«««it» Mengelingen. Gemengde Berichten. DE MAAND OCTOBER 3i dagen, October rij rat metsober; dikwijls beef men Bamisweèr, vochtig, killig, nat, rhumatiek. Octo. ber brengt den kraanzomer dat is 't begin van de win terdagen. D'Hollanders zeggen Als de eikeboom zijn loof behoudt, dan wordt 't 's winters schrikkelijk koud. Ze zeggen nog d'Hollanders AlsSimon en St- Judas komen, Begint men 't Wintervnur teschroomen. —De Duitschers zeg gen St Gallus laat den sneeuw vallen. St Gallus, abt, zijn Feestdag is op It October. Als't regent oo dien dag, dan regent het tot Kersmis toe, zoo vinde ik toch in een Duitscn boek... Oktober is de provisie maand. En wat de jacht aangaat, d'oude Boeren profecy leert Zijn de hazen dik van vel, zorg voor hout eu kolen snel. OCTOBER 't Worden de laatste dagen voor de loten van Luik; dien grooten Tombola! 500 prijzen; 1 prijs van 500 fr. 1 prijs van Z. H. den Paus De ge legenheid om 't Vlaamsen Werk te helpen grondig en machtiginrichlen; een Kath liek en Vaderlandsch Werk bij uitmun'endheid I De prijs van elk lotje is 5o c. te be komen bij al onze teêrgeachte Medehelpers. HUISZEGENS. Is elk Huisgezin ervan voorzien Van die schoone merkweerdige prent, zoo leerzaam en zoo christelijk; Gevernist met koperen haakje 0,55 Ongevernist 0,45 Die Prent is schoon genoeg om in de rijkste salons te priiken OCTOBER. Twee schocne boekjes, tot opluiste ring dier Maand 1° De Roozentuin van O. L. Vrouw, 0,60 c. 2° De Allerheiligste Roozenkrans van de Moeder Gods, door de Paters Redemptoristen 0,16 c.; voor loo 12 fr. voor 50 6,50; voor 2j, 3,50. DE KROON DES HEMELS. Dit merkweerdig boek, in prachtdruk,velin papier met schoone historiën, beschri)viDgen en overwegingen, aan 2,00,nettofranko thuis; bij eiken boek, in ons Bureel gekocht, voegen wij een schoone Litanie van den H. Petrus, eerste Paus en Martelaar. JAN CLERKER, de Laatste Binders van Vlaanderen, schoon groot boekdeel, door S. Van derGucht 2,25 GASTON BLANKAERT, of d'Eerste Binders 1,75 i6d* JAAR. N° 781. 7 October 1887. Verschijnt allb Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels, 5 centiem. Voor g'heel Belgenland 2,50 's jaars. Vooral de Landen van Europa, en voor a'ander Werelddeeleo, 4,50 's jaars, franco thuis. P. DAENS-MAYART, Aohtbestraat, AALST. PAKT HEM. Een loteling geeft bij de keuring op, dat hij eenen stijven vinger heelt. De met de kenring belaste doktor die den jongen man om zijn f linken bouw gaarna zon inlijven, beproeft allesom den vinger recht te buigen. Te vergeefs. Hij vindt geen bedrog. Eindelijk vraagt hijHoe laag is die vinger reeds krom Sedert tien jaar «En hoe was hij vroeger Wel zoo zegt de slimmerik en steekt den vinger recht uit. 't Was Pakt hem. IN EENE RESTAURATIE. Een heer komt in eene restauratie en vraagt om te middagmalen, a Welk diner zal er mijnheer believen? vraagt de gar§oa, een van 2 fr. of van 2,5o frs Wat verschil is daar tusschen? 50 cen- tiemen, mijnheer. PARLOJR. Zele. onmogelijk. Bit B. van M. V.G. 2,5o tot sept. 88. Vr„ te Seh. 't zal komen. U. ontv. de 9 en oneffen. Be overblijvende loten van Luik moeten terug gestuurd worden op einde dezer maand. De Gemeente-Kiezingea nade- ren Zie verder Macharis zijnen Brief over deze gewichtige zaak. Napoleon I. Napoleon 111 en Kei zer Wilhem verklaren Wacht u wel van de Waarheid en de Kerk te vervolgen... Het Liberalismus is de Leugen en de Kerkvervol ging,.. Laat ons goed kiezen en zeker kiezen,metedelmoedigheid, 't zal ons tot Treugd en Voldoe ning strekken. Petje Pruis is te Baden-Baden en ontvangt er veel eer; zaterdag was 't de 76® verjaardag zijner vrouw, Keize- rinne Augusta; Koning Leopold van België was een der eon- vieven en heeft eon fchoonen bouquet gegeven. Prins Ceburg zit nog altijd in Bulgarië tusschen 't hangen en het verwelgen.Hij is al den helft vau zijn koleur kwijt enondr.