Rampen, Misdaden Ongelukken. Roomennaar Roomen Buitenlands. GENT. Zondag, rond middernacht is een begin van brand ontstaan in de fabriek van M. Jules de Hemptinne; een hoop vette aival, door gisting in brand geraakt; Gelukkiglijk de wacht was wakend en bij a'hand En na een kort verwijl, vermeesterd was de brand. Zaterdag nscbt, hebben stekelverkes op de Coupure 't huis van den hoogleeraar Fuerison met petrol begoten. Die zonder nut of winst een huis zoo laflijk schenden, Men moest ze levenslang naar 't sterkste Rasphuis zenden. Zeilde nacht, een nachtwaker zag nabij 't slachthuis, twee mannen over een houten gelent klimmen, naar een huis dat men opbouwt. Ze zagen de nachtwakere en poetsten de plaat; maar de nachtwakere had een der geproposeerds dieven her kend en niet slinks gevallen ging hij faktion houden aan zijn huis; mijn deken kwam af; hij wierd vastgegrepen, onder vraagd, bekende zijne fout en noemde zijn medeplichtigen. Het is zekere V. loodgietersgast, sedert 6 maand Bonder werk. Vroeger had hij gewerkt bij den geneesheer De Smet; daar is ook gestolen; men beeft de afdruksels der schoenen genomen, waarschijn li] k na in Jan Clerker gelezen te bebben|de fijne listen van den Engelschen Opspeurder Stiermarck, en 't schijnt dat de schoenen van den loodgieter een corpus delicti tegen hem zouden worden. DENDERBELLE. Aldaar Is woensdag avond d. v. w. af gebrand, gansch en schielijk, het huis der wed.Hereman Beeck- man, bewoond door M. Roosemont, koopman in bessems... Oorzaak onbekead. Sr is schrikkelijk nijg moeten gewerkt worden om d'aanpalende huizen te redden; 't vuur was begon- nen ten half tien 's avonds en poefte ineens plotselings op. ANTWERPEN. - Twisten en kijven, brengt in 't gevang Of doet in 't gasthuis blijven... Nu is uit 't gasthuis gekomen zekeren Van Kieldonck die op 10 Mei in eenen twist met zijnen buisbaas gewond was. Maar de kogel zit nog altijd in zijn li chaam. 3ANTWERPEN.""" - Tn] de wijk zijn veel kiekendieven... en vraagt of slaapt de Policie of heeft ze misschien te veel werk met de Kiezitgen aanstaande? Wederom heefteen officier vaa 't Leger zich gezelfsmoord; hij woonde in de Ver- brand Entrepotstraat. BRANDRAMP TE RUYSBRÖÈCIC D'anuer wees, zatnr- dag nacht... 't is schrikkelijk., in d'hoogstraat, nabij de kapel, bij M. Feremans, een huishouden vaa 7 kinderen meubels, gerief, koJ, k?If, geit, verken, 't is er al ingebleven en 't ergste van al een jongen van 12 jaar is in de vlammen gebleven en eea andere van 18 jaren had allergevaarlijkste brandwonden die twee jongens sliepen op den zolder de brand ontstond schielijk en nam zulke uitbreiding dat de grootste wanorde volgde Al de andere huisgenoten hebben in hun zelfsredding brandwonden bekomen. VERVIERS. De verver Toussaint is ia de fabriek Garot in eengroote knip kokende verf gevalle nl hij wierd er uitgehaald en liep aanstonds naar 't koud water. Zijn geheel lichaam was een wonde; onnoodig te zeggea, dat hij schrikkelijk afziet. BRUSSEL. In den nacht van Zondag tot maandag, terwijl de bewoner M. Jacquy, Antiquitaire, Berg van 't Hof, u. 48, nog op was, zijn er dieven ingedrongen en hebben veel kunst voorwerpen ea zilverwerk gestolen. KERKDIEF GEVANGEN. Elk zal dat nieuws met voldoe ning vernemen te Bneken, in Brabant, zaterdag ten ro ur^ voornoen.de Koster had de kerk geopend en ging in de Sakristr eenige ornamenten halen voor de Proeessie van Zondag; terug" keerende in de kerk hoort hij gerucht, en ziet eenen dief aan ae offerblokken. Aanstonds sluit hij weêrom de deur en gaat in allerhaast hulp halen. De dief was dan nog een Oostenrijker 1 hij had in zij* zakken 2 breekbeitels, 1 keers en eenige fosfo rikskes. De gendarms van Campenhont zijn hem komen halan. WE8T VLAANDEREN. Men rekent dat er te Meenen in de kapel va* 't Collegie gestolen is voor 2^00 fr. 