F 1 Kerkelijk Nieuws. v-f "Met vragen komt men naar Roomen. Roma, een deroud.slo en voornaamste steaen van de wereld, wierd gebouwd 753 jaren voor Christus gekorte, door Roniulusen Remus, 2 gebroers. Ten tijde van Kei zer Augustus telde Roomen 400,000 inwoners, llians nog 130.000 Korts na de Komste Christi wierd het Evangelie te Roomen door de Apostelen Petrus en Paulus verkon digd. Petrus vestigde er zijnen zetel en bestuurde van daar de eansohe Kerk. Alzoo wierd Roomen de hoofd stad van 't Romeinsche Rijk, de hoofdplaats der Chris tens Wereld. Petrus wierd gevangen en gekruist op bevel van Nero, den ellendeling die zitne eigene moeder deed vermoor den en een zijner vrouwen doodschupte. 300 jaren lai g wierden de Christenen vervolgd. 300 jaren, van vader tol zoon, doch bun getal vermeerderde aanhoudend Zij verhieven doorgaans in de onderaard- sche plaatsen of kataeomben, waarvan de bijzonderste is die van St Calixlus, daarin heeft men groote zalen en ruime kerken Even alsdc Christenen in vroegere tijpen naar Pale stina. Jerusalem, Bethlehem enz plachten te gaan, om er te bidden en boet plegingen over hunne zonden te doen, zoo deden zij eertijds ook vele Bedevaarten naar Roomen, naar't Graf der H Apostelen, naar de plaats waar zooveel Christenen gemarteliseerd zijn en waar het Opperhoofd di r Katholieke Kerk regeert. Uit a! die streken der aarde waren er die naar Roomen trokken, meestal te voet; destijds waren er in alle katholieke ste den goedingerichteNACHTVERBLIJVEN. De Pelgrims naar Roomen moesten dikwijls den weg vragen, doch geraakten eind» lijk toch te rechte, en van daar is de spreuk gekomen. Met oragen geraakt men te Roomen. Raadseikeprivée. Geheel gelijk ik wel een kalf Neemt weg mijn hoofd, ik ben nog half Maar als mijn steertis afgeschoren Dan ben ik grooter als te voren •JIBH Cijffer 37 is oprecht wonder. Als men 37 vermenig vuldigt, door 7, G, 9 12,15. 18 enzoovoorls altoos 3 bij, dan heeft men altijd 3 gelijke cyffers, en daarbij nog,:ue cyfïers bijeen, geteld géven 't getal waarmeê men 37 ver menigvuldigd- heeft. 37 37 37 37 37 37 37 37 37 3 6 9 12 15 18 21 24 27 ill 222 333 444 .*51 666 777 888 99»% aOCPENDE NIEUWS. 't Kroonprinske is iets lof wat beter En gesalveerd? O gesalveerd! j Sr zijn nog tien vreezen tegen éen hoop. De oude ■Pruis zou naar zynen zoon -willen vliegen gelijk 'nen pijl uit den boog, maar de beeuen mankeeren en 't sesoen is te koud. Er is te San Remo 'ne~~geweldigen pourparlé geweest, omdat ze den Kroonprins wilden zijn recht van opvolging doen afteekenen... 't Was zyn madam die opspeeldege. Te Valencia, onderwege Roomen, zyn 7 personen in een sneeuwlawien begraven en dood. - De Koning van Holland is ziek en uiterst slappekes. Erist'zij- nertwege in Nederland een rechtzinnige bekommernis. - Op 8 dagen zijn te St Nikolaas 5 personen subiet ge.-torvea. Eekloo gaat een Tentoonstelling inrichten door eigen Volk en met eigen werk. T'Aalst komt er een nieuwe Commandant in de Soldaaljesschool. Te Gent is nu een Kring voor Klerken en voor Handelsreizigers, gelyk te Keulen; daar waren wij. als die Kring, 3oo Leden sterk, een Congres was gaan bijwonen, en 't avonds feestelijk in het verlicht Lokal weèr keerde. Te Mechelen is plechtig ingehuldigd de St Pieters-kring voor Jenkheden. Z. E H. Aartsbisschop was *p 't Feest aanwezig en deed er een tref fende Aanspraak, Tot Antwerpen zijn opgevoerd twee hertroerende drama's, geschreven door E. H. Nuydts, een vermaarde Predikant; als wij naar Lourdes reden, was hij de geestelijke Bestierder en deed veel hertroerende Vlaam- sche Aanspraken. Zo vragen dat die Drama's in druk zou den