- vindt reeds dat 't geluk in de giootheid niet te vinden is. Geede tijdingen over Roomen: Ze spreken ernstiglijk van de Kerkelijke Staten te herstellen. Dat zou moeten zijn 1° de Kerkelijke Staten zijn de oudste en wettigste Eigen dom; 2° het Oppe hcofd der Christenheid mag de onderdaan niet zijn van een wereldsche Vorst. Hij moet gansch onaf hankelijk wezen, om zijn grooto zedelijke Macht tot alge- meene welvaart te kunnen gebriiken. In Krland, 't is een droeve Prochie. Ierland. Reeds zijn er Pachters dood geschoten, die hun Hofsteè gebarrikadeerd hadden en verde digden tegen de Deurwaarders en de Soldaten... Woedende gevechten hebben plaats. Koningin Vihtoria, 't is hoogen tijd dat Gij u toont, op een moederlijke en edelmoedige wijze; anders riskeert gij Ierland kwijt te geraken. En g'heel de treffelijke Wereld geeft gelijk aan Ierland. De Vrede tusschen Frankrijk, en Duitsehland loopt op glazen boenen; hetaksident van den Dui'schmi Boschwachter, die, aiover de grens, een Franschman doodgeschoten heeft, 't is nu ver effend; maar do wraak zit diep in 't hert, en van scheef be zien, komt gekijf en gevecht. Oei, Ierland! nu wordt den Lord-Major of Burgemeester van Dublijn voor de Rechtbank gedaagd, omdat hij den Raad gegeven heeft, om in Ierland Meetingen te houden, op zelfde dag en uur, zullende het als dan orimogelijk zijn dit te beletten. DENDERMONDE welken perel aan uw kroon 1 't is met verruk - king gehoordTe Mechelen op 't groot Con- Jj couis van Muzieken, 't katholiek Muziek van jrah Dendermonde heeft den Eersten prijs behaald; en M. Benders, de Wereldberoemde Muziek- meester stond recht en proclameerde, dat Den dermonde niet éen punt had verloren D'Ontfangst, maan dag avond is luisterlijk geweest en 't was bene meritisEere wien eere toekomtGentbrugge behaalde den tweeden Prijs. Mechele kan grootsche Feesten inrichten en de Vreoemde- lingen worden er deftig ontvangen. Dat zal Aalst ook getui gen. Te Leuven gaat een Brouwersschool ingericht wor den... 't Mag zyn 1 De vreemde Bieren vallen hierin, als roovende gieren, terwijl in vroeger tyd, 'tBelgisch Bier wierd gevraagd van wijd en zijd. M. Notaris De Beer, van St-Maria-Hoerebeke, zal Maandag 26 October verkoo- pen 't Kasteel van Rooborst. Vooruit schrijft dat de liberalen van Gent eene verdierlijke menigte gebruiken, om eenige herbergiers meer druppels te doen verkoopen... Nog- tans zullen Socialisten en Liberalen in de Kiezing éen zeel trekken. Te Waasmunster hebben studenten van St Ni- kolaas op 25 september een wonderschoon Avondfeest gege ven, ten voordeele der Jongens Congregatie elk zegt en roept uit; Eere aan de Studenten die zich in de Vakantie opofferen voor dit schoon werk! Het vierbedrijvig Drama 't Stomme Kind, naar Von Schmidt bewerkt door Jos. Ver- i niers, heeft de algemeene bewondering opgewekt. De 1 tramlinie Thielt-Aeltre is voltrokken - De lord-mayor of Burgemeester van Londen wordt elk jaar herkozen. Nu is tot die hooge weerdigheid verheven, zekere M. De Keyzer, geboren te Dendermonde in 1832. Te Poperinghe