't Wierookvat alleen, eea kunststuk was 1000 fr. weerd. Door eea naam- looze valsche brief is nabij Brugge ten gansche Familie in het diepste ongeluk gedompeld. IuSt Elolkerk te Kortrjjk is ge. stolen 't koperen kruis van eenen Outaar. Zaterdag zijn te Kortrijk 14 kannen melk aangeslagen; er was te veel water in. D'ander week dijnsdag wierd de baas der Alliance te Meeaen aan de Barakken, opgewekt door 't breken van ruiten en het stampen aan zijn deur; hij V mt buiten; drie bandieten. Te Desselgem is een ziekte uitg morsten bij Landbouwer Remercie onder zijn koeien en peerd a de koolkoorts. 2 peerden zijn dood, alsook 1 koe.jln geval ^an koorts in de stallen wordt aan bevolen de dieren goed versch stroo te geven, de lucht te ver- verschec, frisch water geven, voor de peerden gemengd met roggemeel of gekneusde garst; het lijf wrijven met stroo, ee nige keeren daags. Te Waregem zijn reisduiven gestolen bij M. F. WaelkeDS, in de drij sleutels, 15 allerbeste voyageurs; de tweede maal op een jaar gebeurt zulken diefstal in dat huis. Zaterdag, rond 6 ure 's avonds, te Middelburg W. VI. op de gemeente St Kruis, Karei De Vos had gedronken, zat op zijnen wagen, was in slaap gevallen, wakker wordende ziet hij, dat hij de teugels van zijn peerd kwijt is; hij wil ze vatten, valt en wordt door zijn eigen gerij doodgereden. WIST VLAANDEREN. Het is nu den 5 Tuai, eea langen tijd dat het niet geregend heeft, wij hebben 233 dagen gehad, die warm waren. Wij waren regen te verwachten, maar geen gekomen. De vruchten lijden veel, bijzonderlijk het vlas, die in Jieheete dagen merkelijk verslecht is. Den wind is nn naar Jhet Noord Oosten, ea het is wederom zeer kond. Ais het niet haast regent het is slechl voor de vruchten, en menschen. Laat ons hopen, nauwelijks heb ik deze regelen geschreven, of ik zien regen vallen, God zij gedankt. Komt het niet in warmte, het komt in de koude, zoo dat het den heer belieft. In de statie van Haeren is zaterdag avond de genaamde Vandelier, van Machelen, door Jen trein naar Schaarbeek ver f voor een lintenkraam zoo behendig, dat de kramer er geen erg in had; doch dit ontging het oog onzer waakzame Policie niet; I want iot haren schrik en verwondering was zij op eenen oog wenk geknipt en werd zij naar het Policiebureel gewacht, waar proces verbaal werd opgemaakt en zij ter beschikking van de rechtbarik werd gesteld. BRUSSEL, 4 juni. - De bende van Van de Zande, heef: ge* durende den nacht van zondag tot maannag niet minder dan drie huizen leeg geplunderd. Vele belangrijke voorwerpen en weerden zijn gestolen. De policie zoekt de dieven op. Een ijselijke ramp te Oberndorf, in Daitschland, g'hoort dat wel aan den tongvalop 't gehucht Frederichsberg is een huis afgebrand en Moeder, 6 hinders ea meid hebben er hun leven biigeklen. In Holland, bij Arnhem, op d'heide, waar de scauttesij haar oefent, is eeu artillerist van zijn peerd gevallen en door 't grofgeschot doodgereden. Z'exerceerden iu 't vuur. Ei, kan 'ne noeusch nu genoeg opletten te Saint Briex, Frankrijk, waar Napoleon I op school gelegen heef. als kadet, een manneken van 2 jaar, zoontje van M. Donno, opzichter der ijzeren wegen, dat kind stak een lood geschilderd soldaatje inden mond; er was vergiftigde verf aan en 't kindje is ge - j stoma, in de pijnelijkste stuipen In znlke gevallen azijn in teven of citroensap is zeer goed; lauw water kan ook helpen, at doet braken; want de maag is gelijk de consciencie al wat slechi is, moet er af, of