Rampen, Misdaden Ongelukken. Buitenland. DENDERMONDE. In 't begin van dees jaar vermaakten zich a jongelingen op 't ijs der forten, en bots vielen zij in het midden onder water; gelukkig wierd het gezien door Mam en Angelika Vun Nieuwenhove, en zonder baas Baro en M. Bra keveld, waren er 3 lil ken. Ze verdienen een groote belooning voor moed en zelfsopoffering. De ijsbreukelingen waren Lens sens 13 j Beecktnaa 15 j. Stallaert 9 j p; ELVERSELE: De Jusiicie waakt gelijk het haar plicht is; wij moeten de wereldlijke Justicie eerbiedigen, maar die de God delijke Jasticie miskennen, zijn brandstichters in de samenle ving- d'aader week was er weer onderz oek te St Nikolaas over de moord te Elverseie, op den heer Onderwijzer. Men sprak van aanhondingen;doch niemand is gemollesteerd geweest 't Gebeurt dikwijls dat moordenaars zich van kant brengen; want de stem van hun geweten kunnen ze niet versmoorea, xoomin als Caïn de eerste Moordenaar, die wegliep en vluchtte, bij 't ritselea vaa een blad..,. Eerlijk duurt langst; die steelt, rooit, brandt of moordt, heeft zijnen beul ia zija etgeu hert.... Dat is klaar en openbaar, ea stellig waar. "RESSEGEM. Aldaar is zoadag afgebr and, Zondag avond, 't huis van den gewezea Veldwachter Brigadier. AYGEM.Een erg geval, maar geiukkiglijk nog wel afge- loopen Bij M. Sekretaris Torrekens wordt eenea nieuwen die pen steenput gemaakt voor een Brouwerij; vrijdag avond, een der kinderen, een zoontje van 7 jaren, speelzuchug en on be zonnen gelijk het op dien ouderdom gaat, dit kind valt m den steenput, 2s voet diep Men vreesde een erg ongeluk, ver n its er nogeenen boom in den put lag; aanstonds liep de dap pere smid Dunaet Baetens ter hulp, in zijn haastigheid «^stapte hij nog, er konden dus 2 ongelukken zijn, doch ongehinderd mocht hij 't kind boven brengen, 't kind, hetwelke men hoopt niets van 't ongeval te zuilen hebben.. Elk was verheugd, want overal is 't medelijden groot, als er Ouders zijn, wier kinders aan een ongeluk komen. "^-REMShKE. »e moordDie gruwelijke moord op Christina Verslyken. Men zegt dat 't slachtoffer den 5 Januari voor 125 fr. hoornen had verkocht en op Drij Koningen t geld ontfangen. Waarschijnlijk heeft de moordenaar dit gewetea. GENT. Nu stelen ze al d'hnurwagentjes. Vrijdag kwam 'ne vent van 2s j- met een zijden muts op, een wagentje huren om kolen te voeren. Hij was weg en bleef weg. Dat zelfde wagen tje is te Gentbrugce achterlaten in een huis, door eenen schelm die een horlogie gestolen had. Op Meerhem hi] U De Wild, sareienfabrikant, is zaterdag voornoen een werkman tnsschen 2 tamboers genepen en zijn rechterhand bijna verpletterd, t Is 'ne Vader van 5 kinderen. - Zekeren De Wever, aardewerker bij den spoorweg, had een geraaktheid, was er half lam af zat vrijdag avond voor de stoof, zijn zoon moest waken, doch g heel den dag gewerkt hebbende,viel van vermoeienis in slaap; vader De Wever viel voorover op de stoof en als de zoon wakker wierd, vond hij een lijkl GOEDSENHOTE Nog altijd is die Gemeente in schrik en grouwel, wegens die wreede moord in de Pastorij. Als de moordenaar ingebracht wierd, 30 gendarms moesten hem be- schermen, 3o gendarms! Zoo hevig was's Volks verontweerdi- ging; er was in de Pastorij een klein hondeken, een oud honde ken dat reeds eeiige tanden verloren had; dat hondeken beert den moordenaar geheten in zijn been; nadien deed men 't hon deken bijten in was, en 't waren dezelfde indrukken als op het been van den moordenaar; korts na de moord waren er ook op de Parochie die zegden De moordenaar moet dien langstekaut, dj«n luien slechten bliksem geweest zijn!.... Eu hij was t ook. ANTVvERPEN. Er is grooten «chrik in de stad wegens de bofdieven. In de Fiorisstraat een zekere rijke heer is t weemaal in éenen nacht opgesprongen, bij 't geblaf van den hond, opge sprongen en met zijn wapens beneden komen geloopen. t Was valschen alarm. - Zondag nacht is er gestolen bij Mr Grewel, Lange Leemstraat: De dieven waren langs den hof ingekomen, hebben een venster der kenken ©pengekregen, en gestolen: 3 zilveren vorketten, 1 zilveren lepel en 57 franken. Op versche-de andere plaatsen wierden ze verdreven door d honden. ANTWERPEN. Brand geweest op den hoek der Lombaar- devest, bij M. Poels, in een magazijn van kleergoed, met het schrikkelnk gevolg dat vader Poels levend verbrand is. De zoon Poels was langs het dak g vlucht, en verklaarde met te weten waar zijn vader was. 