is met glans en luister een Gedenkzuil geplaatst op 't graf van E. H. Deken De Bo,den grooten Vlaamschen Schrijver. In Amerika mogen de Zusterkes van Liefde op veel treinen voor half gold rijden, omdat ze rondgaan voor d'Arme Ouderlingen... Dat is loffelijk Amerikanen, g'haalt er eere van 1 In sommige Provinciën van Amerika worden de Godslasteraars door een Burgerlijke Wet gestraft... En waarom niet Te Brunswyck, in Oostenrijk, is de rijke Gravinne ge seheiden van haren Graaf... Wat zul len wij zeggen Waar vrede heersebt, al is men klein 'l Geluk zal daar merkweerdig zijn. Aardige mannen! nu zijn de libe rale gazetten verwondord dat 't geld, te Doornyk in 't Bisdom gestolen, naar zijnen Eigenar terugkeert.... Waar zou het anders kunnen gaan? E11 heeft 't Bisdom van Doornijk eenige milliocncn voor de oude zieke Priesters, voor de Scholen en Gestichten van Liefdadigheid, hoeveel rijke liberalen zijn er niet die voor hun alleen 5 a 6 millioenen hebben! Te Parijs leg gen ze nu houten kalseisteenen. -— T'Aalst, molenstraat, in d'herberg St Antonius. zit eiken zondag achter 't Lof een tafel Wiezers. die met hun vieren 300 jaren oud zijn. E. H. Claeys, Lid der Koninklijke Akademie, gaf zondag een Voordracht in den Werkmanskring van J3t Josef. In de Patronagie van H. Kerst wierd uitgevoerd het groot Drama: De Twee Broeders. KERKELIJK NIEUWS. 700 Leden zijn er te Machelen reeds ingeschreven voor den Kruisweg- bond. 700!... En 't getal zal gedurig aangroeien, die zich verbinden wekelijks den Kruisweg te doen. T'Aalst wordt de Roozenkrans binst de maand October gebeden: In St Martens-kerk, onder d'eer- ste Mis; onder 't Lof en ten 8 ure 's avonds. In St Jozelskerk onder d'eerste Mis en 's avonds ten 8 ure onder 't Lof- D'Ouders mogen niet vergeten van hun kinderkes te doen in den Schapulier schrij ven, zoo vroeg mogelijk,van als ze 4, 5 jaren zijn.De Schapulier is een machtige bescherming. T'Aalst bij de Theresianen is er alle zondagen een groote Mis IENE ZONÖÉRLINGÈ' PETITIE, i In eeu kleine stad diende de doodgraver het volgende j schrift bij den gemeenteraad in Daar er in onze stad bijna niemand sterft, kan ik niet meer leven. Ik heb eene talrijke familie te ver- zorgen, en verzoek u diensvolgens den taks voor elk graf to verhoogen. Als ge mijn verzoek afwijst, dan moet ik naar eene gelukkigere streek gaan wonen, a waar er menschen genoeg sterven om eenen dooden- graver ordentelijk te laten leven. RUBENS. Ribbens riep een eenvoudig mensch vol verwonde ring uit te Antwerpen voer 't standbeeld van dien grooten man; Ribbes ze spreken daar zoo yselijk veel af; en indien hij niet geschilderd had, God weet zou er 'nen haan over gekraaid hebben EEN SLIMME KLERK. Een kantoorbediende had verscheidene brieven voor zijnen beer ge.'cbreven, toen die heer eene halve uur daarna door eene beroerte overleed. De bediende oor deelde aan de kooplieden, met welke zijn heer gehan deld had, van dat geval te moeten berichten, en daar hij de brievan in den naam van zijnen heer geschreven had, zoo giBg hij op denzelfden voet voort Ook kan ik niet nalaten U te berichten, dat het den goeden God behaagd heèft, mij, nu eene halve geleden, door eene beroerte uit dit leven te roe- n pen Wat is het dier vroeg men in een exaam, dat zich moest aan een mensch vasthecht En de leerling antwoordde triomfantelijk: De Echel of Bloedzuiger. RAADSELKE PR1VEE. Met 4 een plaats, met 3 een viscb, Met 2 zeer veel,Raadt