Rampen, MiSdack du Ongelukken. Roomennaar Roomen GENT. 't Is een slechte week geweest voor de schild .rs, maandag' ten 5 ute, aan de Brugsche poort een klakpotter stond bezig den gevel te verwen der herberg Blankenberg. Een kooiwa°,en komt a in vollen drai; 't Volk roept dat hij stiller moet rildendat er een ladder staat; hij boort niet; de koolwa gen loopt tegen de ladder, maar de schilder bad het gezien en hield zich reeds vast aan een venster, toen de ladder omgewor pen wierd. De Scbildei ging langs binnen het huis, doch was zoodanig veiscbrikt, dat hij per rijtuig naar huis moest gevoerd worden. GENT. Die Hoofdstad van Oost Vlaanderen levert veel nieuws dees week Maandag avond 2 diehen in St Salvatorstr.; bij mad. wed. Verschraegen 64, zijn ze binnengekomen langs den koer, hebben klein geld genomen en zilveren forkeuen. Dan zijn ze aaar den keider ga&n hesp halen eu wijn en heb ben daar kermis gehouden. Zelfde s.raat n- 108, bij raad wed. Geenrit, hebben zij de schuifladen opengebroken 15 fr. gesto len, ferm gespeisterd met vleesch, eieren en wijn en zijn langs Je voordeur uitgegaan. GENT Ei, vrijdag een ongeluk geweest in de fabriek van d'heeren Morel en Verbeke, Leisuaat; de huisvrouw De Co- ninck, die daar werkt, ze was bezig met kuischen en de wijs vinger van haar rechter hand wierd verpletterd in een kam wiel. Zij ligt in 't hospitaal. T'Aalst hoort men met spijt en hertseer, dat er Fabrieken zijn, waar jonge dochters g'heel den nacht moeten werken. Dat is iiiet menscbelijk 1 Maandag, buiten de Heuvelpoort, Ottêfgemsche steenweg, madame De Rycke stond van op een ladder baar ruiten te kuischenDe lad der b:ak; de vrouw viel op de straatsieerien,haar ruggegraat was gekroken; iets dat zeer erg is... Voorzichtig alti]d En eer men op een ladder gaal Eens zien of zij is goed in slaat. Vrijdag reeds genoemd de huisschilder Jan De Castro, was bezig met nabij de sterrestraat een huis te schilderemdat op de Lei uitkomt; in ladder stond op een vlot; een scbip stoet er tegen; de ladder kantelt om, en Jan De Castro valt langelings neêr in 't blanke water. Hij wierd er aanstonds uitgehaald en naar hois gedaan. DRONGEN. - Op die Parochie, nabij Gent, zijn zaterdag door de Marchejsé drie gasten aangehouden, stonte bedelaars, die brood en levensmiddelen vroegen. Eten vragen, dal slaat vrij Maar geen bed reiger ij Maar die 3 gasten spraken de schrikkfcüikste dreigementen uit eit zuilei daarom voor dne Rechter verschijnen. BRUSSSL. Zekeren Lowie Hautsem, van Ronsse en te Tonrconje wonende, was d'ander week naar Brussel gekomen, om eei:en uitwas aan zijnen neus 'e laten uitbranden met den elektriek. Achter die operatie was bij naar 't Hotel du Polican, Kruisvaartstraat, gegaan en en legde zic'a te bec... Aanstonds begon hij te ijlen, zijn toestand verergerde 's avonds moest hij berecht worden en 's anderdaags was hij dood. mortibus.,. Ei, zo. gaat het Heden zijn uw schatten zwaar Moreen ligt gij op de baar Heden zij», gij groot en rijk Morgen niet dan slof en slijk. TERNATH. - Met de Kermis was daar een soort van Cirk gekomen; woensdag van d'ander weck kondigde men met trommels en trompetten een verlooning ex'ra aan. Er kwam veel Volk; eensklaps was 't krik krak! en de Cirk viel in. 2o personen gekwetst; een vrouw redelijk erg. Zoo ziet men dikwijls dal 't malheur Diciil bij 't plezier is aan de deur. MECHELEN. Oost west, thuis b st; 'nc vent te Mecbe len; zat zijn; zijn huis niet vinden op Neckerspoel; zich te sla pen leggen op den dorper; 's Morgends ontwaken en zien met veel spijt Hor logic eu keting, hij is hel al