Rampen, Misdaden Ongelukken. J Reis naar Oost-Mongoliën, BUITENLAND. Gent. Wij waren daar zondag avond aan St Amands- b«rg en al dat volk en ai die peerden ziende, we dachten zul len er geen malheuren zijn? Dat elk toch oppassel... En wat ie er daar gebeurd,maandag voornoen? Zekere Gust Baetens van Lokeren, heeft van een peerd 'ne stamp gekregen dat zijn been op twee plaatsen gebroken is... 't Is een wonder geluk dat er daar niet veel malheuren gebeuren. Gent. Die Social'sten brengen veel menschen in hun on geluk; ze zijn slechter voor de Familie dan Pest en Cholera, oiidat zij er den geest van orde en van deugdelijkheid uitruk - kén... Daarby ze maken 't Volk op, tot alles wat slecht is. Dender week hebben ze weêr de werklieden van M. Baertsoen tot werkstaknig opgewekt; die verblindde menschen gingen naar Vooruit en vandaar stoetsgewijze naar de Fabriek. Daar moehtöB ze binnengaan met groepen van 5 en kregen dadelijk hun boeksken. Die weigerden, mochten het naar de Policie gaan halen... En tegenwoorJig, eens zijn werk kwijt, men geraakt er moeielijk aan ander. Exakrde. Hoe een drukfout een artikel kan veranderen; Wij schreven d'ander we9k Aan de Steenebrugge is ver smoord gevonden; en de letterzetters laten de s weg en er stond vermoord... Elk zal door 't vervolg gezien hebben dat er spraak was van versmooring. Oost akker De 2 aangerandde personen waren deftige japkheden, die ten 9 ure rustig naar huis gingen. Hon aan randers zijn gekend,als de grootste woestaards der Gemeente. Ja, wij weten het al: Stekelverkes, die als ze zat zijn, tegen 'ne stéen zouden vechten... De gekwetsten K. V. W. en P. D. G. waren zaturdag nog buiten gevaar niet. Deurle. Op 't einde van d'ander week, een droef onge luk aldaar; Emiel Van Hee, een jongeling uit een goede Fami lie, de oudste zoon van 12 kinderen, aitrijden, langs de straat» van zijn karre stniken; och, hoe komt een malheur dik wijls zonder dat men 't weet, van zijn karre stuiken, met zijn borst op 'ne gracht; zijn hort gekraakt, d'H. Olie ontvan gen en 4 uren nadien dood zijn... G'heel 't omliggende sprak ervan, mot oprechte deernis... We zijn er geweest en 't is ons bfna ter plaatse verteld. Het slachtoffer is de derde zoon Van Hee; dien vrijdag was de Vader juist naar Gent geweest bij eenen photograaf om hem en zijn vrouw en kinderen te kpmen photographieeren... En ge komt vrolijk thuis en g*hoort zulke tijding! Niet zonder rede staat er geschreven Da mensch, wie weet het Diet. Den eenen stond Oudenaarde. Ja, wij mogen het melden, Er zijD kloeke helden, in de statiën en op de convois. D'ander week nog, donderdag ta Oadenaarde, in de Statie, een vrouw met drij pakken gela den, ging over de spoors, en oei, een trein kwam afgevlogen; was maar 5o centimeters meer van de vrouw, als de Statie overste M. Mazy bijsprong, rap a's de wind, en de vrouw wegtrok, met groot gevaar van zijn leven te verliezen. Zonder kern was 't mensch dood! En misschien een moeder van Fami- ltel... Zulke akten verdienen bekend gemaakt te zijn en door (fkoogere Overheid beloond. WETTEREN. Zondag, aan den grooten Aard, twee juf fars gingen op een schip; de eerste stapte onbevreesd op de Ieopplaak, maar de andere, niet durvende, de schipper ging haar te gemoed, toen de plank brak, en alle twee vielen in 't' water; de schipper was er rap nit, maar de juffer ging aan 't drijven en zonk tot j maal; de bruggedraaier Peetje sprong Grimonprez de meid haalde er had een ontploffing plaats; zij een klein kind in de wieg is afgebrand, ja gansch afgebrand. Eenige kostbaarheden zijn gered. MELLE MEIRELBEKE. Dijnsdag morgend zijn afgebrand de stallingen van twee hofsteden, 6 koeibeesten en 1 varken zijn erin gebleven. Een koe is al brandende weggevlucht, doch zal moeten afgemaakt