Parlement. d - 'Mi - rkman. groote dieven in 't Armbureel bij de schabernak heelt ge pakt!... Hoort, M. Van Loo, in éen woord: 't Civiel On derwijs kan 'ne vernis geven; maar om éen hert te vormen voor 't goede en 't deftige, is de Godsdienst er noodig... En de bijzondere en christelijke Liefdadigheid miskennen,dat is uilenwerk. 't Is in 't Huis der Werklieden te Brussel dat er schoon troostende Avondstonden zijn; men richt er ook een stevige Ziekenbus in; de Pastor-Deken van St-Gudula- kerk, E.H.Jacobs omringt dit Werklieden-Huis met een Vaderlijke bezorgdheid. TE KOOP IN ONZE BUREELEN: De Ootmoedigheid uitgelegd en beschreven door Paus Leo XIII. Een Prachtboekje van aller- kostelijksten inhoud. Prijs 0,40 DE RAADSELS van 't Vlaamsche Volk, gerangschikt, vergeleken en verklaard door Professor Amaat Joos. Prijs 80. i7de JAAR. - N° 840. 23 NOVEMBER 18*». Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgenland fr. 2,50 's jaars. Voor al de landen van Europa, en voor d'ander Werelddeelen fr. 4,50 's jaars, P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. «V Cé Sara. Clara en Sabina, mijn twee goei Vriendin nen, ge zijt gij toch ook in de Groote Kerk geweest dees drij dagen? Clara. Maar Sara, hoe kunt ge dat vragen Sabina. Zou 'ne mensch die een hert heeft, daaraan mankeeren, Sara Sara. Maar zeg mij toch 'ne keer, is dat van de grondige dagen va*i zijn leven te zien geweest in ons steêken van Aalst? Zelfs de felste koppen van liberalen zijn komen zien en bewonderen... Clara. Sara, de kinderen van dezen tijd zullen cr binnen 50, 60 jaren nog van spreken. Sara. Als z'in leven blijven, Clara. Clara. Van zelfs, Sara, niemand is 'ne moment zeker; niemand; maar 'k wil bedieden, die paleering, tot aan 't hoogste der vout en g'heel de kerk door, die vlag gen in aujour, rond de kolommen; die rijke behangsels aan de LOOPENDE NIEUWS. Zondag, maandag endijne- dag zijn het te Gent in St-Michielskerk de feesten voor de Gelukzaligverklaring van Joannes-Baptista de la Salie. Zon dag en dijnsdag, ten 5 ure, Lofrede in 't Vlaamsch door E. H. Van Bruyssel, onderpastoor te Deinze. T'Antwer pen, op Dichter Van Beers begraving, was Burgemeester De Wael bezig met een lijkrede uit te spreken, toen hij eens- vensters, die alia, t was verrukkelijk schoon; professors van klap" door een geraaktheid wierd getroffen en naar huis «skaten zouden verloren geven, om dat weerdig te be- moest gedragen worden, 't Moest zwaarwichtig zijn,want hij heeft verscheide uren buiten kennis heiegen. Zondag was er groote oploop te St-Nikolaas, op 't gerucht dat de bank Talboom haar betalingen had gestaakt. Dit feit is echt, doch volgens 't Fondsenblad van maandag is de ware toestand nog niet gekend; de bank Talboom heeft merkelijke verlie zen gedaan, doch de eigenaar bezit veel onroerende goe deren en men zegt dat hij, als eerlijk man, verklaart alles te willen opofferen, om zijn schuldeisschers te voldoen. Spe- kuleeren met een andermans geld is en blijft zeer gevaarlijk. Vooruit van Gent spreekt tegen de klein jaarwedden der Geestelijken, en datzelfde blad vond geen woord van blaam tegen de wraakroepende geldverkwistingen onder Pitje Van Humbeek... Onpartijdigheid en sneeuw bakken in den oven. Grooter valschaards dan die Gentsche Socialisten moeten er nog geboren worden. 't Concert tot HELDERGEM is allerbest gelukt; schoon opvoering, de Meesters der Zon dagschool van Aalst halen er eer en dank van, schoon op voering en een groote uitgelezene Menigte... Den Armen ge ven is aan God leenen, die geeft met grepen, ontfangt met schepen; nooit heeft d'aalmoes iemand verarmd... Het groot ste spijt van Christenemenschen op hun sterfbedde zal zijn, van niet genoeg de goede Werken ondersteund te hebben en niet'genoeg den Armen geholpen. En dit Artikel der dood kan voor ons zijn, vandaag nog, morgen, binnen eenige da gen... Geen uitstel dus; gegeven, met groote edelmoedig heid Keizer Wilhem van Duitschland zijn moeder is naar Engeland gaan wonen met hare dochters; 't is een Engelsche en 't Land trekt meer dan honderd duizend peerden... De Keizer heeft zijn moeder uitgeleide gedaan. In Duitsch land gaat nu te berde komen het hoogst prijzensweerdig wetsontwerp van een pensioenkas te stichten voor oude of zieke Werklieden. In Amerika is generaal Harrison Pre sident gekozen, maar de Clevelandisten zeggen dat hun partij de bovenhand heeft... 