Rampen, Misdaden Ongelukken. Brandrampen. All"rschrikkelijkste ramp in Amerika. Onweer te Bordeaux. Diefte en Mishandeling 't Begint langs alle kanten; hoe meer goddeloos Volk. hoe meer dieren en moordenaars; ja, en ran 10 keeren.9 keeren stelen om in de kareeten en kaberdoezen te gaan den vetten bonjour maken... Hoort wat er bh gebeurd is te Reeth, ter plaatse genaamd de 4 Palen. Maandag nacht, 8 augusti.tus- schen 11 en 12 ure, zijn verscheide dieven gedrongen in de Hofsteê-Van Onkelen; 12 pannen van het dak genomen, al- zoo een opening gemaakt, juist nabij 't bed ran den knecht; sedert Juli was die knecht weg; dan zijn ze binnengedron gen, hebbe» de deuren met een breekijzer geopend om alzoo in een kamer te geraken waar 8oo fr. lag d'echtgenoten Yan Onkelen wierden wakker e« hoorden hun kist open breken; dat moeten vreeselijke momenten zijn: Yan Onke len stond op, doch eer hij zijn slaapkamer uit was, kreeg hij eenen slag ran 't breekijzer op zijn hoofd en verscheide sla gen op zij» beenen; de vrouw wierd ook mishandeld, bene vens de schoonzuster, en men riep Stil blijven of ge zijt dood Yan Onkelen en zijn vroaw verweerden zich en kon den buitengeraken, maar wierden er door de schildwachten van de dieven geschupt en geslagen. De Pachter lag be dwelmd, doch kon eindelijk op handen en voeten kruipen en naar een naburig Pachthof hulp vragen... Maar de dieven waren verdwenen met de 8oo fr. en misschien nog ande za ken van weerde In de slaapkamer vondt man 't kordeel van 'tpeerd; wat waren ze daarmeê van zin! D'Echtgenoten Van Onkelen meinden de stem der dieven herkend te hebben. De gendarms doen vlijtige opzoekingen. Tweede a anranding te Reeth. Ja en nog veel misdadiger dan d'eerste; donderdag avond, rond 7 are, kwamen 2 vreemde passanten te drinken vragen, bij Pachter Langmaas, end 70 jaar, die woont met zi|ne zuster van 78 jaren en eene jonge meid; nun huis is maar 5 minuten van de Statie-Reetb. Langmans had geen goed oog in die mannen; men sprak van d'iabraak bij Onkelen; nacn kreeg achterdocht en de oude Langmans zegde; Welnu, als ze komen, ze zullen mij thuis vinden; want ik draag onze groote bijl naeê naar ons bed. Zoo gezegd, zoo gedaan En inderdaad rondhalf éen kwamen de dieven langs de^jiuar binnen, vonden daar eea ladder, klommenermcè op den wider en braken de trapval open, die stevig gesloten wbs. Juist waren ze daaraan bezig als Langmans ontwaakte, hij stond op, greepj zijn bijl vast, sprong uit de slaapkamer en begon te slaan in den donkeren, rechts en links. Doch eensklaps schijnt er een licht; h:i wordt vastgegrepen én krijgt slagen en stampen, om ter plaatse dood te blijven De dieven vloekten als helschc ketters en riepen Uw geld, waar ligt uw geld of ge zijt dood Wij hebben geen ander geld dan hetgene wij te Boom op de Markt ontfangen hebben. Gij liegtEn ze begonnen weêr hun helscb gevloek, al rondzoekende.De oude Langmans wilt opstaan en danstaken ze met eenen dolk in zijnen arm en oversloegen htm met een ijzer, tossche* de wreedste dreigementen. De oude zuster zat om de dood testerven op haar kamerken en de meid was in al lerhaast naar een naburige hofsteft geloopen. Doch als er Volk tot hulp opdaagde, waren de dieven weg. Men vond Langmans gekwetst als 'ne Samaritaan; op 3 plaat sen moest zijn hoofd toegenaaid worden en zijn arm was door stoken met eenen dolk 't Parket is ter plaatse geweest; niets wordt gespaard, om de wreedaards te vinden. zware breekij zers zijn in beslag genomen. Brussel. Aan Mej. De G.. van Brussel wierden onlangs een groot aantal juweelen ontstolen Ze wierden ver Sand in den Berg en alzoo is de dief aangehouden, 't Is 'ne vent ie veel in de Cafés zit en woont met zijne grootmoeder van 70 jaar Die oudeGrammatika wist ook van de diefte