De Damp van Grasano De Dechtsinnige Menschen. Het Reisje naar Lourd.es, Werken can St Alphonsus, DE OUDSTE DOCHTER DES DUIVELS een verhaal uit deze eeuw doorS. VAN DERGUGHT, Kunstschilder te Aalst. o6 VI. TWEE VLIEGEN MET EEN LAP. Terwijl Josef Vermeulen, door medelijden 'getroffen, naar middelen uitzag om het arm weeskind te verlossen, maakte de Zaakwaarnemer zijn plan op, om Tazida te bestelen en met het geld dat hij van veel ander menschen had, naar een vreemd Land te vluchten, om er als een Prins te gaan leven. Tot hiertoe was hij algemeenlijk als eerlijk man erkend,doch zijn hert zat vol oneerlijke bedriegerijen en begeerlijkheden. Aan Tazida had hij beloofd met haar in huwelijk te treden en dit aanbod had de oudste Dochter des Duivels van geluk doen blinken; er mocht dus niet getalmd worden, om den grooten slag te slaan. Dien avond was hij op zijnen post met den haas welken hij op 't grondgebied van Erpe had geschoten. De oude knecht Bastiaan zat volgens gewoonte achter de kachel, men verwachtte niemand meer; dusvolgens wierd de deur gegrendeld; Bastiaan wierd met eenig werk op den achterleüt gelast; men kon dus vrijelijk spreken. Reeds terug? vroeg Tazida. £7 Gelijk ge ziet, bazinne. y[— En alles wel uitgevallen Naar wensch, g'en hebt den Hollandschen Kapitein niet meer te vreezen dan dezen haas,dien ik u ten geschenke heb meêgebracht. Zoo zoo Ja, Tazida, haas en kapitein hebben schier op den zelfden oogenblik het tijdelijke met het eeuwige verwisseld, zoodat gij mij in volle vertrouwen uwe wisselbrieven moogt behandigen. En wanneer schikt gij ze uit te wisselen? Morgen, allerliefste, terzei vertij de als ik op 't Stadhuis ons huwelijk zal gaan ingeven.Dit zeggende,om zijn valsch- heid te verbergen, sloeg hij zijn oogen ten hemel, dusdanig dat alleen het wit nog te zien was. Dan verhaalde hij in 'tkort, op leugenachtige wijze, dat hij alleen,kapitein Segegs had vermoord en wist zijn vernuft en dapperheid zoodanig te vergrooten, dat Tazida hem voor ee- nen der grootste helden aanzag en hem met voldoening de hand drukte. Dan haalde zij de wisselbrieven en stelde ze hem ter hand: Tazida, vroeg hij, zoudt gij niet uw geld uitzetten op goe den intrest, gelijk veel voorzichtige lieden tegenwoordig doen Neen, Keuliaen, nu niet; later zullen wij daarover sa men spreken; nu begeer ik zoohaast mogelijk die papieren in klinkende munt veranderd te zien... 't Is immers mijn eigen dom 1 Ja, Tazida, aan u alleen en vermits het uw begeerte is, breng ik u in eenige dagen de klinkende speciën. Nu was Bastiaen wederom achter zijn stoof komen zitten; men sprak van onverschillige zaken, en o. a. wierd er vast gesteld dat men 's anderdaags 's avonds met den haas een lekker soupeeken zou houden. Verlaten wij die twee ondeugende menschen; achter hun vriendschap en genegenheid schuilt niets dan valschheid en bedriegerij, en begeven wij ons naar een treffelijk huis, waar ook plans worden gesmeed, doch voor alles wat achtbaar en verdienstvol is. Josef Vermeulen, reeds aan onze Lezers bekend, die vroeg zijn brave Ouders had verloren, woonde bij zijn Tante, Juffer Palmers, een der deftigste en statigste jufvrouwen der Stad; reeds bejaarden ongetrouwd; een der schoonste huizen in de Korte Zoutstraat bewonende en er op haar renten levende, met haren broeder; deze was over eenige jaren gestorven en de jufvrouw had niets beter gewenscht dan haren neef bij het eindigen zijner studiën in haar huis te nemen, aldus een aan genaam gezelschap hebbende en een bescherming, welke waarlijk zeer welkom was in deze troebele tijden. Josef Vermeulen sleet bij zijne Tante een vrolijk en voor beeldig leven; niet om haar te behagen, maar uit echte Christelijkheid pastte hij wel de Kerk op en bezorgde goed het bestier en d'ontlangst harer goederen; hij ging veel bui ten de Stad, alwaar hij zich verlustigde met de wan deling,of in de herbergen, dan veel bezocht, aan het een of ander spel; telkens dat hij