Rampen, Misdaden Ongelukken. Buitenland. Loopende Nieuws. - ®r0StJ° AALST. Zondag, in de heroerg van M. Hofman, Kieken straat je, een Hoveniersknecht b«d zijn spaarkaske bij zich,in houden de 4o fr.: hij zet het op den toog, gaat een portie ken op den bak spelen en als hij korts nadien gaat zien, is zijn spaarkaske» weg. Op 't kaske stonden de letters C. D. B KERKDIEFTE. De Kerk van Reeth bij Boom, is d'ander week vreed bestolen; Heilige Vaten, Kelken; en d'H. Speciën uitgegoten.. Die heiligschenaende dieften zullen straffen over ons Land trekken. - Tot Hofstade, bij Mechelen, is ook de Kerk bestolen; met inbraak; twee Kelken zijn geroofd in goud en zilver, twee ciboriën en een grooV getal relikwifln MARClNELLE. Men weet dat aldaar vermoord is de oude vrouw Grignard. Hare schoondochter Celina Dissy zit vast, en nu is dezes moeder ook aangehoudenWelke lee lijke zaken! Vermoedens waren dat die moeder Dissy geld had gehaald uit een beurs in 't huis der moord gestolen. .jjgg SCHRIKKELIJK. - Te Stabwek, Marietje Huy- brecht 5 j. oud, dochter van 'ne metser, ze verschrikte zoodanig springt van de trappen des Stadhoizes en breekt zijn been op 2 plaatsen. Och armen! thuis heeft hij een moeder en 4 zuster kes, waarvan bij de voornaamste broodwinner is... Langs welke zijde men de Loting aanschouwt, 't is en blijft eeu grouwelijke zaak LOK EREN. Welk wreed geval! De zoon van een der groote Nijveraars M. Ch. V.... was gemaskeerd, is in de Rivier gevallen en verdronken. HAARL EBEEK. - In West Vlaanderen. Zondag, een erge ramp: De hulpsasmeester Dis. Veys, aan de balken werken, de keting mankueren, Veys in 't water vallen, goed kunnen zwemmen, maar gekwetst zijn, er uitgehaald door zekeren Stant 't Kindt, 2 uren buiten kennis gelegen, dan tot zijn zeiven gekomen, zijn H. Rechten ontvangen en ten 12 ure bezweken. Laat een weduwe en 7 kinders. DeRamp geschiedde ten half acht voornoen. 3 BRUGGE. Zarurdag nacht is afgebrand de herberg Den Engel aan de Simon Stevinplaats ten 3 ure; men heeft ge door't zien van een gemaskeerde persoon, ist't kind de spruak weldig moeten werken oss het aanpalende te bevrijden die verloor en daags nadien bezweek. VERVIERS. M. Fabri, Provinciaal Raadslid en van de Be- stedige Deputatie is zateidag nacht te Dison in een keldergat gevallen en was dood op den slag! jH A L L E Ia, hoort welk ijselijk geval, d'ander week, donderdag! De statie-overste M Remy schiat naar eenen zwer venden hond en treft zijne dochter, zijn eigen dochter, I9 jaar ond, die morsdood valt... 't Moet grouwzaam zijn voor een Vaderhart; dat 'ne mensch van verdriet kon sterven, in zulke gevallen, men viel dood als'ne steen... Men hoort somtijds dat 'ne men3ch van vreugd subiet doodvalt; maar het verdriet is een element in ons leven. ENGH1EN. Nog een spijtig geval... Die met peer den uitrijdt, heeft zijnen meester bij hem. Ik lees in de gazetten van de Walen dat d'ander week de Burgemeester van Ecaus sines, M. Englebien, per voitunr uitreed met zijn dochter, in de nabijheid van den ijzerenweg. 