t Spreekplaats. M engelingskes Overlijdens r De Werkman. Wat verkleint met groeien Wat komt er dikwijls te laat Met mijn gansch bedwing ik stroomen en rivieren, maar onthoofd men mij, Sbbii.p ut joq uoa ■uejqoBpoS epeoS oq dieren. ben een der walgelijkste •smis Een rijke dikke Engelschman hoorde een arme vrouw bedelen en zeggen. «Ach, ik heb honger!.. En hij riep uit met tranen in zijn oogen. Honger o dat ge lukkig measch/ Sedert driejaar weet ik met meer wat honger hebben ia. Helpt d'arme in zijn nood Dan i6 uw leven groot. In 't werken en den arrebeid Is't waar geluk nu en altijd. De Meyer van een Fransohe Gemeente stelde eens een pasport op, in dezer voege; Karei Demot, grootte vier meters en half, mond, idem. Ouders schrijft het Welvaren des Hulsgezins, wilt gij dat uw kindera zachtaardig zijn, edelmoedig, gods dienstig. beleefd, zorgt dat zij in uwe houding en ge laatstrekken, gebaren of woorden of in die uwer dienst boden niet8 ontdekken, hetwelk teganstrijdig is aan die schoone hoedanigheden. Zekere M Eendvogel van Antwerpen, een groote em- brasmakerging op de Vogelmarkt een papegaai koopen. Kan hij klappen? vroeg hij aan den verkooper. Vraag het hem zelf. Mr. - Kunt gij klappen? vroeg M. Eend vogel. Wie twijfelt eraan! zei de vogel. En aanstonds wierd hij gekocht en duur betaald Toen hij er meè te huis kwam, vond hij dat de papegaai niets anders kon zeggen dan die drij woorden, die hij uitgesproken had. Wat ben ik een groolqezel riep M. Eendvogel uit. Wie twijfelt eraan? riep de papegaai. M. Kandy was te Parijs geweest en hoe is die stad vroeg men hem. O schoon, antwoordde hij, schoon maar spijtig dat d'huizen er te hoog zijn, daarmeé kan men de stad niet goed zien. Dat is een valsch stuk vah 5 fr. zei men in de Bank aan meester Alweter. Hoe! riep hij uit een valsch stuk! En er staat 1811 op! 1811, 't is dus al 86 jaar oud: ware liet valsch. men zou het al lang gezien hebben i6P* JAAR. N° 8oo.— I7 Februari 1888. Verschijnt alui Vrijdagen. Prij» In Bureel of Winkels, 5 centiem. Voor g'heel Belgenland *,50 's jaars. Vooral de Landen v an Europa, en voor d'ander Werelddeelen, 4,50 jaars, franco thuij. P. DAENS-MAYART, Achtbrstraat, AALST. PARLOIR. M. V. D. Gd. 2,5o 88, Vr. te Er. dobbel laats is moeielijk. Uit Gr. van M. P. D. P. 2.5o voor 88. tatv. uit Herzele, schoone beschrijvingen over 't gevogelte. Dat wordt zeer geerne meêgedeeld in de maand Maart en April. Bij M. Stepman te Gent, Oudburg 3o,zijn verschenen twee Dramas, twee Vaderlandsche stukken van groote waarde, o, als dat wel vertoond wordt, 't moet treff na zijn eerste Drama: Alles voor God eu Vaderlans, in 5 bedrijven prijs l,5o 2de Drama: Karei de Goede, ook in 5 bedrijven aan i,5o. Ze zijn met veel geestdrift en Vaderlandsliefde geschreven. Te naaste week zullen wij meêdeelen het Reglement der Spaarkas van Dendermonde, wij lieten het lezen aan een deskundige cn hij sprak er veel lof van. Wat komen er tegenwoordig schoon en nuttige inrichtin gen, die zullen deugd doen aan de Familièn in hel bijzonder en aan de Samenleving in 't algemeen In 1708 lag de sneeuw in Spanje 80 voet dik; waste Parijs al 't bier vervrozen. - In 1847 reed mea te Parijs over de Seine met rijtuigen. In 1829, 80 bleef de aneeuw 59 dagen d'aarde bedekken en 't vroos drij voet dik in den grond, overal was er gebrek aan water. - WEST VL. 