kwijl 't Berouw komt altijd na de zoDde; maar horlcgie en keting kwijt, 't is toch een diepe wonde. WEST-VLA AN DEREN. Te POPERINGHE, is eene diefte gepleegd in bet Wolmagazijn van M. Ch. Brustaert. Sedert ee- nige dagen had men bemerkt dat er wol verdween; men had 's nachts een bezondere waakzaamheid ingericht. En den vrijdag nacht stond M. Brutsaert relf op wacht, met den Policieagent Ge wier, icen de dief binne; '.wam bij middel van valsche sleu tels. De kwaaddoener wn rd bij de kraag gevat. De kerel had j pas sedert een jaar degevan eais verlaten; hij had 8 jaar achter de grendels gezeten voor oiefte. De weerde der gestolen wol wordt geschat cp duizend fr. ZEERAMPEN. Men meldt uit Edimbarg 21 Mei De Stoomboot Nora, komende van IJsland, is te Ganton binnenge* locpen met 58 Fianscbe Visschers, beh3orende aan de Visschers* vloot van Duinkerke die in April lestleden bij Reikiavik strande .er corzaak van eenen sneeuwstorm. Deze visschers ver klaarden niet te weten wat er geworden is van 50 andere vaar* tuigen die tij nit het oog verloren hebben. Van huone verschil lende bemanningen zijn lö man verdronken. Twee hunner booten zijn gezonken; en 6 gestrand. BRUGGE. Die genever is waarlijk een uitvinding des dui vel s. D'ander week' te Brugge in een kaberdoes twee venten kregen rusie; ge zaagt den genever in hun oogen; ze verweten malkaar, als visch achterstaak; dan begonner. ze te battereu als Turker. en een mes wierd gestoken nabh't hert. De Policie haalde den gekwetsten en de stoel van't Gasthuis kwam den anderen halen. Een slecht gezel voert er duizend in de hel En het gcneverglas brengt voort een droef gekras. MEENEN. D'ander week is aldaar al zwemmende ver drongen, Cb. Bevogel, leerling der Militaire School. Korts na zijn eten gaaD zwemmen. Hoe dikwijls is het'iiietgezeid. Geen grooter onvoorzichtigheid KERKD1EFTEN Te Nieuwerkeiken ziin de kerkdieven geiend en gepatt; waren 2 jonkheden uit de Parochie; tuis- selaars en nhzitlers ■■'elke schande, welke eeuwige scharde 1 Tot Hsrelbefce in West VI. hebben ze wiilen stelen, dcch kenden in de Sacris';: riet geraken; te Dadi cle, ojk ia West Vi. d'ander weck vrijdag n?cht, ingebroken in de kerk, 't zitten der Kerkmeesters op-ngebroken; 5 fr. gestólen; 2 slo ten open gewroogen.om in de sakristrj te gersten en daar twee zilveren mis ampullckes gestolen met zilveren pateelkes; de sterkste koffer is' aan 'nua'pogiagen weêrstaan. Dal stelen in de kerken Wat helsohe veede werken! Als er maai geen schrikkelijke straffen op volgen, iets dat straf ie vreeren is. D'ander week. woensdag, hebben de schel men van kerkdieven tol Ondenaarde "ij klaren da »e gestolen ir. de kerk van O. L. Vrouw; en wat hebben ze gestolen al de sieraden van 't Beeld der Moeder Gods-, daarenboven hebben zij prachtige bloemvazen gebroke 1 De kerkdiefte in de kerk vaa Pamel is er gepleegd tusschen 1 en 2 ure nanoen; de Op perpastoor M. Galle was bezig met leering te doen aan de Vor melingen; hij hoort een gerucht en iets dat valt; hij meint dat de koster daar bezig is met werken en gaat voort met zijn lee ring; 's Avonds ten 8 ure wordt men de diefte gewaar.... De zilveren sterrenkrans, die een glorie maakt rond 't O L. Vr. Beeld, was gansch omgewrongen... Eender gestolene sieraden was 's namiddags reeds verkocht aan eenen goudsmid te Ou denaarde. De naarstigste opzoekingen worden gedaan. Meenen. Kerkdiefte. In den nacht van zaterdag tot zondag is er ingebroken ia de kapel van 't Bisschoppelijk Collegie; men heeft er ailes gestolen: 2 kelken, een Lieve Vrouw-Kroon, een ciborie mei 35 H. Hos tien, die niet