't Parket is ter plaats geweest, de zoon is aanstonds onderhoord en a is een teekemng gemaakt van die woning. M. Poels leefde in on .enigheid met vrouw cn kinders. VILVOORDE. - Wel, de laffe walgelijke stramijneni te Penthy, bij Vilvoorde, bebben 3 personen een kind van 5 jaar zoo schandaleus doen genever drinken, dat t arrem blooiken 2 dagen nadien gestorven is. 't Paraet van Brussel is afgeweest; de 3 breatbattis zuilen er tegen vliegen en de baas niet min..... Er zijn bazen en bazinnen, die geen hert of geen eer hebben, zoolang de kalanten kunnen betalen. Den brand te Ressegem. 't Is er nog ad erg geweest; zonder de spoedige hulp der Parochinnen'die in groot» massa kwamen toegeloopen en hun leven waagden em 't vuur te bedwingen, konden er 8 woningen in nsch gelegd zijn; de brand ia begonnen juist kwaart na 4 ure en heeft vernield een stalleken vaa B. Van Tittelboom, item de schnur met g'heel den eegst, item het huis van de' weduwe en kinderen van wijlen Petrus Rogge- man, in zijn leven Brigadier met eere, item een groet deel van 't huis der weduwe van Charles Killemans, de beesten en de bijzonderste meubels zijn gered; alles verzekerd, maar niet hoog. de oorzaak is onbekend; wij mogen bedanken al de personen die hunnen iever geteond hebben, door de tus- schenkomst van M. den Pastoor ea van M. den Burgemeea- ter. J- B' D N- ZELE Den I3 dezer, om 6 ure 's morgens is al lier op de wr.k Darmen, afgebrand het huis en stallagien van Bernard Haeatjes a'sook de s-allen van Frans Timmer» n; ecne groote hoeveelheid vlas is ia den brand gebleven. De brand is begon nen aan de gebouwen van Timmerman. Beiden waren v;rze- kerd. 5 VERVIERS. Is afgebrand zondag nacht, ja gansch afge brand de groote Stoffenfabriek van M. Hauzeur te Enseval. Er stonden 89 weefgetouwen van 2ooo fr. elk; deze heeft men kunnen redden. De schade beloopt tot 1 millioen fr... t Is grot.. 't Was begonnen in de droogkamer. ~"EN6ELMUNSTER. - Zondag was 't een jaar geleden dat den broer van den bans der herberg de Lijster, zoo wreed werd geslagen dat de dood er op volgd-. Die verjaardag is gevierd door een bende die al kijvende in dezelfde herberg is gekomen, die den baas hebben geslagen en met messen gesteken, zoodat er gevaar is; maar nu zijn de Vandalen gekend en zullen ge- Straft zijn, exenaplairlijk. BRUSSEL: -■ Droeve dood. Geen verheugen voor die niet willen deugen. Te Brussel ne jongen van welhebbende familie, zich slecht comporteerende, was zoo diep gevallen dat hij bij een koolmarchand was en sliep op een rnaosardeken, Zondag nacht is dood gevonden op zhn ateoozak Hu had gevochten, een slag op zijn hoofd gekregen... En 't Gerecht onderzoekt.. Die wild en dwaas loopen, moeten het altijd bekoopen. CUREGHEM. - Aldaar,bij den kleermaker Payer, is zondag achternoen een ijzeren koff rkec gestolen, inhoudeude 2000 fr. en juweelen Het ijzeren kofferken is gevonden buiten, gansch geledigd.... Veel geld in huis houden is onprijsbaar; men kan het altijd goed plaatsen, aan vasten en gematigden intrest. Want kleine winten wel gespaard, daar is het dat men best meê vaart. Amerika. Men is aldaar zeer ongerust over 't zeeschip Brittania, dat op lö Januari reeds 25 dagen vertrokken was uit Gibraltar met 850 Passagiers en nog te New-York niet aangekomen. Frankrijk. 