r Kerkelijk nieuws. ifltngelingskes. Memorandum. fte Kamer. r~:- Onoer degoddeloozcn vindt men onbeschofte lieden en hooveerdige lieden Nero, de slechtste mensch van zijnen tijd, viel altijd uit legen de Christenen, in onzen tijd de Pellzcrs, die onluchtigaards en moordenaars, waren vies als ze 'onkatholiek zagen en scheurden de vlaggen der Pauzeli.ke Viering. Zoo is er te Gent een feuzen gazeijen. een gazetjen opgesteld door mannen ie de schuld zijn dat hel Gentsche Volk zoo slecht wordt dat veel huishoudens er in verrotting vallen, en dat geuzen-gazetjen valt nu uil, stommelings uit tegen de Werkman, dal het een geest verstompend blad is.dat men de menschen dwingt die gazet tekoopen.dat het de menschen slecht maakt eozoovoorls. Voor eenige ant woord zouden wij verzoeken van eenige weken De Werkman te volgen. Men zal zien dat alles wat wij schrijven, dient tot welvaarten vrede van Huisgezinnen en van Personen, voor Treffelijkheid en Zedelijkheid Nu. wij lezen in ons Duitsche gazet. Te Grenobel in een hotel, zat onlangs redelijk veel volk en o a een Priester; een fieske muskadiu stapt in, met'nepoindonneur van 20 ambassadeurs en begint met dien Priester te spotten, ja durft vragen: Wat heeft dien pilaarbijter hier te doen? Waarom gaal hij in den stal niet eten? - De oppergargon komt bij en zegt. 't Ware beter dal gii in den stal gingl elen; want ik zie wel dat uwe plaats bi., geen ordentelijke persoren is. De Vrijdenker springt op. roept dal hij g'affronteerd wordt en will den rargon in 'I wezen slaan'; maar de' gargon neemt een flesoh van iafel en roept. Als ge niet stil blijfi. sla ik u daarmeé den kop in Doch dit zal niet noodig zijn, want die slecht genoeg is om onschuldige lieden te beschimpen, is lafaard daarbij. Al d'aar.we zigen gaven den Vrijgeest ongelijk Dan komt de baas. De Vrijdenker vraagt dat de gargon aan de deur worde gezet. Maar de haas zegt. Gij en gij alleen moet aan de deur, en ik verzoek u een ander hotel' te zoeken. Die Vrijgeest mompelde ook 'l woord geeslesverstomping, gelijk de liberale gazetten doen... Punctum ad ineam. Slecht verstaan. In Bohemen is een baron H. die zeer slecht honrt; onlangs was hij in eene groote vergadering en de graaf Stolberg vroeg hem hoe zijne Echtgenote het stelde. Ach. sprak de baron; niet goed alle middels gebruike ik om deze plaag van mijnen rug te schudden, maar ik word wel gewaar dat ik er g eel mijn leven zal meê gefopt blijven. Hij had verstaan: hoe is 't met uw doofheid AALST; Gruole Festiviteiten in de Nieuwe Zaal van den Werkmauskring; Zondag ten 5 ure, de Plechtige inhulding en Voordracht door Z. H. Mgr Lambrccht, Hulp Bisschop van Gent. Vergeten wi| den Tombola niet; Deze week zi|n nog ingekomen als prijs Een schoon nieuwe stoof, elks gerief; een prachtig boekwerk De Vereering van het H. Sacrament iu België, van d'oudste tijden tot heden too, het Groot Martelaarsboek en de Kroon des Hemels, deze drij boe ken geschonken door een katholiek yan legen Meerer.dré, bo ven Gent. De Werkmanskringen Hoort wat de Paus van Roomea, Leo XIII, ons toeroept: Heden worden de werkende klassen opgewekt door de groote booswichten der Omwente ling; ze worden verleid door woelziekte, heersclizuchtige en stoutmoedige mannen; aldus verleid, bereiden die werkende klassen voor de Samenleving vreeseh|ke rampen en voor hun zeiven den ondergang. Gij, Katholieken, zult een werk verrich ten van hoog beiang voor de Samenleving, met het verwekken dier wijze instellingen, die tot verbetering van 't lot der Werk mans in ander tijden bloeiden door de vaderlijke zorgen der H. Kerk, zonder welke men te vergeefs den al'.ermoeieuiksten knoop der maatschappelijke zaak gelukkig poogt te ontwarren. DE LOTING. Ze zijn daar weêr, die ongelukkige