want z'had i2o fr. verborgen. De dief ging te werk alsvolgt: Hij ging al de huizen binnen, waar verscheide personen verbleven Hij klopte; was 't volk thuis, hij gebaarde van Kronamenhaze, vroeg naar iemand anders, verekskuseerde zich en was weg. Was er nie mand thuis, dan viel hij aan 't werk. Doch hoe slim de diefie ook is aangeleid Zij brengt u vroeg oflaat in schande en in spijt. Brussel. Maandag, ten 3 mre nanoen, zekere Pee ters, groenselkoopman, komt thuis, rue Sablonniére, zat, men kan niet meer; hij trekt den ke der in, om de flesch zenever, valt en is dood... De ongelukkige laat weduwe en minderjarige kinderen. Misgreep. Ze meinden dat er 60,000 fr. ontstolen was te Brussel in de Noorder Statie aan een Mejuffer Marie L... van Luik, doch die som was nu verloren en is terug gevonden. Etterbeek. Over 3 weken was te Neeryschen aan Pacn'er De Coster ontstolen een som van looofr... Men had de koffer opengebroken. Als ve.moedelijke dief wierd verdacht ze keren Deraemakers, een gewezene knecht en zatnrdag is hl] aangehouden tot Etterbeek irijn logist Hij bad nog 5oo fr. Deraemakers loochende ea srreed af gelijk een liberale gazet, doen De Coster herkende de beurs in welke zijn geld gestoken had en zoo was alles geklonken. Gent. Aldaar is maandag verongelukt, zijn been ge broken, zekere Ed. Cornells, van Ekelg-em, met te willen van zijn lijtuig springen; hij schil-,te naar brugge te reizen, doch heeft nu een gedwongen oponthoud van eenige weken. - Zon dag is aan de Dok een ulbuiy door 't convoi verbrijzeld; de koetsier waa rap eD vlug en koa zich zeiven en 't pcerd redden. Zelfde dag had een ander afschoubelijk geval plaats aan de Muidebrug; zekere Verstraete stond daar met zijn zoon, ia acompagnement van eenen os; de brugge was gedraaid, een stoouboot schuifelde geweldig, de os verschrikte en liep allerijl d'herberg Do Zwaan in en maakte er een groote distractie; dan vluchtte bi| in den kelder dier herberg en trok er o a. een ijze ren bed kapot. Nie uand durfde den kelder in, eindelijk hebben Verstraeten en zoon her gewaagd en aldaar den os afgemaakt. Verdronken. Ach hoe droef! De zoon uit d'her berg üe Valk te Gentbrugge was sergeant gepasseerd en moest van Atb naar den dipó ie Dendei monde. Men verwachtte hem thuis, om I4 dagen vakantie te houden, ea men ontlangt de tij ding dat hij te Dendermonde is gaan baden en er verdronken is. - Men schrijft ons uit E ti c ho v e In den nacht van zondag tot maandag heeft het dier straf gevrozea; tusschen den Bossenaarmolen en Kerkhem, heeft de vorst nog al veel schade veroorzaakt aan den tabak. Borgerhout. - De keld er dieven. Doortrapte dieven hadden daar sedert :enigen tijd 't pratijk van in de kelders te dringen langs de vensteikes en er hunnen Oogst op te doen; doch Hoe slim de diefte is gedaan, Eens moet de dief het kot ingaan, z'hadden we&r in huizen n° 66 en 70 omtrent lo kilos boter ge stolen en een vat saroop laten afloopen, de schurken; van daar gingen ze stelen bij bakker Vergauwen; maar de bakkers slapen met een oog open, dat Volk moet 's morgends soms van 2 ure aan den oven om 't menschdom van eten te voorzien, bakker Vergauwen wierd dus wakker en schoofde dieven achterna, aaet zijn twee zoons: tot dusverre dat zij er de brigands vastgre pen en inbrachten; 't is zekeren Cleyberg, die nog chevrons draagt van veroordeelingen. Battice Dat is een dorp in de Walen, en aldaar is afgebrand een groote Wolwasscherij; alles, koopwaren, woon huis, peerden, alles is erin gebleven, En geen middel om te blusschcn, er was geen water Veel werklieden zijn door die ramp van hun broodwinning beroof 1. Luik. Veimits er weèr een malheur geweest is in een menagerie van wilde beesten, zoo heeft de Gemeenteraad verbo den van voottaan zulke