't Groot schoon en kunstrijk Paleis Biron, in het departe ment Gors, is ten gronde afgebrand met gansch den inhoud, na 't afsturen van brandbrieven. Ten 11 ure had men nog de ronde gedaan; ten 1 ure was 't: brand! brand! 't Kasteel brandt! ten 3 ure lag alles in puin. Er gebeurt iets in dat Parijs: In de wijk Bras-eries verwacht d'eene moord d'andere niet; 't zijn gedurig ongereldhelen, moordaanslagen en zelfsmoord'en -- Onlangs was te Parijs aangekomen een persoon uit de Previucie; de stad niet kennende wierd hij aangespreken door een vrouw, en was zoo onnoozel zich door haar te laten geleiden. Op de Bastilieplaats stond hij de schoonheden van Parijs te bewonderen, toen hij eensklaps in den grond wierd geworpen, met slagen eyerladen en van zijn geld berooid; hij had 3500 fr. bij zich. Later heeft men die slimme ekster kunnen aanhouden, maar de 3500 fr. waren reeds aan den derden man overgebracht. Duitschland. Te Boeholt ia afgebrand do groote wolweverj Driesen; meer dan 2^0 werklieden verliezen er hnn breod door, voor een ruimen tijd. Te Wiemar in de vnurwerkmakerij van den Theater des lofs, is een ontploffing geweest; de overste maobinist is erg gekwetst. INHALING VAN DEN E. H. VERHAEGEN TE ADEGEM. Wie Adegena eens wilde zien in pracht Bad zeker baar wel eens bezeelt gebracht. Daar vierde men de intrede van Yerhaegen En nooit of nooit wij zulks feeste zagen. Van 's mergers vreeg. ja reeds om lulver acht Was reeds de scheese sleet in gang gebracht. Een groot getal rijtuigei, cfeeez.ee, paarden, Ja ruiters die lakeiöa eveeaardsn, En postillons versierd van hoofd tet voet» Dit alles trok Yerhaegee te gemoet. De schoons sperree stonden laags de straten, fit- hcbooee vlaggen die op de buizen zaten, De scbeoee jarenscbrifteB, liet en bloem, Veorwaar dit strekt ve»r Adegem tot roem. Welhaast is meu ter brug vaa Adagoa»; De Burgemeester spreekt met z«et# stem: Welkom! Welkom! achtbare heer Yerhaegen, Wij komen ons heilweeschen U opdragen, En tevens onze dankea U hetooeee. Omdat gij ie ons iniddes willet wonen. De sohowne stoet begeeft zich traagzaam voort En overal mee luide hoera's hoort, Een weinig later kwam men op 't Cruypuyt, Een welkom galmde uit alle bersten luid. En Yelleman inesnc flinke taal, Verwelkomt de Herder voor de tweede maal. Wal was dit toch zoo treffend schoon om zien, De vreugd ea geestdrift van die brave licn; Hen zong en riep ea maakte groote feest, Ea elkt-en wenscht geluk en vreugd om 't meest. Doch eind'lijk kamt men aan het kerkgebouw, Naar wat voor aen gejubel, wa'. gejouw. Al wie 't zij kleia of groot, een temme heeft. Die juicht en roept dat alles er van beeft. De eerweerdo Herder verrukt van zinnen Vertrekt met 't Volk de kvrke binnen, En daar gestuurd een scheon gebed tot God, Veor Adsgem's, voor eigen zaliglot. Lang mage de heer Verhaegen das nog leven, In bloei, geluk en vreé. En wat sou de Heer niet geven. Aan de oprecht Parochianeabec. Oostwinkel, E. V S. W"7" ERKEL1JK NIEUW De giften aan Zyne HA Heiligheid Paus Leo gezonden, maken in een Zaal van 't Vatikaan een woaderschoone Tentoonstelling *^^^"uit... De Programma's zijn verschenen der Belgi sche Bodevaart «aar Roonoen op ff april. Eersto klas 225 fr.; tweede 16O; derde 115 fr weg en wéér. Met mondkosten en nachtverblijf 425 fr. of 360 fr. Verdere in lichtingen in ons Bureel. Als 't God belieft, zullen wij, tot intentie van onze Medehelpers en Lezers, van 't getal der Pelgrims zija, om daar de wensche* néér te leggen op het Graf dor HH.Apostelen en de wonderbaarheden uit Italië en Roomen meé te doelen... Paus Leo is bijzonderlijk getrof fen geweest door de schoone eerbiedige gelukwenschon van M. Carnot, Voorzitter der Fransche Republiek. Alle wettig gezag wordt door de Kerk horkond en met achting omringd. Te St Anna-Hammo hebben de Paters Redemptoristen Theunis en Mjttenare een Missie gepreêkt, tot troo?t huns herten en tot welvaart der Pareet ie... 