worden, vreesde men toch.. Ware de wind contrarie geweest, het Pensionnaat der Engelsche Kloos terzusters, daar dichtbij, zou groot gevaar geleden hebben. WESTERLOO. Rosalia Hollemans, dienstmeid bij de wed. Menneken, is gedood door eenen balk, die viel en op haar hoofd nederstortte. BRUGGE. Aldaar op St Andries is vrijdag doodgereden het zesjarig zoontje van A- Delclou Uit school komen, spelen, wagens passeeren, erop klimmen, voorover vallen en doodge reden worden... Schrikkelijke bijzonderheid: Op 't oogenblik der Ramp, de Vader komt daar juist en ziet zijn eigen kind dood liggen... Kunnen er in 'ne mensch zijn leven pijnlijker oogenblikken komen! GHELUWE. Zekere Devogele, oud 50 jaren,van Becelare, doch zonder vaste woonplaats, is aangehouden voor de brand ramp bij Deleu-Rousse. Vroeger bad hij in dit hof gewerkt. In dien brand zijn 13 stuks vee omgekomen. SINGEM- D'ander week, woensdap, bij lioht iets nit de kaa, haar kleederen ratten rui ie In haar wezen geschonden, en o wonder deerd ran onder de puinen gehaald. Te Fulhan, in Engeland, is zaturdag een groote houtsta pel ingestort; 2 werklieden doodelijk gewond. Op de hoog'e van Barcelona zijn twee stoombooten opeen gebot- terd en de stoomboot Asia is onmiddelijk gezonken. De ramp gebeurde 's nachts; het getal slachtoffers is nog niet gekend. Zaturdag morgend is de mailboot La Champagne gezonken, er waren 1110 man aan boord,velen wierpen zich als razenden op de reddiigsbooten; 50 personen zijn ver dronken. De kapitein bleef koelboedig en tmanhaftig. Hart roerende tooneelen hadden plaats: Men zag een moeder met haar klein kind, hetzelve aan haar hert drukken en in de diepte zinken; d'Italianen, mans en vrouwen, zaten geknield en aanriepen Onze Lieve Vrouw: Het schip zonk langzaam en wierd aan kant gebracht, doch 't was in een reddingsboot dat de 50 slachtoffers bun leven lieten. De schipbreukelin gen zijn te Havre liefderijk ontvangen. Amerika, in de mijn Nanaimo zijn 180 personen verongelukt. Nog altijd onderzoeken over de moord der drij vrouwen te Parijs. Pranzini levert schrikkelijk veel werk. De wereldsche Justicie moet hare onmacht herkennen en hare nietigheid tegenover de Goddelijke Justicie, voor wie er geen gehei men bestaan. RUSLAND. Er is een nieuwe Drukkerij ontdekt der Nihilisten; 32 personen zyn daar gevangen: voor 't Complot van 13 Meert, zijn er 7 tot de dood verwezen en 5 tot ver banning in Syberië Het grootste getal zijn jonkheden die verklaren uit vrijen wil gehandeld te hebben. Rusland heeft nog niet gedaan, met zijn slecht Volk ia eenen boot en vaarde er naartoe; onder de brug, de juffer lavam voor de 4^ maal boven en dan pakte Peetje haar bij dlbairen en redde aldus dit menschenleven, J ST NlKOLAAS. Een sergeant heeft zich in de kasern Amerika is een vastgestelde zaak. Donderdag: oen kocrpl nnnr t nnnfH opcrhnfpn »n w»c Knie da. eenen kogel door 't hoofd geschoten en was bols dood!... Ge dwongen Dienst, slechten Dienst! ja slechten Dienst, helschen Dienst! De mensch wil vrij zija... Hoe verder in de Soldaterij hoe dieper in ons Ongeluk!.. Te Brussel, op 100 Soldaten, 3 l 4, die hunuen Paschen houden... Een klein leger, deftig be taald ea meestuit Vrijwilligers saamgesteld... Laat ons bidden en werken, om uit die Bloedwet te geraken, in plaats van er dieper ia te vallen... Buiten ons Land lachen ze met de Belgskes die zich rulneeren om forten te maken. BALEGEM. Aldaar afgebrand, het huis en de stallingen van M. P. Van Brantegem, oorzaak, zoo men denkt, de slechte toestand der schouw. BRUSSEL. In St Jans Guslhuis zijn drij lijken te onder zoeken, voor drij gepresumeerde misdaden... De misdaden ver meerderen, op een schrikbarende wijze. Een loodgieter, dronken thuis komende, had nog niet genoeg en wilde thuis nog een glas