e Meimaand. Terugkomst uit Roomen. Refrain. Welkom, o Meimaand,maand der bloewen. Die mij zo» nauw aan 't herte lag; O maand, 'k zal steeds u welkom noemen. Zoolang op aarde ik leven mag. 1 O maand met uwe rozen en jasmijnen. De schoonste maand der maanden van het (jaar, Noeit zal ons liefdevuur veor u verkwijnen O neen; Maria 's schoene maand is daar. Welkomlgij maand .wij mogen op u roemen, Wolkom! met al uw greotegloor ar; pracht, Gij zijt versierd metscheonedeugdebloemen Gij hebt Lierslies tot de jeugd gebracht. 2 Bezie hoe 't volk alom in dichte soharen. Bezield niet vroom Geloof.tcrkerke gaat. Welk schoone krans van bloemen op de [altaren En rond het beeld dier Moeder-maagd nu (staat; Elkeen is blij die maand te zien beginnen. Omdat zij is Maria toegewijd En altijd zullen wij de meimaand minnen, Van beden af tol in Gods eeuwigheid. J 3 De wceste hel loert steeds op onze zielen En ncoit zijn hare vlammen uitgedoofd, Maria plet den duivel onder d'hielen, i Dus schept maar moed: ons Moeder vecht aan' t (hoofd. i 'T Betaamt dus wel, dat wij voor haargaan knielen, Want door ons bede maakt men liaar verblijd. Zij zal ons hert met troost en hoop bezielen En ons beschermen in den doodenslrijd. 4 De wereld ook met duizenden vermaken. Bedreigt ons grootlijks tot den ondergang. Wij zullen steeas aan zijn genot verzaken En hem bevechten heel ons leven ladg. Dan zullen wij, in onze levensjaren Gevochten hebben voor wat strekt tot goed, Eu na dit leven mogen henen varen, Bij onze Moeder in den Hemel zoet. Oostwynkel, E. Van derStockt. PARLOIR. - Boeken voor da Meimaand: De Glorie van Maria, geen schooner boek kan er geschreven worden over de Moeder Gods, 't is gelijk de Nav. Christi. Al de geslachten vinden er troost en sterkte in. Maria, gekend, gediend, bemind, gevolgd en aanroepen binnen de Maand Mei, door P. J. Heymans, oud-Pastor van St Pieters-Jette: prijs 1,50 franko i,60. Maand van O. L V. van het H. Hart; uitge geven te Averbode, waai de hoofdplaats is dezer Devotie, in de groote Abdijkerk aldaar, in vorm van kerkboek 3oo bl. gebroch. 1,00 franco 1,10. Die boeken wil hebben over deze Devotie, doe zijne aanvragen bij E. H. Van Tongel, ter Abdij Averbode. Sichem, bij Diest. Maand van Maria door Pater Hillegaer 15 cent; -de namen mijner Moeder en hare Feestdagen, door den H. Alphonsus 15 cent. De boekskes, door Sint Alphonsus geschreven, zijn waarlijkeen licht voor 't verstand en een krachtig voedsel voor 't hart. Ontf. 14-16 uit H. op d. Berg. Uit Isb. oatf. de 18 Ir. van M. J. B. alles wel aangeteekend. Oatf. van M. M. tot Iseg. 5,00 voor ?8 van 2 ab. Van Ed R. Luik 2,5o voor 88. van J. B. K. Pamel 2,5o voor 87.— Van F. M. Beersel 2,6o voor 88. Uit Ev. S. J. van M. C. r. 2,00 v or 88. i6d* JAAR. N° 81:.— 4 Mei 1888. Priji in Bureel of Winkels, 5 cendem. Voor g'hecl Belgenland 2,50 's jxars. Vooral de Landen 1 an Europa, en voor d'ander V/erelddeelen, 4,50 .aars, Iranco thuis. P. DAENS-MAYART, Achtmstjuat, AALST. Aanmerkingen. Griekenland heeft zeven'wijzen. ?.e?een schoolmeester, die zijne leerlingen eenige in lichtingen over de Grieksche geschiedenis gaf Een der leerlingen vroeg aan den onderwij zer ris Grie kenland zeer bevalkt. meester v* '--M Zekerlijk, waarom vraagt ge dat .„—Wel. zei de leerling, wat moeten erfdan veefizotten m Griekenland wezen, als er maar zeven wijven'onder die groote bevolking zijn Rïïfc^Hr; ^Vaarom heet h-[ Lat»Jn een doode taal omdat db Doktors hun recepten in 'tlatijn schrijven. Zonder geld. —Men zegt dikwijls dat mentzonder gold niets doen kan Dat is niet waar, want zonder geld kan men toch schulden maken. ^,-sg „Vader. i5® lie8L dat kan ik aan uw oogen zien?