komen. Te Roomen bij den Paus is 't Portret aange komen van den oudsten Katholiek uit California .zekeren Gabriël oud 140 jaren. Te Zonnegem, dat lief dorpke, is overleden de NapuleonistCarolus Rottiers, oud 95 jaren. Ruiter, de vermaarde Zeeadmiraal van Holland, die t'Amsterdam zijn standbeeld heeft, ja, welgezegd t'Amsterdam, hij kon niet verdragen dat er door iemand gevl- ekt wierd; hij had meer gezag als 'ne Keizer en zijn hardste woord tot zijn zeemans was Kerels 1 anders zegde hij: kinderen 1 In Oostenrijk is 't nu in dê Scholen verboden van boeken te gebrui ken met kleine petersilieletterkes. Te Sottegem aan de Statie wordt veel gebouwd. Abondance 1 if.oo aanvragen naar plaatsen liggen te Brussel in 't Ministerie. Men rekent dat Rusland al 800 duizend soldaten aan de grenzen heeft De Czar schikt in de lente een groote wapenschouw te komen doen. Op de Veemarkt van Ciney heeft de Pruis veel peerden doen koo- pen; i29 wagons met peorden vertrokken naar zijn Land... Is dat teeken vanp-x of Friede Mechelen zal dees jaar luis terlij he Feesten hebben: Voor O L. Vr. van Hanswijck en voor den H. Berch- mans. De groote Maestro Tinei heeft een oratoria gemaakt, voor welkers uitvoering de Stad 4ooo fr. gestemd heeft. M. Tinei wordt zelfs in Duitschland en Frankrijk aanzien als ee> buitengewoon vernuft, gelyk er maar zelden ver schijnen. 't Laud van Waas en 't Meetjesland verlangen vurig naar de voltrekking des \jzerenwegs van Eekloo op PARL01R. Wij antwoorden altijd zooveel mogelijk in dezen Parloir; de brieven na Donderdag ingekomen, wor den maar de volgende week beantwoord. Ontf uit Wyng. 2 pnstna. som 32,f5o. Bit Gansh. van M. D. B. K.oo tot einde 88. Uit Laek van M. J N, 2,5* 88.— Uit Hoogst, van M.G 2 5O tot Maart 88. Wij verkoopen geen boeken dan degeneu welke aankor.digen. M. te 0 Gendarm te gen zijnen dank, een nieuw stukje door ons opgesteld, wij hebben er maar eén exc-mpl, van: traeht het te krijgen bij een onzer geachte Medehelpers, Elk heeft er een van ont- fai gen. Tegenwoordig hebben wljschoone boeken; men proflteere van de gelegenheid. Nu zijn wij bezig met le zen een groot Boekdeel Leven va a Mgr de Segur, door zij nen broeder Markgraaf de Segur. naar de 13de framche Uitgaaf prijs 3,00. O welk merkweerdig boek Welke be langrijke treilende lezing 1 Welke schoone vertaliBg I Wij spreken er de naasle week verder over. i(fi* JAAR. - No -awj-AL -24 Februari 1888. Verschijnt 'all* Vrijdagen. Prijs in Bareel of Winkels, 5 centiem, Voor g'hcel Belgenland »,jo 's jaars. Voor al de Landen an Europa, en voor d'auder V/erelddeelen, 4,50 aars, franco thuis. P. DAENS-MAYART, Achtkbstraat, AALST. Antwerpen. Dank aan 't Katholiek Ministerie zijn er nu goede kachels op veel treins, in de derdo klassen. Te Antwerpen, op de Carnavaldagen zijn er schoone Feesten geweest in de Katholieke Werkmans-zaal - Be Vrede. Treffende naam: De Vrede! Ja, die Patronagiën, die Werk- manskringe» zyn ingericht, allééuelijk om Vrede te bewa ren en den Vrede te herstellen... Ei, de oudite Kiezer des Lands, de deftige heer Wiilem Van Rentergem van Rndder- voorde, is berecht en zal naar Brugge niet kunnen gaan kiezen. Onlangs vierde hij zijn 105* verjaardag, - Te Kort- ryk naby de Fabriek van M. Soete is 't lyk gevonden van zekeren J. B Ponsius. 