Rampen Misdaden Ongelukken, Roomennaar Roemen STAMANDSBERG. - Ij den nacht van zaterdag tot zondag is op de foore aldaar, nevens de kerk, 30 ff. gestolen uit het kraam van tenen lekkerkoekkoopman. ST NlKOLAAS. Zond g morgend ten 7 ure is brand ont staan bij d^ weduwe Cleym .n, Kollegiestraat. Aanstonds ziin de geburen er heên gesteld, en hadden rap en gezwind 't vuur uitgedoofd in 't eerste begin. Principüs obsia; t vuur was weg met de klterkas en de vermoedens zijn, dat de kinderen m 1 licht hun zcndagskleeren gaande halen, den brand zullen ver oorzaakt hebtben. CHARLEROI. Och armen 1 Zondag is aldaar doodgereden door den tram Ferdinandje Cherpiaux, oud 4 jaren. WAARSCHOOT. Ze schrijven uit die gemeente van 6260 zielen, dat zektre 't Jolyn, herbergier in de statiestraat, 500 fr. had vergaard en thuis onder zijn bed verborgen, in plaats van het op de Spaarkas te zetten of er vaste ak'.iën meê te koopen aan 3 of 3 1/2 of 4, is nog 2o fr. 's jaars; hij sliep er gerust op, sedert september had hij zijn lief ponkske niet meer gezien, dcch viel bijna achterover van altratie. als hij een ledige beurs vond; de policie verwittigd zijnde en hoorende dat een gebuur' vrouw grooten bonjour maakt, is gaan huiszoeking doen en heeft daar geld gevonden, waarvan zij den oorsprong niet goed raken kon, van welk er procesverbaal t'baren Jasten is op gesteld... Onrechtveerdig goed smelt in d'handen en laat on* iust en schande achter; duivels meel domst niet. ANTWERPEN, Van zotspel komt dikwijls breekspel... T'Antwerpen, douderdag avond in de Kloosterstraat, een tiental straatleiren waren bezig met malkadr te plagen; er komt een Italjaner, Pezzoli, te Gent wonende en naar Rotterdam geweest 2i]Dde; juist als hij voorbijgaat, de muts vau zekeren Schrieks ■wordt afgeslagen; Schtieks heeft het op dtn Italjane en geeft hem 'ne kaakslagl Pezzoli, zijn miderbloed kookt, hij haalt een mes ui' en brengt aan bc.brieks vijf s'exsn toe, in zijn wezen ca hals, gelukkiglijk geen enkele doodeli)k, maar dat bcbrieks ln het gasthuis ligt en voor altijd een geschalotterd wezen heeft... De menschen gerust laten op de baan, dat is best van al; elk gerust laten. GENT. Op de Koornraarkt, in Rotterdam, zijn de drie billardb Jlen gestolen... Dat zijn nog al kostelijke stukskes. Ze zijn gestolen uit de schuif van 't Buffet. D'ander week den derdag zijn buiten de K rtrijxsche Poort vijf Iaudloopers aange houden. Vrijdag nacht ten 2 nre is de pompier De Guchte. naere op de Coupure in 't water gevallen-, hij riep brand 1 brand! en wierd uit zijnen akeligert toestand verlost. En tusschen Stroobrugge en Maldrgem, zaterdag 27 Oct. de Werkman Lo dewijk De Wispelaere keerde met den irarn naar huis en sprong er af, hetgeen altijd een groote onvoorzichtigheid is en dikwijls door malheuren wordt gevolgd; hij sprong eraf botterde tegen eenen boom, viel terug onder de wielen en wierd zijc 2 beenen afgereden; zondag is hij in d'Hospicie van Maldegem overleden; hij laat een weduwe achter en vier kinderen. BRUSSEL. M. Discry, onderchef der Statie van Tbienen, (Tiriemont) was d'ander week op een plezierreis te Brussel en ten 2 ure *s nich's in d'Apenstraat zijnde, wierd hij door twee bandieten aangevallen en beroofd van zijn gouden horlogie en ksting, te samen een waarde van 250 fr.. 