men heeft onrust, zwaarte, ongemak, walg, er komt ziekte en ontsteking. Veel menschen hebben slechte gedachten over 't Geloof, omdat er slechten bucat van ondeugden ep hun hert liggen. In 't Wisselkantoor der Ne- derlandscbe Bank te Amsterdam 2ijn er 2874 gulden gestolen uit den Portier der Handelsschool zijnen zak. Hij was dit geld komen ontfaagen voor de maandgelden der Leeraren. Ic Ierland, te Durham, heeft zekeren Wricht, oud Policieagent, de super inrendent van Policie Scott doodgeschoten, juist als hij een gevangene wegleidde. Een grouwelijke brandramp te Londen, in de groote lakenmagazijneu van M. Garrould, Edg ware, woensdag d. v. w. brak het vuur daar uit en al wie de 5 gebouwen bewoonde, moest vluchten laags vensters ea iad iders, om hun leven te redden: 22 personen mcestea uit de vea sters springen op opengespreidde lakens, vrouw Haana Glew en hare nicht zijn triagebleven, benevens 3 jouge meisjes en eea bediende. Wat is dat toch met al die branden NIMES, FRANKRIJK Aldaar zijn groote Enlrepós afge brand; 3 millioen schade; 3 menschen dood! NAPELS. Italië den 3a Mei, 's avonds in een rijk huis, de barones Klrimisk zat met de dochter van den kapitein Campus en oen andere dame op den balk. n; ze keken naar iets op de sfraat; eensklaps de balkon breekt ea de drij vrouwen rollen op straat; mejuffer Campus was dood, de 'baronnes had haren arm gebroken en de andere dame ligt ook te bed, met verseheide zware wonden. ZEERAMPEN. Uit Buinkerke wordt bericht: Dat vier vischschuiten van aldaar; en van Grevelingen, bij IJsland, zijn vergaan. Het getal der doode, met de reeds bekende schipbren. ken bij de IJslandsche vischvangst bedraagt honderd man. di rast geworden. Den ongelukkige werden de handen afgereden en hij bekwam bovendien zulke gevaarlijke wonden aan het hoofd, dat hij kort daarna overleed. ONGEVAL. Te Antwerpen is verleden zondag M. R..., leeraar van het atheneum, in de Carnotstraat, van den tram gevallen. Hij werd aan het aangezicht gewond en naar zijne woning ter verpleging gebracht. De wonden zijn niet gevaarlijk. ^BERGEN. Te Roeuze, klein dorp op de Fransche grenzen, heeft een dronkaard, 's nachts te hnis komende, gepoogd zijne vronw te vermoorden met hamerslagen. Hnn kind liep de gebaren verwittigen, welke den moorde naar aanhielden en het slachroffer, dat nog teeken van leven gaf, de eerste zorgen toedienden. Doch de toestand der vronw is hopeloos en naar alle waar schijnlijkheid is zij op dezen oogenblik reeds overleden. ST NIKOLAAS. Donderdag, met den heiligendag, was onze markt druk bezocht. Sommige dieven en diefeggen maken er gebrnik van om hnn oneerlijk nedrijf voort te zetten. Een Hellandsch meisje, zeer deftig gekleed, deed haren keus OP 17 DAGEN. TWEEDE KAPITTEL. TWEEDE DAG. Woensdag ii April 1888. LUZERNA, een der hoofdsteden van Zwitserland, een oude vrije Stad, veel nijverheid en handel in granen, 18,000 zielen.... Te Luzerna staat een gedenkteeken aan de Zwitsers, in1791 te Parys gesneuveld, terwijl zij den zwakken Lowie Seize en zijn Familie verdedigden tegen 't grauw der Jacobijnen... 26 officiers en 760 soldaten lieten er hun leven... De Lezeressen en Lezers van De Werkman hebben in 't Koningskind de schromelijke wreedheid gezien der Jacobijnen; ze kenden niets dan Haat, Bloed en Verdrukking... Al wat goddeloos is, is wreedaardig en tegen de Vrijheid!... Luzerna, eenige minuten stilstand... Voorwaarts... naar de groote vermaarde Alpen! 