Rampen, Misdaden Ongelukken. Beis naar Roomen. AALST. Een droef ongelukDijnsdag gebeurd in de Nieuvrstraat, rond 3 ure; schaliedekkers die werkten op 't dak der huizen van M. Raes, een zekere De Sadeleer, een draaiing in 't hoofd gekregen en bots neêrgevallen van d'hoogte op den koer daarnevens... Eilaas, hij was dood op den slag en laat een weduwe achter met 6 kinderen. Hij woonde a2n het Muisken in den Buekendrief. GENT. Rechtover 'tVerlorenbroodstraatje is zondag'ne mensch bijna verongelukt, met van den trein te springen, als hij nog rijdende was. Hri lag met zijn een been onder de wie len; gelukkig dat men aanstonds kon stoppen: 't is te zeggen den tram stilhouden. - Zaturdag morgend is nabij de Kortrijk- sche poort afgebrand d'Hcfsteê bewoond door L. Bracke; rcnd 9 ure; het aanpalende buitengoed van M. Leboucq is ook ten gronde afgebrand, alsmede 't hof van zekeren Bosman, een prachtig hof, verzekerd voor i2,8oo ff. en verhuurd aan i5oo fr. 's jaars. Zondag avond, in de Patijntjesstraat buiten de Kortrijksche poort, een familie uit klein Turkije deed eeu wan* deling per rijtuig; men vermaakte zich uiterst wel; men keert weêr; een kind va j ii d 12 valt uit 't gerij; een der wielen rijdt over zijnen hals;'t jongsken is zoo slecht dat bet moet gedragen werden bij zijnen oom, op Nederkouter. Zaturdag, den ma chinist Goedhuys, in de Heirni», hij smeerde de machienen, naderde te dicht bij een zijspeur en wierd in tweeën gesneden; Iaat een Weduwe en 9 kinderen. OOST EEKLOO. -r Zaterdag is hier een begin van brand uitgeborsten op den molen van den heer August Vanden Keere. Het vuur is ontstaan door het heetdraaien van de molenas. Dank aan de onvermoeide pogingen der geburen, welke seffens in groot getal kwamen toegeloopen, is men het vuur nog spoe dig meester geworden en is de schade niet heel aanzienlijk. ST. N1KOLAAS. Zondagnacht heeft men in de St. Jozefs- kerk, alhier, ingebroken; al de offerbolkken, dejuweelen, kroon, slentel ea scepter van het beeld van O. L. Vr. zijn ge stolen. Men schat op 5 tot 6 honderd franken de ,gestolene voorwerpen. De dieven zijn langs een der geschilderde ramen ingebroken. C# /V»7-n//ine« Die diefte in St. Josefs kerk; i* den ln,UlUU&» nacht van zaterdag tot zondag; de kerkdieven hadden het bijzonderlijk genannt op de kostelijke sieraden des beelds van O.L. Vr. Ter Eecken;ze zijn gekomen langs een haag in den hof der Pastorij, z'hekben daar een hek- kenstaak van 5 meters genomen; ze zijn langs de sakristij «p de kruiskap geklauterd, hebben een panneel nit de geschilderde raam genomen en zijn aldus in de kerk geraakt, door die inbraak is de prachtige Ontaar van O. L. Vr. beschadigd. Dan hebben zij een keers omstoken, zijn in het hooge Koor geraakt en heb ben er gestolen: Eea kroon met randschrift, in 't begin dezer eeuw geofferd door een godvruchtige Familie van Thielrode; de kroon van 't Kindje Jesus, den wereldbol, een paternoster en verscheide gouden sieraden. Dan zijn ze gegaan «aar den Ontaar van St. Antonius en hebben er gestolen 2 zilveren kroo nen, een zilveren Christusbeeld, 3 zilveren offeranden; verders hebben zij 4 off rblokken opengebroken. In de Sakristij kon den zij niet. De plaatselijke Policie spaart geene pegingen om de plegers van dien heiligscbendenden diefstal te ontdekken 't Wordt vreeselijk in ons Land, met die Kerkdieften.... ïn de groote steden moesten ze bijzonder oppassen, want daar moeten de verheelers zitten. Ook, dat de Douaniers een scherp oog in 't zeil bouden, voor't goud en silver dat uit 't Land gaat. Doch 't kan zijn, dat het hier gesmolten wordt. WEST VLAANDEREN. Te Poperinghe is zondag avond 