't Is zeer onvoorzich tig van te Brussel in de late of vroege unrkes nit te gaan... In 1874 is te Brussel vermoord M. Van Hoye, Stattiechef, wo nende in de Wetstraat. Veel wierd er gezocht, doch de plich tige vond men niet; had hij zich gezelfsmoord? Niemand weet het; ou heeft 't Gerecht wegens die moord een gewichtige ver klaring ontfangen... De dieren hebben geen knagingen; de menschen wel, ergo, de menschen zullen beloond worden voor bnn Goed en gestraft voor hun Kwaad. Zr'.erdag morgend, M. Jean Buyks, wonende Jordaanstraat, 180, St Gillis, verlaat zijn huis om eenige boodschappen te doen; nauwelijks eenige stappen gedaan hebbende, hij valt en is dood 1 Ei, wat zijn wij hier toch De moord der Wetstraat van 1874 isin prescriptie. DIE TRAMS. W'.êral ongelukken te Brecht, een grij saard van 90 jaren uit zijn schuur komen en doodgereden wor. den; te Ryckevorsel, een Student uit't Klein Seminarie van Hoogstraeten, die zijn grootvader naar Ryckevorsel was komen bezoeken; de tram stond niet, de Stu ent moest ten 7 nre in zijn Pensionnaat zijn, hij springt er op, valt;... de wieltn rijden over een zijner beenen... Ei... Voorzichtig en kalm aan Trams en aan Spoorwegen 1 LAKEN. Schrikkelijke moord. Zondag avond nabij het Park, de hovenier jan Hcrreweghc kwam 's nachts naar huis, nit een danszaal met een dochter; Heireweghe, scheen draker- bloed gedronken te hebben. Botsweg springt hij naar de dochter en brengt haar drij steken toe met zijnen degenstok, drij steken in en rond de borst; de rampzalige dochter zeeg neêr en wierd bij haar Ouders gedragen in de Grotstr^at. De moordenaar ■wierd dadelijk aangehouden; hij had gehandeld, zegt hij, m ra- zige dronkenschap... Waarom zouden z'overal de wet op de Dronkenschap niet uitvoeren? VILVORDEN. 't Zijn mê de spektakelkes... Te Vilvorde, tusschen Mechelen en Brussel, 21ste kanton van Brabant 9,204 zielen, maandag achternoen ten 4 nre de vronw van schrijnwer ker S. gaat haren man opzoeken, waarschijnlijk had hij den noen appel gemankeerd; ze vindt hem in d'berberg van H. en begint zijn zaligheid te zeggen, en klein stampkes te geven. Die schrijnwerker n oet bij zijnen baas gelogeerd zijn; de vrouw slijpt hem mee,en op straat zijnde en haar koleire niet meester, neemt d'hekse zijn gercedsc lap en slaat maar met den hamer op hoofd, hals en schouder, gelijk den duivel op Geeraart, bij 2ooverre dat de arme sukkelaar zich met moeite naar huis kon slijpen en daar te bed is blijven liggen.... De Jasticie is er mee bemoeid. WETTEREN. M. de Burgemeester wierd woensdag in de Moerstraat omver gereden door een gespan van vier honden. Burgemeester en voerman hadden elkander niet zien afkomen, 't is dos een ongeluk. LEDEBERG. Laat elk meester over zijn kinders; te Lede- berg bij Gent, vionw D'Hcnt was zondag naar 't Kerkhof ge bezweken en laat eene weduwe achter met 6 kinderkes. Za- tnrdag nacht is te Rouselare't huis afgebrand van Marten Van de Putte. T'Yperen ligtin 't Gasthuis 'ne jongeling van 95 jaren, wier men bij een gevecht in een herbzrg der Klaverstraat een brandende petrollamp op 't lijf had gewozpen. 't Gaat reëel erger dan bij de CoDgolanenl AAN DEN DOOD ONTSNAPT! - 5 November. - Twee peerden in een zwaar rijtuig gespannen, zijn Maandag voor middag, tnsschen Wezembeek en Saveathem, op hol geraakt, met het ongelukkig gevolg, dat een achtbare gtijzaard, de eerw. heer pastoor G..., op weg naar Saveotbem, aan de groote vijvers van Crainhem bijna overreden wierd. Op het geroep van 'nen braven man, die het dringend gevaar van zijn eerbiedweerdigen herder bemerkt had, is de achtbare ouderling om zoo te zeggen aan een zekeren dood ontsnapt, met van den kant in de gracht te springeD, op het oogenblik zelf, dat hij door de peerdsn vertrappeld of onder de wielen van het rijtnig ging verpletterd worden. 