't Is ongeloofelijk hoerelen er in de Missiën tot de goede gevoelens terugkee- ren. In St Peteraburg, in die schismatieke Hoofdstad, is 's Pauzes Jubilé met treffende godsvrucht gevierd. Het afbeeldsel van Paus Leo prijkte in St Catharina-Kork tus- schen bloemen on rood laken draperijön, en de aartsbisschop van Mohilew ©ffloieerde. Uit Meiiko komt een Bede vaart naar Roemen; ook uit Brazilië, vorscheide slaven, vrijgekooht ter gelegenheid van den Jnbiló, zullen den Bis schop vergezellen. Te Konstantinopelen wan een Hof beambte op 1 Januari in de Plechtige Mis, om den Sultan te vertegenwoordigen. 't Ie gelijk er gesohreren staat in Evan gelist Joannes: En de zijnen hebben hem niet aangeno men; maar aan allen hooft hij macht gegeven om kinderen Gods te worden. Och, die onverschillig blijft aan die alge- meene beweging, zijn verlies is groot. Morgen, zaterdag, Feestdag der M. Agnes, van die zoete lieve Heilige, Maagd en Martelares, een Lelie van Onschuld, gestorvëh om haar Geloof te belijdên; de H. Agnés, die Patronersse der Chris- tene Jonge Dochters; och, dat zij de Christene Dochterkes bescherme en kracht geve tegen de gevaren der wereid. Wij hebben rede van beschaamd zijn, als wij de levens der Heili gen lezen. Men verzekert ons dat er te Ghelrode, dry kwart uurs van Rotselaar, langs Scherpenheuvel, zulke sohoone kapel is van O. L. V. van Lourdes, welke druk be zocht wordt en mot don hoogsten eerbied omringd eiken zondag weidt do Roozonkromo er gebeden, gevolgd van god vruchtig gezang. Tool personen worden daar geholpen. Een Reisje of liever eene Bedevaaart naar LOURDES- Ziedaar nu ons gansche reisgezin weer vereenigd. Hoogè tevredenheid en voldoening stonden op ieders aangezicht te lezen. Tevreden, onzeggelijk tevreden was men over al die onvergetelijke dingen, welke we daar zoo op eenen enselen dag gehoord en gezien hadden, en onbeschrijfelijke voldoening vervulde onze herten, en wij dachten dat we 's anderdaags ein- delinge het bezonderste doel onzer reis, het uitverkorene schuil oord der Onbevlekte Ontvangenis zouden bereiken. Maar wat mag dat wel zijn 1 Het is zoo stil, zoo oodsch in onze buurtkamei n- 1. Zijn onze vrolijke eu kluchtige Gente- naarsters daar misschien verhuisd? Ai God, lieve God, hoe treurig, hoe gasthuisachtig ziet het er op hunne bank uit! Wat was er haar overgekomen dan? Eene der reisgezellinnen was 's avonds in ons Gasthof naar den achteruit gegaan. Gewis had ze vergeten, dat we in het Trappenland waren, en door de duisternis misleid, had ze in eenmaal afgestapt, wat ze anders op gemak in tienmaal zoude gedaan hebben. Het onergdenkende meisje had zich nog al hevig bezeerd en leed thans wat aan de koorts. Hare dienstvaardige vriendinnen omringden haar met de teederste zorgen en alles liet verhopen dat ze opgepast door zulke meewarige en koesterende Liefdezusters, hare pijuen spoedig zou voelen verminderen. Het vernemen van dit jammerlijk ongeval temperde voor een poos de blijde stemming waarin ons volk verkeerde. Edoch wat gebeurd was, zou de H. Maagd wel weten goed te maken. Om het Haar te vragen kten we te samen de veelvermogende lievelingsbede: Den H. Roozenkrans, en zongen daarna de Litanien op deielfde wijze »l»*f »a 0Bze Parochiekerken geweest waien. Het gebed had de gemoedmoa bedaard en elk wilde nu zijn hert aan de Vrienden wat uitstorten. Men venelde van al het verwonderlijke dat men bij het oponthoud zoo al ^ezien had en van datgene wat we welhaast zien zouden. Eenigen, geluk kiger dan wij, hadden reeds vroeger de Bedevaart gedaan en deten onderhielden ons over do trnostelijke oefeningen welke men daar plegen zou. De Gentenaarsters zeiven 2'iende dat hare zieke het goed lijden kon deelden in de algemeene blijgeestigheid. Een hunner deed ons hertelijk lacnen om haar leuiig «n geestig gepraM. Zij ktapte Mmelijk het Fransch met Louidenscben tongval en