't kind van Albert Terrier, ond 6 jaar, al spelende in eenen wa- terdrinkput gevallen. Zrjn compagnonske riep a&nstoDds om v hulp, doch men haalde eilaas! een lijk op. Rond Thielt wierd nog al gestolen in winkels en kleine kapellen. De Policie heeft eens neerstig gewaakt en 'toog in 't zeil gehouden en de daders zijn ontdekt: het zijn allen gasten van rond de 16 jaar lnie trawanten, straaivodden die in kostiljonshuizen zitten en kaba- redoeskes.Ze wierdea aangeleid door 'ne kadé van I7 jaar,reeds dikwijls veroordeeld ea nu is hij naar 't Fiansch gevlucht, bij den corps tranjé/ - Over eenige dagen liet een meisken èén frankstuk vallen op de trappen voor 't stadbr.is te Kortrijk, met het ongelukkig gevolgd dat het tusschen ee»* splete van de arduinen steeaea viel en dat het er aiet meer un kon. Eenige vaa die gasten, die geheele dagen aan het adhnis staan, hadden dat gezien. Zij hebben met achten op de trappen van 't stadhuis gezeten, en zonder van iemand in hunne werking gestoord te zijn, hebben zij een stuk van den arduinen trap, metende omtrent 2 meters, 5 losgemaakt, weggemaakt en den frank uitgehaaldea ge- deeld, en den steen ;op zijne plaatse weêigeschoven. Het is'; maar 's anderendaags dat men bemerkte dat de steen los was. j Vrijdag 19 Mei, heeft men nit de Groote Nethe onder Heyst op-den-Berg, het lijk op|evischt van de vrouw S. woon i achtig aldaar en sedert eenige dagen uit het huisgesin verdwe- nen. Kwaadspekerij is naar het schijnt, de oorzaak van dit droevig ongeval. BOISSCHOT. Dat iemand in 't water springt omdat hij zijn leven moê is, beeft men hier over eenige dagen nog ge zien; maar dat men het water inmoet, om zrjn eigen leven te redden, was nog nooit geboord, 't Gebeurde hier evenwel za terdag laatstleden. Vier mannen waren bezig eenen eik af te zagen in Jan Raes bosch, dicht bij de Groote Nethe, op den boord van eenen diepen sloot. Eensklaps viel de boom geheel onverwacht. Twee der werklieden, zich bevindende langs den kant waar de eik viel, hadden niet veel tijd om zich nil de voe ten te o aken cn sprongen zonder dralen in het water. Dit -was het eenige middel om zich door den vallenden stam niet te late» pietieren. Toen de schrik voorbij was, en de twee andere werklieden hunne makkers druipend zagen omhoog klauteren, kouden zij zich niet weerhouden tc lachen en zegden: a Het schijnt dat daar niet veel visch zit, want gij komt beiden met leege handen af? Haast en spoed is soms wel goed. BRUSSEL. Zekeren Jan De Vos is vrijdag avond aange bonden te Elsene, vo rgeborgte van Brussel; meester gaf zich uil als graaf de Meeus, en ging alzoo op den plak koopen. De J valsche graaf kwam uit Hoogstraeten en heeft vrceger nog te Beverioo de Graaf van Vlaanderen dreigementen gedaan. De loodgieter Van Hcmelyk is in de Visitatiestraat van het dak gevallen op zijn hoofd, en bezweek in 't gasthuis ecr.ige oogenblikken na zijn inbrenging. Zondag neen een werkman die in d'Exposiüe een weinig rast nam en 'ne spiegel die op hem in stukken viel, dat bij erg gekwetst ligt in St Jans Gasthuis. Te Laeken werd zaterdag een politieagent zoHdanig mis j' hsndeld dat brj genoodzaakt was gebruik te maken van zijn re volver. Een der aanranders ze waren gedrijen is nog al l erg gekwetst. Men hoort veel van brand te Brussel, onder jj andere ir. de Coenraatstraat alwaar Zondag morgend rond 1 are verscheidene huizen in ssch zijn gelegd, en in de Lannoystraat, alwaar dienzelfdea zondag, iu den achternoen, een fabriek van toile cirèe door het vuur vernietigd is. LUIK. J. D. is in de rue du Vert Bois van een dak geval len en wss zeer slecht... Men twijfelt of hij zijn ladder met een koord had vastgelegd. Rampen en Misdaden in 't Buitenland. Te Cattaro, in Montenegro, zijn 21 erge misdadi gers uit de gevangenis ontsnapt. 