Rampen, Misdaden Ongelukken. I Rsjs naar Oost-Mongolian BUITENLAND. GENT. Schilder De Doncker is in 't Gasthuis bezweken; in de fabriek Baertsoen zijn 5c boekskens gegeven. 9 MEI MaRKT. Er zijn daar nog al dieven geweest; zelfs stonden er geposteerd aan de Statie te Gent aan M. Galens, Burgemeester van Vijnckt, een slimme piek poket heeft daar zijne brieventesch gestolen met 100 fr.in papieren geld en 1400 fr. ;nakti«n, maar d'obhgatien zijn teruggevonden. Men ver haalt dat VI Galens nog gezegd had, zijn frak toeknoppende We zallen moeten oppassenIDa dieven gaan er aietmankeeren. Ten tijde dat Thutnas Morus Rechter was, er zat bij hem een Rech ter die altijd preutel ie en uitviel tegen de personen die bestolen wareD; dat zij onvoorzichtig geweest waren, dat het hunne schuld was enz. Thomas Morus zei ie in zijn eigen: Die Rechter heeft een 19S noodig... Zekere dag, .-r moest een fijne gauwdief geoordeeld worden. Thomas Morus had hein voorop gesproken en gevraagd, of hij. voor de grap, de beurs van dien rechter niet zou kunnen stelen. 0, niets is gemakkelijker. M. De gauwdief komt in, hij zit op 't banksken; hij weent als een kind; hij heeft een geheim dat ge heim kar, hij alleen verklaren aan dien Rechter, de Rechter stemt tee; degauwief vezelt hem iets in d'oor en keert terug naar zij* plaa s. Na 't onderzoek der zaak stelt rechter Mo*us voor, van den oesehuld'gde vrij te spreken op oespreü van hem dubbel te straffen als hij nog hervalt; daarbij, zegt hij. laat ons edeimoedig zijn en den best', iene uit onzen zak betalen. De Rechters stemmen toe, doch als de preutelaar in z nen zak voelt, hij vindt zija beurs niet meer.. Ik had ze nogtans daar aanstonds, zegde hij. Ja Vriend-Rechter, sprak Thmnas Morus. gij hidt ze nog; maar op mijn bevel heeft de beschuldigde er u van beroofd; daarom, bid ik u, berisp in het toe komende met zooveel hevigheid niét meer degenen, die bestolen worden. De Rechters, de Gendarms ea al d'aaa wezigen moesten om dit voorval hartelijk lachen. NEDERBRAKEL. Liat de Mannekes uit de Maan dat weten; 't zal er op zijn. Zondag gepasseerd een dochter uit de wijk 't Liadeken, was naar de Kermis te Valkenberg gegaan, maar 's avoads iu 't naar nuis keeren is er dondervlaag geweest en verhageling, ja 't heeft zoodanig gehageld dat er van op den Konter tot aan 't Lindeker stukken en brokken van mutsen en ander klesdingstukken der dochter te zien waren... En ze noe - men dat kermis vieren! Ja, eerst de dwaze gans vertoonen en dan zijn hert zoo vol verdriet hebben als d'hel vol duivels. ANTWERPEN. Van de Bende van Jef zitten er alreeds 60 kerels vast; meest jonge bandieten... Dat schuift er daar, zei de papegaai en de kat was met hem weg.. Sr gaan nog aanhou dingen volgen. Er zijn veele vrouwen aangehouden, die 't ge stolen goed verheelden... De Bende van Jef heeft haar peil afge werkt. ANTWERPEN. Wyseur, de jonge advokaat door den tram zijn been afgereden, heeft reeds 2 operatiën ondergaan; hij vers'echt geweldig; die jongeiing is van Meenen en ligt in het gasthuis; een Pater Jesuiet, zijn kennis, is hem gaan bezoe ken en daarom zijn de Vrijdenkers van Antwerpen in een dni- veiscüe koleire, en vallen zij uit tegen de Gasthuisnonnen. TONGEREN, 15 mei. Bi; eene aardinstortiig, die hier zaterdag plaats had,werden twee werkliê begraven. De een werd stervend onder den aardmassa uitgehaald. Van den andere was een been gebroken. Beiden laten vrouw en kinderen achter. Naar het schijnt zal er een proces tot schadeloostelling tegen den aannemer worden ingespannen. Deze heeft de plaats van het onheil doen fotografieeren. ANDERLECHT. Gekspel, breekspel Maandag vierden ze feest voor een huwelijk waar 't koppel H3 jaren telt.Er wierd geklapt eu gelameerd gelijk op een jaarmarkt, en er moesten vuurscheuten