't Peerd verschrikt door het geflnit der lokomotief, 't peerd springt recht en wilt den lalju me meter hoog oprijden; zoodat de voituur omknikt en den Burgemeester en zijn Dochter tegen de straatsteenen liggen. M. Englebien was zijn been gi broken en zijn dochter her de van de pijn, over inwendige kneuzingen. Deze zijn dikwijls de ergste LAKEN. Wel, de galgenbrokken en de ruige schur ken! Oniangs stierf te Laken, Dijna subiet, a«n jonge dochter, door een bloedspuwing. Ze wierd bij familie gebracht en zekere M. was gelast over bet lijk te waken... Wat doet ze! steelt die dochter niet de gouden borlogie en keting der overledene? In het begin loochende zij en loog bijna zoo kwaadaardig als een liberale gazet, maar eindelijk moest zij baar misdrijf bekennen en het gestolcne teing geven... 't Is een grove plek opbaren □aam! Lijken bestelen BRUSSEL. t Is weêr een legende: Een poging van diefte in 't fourragc-magazrjn van de zaat; de soldaat J. zit achter 'ae zak haver... 't Zal hem 'ne duren keer zijn, want die krijgsraden schampelen niet af. Bij M. Delrave, boulevard Bisschoffsheim zijn gestolen 8 aktiën Acoz en 2o obligatiën Qaurtier Laopold. Zekere V. die staminé houdt op St Gilles,Celaristraat, kwam vriidag avond thuis, met de kelderkoorts, zocht twist met zijn vrouw, die geweldig riposteerde; aan eenen dronkaard is nog- taDS geen rede te haien; de zatlap V. nam de scheel derstoef en sloeg er meé op zijn vrouw dat naar schedel geborsten was. Ze liet in St Jans-Hospitaal en kwest leeft ze nog. Tegen Brus sel, te Meysse, waren dieven bezig met inbsuak, om konijnenen kiekens te stolen, z'hadden reeds een opening gemaakt in het dak, als de Pachter wakker wierd,zijn geweer nam en schoot dat bet katoen gaf. CHARLEROI. Er is daar een dievenbende aangehouden. Sedert eenige dagen waren er veel aannndiDgen in de kuip der stad. M. Devroede 60 j. ging ten lo ure 's avonds naar de Ma- nejeplaats als hij aangesproken wierd duor'neman ea een vronw die hem d'nur vroegen. M. Devroede trok zijn horlogie uit, en roef! ze was uit zijn handen en hij wierd op den grond gesme ten; opzijn geroep snelden 2 menschen bij, doch 't waren ook 2 brigands die d'ander hielpen, om hem van all s te berooven, van keling en geld. Ten 11 ure, ook 's nachts, een g'emploi eerde gaat rue de La~orato re; een vrouwspersoon spreekt hem aan; aanstonds daarop, 'ne manskerel pakt hem vast in den nek en wilt hem grondwaarts toêrleggen, terwijl de vrouw in zijn zakken tast an zijn geld steelt. M. Devroed; zweeg, maar lag op zrnen loer; 2 dagen nadien, hij komt in een herberg der Nieuwstraat en wie ziet hij daar bezig met Jampetten? De man en de vrouw, die hem best.len hadden; hij z«gt niets, slibbert stillekes weg en baalt de policie; die manskerel is 19 jaar, de vronw 25. Ze wonen in een Karre barak en zitten no vast. herberg was een droog Iogist; er sliep veel volk; het was schrikkelijk om zien, hoe die reizende passanten moesten vluchten, met vrouwen en kinderen, koffers en kleeren. Geen menschenlevens zijn te betreuren. KORTRIJK. Er is aldaar 'ne korf boter aangeslagen, gansch en geheel uit Margarinaboter bestaande. Het was een koopvrouw, 80 jaren oud, uit Kmelgem die ermeê ter markt stond. Zoo oud en zoo bedriegelijkl Hoe is het mogelijk!.. En 't kwaad moet loch gestraft worden AANSTONDS GESTRAFT. Een jongeling die te Brussel Ninofeche steenweg, op 'ne wagen wilde klimmen om er een mande wijn te stelen, is met de mande gevallen en nog al erg gekwetst... Ergo, dobbel gestraft; zijn wonde en een proces verbaal. AALST. Wat beteekent dat nu; zich t'Aalst