21, dat is nog al een getalleken. Te Parijs zijn valsche bankbrief- kes in omloop van 5oo fr.ze zijn perfektelijk nage maakt. Hola! in Holland, te Westdorpe, zijn ge stolen ten nadeele van M. Taelman, 3 hespen, vier stukken vet spek en 2 zakken aardappels... Ze kun nen er meê voort, met dat proviand; doch gestolen goed is een kool vuur op d'hand en ze geven het weg voor een appel en een ei, om de preuf van hun schelmstuk kwijt te zijn. In Amerika, voor Char leston, is een stoomboot ontploft3 man dood Eenen die zijn getal wil hebbenIn Oostenrijk is zekere Frans Gurre beticht van 1600 overtredingen tegen de Wet. Te Dusseldorf, Duitschland, wier den onlangs dieven betrapt in 't Museum; ze poets ten de plaat, doch een hunner viel, brak zijn been en wierd bevonden als zijnde Jan Walz, oud 70 jaren, kleermaker van beroep ea Luikenaar van geborte... Hij weigert te klappen en blijft zoo stom als een persplank. Zondag is uit Antwerpen de Steamer Lualaba voor den Congo vertrokken, met vijf reizigers, o. a. M. Verhaert van Be- veren (Waas), die als landbouwkundige met eene bijzondere zending gelast is. KERKELIJK NIEUWS. De naaste week een ar tikel over 't aanstaande Congres voor 't Allerheiligste te Parys. Te Vosselare is Pastoor benoemd E. H. Ver- haghe, onderpastor van Ouwegem. EE. HH. Van Hyfte onderpastor van Elverzele en Van Langenhove, Van Kemseke, verwisselen van plaats. In 't Brugsche zijn benoemd als Pastoor: Te St-Joris-Distel, E. H. Lefeb- vre; te Coxy de E. H. Lootens. Zaterdag de groote Wijdingen in St-Baafs, 't is daarvoor dat de Quatertem perdagen zijn. Men bereidt in 't Vatikaan een Encycliek over ae Vrijheid. Te Milanen heeft de rijke bankiers zoon M. Rodolf Hofer het Protestantendom afgezworen, om Roomsch-Katholiek te worden. 't Is in Augusti dat te Diest de groote Feesten zullen zijn van den Heili gen Joannes Berchmans. Te Beveren-Waas is ook poging geweest tot Kerkdiefte; doch alles was zorgvul dig weggeborgen. Vervolg van eerste kapittel, eerste dag (10 april.) Brussel, 3 ure en 2 minuten, wij vertrekken, wij ver trekken... Lezers, Vrienden, laat ons voor deze lange reis een goed akkoord maken;... wij zullen alles wel na zien, zonder ons hersens te breken of ons beenen te ver moeien... Alles wel nazien; ge gaat allen meê, en als gij iets niet wel verstaat of geerne meerderen uitleghebt, 't is volle vrijheid aan elk, zelfs 't kind onder zijn Eerste Communie dat in 't Werkmanneken leert lezen, mag spreken ende vragen. Is dan wel verstaan? Ja! Ja! Welnu, wij rijden voort; Wij hebben Etterbeek, Watermael, Groenendael, een liefelijke streek, veel struikgewas, bosschen met bergen en dalen, boschkes van elzen hout, Watermael eu Groenendael, die schoone omstreken van Brussel;... wij zien Ottignies, Gembloers met zijn groote Landbouwschool; leeren is wel, zeker lijk; niemand is te oud en te wijs om te leeren; maar de Landbouw heeft Bescherming noodig en vermindering van lasten! ei, kijk eens wat schoon lieve dorpkes! al de daken der huizen met schaliën bedekt; daaraan ziet ge dat er hier schaliemijnen zijn; en in 't midden van al die schaliedakskes, een nette Kerk met spitsen, langen naal detoren... Och, Vrienden uit de Walen,houdt uw kerken in eere; vroeger zagen wij in Frankrijk dorpen met ker ken die bijna invielen, waar het door het pannendak re gende; en wij hoorden dat het van d'ongelukkigste dor pen waren die men kon uitdenken. Namen! Namen! de schoone, oude Stad, die reeds ten tijde van Julius Cesar staat geboekt