Aalst, 9 April. JAN EN SISKA. (nieuw liedeken.) Sa, Vrienden! hoort wat Meester Lieven, Op rijm en maat, U thans vertellen gaat- 0prent het wel in uw memorie Wat ik u voorzing, is historie. En 't raakt den huwelijken staat. Jan Haemers trouwde met de dochter Van Cies Moreel, Maar nauwelijks had hij 't greel Op zijnen hals. of 't was kijvagie, Ik dacht het welm üun vnjagie Had Satan al te veel zijn deel. Zij zeilden maar naar elke Kermis, Bijzon en maan, In 't Roosken. in de Zwaan, Daar zaten zij schier alle nachten. En dééd hun Vader eens zijn klachten. Zij spraken maar van aan te gaan. Zij trouwden eindelijk, 't gebuurte Wierd daar gencoa. Men schoot met poer en lood, De trommel sloeg, de klokken luidden, Een zachten wind blies uit het zuiden De zonne scheen, de vreugd was groot. Maar nu 1 den duivel is daar meester, Wat droevig spel Zijn Jan en Siska fel, 't Is in Let vloeken en in 't vechten. Wie kan er nu dat kraam nog rechten Wie dooft dat vuur. wie bluscht die hel Ik niet, waarachtig' Want geen blusschen En helpt hier tce, En 'k word het pompen moè. Ik wrocht ook vroeger met de spuiten. Maar zulken brand kan ik niet stuiten; 'k Gebruike liever nog de roè. Maar, of de roede wel zal helpen, 't Is nog te zien. (k kan hun niet verbiên Van zot te zijn; en ja I 'k geloove Dat ik hier spreek voor stomme doove. Ei toch, ei toch, wat droeve liên, Ik hoore soms, van op het Kerkhof, i6(U JAAR. N° 808.— 13 April 1888. Priji in Bureel of Winkels, 5 centiem. Voer g'heel Belgenland 1,50 's jaars. Vooral de Landen v an Europa, en voor d'ander Werelddeelen, 4,50 jaars, franco thuis. P. DAENS-MAYART, Achte*st*aat, AALST. Te kort en te lang. Een gierigaard had eeneu nieuwen frak laten maken. Vindt gij niet dat het kleedsel wat te kort is vroeg hij aan eenen zijner vrienden. Ja, wel, antwoordde deze, doch daar is geen erg bij; het zal lang, zeer lang zijn eer gij er weer een nieuwe koopt. Uit de school. Eh wel, Marieke, hoe maakt ge het in de school en Pauli- neke Goed, matante. De hoeveelste van uwe klas zijt ge T Ik de eerste, Tante, en Pauliueke de tweede, Met hoeveel zijt gij in uwe klas Met achte, Tante. Welke kinderen zijn dat altemaal Ik Paulineke... en.... de zes andere ken ik niet, Tante, die komen nooit naar de school. 't Getier, 't gejank... Jan slaat zijn vrouw schier mank En Siska grijpt den koterare, En roept: gij moet er aan, verrSre Dat spel, dat duurt mij reeds te lang, En 't gaat somwijlen nog al erger, Bij middernacht. De buren staan de wacht Geen wonder daar is iets op handen, Men hoor? van moorden en van branden, Dat heeft elk op de been gebracht. Och God! wat ongelukkig leven En zwiert gij dan 1 En trouwt gij tons met Jan, Met Pier of Klaeys, die zeven jaren En spade en vlegel laten varen, En vrijden zoo bij pot en kan; Of dompelen langs kant en hage, Ver uit het zicht Dermenschen, want het licht Dat vreezen zij-: 't is bij den duistren Meestal dat zij zich laten kluisteren. Als Satan op zijn loeren ligt. 12 Eilaas, wat ongelukkig leven I Och Heeroch Heer Mijn herte doet mij zeer. Als ik eens denk aan dood en oordeel. 0 Jan, 0 Siska zoekt i;w voordeel. En vloekt en vecht !och nimmermeer. 13 Gjj zijt nu door den echt gebonden; Verdraagt malkaar, Leeft vreedzaam nu te gaSr, Beweent en biecht rechtuit uw zonden, Dan mag ik naar uw dood verkonden Ik hoop, 't is den Hemel, 't paar. Middel om altijd versche boter te beicaren. Na de boter uit de kern gehaald te hebben, vult men er de potten meê, zorg dragen geene enkele ruimte te laten, 't is te zeggen, dat men de boter moet goed stooten in een pot. Men plaatst de potten ia eenen ketel, half vol water, welke men koken laat,Als 't waterkoud geworden is, trekt men er den pot uit. De boter, aldus bereid, is zoo versoh na 6 maand als zij het onmiddeluk na 't kernen was. Smel tende in 't warmwater, laat zij al de kaasstof op den bodem