komen zelfmoorden Vrijdag avond in 't Hotel de Flandre een heer in Êekomen, wel gekleed, heeft er eten gevraag!, souper en een amer; heeft er vernacht; zaterdag rond den noen elf ure of zoo iets, was hij nog niet up; M. Jef is boven gaan zien, klop- 5en, kreeg geen antwoord; doet de deur open en zag hem ood liggen op zijn bed!.... Hij had vergif ingenomen; uit een toiletfleschken dat hij meêgebracht had. M. Dr Lacomp'e be- statigde dat hij reeds meer dan 6 uren dood was. In zijn zakken is een briefke gevonden, hem geschreven door eenen advokaat van Brussel; er stond op M. Henri Cocx, uit Brussel, 47 jaar, jongman baudelsreiziger. kftar bed heeft gelegen.... En altijd verduldig en tevreden! - 't Stuk De Priester ia zondag vertoond te Gullegem in het lokaal dor Congregatie. T'Aalst hebben de Meesters der Zondagschool een schoon Vertooning gegevente Luik in 't Lokaal der Vlamingen waren 't zondag en dijnadag plechtige aangename dagen; Te Brussel, in 't Huis der Werklieden zijn reeds i3oo Leden ze trachten daar de Dait&uhe Vereinen of Gilden te bereiken... Nu is de Vasten- vond uit; de eerste zondag van den Vaste is waarachtig geen Vastenavond meer; het strijdt tegen alle Christelijk en ka tholiek ge voul van nog feest te vieren, nu als de Vasten- Predikatie bugonnen is; laat ons manhaftig zijn en geen deel nemen aan heidensohe misbruiken. - Er wordt nu te Gent ingericht een Verein of Kring van Bureelschrijvers en Han delsreizigers. - Men zegt dat er reeds 800 Inschrijvers zijn voor Roomen. Verleden maandag had te Hamme de Milicie-loting plaats. Ken der lotelingen, de heer E. V. trok het nummer i46, hetzelfde van zyn b'oeder A. V. die ver leden jaar ook i46 trok; zijn kozijn C. P. moest dit jaar ook te St Nikolaas loten en trok hetzelfde nummer 146. ANTWERPEN. 't Handelsblad roept d'aandacht i in der Ouders op 'ne kerel, zwaarlijvig, krom van beenen, kort fraksken en hoed, die de kinders afwacht rond de Zuiderlei, de kinders afwacht, die uit school komen, om dezelve raeê te lok ken. Zaterdag nacht is gestolen bij de weduwe Leppens, die- pestraat, gestolen kleeren, jnweelen en geld. s'Middags ='iaten de dieven al vaat; ze waren met drijën. Brand geweest in den Atrikadok, op een Engelsche stoomboot. Een petrollamp omgevallen en 't vuur meêgedeeld aan balen garen enz. Geluk kig dat het rap gezien wierd. Ic de Wijngaardstraat is'ne vent aangehouden die naar een dochter schoot, met welke hij geloopen had,. Als er in de groote steden spraak is van misda den, op 10 keeren 9, ze voegen erbij: Hij of zij lag in betrek king. -Te Denrne bij Antwerpen, gestolen bij den winkelier Gast Van Ostade: 8 manshemden, 1 hesp, 1 kuip boter, 5 pond kaffé, kousen, ander winkelwaren en 25 fr. in geld. C U ES M ËSIn de Walen, nabij Bergen! Schrikkelijke ramp! Maandag ten 6 ure 's uchtends, 'ne mensch gaat naar zijn werk en wat ziet hij daar op den ijzeren- weg? Een lijk, 'ne gemaskeerden, nog met de visage en de kleeren, vermorzeld door den trein!... Dit akelig lijc is overge bracht naar hei Gemeentehuis van Cuesmes. VILVOOR DEN. Ia de nabijhe'd van dit stedeken is voor 4000 fr leêr gestolen. Voor dit feit zijn aangehouden Ch Cosy is. van St Gillis,en Pringaert van St Joost ten Noode. J^L AKEN. In een logisthuis der Herrystaaat ïs^në gansche zwerm landloopers