zijn, ook; ongelukkiglijk, een jongeling schoot 200 onbehendig dat hij een kind van 10 jaar, een dochterkea bijna doodschoot; 't is zeker Catherientje G... De kogel vloog J in haar oog en kwam langs achter d'eor uit.. Er is proces-ver- ij baal tegen den onbeheadigeu schieter. KORTRIJK. Wéér een groote brand te Lauwe, bij M.den schepen Van Haverbeke, over I4 dagen was 't zijn magazijn van ruw v as, nn is 't zijn magazijn van gezwingeld vlas geweest; en van 't magazijn is 't vuur gevallen op 't woonhuis. Men be rekent de scnade op 15.000 fr. De Procureur du Roi heeft den knecht Lagae doen aanhouden; hij lag zat iu den wijnkelder. In de ouden tijd wierden de brandstichters van gebouwen,sche pen, schuiten, bosschen, hooi vlas of graanmijten, met de dood gestraft, exemplairlijk. WONDELGEM Aldaar is bezweken door de razernij Josef Jolie, oud 65 jaren. Zijne dochter Sidonie is op 19 Meert in zelfde ziekte gestorven Ze waren gebeten den 5 Februari door hunnen eigen hond... Als er eenigzins vrees is, naar St Hubert gaan is ie oude en vaste redmiddel. BERGEN.— Te Irivére, d'ander week, 'ne vent had 's nachts een schoon peerd gestolen; 's morgends gaat die onbeschaamde gast in een ander nuis een rijtuig huren of leenen en hij rijdt ér meê weg, gelijk een Bimnalonschen graai. AUVELAlS. Ook een Parochie in de Walen: daarlieten ze d'hanen vechten voor 1000 fr. en als d'hanen gedaan had den, begonnen de menschen, zoodat de kamer vol bloed was en dat twee man op't slagveld bleven, niet dood, maar erg gekwetst. CHATELET. 't Is plezierig in die Walen Te Chatelet heeft de Burgemeester 't advies gekregen dat zijn huis zal in brand gesteken worden; I5 gendarms zijn in de gemeente ge- billeteerd. Schrikkelijk drama. De Gemeente Gilly, bij Charleroi, is het tooneel geweest van een bloedig drama, dat door de Gazette de Charleroi volgender wijze verhaald wordt: Johanna Cools, gescheidene echtgenoote van Jan S.... woon de sedert 14 jaren met zekeren Van den Heuvel, die veel mis bruik van sterken drank maakte. Woensdrg dreigde hij haai, met eenen revolver, zoodat zij de gemeenzame woning verliet en elders eeue schuilplaats zocht Vau den Heuvel werd gedurende eenige uren in den amigo opgesloten en 2iin wapen in beslag genomen. Toen hij het terug vroeg, werd het hem natuurlijk gewei gerd. Toen baalde hij zijne schoenmakersmessen, die hij bij zekere Clémence De Meyere gelaten had en ging naar Johanna Cools. Deze weigerde hem binnen te laten, maar hij brak de deur met geweld open, vic-1 de vronw aan en bracht haar ver scheidene messteken in het hoofd de borst en den rug toe. Twee buurvrouwen kwamen toegesneld om hulp te bieden, en eene derzelve werd iugsgelijks door een half dozijn messte ken getroffen. Toen, meenende beide vrouwen gedood te hebben, keerde hij üet wapen tegen zich zeiven en bracht zich verschillige wonden aan de keel en den buik toe. Be lusschenkomst va* een policie-ageat belette hem zich te zelfmoorden; doch zijue wonden zijn zeer gevaarlijk. De toe stand der gewonde vrouwen is beter. Groote dielte t'Antwerpen 't En is nog geen klein bier! 30,000 frank gestolen; ze liggen daar te loeren op de vreemdelingen gelijk de jagers op d'hazen. Maandag noen zat in den leeren Eenaer M. S... oud Burgemees ter, van Lommei en had 30,000 fr. in zijn bezit. Hoe de ban dieten dit wisten, is onbekend; eene zaak is zeker: Als M. S. na zijnen diner opstondt, om weg te gaan, was zijn leeren zaksken dat nevens hem lag, verdwenen. Drie personen, ook tafelgasten, zija verdacht. Men herinnert zich dat er een blin- deke gevallen was, elk had daarnaar omgezien en dan moe .en de dieven hun haksefakses gepleegd hebben. Aanranding bn messteken- Zondag rond middernacht, is de genaamde Henri Onselaere, oud 4I jareu, metsersdiender, wonende te HALLUIN, aan