61 j oud, wonende te Leuven, rei zende passant en waarschijnlijk van honger gestorven. Hij lag in '11e gracht en zondag ten 5 ure 's morgends wierd hij daar bespeard. Te Bladel boven Turnhout is men in de Kerk gebroken, doch zonder iets te kunnen stelen. Welke koude 1 't is de derde maal dat de Dender toeligt; de wolven j komen van honger uit de dikste bosschen en twee zijn er ge- 1 zien te R?:«th en te Hemixem, en zond3g is een wolf zijnen j kop afgereden op 't gehucht Sauvegarde. e Vasten De Meditatiën op het Bitter Lijden 1 Den Kruisweg 1 De lesing van een godvruchtig Boek, byzondere gebeden ter eer van 't Bitter Lijden in d'Huisge- zinnen De Vasten is een groote en voordeelige tijd!... 'Eerste Communie De Kinderen die zich bereiden Alle dagen Lee ring 1 In Dnitschlarid, aan den Rhyn, by die brave Katholieken, de gewoon'e van in dtn Vasteel- ken avond in d'Huishoudens een bijzonder gebed te lezen voor de Eerste Communiekanten, want tegenwoordig d'opkomende jeugd heeft groote sterkte noodig D'Eerste Communie 1 In 't jaar 1848 een soldaat te Parys had zyn luitenant ge dood en moest ®ok sterven. Mgr de Segur stond hem bij, bleef den laatsten nacht by hem in zyn cel. hoorde zyne biecht, gaf hem d H. Communie en de soldaat zegde hem 's morgends O ik ben gelukkig die gebeden doen my toch zulke deugd Ik heb gezondigd, ja, maar ik gevoel het Al les is mij vergeven Geen woorden zijn in staat uitte druk ken, welken vrede ik smaak 1 het is een vreugde waarvan ik mij geen denkbeeld kon maken En dan sprak hij met zoete en hertroerende woorden van zijn Eerste Communie. Te Gent zijn er duivels van tnenschen die geld geven om kinders van hun Eerste Communie af te trekken. R0nd Paschen gaat de Missie op veel plaatsen gepreékt of ver nieuwd worden. Men beveelt deze gewichtige zaak in de ge- heugenis. Benoemingen: In 't Gentsche E. H De Meyer. Coadjutor te Daknam; is onderp. te Knesselare; zijn Coadjutor benoemd te Daknam, E. H. De Croo; te Se- gelsem E. H. Van Heusden, beiden Priesters der jongste Wijding. E. H. De Backer, Bestuurder der Katholieke Scholen, te Wyngene; is Pastor benoemd te Stavele, alwaar Een Koning van Engeland in Holland reizende, kwam op een boerendorp en men vroeg er lieni 30 gulden voor een koppel eieren. Zijn d'eicren hier dan zoo raar t vroeg de V orsl? O neen, Sire, antwoordde de her bergier, d eieren niet, maar de Koningen zijn hierjraar' De groote vioolspeler Johan Strauss, te Parys geves tigd, was gewoon zijn oude of hall'gesieten kleeren door een derde persoon aan oude kleerjoden te doen verkoo- pen. Zekeren dag kwam die derde persoon wéér met een vracht afgelegde zwarte frsks en jassen naar den Jode, deze zag ze na en sprak toen al lachende: Gij kunt uw lieer een voordeel doen met hem te zeggen dat' hij met altijd links mag dragen. Wat wilt ge daarmeé zeggen Wel, de jassen zijn altoos uan den linken schouder kaal en uitgesleten, hij moet nu eens de gewoonte ne- men van rechts te dragen Loop heénl de lieer van wien deze jassen zijn, heefl van zijn leven nooit iels moeten diagen Ja, ja, ge zegt dat, zei de oudkleerkooper al mees- muilende, alsof ik niet zag dat het iemand van de taste dragers bij de begrafenissen is l (pe groote vioolmeester nam hij dus voor eenen lijk- bidder Wij lezen in een almanaksken van 't jaar 1751. over de Gierigaards Een gierig mensch ellendig leeft En doorgaans een droef einde heeft. Den Gierigaard, aan die moet erven, Doet hij veel goed. als hij moet sterven. In 't maken van zyn testament £e,voeKden wek een groot torment Hetzelfde Almanakske leert: Vlucht de baatzucht, fallen stonden. Vlucht gierigheid, haat ende nijd, Dan heeft het hert geene wonden Bemint de eendracht en de mildheid En wilt uw brood alleen niet eten. Bedeelt altijd den armen meè God die en zal u niet vergelen. Hij zal u geven pels en vreé. Keizer Maxiraifiaan had zich laten wijs maken door eenen vleier, dal hij 's Keizers geslachtsboom tot Noe kon optellen. De keizer was hierdoor