zegde onder andere hoe de bedelaars daar hun aalmoes vragen. Bo«2e «onze messieue. j> Zij zijn nog zoo dom niet, de Froosche bodelaars, Diet waar? Hola, daar in het hoohoken opringt seze gezel, de gedurige lacher uit n. 2 recht, en uit volle longen riep hij met zijne grove stem: Leve O. L. Vrouw van Lourdesl en al de Vlamingen stemden meè en met geestdrift herhaalde men meermalen het vereerend bedegeroep. Zelfs onze 4 Waalsche makkers hadden ons ver staan. En op hnnne beurt juichten zij luide Vive N. D. de Lourdes! En 200 kwotn het geaelschap al eer en meer in gis- ting. Middelewijl waren wij Capdenac genaderd, waar men ons langs over den rivier in de steilafpellende vallei der Lot bracht. Vele overblijfsels van kasteelen uit vroegere tijden zagen wij er, langs weerskanten de hoogten beheerschende. Wat verder op te Monteils werd het dal echt schilderachtig Onze ijzere sneldraver bracht ons in eene beboschte rotsengte. Van tijd tot tijd liep hij eens boveu d&n weer onder den grond, nu rechts dan weer links van deL rivier (de Aveyron). En als wij onver wachts uit die nauwte geraakten, zagen we in de verte het stadje Najac, op eene hoogte gelegen en bestreken door een aanzien lijk slot omringd van vestingen met wachttorens. Nog ander maal reden wij over de Aveyron en wijder en breeder vertoonde zich thans zijne lieve vallei aan onze verschende blikken. Doch de lichtende dagtoorts ging het andere halfwereldrond beschij nen en zulks deed onze nieuwsgierigheid vooral dat merkweer- dige, van lieverlede wegsterven. ilapensuur echter was daarom niet geslagen. Kort en goed eene kleine verversching en een brok uit de hand en dan, ver- frischt en verkloekt, nog eens luchthartig gezongen.Zoo luidde de overeenkomst, en de afspraak werd deltig nageleefd. Onze Westvlaamsche geburen uit N. 3,gaven daarin altoos het goede voorbeeld. Zij waren weerdige toonbeelden in alles, maar bij zonderlijk in het uitgalmen der Lofzaagen ter eere van Maria. Wij allen luisterden eene wijl aandachtiglijk toe, niet alleen om alzoo de zangwijze juist en nanwkeurig aan te leeren, maar vooral om beter de bevalligheid, de zoetlnidendheid van hunne liefelijke welgepaarde stemmen te kunnen aanhooren. Er was daar iets treffend, iets zielroerend in, dal van af de toonaange- viog tot de laatste lettergreep van het laatste woord, als van uit den Hoogenrscheen begeleid te wezen. Inniglijk opgewekt, mengden wij onze stemmen met de bannen, en daar klonk hel en onverpoosd het alomgekende Ave Maria der Vendeeërs. Eenvoudig, ja, maar bekoorlijk en vol melodij. En niet min bekoorlijk het Ave maris Stella, dat wij er lieten op volgen. Een paar uurtjes waren alzoo ras en aangenaam vervlogen, wij waren de Tarn overgereden en te Gragnaque kregen we de kaartjesontvanger. Gaarne hadden we nu jeen uurtje zonlicht en wat stilstand gewild, want van hier, hoorden wij, kon men reeds duidelijk ae Pvreneln ontwaren. Daarbij wij waren op kleinen afstand van Toulouse, oene der oudste volkrijkste, nijverigste en bandeldrijvenste steden van Zuid Frankrijk. Voorzeker, hadden wij er een bezoek willen brengen al hadden wij slecht den tijd gehad, om eenige harer grootsche gebouwen en andere merkweerdigheden te bewonderen, zooals: De kerk van den H. Saturninus, de cathedraal ter eere van den H. Stela- nus, het rijkbedeelde en vermaarde museum, enz. enz. Doch neeD, schommelende kwamen wij over twee Waterloo- pen despoorhalle Linnen en hier mochten wij voor eene halve uur onze slapende beenea eens duchtig wakker maken. Het meerendeel maakte van dit stilstaan .gebruik om eene warme tat vleeschnat te nuttigen of den lekkeren wijn eens te proeven. En dan weêr uit die koude killige'avondlucht naar onzej zacht- verwarmde reiskamer geloopen. Het viel meê, de trein deed ons niet wachten, hij vertrok ep de juiste uur, om 9 u. 35 m. ('t Vervolgt.)

De Werkman | 1888 | | pagina 2