bier hebben. Hij ging dus in den kelder, nam een flesch, dronk er slokachtig uit en voelde zijn ingewanden bran den. In plaats van bier,had hij geest van zout geledigd. In d'ij- seiijkste pijnen is hij in 't Gasthuis bezweken. Brussel. Aan burggraaf Edmond de Benghem is ontsto len zijn gouden horlogie met keting en een oude medailje van Philip IV, (*641). Ath. Welken ijselyken tyd beleven wij toch! De wijn koopman M. Da Smet, ziek zijn, niet kunDen genezen, en in plaats van te denken dat de ziekte verdaldig verdragen, den zekersten weg is naar den Hemel, dat er moet geleden en nit- geboei worden, die ongelukkige, lovende zonder Gelool en zonder Hoop, he6ft zich met revolverscheuten doodgeschoten, obstinate!ijk; tij 't eerste schot was hij niet dood, en de ramp zalige had den moed zijne zelfsmoord te voltrekken. Antwerpen. 't En was zondag maar zeer soberkes met den jongen advokaat die verongelukt ls, zijn been afgereden van den tram. M. Slaes, Brusselaar, oud 27 jaren, 2dJ stuurman van het scboolscbip Ville d'Ostende, zaturdag avond rond 7 ure op den stoomboot Jan Breydel willende gaan, is gevallen van een gro ;te hoogte, en juist met zijn hoofd op de steenen der drooge dok. De dood volgde oogenblikkelijk. Al huilende kwam de Familie naar de plaats der ramp geloopen. Plezierig. Een fiesken van 16 jaar, vroeg rijp, vroeg rot, vroeg op den gang, vroeg een slang, was uit Antwerpen naar Amsterdam gevlucht met 7000 gulden... De mama vond hein daar, en hij had nog 5oo gulden., en 'ne revolver... HEYST-OP DEN BERG. Jan Vercammenis op 5 Mei, onder Beersel, door een steenkar zijn beide beenen overreden. Hij was van voren op de kar gaan zitten, is voorover gevallen en zoo onder de wielen der kar, die met 14000 steenen geladen was. BERGEN. LOOPENDE NIEUWS. Tct Angers, (Frankrijk) is een Sociëteit geopend van Christene Jonkheden. Mgr Rutten, van Luik, beeft eea merkweerdig schrift uitgegeven over de Pauzelyke Encycliek, aangaande de Christene Sa g menstelling der Staten. De Katholieke Universiteit in Te Wachtbbbkb is op 3 Mei een Gouden Bruiloft gevierd, d'echtgenoten Xavenus Soetaert en Godelieva Tacq die 50 jaren in eer en deugd den Huwelijken Staat hadden be leefd... 't Is er vollen grooten Triomf geweest op Wachte- beke. Kerkelijk en Borgerlijk Feest. De Negen-Mei- Markt van Gent; van zondag avond was er groote beweging op St Amands, van aan de Statie tot aan 't Stadhuis een foule van Volk, peerden met de macht en veel schoon e machtige vlaamsche trekpeerden, al de logisthuizen zaten zoo vol als een ei, de peerden galoppeerden en de vreemde koopmans wilden van zondag af koopen, teaken van opslag.. Er zijn 2300 peerden geweest en 790 koeien. Een aller beste Restauratie tot Oostakker is in den Wegwyzer van Lourdes; men kan er bekomen lekkere hesp, goed bier en fijne wafels. TAalst is overleden de oudste zoon van M. Notaris De Pauw; te Grootenberghe, mejuffer Anaïs De Rouck, die in haar Christelijk hert de verachting der wereldsche goe deren had geleerd. Och, indien elk verstond Wij leven hier maar korten tijdWy moeten hier goed doen zooveel mogelijk, indien elk dat verstond, ge zoudt een ander Sa menleving zien.In Oudenaarde is overleden M. de Volks vertegenwoordiger De Bleekere. - Tot Elsene is overleden de bouwmeester Leon Suys en te Tongerloo de Prelaat en Abt hoogweerd. heer Deswert, een man van groote gods vrucht en diepe wijsheid. Te Turyn is overleden de groote gazetschry ver. Dom Margotti. Te Lbuven is zondag een gruotsche Vlaamsche Feest ge vierd, ter eere der Gulden Jubelfeest van Tyd en Vlijt. Er was veel Volk uit Antwerpen, Gent, Aalst en andere steden. De Aartsbisschop van Baltimora, (Amerika), Kardinaal Gibbons, woonde de Vergadering bij en sprak ten voordeele onzer Moedertaal. In Vlaanderen Vlaamsch 1 Die zijn tale niet en kent, is oen arme droeve vent. Vlaamsch in d'Huis- mappes zich gezelfsmoord heeft f houdens» Vlaamsch in de Scholen! Vlaamsche leesboeken en MEUX. bij Namea. -1. o..