan een slecht plakkqt. Is 't waar Werkman, ligt Macharis ziek Ja, en ze spreken van hem te berechten... 't Zou voor ons een groot verlies zijn; sedert zooveel jaren is hij onzen bij staan den voogd; Macharis, Macharis, gij die daar ziek te bedde ligt, wy moeten n loven en o danken; wy hopen a nog te blijven behouden; in alle geval, ons zijn reeds vele Vrien den en Medehelpers door de Dood ontrokt; en wat waren hui; gevoeleas? Vreugd en Troost, omdat zij in den Opstel cn in de Verspreidinghadden meêgewerkt; wij werken immers met de zuiverste inzichten voor Vrede en Verbroedering, om brave Christelijke Familiën in de wereld te hebben; om de banden der Familiën te versterken, Ja, dat is een groote zaak Ons Wapen zegt alles, menschen, ons Wapen, d'hand van Heer cn Meesteren d'hand van Werkende* Man, ineen- gelegd door 't Kruis... Welnu, Macharis, gij lieve Vriend, die zooveel schoon brieven in de Werkman hebt geschreven, en altijd voor 't algemeen Welzijn, in deze moeielijke ston den, nu zult gij overvloedigen Troost en buitengewone Sterkte ontfangen; en wij zullen u gaan bezoeken. Werkmandoet hemals 'tu blieft, ons groetenissen, en ons wemehen voor etjn herstelling - Zonder mankeeren. Vrienden. En koe Is t in Aalst Och, 8tillekes, nog altijd veel Volk dat leóg loopt, of maar halve prókes thuis brengt; veel menschen hebben een droef bestaaui J n hoe is't met de Jonkheid Wij hooren dat er beternis komt in den toestand; elk roept tegen degene die thuis hun kosten koopen.en de Mees ters en den Armen beginnen er zichmeè te moeien; thuis ziju kosten koopen, zijn prée achterhouden, zwieren en 's avonds en 's nachts loopen, dat zijn immers wraakroepende stukken, die uitkomen op Ramp en Ongeluk, op onherstelbaar Ver driet. Eerlijkheid duurt langst; eerlijkheid en braafheid. Kn hoe is 't met den Fuschen geweest 1 Beloken Pasehen is gepasseerd 1 Ja, maar die nog niet effen is, er is immers tijd en ge legenheid... De slechte gazetten, de slechte schriften, die durven afgeven: Ga niet te biechten, zondigt maar op Durven se dat schrijven Ja, zoo ver gaat hunne boosheid en zij zijn de schuld dat er velen in de Steden leven als Heidenen, ja nog slechter; elk is krank en kamank; maar leven gansch afgescheiden van zijnen Eeredienstlgedurig zijn schuld zieDaangroeien!ge- durig geraken in meerdere verwerrelfrg van consciencie, ge zoudt liever zitten zonder kruis of munt, als in zulken toe stand. En gerust kunnen die menschen niet zijn; ze kunnen lachen en zwieren; ze kunnen gerucht maken gelijk een karre vol blikken buizen; St-Augustinus getuigt: Nooit heb ik meer afgezien dan ten tijde dat ik ongeloovig leefde; Lu- ther bezag al zuchtende den gesternden Hemel; Voltaire riep dikwijls uitIk heb een hellelevenen dan smeet hij t'huis alles in stukken! En Napoleon den Eersten, eens in een steéken komende, waar de meerderheid den Pa- schen niet hield, Napoleon I riep uitLaat ons spoedig voortrijden, want 't is hier een plaats van malledikse Daarbij, wij zien de Walen, wij hebben gehoord wat er overjaar gebeurd is; wij hoo ren dat Volk roepenNoch God noch Meester!.... En waarom? omdat ze daar vergeten dat ze Chriatene menschen zijn en in de lezing van slechte gazetten verslonden liggen. Werkman, spreken ze nog van den Landbouw te be schermen 1 Ö3S889 Ja, in de maand Mei gaan do projekten voor de lea rners komen; 111 Frankrijk en Duitschland is 't bewezen dat d'Inkomende Rechten het Brood niet hebben doen opslaan. Italië had over 2 jaar Rechten gesteld en ze gaan nu ver hoogd worden, 't Is de Logie, menschen, die onsleelijke per ten wil spelen, de Landbouwers