thuis kwam, wist hij iets belangrijk en aange naam te vertellen en wierd voor dit alles uiterst geerne ge zien door Juffer Palmers, die geen ander erfgenaam had. Dezen avond nogtans was Josef Vermeulen zeer weinig van zegs en zag er zelfs neêrslachtig uit; in 't begin sloeg de Juffer Palmers er geen acht op, een weeskind heeft soms treurige oogenblikken, door d'herinnering der geliefde Ou ders; doch als die droefgeestigheid bleef duren, vroeg de j oude Tante hem haar rechtzinniglijk te zeggen, d'oorzaak zijner diepe bekommernis, j Dan, deelde Josef haar meê, wat hij sedert eenigen tijd be- merkt had in 't Eeuwig Licht, hoe dat arm weeskind daar de wreedste mishandelingen had onderstaan en hoe hij voorge- nomen had en beloofd haar ter hulp te komen. Doch die taak was te lastig en te ongeschikt voor eenen jongman, en hij kon de moeielijkheden van allen aard niet te boven komen. Josef 1 Josef, riep de brave jufvrouw uitwaarom hebt ge mij van 't be gin1" af in dat goed werk niet laten deelen?... Zoo gaat het: ge loopt daarmeê dagen en weken bekommerd en... Ach, vroeg Josef, lieve Tante, zoudt gij... IJ helpen, wilt gij vragen; zekerlijk,uit ganscher herteM geen beter werk kunt ge doen dan dit weeskind verlossen en bij brave menschen plaatsen... Laat ons eens zien Ja, zoo zal 't gaan; 't is geschilderd; in de Pontstraat wonen de gezusters Ver Hoeven, goede naaisters, die veel werk heb ben; onlangs spraken ze mij nog van hunnen overlast en dat ze geerne zouden een braaf en fijn meisje in huis genomen hebben... Zou dat niet juist van pas zijn Mij dunkt ja, Tante; doch hoe zullen wij dit kind uit 't Eeuwig Licht krijgen?ze werkt daar meer dan twee dienst meiden, trekt geenen eens hiiur en de bazinne zal haar niet gemakkelijk laten gaan. Ja, Josef, dat is nog de grootste moeielijkheid... Weet ge niemand die u hierin kan helpen?] mm Tante, de Zaakwaarnemer Keuliaan! in den tijd heeft hij nog verscheide zaken voor ons gedaan [jen we waren er ten uiterste te vrede over; 't is 'ne man, die de wetten op zijn duimken kent. Welnu, Josef, ge kunt hem morgen gaan spreken; en als 't God blieft, zullen de zaken binnen eenige dagen klaar zijn. Men kan denken hoe te vreden de jongeling was, als hij in zijn menschlievende plannen zulke machtige goedkeuring verwierf. 's Anderdaags ging de oude juffer bij de juffers Ver Hoe ven iu de Pontstraat en daar wierd het akkoord spoedig be sloten; men zou de dochter aannemen om in huis te wonen en het naaien te leeren; ea als er op haar gedrag en vlijtig heid niets te zeggen viel, zou zij daar mogen blijven. Josef was niet min gelukkig in zijn onderhandeling met Keuliaen. Hij werd er zeer wel ontfangen; de vraag hoo- rende nopens 't Weesmeisje, Keuliaen bekeek achterdochtig den jongeling; slechte venten hebben doorgaans slechte ge dachten; doch weldra moest hij overtuigd zijn, dat de jonge ling enkel en alleen uit menschenliefde handelde; de Zaak waarnemer aanzag die zaak als zeer moeielijk, bijna onmo gelijk; van de mishandelingen wist hij niets; doch als hij hoorde .dat Josef bereid was tot geldelijke opofferingen, dat hij alles zou vergoed hebbeij, dan beloofde Keuliaen de zaak in handen te nemen, louter uit vriendschap en dienstwillig heid voor den jongeling, zegde hij, en uit respekt voor zijn Ouders-zaliger, met welke hij dikwijls in betrekkingen had geweest. Dezen avond nog, zei Keuliaen, zal ik naar 't Eeuwig Licht gaan en die zaak trachten te vereffenen.Ik hoop u morgen een goede antwoord te kunnen geven. Inderdaad, als de jonge heer Vermeulen 's anderdaaags terugkeerde, wierd hij met lachende gelaat ontfangen; willen of niet, hij moest een glas morgendwijn drinken, en de zaak waarnemer deelde hem meê, dat, dank aan zijn aandringen, alles naar wensch was gelukt; Tazida zou 't weezemeisje af staan, mits zij in een goed huis geplaatst wierd, en dat men de huur betaalde der meid die zij nu moest nemen; dien dag nog mocht zij haren nieuwen