Rampen, Misdaden Ongelukken, Roomennaar Roomen AALST. Zondag rond 6 ure 's avonds, aan de nieuwe straat achter ons Bureel, ging een kind van 6 jaar, wonende op d'hooge Vesten,verdrinken, toen de schrijnwerker Petrus Kiekens van aan de Werf kwam geloopen en het kind van een gewissen dood redde. AALST. Dijnsdag, korts voor den noen, in de Maas straat aan d'huizen van M. Ad. De Clercq, peënbrander, is een der Bottels, meester-metsers van Erembodegem.van het hoogste der stelling gevallen, van de zoldering tot in den kelder. Na in een huis der gebuurte verzorgd te zijn, is hij in een rijtuig naar huis gevoerd. Het schijnt dat er niets ge broken is, dat er geen zware inwendige verwondingen zijn. 't is 'ne jongman, miliciaan, die nog een maand dienst moest doen. GENTZondag - ei, is er geen policie te Gent om de Wet op de Dronkenschap uit te voeren, zondag een dron kaard zwenselde zoo leelijk aan de Dampoort, dat hij onder de poot en liep van een paard in een huurrijtuig .gespannen en erg gedelabreerd van onder die pooten kwam De prij wierd aanstonds verzorgd door Dr Pregeldina. In de Carderie der Gantoise is och armen, zaturdag een vrouw, een moeder nog,den middenvinger van haar slink hand afge draaid, tot aan haar tweede gelid. Zekere Jules Boom, oud 39 jaren fabriekwerker, wonende in de Bemmelstraat sedert 4 weken gescheiden van zijn vrouw; 't ging era la Boulanger vechten gelijk d'ha- nen, en nu, vrijdag op Kermis zijn vrouw ziende, heeft hij haar leelijk getrakteerd met messteken en verklaarde als zijn inzicht haar te dooden. Zijn vrouw is gewond aan haar ioofd en hij zit in 't droog, bij de dieven en de schelmen. WALEN PaYS Een kerkdiefstal te Montigny-sur- Sambre, men heeft er met geweldige inbraak gestolen Veel zilveren effergiften, en gouden relikwieken, een zilveren kroon. Priesters gewaden enz. enz. ZWARTE BENDE. Een feit, dat aan de misdaden der beruchte zwarte bende herinnert, is dezer dagen te Ju- met gebeurd. In de woning van den glasblazer Mayolez drongen 's nachts ten i uur drie kerels, met zwarte dominos aan en zwartgemaakte gezichten, binnen De vrouw was alleen thuis De indringers vroegen de benrs of het leven. Nadat de vrouw hun 8(0 fr. overhan- digd had, vroegen zij jenever te drinken. De aanranding gebeurde met zooveel stilte en overleg, dat de kinderen, die in de aangrenzende kamer sliepen,zelfs niets gehoord hadden. HASSELT. - Woensdag rond den middag, is op de Ha- j vermarkt in het werkhuis van den meubelmaker, den heer Quaedvlieg Delvaux, een erg ongeluk gebeurd. Een dertien- I jarige werkjongen, oudste zioh eener weduwe was bezig met i op eene kachel een en pot warm te maken, toen, met er in te blazen de vlam hem in het aangezicht sloeg en het vuur aan de kleêren meèdeelde. Te vergeefs trachtten hem zijne werkgezellen hulp te bie- den; eindelijk, door tusschenkomst van den meester, die zelf aan de handen erge brandwonden bekwam, werd het vuur aan de kleederen uitgedoofd. Doktoor Bamps, bijgestaan door eene gasthuisnon, die zien juist in een naburig huis be vond, diende den knaap de eei ste zorgen toe. De jongen is naar het gasthuis ter verpleging gebracht. Ofschoon hij over bijna gansch het lijf met brandwonden bedekt is, schijnt zyn toestand niet zeer gevaarlyk. BRUSSEL. Veel razige honden; t'Evere is een dienst- i meid door don hond van haren meester erg gebeten.... Zy is naar Parijs bij Dr Pasteur; elk zyn goeste, maar ik zou St-Hubert