weêrgevondea zijn, een zilveren wierookvat enz. Wal wordt dat toch in ons Land, met al die Kerkdieften ANTWERPEN. Er is weêr brand ontstaan in een post bus; veel brieven beschadigd; dat zal erg derangeeren. Ze spreken van vergiftigde postzegels, dat er menschen onpasselijk zijn geworden, na een zeker getal postzegels met de tong ge plakt te hebben. Advies aan d booge Overheid v^n den Postl Zondag morgead is de Engelsche meid uit 't Bankiershuis Terwaghe, in eenen aanval van heete koorts uit de venster fesprongen en stierf korts nadien in 'r gasthuis. 't Is vroïg aterdag had het ojarjg zoontje van eenen herbergier een flessche genever gestolen en ging ze uitdrinken, met eenige konfreers; zekere Jan J oud 10 j. wonende Egmontstraas, dronk zoo krimineei veel, dat hij voor dood bleet liggen en naar't Gasthuis moest waar zijn vader hem zondag is gaan halen... 't Zal Kermis geweest zijn. NAMEN Over twee dagen is zekere Robailie, van Bouges, in eene onderaardsche galerij, onder eene instorting bedolven, terwijl hij bezig was met hét verlaten gedeelte eener mijn te herstellen. In de pogingen, om hem te bevrijden, heeft raen alleen zijn hoofd kunnen oatbJeoten, dat geen teeken van leven meer geeft. De ongelukkige is omgekomen in eene diepte van léo voet, onder hei dorp Boages. Aanhoudende nieuwe instortingen maken htt schier onmogelr'k het lijk uit de diepte te halen. OP 17 DAGEN. TWEEDE KAPITTEL. TWEEDE DAG. Woensdag ii April 1888. Vergeefs 't hoofd stil gelegd En d'oogcn vast gesloten. Geen uurken vasten slaap, Mijn lieve Landgenoten. Brrr... Een geschok!... De trein staatMen roept: Straasburg! Zehn minuten aufhalten!... 10 Minuten stilstaan... D'horlogie wijst x ure 49 minuten van den nacht... Wij stappen uit, wij wandelen over en weêr.... Een Statie, zoo groot als de Markt van DeynzeEr moet hier veel handel gedreven worden... Strasburg Wij zijn hier dus in d'oude hoofdstad van den Elzas Hier heeft lang gewoond Guttemberg, Dirk Martens van Aalst zijn leermeester;... hier staat een der hoogste to rens van de wereld, 145 meters, als 't u blieft Keulen heeft 150 meters en de Pyramide van Egypte 162, dat is 't hoogste van al; Antwerpen komt achter Strasburg met 141 meters... Strasburg!... In 1870 heeft die Stad iets afgezienNa den veldslag van Borny, als Canro- bert aan 't hoofd der reserven stond en "dat hij moest uitroepen: Kinderen, legt u allen op den grond, of er blijft geen levend hert over!.. Dan kwamen de Beyer- sche en Badensche troepen naar Strasburg den 12 Augusti, ja... juist, zoo staat het beschreven... Den 17 Augusti begonnen zij Strasburg te beschieten, zonder respijt of genade; de bommen en owitsers vlogen dag en nacht;... de Bisschop van Strasburg ging bij den Com mandant vragen of de Burgers met hun Vrouw en Kin- ders mochten weggaan... Nein!!!... Die Oorlog maakt de menschen toch wreed... 't Bombardement ging voort, een deel der Kathedraal stortte in,.... en de Bisschop stierf van verdriet... Schieten! Schieten! Schieten! Er was geen einde aan Einsteigen! roepen de Duitschmans in de statie.... Einsteigen!... Elk komt toegeloopen... Och, menschen, haast u of ge zij t te laatDe bel klinkt; men ver trekt... Strasburg, zoo dachten wij, in een hoeksken gezeten.. Generaal ülrich had er 't bevel; g'heel de stad was één puinhoop;...den 29 September 1870 gaf 't garnisoen zich gevangen op leven en dood;... en sedertdien is Strasburg een Duitsche stad... Strasburg We zijn reeds ver van die stad;... 