^^^ Dat 's onmogelijk want u hebt zelfjgezegd dat u door mijn bril niet kor. zien. Een koopman treedt een boerenwoning binnen, waar hij niemand vindt dan de vrouw. Is de baas thuis? Baas? baas? wat praat ge van baasl Ik ben hier'ae baas, begrepen Onderwijzer Domhoff, waarom gaat ge zoo ver van de landkaart afzitten? Leerling, Neem mij niet kwarijk, mijnheer, maar ik zit hier zoo dicht bij Egypte en 't kon wel zvn, dat daar op toogenblik cholera lieersehtte. De Anlwerpsche werkliênrereeaiging (De Vrede), die pas het derde jaar van haar bestaan is ingetreden, telt thans 874 werkende leden. Dezer dagen heeft zij, voor de huisgezinnen harer leden, eenen gezondheidsdienst ingericht, waardoor hun het bezoek van den Geneesheer ten huize verzekerd word, mits bijdrage van lo cman, waarvan er 5 op intrest worden gezet en aan de leden teruggeven als zij de Vereeniging verla ten. Dagelijks kunnen de leden ia het lokaal der Vereeniging gratis denGeneesheer raadplegen en reeds meerdan2<X> leden nemen deel in de spaarkas voor eene wekelijksche inschrijving van 1 fr. Dat 's wel Aalst, zaturdag 27 april 88. Macharis en alle andere Vrienden en Kennissen, we zya terug in ons Bureel, aan de Werf. nabij 't eiland van Chipka, achter du Kapel... Vrijdagavond toegekomen, na 29 uren aanhoudend op 't convoi gezeten te hebben. Onze harte lijke groetenis aan allen die ons met zooveel belangstelling volgden op deze lange en lastige, doch troostvolle en aan doenlijke reis!... Van alle kanten hebben wij brieven ont- j vangen.Ja, iJe Werkman wordt vervolgd, ze bezien »ns dikwijls met wreede oogen, wij krijgen brieven van dreige ment, zo kwamen meermaals 's nachts ons ruiten uitsmijten en ons kiaderkens de dood aandoen, maar De Werkman telt ook veel Vrienden, dat heeft hij ondervonden op de Reis naar Rooraen, als men hem van alle kanten kwam aan moedigen en d'hand drukken.. Ons Werk is waarachtiglijk gezegend; schrijven zonder vrees of zonder vleiery; de ronde Ylaamsche Christelijkheid niet schamen; de Waarheid zeg gen aan Meesters en Onderdanen; de Liefdadigheid aanpreê ken en de waro Broederlijkheid tegen dat baldadig Socia lismus; schrijven in alle eenvoudigheid en in alle oprecht heid!.. Zoo zullen wij voortgaan. Macharis, als 't God blieft, dat hebben wij beloofd op 't Graf der Apostelen, in het Koliseum, op den i'cala Sancta, in'f gevang van Sint Pieter, waar wij't geluk hadden Mis te hooren en ons De votie te houden.. Macharis! Macharis! die reis is als een hemelsch visioen geweest, vol zoete en leerzame herinneringen 1 Uit Roomen, uit 't Vatikaan hadden wij een brief geschreven voor de Werkman van d'ander wee.vde laatste regels hadden wij er bijgevoegd aan 't Graf der Apostelen, want 't was 11 ure en ten 1 ure moesten wij aan de statie dien brief hadden wij met eigen hand in den Post gesteken en hij is niet toe gekomen; hij is achtergehouden 1 't Gouvernement van Italië is bevreesd en achterdochtig; het durft de Chri3teno Wereld niet bezien; een E. H. Onderpastoor van Gent toonde ons een briefin den Post van Roomen opengesneden; verscheide ander Pelgrim* zijn in dit geval geweest; gehoord hebben wij dat Z H. den Paus ook goed gevonden heeft zijn ver trouwelijke brieven door een bijzondere Bode te doen rond dragen... De toestand van Roomen is droef en gespannen, het bijzonderste dat