verkiezen; daar staan de preuven sedert honderde en honderdejaren. ANTWERPEN - D'a^ der week, om eenen hond uit het water te halen, vielen tw« matrozen en een werkman in de Schelde. Bij alle geluk; 11 kon men de dry manschappen en den hond redden. ANTWERPEN. Mc -idag morgend was eene vrouw, MB... genaamd, de ruiten bezig met kuisschen, van de woning harer moeder,inde Bogaerdestraat. De ladder, waar j zij opstond, schoof eensklaps uit, en de vrouw viel. In het vallen greep zij in eene ruit, welke brak en haar zeer groote w< nden aan den arm veroerzaakte. De heeren Comein en Van Beveren, doktors, hebben aanstonds de wonden t^ege- naaid. -- Een kindje van 2o maanden oud, August Wegge ge- naamd, woonachtig in de Besschaertstraat, op het Kiel, was zondag avond ter» 7 1/2 ure, aan het spelen op het veld, ue- vens zijne ouderlijke woning, waar eene ton als regenput geplaatst is De knaip is er toevallig in gevallen en verdron ken. Men neeft het lijk naar het Kielkerkhof gevoerd KORTRIJK. - De policie heeft vrijdag eenen belangrijke aaahou- ding gedaan. Road oen zessen kwam bij dec heer Vanne6te goudsmid, io de 0-L. Vrouwsl raat, een kerel eene hoeveelheid zilverwerk aan bie den. De vrouw alleen thuis zijnde, zond hem weg en ging de policie I verwittigen. Men girg op zoek met gelukkig gevolg: de policiekommissaris 1 ontdekte den kerel in de herberg vaB Jan Kileboudt, bijgenaamd j «Jan Artevelde in de Wijngaardstraat, alwaar bij fel aao 't eten s zal. Ontboden naar het« Zwaantje, werd h j in bezit gevosden i van het zilverwerk aangeboden bij de heer Vanneste, van tweezik uurwerken en vaa eene som van emtrent de 3a fr. Tlij verklaarde Van Eylen Hendrik te heeten, 30 jaar oud. metser geboren te Mc-r :J beke en volgens zijne papieren woonachtig te Mechelen Het zilv» rwerk, in zijn bezit gevonden, komt overeen met een sig- ij nalement van gectolene goederen uitSeclin (Frankrijk). Uil de verklah: gen van den kerel moet men afleiden dat bij nie- 1 ma; d wil noemen omdat er nog meer zou uitkomen. Er wierd seffens em inlichtingen gevraagd naar Mechelen en het antwoord is geheel Dadeelig voor den kerel: hij heeft ri.eds ver - sclieidene vcroordeelingen ondergaan voor dieften met inbraak, valsche sleutels enz. DECHAMPS. Dat moet in de Walen liggen, of de kaart is valschZondag was 't daar Kermis en eensklaps hoort men twee geweerscheaten EJc springt op, elk loopt zien; 'tis de Parochie-Schoenmaker zekere Manhay, die eensklaps krankzinnig was geworden en aan zijn deurgat stoud, waar hij begon te schieten op een compagnie jonkhe- den. Gelukkig waren er maar 2 lichtgekwetst; hij is in ver zekerde bewaring gesteld. BUITENLANDS. De dief van den goudwinkel te Rys- sel is gekend en g'arretteerd Zijn naam is M. Hevry; hij heeft gewoond te Biarritz, Tours, Trouville.enz. Hij woonde sedert December te Ryssel op een kamer en had 't uitzicht vau eenen deftigen rijken heer. Sedert den dag der diefte deed hij groote onkosten; de Policie ging zien; kadé was bezig met de dooskes te verbranden waarin de juweelen en de gesteenten lagen. Hij had veel valsche sleutels, alsook wapens. Zijn inzicht was den goudsmid te dooden, hadde hij een beletsel geweest tegen de diefte. Te Londen zijn in do maand Juni 33 razende honden gedood; z'hadden i29 perso nen gebeten, waaronder 10 gardevils. Men meldt uit Afrika, te Kniberberg, de vreeselijke ramp in een koolmijn. 