4' BUITENLANDSCH NIEUWS. In de ramp van den Keizerlijken Russischen trein zijn 31 dooden en 37 gekwetsten, allen uit het hovelingschap. De overste van die ijzeren baan heeft zich gezelfsmoord. Tot Ham burg is afgebrand de groote beenhouwerij Koopman, een soort van slachthuis dat vieesch zendt naar de Vreemde Landen. Te Rodez (Frankrijk) is een ont ploffing geweest van grauwvuur 30 a 40 slachtoffers; Te Kroonenvurst, bij Houwfeld, in Duitschland, zijn 200 huizen afgebrand; het brandde 12 uren aan éen stuk; stadhuis, postbureel, apothekerij, ontfaugerij, 'tis al de Êrooi der vlammen geworden. De schade wordt bere- end op 990,000 fr. Rond de 2000 Personen zijn zonder woning. Ze worden opgenomen bij liefdadige personen, en in d'ho^els en drankhuizen. Te Glasgow, in Enge land, is afgebrand de groote spinnerij en weverij van Tobb; 't was met groote moeite dat de 1500 werklieden konden ontsnappen. De schade bedraagt rond de 15 mil- lioen franken. Een telegram uit Montreux meldt dat in een fabriek van elektriciteit, eene ontploffing heeft plaats gehad, waar 8 personen het leven bij verloren. Eene. verschrikkelijke grauwvuur ontploffing. - Zondag is eene verschrikkelijke ramp voorgevallen in de mijn van Campagnac dicht bij Cransat en Decazeville. Tot hiertoe zijn er twee en veertig lijken van onder de pui nen gehaald alsook vier gevaarlijk gekwetsten. Brand is in de mijn uitgeborsten en belet de reddingswerken voort te zetten. Zes en dertig lijken zijn door hnnne familie herkend. De droefheid der vrouwen is onbeschrijflijk. De moe ders werpen zich huilend op de lijken hunner echtgenoten. Vele kinderen, nu, opeens weezen geworden, staan snikkend rond de plaats der ramp. Msandag heeft de begraving van verscheidene der slachtoffers plaats gehad. Meer dan 6ooo mijnwerkers namea aan de treu rige plechtigheid deel. OP 17 DAGEN. Dit Kerkhof, ditcampo sancto! Als iemand daar staat zonder te kunnen spreken, men zegt: Hij komt van Roomen!... En waarschlijk is dit spreekwoord tot stand gekomen, emdat de Reizigers uit Roomen dikwijls niet weten wat zeggen, verbluft als ze zijn door al de wonderbaarheid welke hun oogen hebben aanschouwd. Als de Pater Kapucien met ons dien smallen trap af- daalde en ons in dit Kerkhof bracht, een trilling van schrik ging naar 't hert;... Beeldt u in, menschen, een galerij of 'ne pand van een kerk; 20 25 meters lang;... ge zijt op een baantje van 'ne meter breed; links, afge sloten door vensters, is een stil klooster-hofken; rechts zonder eenige afsluiting, zijn 6 perceelen of kapellen, op j waarin Christus geboren wierd.Die kostelijke Relikwie wij rijden voorbij die rijke hooge huizen der Romeinsche Patriciërs; voorbij die hovingen, afgesloten door ijzeren griljen zoo hoog als po pulieren.... Wij zien de Volkeren van Roomen defileeren, in hun sta tig gewaad gedrapeerd; de koetsier legt de zweep neêr en roept Santa Maria Maggiore. Waarschijnlijk zal de aandachtige Lezeres en de achtbare Lezer reeds gevraagd hebben: Maar heeft Ons Lieve Vrouw geen kerken te Roo men? W'hebben van St-Pieters ge hoord, van St Paulus, van St Joan nes, van St-Agnes, maar Ons Lieve Vrouw? de Moeder Gods Menschen, Vrienden, d'Allerheiligste Maagd heeft te Roomen 37 Kerken en nu staan wij voor de bijzonderste de Basiliek van Santa Maria Maggiore. Belle e grande chiese,schoone en groote kerk, had de koetsier ons toegeroepen; en zijn hand uitstekende, voegde hij erbij Piazza di St-Maria Maggiore. Te Roomen, 't is schoon om zien, hoe de Stad afge perkt is; g'hebt een hulleken huizen, in 't midden een markt waarop een fontein of *en driesken boomen en een kerk; en die bouworde is met voordracht geschikt, voor het nut en behagen van alle Inwoners. Op de Piazza waar wij nu zijn, staateen bronzen beeld van G. L. Vr. op een hooge groote marmeren kolom; die fcuil of kolom, zeggen ze, is uit de oude Basiliek door Keizer Constantinus op 't Forum