'tls den eenen tunnel achter den anderen!... Ten 10 ure ziet men in de verre hoogte een bende wolken, van onder grauw, van boven wit, en die wolken, het zijn bergen... wonder der Schepping! Een toren van 150 meters hoog, hij verwekt d'algemeene bewondering, maar hier m Zwitserland hebben wij San Gothard, 3500 meters hoog, den Cervin 4500; den Rosaberg 4636, den Witten Berg, waarop 't Klooster vanSt-Bernard staat, 4810 me ters En op die bergen staan steden en dorpen Luzerna voorbij;... meer en meer winterachtig... wij naderen 't Groot Meer derVier Kan tons, van Uri, Unter- walden, Schwyz en Luzerna, 37 kilometers lang, 3 kilo meters breed, 214 meters diep, zoo staat het beschreven; men ziet er den Pilatus-berg, die in den Zomer zulke liefelijke weiden heeft en zulke dikke lommerrijke bos schen; men ziet er den Rigi; van alle kanten heeft men een uitzicht op schoone steedjes en dorpkes;... het Meer der Vier Kantons... Doch eilaas Wat is er, Werkman-Pelgrim? Eilaas! eilaas! Van dat alles zien wij bijna niets... Onmogelijk buiten te staan; een snerpende wind jaagt sneeuw en ijs in uw wezen;... men moet door de venster- beskijken; er komt een lucht gelijk hier op Kersmis, vol dikken nevel en van 't Meer der Vier Kantons zien wij slechts een flauwe schaduwe. En de trein rijdt altijd voort, onder bergen, in tun nels, den eenen achter den anderen; over lange brucgen, langsheen bergen vol sneeuw bedekt,zoo hoog,zoo fioogl dat men zich moet bukken om de toppen te zien. Zou dat pudeu Rigi zijn! den Pilatus!...Dien langen Tunnel... is 'tden San Gothard? Wij hebben Arth-Goldau, Schwyz-Seewen, Brunen, Altorf, waar Willem Teil den appel schoot van 't hoofd zijns kinds;... Opgelet nu; we zijn niet meer ver van den San Gothard, opgelet en juist geschreven, want de libe ralen lezen ons reisbeschrijf met spitsvinnigheid, om ons te vangen in ons woorden, en als wij een letterken mis zijn, of eens 't juist bijwoord niet hebben, ze spotten er meê in hun gazetten... Ja, ze mogen ons volgen tot Roo men toe en wij zullen ons beste doen, om niet verbitterd te worden door hun vijandelijke aanvallen; in ons kort leven iemand haten of vervolgen, wij menschen, die altijk malkaar moeten helpen en ondersteunen, och, neen! neen! 't Statieken Ertsteld, daar geplakt tegen de hemel- hooge bergen... Nu zal 't er gaan spannen! Er staan wel 20 mannen met lanteernekes; op elk rijtuig komt er ee- j nen als schildwacht... Wat gaat er geworden?.. Wij moeten opklimmen 1400 meters hoog en door den St- i Gothard rijden. j Inderdaad de trein rijdt langzaam naar d'hoogte, men i wordt gewaar dat hij zijn uiterste devoiren moet doen; j g'en ziet niet meer van de sneeuwbergen; de trein gaat I in spirale. I Als 't u blieft,Werkman, spirale, wat is dat? Menschen, dat is gelijk ae Schippers noemen la- veeren, groote omwegen doen, halve cirkels maken; na een uur gereden te hebben, zagen wij onder ons de twee speuren van den ijzeren weg.... En zoo ging het 2 urén lang..._En dan waren wij 1400 meters hoog; en dan re den wij in groote snelheid 22 minuten in den donkeren, 22 minuten... elk dacht: gaat dat niet uitscheiden! 't Was eindelijk de San Gothard, de San Gothard, een onderaardsche weg van 14,912 meters lengte, in 1872 be gonnen, in 1880 voltrokken; er werkten gemiddeld per dag 2900 werklieden; 't heeft gekost 56 millioen; in 1879 viel de Ondernemer Favre dood in den tunnel; er zijn 14 lanteerns in, elke kilometer eene... En daar zijn wij doorgereden, menschen; we waren blij van er uit td zijn; moest er iets instorten! moest er een ander belemmering zijn!... Hoe daaruit geraakt!.. Na 23 minuten zagen wij wederom 't licht van den dag in een woeste wilde streek; in plaats van te klimmen, nu was het dalen, in spirale, de sneeuw verminderde; men had bergen van rotsen; arme bergen, klein boomen, klein huttekens, kleine