't Woord korameys, dat d'&ader week in ons nieuwe stond, [moet 'geschreven worden alavolgtKomya. Men zal verder aantreffen °een" briefwiaeeling over Doel. Ja, dat zyn de oude Vlaamache Gilden,die snlke welvaart en zeiken luister bijbrachten. Te Dms- watMONDB ia over 8 maand in Werkm&ns Kring en Patronagie een Spaarkas ingericht, 'onder een voor- deelig maar kort reglement,dat kan uitgebreid worden volgaas de omstandigheden... Dendermonde begint uitmuntende Volksinrichtingen te krijgen en de ie*er van wys en vooraiehtig Bestuur ontbreekt er niet. Een allerbeste boeksken over Volkawerken, Spaar kassen enz. ie ie koop bij M. Minnaert, boekdrukker teThielt en wordt genoemd Monographic des loan s' tntions économiqnea. Een Priester uit Fraaneh Vlaanderen leeft te midden eener nijvenge en woelige stad,waar er veel onzer Vlaamache broeders wonen,en heeft ook verseheide allernuttigste boekekes uiteege- ven over de Fabrieken en de middelen, om 't Werk volk in het goed te bewaren en te verbeteren. Die boekjes koaten maar lo c. en zijn te koop bij M, I Beyaert'Storie, Boekhandelaar,'Brugge. De Gemeente Idegem. bij Geeraardsbergen, is in rouw ge dompeld door 't vroegtijdig overlijden des alombemiden cn alom geachte Koster hunner kerk M. J. B. Carlier, die ag jaren zijn ambt heeft bekleed met lietde en vlijt. Aldaar is ook overleden een der oudste Parochianen de jongman M. L. Vlassenbroeck oud 92 jaren. T'Aalstis overleden de brave katholieke jonkheid M. Willem Smeesters, geboren te Leu ven en bier sedert verscheidene jaren woonachtig. TAalst in de Dekenij is overleden na eene lange ziekte Eugenia Muscchoot, geboren te Knesselarc in 1823, en sedert lange jaren dienstmeid bij M. den Deken, 't Was een zachtmoedig, christelijk en werkzaam mensch. Werkman, 't is zoolang dat ge van den Pruis- Kroonprins hebt gesproken Ha, geliefde menschen, 't is waar 1 van ons Kroonprinsken te San Remo, die bestemd was om den ouden Pruis op te volgen; we waren er juist meê bezig; 't arm dutsken met al zijn fgeld en goed, dat hy toch zooveel lyden moet Hij heeft weèr een ope ratie onderstaan Weêr een operatie 1 Ja, en een allerzwaarste; er waren 5 Docteurs bij; hij niet meer asemen; hij ging verstikken z'hebben dan blijft; zeer schabouwelyk; om een gedacht te geven: op 9o Ierlandsohe Pariements-Leden zitten er i2 in 't gevang; i2 1 En waarom in 't gevang I Omdat zq op Meetingen en in Schriften de Rechten van Ierland geeischt hebben... 't Gaat er gewichtig in Ier land! g'heel dat Land is in beweging, geestelijk en wereld lijk, arm en rijk; in elke stad en dorp is een Genootschap van wottolyk verzet tegen de verdrukking en gewonelyk is de Pastoor er de Voorzitter van; meer dan een Geestelijke zit achter de grendels 0. a. Pastoor Fadder van Gweedore, 'ne man van onuitputtelijke Liefdadigheid voor zijn Paro chianen; ook was 't een harde stond toen zy hem in den konden winter zagen opleiden als een misdadiger en naair 't gevang doen. Al d'herten scheurden open en had hij niet een zilveren buisken door zyn zieke keel gesteken, en dan zijn de vliemen voor den dag gekomen; zijn arme echtgenote lamenteerde als een geloovige ziel uit 't Vagevuur, maar de Prins bleef kalm en wilde zelfs niet gecloroformeerd worden. - Wat is dat gechl... is dat een russisoh woord? Dat wil zeggen van zijn zeiven gebracht door een flesckken, om niet te sterven van schrik of van