post betrekken. Met de vurigste woorden bedankte Josef den schranderen heer en toen hij hem vroeg wat er te zijnen laste was:? O niets! niets, jonge heer, luidde de antwoord; ik ben gelukkig geweest u hierin te kunnen helpen, en als ik u in iets van dienst kan zijn, voor 't uitzetten van geld, het aan- koopen van renten of diergelijke zaken, ge moet mij niet sparen. Heer Keuliaen, sprak de jongeling, ik meinde u juist daarover te spreken, nademaal ik thuis met de 40,000 fran ken zit, in gouden munt, die ik van mijn Ouders-zaliger heb geërfd. Veertig Duizend franken, riep Keuliaen in geestdrift uit; Veertig duizend franken, die geenen intrest winnen en die kunnen gestolen worden!... Heer Vermeulen, waar zijn uw gedachten Mr, ik zoek reeds lang een goede plaateing. Waarom hebt ge mij daarvoor niet aangesproken ge weet immers dat ik altijd t'uwen dienste ben, niet als zaak waarnemer, maar als Vriend, 't Geld laten liggen zonder in trest. Zoo sprak de sluwe kerel en zoo geraakte de arglooze jongeling dieper en dieper in de netten, bij zoover dat hij hem beloofde de 40,000 fr. te zullen brengen. Doch, dan sloeg Keuliaen zijn oogen half gesloten ten hemel en verklaarde geen centiem te ontfangen, vooraleer hij een plaatsing had, buitengewoon zekeren voordeelig; ik zal, zegde hij, vooru zorgen, beter alsof het mijn eigen penningen waren, ('t V.) Een grouwelijke Convoi-ramp In den nacht van vrijdag tot zaturdag reed een convoi-expres van Napels naar Brin- disi; circa 370 reizigers waren op den trein, meest volk dat de Feesten van Napels verliet; tusschen de statiën van Sa- landro en Grasano zijn groote instortingen geweest, juist als de trein voorbijreed, zoodat in die lange trein al de rijtuigen op de grouweiijkste wijze zijn tegeneengeschokt, in stukken geslagen en misschien in een diepte geworpen... In.'t begin spraken ze maar van i5 dooden; doch nu zouden er meer dan i5o dooden of gekwetsten zijn; veel familiën zullen in vlij mende droefheid gedompeld liggen. 't Is van de Socialisten dat wij spreken. T'Aalst kwamen z'uitroepen dat zij elk in zijnen Gods dienst lieten, ja dit riepen zij publiek; en nu vallen zij in hun Nr van 19 October uit, tegen de werklieden die naar den paap loopen, om hun kinders te laten doopen; ook in 't zelfde Nr durven zij schrijven: Onttrekt de vrouw aan de Kerk, en zij voegen erbij dat de katholieken niets doen voor 't Volk dan Kerken en Kapellen bouwen... De Vrijdenkers, welke gij ten Hemel verheft, die Vrijdenkers doen veel voor het MQERBEKE KOEWACHT. - Vrijdag 1.1 is er binnen deze gemeente een schrikkelijk ongeluk gebeurdEen landman, met oatne Amandus Clauwaert, met zijne drie koeien van de meerschen komende, hun geleidende m$t touwen, is door eene dezer koeien om- vergesprongen en als het ware- op denzelfden oogenblik door haar dood getrapt, bijzooverre dat hij woensdag al reeds begraven is. Zoo een dood is toch te schrikkelijk en dan voor die het aangaat, zooals kinders enBioedverwanten. Niet zoo gauw was het gelezen van uwe monsterraap, otik had terstond eene die haar in dikte 3 ceoiimeters overtrof, en drie oneen in gewicht, die mij gebracht is door de we duwe Bonte, Landbouwster te Koe wacht,.en daarbij zoo schoon gegroeid,, ofschoon er al veel bij mij gestaan hebben, overtreft zij ze allen, want het spijt mij, dat Ued. hier zoo verre van daar zijt, ik zou ze ook eeus iu uw Bureel laten tentoonstellen. En wat nu ook nog geen eenen gezien heeft,, dat is eenen boonstok op halm, gelijk men het noemt, waar dat negen en-dertig vol maakte boomschellen aangegroeid zijn; vele Landbouwers zullen het niet gelooven, maar tot overtuiging blijft hij, met de raap erbij, ter bezichtiging, bij den verspreider van De Werk-, man te Koewacht. P. S. Boonen zijn paardebooncn en mij ge bracht door Dominicus Herman, landman te Koewacht en gewassen op de eigendommen van Mevrouw Weduwe Vermes;en, grond eigenares te St Nikolaas. in Frankrijk, door drij