menschkes, houtkapperkes, gei ten in plaats van koeien, een arme streek;... nu wordt het gedurig warmer; wij naderen 't Zuiden;... de boomen staan reeds groen... Men kan op 't platformken staan.... Biasco, Claro, Roveredo, Bellinzona; 't waren Itali- aansche namen...Dezen morgend drongen wij dieper en dieper in.sneeuw en in winter; nu, hoe verder wij rijden, hoe meer groenere bosschen en hoe rijkere velden. Ons dunkt dat wij op de graanvelden tusschen de bergen den leeuwerik hooren en in de boschkes den nachtegaal. D'harten verwarmen bij die gezegende milde land streek; men ziet wijnbergen en wijnvelden; meer en meer verwijderen zich de witte toppen der Sneeuwber gen... en eensklaps gaat er een kreet van bewondering op Och hoe schoonhoe schoonhoe schoon 't Was het MEER VAN LUGANO. Een lang breed water; ingesloten in hooge en rijke bergen, waarop stedenen dorpen.Van boven wit, sneeuw en ijs, van onder groen, bosch en veld, en een water on beschrijfelijk schoonElk zweeg, in opgetogenheid voor dat schouwspel! Dat water! dat water! zoo stil als in 'ne vijver, van voren helder klaar, verder bleek blauw en op 't einde van de Bergen, waar d'oog op rust, ccn kleur van groen, brons blauw, een kleur die verblijdt en verrukt! Weinige woorden wierden er gewisseld... Men durfde niet pinken, om geen oogenblik datliefelijk aanschouwen te verliezen... De gezichten van bergen en steden en dorpen, van lusthoven en bosschen, veranderden, maar de kleur van dit water bleef even betooverend schoon... Och, hier zou 'ne mensch moeten stil blijven, de schil- derkas doen halen en ter plaatse zelve, die kleur trachten weêr te geven. rJj Dit Meer van'Lugano;£moet lang zijn, want de trein reed immer voort en wij genoten een ruime tijd dit ge- noegelijk en verrukkelijk tooneel. Och God! och God! wat zijn er schoonheden in de wereld! En de wereld is maar een verblijf van balling schap; wat zal het zijn daarboven, in den schoonen He mel!... CHIASSO! ITALIE.jfDE DOUANEN! Ja, ,t Is Ita lië; wij zien mannen met diepe zwarte oogen en iange kapmantels; er staan daar Itaiiaansche gendarms, gekleed bijna gelijk onzen Zwisj, uit St Martens Kïerk t'Aalst; we zien piotjes, pakskesdragers, gereed om naar ons toe te loopen... Er 4taat op de muren: Ristorante della Stazione, Restauratie der statie. Capo, sotte capo Statione, Statie-overste, onder statie-overste. Elk moet afstappen met pak en zak; 't zal hier scherpe rekening zijn, bijzonderlijk voor tabak en snuif; in Italië geldt de tabak 20 fr. den kilo:., veel sigaren hebben wij niet, we geraken er gemakkelijk door; doch de stadsgenoot Charelken moest voor zijn potiezeken snuif 2,25 betalen; al knokkelende worden de reiszakken voortgesleept... We zijn weêrom gezeten;., wij rijden voort, wij zien met een schampelscheut 't Meer van Conaa, ook dezelfde verrukkelijke kleur; wij rijden door een allervruchtbaarste en rijke Vallei; 't is Lombardiën; we zijn in vollen zomer; de vensterkes worden open gezet; 't is ne lust om op 't p!atformken te staan; ten 7 ure landen wij aan teMILANEN, een der schoonste en grootste steden van Italië. Een vriend van E. H. D., een West-Vlaming,wachtte ens daar af, bezorgde ons een goed logist, en dank aan hem, dien avond nog konden wij de overdekte Galerij zien, den Corso en de schemering van de groote mar meren Kerk, dit wonder der wereld... Als deze rogels onder d'oogen van dien braven, gedienstigen Heer ko men, en uit N. zal men hem De Werkman sturen, wel nu, gansch ons compagnieken Vlamingen bewaart met dank zijn naam in de geheugenis.... 't Is 10 ure; we gaan rusten;.... 't zal ons deugd doen... ('t Vervólgt).

De Werkman | 1888 | | pagina 2