zoodanig opgebla zen. dat hij de zaken des Rijks verwaarloosde. Niemand durfde hem hierover berispen, doch zijn kok die soms ook de rol van hofgek speelde, zeidenem Sire, beroem u met op d'oudheid van uw geslacht, want als wij op klimmen tot d'Ark van Noë, dan moet ik tegen u kozijn zeggen. E. H. Pattyn zijn ontslag geeft; E. H. Roosen, uit 't Semi narie, is Pastor benoemd te Handzame. Heden 25, H. Cesarius, Geneesheer; 26 Februari H. Nestorus, martelaar en H. Irena, weduwe en martelares; 2T, H. Leander, Bis schop Maand Meert, toegewijd aan den H. Jozef, 1 meert H- Eudoxia, 2 H. Jaeobus, Bisschop, 3 H. Tbaïs. de boet- veerdige. De H. Pastoor van Ars preekte Eik is Ko ning en Regeerder, onze onderdanen moeten zyn onze drif ten; als wij de driften en neigingen meester laten, dan zijn wij slechte laffe regeerders. Zijn benoemd nog in West-Vlaanderen Pastor te Hel din, M. De Coc'k, onderp van St Bertinus, te Poperinghe. Pastoor te Hollebeke, M Samyn, onderp. van St Marti- nus, te Kortrijk; Onderp. van St-Anna, te Brugge. M. Van de Putte, onderp. te Handzame. OVERLIJDENS. Te Brussel is overleden M. Fe lix Eloin, vroeger in Mexiko sekretaris van Keizer Maximiliaan. ook eenen die door de grootheid tot zijn ongeluk is gekomen. Hij was schilder en muzi kant, God geeft dat hij heeft gewerkt voer 't eeuwig Vaderland; want't is van overlang gezeid; al de rest en is maar ijdelheid. Te Baardegem, bij Aalst, is overleden de achtbare heer Van der Straeten. oud Schepene, Hoofdman der Confrérie van 't H. Sacrament, Schatbew. der Kerkfa briek, Lid van St-Franci.scus Xaverius. oud Voorzitter van St Vincentius en V orzitter der Harmonie. Meer dan 4o ja ren heeft hij de Parochie helpen bestieren en alle liefdadige werken vonden hem op d'eerste plaats. Verledene week is te Hansbeke overleden de heer Cyrille Van Hecke, zoon van den achtbaren heer Burgemeester, student in St Grego rius gesticht te Ledeberg. Men is gerust en tevreden in ster vensuur, als men zoo schoon geleeid heeft, gelijk die voor beeldige jongeling. Tot Herenth.Hs is overleden Z. E. H. Smits. Pastor-Deken, 73 jaar oud en diep betreurd. Ant werpen heeft verloren zijn oudste boekdrukker M. J. C. VanAel... Nog al sterfgevallen: Te Leuven is overleden E, H. De Ridder, Pastor-Deken, geboren te Deurne by Antwerpen, in 18]3; en uit ZELE die groote en belangrijke Gemeente vernemen wij den rouw die er heerscht, wegens 't afsterven van E. h. Livinus Marcquenie, Pastoor aldaar sedert 1875. Zele is diep getroffen door 't afsterven van zij nen teêrgeliefden en zorgvuldigen Herder. Hij was geboren te Wachtebeke in Januari 1818. Heden Donderdag, op 't oo- genblik dat deze regels gedrukt worden, zal te Zele de groote Kerk opgevuld zijn van Geloovigen voor den Lykdienst en Begrafenis van E. H. Marcquenie. MEERDONCK. - Groot Muzikaal en Tooneelkundig Concert. Inwoners der gemeente Mesrdonck en van geheel het omliggende, wilt gij eenen aangenamen avond doorbrengen en terzelvertijd oen goed werk doen, tracht dan Zondag in tijds in de Lokalen der aangenomeae School (Kapelstraat te zijn; wantde Maatschappij St Cecilia metde me dewerking van eenige lieeren Kunstliefhebbers geven aldaar op Zon dag 26 en Maandag 27 Februari, een groot Muzikaal en Tooneelkundig Avondfeest, ten voordeele der Schamele Armen. Opgepast dus, en allen naar Meerdonck; want 't zal er weer spannen. Prijzen der plaatsen; Voorbei,oudene genummerde plaa'sen l,5o; Eerste rang 1 fr.; Tweede rang 50 eentiemen. Ze vertoonen 0. a. het groot Drama: De Roavers-KapitcÏB. met prachtige tooneelversiersels, geschilderd door U. MeyvwvanSt. Gillis,

De Werkman | 1888 | | pagina 1