als een sterke Stad;... men zegt dat d'Hoofdkerk wel trekt op St-Pie terskerk te Roomen.... En dat wekt ons aandacht, want St-Pieterskerk te Roomenjiet einde en het voorwerp on zer Reis is... De citadel van Namen, daar in d'hoogte op een rots, tusschen Maas en Samber, vroeger had die citadel den naam van onverwinnelijk te zijn.. Maar nu! met al die moordtuigen, dat ze van een uur ver de sterk ste forteres doen springen!... Ach, moesten ze nu aan 't vechten geraken, ze zeggen, dat er nieuwe wreede moordtuigen voor de pinne zouden komen... Brrr, paix! Vrede! hoe dom en dwaas voor 't Menschdom van zijn verstand en zijnen genie te gebruiken, om steden en dor pen kapot te schieten en menschen te vermoorden Dona nobis pacem! Kosters, zingt dat! Geloovigen, bidt dat! Heere, bewaar ons den Vrede en geef eerst en vooral den Vrede in alle Herten en in alle Huisgezinnen. Den 20 Juni 1815 na den slag van Waterloo, de fransche generaal Van Damme leverde bij Namen een laatste wanhopig gevecht tegen de g'Allieerde maar 't was er meê gepast, met Napoleon I. We geraken meer en meer in 't land der mijnen en der groeven; veel groote schouwen van vuurtuigen, om ijzer te smeden en steenen en schaliën uit de diepe mijnen te J halen; maar, luistert eens; wij zijn op geen plezierreis, wij gaan later genoeg te zien hebben; daarbij 't betaamt en er wordt gesproken van eens den Roozenkrans te bidden; algemeene goedkeuring, gelijk in de Parlemen ten als ze van vakantie spreken; niemand die er tegen is, eendracht maakt macht; Pater Hofbauër, nu zalig verklaard, zegde dikwijls: «Er zijn wondere geheimen der Zielen; Ons Heer vraagt d'eenvoudigheid van een kinderhert; het bidden van den Roozenkrans, van dat Volksgebed, stort in 'thert licht, troost en sterkte...» En elk kan dat ondervinden. Wij vliegen door Poix: dat Statieken is ons bekend; daar stapt men af, om naar St-Hubert te rijden; St-Hu- bert ligt een uur van daar, tusschen de bosschen der Ardenen; wij herinneren ons nog altijd de schoone groote Kerk van den Patroon tegen de Razernij. Poix! wie daar afstapt en moet wachten, aan den rechten kant is een goed Afspanningske... Wij spreken van Poix en door den sneltrein zijn wij reeds verre van daar gevoerd;... Libramont.. Marbelan, Arlon, 170 kilometers van Brussel; maar 8,052 inwo ners en toch Hoofdstad eener Provincie; in 1793 vierden de Jacobijnen hunnen zegepraal over den Oostenrijker, met Arlon eens goed uit te stroopen en te plunderen; door den sabel en trompetten zwijgen alle goede wetten. Arlon voorbij;... Sterpenich... Wij verlaten 't Bel gisch grondgebied.... Hier hebben wij de rijke, vrucht bare en schoone streek, in April 1839 aan den Hollan der afgestaan;.. 't Is nu een Groothertogdom, met eigen bestuur; een patrijskede menschen leven er gerust en gelukkig: geeg, Jeger, geen garde-civik; geen twisterijen; een biaaf en godsdienstig Volk... 't Belgisch Luxem burg spreekt Fransch; 't Hollandsch Limburg, Duitsch. Wij zijn aan de Douanen; niemand wordt aangesproken; 8 ure 40 minuten; 't is avond geworden;... daar is de stad Luxemburg; een der sterkste plaatsen van Europa; in de diepte, de oude stad, met klein huizekes; in de hoogte, naar Duitschland toe, de nieuwe stad met schoone gebouwen... Pruisen loert naar die stad; Prui sen zou van die stad de ijzeren poort maken van zijn uit gestrekt Land; Pruisen is machtig, en moest de zieke Koning van Holland zijn hoofd leggen, wie weet welke verwikkelingen en botsingen er zouden volgen!... Lux emburg is een allergezondste streek; scherpe, zuivere lucht; geenkreeken of moerassen, veel bosschen! Nooit werd Luxemburg door den Cholera