't Is nog nachtgeen ander licht te zien dan de lamp van den trein.... Èn wij rijden altijd voort;... wij denken en mijmeren op Belgenland, op Aalst, op de Familie, op ons gazetten, op de zieke men schen die ook niet kunnen slapen, op d'hennekenieten van Aalst die eiken nacht moeten waken;... ons gedach ten gaan achterwaarts, en voorwaarts naar Zwitserland, naar Italië, naar Roomen; Roomen! kurieus om die Stad te zien Ons eerste bezoek zal zijn naar 't Graf van St Pieter, de eerste Paus en onze heilige Patroon Roomen.... Lang gewacht is toch gekomen.... Met 250 Vlamingen zijn wij in dezen trein;... 3 ander treins vol gen.... Te samen meer dan 1000 Belgen... Viva den Paus zijn Jubeljaar! zonder die merkweerdigheid, zou den wij ooit te Roomen geraakt zijn?We zijn weer half in de geestenwareld... 't En is niet slapen, maar het trekt er toch op Ei, weêr een groote statie Mulhousen, de laatste stad van den Elzas, de stad der kantonnetten, ze zenden er tot in Rusland toe;... is 't waar dat de steendrukkerij te Mulhousen uitgevonden is?.."« 2ien wij iets van de stad?... Niente... Xikske... 4 ur© van den morgend.... Aan't Oosten een kleine roode schemering... nog een weinig geduld en weêr een dag van ons leven die aan vangt... O, zeggen wij met Tollens Ik dank u God. met hert en ziel, Als voor een milden zegen. Omdat wij leven, ja... en omdat wij het groot geluk gaan hebben Roomen en den Paus te zien... Hier en daar zijn nu schoone dorpkes, alver gelijk bij ons... Wij bemerken pachthoeven en lusthuisjes" met sparren omringd;... begint dat op Zwitserland te trek ken?... 't Wordt koudZou dat van de sneeuwbergen zijn?... Aan de statiën en hier en daar op 't veld zijn menschen met platte mutsen en lange bleekblauwe kie len;... gezichten van bergbewoners!.... Ha, we zijn op Zwitserschen grond!... Zwitserland, 't Land van Willem Teil van St Franciscus dë Sales.... 't Land der Sneeuwbergen en der Vrijheid!... De beste tijd om naar Zwitserland te reizen is van half Juli tot half September; op ander maanden ligt er te veel sneeuw en hij smelt in den dag.... ZwitserlandDaar hebben wij Basel,een oude stad, bespoeld door den groenen Rhyn. 70,000 zielen; we zien van verre de kerk met twee hooge torens in rooden steen;... Basel... Z'heeft een Universiteit en een Biblio theek met 200,000 boeken en 5000 handschriften, een Bibliotheek gesticht door Paus Pius II in 1459..men staat hier stil... Hoort!;.... Zwanzig minuten! 20 mi nuten,... douanen en verandering van trein:... ander smaller rijtuigen om door de bergen te rijden... Er valt niet te lettenNaar de Douanen moeten wij niet om zien; de Zwitsers zijn geen pezewevers of geen zeventeen- ders; 't en is ook maar transit. Transit, Werkman, Pelgrim Ja, menschen, transit, dat wij in Zwitserland niet blijven, maar enkelijk doortrekken met 7 haasten.. Ons reiszakken en wij moeten den stadsgenoot M. Karei Lievens helpen hij heeft bij ons plaats genomen zekerlijk zullen wij't braaf manneken helpen, zooveel mogelijk;... geladen als ezels loopen wij voort, de ande re trein staat redelijk ver van daar;... we zijn er.... Waar is Charel Zie, hij komt ginder afgesukkeljjl; stap ken vqor stappen, met pooskes rustende.. Ons Heer is voor zijn sukkelaars.... Einsteigen Ja wolh, sef fens, sogleich, augenbliklich Daar is de Stadsge noot.... Allen zijn gezetenGe ziet de tevredenheid op alle wezensj.... Wij rijden de Bergen in. Hoe laat is 't?... 6 ure?... Te samen het morgendge- bed... Dat gaat gelijk in een kovent... Samen bidden als i broeders, dat verzoeten verkort de baan... Wij naderen 't Land der Bergen, Wij zijn er in... Liestal, Lausen,.... den tunnel van Hausenstein, 279S nieters lang, in 1857 gemaakt en eilaas, dooreen instorting 't leven gekost hebbende aan 63 arbeiders!... 