dagen.... Moeten loten om zijn Vrijheid te behouden, dat ise precht ODmenschelijk 1 Zoolang die Bloedwel bli)fc beslaan, moeten wi] uiiroepen Droeve Samenleving 1 Want groote Legers zijn voorboden van groote oorlogen De Loting is wreed, maar ze wordt nog erger als men op die dagen al dat gevloek hoort en al die braspartijen hoort en ziet... Vloeken I Die in een beschaafd land durft vloe- ken op straat, ze moesten hem uit de Stad schappen. Die vloekt, werpt met steenen naar den hemel en krijgt dezelve op zijn hoofd terug... Veel jonkheden vallen op Lotersdag in de klauwen van't Zedebederl; de slechte koten zen jen dan hun lokkers uit en 'ne mensch kan dikwijls zoo lafhertig zijn, dat een g'heel compagnie meêgesleept wordt door 'ne lap en een vel of een galgebrok en 'ne nietdeugRond Gent zijn er veel Parochiën, alwaar voorname peraonen hun Lotelingen naar de Stad vergezellen om ra de Lotin op een fraaie manier zich te vermaken en deftig en ongeschonden naar huis te kceren. Rond Eecloo en rond Deinze wordt dat ook gedaan en de Lotelingen zijn ten uiterste tevredc... Wij weten niet waarom t'Aalst dat vloeken niet belet w idt, terwijl ze loten, op den koer van het Landhuis en aan den ingang der Zaal Jonkb< den, geliefde jonkheden, vergeet het niet Die aan 't zedebederf begint, staat op moddergrond en'boo danger hij daar staat, hoe dieper hü zinkt en hoe ellendiger bij wordt. Wij mogen niet vergeten wat^er gepleegd is onder t liberaal Minis terie van 1879 tot 1884 't V.ou ons groot ongeluk zijn, moesten we dat ooit vergetenHoe de werkende nrfenschen alsdan verdrukt en ver volgd wierden door de Vrijmetselarij; hoe't kostelijk geld opgeslab- berd wierd door de kopstukken ja dat rijke Vrijmassons in 't School- enkwest, tot 187 £r. trokken om eens hun handtecken te zetten, of 23,39 c- Per lelter 'l Was schromelijk en dat hebben wij beleefd en dat mogen wij toch niet vergeten, of't zou ons een /iglijk schande ge sproken worden. M Lippens o. ging alsdan voor 't Schoolenkwest 16 keeren uit en trok 175,96 c. per keer. M. Devigne ging i3 keeren uit en bad 231.55 c. per reis en per dag. Dit tiranniek en dom Schoolenkwest kostte de globale som van pil 38ofr. mjj Wilt gij de Vrijmetselarij kennen met hare ge- heimen en haar plannen, koopt 't boeksken in ons Bu- rcelen te koop, aan 12 c. en getiteld De Geheimen der VrijmeiseUrijo Heden, Eerste Vrijdag van de Maand, Devotie tot het H Hert Jesu; t'Aalst. 's morgends inde Parochiekerken, 's avonds ten 8 ure Lof en Sermoen in 't Collegie. Wij ree- pen d'aandaeht op dien Avonddienst. - Hofstade, bij Aalst waar overjaar die schoone Xaveriaansche Feest wierd ge vierd, E. H Verlot, Pastor aldaar, heeft zijn ontslag gege ven, gaat naar Winkel wonen en wordt opgevolgd door den E. H. Van Mol, die 16 jaren t'Eecloo staat als Onderpas toor en er d'eerbiedige genegenheid en de onuitwischbare dankbaarheid meêdraagt voor die 16 jaren wijzen en ieveri- gen Priesterleken arbeid De E. H. Verlot was t'Hofstade sedert '867; dag en nacht was hij bekommerd met de tijde lijke en geestelijke Welvaart, om den Chri telijken geest te behouden en geen misbruiken of dwalingen te laten inslui pen. In die moeielijke tijden van i879 tot 84. heeft hij gele den en gestreden voor 't zielenheil van Hofstade. opdat er geen bres zou komen in de Christelijke Eendracht. Dat is de groote zaak; de Volkeren bewaren in hun onvervalscht Katholiek Geloof, om dien Pand ongeschonden over te laten aan de Nageslachten... In 188 we zien Pastor Verlot daar nog verschijnen voor dit tiranniek Schoolenkwest, voor de Vrijmetsers die zich als Rechters aanstelden I D'Inkwisi teurs werden bleek als zij de wijze, kalme en krachtige ant woord hoorden van den ouden Herder... En als hy gedaan had, ze bezagen