aangehouden... Wat daarmeê gedaan? Nietdeugen en luiaards zijn altijd groote lasten en plagen voor de Samenleving. In de Marie Christ in estraat zijn ten nadeele van M. Van der Borght 50 meters zinken buizen gestolen en veel alam van plafonneurs en lamasseers... Er is een bende in het omliggende. Te Constantinopelen is zoo geweldig veel sneeuw geval len, als in i874, dat vermaard sneeuwjaar. Drie voeten dik lag de sneeuw; de menseden konden nit hun huizen niet. Men zou gezegd hebben een stad in Rusland. Beieren ligt ook onder den sneeuw bedolven; de statie van Langen, in de diepte, was gansch oversneeuwd; aanstonds is er naar Mu nich getelegrafeerd en 2000 werklieden zijn bezig geweest, om den sneeuwweg te ruisten. Te Pensylvania in Ame rika, is een poeiermagazyn ontploft; 4 menschen dood en 40 gekwetst. Veel schade in de stad; 5 uren vandaar is de schok gevoeld. In de Russische have Finland steken 7 stoom schepen, meest inlandsche, in'tysen kunnen er weg nog weer. In Frankryk, departement Yonne is de horlogie maker Vetard vermoord, in stukken gesneden ea in de ri vier gesmeten; g'heel zijn winkel is geplunterd en een som van 3ooo fr. gestolen. - Te Weetfalen, een eerlijk land nogtans, maar overal vindt men kromhonteu en lage zielen te Westfalië zijn 5oo,ooo marken gestolen ia een Spaarkas. De sekretaris, zekere F. een kopstuk van de Logie, "Vosselaer van godde loosheid, heeft zich opgehangen; want hij was de schurk en de dief der 5oo,oio marken, den lapper dat hij is Sedert jaren en jaren was er geen overzicht geweest in die Spaar kas, iets dat ook slecht was; die ermeê belast is en het niet i naziet, is schelm en dief meé. By Triest, Oostenryk, in een weveryt te Sdrausina, {werkte 2oo vrouwspersonen; een dochter haalt'ne schrei op, 2oo dochters loopen naar den trap, de trap valt in; 14 - dochters vallen; 4 doodelyk gekwetst. vissctersschuiten, bemand met i3oo koppen. Er gaat dees week in de Kamers een Wetsontwerp neergelegd wor den voor de Werkmanshuizen. Er zijn in Syberië 62,ooo gevangenen; 48,000 zijn gevlucht eu perijkeleus van honger en ellende bezweken of vermoord door de wilde Volksstammen, rond die Russische Gevangenis wonende De stryd is geweldig in de wereld; er is geen week of de Paus van Roomen roept en schrijft asnde Christene Ouders, dat ze moeten waken en oppassen, ook de Meesters hebben strenge plichten te kwijten. Ei, welke ontroering in de hoofdstad des Landes van Waas M. D'Hanens, de voortref felijke Schepene van St Nikolaas, gaat donderdag d. v. w. naar de Clinge, hij komt daar toe; hy verbleekt, hy valt 'tis de dood 1... Kardinaal Dechamps-zaliger was zeer be kommerd met zijne dood; hij zelf had de gebeden geschreven die men hem moest voorzeggen in dat gewichtig artikel; hartroerende krachtige gebeden; wij deelen ze dezen Vaste meê; en Kardinaal Dechsmps stierf schielijk, doch niet on bereid. De subietedood is bij brave zielen geen onvoorziene dood! Een Reisje of liever eene Bedevaart naar LOURDES. BESCHRIJVING DER GROOTt KERK VAN LOURDESr" In het voorbijgaan bemerkten wij nu nog beter, hoe ras de gebouwing der H. Rozenkranskerk vorderde.Wij bespeurden thans duidelijk, dat de meeste booggewelven der kapellen, waarboven de achthoekige torenspits moet opgericht worden, reeds afgewerkt waren. Het was verblijdend om zien, hoe