der potten liggen. AIzco bekomt men eene zuivere boter. Vriend Macharis, achtbare Medehelpers, Lezeressen en Lezers, Aalst, maandag avond, 9 April; morgen ten 8 u. 40 m. naar Gent, ten 10 ure de Pontifikale Mis, ten 2 ure op den trein naar Roomen; aan 't hoofd onzer 1 Bedevaart is de Hulpbisschop van Gent, Mgr Lam- brecht. Naar Roomen naar d'Eeuwige Stad Waar de Apostel Petrus den Pauzelijken Stoel is komen vestigen; waar Hij de Marteldood stierf on der Nero; 't gevang zullen wij zien en den grond kussen van 't gevang waar de eerste Paus 9 maan den heeft verbleven en waar hij zooveel bekeeringen heeft verkregen; wij zullen de plaats zien waar hij gekruisigd wierd, en zijn graf, waarop 't Christen dom de rijkste en prachtigste Tempel der wereld heeft gebouwd, St Pieterskerk. Naar Roomen! naar d'Eeuwige stad! waar 3ooooo Christenen en Christinnen de Marteldood zijn ge storven, na de schrikkelijkste folteringen en den naam van Jesus den Verlosser aanbiddende en lo vende, bijzooverre dat met honderde Heidenen er door geraakt waren en zich bekeerden. De Bekeeringen zijn de Glorie van 't Christendom! 't Is om Bekeeringen te hebben dat de Pauzen van Roomen naar alle deelen der Wereld Missionnaris- sen gezonden hebben en nog zenden... De Bekee ringen; 't woord van den God-Mensch: Gaat en on derwijst alle Volkeren Breekt de ketenen en maakt gelukkige menschen De Bekeeringen! Wij vertrekken met veel hoop en troost! Op Paschen zijn overal veel Bekeeringen geweest! Op veel plaat sen is 't Missie geweest! T'Aalst zijn er meer dan 100, die sedert 2, 3, 5, 10 jaar niet meer hunnen Pa schen hielden en die nu zijn teruggekeerd in den Vrecie en in de Zoetheid van 't juk des Heeren.... Er zijn in 1888 over de 1000 Communiën meer geweest op Paschen dan in 1887... Hulde en dank aan de goede Paters RedemptoristenHun arbeid is ziene- lijk gezegend! Ja, ja, lang en altijd met troost en vrucht zullen wij ons allen die schoon Predikatiën herinneren Roomen d'Eeuwige stad. Tot Apostel Petrus,de bekeerde Zondaar, onze heilige Patroon, had Ons Heer gezegd Gij zijt Steenrots! op u zal ik mijne Kerk bouwen en de Poorten der Hel zullen haar niet overweldigen En de Apostel Petrus is naar Roomen 't Geloof komen preêken; 't was de Wil Gods dat hij daar bleef en stierfWat hebben de Poorten der Hel sedert 1800 jaren niet gedaan tegen die Steenrots! 3oo jaren lang 't Christene Volk willen uitroeien met vuur en bloed; 3oo jaar, de 3o eerste Pauzen allen gemarteliseerd!... We zullen d'onderaardsche plaat sen zien waar de Christenen zich verschuilden,waar zij Mis hoorden, waar zij te Biechte gingen en te Communie; waar zoo menige hertroerende plechtig heid plaats had: Men kocht de lijken der Martelaars af en processiegewijze wierden ze begravenGe ziet daar dit verminkt, doorkerfd lijk,gedragen door Priesters; men heeft de tranen in d'oogen 't was een dochter Agnes, Cecilia, die d'armen en de zie ken dienden, ze zijn aangeklaagd als Christinnen, i gevangen, op de pijnbank gelegd, ter dood gebracht en daar is hun eerbiedweerdig lijk d'Uitvaart ge- 5 schiedt in die Catacomben, de Paus van Roomen leest de Mis; na het De Profundis wierden die kos- telijke overblijfsels in de Catacomben begraven. Macharis, wij gaan naar Roomen waar al die groote geleerde Pauzen geregeerd hebben.... Uit Roomen is 't woord gezonden dat er geen slaven mochten zijn uit Roomen is de Wet der Broeder lijkheid, der .Liefdadigheid overal gepreêkt 18 honderd jaar, welk lang tijdstip! 