200 Afrikanen en 24 Europeanen zouden verongelukt zijn en dood. De steden Turnobrezd en Trikoff, ia Gallicië, Oostenrijk, stonden vrijdag in brand. In Amerika, tus- 5 schen Oraug, Courthouse en Barhonsville, de brug ingestort door 't gewicht van eenen trein 5 dooden en 46 gekwets- ten. In Engeland, ook een spoorwegramp, nabij Manches- t ter, te Hidie, een botsing van 2 treins 4 vrouwen dood, 8 ander reizigers gekwetst, min of meer; een der gedoodde - vrouwen, Miss Wilson, ging deze week trouwen... 't Zal la mentatie zyn. "Vrijdag is te Nymegem in Heiland een meisje van 6 jaar verstikt door 't inslikkea van eenen sui- kerbol; zij had hem voor'ne eens gekocht en hij bleef ia haar keel steken. - Bij eene huiselijke oneenigheid, naar men zegt, omdat de man minder weekgeld had te huis gebracht dan de vrouw verwachtte sloeg een man, in een hofje te - 's Gravenhage, zoodanig op het hoofd, dat men vreest voor eene verstoring der zinnen. PARLOIR. M. te Br. al die Nrs van 29 uit geput; ik zende U een boekje voor de Postzegels. Uit K. 29,24. Uit Loth. 2,5o van M. G. V. d. V. Uit Cl. van M. K. V. d. V. - Gent, M. D. C. 2,So. AL de Medewerkers, zonder uilzonde ring, zullen op tijd en stond hun Gedenkenis hebben der Pauzelij ke Gunst met Portret van Zijne Heilig- heid Leo XIII. M. D. in Dnitschland, ontv. de 4,00; er is 40 c. te veel. De Bende van Jan De Lieht 3,00, frankeering 60 e.; voor die 40 c. zende ik u een ander boekje. So ist alles richtig. Guten Tag, herr, leben sie wohl. Wij ontvangen een nieuwe Provisie van Huiszegens aan 55 c. gevernist met haakskes, een allerschoonste Prent, een waar- achtige Huiszegen. Die ze nog niet heeft, profiteere van de gelegenheid OP 17 DAGEN. W'atlasht ons zoeter, liever aan. Dan vriendschap op de levensbaan I Uit de woelige stad Bolonia komende, hoe behagelijk en hoe aangenaam was het niet, dit gezelschap van Katholieke en Christelijke Landgenoten!... Onsooren tuitteden nog van al dat Italiaansch en hier was 't al Vlaamsch dat men hoorde!... Men klapte en lachtte, men rookte de Belgi sche sigaar of den Appelterschen tabak, men sprak over de wonderheden en aardigheden van Bolonia, men ver gat niet dat men op een Beêvaart was, Er met den damp van 't rooken'd paard Het weas gegroet klom hemelwaart... Men toonde aan malka&r de afwisselingen der Natuur. Van Bolonia tot Ancona had onze trein-vitesse 5 uren noodig; de balju geraakt cr op 7 uren en half. Schoon rijke yelden, in der waarheid gezegd. Links in de verte, de toppen der Alpenijnskes hier en dsar groote Patriarkale boeren-kasteelen, op een bergs- ken; groote volhandige huizen in ruwen arduinsteen, met breede trappen, en aardige daken; aardige daken! draineerbuizen thalvcn doorgezaagd, 3 4 opeen, zoo roetgewijze op de daken gelegd. Dat ziet er in de verte bouwvallig uit, oudkleerkoopersachtig, maar dichterbij komende, ge ziet dat zulke huizen kunnen honderde en honderde jaren staan. Veel wijnbergen en wijnvelden hebben wij er gezien, schoone rijke weilanden, welheplantte akkers; we nade ren Roomen,en van in d'oudheid was Roomen een streek van noeste en vinnige Landbouwers. IMOLA, een steêken van 29,000 zielen; daar heeft Paus Pius Negen gestaan als Bisschop, Pio nono, die vrome kloeke man. FAENZA, 36,000 zielen, een oude rustieke stad Faënza, in 't Italiaansch fijn geleierwerk, men zegt dat de Kunst van de fijn pannekes, jatten, patteelkes en pot- tekes te bakken, aldaar uitgevonden is. FORLI, 16,000 zielen, een oude rijke