Dals kruis, naar hais gaande, aan gerand geweest langs den Moeskroenschen steenweg door twee kerels die te Haluin gevochten hadden Zij hebben hem geslagen en eene zware messteek aan den kin toegebracht waardoor hij veel bloed verloren heeft. Maandag zag men nog den plas op gemelden steenweg. De heer Paraoen, doktor te Meenen, is geroepen geweest en heeft de wonde toegenaaid. Henri Onselaere is een brave jongman die van iedereen ge acht is en nog nooit met iemand twist gehad heeft Eenige stappen achter Ouselaere kwam er een van zijne ken nissen die 00k huiswaarts ging en deze mishandelingen ziende, om hulp riep. Be daders zi|n op hem gesprongen ea hebben hem slagen met hunne messen toegebracht, doch hij is niet gewond en heeft slechts twee sneden in de vest ontvangen. Middelerwijl zijn eenige personen toegesneld en de kwaadaoe- doeners zijn gevlucht op Franschen grond, alwaar zij nog eens gevochten hebben met hunne messen, en een persoon eene steek in de bil hebben gegeven. De schnrken zijn erkend geweest en zullen door de policie vervolgd worden. Men schrijft ons uit Eekloo Op Zondag 15 Mei zijn alhier niet minder dan 2 hektaren sparrebosschen afgebrand, toebehoorende aan de Hospictën van Bragge. Voornoemde bosschen zijn gelegen dichtbij den spoorweg ftent-Eeklo# Bragge. Volgens men beweert zon den trein er het vaar aan medegedeeld hebben. Alle mogelijke pogingen tot blnsschen waren vruchteloos, aangezien de groote droogte en den feilen wind, die het vuur op eene snelle wijze voortzette. De schade is aanzienlijk. De jonge advokaat Wyseur is godvrnchiig overleden. Hij was een Christelijke Jonkheid en die liberale gazetten schreea- wen, omdat er een Jesuiet bij hem is gekomen. De liberalen schreeuwen luidkeels dat fiet inkomrechten op het vreemd vee het werkvolk zal uithongeren - maar de heer Milot heeft bewezen dat voer een hu sgezin van 5 personen de opslag Jaarlijks zal zija van 3 franks,p. En wat gebeurde er ondsr het ministerie van Frère en Pirrnez? Alsdan bestond er, en de lit eralen keurden dat goed, een tolrecht op al de granen, en dit recht kostte aan elk huisgezin Taarl^ks ten minsts het dobbel, ik zegge 6 franken. Waar blijven nu de volksnithongeraareï Volgens Kurd'naai Manning, is de buitengewone handels bloei van Engeland aan de Gilden of genootschappen van meesters en arbeiders toe te schrijven. De voornaamste steden zelf, gelijk Londen de hoofdstad, hebben daar bunnen oer- sprong gevondoD. Later, toen de meesters machtig rijk waren geworden, hebben zich die genootschappen gesplitst, en er kwamen Gilden op van meesters en Gilden van Werklieden. De geschillen werden bijna altoos in der minne vereffend, 't Is de rampzalige fransehe Revolutie die overal die Gilden heeft verwoest en vernield, en de werklieden alleen gelaten en weerleos, om hunne belangen te verdedigen. De Kerk moet de weerlooze arbeiders verdedigen 'alsook de vrijheid en de weerdigheid van bet werk; en aan die edele taak heeft zij al toos gewerkt. De Kbrk heeft, de slavernij afgeschaft, de Gilden ingezegend, en tet na toe te Rome in de Kerk van Santa Maria behoort elke Kapel aan een ambacht, en de leden onderhen den en bestaren die K&pel. Ons schoon Soniënbosch is ook. al met. verwoesting bedreigd; caeo gaat de henderdjarige 6iken uitkappen, en dan, gelijk in het verfraaid en verknnste'd Kamerenbosph, rechte, boogvor mig en ronde lijnen trekken, alles volgens de regeis der meet kunde. De groeie verwoester is de groote Napolbon geweest die 22 duizend overschoon oiken uitpikte voor een Yloot te maken tegen den Engelschman. Latere politieke tijdingen. Volledige uitBlag der gemeentekiezmg te Parijs. Triomfeeren 45 onaf bank elijken;'t is te zeggen die Parijs willen onafhankelijk maken en eeneo Staat in den Staat; 11 Socialisten. 