gebouwd. Uitwendig trekt die Kerk op een rijk Paleis; g'hebt galerijen van kolommen, daarboven loggia's, uit welke de zegen aan 't Volk gegeven wordt, dan een toren en twee koepels gelijk te Scherpenhcuvel. In d'oude boeken leest men dat die Kerk op een won derbare wijze is ontstaan: in 't begin der jaren4ooleefde te Roomen, een rijke Patriciër en zijn echtgenoote; beide vurige Christenen en zonder kinderen; sedert lang was hun propoost van een kerk te doen bouwen. O. L. Vr. ter eere, en zochten een goede plaats. Zekeren nacht I hadden zij een visioen, d'H. Maagd die verscheen en zegde: Gij zult mij een Kerk bouwen op den heuvel van Roomen, welken morgen zal met sneeuw bedekt zijn. 's Anderdaags, 't was den 25 Oogst, g'heel de Stad Roomen liep overeen; elk liet zijn werk staan; de Eskilaansche heuvel lag bedekt met sneeuw; aanstonds gaat de Patriciër bij Paus Liberius; de plaats was aange duid, en de kerk ter eere van Ons-Lieve Vrouw rees machtig in d'hoogte... O wonder! zal men uitroepen, wat dat er toch al gebeurde in die tijden!... Maar, lieve menschen, laat ons toe u te vragen of ge niet meer weet hoe de Kerk van Lourdes in Frankrijk is opgerecht? over 40 jaar, 'twas daar een naakte wilde rots; O. L. V. verschijnt aan een arm kind en zegt: Ik wil hier een kerk hebben, een groote Kerk; ik wil hier Processiön zien toekomenDat kind had noch geld noch vermogen; en nogtans, de Kerk staat daar, een der schoonste van de wereld; een Kathedraal; de Processiön komen er, zoo talrijk, dat men genoodzaakt is een tweede kerk te bou wen, een kerk van den Roozenkrans; 200 steenkappers zijn er alle dagen aan bezig; er zullen 15 Outaars zijn, voor elk der 15 Mysteriën en de Hooge Autaar zal de verheerlijking wezen van O. L. V. van den Roozen krans... Is dat niet hetzelfde van in de 4dc eeuw te Roo men? De Kerk van O. L. Vr. op den Sneeuwheuvel is een lantijnsch kruis, met twee uitspringende groote kapel; de Vout der Kerk rust op 48 kolommen van witten mar mer uit één stuk... 48 marmeren kolommen; 't is niet zonder rede, dat men Roomen noemt, d'eeuwige stad! In die kerk wordt bewaard het hout der Kribbe d'oog te zien, circa 4 meters breed en zelfde hoogte en diepte;... hier, 'teerste perceel is louter gemaakt uit doodshoofden, de vout, de wanden, de vloer, 't zijn al doodshoofden die u uit hun holoogen aangrimmen, en als bewaker van dit perceel is aangesteld een gansch ge- i rflflintp in natprQl.-lp/">rf»n nmhnlrl /lot /-IM-ionrl nitotool?t I raamte in paterskleêren omhuld, dat d'hand uitsteekt en Gods. hebben de Belgische Pelgrims mogen zien en verccren. Dit Kribbeken ligt in een rijke kapel, door Fontana ;eschilderd; zoolang de Pauzen vrij waren, kwamen zij lier op Kerstmis te middernacht bidden... G'heel deze kerk is een verheerlijking der Moeder gaan en wederkeerende baa r kind was stoat cn zij ratrafte naar kind op srraat; eenige vrouwen begonnen daarop te tong 1 op srraat; eenige vrouwen begonnen daarop0 kappen, en van woorden k wam het tot slagen en ze zeggen dat vrouw DHondt er erg ziek van ligt en de katiivige booze wijven allen gaan voor den Juge-pé moeten komen. ST. MARTENS LATHEM. Zaterdag zijn aldaar gestolen bij een armen metserdiender I7 schoon konijnen, de weerde van 40 fr. De man bad c'beel den zomer die beestjes opge kweekt om ze tegen den Winter te verkoopen... En dan komen laffe schurken hem bestelen!... DE P1NTE. Bij landbouwer Keukelare zijn I5 jonge kiê- keus gestolen; hij had ze onlangs gekocht voor 30 fr. De stoute dievec hebben de kiekens gedood en gepluimd. WEST VLAANDEREN, Te Haringhe is d'ander week de landbo uwer Henri Laztnre van 'ne perelaar gevallen; een zijner aimengebroken