waaghalzige gevaarlijke bezoeken bij 1 leeuwen of ticgers te doen. Dat is niet schoon om zien ook 1.. Ander zaken, veel verderfelijker voor 't Gemeenebest, zijn die slechte, vuile gazesjes die in de dorpen rond Luik verspreid worden met volle handen, a profusion, m et eener, helschen ie- ver. Er zijn van die gazetjes waarin de afschuwelijkste schelm stukken aangeleerd worden. Bruiloft gestoord. Te Geneval, bij La Hulpe, zaterdrg, een troawfeest, zekere Sus Delabie, van Elsenc, schoot een springbus af, ze sprong en Delabie ligt na in St Jans Gast* huis; de voorste .litten van zijn 8 vingers zijn afgezet. Koolmijnramp. Te Haut-Pré, bij Luik in de Koolmijn l'Aumonier; Vrijdag ten 9 ure 's avonds is de groote bak met kolen neêrgevillen door 't breken der touw; die zware koorde is met zulk geweld rondgeslingerd, dat een mijner dood is en twee andere erg gekwetst. Die schrikkelijke Brandrampen van d'ander week 1 De brand van 't Hertogenwald, dien onafzienbaren boich op Belgisch en Duitsch grondgebied! Heeft men ooit zulke ramp beleefd? Gansche regimenten soldaten zijn gekomen om dien brand te blusschen; men maakte diepe breede grachten,maar 't vuur liep gedurig voort, tot eindelijk een dikke regen er is komen een einde aan stellen, 't Zal lang duren, eer men dien poel zal kunnen doorzoeken De sohade is onbereken baar. Te Luik is zondag morgend ten 4 ure afgebrand de groote wapenmakerij van M. Janssens men berekent de schade op i4o,ooofr. Te Nebrhasselt, bij Ninore, is in den nacht van donderdag 'ot vrijdag d. v. w. afgebrand de groote hofsteó van Alfons Matthys. De gebuur Constant De Neef wierd wakker door 't vallen der pannen en gaf het alarm. Doch geen middel om te blusschen: Alles is erin ge bleven: 3 peerden, 5 koeibeesten, 4 verkens. al den Oogst, 3oo hoenders, de laatste schoof was ingehaald; 't Hof hoorde toe aan M. Mortier van Gent, die nog t'Aalst gewoond heeft aan den Jager. Te Brussel is ook een zware brandramp geweest: in de Zuiderstraat, een greot gebouw van magazij nen, genaamd Palais du Midi. De schade wordt berekend op 800,000 fr enz. enz. overal brandrampen, bijzonderlijk op Pachthoeven... Zou soms de oorzaak niet zijn dat alles poérdroog ligt en dat de Zon door vensters schijnende een brandglas wordt en 't vuur aan hoei of strooi steekt Nooit zijn er zooveel Brandrampen geweest. Wij durven het bijna niet sohrijven I... Die rampen, die malheuren D'ander week in Amerika, Previncie Illinois, naby Charts- Worth, is een lange Pleziertrein te middernacht van de rails geloopen in eon diepte; een brugske stond in brand; de trein kon niet ingehouden worden, en al de rijtuigen velgden d© lokomotief en waren hotsebotse opeen gestapeld of tegeneen verpletterd. Er waren 960 Reizigers op den trein. Ze konden alle 96o dood wezen. Maar 2Öo personen, meest uit do slaapwagens, zijn ont snapt. Er zijn 16o dooden en 53o erg gekwetst; 160 doeden, 53o gekwetsten. Heere der Heeren't is een slachveld. Men zegt dat 't gerucht van den val en van de verplette ring ontzettend was, ja ontzettend dat is 't woord, iets dat den schrik in d'aderen jaagt. 't Gekerm was afgrijselijk En toen men met licht op de plaats der ramp kwam, toen men die vermorzelde waggons zag en daar tusschen. armen, beenen, hoofden, lijken, gekwetoten, mans, vrouwen, kin deren. welk schrikkelijk vertoog Er is moed noodig, om in zulke gevallen zijne hulp te bieden; doch, die moed ontbreekt nooit; men vindt overal edelmoedige heldhaftige menschea; doch ook overal zijn lage schurken, want wij lezen in de gazeiten vnn Amerika, dat de plaats der ramp weldra bezocht wierd door dieven, dat er waren die zelfs de vingers der lijken en gekwetsten afsne den, om de goude ringen in te palmen. De Ramp is gebeurd 11 Augusti, rond