pijn. De Kroonprins wilde dat niet; hij heeft de pijnen oaderstaan; alles ging redelijk wel, volgens staat en nu moet de Patient voor een maand blijven, zonder een woord te spreken, want ze vreezen inflamatie in die Keizerlijke keel... Ach, die ge zond is, weet niet hoe rijk hij is. En hoe is 't nu tusschen Rus en Pruis en Franschman? Ha. ja, dat is de zware zaak Bismarck's woorden zijn als een grove kanonscheut de wereld door gevlogen; de Franschmans spreken zeer gematigd en doen de bretteurs zwijgen; uit den Rus is een gebenedijd woord te krijgen en de Russische gazelten gebaren van krommenhaze en zeggen dat Bismarck niets onpuntig heeft gezegd maar ondertus schen gaan de wapeningen voort en Europa blijft in angst en diaprastis; hetgeen men moet bemerken is dat de Rijks dag van Duitschland aanstonds, dadelijk de 700,0'. o man vermeerdering aan Bismarck heeft toegestaan en de 35o millioen franken om kanons en geweeren te koopen; d*t is er doorgegaan gelijk een schip door de Sassen, hetgeen doet veronderstellen dat ze van Bismarck geheime mededeelingen hebben ontvangen. Dat kan waar zijn, "Werkman, en welk ander nieuws in Europo Wat ander nieuws? Och, ten eersten dat de Keizer van Portugal erg ziek is, een betjen beter; zijn naam is Luiz of Ludovicus I, geboren in october i838, in 1861 opgevolgd aan zijn broêr Pedro V.. Wij wenschen hem de genezing - ten tweeden, dat lappers en Vrijdenkers te Parije een Meeting hebben gehouden waar zij uitriepen Bismarck vreest God, maar wij, wij vreezen niemand, noch God noch duivel, noch duivel, noch hel... Die rakkers, ze vreezen niemand en terwijl de Zouaven eu de Breton» zich in dea Oorlog van 't Zeventig doodvochten, zij liepen als hazen voor den pinhelm van eenen Duitscher...'t Is gelijk 'ne Geus t'Antwerpen; hij was in groot doedsgevaar en hij bad; oeh Heere, help mijl en hy beloofde en hij beloofde! En als het gevaar voorbij was, zegde hij; Hem-, 'k hewoep mijn woord, 't en is niet uoedig mij nog te helpen.— Nieuws iu Europa, ten derden, dat het neg altijd in Ierland schabc uwelijk gebid en gesmeekt, er waren bloedige gevechten geweest. Ha, dat gaat alzoo in Ierland Ja, menschen, ongelukkiglijk, en wij moeten voordat braaf Ierland bidden, opdat den Engelschman tot beter ge dachten zou komen. Nu zal Ulieden verder groot nieuws lezen over de Scholen in Belgenland... Als nu nog d'oogen niet opengaan, wonneerzal men dan klaar beginnen te zien? Kerkelijk Nieuws: Eergis teren is te Roomen Feest gevierd voor den Belgischen Heiligen St. Joannes Berchmans; 6 Diestenaars waren daar aanwezig. In ons Va derland zullen de Feesten beginnen in Mei. Wederom zijn Twee Vlamingen vertrokken naar China, twee Vlaamsche Priesters, Eerw. H. Heirman, van Berlare en Raymakers. Dat d'Ouders, de Zusters en Broeders zich troosten: Er is geen grooter werk dan de Blijde Tijding der Verlossing aan d'Ongeloo- vigen tc gaan meêdeelen... Is dat toch geen wonder? Sedert 1800 jaren, de Kerk wordt vervolgd, er zijn tijden geweest van schrikkelijke vervolging, en nog- tans, nogtans altijd en immer is men bezig met het Geloof voort te planten. Nederbrakel, de groote Zending is daar geëindigd; de Volkeren heb ben aan de Genade beantwoord, tot hun geluk en hun welzijn. Laat ons hier bemerken een feit dat op de vorming der herten steunt: Te Nederbrakel ge lijk overal, degeen die beantwoord