wij moeten doen, is bidden, veel bidden voor den Paus en voor 't Volk van Italië; de Vrijmetselarij heeft daar bedriegputten gemaakt, arglistige bedriegputten. Macharis en alle Vrienden en Kennissen, ge kunt niet gelooven welke wonderbaarheden van Heiligdommen, van Kunst en van Natuur de Reis naar Roomen langs de oevers van twee Zeeën,door den Gothardberg oplevert; wij hebben alles nauwkeurig opgeteekend; ter plaats zelve hebben wij er ons overwegingon en bemerkingen bijgevoegd, en ik hoor u vragen of we dat zullen meêdeelen? Ja, zekerlyk, teórge- liefde Macharis, ja zekerlijk, van de naaste week af, met een splinternieuwe letter, expres daarvoor gegoten; na in de Werkman gestaan te hebben zal dit Verhaal gedrukt orden, niet voor den Handel, niet voor den Uitverkoop, maar ad privatum, voor U, Macharis, --oor ons Huisgezin, voor de achtbare Vrienden en voor alle Medewerkers en Uitverkoopers van ons blad. Verders zal het niet te koop zijn, voor geen geld der wereld. Macharis, gelijk UEd. reeds gemeld is, hebben wy dry maal 't geluk gehad den H. Vader van nabij te zien; eens in 't Verhoor; een tweede maal als Zijn Heiligheid Mis las voor de Belgen. 0 dat waren aandoenlijke «ogenblikken, als de Stadhouder Christi, als 't zienlijk Opperhoofd der Kerk, daar aan den Outaar stond, daar 't H. Sacrificie opdroeg, daar het HLichaam en Bloed Christi ophief en daarna Zijnen Zegen gaf; na die Mis ging de Paus - p een knie bankje om eene tweede Mis te hooren en daar zagen wij Hem, d'handen gevouwen en Zijn oogen naar 't Kruisbeeld van den Outaar gericht Z. H. de Paus weet dat de Chris- tene Volkeren overal sterk bevochten worden door Ongeloof en Zedebederf, en Zijn leven is een aanhoudend gebed Na die tweede Mis gaf de Paus zijnen Apostelyken Zegen en verliet de Kapel, gedurig met oogen en handen groetende... De derde maal dat wij den Paus van Roonaen zagen, was 't in 't Vatikaan, nabij de galerijen van Raphael, ten dage van 't Verhoor der Polakken. Wij hadden die Polakken met. hun Bisschoppen en Priesters in St Pieterskerk gezien, knielende voor 't Graf der Apostelen; de mans hadden lange blauwe of witte frakken en de vrouwen droegen mutsen van pelswerk.. Die arme vervolgde Christenen waren ook tot hunnen Vader gekomen, en hadden die lange reis. door Pruisen en Oostenrijk, afgelegd; de Pans ging spreken tot zijn geliefde Kinderen; we zagen de Prinsen en d'Overheden langs den bijzonderen ingang de zaal binnenstappen de meeste Polakken hebben een bruin, mager, krachtdadig wezen; eindelyk zagen wy ook Pans Leo XIII met een stoet van omtrent 5u Personen; de Paus zat in een draag koets; het was altijd hetzelfde Vaderlek, en minnelijk wezen; van zoohaast Hij eenige personen geknield zag, stak Hij zijn aanzicht vooruiten gaf Zijnen Herderlijken Zegen; dan zag de Paus er bifzonderlijk krachtdadig uit; Hij ging spreken tot d£ Polakkeu, tot dit Volk van Martelaars, tot die slacht offers der Russische Bwingelandij, tot die kloeke Ghristene Natie, welke sedert 3.0 jaren roeptLiever de dood, dan van de Kerk afgescheurd te worden 1... Nauwelijks was de Paus in de zaal, of d'oogen van die Polakken schoten vol tranen... Macharis, wij moeten eindigen; de brief zou te lang wor den; daarbij al die bijzonderheden zullen in de Beschrijving dor Reis komen; wij zijn te Roomen in veel winkels en pho- tograf huizen geweest om een echt Portret van Z. H. Paus Leo XIII te zoeken en er eindelijk een gevonden, dat al onze Medewerkers zullen bekomen, benevens den