*, V» 4 Mei is die tek j lel Er is veel werk in de Justicie; de diefstallen en iabjaken zijn menigvuldig; men weet dat een veldwachter dee maiikte van de Bende en dat de Policie-Kommissaris van je f Antwerpen de eerste Congolees gedoopt. Hare Majesteit de Koningin had iemand verzocht in haren naam Meter te zyn. Op 't verlangen der Koningin is hij genoemd Leopold-Henri. Vrijdag heeft Mgr de Aartsbisschop hem 't Vormsel toege- dienn in zijn Aartsbisschoppelijke kapel en zaturdag heeft hy zyn Eerste Communie gedaan in St Jozefskerk t'Antwer- pen. Hy is 13 a 14 jaren oud, spreekt al Vlaamsch en bezit vele goede hoedanigheden. Ei, elk heeft er deernis meó. Het schijnt zeker te zyn dat M Van der Smissen in aller- slechtsten staat van gezondheid verkeert en gansch moede- door Th. Redant, Missionnaris, Nieuwerkerken. VUL Ceylan. D'Appelsienen. Indiaansche Met sers. Óssen als peerden gebruikt. Zij hadden de vuurteekens die op andere masten gedaan wierden, verstaan en nu kondigden zij aan geheel het eiland onze toekomst aan. Hier in Colombo stapten onze goede vrienden de Eerw. Paters Jesuieten af. Wij moesten scheiden na reeds meer dan drie weken te samen gereisd te hebben. De Eerw. Paters moesten eenen anderen stoomboot nemen om naar Pondichéry in Indië, te varen, 's Zondags daarna gingen zij er reeds toekomen. Onze Pei-Ho bleef in Colombo 24 uren liggen tot den vrij dag 10 ure 's morgens Zco wij hadden al den tijd om eens aan land te gaan en het eiland Ceylan eens te gaan bewonderen.Wij hadden er veel schoone dingen hooren van zeggen. Na dus dienzelfden morgen de H. Mis aan boord gelezen te hebben daalden wij langs eenen trap op een klein stoombootje dat de reizigers aan de schepen komt afhalen, en korts nadien waren wij aan land. Wij waren met onzen zonnescherm gewapend om ons tegen de zonneslagen te bevrijden. De Engelschman is meester op het eiland; t is dus van: to englisch spoken. Nogtans men spreekt er ook cingaleesch en Portugeeseh. Well hoe schoon is het eiland Ceylan, misschien sprong het groen nog te meer in onze oogen, omdat het reeds drie weken geleden was dat wij noch bcomen noch groen gezien hadden. Colombo is eene stad van rond de 200,000 inwoners maar welke aardige stad Ce huizen staan hier niet nevens een geBjfc te Brussel of t'Aalst, maar om zoo ie zeggen te midden van eenen bosch; het eene aan de straat, het andere niet. Het ge lijkt zoo aan een overgroot park waarin men huizen zou ge zaaid hebben. De huizen der Europeanen zijn regelmatig ge bouwd. Het zijn allen kasteelen met eene grilje aan de straat en mee prachtigen en grooten bof rond bet huis. De boomen zijn meestal kukosboomen, banaanboomen, appelsien boomen, man- gocasboomen, wier vruchten allen om te lekkerst zijn. De kokosnotelaar draagt 6 maal vruchten op éen jaar. Nog eene kleine nota bene, is dat de appelsienen maar rood worden met liggen; zij worden gansch groen afgetrokken. Zoo is het ten minste in Ceylan, want aan tafel eten wij dagelijka appelsienen die zeer rijp en allerbest zijn, en nogtans groen zijn van vel. Of het zoo is met de appelsienen uit Italië of Spanje, weet ik niet, ik heb ze daar niet gezien. Hoeveel schoone planten en bloemen zijn er hier toch ia Ceylan In België zijn zij maar twee, drie vuisten hoog, zelfs in deserren; en hier bereiken zij twee drij meters hoogte. Er zijn in Colombo lo christene Katholieke Kerken voor 25,000 christenen (katholieken). Dat is toch nog al tioostelijk, onder die kerken zijn er verscheidene schooner dan die van Nieuwerkerken. Wij gingen uit de haven van