63!... Welke slachtofFe- rande! Mgr Lambrecht, die twee drij rijtuigen voor ons zit, toen hij t'Aalst den Werkmanskring kwam openen en zoo leerrijk en aandoenlijk sprak, tot zijn Geloovigen van Aalst: Al de groote werken, zegde hij, in de wereld uitgevoerd, zijn te danken aan 't zweet en aan de zelfsop- offering van den arbeid... Arbeiden is de weten dekroon des levens.... 2798 meters doorrijden in den donkeren, het duurt lang... We zijn er uit; wij hebben Olten, een stedeken van 400c zielen, schoon gelegen aan d'Aar;... Olten is voorbijzoo schuift ons leven weg.... Laat ons toch werkzaam zijn, ieverig en Christelijk en goed voor den lijdenden Evenmensch... Milddadig.... Maar wat wordt dat killig, ja koudGeen enkel ven sterken kan nog openblijven... Daar zijn d'eerste bergen, er lij*t een vlaag sneeuw op,... wij rijden door een bosch van Zwitsersche lange brecde sparren, en die sparren zijn bedekt met sneeuw! hoe liefelijk, hoe schilderachtig, op elke reé, sneeuw, zoo hoog als 't plat van ons hand, en zoo vast alsof hij er aan gevrozen ware.... Nu zijn wij in de bergketensWij rijden door verscheide tunnels, onder den grond dat ge geenen steek voor uw oogen ziet, en eensklaps 't wordt blikkerend klaar; g'hebt bergen vol sneeuw, daarop Zwitsersche huizekens, met deuren en blaffeturen in 't groen, daar tegen de bergen geplakt; hier en daar een liefelijk spits kerktorentje; en op die bergen en rond die bergen, sparren vol sneeuw.... We willen dat van nabij zien»... Brave, Zwitsersche treinwachters.... half duitsch en half fransch, gedienstig, beleefd; de beleefdheid kost niets en 't staat zoo schoon.., wij zijn op 't platform bui ten.'t rijtuig... er is geen gevaar. Wel treinwachter, 't is hier nog vollen Winter! Ja, Mr, 't sesoen is ten achteren En sneeuw, sneeuw, overal sneeuw! Mr al dezen sneeuw is heden nacht gevallen, En die Bergen daar, zijn dat d'Alpen D'Alpen! o neen! dat zijn d'Alpenynskes. E11 dat water daar, (we reden voorbij een lang en breed water, tusschen bergen en bosschen); dat water is dat een van de groote Zwitsersche Meeren! ;Maar Mr gij zijt nog eigentlijk in Zwitserland niet; dat water is een van de kleinste Meeren; straks gaat gij Luzerne hebben, 't Meer der Vier Kantons;... den Rigi; San Gothard O, riepen wij uit, die liefelijke bergen ziende, die lusthuiskes, die valleien daar tusschen, en die prachtige dorpskes, dat is hier prachtig en wonderbaar! Er komt hier zeker veel volk Mr? 't Is de rechte weg naar Roomen, Mr Maar voor Zwitserland In Juli Augusti en September Mr, is 't hier een be weging gelijk in een hoofdstad,en d'Engelschmans trek ken naar d'allerhoogste bergen, den Pilatus, den Rigi, den Grunsel, den Cenis, den Faulhorn. En laten er dikwijls hun leven, vriendschap. 't Gebeurt Mr Niets dat de Duitsche, Zwitsersche en Italiaansche be ter aanstaat, dan een Belgische Sigaar.,.. En hoe meer wij reden, hoe hooger de bergen en hoe" dikker den sneeuw en hoebijtender de koude.... de kraag rechtge zet, de frak toegeknooptstond Monsken hier, gezoudt hem hooren van de koude! De lucht wierd grauw, kille Sneeuwvlokken begonnen rond te dwarrelen.... Den Reiziger in Afrika, die de Pyramieden nadert, vliegt uren van daar, een warme stoflucht in 't wezen en wij naderen 'tdomein, de kasematvanden eeuwigensneeuw. 11 April... 9 ure en bibberen van de koude... wat blieft er u, Vlamingen? Laatons binnen gaan, bij de Vrienden. Achter Luzerne zullen wij naar ons platformeken te- rugkeeren('t Vervolgt.)

De Werkman | 1888 | | pagina 2