malkaar, ze wisten niet hoe dat aan teeke nen, ze zochten uitvluchten en ze lieten den Man Gods daar staan; wij zaten aan de tafel der gazetschryvers en wij had den d'eer hem met oDzen gelukwensch hem onzen stoel aan te bieden. Pastoor erlot heeft veel gedaan voor Hofstade; deliberate gaze ten spreken altijd, alsof de Pastoors op de dorpen rijk wierden, doch als zij een treffelijk bestaan vin den dat is genoeg en hoevelen zijn er niet die hun laatste spaargeld opgei Herd hebben voor 't behoud der Katholieke School. Hofstade is veel verschuldigd aan zijnen ouden Her der; degenen die hem bedroefd en vervolgd hebben, omdat hij een goede en waakzame Herder was, ze mogen zeker wezen van zyn vergiffenis en van zyn gebeden voor hun be keerin? en Welvaart. Niemand in de wereld mag kwaad wenschen; wij bestryden de slechte leerstelsels in 't voordeel der Personen. De Werkman heeft een bijzondere rede om den E. H. Verlot een woord van eerbied en van dank toe te stureD. JerusalemJerusalem 1 gelyk ze zingen in de Goei Weekl Er is andermaal een Reis van Boetveerdigheid naar 't Heilig Land en ze verzoeken ons uit Roubaix dit te willen aankon digen. Zeer geerne, aanstonds: Men vertrekt uit Marseille den 12 April. Men is te R< omen den i4 April en blijft er 3 dagen. Men is terug in Marseille den 29 Mei. Prijzen, al les inbegrepen, eten, logist enz. 1 kl. 740 fr. 2 kl. 690 £r. 3 kl. 440 fr.; voor verdere inlichtingen schryve men naar 't Sekretariaat, rue Fraiiqoifl, 1 en 8, te Parys. Te naaste week, meerderen uitleg. S®\." JKTT- ROOMEN ROOMEN De Pans eischt rijn onafhanke lijk bestaan, en indien er iemand in de wereld een vry be staan meet hekken dan is t wel den Pans van Reomen, het i6de JAAR. N° 798. - 2 Februari Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels, j centiem. Voor g'heel Belgenland 1,50 s jaars. Vooral de Landen an Europa, en voor o'ander Werelddeelen, 4,50 ,aars, franco thuis. F. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. PARL01R. Wij herinneren pro memoria dat al de mededeelin- gen en tiidingen moeten de goedkeuriig dragen van den Medehelper der flaats, ten ware. wel te verstaan, de inzenders ons Vrienden, of welbekende Personen waren. - Van Ev. te Stev. 2,.SO 88, Uit Gent van M.C.' 36 Uit Ross. van M J.li R, 2 Mo 88, - Uit Ronsse van M. R. 5e - E Vr. te l)r„ Ja, 't is zeer wel met de boekskes. Uit H. o. d. K. 16 13. - Uit Sw. van J. D. B. 2 00 88. -- Uit Pop. an M. S. B. 3 2">. Heer en Jan De Koker, President, wat zogt ge nu, van den kokerenhoek? De litaniën van hei H: Aanschijn zijn uitgeput; zo gaan herdrukt worden Uit Geer. van M. Rl. 5 00. - Aan verscheide De Glorie van Maria gaat u gezon den worden; dit schoon boek aan 1,75 in band, franko thuis. Die zotte vragen doet, Het spreekwoord zegt dat hij geen antwoord hebben moet. De gramsch ip en de nijdigheid, Verkorten onzen levenstijd. pT't ls Bara die een ferme aftakeliDg heeft gekregen in de Kamers. Ge ziet dat de Liberaaldery het kind in de wieg, de grijsaard en de zieken in d'Hoapitalen aan de Kerk zon willen ontrukken en Bara heeft durven zeggen, om de brave Volkeren te misleiden, dat zij tegen den Godsdienst niet zyn. Maar de nieuwe Minister Lejeune is opgestaan en heeft man- haftiglijkgezegd.dat al wat de Liberaaldery doet, tegen Kerk en School, tegen Pastorij en tegea Con vent, geen ander doel heeft dan de Godsdienst te benadeeligen en dat de Godsdienst de eenigste steun pilaar is eener goede Samenleving. Bara kad eok durven zeggen dat 't geld der Bisdommen moet aan den Staat komen en daarop heeft M.Woeste hem en- der d'handen gepakt en zoo duchtig behandeld, dat Bara en g'heel zijnen aanhang moest zwijgen. Ze spreken eere aan Minister Lejenne. Op 't Bureel zijn neêrgelegd d'artikels tegen