Colombo naar het huis of paleis van den Bisschop. Ongelukkiglijk was Mgr Bonjean naar Europa vertrokken. Wij wierden hartelnk ontvangen door den Vicaris Generaal die ons totdineeren bijhield. De missionnaris- sen van Colombo en 't omliggende zijn van de Congregatie der Oblaten van Maria, veel Engelschen. De Bisschop van Colombo is bezig met eene schoone nieuwe en groote Kathedraal te bouwen, een waar meesterstuk in Romaanschen s ül. Toen wij naar het gebouw gingen zien, heb ik daar iets bijzonders ge zien: 't is dat de indiaansche metsei,om het gewelf te metsen, geene bogen of steunen gebruikt, maar de steenen, ik weet niet hoe, aaneenplakt en daarmeê gedaan. Zelf staan er 'onze fameuse Enropeaanscbe architekten stom op te zien. Van op dit hoog gebouw heeft men over geheel het eiland een alierschoonste zicht. Maar het was er geweldig heet op en nog zegden die goede Paters dat het reeds winter was. Winter met 25 graden warmte 1 Ook bestaat bij hier alleenlijk uit regen en dondervlagen. De boomen verliezen zelfs hun gebla derte niet. Wij zijn in Colombo naar den museum gaan zien waar al de beesten en vogelen in zijn, die men in Ceylan vindt. Dit is waarlijk schoon, en zoo hebben wi| in eenen keer geheel het eiland dat veel grootei is dan Belgenland, gezien. In dien mu seum waren: Beren, olifanten, (er zijn er veel in 't binnen- eiland), alle soorten van vogelen, slangen en visschen. Van beesten sprekende, moet ik u nog iets zeggen over de loos begint te worden Nogtans, de kaeragie is 't leven t ossen van Ceylan. Zij zijn klein en hebben allen eenen bult oj 'I 11/ 1 f r\ 1 11 >i I*, ri.fr IIAAr .llan l.ull l.i.il m nn u u aar. ar... al I den rug. Vóór dien bult legt men op een koppel ossen een stuk hout dat met den dessel van den wagen verbonden is. Paard of ezel, in kar of wagen, in voitunr of onder ruiter is er niet te zien. Daartoe gebruikt men altijd den os, die hier zoo goed loop", als een paard Wij hebben zoo met honderden van die ossen in karrea of voituurkens zien ioopen. 't Is waarlijk aardig voor ons; en 't is daar het gewoon rijtuig van de Indianers en Cingakzen, zelfs in de stad Colombo. De inwoners van Co lombo rijn meestal Indianen; ze zijn bruin zwart van vel dan zijn er nog Cingalezen die men kent aan hun lang hair dat zij op hunnen ruglaten hangen. Doch velen doen hun hair op. Dat er Europeanen zijn, dient niet gezegd te worden, er zijn er van alle natiën, maar toch meest Engelschen. Na zoo omtrent eenen gcheeleu dag in Colombo rondgegaan te hebben, kwamen wij naar onzen Pei 'ho terug om 5 en half ure 's avonds. Nu ook ga ik een einde stellen aan mijnen brief. Onnoodig u te herhalen dat wij om te kontenter en te gezonder zijn. Be danken wij dus reeds onzen Lieven Heer, want wij hebben reeds den helft van onze reis gedaan. Ik hoop met uwe gebe den en die van onze Vrienden, onder Gods bescherming en die zijner H. Moeder, den anderen helft te kunnen doen. 't Vervolgt. Uitslag van den Raadselprijskamp uit Isenberghe (Veurne), in De Werkman van 22 April. Raadsel n. 1. Pot-besem, of schrobber of schoteldoek, 2 Met niet anderszins zou ze men niet kunnen zien. 3. Remi Eden Melk Inkt. i. Plaats om bier in te doen. 77 Oplossingen zijn gezonien geweest, waaronder 26 volledige. De Prijzen zijn gewonnen. 1 Eerste Raadsels (bij loting): H. Meurreas, Butsel. L. Boon, Zele. Volledige oplossing bij loting): I. Van de Pitte, Heyst aan-Zee. M. De Smet. Lerabeke. Voor bet geschrift A. De Clercq, Lootenhulle. S. Volekaert, Meirelbeke. Voor de scnoonste verzen C. D'Hoors. Waarschoot. E, S. C Gent. Voor er meest nevens te zijn L. d. B. Brugge. N. B. De prijzen zijn den 7 Mei naar de Winnaars verzonden geweest; wie ze niet zou entvaagen hebben,diene eene reklaam in.

De Werkman | 1887 | | pagina 2