Tombola. - St-Josefskerk. Loopende Nieuws. De W kman. M. Graux heeft kennis van diepe zakken. Dat hij kennis heeft van zakken, Weten wij maar al te wel. Hij zou 't ons nog anders bakken, Moest hij komen nog in 't spel! Onder 't vaandel dei barbaren, Die hier loopen in ons land, Mag men hem toch zeker scharen, Die millioenen wierp in 't zand. Kom met ors het land beploegen, Kom, heer Gr.ax, In 'i fnsschc veld, Kom, en help een weinig zwoegen, Gij, met al uw forsch geweld. Belgen, past op nwe zakken! Opgepast voor den barbaar! Laat hem toch niet alles pakken! Beeft, millioenen, Graux is daar! Boer Golens. Fijne aardappelen in een schoteltje. Men maakt de aardappelen fijn, en roert ze coreen met boter, melk, nootmuscaat, zout en peper; daarna bestrooit men ze met gestooten beschuit en laat ze in den oven bruin worden. Aardappelen met appelenDe aardappelen kookt men zeer zocht, stampt ze fijn en roert er de tot I' moes gekookte zure appelen door, met een goede hoeveelheid boter; 2ijn ze te droog, dan giet men er wat kokeude water bij. Dit alles laat men eenigen tijd stoven,ot men doet ze ook in een schoteltje met wat gestampte beschuit, en laat ze in den oven bruin wordtn. Aardappelballetjes. Men kookt de aardappelen met het uoodige zont, dat rc zeer malsch zijn, wrijlt ze fijn, klopt eenige eieren met boter, melk en nootmus caat, en roert dit door de aardappelen. Daarna maakt men er balletjes van, en bakt ze met boter in de koe- ker pan. Men eet ze bij salade. i7d* JAAR. - N® 836. 26 OCTOBER 1888. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgenland fr. 2,50 'sjaars. Vooral de landen van Europa, en voor d'ander Werelddeelen fr. 4,50 's jaars, P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. >c ie "PARLOIR, Uit En. I8,oo. Uit Loos Pr. 4 55, De uitslag van onzen Prijskamp te naaste week. Er liggen nog gedenkenis sen van Roomen in ons Bureel, per Post kunnen ze niet verzonden wordeB; wij wachten dus een gelegenheid af. Vergeten wij de Yolksboekskes niet: Het Gulden Boek der Jenge Werklieden 0,2' c.; 't Boekje van den Rozenkrans, aan 1* c. 12 fr. de loo. 6 fr. voor 50; dat boekske verspreiden is van 't allergrootste belaag; een Pramassonske voar 6 eens. waarin men ziet de lis'en en de macht der Vrnmetselarij; verders 't Gulden Boekje der Mis o,15 c. het Huis Cods en het H. Misoffer 10 c. voer loo 7,So fr. voor 5o 4 eo fr.; dus zoo laag mogelijk gesteld. D'Eerste Nrs van Tazida zijn nog te bekomen en wij verzcoken veondurend ons geeerde Abonnementen dat zij Nrs zenden voorlleenen, om nieuwe Inschrij- aan te werven. Tot einde 88, aan o,4o centiemen- LLERHEILIGEN. Laat ons juublen, laat ons zingen, De ooge naar des Hemel boog! Naar de ontelbre he., ellingen, Die daar juichen, ginds omhoog. Ginds, waar ons in 't godlijk gloren Ook een troon te wachten staat, Ook een blijdschap uitverkoren, Die alle eenwen over gaat. Einde aan 't zuchten, einde aan 't klagen Om ons lijden hier beneêa! Met gednld het leed gedragen, Dat zoo vaak komt toegegleên! Gods bevelen onderhonden, Is zoo zoet in de aardsche pijn: 't Zal ons brengen in de gouwen Waar altijd zal vreugde zijn. A. Van Henverswijn. Mengelingen. Gkkekskiddkl. - Frits (schreiend): j!Moeder,j wordt het varken nog niet geslacht? Q Moeder: Wel neen