stad, met veel paleizen en kunstwerken, lang een vrije stad en een heerlijkheid geweest; dag Forli, we rijden voort. Par- tenza, gelijk d'Italiaansche treinwachters zoo schoon kunnen roepen: Partenza Men vertrekt! CESENA, zo,000 zielen, met schoon hovingen op heuvelkes, de geborteplaats van Pius VI in 1717 en van Pius VII in 1752. Pius VI uit't geslacht der Braschis, in 1775 Paus ge kozen, tot groote vreugd der Romeinen en van al die hem kenden, deed de pottijnsche moerassen droog brengen, stichtte verschelde Gasthuizen en vVeezenhui- zen, bewoog elk door zijn godvruchtigheid; wierd in 1798 door de Fransche Jabobijnen uit't Vatikaan ge rukt, van gevang tot gevang vervoerd en stierf in 1799 te Dyon, in Frankrijk. Toen hij in lijken lag: Dat is de laatste Paus, riepen zijne beulen; den 14 Meert 1800 had de Kerk een andere Paus, namelijk PIUS VIIwat heeft die Paus afgezien onder Napo leon I ook uit zijn Vatikaan gerukt, naar Fontaine- bleau overgebracht,alwaar de Keizer in woede opsprong, ls die Paus in 't wit gekleed hem met kalmte toe zegde Keizer, de oude goede God leeft nog 1 Hij heelt aan zijn Kerk bescherming en beschutting toegezegd tot het einde der wereld. Ik vermag alles in Europa riep de trotse ke Bonaparte uit. Tegen God en zijn Kerk vermoogt gij niets;rceds vier jaren houdt gij mii in 't gevang; maar als de maat vol is, zult gij het einde aller kerkvervoigers hebben. Ha, spotte Napoleon, ik zal verpletterd worden; welnu ik trotseer den ouden God en U, Mijnheer de Paus, u zal mijn gramschap ver pletteren. Twee jaren nadien, op diezelfde taiel moest Napoleon zijn kroon aiteekeneu. Ja ja die Pauzen zijn groete heilige manhaftige Mannen geweest, en wij naderen tot Roomen hun verblijf 1 Daar zullen wij het Paleis zien. waar die Opvolgers van Sir.te Pieter regeereu. In dezen zin spraken wij met malkaar. RIMINI, 10,000 zielen, Rimiui, een badsteêkenen van Rimini af rijden wij nevens d'Adriatische zee. O! hoe schoon! hoe verrukkelijk Maar kijk toch eens uit 't Is bijna gelijk het meer Lugano in Zwitserland. Zoover als ge ziet, dat waterdie kalme en liefelijke zee, gloeiende, groen, blauw, gebronzeerd, een kleur die behaagt en verrukt!... Rubens! Yan Dyck! komt hier! en ge zult uitroepen: Zulke kleur kan ik op mijn palet niet krijgen Waarlijk! Om die Adriatische Zee te zien, ge zoudt uw twee ooren geven om nog een koppel oogen bij te krijgen... En op dien liefelijken Oceaan, ge ziet eerst klein zwalpskes van wilde golfkes, en altijd verder en verder donkerder groen blauw en een menigte visschers- booten metroode witgestreepte zeilen. Adratische Zee! wij wisten niet dat gij zoo schoon waart! en tot op den oever is de grond er vruchtbarig. Nu hadden wij PESARO, waar Rossini,de groote Mu ziekmeester geboren wierd in 1789 en waar hij zijn stand beeld heeft, de groote Rossini. Eer aan de Kunst! Wij hadden URBINO, waar de Vader van den grooten schil der Raphael lang geleefd heeft; PESARO, FANO, alle maal steedjes, palende aan d'Adriatische Zee; SINIGA- GLIA, Sinigaglia! Hier dringt eerbied naar het hart. Hier werd in 1792 geboren de groote Paus PIUS IX, die geregeerd heeft van 1846 tot 1878, die Ons Lieve Vrouw Onbevlekt Ont vangen heeft uitgeroepen die zooveel geleden, zoo manhaftig gestreden heeft; Pio nonode eenigste Paus die sedert Petrus 25 jaren geregeerd heeft; o dan was 't iets in de Christene wereld; in al de steden en dorpen van al de werelddeelen; Pius IX in februari 1878, op zijn kamerken in 't Vatikaan, een Geestelijke vroeg hoe het ging: Wij vertrekken, sprak Pius IX, binnen eenige dagen zult gij mij komen berechten... En zulks ge schiedde, en de laatste woorden van dien Paus waren De Moeder Gods! de Christene Kerk! 