Vlaimsche Buitenjonge* lingen, in 1885, door D. S... te M.... Een aller* merkweerdigte boekje-,—aangenaam en kluchtig, oca., men moet dikwijls hartelijk lichen, om de schóone bemerkingen en de rond'Vlaamsche schrijftrant; ook leerzaam geschreven en met eenvoudige doch godvruchtige bemerkingen.... Iemand die dees, boekje gelezen- had, zegde ons: 0 dat plezierig dat nuttig boekje Kijk, voqï O.80 c. hebben wij die reis van 227 uren op een vrolijke wijze gedaan. Te koop in ons Rureelen aan 0,8o c. franco 90. ■•Baekelandt 1 zijne bende. Prijs fr. 1. Franco l.lo. Verschenen bij M. Van der Schelden, uitge ver te Geat: Nieuwe5 maand der Geloovige Zielen Godvruchtige Iezing8Q; voórbeelien en ge iden voor eiken dag der niaand November, aan Zielen des Vagemurs toegew.jd. door ALP. VAN L00. - Boekdeel in 18 van 2s8 bl. Prijs: 0,60; in linnen l.Oo. Het boek dat wij heden aankondigen en dat bewerkt is door den reeds gunstig gekenden schrijver van De Minnaar van den H. Jozef. 0. H. J. G- en het heilig Land, enz.,bevat voor eiken dag der maani November eene godvruch tige lezing. getrokken uit de werken van den H. Alphonsus de Liguorio, de Eerw. «Paters Mun forten de Bonnyers-, kardinaal Dellarminus en andere geestelijke schrijvers; eèn voorböéld, aan de géloofswa-irdigste bronnen ontleend en even eens uitkerkelijk goedgekeurde werken ge trokken. - 59 Wij twijfelen er niet aan of dit boekje, in zui ver verstaanbaar vlaamsch gesch reven, zal bij alle geloovigen recht welkom zijn. Immers wie is er die niet een bloedverwant óf een vriend on der de lijdende zio[en telt,en die niet gaarne de middelen zou kennen en gebruiken om hen werk- staan. St Alphonsus de Liguori is een groote Kerke* ke Schrijver; in iin boeken vindt men licht voor't verstand en balsem en honing voor het hert. De werken van St Alphonsus beslaan veel groote boekdeelen,doch de Pater Re iemptoriit Jheelen hèefthet góed gedacht uitgevoerd vat uit dié werken eenige volksboekskes te knippen. Eere en dank ij hem voor dezen Apostelijken arbeid. Wij hebben die boekjes learen ken len door het Gulden Boekje der Mis, een boekje van 62 bbdijdeu, in vorm van Kerk-, boek en te,koop in on bureelen aan 15 cént. De schoonheid van dit. werkje is onbeschrijfelijk en 't is reeds in zijn 11e uitgave, dus 4 keeren is het moeten herdrukt worden. Wij recomman* deeren het uit al onze kracht en als er iemand wil een extra goed wer* doen. hij koope er 25, ofsooflooen deeledatuit, 't zal een aller* vruchtbaarste zaad zijn.voor loo is 't 12 fr. voor 5o, 6.5o. voor 25, 3,5o. Verders Naar den Hemel, voor hen die lijden, dus voor iedereen, 71 bl. 0.16 c. en per loo of 5o genomen, gelijk het boekje der Mis. Ge kunt. geen bladzijde van dit boekje openslaan of uw hert wordt getroost en opgewekt. De Namen mijner Moeder en hare Feestdagen-, overwegingen begroetingen, verhalen o.lo c. De allerheiligste Roozenkrans, o,16 centiemen. Gelijkvormigheid aan den wil Gods. o,15c. Waarin men leert gerust blijven en kalm, in vreugd en in leed, in voorspoed en. ia tegenspoed, De groote Waarheden. Dat beek. in kérkboek gebonden, schoon roode ;sneè 686 bladzijden; za willen hebben dat de Paters in dit'boek veel stof vinden voor hua Predikatiën-, de Groote Waarheden zijn in dit boekje uiteengelegd.eenvoudig. hartroerend,met ischoon verzuchtingen en treffende voorbeélden. Prijs I.80 franco 1.90. De glorie van Maria. Ziedaar 't Meesterstuk van Kerkleeraar Alphon- sus;do Glorie van Maria is in deChristéné Wereld wat de Navolging Christi is. de Geestelijke Strijd enz. een bijblijvend boek,in alle talen verspreid. Deze nieuwe uitgaaf is voor taal druk en papier allerbest bezorgd: als dit boek toekwam, er wa ren in ons Bureel Eerw. üeesteliiken uit Gent én die fraaie uitgave de Glorie van Maria was aan hen gelijk Polenaan den Rus. Dit merkweer* dia boek kost in roode sneè 1,95 franco 2,lo *"P „J 1 7K A Qn gekartonneerd 1,75 franco 1.9o.

De Werkman | 1888 | | pagina 3