pijnigen en 't katholiek Mi nisterie in nesten brengen, met 't Volk der Steden door on redelijke aanhitsingen op te stoken. De Landbouw is de Moe der van alle Nijverheden. Landbouw ziek, alles ziek. Als een ander Nijverheid valt, ze kan vervangen worden; maar den Landbouw kwijnen en vallen, we zijn kapot voor altijd.. Werkmanwij hier, we zijn Lezers, nieuw bijgekomen, Des te beter, wiilekom en Proficiat, en God geve dat gij lange jaren in vreugde en de tevredenheid De Werkman moget in huis hebben; we zullen trachten een nuttige en pro fijtige lezing te verschaffen. Dunke, Vriend Werkman-, maar dat Koningskind is reeds begonnen, 6, 7 weken. En UEd zou geerne 't finaal weten Juist, zoo is 't, Welnu, 't is over de Fransche Revolutie der jaren 1790; 't is bijzonderlijk over 't zoontje van Lodewijk XVI en over de pogingen die er zijn gedaan geweest, om de Ko ninklijke Familie te verlossen; dat :s nog zeer weinig gewe- weten: 25 jaren te voren,in een dorp nabij Parijs te Velizy, had de Koningin een Werkmans-kuisgezin uit d'ellende ge holpen en tot welvaart gebracht: tot welvaart; in 1792 was die zoon hovenier te Parijs in den Tempel; hij woonde daar in de nabijheid van dit gebouw, waar Lodewijk XVI met zijn Familie gevangen zat; reeds had hij in een aanval der Tuilerijeu zijn leven ten beste gegeven; hij woonde daar met zijne Moeder bij eenen braven schoenmaker; de Pastoor van Velizy was daar een schuilplaats komen vragen; de wreed ste dagen der Fransche Revolutie gaan aanbreken; Julien d'Harmel, onze Hovenier, is in kennis geraakt met veel Ko- ningsgezinden; 't is in zijn huis dat de bijeenkomsten zullen plaats hebben; in de gebuurte woont een dochter met welke hij geschikt had te trouwen: ook in de nabijheid woont de Jacobijn Bouchart, die mevrouwde Luvigny heeft vermoord, die thans rijk is en een der kopstukken van 't Jacobinismus: 't is nu bijzonderlijk dat het Verhaal gaat boeiend en belang rijk worden, en we raden elk aan van de Nos te bewaren. F,n zullen wij nog Verhalen hebben van MVan der Guchi 1 daar spreekt g'heel de wereld van Zekerlijk, dezen Zomer nog; hot handschrift is reeds bij ons; ener zullen portretten bij zijn; 't is het 'merkweer- dig Verhaal van DOKTOOR GÓRIS, uit den tyd van Kei zer Karei; Doktor Goris, die de wonderbaarste lotgevallen heeft gehad, die men kan uitpeizen; men ziet daarin ten too- neele optreden Keizer Karei, Schilder Coucke. Jan Colder, den Baekeland van dien tijd; Jan Colder, die konderde jaren nadien nog den schrik verwekte. Wij durven verzekeren dat Doktoor Goris met meerder belang zal gelezen worden dan Jan Clerker, 't. Kasteel der Verdoemnis en Gaston Blankaert. van onzen Aalsterschen Schrijver. Is er nu nog iets te vragen? Ja Werkman, ge spreekt van eenen 'J ombola voor Lull en wc verwachten verderen uitleg Juist den Tombola voor Luik; Voor do Vlaamsche Werken aldaar; Er zijn te Luik meer dan 40,000 Vlamingen; nu hebben ze daar een Kerk bij de Redemptoristen, een Kerk cn een Lokan l met Bibliotheek, Patronagie, enz. enz. Z'hebben daar dus een Groot Algemeen Vlaamsch Huisgezin... De inrichtingen onderhouding dier werken kost veel geld en men vraagt nu elks Medehulp. Die Tombola is al dat schoon en prachtig is; er zijn prijzen te winnen tot de waarde Van 5000 fr.; o - hoogste prijs is 500 fr. Elk lot aan 50 c, Wij zullen de Mo dehulp onzer achtbare Verspreiders vragen, om die Loten overal te koop te stellen. Verdere berichten te naaste week; en nu aan elk in 't bijzonder en aan allen éenpariglijk'den Vriendelijken Goeden dag en de hartelijke groetenissen.

De Werkman | 1887 | | pagina 1