't Christene Volk! Pius IX, wij bewaren met eerbied uw zalige gedach tenis... Terwijl wij daarop denken, zien wij een stad met ver sterkte zeehave, een stad op eenen berg, 't is Ancona, het oude Ancona, een hoofdplaats, 28,000 zielen, waar van 6000 Joden; gebouwd halvelings in de zee; stout en rap volk; veel Garibaldiers; daar had Garibaldi dikwijls zijnen opslag; daar maakte hij d'hoofden zot met zijn Italia Una, Italië onder éen hoofd; en er waren er die 't Roodhemde aantrokken, die den waaghals volgden, die op de slagvelden doodelijk gekwetst wierden, die alsdan rouwmoedig biechtten, die 't Kruisbeeld omhels den en vroegen: Is de liefde voor Italië een zonde?.. Och neen, maar ge liet u leelijk door den blauwsel trekken met dat Italia Una T'Ancona, we zijn er niet lang geweest; aan de statie, twee franke stuivers wilden de Pauzelijke kleur van de frak nemen, doch d'antwoord was: Handen af! Non affarioAls er iets te zeggen valt, de Policie zal 't doen!. Tot Ancona, geen middel van logist te krijgen; er waren maar 3 hotels en alles besproken; bono corragio, zegden wij, en wij gingen de stad nazien:... veel smalle straten, steil opklimmende, veel volk, veel gewoel, nergens on beleefd aangesproken, in albergo's geweest waar offi ciers zaten, de straatjes van 't klein volk doorwandeld, in de Kerken en Kapellen veel licht gezien en volk tot 9 ure, 't was immers zaturdag avond; op de Piazzo Vic tor Emmanuele, 't standbeeld gezien van Cavour, overal stellen ze dien charlatan in d'hoogte. Doch ionder deugd omhoog geheven, En zal geen duurzaam glorie geven Ten IO ure 50 in de statie en een Biglietto gevraagd per Loretto; 2 frankskes en 5 centiemkes; op 't convoi gestapt, moei en mat; moeten vechten tegen den vaak; wij zouden al staande geslapen hebben;... een lastig tweegevecht... Reeds in de geestenwereld der droomen zijnde, zagen wij als door een wolk, in den anderen hoek van 't convoi-rijtuig zitten twee vreemde Geestelijken;., ze spraken; wij hoorden het, 't was alsof hun stem hon derde uren ver klonk;.... ze kwamen van Roomen.... z'hadden den Paus gezien, zijne Mis gehoord!.... In St Pieter!... Léon Treize! Ie Saint Pcre! met 6000 Franschmans hadden zij verhoor gekregen... De Paus zag er toch zoo verheven uit, zoo heilig!.. Als hij'sprak, bij wijlen zijn wit marmeren wezen verbleekte nog en zijn oogen straalden.... Roomen was vol vreemdelin gen... Geen plaats in d'hotels!... En wij ook, 't is nu zaturdag avond half twaalf 's nacht, maandag avond zul len wij te Roomen zijn.... Ons zuilende mijmering viel nu op Roomen!... Loretto! Loretto!... we zijn teLo- retten;... de kerk is 50 minuten van de statie... Metter haast presto il baga.^lio genomen; zouden wij dat moe ten te voet afleggen!!!!!Gelukkiglijk er stond een karre-cheesken; aanstonds was er akkoord; bono! bono! grazie! alles wel!... E11 wij reden, en wij reden bergop, berg af, en vonden te Loretto een allerbeste logist bij M. Thomasso Ferri, dicht nabij de kerk, links, alwaar wij niet moesten gewiegd worden om ras te slapen als gelukzaligen... Morgen, morgen zijn wij in 't H. Huizeken van Naza reth ('t Vervolgt.)

De Werkman | 1888 | | pagina 2