1800 jaar en nog altijd staat die Steenrots even sterk, even onover- winbaar De Poorten der Hel hebben vreeselijk tegen die Steenrots storm geloopen! Maar gelijk de Xaveria- nen zingen De hel mat? Goöes Kerk bestormen Do Kerk zal altijd slaan God won naet zijn hand haar vormen En nooit zal zij vergaan. Vergeefs mag met geweld de schalke list zich paren, Vergeefs des boozen rot al hunne macht vergaren. Wat macht zich aan Gods Kerke bots. Zij staat onwrikbaar als een rots. Haar woü het Heidendom versmooren In strooinen Christen Bloed De Ketterij hedr 't hert doorboren. Op 't Pausdom dol verwoed. Wat vroeger't Heidendom, wat ketterij beoogde He' dweepond Ongeloof in later tijd ook poogde. Maar wat geweld Gods Kerke bots Zij staat onwrikbaar als een rots. Ja, ja, dat mogen de Xaverianen, dat mag elk zingen... Te Roomen zijnde, zullen wij denken op die Steenrots; alle Christenen, die gedoopt zijn, in I alle tijden, in alle landen, 't is uit kracht van Roo- v' men, dooreenen Priester, in gemeenschap met den Heiligen Stoel!... Alle Priesters zijn tot die weer- digheid gewijd door een Bisschop,en geen Bisschop of hij heeft rechtstreeks die macht uit Roomen en ten minste eens in zijn leven, hij gaat naar d'eeuwige Stad!... Al de groote Orde-Stichters, 't is in d'.han- den der Pauzen, dat zij iever en gehoorzaamheid zwoeren. 't Is uit Roomen dat de Pauzen de ketterijen ver wierpen en het Geloof ongeschonden bewaarden... Wij zullen 't Paleis zien waar al die Pauzelijke Brieven geschreven wierden, 't Paleis waar de oude Pius VI leefde, in de droeve jaren der Fransche Revolutie; daar wierd hij in de* nacht van 19 tot 20 Februari 1798, oud zijnde 81 jaren, door Fransche Soldaten gevangen genomen, over d'Alpen gesleurd, en te Valentia opgesloten; den 27 augusti 1798 stierf hij daar; de Fransche Jacobijnen sloten zijn lijk in een gemeene doodkist, begroeven het in eenen hoek van 't kerkhof en zeiden: Dat is nu, voorwaar de laatste Paus Uitzinnige woorden! den 14 maart I 1800 had de Kerk eenen nieuwen Stadhouder I Christi, Paus Pius VII, die in i8i3 door Napoleon I 4 jaren wierd gevangen gehouden en die zegde tot den machtigen Vorst: Keizer, de oude goede God leeft nog! Te Roomen, in dat Paleis, in dat Vati- I kaan kwam over 3o jaar een Katholieke Vrouw uit 1 Syberië gevlucht en verhaalde aan den Paus het lijden der Polakken. Korts nadien, de Keizer van l Rusland kwam in triomf naar Roomen en ging den i Paus bezoeken. De Opvolger van St Pieter wasals- dan de oude Gregorius XVI. Sire,zegde de Paus, wat doet gij met mijn Katholiek VolkWaarom die Verdrukking! Vaderlijk bestieren is uw plicht en uw eer Daar te Roomen zullen wij de plaats zien, waar Pius IX, die hoogverheven Paus heeft gestre- i den en is gestorven wij zullen er aanschouwen i Paus Leo, dat licht in den Hemel, o wie kan zonder i bewondering zijn brieven lezen!.. Zijn Brieven over 't goed bestier en de Vaderlijke behandeling tegen 't Socialismus! tegen d'hardvochtigheid der groo- ten! over de samenstelling der Christene Samenle ving! over de noodzakelijkheid van den Godsdienst! Ja, de oude Paus Leo is een rede van roem voor het Christene Geloof... Wij zullen dien grooten Paus zien en Zijnen Zegen ontvangen voor ons, voor onze Medehelpers en voor onze werkingen... Macharis, Vriend, geëerde Medehelpers, Vrien den en Kennissen, de tijd is daarde reiszak is ge reed; w'hebben een kruiske met wijwater gemaakt en de kruiskes gegeven;... we zijn in de statie;... Manuël roept dat de trein voor Gent gaat komen;... geeft ons allen d'hand; adieu Vaderland, tot binnen 3 weken; en dat alles wel ga Dat men t'Aalst een goed Reglement make tegen die rampzalige Or gelbals; anders is Aalst kapot, kapot als rot stroo; met honderde Kiezers roepen het uit; 't is meer als noodzakelijk; en in Juni zijn 't de groote Kiezingen voor de Kamers; dat elk werke en oppasse, want de liberalen roepen en schrijven Als zij nu aan het hoofd komen, 't Alleman Soldaat en Alleman ge dwongen in de officiéele scholen De Christelijke scholen verpletterd en uitgeroeid Dat zijn de propoosten van de Vrijmetselarij Macharis, Vrienden, Kennissen al te samen eenpariglijk den Goeden Dag en tot wederomziens, als 't God blieft

De Werkman | 1888 | | pagina 1