langs alle zijden gansche groepen marmerhouwers aan het werk wa ren en hapten en beitelden met eenen iever en eene vlijt, alsof ze gezworen haddeu niet te zullen rusten eer de laatste steen van bet grooische gebouw den vereischten vorm had verkregen. Inmiddels waren wij nu weer aan de Basiliek gekomen. Dit maal was het er vrije ingang voor de Bedevaarders met het Belgische rozetjen op de borst. Wij stapten den dobbelen trap langs den zuidkant op, en na 19 tot 20 treden bereikten wij het ruime vierkante portaal. Twee marmeren heiligenbeelden, St. Michiel en St. Bernardus waren er langs weerszijden als deurwachters geplaats. Wij groetten hen en traden onverwijld den wijdvermaarden tempel binnen. Neergeknield stuurden wij eene ootmoedige en erkentelijke bede tot Haar, wier kostelijk gekroond beeli wij van verre als cp eenen troon van zilver en goud zagen prijken En dewijl wn nog omtrent een kwartier te vroeg waren, veroorloofden wij ons het prachtige gebouw met zijne weergalooze en ontelbare offergiften eens vluchtig te bezichtigen. De Basiliek is in gotische trant der ij*eeuw gebouwd en heeft slechts eene enkele beuk omringd door 15 zijkapellen waar de vloer een paar trappen hooger ligt dan in het schip. Deze kapellen hebben opeoe overwelfde vakken en uitgekapte rozetten, die de eene der andere toegang en licht verleenen; hetgeneden nieuwsgierigen bezoeker toelaat, met gemak de ronde eens te doen van dit alleszins werkweerdig Heiligdom. Iedere kapel heeft een rijkelijk versierd altaar, een puike biecht stoel, verders kroonkandelaren, ontelbare banieren giften en geschenken van allen aard en van alle slag. Men heeft er stoe len terwijl het in .de k:rk vaststaande bidbanken met zitting zijn. Dit oud gebruik van banken brengt veel bij, om in Goas huis de stilte te behouden en er de goede orde Je verzekeren. De koor is bezijden door hoog en schoon versierd hekwerk en langs voren "door eene fraaie Communiebank afgesloten. Achter het groor Altaar staat een klein orgel, welk voor den dagelijkschen dienst bespeeld wordt. De predikstoel, de leunin gen van het oksaal en de orgelkas zijn allen onwaardeerbare kunstgewrochten van gotische orde; maar vooral de hooge koor, de maren, nissen en gewelven van het schip der Basiliek bevatten offergeschenken zoo buitengewoon talrijk en kostbaar, dat alles wat wij tot dan toe hadden gezien, er in vergelijking slechts kleinigheden tegen waren. -Wij hebben het gelezen. Hoogst verdienstelijke schrijvers hebben d-.t alles meesterlijk en omstandig beschreven,maar de onvergelijkelijke pracht, de luister en de heerlijkheid van al die schatrijke geschenken over treft alles wat de verbeelding zich in dien aard het meest uit muntend en het bewonderenswaardigst kan vojrs'ellen. Bloem tuilen,vazen, kroonkandelaren, lampen, planten met opschriften hert?n ol andere lichaamsdeelen, vaandels en wimpels uit lau den en steden der gansche wereld en meer andere dank- of geloftegeschenker in gond of zilver, bezet en omlijst met flik kerende en schitterende edelgesteenten, nemen er al de vrije plaats in of bedekken de wanden, derwijze dat men bij middel der herten en andere cx-vo'os letters heeft gevormd van meer dan drrj voeten hoog, die de woorden der Onbevlekte Ontvan genis tot hare lievelinge uitmaken En zeggen dat alles: gebouw en