en den lever gescheurd. Daags nadien is hij u toeroept: Mediteeren, overwegen! Nut trekken uit al les wat gij hier ziet!... In het tweede perceel ziet ge niets dan scheenbeenen, en ook daar staat 'ne Pater Capucien in zijn geraamte, die naar de beenderen wijst en u zegt: Zoo zult gij wor den... Wanneer? En het geraamte trilt en zegtNo, nienteniemand weet het! Men gaat voort; niemand spreekt een woord; en g'hebt de derde opening of kapel, weêr met een ander soort van beenderen, kunstvormig bijeengebracht en 'ne Capucien die u zijnen regelboek toont, aldus bediedende; Elk de regels en plichten van zijnen staat volgen. G'hebt er, in mosaïek, de geschiedenis van den Patri- j cier en van den sneeuw in Augusti; g'hebt, in de groote beuk, op de vout rijkelijk geschilderd, het Concilie van I Ephesen, waar Maria's Goddelijk Moederschap als een j Geloofspunt wierd uitgeroepen; die vout is dik verguld met 't eerste goud dat uit Amerika wierd aangebracht; g'hebt er in marmer, door groote meesters gebeiteld, de Personen van 't Oude Testament, die de Moeder Gods verbeeldden; g'hebt er, voor't Koor, een Triomfboog, uit de Vijfde Eeuw, waarin de Vijf Blijde Misteriön zijn opgeluisterd; g'hebt er, op devout der groote zijbeuk, een meesterstuk van 't klein Paterken Jacobus van In de vierde kapel, zelfs de lamp aan de vout is ge- j Torrita De Kroning van Ons Lieve Vrouw. Veel zinne- maakt van doodsbeenderen, daar lagen een ontelbaar beeldige t getal kleine beentjes cn er zit Jaar een Patersgeraamte, zijn ontvleeschde handen te samen houdende en zijn hoofd naar den Hemel gericht: Bidden, menschen, scheen hij te zeggen, bidden, uw hert tot God verheffen! Vijfde en laatste tooneelweêral ander deelen van des menschen lichaam en de skelet van 'ne Capucien die u schijnt te vragen: Mijn vriend, ge zult dat akelig vin den? misschien grouwelijk, gelijk Baedeker schrijft; maar d'Opperste Wijsheid zegt: Gedenkt uwe uitersten I En in den ouden tijd, elk Huis had zijn boek der Vier Uitersten en d'Huishoudens waren dan goud tegen nu koper... En inderdaad, dachten wij,skelet, g'hebt gelijk: Hier is alles gelijk: wie zal hier zeggen welke doodsbeen deren van prinsen waren, en welke, van bedelaars? en als men daarop peist, wie zal trotsch zijn, gierig, haat dragend? wie zal niet geerne meêlijdend en toegevend zijn!.. O Dood, dachten wij wat meer op uwe lessen, het zou dienen tot ons tijdelijk en eeuwig profijt. De Pater Capucien doet een diepe buiging; vrij groeten en -Janken hem; wij zijn op straat; teekens; o'Èngelen en d'FIeiligen in aanbidding; de Zaligmaker, in d'ecn hand het Evangelieboek en in d'andere een Kroon die hij op zijns Moeders hoofd gaat plaatsen... Op die mosaïek zijn met honderde beelden; de teekening alleen zal een reuzenwerk geweest zijn; en wat moet de fijne afwerking,in kleine marmersteent jes eenen arbeid gekost hebben In die kerk berust het lichaam van St Matthias, dit fraf werd vernieuwd en hersteld onder Pius IX in die erk liggen ook begravcuPaus SixtusV, de groote man haftige man, die bijzonderlijk opsprong tegen de Ver drukking en tegen d'Onrechtveerdigheid, en Paus Pius de Vijfde, die zoo vuriglijk Maria aanriep tegen de Mu- zulmanen en zoo wonderbaar wierd geholpen. In den Outaar van O. L. Vrouw bewaart men een der zeven beelden, door Evangelist Lukas geschilderd; dit beeld is rondom bezet van de kostelijkste gesteenten, roijbnen, smaragden, granaatsteenen en topazen, van de schitterendste kleuren. Zeven vergulden Engelen hou den den kader vast boven dieu Outaar, in witten mar mer en met kolommen van Oosterschen jaspis en kornis van agaatsteen. *t Vervolgt.

De Werkman | 1888 | | pagina 2