13 Opportnnisten of zoogezegde gematigden. 11 Bewaarders. 't Zijn de Oppertanisten die met de Klopping weg zijn. Het ministerie waggelt schromelijk; radicalen en bewaar- den bestormen het. dm de pille zoo wat te verzoeten, handelt de Kamer over de snikerkwestie. Italië. Te Brescia, 3 sergeanten der ruiterij roden per voitnnr over 't spoor; een trein kwam af; rijtuig verbrijzeld, 2 sergeanten dood en de derde zijn twee beenen afgereden... 't Is door, wat men met zijn bail betaalt. Oostenrijk. In Hongarië, schrikkelijk veel brandrampen; in het dorp Esick Kosmos, kinderen speelden met fosforkes, een huis ge raakt in brand, 't vuur liep ras voort en g'heel de Parochie brandde af. Te Wnttenberg, een brug die men over de Elba legde, staat in brand. In de bosschen van Bakovine zijn groote en wreede branden, die uren ver voortloopen en alles verpolveriseeren. Engeland. Bij Charaing Cros* is een groote blek huizen afgebrand. door Th. Redant, Missionnaris, NIEU WERKERKEN IX. Schoone Zeegezichten. Singapore. Saigon (Lonchiachina) 26 8ber 1885. Den Donderdag 16 dezer kwamen wij in Colombo en den l7 verlieten wij de kusten van Ceylan om naar Singapore te varen. Dit was 5 dagen werk, want wij hadden meer dan 300 uren weg af te leggen. Nauwelijks waren wij de haven uit of onze Pei 'ho begon in eens geweldig te wiegelen. Geen windje blies en nogtans kwamen de baren der zee met geweld tegen ons schip botsen. De oorzaak daarvan is, dat de zee rondom het eiland Ceylan zeer ondiep is, en dat dus de vloed der zee meer indruk heelt op 't water. Hoe meer wij ons van de kusten verwijderden, hoe meer de baren verstilden; tot dat wij wederom eene aller kalmste zee hadden. Zoo vaarde* wij tot aan het begin der zeêengte Malacca. Hier begonnen de alleischoonste zichten; van den eenen kant hadden wi] het eiland Sumatra, dat aan Holland toebehoort, en van den anderen kant de kusten van Cochinchina en eenige kleine eilanden, die er nevens li?gen. Al deze eilanden zijn met schoon beplantte bergen overdekt, en schijnen bet geweld der baren te braveeren. De baren verheffen er zich altijd ten minste eenen meter hoog en gaan zich dan met geweld tegen het strand breken. Hoe na der wij van Singapore kwamen, hoe schooner bet zicht wierd. Eindelijk landen wij aan. De stad Singapore behoort toe aan Engeland cn bevat 140,000 in weners. Men spreekt er Engelsch, Maleesch en Cbineesch; want van de 140,000 in woners zijn er 100,000 Chinezen. Het zijn de eerste Chinezen, buiten de 2 die ons op 't schip dienen, die ik gezien heb. Een van hen heeft hier eene funktie die ia België onbekend is; in de eetzaal moet hij gedurig eeae* waaier om en weêr zwieren om wat meer frisschheid te hebben, want er is nog altijd 3o graden warmte. Nauwelijks was onzen Pei 'Ho vastgemaakt of de E. H. Gex, Priester der uitlandsche Mission van Parijs, en Onder-Procureur der Missionnarissen dier zelfde Congregatie, kwam ons afhalen om met hem naar het huis hunner Procure te gaan. Hij had ons tweevoituren gezonden, want hun huis stond bijna een uurken van de haven. Onze eerw. Superior van Scheut had hem van onze aankomst verwittigd; en het geschift van het kanon deed hem kennen dat wij daar reeds niet oazen Pei Ho waren. Hier ia Singapore moesten wij drie volle dagen .verblijven; ons schip moest eenen stoomboot afwachten die van Batavia (eenige uren van hier) naar Singapore moest komen Wij had den c lus tijds genoeg om Singapore goed te zien. Wij begaven ons naar bet huis van den goeden Procureur, wiens onder-Pro cureur ons was komen afhalen. Hij woont buiten de stad in een klein buitengoedje, gelijk al de Europeanen het nier doen. Buiten de groote handelhuizen der Europeanen, zooals ban ken, enz. en die van eenige rijken, zi|u al de andere huizes winkels. De Chinezen zija het ware koophan