de Volksbeuldery in de Bureelen der Liefdadigheid. D'evenredigde stemming wardt onderzocht, doch zal niet aanveerd worden. Woensdag heeft de Kamer gehandeld over de Wa ters te Brussel, Brussel die zijn waters trekt van uit omhoog en in nog al steden en Parochiën de water putten uitpompt. Buis meinde van Krommenhaze te gebaren, neen 't Ministerie wil dat de zaak onder zocht worde. Elk zijn recht en elk zyn vrijheid. De opvoe ing van een kind gelijkt aan het kwee ken der planten, het is een grond, die, na er, de kindsheid van den mensch in gezaaid is, later vrach ten voortbrengt,volgens de goede of slechte aarde. Alle dingen die door eenen dronkaard bestuurd worden, hellen naar haren ondergang. De mensch wordt gemeenlijk te laat wijs «n te vroeg oud. De weldaden zyn zegebogen welke men op de her ben der menschen oprecht. Opperhoofd van alle Christenen. Napoleon riep het dikwijls uit op Sint Helena Wij hebben ongelyk ge had, riep hy, van de geestelijke macht aan te randen; tusschen God en de mensch moet de weg vry zijn en wee de wereldsche macht die zich als inderpaal op die baan stelt! 1 e Paus, zegde Keizer Napoleon, mag noch onder Frank- ryk zyn noch onder Oostenrijk, noch onder Duitschland vrij moet hy zijn, gelyk d'eeu- wen hem gemaakt hebben..*. Laat ons hier be merken dat al de liberale gazetten de tydelyke eu de geestelijke macht van den Paus bevech- ten. Ja, ze zouden 't Pausdom willen uitroeien. En dan roept Bara in de Kamer Wij zijn wy tegen de Godsdienst niet 1... Roomen de Paus heeft deze week 350 Afgeveerdigden uit Zwit erland ontvangen en aan allen een hartelijk woord gestuurd... Z H. de Paus werkt veel', dik wijls staat hij 's nachts op, om te schrijven; nu werkt hij aan eenen Omzendbrief over't Socialismus 1 Waarlijk, de Paus is een Licht in den Hemel en als de Samenleving wil ge red zijn en welvarend worden, in de Pauzelijke woorden fs alles gelegen Om de Bedevaarten te verhinderen, hadden de slechte gazetten uitgestrooid, dat de Cholera in Italië is. doch zulks wordt stellig geloochenstraft. OVERLIJDENS. De Dood 1 de Dood 1 Haar Majesteit de Doodze slaat gedurig rechts en links, bij nachte gèlijk bij dage. Te Gent, Rooigem, in 't Gesticht der Doofstom men is overleden broeder Bonaventura, oud 70 jaren, ge- bortig van Amsterdam en sedert 40 jaren Onderwijzer der Doofstommen, in die wonderbare Gestichten, welke de a- menleving te danken heett aan de Religieusen. Die Religi- eusen. door d'Helsche machten belasterd en vervolgd, zijn een groote sterkte in 't Christendom en een hooge weldaad voor de Samenleving. T'Aalst is overleden M DE WOLF COEVOET, eerste Schepene der Stad, en een algemeene en welverdiende achting genietende, 't Werkvolk spreekt zijnen lof uit. omdat hij zijn ambt van Schepene met zulke zoet- aardige bereidwilligheid vervulde. De achtbaie Familie beeft een milde Brooddeeling g-daan. door de zorgen van St-Vin- centius Te Brugge is overleden M. De Clercq. Volksver tegenwoordiger van 't Katholiek en bijzonder gekend op den Buiten, waarvan hij de kleine belangen neerstig verdedigde. Te Meerbeke, die merkweerdige Gemeente bij Ninove, Zondag juist als de Mis vau 7 ureging beginnen, de Schep nè M. De Baerdemaeker zakt in en is dood. Groot is de rouw en diep de treuring. Uit Thienen wordt gemeld, dat aldaar overleden is de E. H. De Munter, Pastor Deken. De Bende van Jef, 5o 60 man sterk, allen pilas ters der Orgelbals, gaat nu komen voor 't Hof van Beroep te Brussel. Laureyns is voor d'Assisea van Gent maar tot 4 jaar verwezen. Het was aan veerd dat hij het inzicht niet had Van Huffel te doo- den. Een rechter te Brassi l M. Joly, die eelijk in zijnen viezen was en M. Guillery allerbotst is ge weest, rijdt ergop de tong.

De Werkman | 1888 | | pagina 1