Fritsje. Waarom vraag je dat? Frits: Meester is zóó streng dat ik het niet danger bij hem kan uithouden.3 a -imc&r*. Fatsoenlijke waarschuwing.; Boerenknecht. Als ge niet als de weerlicht maakt, dat ge hier de laan uitkomt, sla ik a de beenen stuk. Wandki.aar, Maar, mijn beste man, hoe kan ik weten, dat hei verboden is in deze laan te komen? Boerenknecht. Baarom wordt ge dan ook fatsoenlijk gewaarschuwd. Een öokdi raad. Moeder (tot haar zoon, die als mili cien naar ae garnizoensstad vertrekt). Nog iets, Bram, als er oorlog komt, jongen, wees dan zoo verstandig en bemoei er u niet meè. Plechtige Prij6deeling in St Martenskerk. Ten 2 ure namiddag Lof. Ser moen d> or Z. H. den Bisschop en Prijsdceling.. Zeodal Bisschop Lambrecht naar Aalst komt? zult ge vragen, geliefde Lezeressen en Lezers.. Ja. mensehen, zondag 28 Oetober zal Aalst dit geluk en die eer hebben. Zijn Hoogweerdigtfeid komt hier de Zondag scholen aanmoedigen en eenon bijzonderen dank en zegen brengen aan den heer JUDOCUS MERTENS, uil de Molenstraat, 5o jaren Meester der Zondagschool en lange jaren Oppermeester, met eenen vlijt en lever, vrelbe't lijfsluk van zijn leven uuma ken. Zoo wij vernemen zal de Kerk voogd 's avonds in Werk- manskring komen; 's anderdaags was er een bezoek geschikt naar de scholen der Moorselsche baan, doch zo© wij hooren is er maandag een Vergadering van 'l Belgisch Episcopaat, zoodat dit bezoek naar Mijlbeek voor 8 dagen uitgesteld is ALMANAKKEN" dees jaar verschijnen te Averbode, in groot formaat en g'Ulustreerd gelijk de Duilsclio Almanaks. De Prijs blijft o.4o c Die ze willen hebben, gelieven ons bijtijds te schrijven. - Is onder de Pers Almanak van De WERKMAN 8o bladzijden, aan o,lo c. Buitengewone goede winst voor den uitverkoop. Over de303 prijzen waaronder zeer kostelijke stukken. De Prijzen zijn ten toongesteld in de Groote zaal boven de Wacht. Die Expositie is open, kosteloos,allo zondagen van io ure voor tot 6 ure namiddag, eiken donderdag van 3 lol 6 ure namiddag en eiken zaïurdag voor de menschen van den Buiten, van 8 lot 12 ure 's voornoens. Het Tijdschrift Volk en Taal, aan 2 fr. Ys jaars, (men schrijft in bij M. Bernard, onderwijzer, St Maria-La- them), dit Tijdschrift begint veel bijval te krijgen. Wij hoorden het onlangs sterk aanprijzeu in een Letterkun dig Genootschap. Te Soignies is nu ook een Huis der Werklieden ingericht en men geeft er op de woelige dagen schoone vreugdevolle Feesten. M. Casteleyn, hoofd-onderwijzer van Grembergen, heeft uitgegeven een Kleine Geschiedenis van Belgitl; prijs 15 c. Al de feiten onzer Geschiedenis,van d'oudste tijden tot heden daags, zijn er in opgesomd; men vindt er ook in de voor naamste bepalingen der Grondwet. Een allernuttigst boekje, voorwaar De Meesters der Zondagschool van Aalst zullen den 18 November een Concert geven tot Heldergem, voorde talrijke Noodlijdenden der Pa rochie van Pastoor Paquay. De liberale gazetten zul len ophouden van liegen, als de zee zonder water zal zijn. D'ander week is in 't Gasthuis van Leuven ge profest een der dochters van baron de Broqueville de Postel... Die hier veel geeft aan den Armen, vindt het later honderdvoudig terug; en die zijn leven en zijn toe komst geeft, die zich gansch slachtoffert Do Tijd vliegt weg voor arm en