inhoud milde giften zij j, welke de geloovigen uit eerbied en erkentenis hebben bijeengebracht als dank en bnldewi,zen aan Gods H. Moederl Elke Christene ziel zal dus gemakkelijk "be vroeden met hoevele godsvrucht, de verbaasde en verrukte pelgrim in dergelijke plaatsen de kerkeliike diensten bijwoont. Na de Hoogmis vertoefden wij eenige stonden op het wijde terras boven den ingangstrao en genoten van daar een heerlijk uitzicht op al het omliggende. Dan trokken wij ras langs de rue de la Grotte naar ons logisthuis. In deze straat is het rechts en links het eene paternoster magazijn neven het andere. Wij ver maakten er ons bij het hooren der gewestelijke spraak en meer nog bij het zien der eigenaardige hoofdtooisels van de vrouwen, die schier allen eenen doek ondervorm van muts rond 't hoofd gewonden hebben, terwijl de mannen van hunnen kant platlig gende bontkleurige mutsen dragen, zoo breed dat men er min sten twee hoofden kan mee bedekken. In onzen aangenomen t huis was het gebeurd zooals wij ver hoopt hadden. Een der bedevaarders van den 2 trein was ei toe gekomen en zou met ons onder hetzelfde dak verblijden. Sef fens maakten wij kennis, regelden o ze keuken op zulke wijze dat we daar op echt Vlaamsche manier huis hielden Na het middagmaal ondervroegen wij het volk des huizes wat nopens de bijzonderheden der streek en voornamelijk over de bergen, welke het stadje omriDgen. Op hun aanraden gingen wij dien dag hetEspéiuguesgebergte zien. V/ij gingen daartoe weer door de Grottestraat langshenen de Basiliek en voorbij het gesticht der Paters aan wier zorgen D'ander week heeft de Burgemeester van Gent met aj ,jie gezegende plaatsen toevertrouwd zijn, keerden wij links veel gloria-mnndi in den Raad, ja op 't Stadhuis aangekon digd, dat er op den Theater, vier danseressen gingen bijko men!... Ei, heere, leefde Keizer Karei nog, hij zou ze dan seressen En ondertusschen kan 't Volk bijna naar Sint Macharius-Kerk niet gaan, van de slechte wegenissen; d'an- j der week bleef er een mensch in steken ze moesten haar gaan verlossen 1 De Jongens-Patronagie van Dender - monde, een oprechte luister voor die Stad, telt 4oo Leden, Ziet ge wel!'t is daar alDat er alle jaren t' Aalst geen i - - malheuren zijn als ze daar komen de trappen afgesprongen op v allen bezield met iever en moed... Eereen dank aan zulke Loting, dat verwondert elk... Te Laken dees jaar, zekere Louis inrichtingen! Tot Hekelgem, bij Aalst, is een mensch Vierendeels moest loten, heeft een der hoogste nnmmers, overleden, een christelijke dochter die 11 jaren gestadig op om. Weldra kwamen wij aan eenen onlangs nieuwaangelegden trap. Deze leidde ons langs 33 treden naar twee overgroote prachtige grotten uitgehold in de zijde van den berg. De eene is toegewi|d aan de H. Magdalena, de andere "aan O. L. V. van de 7 Weeën. Twee in marmer gebeitelde groepen stellen de beide vereeringen voor. Die spelonken zijn verwonderlijk om aanzien: hooge en machtige gewelven, reusachtige pilaren,al lerhande kleuren vormen en gedaante n. Tijdens ons verblijf hoorden wij cr tot tweemaal toe, sermoenen van Fransche geestelijken. Zij komen er van de Grot processiegewijs met hun volk henen, zingen er de Credo en storten er vurige gebeden voor hun ongelukkig Vaderland. ('t Verv.)

De Werkman | 1888 | | pagina 2