aangerand.... Men gaat rijden, rijden, g'heel den nacht door;... een tweede Roozenhoedje, gesamentlijk,voor 't avondgebed; ...Goeden avond! goeden nacht! De trein rijdt niet, hij vliegt dat de ruitjes rammelen en de lichtjes dansen.... slaapt men niet, men zal toch rusten, in zoete mijmering; nu zijn wij reeds in den Elzas, op Duitschen bodem;... tusschen vaak en slaap, als in een schemering, wij zien een groote volhandige Statie, Metz; wij hooren roepen in 't Duitsch; wij bemerken de breede afhangende Duit- sche mutsen, met rooden bieskes; Metz, reeds gekend onder de Romeinen, in 452 door Attila verwoest; een sterke stad; reel handel cn nijverheid in fijn lijnwaad, zijde, floer... Metz! Was't daar niet dat Napoleon III in 1870 zijnen opslag hielden zijn trotsche proklamatie rondstuurde?... eenige maanden nadien, na de slagvel den van Gravelotte, Woerth, Mars-Latour, Sedan, was het te Metz niet dat Bazain ingesloten was met zijn le ger van 80,000 man?... Er is daar een bloed gestort rond Metz... Arme menschheid O vreeselijk, wanneer zij, uil wraak ongenadig Op 't bloedige slagveld zich zelvi» verscheurt. Die wreeede Oorlogen 1... In d'Helle zal 't eeuwigen Oorlog zijn, maar de Hemel is het rijk van den onge- stoorden, zoeten, lieven Vrede... 't Gaat lastig, slapen op 't convoi; men is 'ne keer weg; maar dat holderde bolder van gerots en gerij, cn geschok en gesnor maakt u wakker; 't Is half twaalf,... Het gaat twaalf zijn;.... De eerste d-g onzer Bedevaart is voorbij;... straks heb ben wij Strasburg;... wij gaan sterk en vast ons oogen toedoen, op niets meer pci/.cn; binnen eenige uren, wij ontwaken in ZWITSERLAND. ('t Vervolgt.) Italië zou geerae zilvergeld slaon. Maar de overeenkomst met andere landen verzet zich daartegen. Italiö zegt voor zijne reden dat er geene kwestie vaa vtrmeedering vaa rilvergeld maar alleenlijk van het bniven omloop gebrach'e te erslaau. 't Eh is zonder moeite niet, zegt men, d-t M. Parnell en zijne vrienden de uitspraas van Paus Leo Xlil antiveerden in zake van boycottage. Maar men hoop-, nog altijd dat zij den Pauzelijken brief zullen bijtreden. Overstroo.Dingen in Amerika. De Missisipi is buiten zijne oevers getreden op eene uitgestrektheid van 3oo mijlen zoodat geheel het land tusschen 3t. Louis en Cairo, waar de Ohie zich ia den greoten stroom werpt is overstroomd. De lijnen van den ijzeren weg staan volk-men onder water. Aan zienlijke gebouwen, zijn door het wator medegosleept. Deze over' stroomingen zijn de grootste die men ooit onderstaan heeft. In den Illinois nabij Quiney bedekken de waters eene oppervlakte van tien vierkante mijlen. Engeland. Een verschrikkelijk onweêr is zaterdag boven Glas gow losgeborsten. In eene der openbare wandelplaatsen werden drie jongelingen door den bliksem getroffen; twee hunner waren op den slag dood, de derde werd erg gewond. Op eene andere plaats werden insgelijks twee mannen getroffen, waarvan de eene doodelijk; de andere hoopt men te redden. Te Closburg, bij Dumfriee, wer den een hoeveknecht en de twee paarden welke hij voerde, door den bliksem gedood. Ook de stoffelijke schade is aanzienlijk. Uit Angers, Frankrijk, wordt gemeld dat er zater dag morgend in de mijngroeveo van Frélahe eene vree- soltjke ramp plaats greep. Er waren 6 personen aan het werk op 200 meters diepte, toen eensklaps oene aard- massa instortte van 40 of50 kubiekmeters, eene zwaarte rus van 100,000 kilos, die deze werklieden begroef. Na langdurige krachtinspanning, werden allle zes verlost, maar een hunner was de borst ingedrukt, terwijl de vijf overigen armen en beenen waren vermorzeld.

De Werkman | 1888 | | pagina 2