rijk Heil hem die werkt voor 't ecuwig Rijk. Brussel ligt nog altijd op de borst met die nacht merrie van 7 september. Nu wordt er gezegd dat de Ge meenteraad de zaken in der minne zal vereffenen... Ze moesten sedert lang al de schade betaald hebben door de vreemdelingen geleden, door hun schuld. Er zul len nog expres moeten wetten gemaakt worden tegen die Botervervalschers. Hunne schuld gaat het zijn, als Engeland hier geen Boter meer doet koopen. T'Aalst op 't Kaatsspel van zondag, heeft Denderbelle zwierig- lijk d'overhand behaald. Nieuwerkerken was in zijn spel niet; en als 't eens begint tegen te gaan Nu blijven er nog over Buggenhout en de twee partijen van Den derbelle. Aalst is onpartijdig.. Die wint, draagt de prij zen meê. 't Is beter goede voorbeelden geven dan goede raadgevingen. Deze woorden lezen wij in een Gazet van Amerika. Een kind dat zijn Ouders trekt tot verdriet. Verdient het eikendeens verachting niet? In den Prijskamp t'Aalst uitgeschreven door M. Ivo Vlassenbroeck, over Godsdienst en Vaderlandsliefde, heeft M. Domien Van Bleyenberg den eersten Prijs met een merkweerdig diktaat. Er waren rond de hon derd treffelijke antwoorden. De zaak van het tweege- veeht en de dood van M. Thuiller is te Luik voor de Rechtbank... Er komen daar zaken uit, die een treurig licht werpen op de personnagiën erin betrokken... Ze moesten hem effenal zeggen: Moord is moord! in twee gevecht, even als in nachtgevecht! Wij vernemen met voldoening over WAASMUNSTER dat de Feest viering aldaar ten uiterste wel is gelukt, boven alle verwachting... Eere en dank aan de Jonkheid van Waasmunster! En nu, met moed naar 't Gulden Jubel feest, om later te kunnen schrijven: de tweede reeks van 25 jaren is nog glorierijker geweest dan de eerste. G'heel de Bevolking van Waasmunster en van 't omlig- gende heeft meêgewerkt tot den luister en de vreugd der Vlaamsche Kermis.Montalt van Gent is nu in Venetie; alle jaren moet hij een schilderstuk afzenden; t'Aalst op 't Stadhuis hangen de stukken welke Primus Meganck destijds uit Italiö afstuurde. Doornijk is in rouw; de Beiaardspeler staat van buiten, den toren te bekijken; hij oordealt dat zijne jaarwedde op d'hoogte niet is van de hooge en verhevene plaats die hij bekleedt en vraagt opslag. In Holland gaan de Katholieken der Staten-Kamer vragen d'Herstelling van den Pause lijken Nuntius.Te ROESELARE heeft de stad een 5 veel deftiger en treffelijker voorkomen,sedert dat men er jj dat orgelgetuit en al di» slemperijen niet meer hoort en ziet. T'Aalst is 't nieuw Reglement aan de goedkeu ring van 't Ministerie onderworpen. Elke dag is groot i verlies. In den Elzas zijn veel Fransche gazetten ver- j boden. 1 GROOTE PRIJSKAMP, voor 't verzamelen van VOLKS- en KINDER VERTELSELS. De lange Wiateravondes komen af; 't zal gzan best zijn, aan Moeders heerd. En dan wordt er verteld! Waarvan?.. Och! van honderd verschillige dinger-: van klieken en Janneken van Duimktn cn andere wondere kinderen; van Blauwbaard ea andere wrecde kerels; van Jan onversaagd en andere onver schrokken mannen; va» den Boer c* den Haringen andere kluchtige avonturen; van de Twee Bulten en andere voorvallen met 3poken en heksen; van Smidje Smee en anderen die hunne ziel aan den duivel verkochten; van het Schoon