middernacht. Van uren en uren komt 't Volktoegeloopen; elk slaat zijn armen overeen; elk zucht en beeft en de pottretteurs komen de akelige zichten nemen voor de schilderijen van liedjes zangers en de gravuren der Illustration. Over die groote Fransche Stad is maandag een afgrijselyk onweór losgeborsten; de menschen schrikken en beven er no» af; Nooit heeft men zoo hooren donderen en zien bliksemen; daarop is gevolgd stortvlaag en verhagoling. De Kathedraal is erg beschadigd; veel schouwen zijn afgowaaid; veel hoo rnen uitgerukt; de treins zijn 3 uren te laat aangekomen; in het omliggende is de schade ook groot; te Begle is de Statie verwoest; al de telegrafpalen liggen néér; de Oogst is ver nield in menigvuldige dorpen; te Brion is een groote stal overstroomd en i5o schapen zijn dood; de Bevolking is in de diepste verslagenheid; te Arcaohon is een boom omgewaaid, op den ijzeren weg, juist als een pleziertrein voorby reed; 17 personen gekwetst. 1— Raadselkevan d'ander weck; MISHANDELING. Prijs per loting aan M. Van dor Meulen, hoogstraat, Aalst V|»apn Hon- In Vlas' wein'g zaken, maar vaste tas CJU prijzen. Er wordt ongewoon veel Vlas in struiken geleverd. d'Hoplanden klagen. Londen Nu- renberg, Saaz, den Elzas vragen Regen; betert het nieg spoedig, er zal maar den helft zijn van den oogst van 1886. De prijzen klimmen van 50, tot 60, tot 70 fr. zelfs 80 fr. Te Aalst is d'al- lereerste Hop geleverd aan 75 fr. Gevoelen van Bismarck over het Fransche volk De Fransctrn weten niet, wat zij willen, en zij rustten niet voor zij dat hebben. GENT, den 16 Augustus I887. Heer Opsteller, Vernomen hebbende in uw geëerd blad De Werkman, men in Aalst het Galden Jubelfeest viert in de Congr egatie der jongelingen heb ik de eer U te melden, wij op dit oogenblik jnist het Gulden Jubelfeestvieren in degroute Kerk der Jesuiten te Gent; alles voorspelt een schitterend feest, de Kerheeft nooit zoo scaooa versierd geweest en groote onkosten zijn ge daan, wij zijn ook in de rertaite en Zondag 2I Augustus is de plechtigste dag; om 6 uren gezongene Mis ea algemeene Com munie, om 8 uren de Hoogmis; 's namiddags om 5 ure, plech tige Inhaling van 4 Jubilarissen door de Raadsheeren en Mgr Lambrecht, die om half zes het Sermoon en om 6 uren het Pontifikaal Lof zal doen; daarna Te Deum en Zang... Ook heeft er zondag 14 Oogst een zeer schoon Feest plaats gehad op de Parochie van 't H. Hart St Amandsberg, ter gelegenheid van den E. H. Blomme, 2j jaren Pries'er; grooten toeloop, veel en hartelijke Geschenken, gaasch de Parochie ten prachtigste ver sierd en Vuurwerk. I Ei, dat alle menschen luisteren I... Is er ooit zulke /pip grap gebeurd? Zonder door iemand gevraagd te zijn, fcwlw eenige Geuzen en Vrijdenkers van Gent bieden zich aan. om Zele, die achibare Gemeente, te beschaven en vrij te maken... Zele. Slavenland schrijven ze, omdat Zele gods dienstig is... Zele. Slavenland... 0 gi ArtistenLaat eens zien wat gij te Gent verricht hebt, met uw zoogezegde Vrijmaking Het is onder uw soort dat men de slechte geheime huizen niet meer tellen kan; 't is de soort door u beschaafd en vrijgemarkt, tegen welke de Burgerij zich moet wapeneD; durfi ge dat loochenen De Socialisten, zijn 't geen vergeu'de werklieden? en wat gebeurt er in Gent Eiken zondag dat de Sccialisten uitgaan, de Garde-civik moet te wapen, moet .*5. 6 uren staan schilderen... En ge n emtgijdat Vrijheid!!! Dan zijnde wilde dieren ia de menageriën ook vrij an 't is altijd uw zelfde voist en Alles lezen Alles lezen I Wie durft dat princiep in zijn buis bij kinders en dienstboden toepassen? Alles lezen, bij elk gaan Alles lezen, ja dat is graan op uwen molen!