hebben, zijn te vrede en welgemoed degeen die lang afgedwaald waren en terugkeerden, hebben in hun hert een on uitsprekelijk genoegen gevoeld; en degeen die weêr- barstig bleven, angst en spijt is hun aandeel ge weest; al bekennen zij het niet, er is een worsteling in hun binnenste geweest eiken dag was er een stem die riep: Naar de Kerk naar 't Sermoen!naar den Biechtstoel! En als de Paters vertrokken, het was als een Geluk dat ze zagen verdwijnen.De Christenen, die afgedwaald zijn, zullen die waarheid moeten bekennen... Het gebeurt dikwijls dat degeen die aan de Missie niet beantwoordden, dat zij met de vernieuwing der Missie tot Vrede en Geluk terug- keeren... Als er waren die bij den Pastoor van Ars kwamen om te redeneerea, die heilige Man zegde: Redeneeren! wij, met God redeneeren over de ver hevene zaken! Neen, vriend, bid, ga te biechten en gij zult zien en gelooven! In St Michielste Gent zal dees jaar de Meditatie gepreekt worden door E. H.Van Bruysselonderpte Deinze alle maandagen van den Vaste ten half vijf... 't Fondsenblad noemt dien E. H. een onzer welsprekendste Vlaamsche Predikanten. Zondag is ingehaald de Pastoor van Hofstade de F. H. Van Mol, oud-onderpastoor van Eecloo. Een talrijke en treffende stoet van rui ters en rijtuigen; 't maakte veel beweging in Aalst de E. H. Pastoor is afgehaald bij M. Onderpastoor De Ridder, vermits juist de oude meid van M. den Deken overleden was... De Stoet van Hofstade! Hoe treffend als een geheele Parochie den Herder komt inhuldigen!.. En zoo moet het zijn, ook. De Pastoor is de Vader der Parochie; als in een Fami lie een Kind zijnen Ouder niet erkent, 't is treurig, 't is spijtig; en als de Herder miskend wordt door veel kinders gelijk in de Steden, 't is een wreede ramp!.... Er is een bijzondere zegening voor de Fa- miliën, die den Geestelijken Herder helpen, onder steunen en troosten Die Herder vertegenwoordigt den Bisschop, den Paus, de Kerk, ja, den Zaligma ker en Verlosser Christus Jesus, die ons gaat voor gesteld worden in zijn bitter Lijden... Het zal ia Eekloo met welbehagen en innige deelneming ge hoord worden dat de E. H. Van Mol, die aldaar 16 kloeke jaren van zijn leven gesleten heeft, dat hij zoo hartelijk ontvangen is in de Parochie, waarover hij de zielezorg draagt. Z. H. de Paus heeft met welbehagen ontvangen 700 Bedevaarders uit zijn Gebortestad, die hem hunne heilwenschen kwamen brengen, ter gelegenheid zijner Priesterlijke Jubel feest. Een der bijzonderste bekommernissen van Paus Leo XIII is geweest voor de stad Roomen het Onderwijs der jeugd en der kinderen en 't verzorgen der arme zieken; ook goede betrekkingen te hebben tusschen Meester en Onderdaan, g'heel de wereld door; aan de grooten spaart de Pau's de waarheid niet, maar de Volkeren worden door hem ook niet gevleid. Zijn woord: Vaderlijk regeeren Vaderlijk bestieren! behelst g'heel de Verbeternis der Samen leving. Zondag hebben wij in ons Bisdom een schoon Vastenbulle hooren aflezen, over de Kerk, de groote voordeelen van Lid der Kerk te zijn, maar ook dat de verplichtingen moeten nageleefd worden, Heden vrijdag, H. Silvanus, belijder en Mission- naris in de Vlaanderen. Zaterdag, H. Simeon, Bis schop en Martelaar in 106. Den 24, H. Matthias, Apostel,die de plaats verving van Tudas en Martelaar stierf, eerst gesteenigd en dan onthoofd.

De Werkman | 1888 | | pagina 1