ielsvolk. Ook woont in geheel Singapore geen enkel Rentenier. Welk gewoel in deze stad 1 men kan geen tien stappen ver gaan zouder eenen waeen vol koopwaren, of egn voituur waar een koophaadelaar in zit tegen te 1 omen Deze laatstea zijn bij zonderlijk 's avonds rond 6 ure te zien. Dan ontmoet men lange rijen voiturea met twee paarden bespannen, waarmede de groote koopmannen van hun werk naar hunne Villas keeren. Hier gaat bijna niemand te voet. Die geen rijtuig met een ot meer peerden kan voeren, neemt een klein rijtuigje waar een mensch, eenen chineesch ingespannen is. 't Is aardig, maar toch 00k neg wreed voor die menschen. Men ziet hier op plaatsen rijtuigen staan gelijk te Brussel, maar in plsgts vqn eeg peerd, is er bijna altijd een Chinees ingespannen.Ziedaar een gedachtje van de inwoners van Singapore, ik moet nu nog iets zeggen van de natnar Wij zijn, om hier iets van te weten, in den »o- tanieken hof gaan zien. Daar zijn al de boomen en bloemen dezer gewesten verza meld. Hoe schoon hoe prachtig D^ bloempeiken, serren en kasteelen in Bt-lgie zijn niets in vergelijking met hetgene men hier ziet. Al hetgeen er daar is, staat hier tien, vijftig, honderd maal grooter Crotons, vijftig, zestig verschilügen, van twee meters hoog; lauweriers, schoone bloemen enz. ik kan ze niet noemen. Alles staat hier in vollen grond en buiten. Wij hebben ook een stapje gedaan tot aan het Museum der beesten dezer streken. Den derden dag zijn wij buiten de stad eene alleraangenaam ste wandeling gajn doen, laags de bosschen, tot aan de water bakken van Singapore. In die bosschen hebben wij boomen ge zien zooals men ze van de bosschen in Amerika uitgeteekend heeft. De takken raken hier en daar den grond, krijgen wor tels en maken zoo eenen geheelen bosch uit eenen boom., Wij waren aan die waterbakken om 5 ure bij hel ondergaan der zon, hetgeen allerprachtigst was. Deze waterbakken door de engelschen gemaakt,zijn als een waar meer dat men te midden van hooge bergen zou verdragén hebben. Om te beter de frisschheid te genieten van een koel windje die ons van over het water bracht, vonden wij niets beter dan ons op het gras neder te zetten en er eenige vlaamsche liedjes te zingen. Eindelijk rond den avond keerden wij terug in de stad en be- gaven ons naar de Procure. Dienzelfden avond, 23 October, vertrokken wij naar onzen Pei-'ho, dien wij voor drij dagen verlaten hadden terug. Het was in Singapore dat wij sedert vier weken de eerste maal op vasten grond geslapen hadden. Ook hadden wij den E. Heer Couvreur, prokureur eH den E. H. Gex onder procureur zeer te bedanken voor ons zoo gedurende drij dagen alle verzetting verschaft te hebben. Ik mag zeggen dat ik hiervan de schoonste avonden overgebracht heb van mijn leven Is de dag wat te warm in het Oosten, de avonden zijn er zooveel te kostelijker; ••k geniet men de frisschheid die zij medebrengen. Wij leefden dus ook gelijk de menschen van het Oosten, en namen buiten in den maanschijn een goed thasken thee met eene cigaar. Wij besausden dit alles met een broederlijk gesprek over de Missiën en over hetgeen wij gezien hadden, zcoaat wij de vreugd en het welzijn op alle wijzen genoten. Die thee doet mij denken aan den koffieboora en de Canne a sucre die ik er gezien heb. Nu den 24 dezer is onze Pei'ho om 12 ure en eenige minuten uit de haven van Singapore naar Saigon vertrokken. Daar ook, zooals gij aoor dezen brief ziet, zijn wij den 26** in volle gezondheid toegekomen. Danken wij God. Hong Kong, 3i October 1885, 't Is morgen de groote Feest van Allerheiligen; dus aan allen een allerzaligsten feestdag. Wij kwamen in Saigon, maandag 26 dezer, met het allerschoonste weder toe; maar alhoewel wij reeds het Noorden invaarden,was het stikkend heet.'t vervolgt.

De Werkman | 1887 | | pagina 2