-.. In alle berbergen gaan. zeggen de bazen uit de slechte kaveeten... In degoei, geiijk in d'onze Van alles klappen, zeggen de vuiltongen... Als er een schurfug vee is, plaatst het eens in de ■tallen, bij goei gezonde koeibeesten.en wat zult gij hebben? Neen, neen, 't kwaad, 't verderf tegen ziel zoowel als tegen lichaam, moet geschouwd werdin «.n afgekeerd, of er is schande en sohade... Hot 5 Serpent zei eok in 't Paradijs Alles eten. alles weten, om vrij te zijn Die alweters uit de Gentsche Geuzen kwartieren zullen daarmeé lachen Ze loochenen den val van Adam, ze loochenen de ziel, d'eeuwigheid, ze zijn te wijs om naar omhoog te zien, om aan God en Kerk te golooverr, maar ze liggen ook in 't slijk van vuilheid en van wanorde... En dat durft meest geruobt maken 1 Maar de ijle tonnen maken ook meest lawijt en de slechte schouwen slaan den meesten rook uit... Z'hebben de comph-monten te Gent in hun Va' derland, dat do treffelijke Volkeren fijnekes met hun ezelstoeren lachen. Buitengewone Raapselprijskamp uit Hamme (bij Dendermonde.) I. Mijn eerst, een jong dier. Mijn tweedeeene plant, Dio groeit in den tuin Prijs; Het leven Soms ook op bet land. van Z. H. Leo XIII Zoek na mijn he' 1. met portret Zoo, V' lgtm» uujn plan. Kn vindt gij oen di- r? 't Is 't raadsel van Jan! II. Maak een alomgekcnd spreekwoord bij middel der volgende klinkers on medeklinkers: i 00000 eeeeeee ddd nnnnnn. j. pp. i gg zz u. (prijs: De opkomst der Stoomtuigen.) III. Mijn oerst is van hout, Doch noem het niet stout; Mijn tweede wordt geësten, prijs: Leven'der Dat moogt gij niet vergeten; Heiligen door den Mijn beele is een visch. eerw heer Hills- Zeg nu Raderg wat t is? geer. IV. Mijn heel ree Dorp in Vlaanderen thans. Bevat een vlaamsch en een wooid fransch, Beide rond ais een olijf, priis: Deux prix Men vindt 't evrsle, zonder kijf de vertu, prachtig Op bet tweede zijnen grenri boekdeel. Raad au, vrienden, gut d eD pront. V. Zes letters zijn nu mijn geheel, D'eerste vier van visch, vleesch of meel, Als men ze recht lezen zal: Verdraait men die dan heel en al; Dan zoek ik dezen niet, waot, ach! Mij dient nog soms voor menig slag. De laatste vier zijn wel gekend; prijs: Onze in- Men vindt ze toch in '1 firmament. sekten, fraai Nu de zes voluit gelezen, boekdeel door D. Zullen veel in kerken wezen; Baetsiué. Maar keert drij ribben, zonder pijn, lk dan in 't fabriek verschijn. VI Mijn eerst' komt van een plant. •roeit hier en in '1 vriemd land. prijs: Het kwa- Mijn tweed', een lichaamsdeel lijk varen van Verbruikt soms mijn eerste veel; eenen specialen Maar, als mijn keel is overlast, commiharis.door Hij dan wel den baard heplast. de E. H Jamar. Schikkingen: De oplossingen vrachtvrij in te zenoen binnen de drij weken aan den koperslager, Salens Jau, te Hamme (Slsngstraat.) Buiten de prijzen aan elk raad ei te verdienen, zullen er nog toe gewezen worden: 1* Voor volledige oplossing cn schoon schrift. Lessen van letter kunde, getrokken uil de v* rmaardste schi vers, schoon boekdeel van 500 bladzijden. 2® Voor boste verzen. Lesson van dichtkunde, getrokken uit de vermaardste schrijvers schoon boekdeel van 40o bladz. 3Voor koddigsten schrijftrant, De advertentie in de nieuwsbla den, deor J. De Potter 4® Voor leelijkste leesbaar geschrift, ten minste drij raadsels op lossende: Onze tamme en wilde viervoeters, prachtig boekdeel met gravuren. Voor het schoonste gewrocht,dienstig om goenkadreerd te worden, een praohtig en van dagelijks gebruik zijnde meubel in massief koper. 7 FTT T? Op den 16 dezer, den 8 .September (O.L.V.Goborte) j_,. #n den wotngdag jn de Zeleskermis week, zal Alfons Van Hoorix, met zijn emnibus de reis naar Lourdes-Oostakkcr makea; de lief hebbers worden verzocht zich 3 dagen op voorhand te laten inschrijven, do prijzen ziju gesteld gelijk aan de vroegere reizen

De Werkman | 1887 | | pagina 2