wat het is. Een beleefde mond is veel weerd en kost weinig. De Leugen beeft korte beenen. In't kwalijk in schieten wordt het brood ssheef. In een goed begin is vee gelegen. met kort Sermoen, door een der EE. HH. Onder pastoors en na die Mis worden de kinderkes geze gend en ingeschreven. Te Gent in de Preêkhee- ren zijn maandag en dijnsdag, bewegelijke Diensten en Pelgrimagiën geweest voor den Roozenkrans. Uit Aalst zal te naaste jaar een karavaan ingericht worden. Zondag is de Feestdag van den Roo zenkrans luisterlijk gevierd in St Martenskerk een allerplechtigste Lof, Sermoen door E. H. Sterck, die op klare, zachte en treffende wijze de verheven heid en de nuttigheid van den Roozenkrans uitlegde en d'Aalstenaars opwekte om de maand October wel te vieren; en dan was er een groote schoone Proces sie... Te Luik, op 't Congres van 't H. Sacrament, is sterk aangeprezen om de Processiën van de Pa rochiekerken op te luisteren; van geern een licht te aanveerden en te vragen, om 't Allerheiligste eer aan te doen... DE ROOZENKRANS Ze zeggen dat het zoo wonderbaar schoon is geweest, te Gent, in de Preêkheeren, zoo schoon en zoo luisterlijk zondag preekte Bisschop Lambrecht en 't Volk brak de kerk bijna af, om toch een plaatsken te hebben... Men schen, dat er niemand onverschillig blijve, in deze groote en verhevene Maand; dat elk treffelijk Huis gezin meêwerke EENE BEKEERING. Over eenige jaren bevond zich in eene vergadering van Priesters, een man geheel treffelijk volgens de wereld, doch zonder geloof. Er werd over 'teen en 't ander gesproken en natuurlijk ook van geeste lijke zaken. Dat gaf hem de gelegenheid om te zeggen: Ik zou wel willen het geloot hebben, doch ik geloof filet en kan niet gelooven.» Een der aanwezige geestelijken zegde hem enkelijk deze eenvoudige woorden: «Welnu, lees het Rozenhoedje.Daarna sprak ruen van andere dingen. Drie jaar later'ontving die Priester eenen brief, van den volgenden inhoud: «Herinnert gij u, mijnheer de Pastor, uat ik in uw gezel schap was. over drie jaar, te midden eener vergadering van geeste lijken? Ik zegde u dat ik niet geloofde en ik drukte mijn spijt uit het geloof niet te bezitten, üu antwoorddet mij: Welnu, lees het Rozenhoedje. Die woorden welke mij eerst zoo vreemd voorkwamen, kon ik uit mijne gedachten niet krijgen. Ik werd daar langzamerhand aan gewoon Eindelijk schenen zij mij zoo zoet en goed. Ik las het Rozen hoedje. Thans geloof ik en ben te volle gelukkig. 'T is aan de god vruchtigheid jegens Maria dat ik mijne bekeering verschuldigd ben. OVERWEGINGEN Slechte Besturen, brengen sltcht Volk voott. De Samenleving wordt bestormd door een grouwelijk Zedebederf. De Scholen 1 de Scho len! Ongelukkige Ouders, die hun Kinders zetten bij Meesters zonder Geloof, bij onverschillige Meesters. In Atmrika wilden ze eerst ook onverschillige Scholen, doch na eenige jaren ondervinding.elk riep uit: 't Oader wijs moet godsdienstig zijn! Laat ons bidden, in elk Huisgezin, voorde Kirzingen, voor de Werkende klas... Als men ziet gelijk t'Aalst dat er 's avonds en 's nachts op Verloren Maandag, j<>Dgens van 17 a 18 jaren loopen. met rampzalige bochters aan hunnen arm, d'een herberg in, d'ac der uit, 0 wat geslacht zal dat worden 1 Welke ramp voor de Familiën, voor ons Vaderland.... D'Helle werkt met woede om in korts jaren denverjaardag der Fransche Revslutie, van dit vreesslijk Bloedbad te kunnen vieren l

De Werkman | 1887 | | pagina 1