't Zal effen gesponnen worden, als de Kamers gezeteld zijn. Rusland schijnt in beter ge voelens te komen met den Paus van Roomen. Onlangs zegde ons een VriendBen ik in droefheid of in neêrslach- heid, ik lees eenige regelkes uit de Kroon des Hemels, en aanstonds ik ben verkwikt en opgebeurd. E. H. Van den Driessche, onderpastoor te Eeghem, heeft te Brussel in den grooten Prijskamp van Wetenschap en Nijverheid, de hoog ste onderscheiding bekomen voor zijn schriften en mededee- lingen over de Spaarzaamheid, in betrek met de Sociale kwrstie... Onze hartelijke gelukwenschen. De groote Toondichter Tinell is d'ander week door den Koning der 1 was van den Congo, veel hooggeleerden wisten nog zelfs met Beleen ontfaneen M Tinell zal zijn geborteplaats Sinai, in i waar dat werelddeel bestond, en de Broeders hebben er kaarten Vlaanderen, beroemd maken de wereld door. - Nu wordt van gemaakt, met al de straten en wegen 't Kasteel der Verdoemnis van M. Van der Gucht overgeno- Sabina. Metal de straten en wegen t rvasieei uer vciuucmwa _„||5L ««r Sara. Ja, ja, met al de straten en wegen, stroomen en ri- men in Amerika en te Brugge... Nooit a 1 vieren, en zoo promentig juist dat Koning Leopold van zijnen te beurt gevallen. De Volksmaatschappij t Vre e van Throon is gekomen, om aan de Broeders een Kruis van Eer te Gent, heeft reeds 170 werkende Leden; groot zijn de voor- f geven deelen dier Broederlijke Vereeniging; Vrede tus3chen del Sabina.Wel lieven Bonaparte; Clara, en wij weten daar Standen; Vrede in Hert, Vrede in Huis; in geval van ziekte F altemaal niets van 12 fr. in de week; hulp en raad in alle moeielijkheden... De Vrede belooft geen kasteelen op '1 zand gebouwd, gelijk Vooruit; maar duurzame voordeelen zijn eraan vast. Ze kere M. Van Loo heeft daar te Gent een brochuurke ge schreven door 't welk hij aan de civiele scholen en de civiele schrijven. Sara. Clara en Sabina, en die verlichting per elektriek, och, lieven adieu, dat was superb!... Als g'heel de Kerk daar in hellen gloed kwam, al wat ge zaagt, flikkerde en leefde Sabina. En op die schilderij in de koor had ik bijzonder lijk mijn beziens Sara. 't Verbeeldde den Gelukzaligen de la Salle in de Glorie des Hemels, Sabina Sabina. Och, ik weet dat wel, Sara ge zaagt daar den Man die alles verlaten heeft voor de Kinderen |der Volksklas, ge zaagt hem daar in 't glorieus geluk van den Hemel... jEn Sara en Clara, zeg mij toch 'ne keer? Sara. Wat is er, Sabina 'j Sabina. Hebt ge dat ook gevoeld? we zijn maar geringe menschen, van kleinen tel in de wereld Sara. Die moeten werken en travakken voor de dagelijk- sche kest Sabina. Maar, maar, als ik daar in de kerk zat en al dat licht op den Outaar zag, en al die devotie, en al die versiering, en die verlichting en dien Gelukzaligen daar in zijnen triomf, en dat schoon gezang op d'Hoogzaal. Sara. Bravo I dat schoon koorgezang Sabina. Zie, Sara en Clara, er liep alzoo een rilling van feluk rond mijn hert en 'k peisde: Och God, 't is de straal van en Hemel dat Ons Heer in de Kerken in onze herten doet da len, en wat geeft net,dat wij hier wat lijden en vernederd wor den!.. de jaren vliegen, wat geeft dat, als wij maar eindelijk eens in den Hemef aanbanden!... Sara en Clara, ik mag u rechtaf zeg gen: in zulke momenten van kerkelijke vervoering, ik acht mij gelukkiger als de Keizerinne van Oostenrijk