Kind en andere Koningsdochters; van Keieer Karei en zijne poetsen; van den Vos en den Wolf cn andere sprekende dieren; van Sinle Pieter op reis in andere Heiligen; van de Zwaluw die altijd vliegen moet en andere vogelen; van den Berkeboom en zijn vervloekt hout en andere boomeD, enz.. Wie doet er meê om dat alles te verzamelen en op te schrij ven?... De volgende prijzen zijn te winnen: 1* voor 12 fr. schoone boekeD; 2- voor 10 fr.; voor 8 fr 4- voor 6 fr.; 5' voor 4 fr.; voor 3 fr.; 7 voor 2 fr.; 8' voor 1 fr. Voorwaarden. 1° Niets mag uit de boeken getrokken zijn; 't moeten al vertelsels zijn die verscheiden menschen van nw dorp kennen. 20 Alles moet, voor 15 December, vrachtvrij gezonden wor den op het vo'gende adres: Voor V. V., Hofstraat, 118, Sint Nikolaas Refleksekes (van Tante Doka-Fina, terwijl zij heur potteken kaffé smakelijk uit drinkt). Ei menschen-lief, wat schoon pro- mentig weêr! Wat rijkelijk weêrl... Ons Heer slaat niet of hij zalft; heb ben wij ooit zulken herfst beleefd?... Zulk helder, frisch, kloek zaaiweêr; de Boerkes zullen kontent zijn van zulken treffelijken zaaitijd; Sinte Mar teken geeft zijn zomersche dagen op voorhand en hij haalt er eere van Eere van, zekerlijk, dat zal g'heel de wereld zeggendie zuivere lucht, dien blauwen he mel en die heldere zonnestralen!... Och, menschen-lief, als de schijn uit den hemel al zoo verrukkelijk schoon is, hoe moet het zijn, daarboven,in de volle glorie!.. En de Keizer van Pruisen is te Roomen geweest, te Roomen, waarover De Werkman zoo uitdrukkelijk schoon schrijft, in 't Vatikaan, bij den Paus, die nog altijd vervolgd is en gekrenkt in zijn Rechten... Wanneer komt toch e^ns d'herstelling?... Wij, Christene Volkeren, gelooven dat de Paus de Stadhouder Christi is... en als die Stadhou der miskend is en verdrukt, kan 't wel gaan? Moe tulke ondankbaarhdid geen straffen doen regenen? Ze spreken van een oud perkamenten boeksken, uit de jaren 1200; er staat in te lezen, dat alsdan ook de Paus van Roomen verdrukt was; alles ging slecht; geen overeenkomst in de wereld;mankement aan werk;., de zaken verbeterden te Roomen en g'heel de wereld kwam in beteren hu meur... En te Brussel is 't Zondag ballotteering... Dat de goedgezinde menschen toch oppassen?'t Is plicht.en belang... Wie en ziet dat toch niet!... Och Heere, dien strijd tegen 'tGoed, om't Volk van zijn Geloof en van zijn Zeden af te trekken; dat is Lucifer die ons geluk be nijdt; die ons naar zijn Helle wil trekken, en uit den Hemel houden... Donderdag van de naaste week, ja, ik zeg wel, donderdag is 't Allerheiligen; de Feestdag van al ons zalige Voorouders... Allerheiligen! 'k heb altijd met vreugd dier Dag beleefd; een der schoonste van het jaar, waarachtig; en daags nadien Zielkesdag Hoe ongelukkig zijn ze, die zich de Christelijkheid van die dagen niet herinneren!.. Menschen, laat ons met vreugd en koeragie die dagen vieren...Braaf zijn, naar ons Reli gie goed luisteren, goed doen aan elkander en geerne 't ongelijk vergeven... Elk heeft zijn fouten en gebreken; maar ons eigen schuld zien wij minst... Alla, Tante Doka-Fina wenscht op voorhand aan elk 'ne goeden zaligen Hoogdag en veel gelukkige navolgende en a sterft den Hemel open en d'helle toe....

De Werkman | 1888 | | pagina 1