Pauzelij ken Zegen aau de Werkman en Medehelpers geschonken. Macharis, Vrienden, Medehelpers, ik druk U allen harte lijk dank; en God geve dat wij allen neg lange jaren in Vreugd en Welvaart onder een Katholiek Bestuur, ons ge liefde Vaderland mogen bewonen; in alie geval dat wij ge trouwe en ieverigo kinderen der H. Kerk blijven. Uw Vriend en Dienaar, DE WERKMAN. LOOPENDE NIEUWS." - De Keizer van Duitschland, Frits III, zijn toestand verbetert de koorts neemt af; bij slaapt en krijgt appertijt om te eten. Doch hij moet zoo voorzichtig zijn als iemand die eieren telt. Hier, in België, de Mannekes uit de Maan spreken ervan, zondag zijn er te Brussel troeblementen geweest tegen de Leden van het Werkmans-Huis die hunnen Standaard wilden in huldigen. De Roode Vlag mag door de straten trek ken en de Vlag van Orde en Deftigheid en Vader landsliefde moet achteruit. Op 10 Mei de Jaar lij ksche Markt en prijskamp van Vee op Neckerspoel te Mechelen. Hulde aan alle vernuftige Lieden TeMaldegem maken ze nu houten hoeden, zoo locht en sierlijk als de Paille-d'Italie.— Z. M.Leopold II is erg gepakt geweest door de brutaliteiten gepleegd op dat Vorstelijk Huwelijk, en Oostenrijk heeft uit leggingen gevraagd... Ineen goddeloos Land kun nen de rijke menschen niet in veiligheid hun goede ren genieten en te Brussel is men te zwak geweest voor den straatoproer... Als men eenen beer voedt, hij kent nadien noch vriend noch meeste. En die het nkruid laat opwassen in zijn land Hem onvermijdelijk verwacht veel leed en schand. Drij kloeke Vlamingen uit d'omstreken van Gent, Pelgrims uit Roomen, zijn den trein te laat gekomen te Bellinsona, 1400 meters hoog, aan den ingang van Gothardsberg; ze zullen er veel wonder baarheden gezien hebben en hadden daags nadien eenen anderen trein. Te Nederbrakel zijn de Pelgrims plechtig ingehaald en er had ter eere van Kerk en Paus eene schoone verlichting plaats. Italië geeft in Abyssynia de pijp aan Merten. Te Pisa zagen wij de Soldaatjes die terugkeerden, zoo bruin als kastanjen van d'hitte. Soldaat Coryn van Calcken is tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld, wegens moordpoging. Die Katholieken zijn toch domkoppen: Tot üverbeke St Josef, de Katholieke Meester geeft dezen Winter les aan 14 leerlingen voor 't kiesexaam, en van de 14 zyn er i3 die hun Diploma bekomen; i3! De schilder Hendrik de Braekeleer van Antwerpen, is gevaarlijk ziek, en te Leuven is overleden ridder van Elewyck, de acht bare en verdienstrijke toonkundige... Zoo zal elk eens zijn laatste toontje geven. 't Gebiêhuizeken van Aalst is bijna ontsteilingd; er staan 4 groote standbeelden op; dat Gebiêhuizeken is een oprecht juweelstukje der Middeleeuwsche schoone bouw kunst. Bij M. Leliaert en Siffer gaat verschijnen in 't Fransch een korte schets der Belgische Bede vaart naar Roomen, prijs 75 c.franco 85 c. De achtbare Kerkbaljuw, heer Frans Verstraete, sedert 77 jaren bediende in de kerk van Ursel en sedert 36 jaren ontvanger en bedeelder van het Bureel van Weldadigheid, is voor zijne trouwe Diensten door Zijne Majesteit den Koning gedecoreerd geworden met de Burgerlijke Medalie van iste klas; wij wen- schen den braven Man over deze welverdiende hulde, van harte geluk Te Gent,bij 't jongste Kiesexaam, hebben zich 3 doofstommen aangeboden en alle 3 hebben hun diploma behaald. Te Leuven is overleden Broe der Marianus, een der beste Onderwijzers van Eu ropa. Hij was 60 jaar oud en had 37 j. kloosterleven.

De Werkman | 1888 | | pagina 1