Clara. En ge moet cr bij zeggen, Sabina, dat alles liier maar een glinsterken is van de schoonheid des Hemels, en dat het daar eeuwig en altijd zal duren Sabina. Als 'ne mensch daarop peist, Clara, moet het ons verwonderen dat er mannen zijn gelijk de Gelukzalige de la Salle, die alles ten beste geven voor hunnen Evenmensch Sara. En mag ik nu eens effektief den pourparlé houden, Sabina en Clara? Clara. Ei, waarom niet Sabina. Wij luisteren Sara. Ge wetj gijliê zeker niet, dat die kunstige en onver gelijkelijke paleering der kerk gestudeerd en gedirigeerd was door een der Broeders... Sabina.' Ge zoudt zeggen, die nederige menschen Sara. Gescheurde potten maken meest gerucht, Sabina er zitten daar groote vernuften,bij die stille en modeste Broedersj in hun Scholen geven zij een Onderwijs aan elk volgens staat en conditie; te Gent hebben z'een school van teekening en beeldhou- werij die wereldberoemd is; de St Lukasschool! en als er spraak Sara. 't Is maar om te zeggen, Clara en Sabina, wat die Orde der Broeders van de Christelijke Scholen is Sabina. En dat ze zoo wreed vervolgd worden, Sara Clara. En g'injurieerd Sara. - Clara en Sabina, al dat goed is, iwordt vervolgd in de wereld; hoe is Ons Heer niet vervolgd geweest En zijn Aposte- Liefdadigheid ee» krooneplant... Droef gedacht! meeat gij nu juist voor de prnne komen, als meu tot Antwerpen die j ten... En waarom? Clara en Sabina... Clara. Sara I Sara. Ga 'ne keer met mij naar de Groote Kerk op 'ne zondag of op 'ne don derdag Sabina. Als de Scholen er zijn Sara. Justement, Sabina: in den Koor zult ge zien zitten d'officiéele school, meesters die daar staan als trot- sche koppen, zonder een kruis te maken, zonder onder fl'Opheffing te knielen,als willende zeggen: Al bijgeloof en paperij! Clara. Ja, datisjhun woord, en de Beeldstormersvan de i6de eeuw[spra- ken evenensj. Sara. Als| 't u blieft, Clara, laat mij voortgaan tot als de conkluses ge trokken zijn; nevens die meesters'ziet ge de leerlingen zitten de jongste zullen nog een teeken van Geloof geven, maar d'oudste staan pari-gelijk als hun Mees ters... Wat moet Satan zeggen als hij die Scholen ziet? Spreekt I Sabina. Hooi op mijnen ^zolder Sara. Sabina, ge steelt 4.mijn woord; maar zie 'ne keer aan den ande ren kant, de kinderen der Broeders, de kinderen van d'ander Christelijke Scho len; de Meesters en Meesterssen hebben Christelijke manieren; ze zijn eerbiedig, godvruchtig; en al de kinderea lezen in hun Kerkboek of aan hunnen Paternos ter en buigen 't hoofd onder d'Elevatie en de Nutting. Sabina. Gelijk het betaamt en be hoort Sara. Nu vraag ik u: zal Satan, zullen zijn slaven tegen die Christelijke Scholen niet uitvallen?..Maar, jernitwee! indien alle kinderen naar die Christelijke Scholen gingen, den helschen Lucifer mocht opkramen... IClara en Sabina, hoort, 't is mijn leste woord, want 'k moet gaan1 at de slechte gazetten op de Broeders moesten boffen, we zou den moeten doleeren en bedroefd zijn maar hoe meer dat z'er tegen uitvallen, en terreesten, hoe zekerder het is dat zij hun Zending volbrengen en veel goed doen... En daarmeê, Clara en Sabina, elk den goeien dag Clara. Vansgelijken, Sara, maar al de dagen van mijn leven zal ik toch die Festiviteiten in St Martenskerkj in 1 mijn memorie houden. gs-'. 1 Sabina. En alzoo, Clara, zullen er met duizenden en duizenden spreken... Sara, tot wederomziens. HET GULDEN BOEKJE der Jonge Werklieden, door Mgr de Segur, van Parijs; een boekje met versierden om slag en platen. Geen jongeling, van wel ken stand ook, zou dat boekje mogen missen. Wij raden alle Vaders en Moe ders van Familie aan, zich dit Gulden Boekje aan te schaffen, opdat hun kin deren, van in hun eerste verstandelijke jaren,deszelfs inhoud in hun hert zouden prenten. Prijs 0,25 c.; zoo laag gesteld, om een groote verspreiding te bekomSn, 25 c.

De Werkman | 1888 | | pagina 1