Tazida Spinael Veemarkten. DE OUDSTE DOCHTER DES DUIVELS een verhaal uit deze eeuw door S. VAN DER GUCHT, Kunstachilder te Aalst —O— 25 Dit zeggende, had de onnoozelaar onwillekeurig eenige meerdere vrijheid van beweging aan Tazida gegeven en deze maakte er snel als den bliksem gebruik van om den prop uit haren mond te trekken en den dolk te grijpen die zij in haar kleed had verborgen, waarmede zij een geweldigen steek aan Joris toebracht. Joris uitte eenen gil van smart. De gloed van zijnen haat, van zijne wraakzucht, zijne bloedgierige neiging, eensklaps ontvlamd en aangewakkerd door dien onverwachten aanval, kwamen tot eene vreese- lijke uitbarsting, waar zijne reden in verloren ging, reeds hevig aan het wankelen gebracht, door al die scholdien. Ha, slang!... ik heb uwen tand gevoeld, riep hij sidde rende van gramschap, en sloot de waarzegster, die hem dacht te ontkomen, met vernieuwde kracht in zijne armen. Gij kruipt door den kelder, niet waar, ging hij meer en meer verbijsterd voort, maar ik zal u verpletteren... Daar, adder die gij zijt En hij ^bracht haar in het aangezicht eenen geweldigen vuistslag toe. Tazida gaf daarop een zoo akeligen gil, dat hij bekwaam was de haren te berge te doen rijzen Dezen kreet scheen de blinde woede van den krankzinni gen ten top te voeren.. Zing, sprak hij met gesmoorde stem, zing, Dame Tazida Bertran, zing uw doodsbed! De laatste lichtstraal der rede van den ongelukkigen was uitgedoofd door dien kreet van schrik, door dien kreet vap verdoemenis. Van r u af dacht of sprak Joris Van Mol niet meer; hij handelde slechts en brulde als een wild dier... hij gehoor zaamde enkel aan een drift tot vernieling. De lamp die op de tafel brandde, was neêrgevallen en uitgedoofd, en er viel iets afgrijselijk voor in de duisternis van den kelder. Men hoorde haastige voetstappen, dikwerf afgebroken door een dof geluid als van beenderen die op steenen werden geslagen om ze te breken. Een akelige stuipachtige klacht en een helsch gelach ver gezelden ieder van die slagen. Toen volgde een geratel des doods... Dan hoorde men niets meer... Niets dan dat vreeselijk stampvoeten, niets dan het doffe geluid van beenderen op steen. Maar zoo op eens hoorde/ men in de verte het verward ge rucht van voetstappen en stemmen en er flikkerde licht aan den overgestelden ingang des kelders. Men kon weldra ee nige Gendarmen, voorgelicht van eenen fakkeldrager, be speuren die de trappen kwamen afgeloopen. Deze waren, toen de nacht gedeeltelijk was verloopen, eene verkenning in de gebuurte gaan maken, als zij toevallig aan den kelder waren gekomen van Joris Van Mol en het akelig gesteen der gefolterde hadden gehoord. De kelder was langs den straat kant gesloten met een ijzeren deur, maar men had weldra den bewoner van het huis opgeklopt die hun gedienstig den doortocht verleende. In een oogenblik was de kelder bezet door een aantal gen darmen, aan wier hoofd de Commissaris van Policie stond, toen schielijk allen gelijktijdig bleven staan, getroffen door een afgrijselijk schouwspel dat zich voor hunne oogen ont rolde. Midden door den kelder, welkers vloer besmet was met bloeden vertrapte lekkernijen, liep de zinnelooze Joris met steile haren, schuimenden mond en in bebloedde kleederen gehuld, rusteloos in het rond, en sleepte bij de beenen het lijk van Tazida Spinael, waarvanhet hoofd akelig misvormd, ja geheel verpletterd was, achter zich voort. Slechts ria eene hevige worsteling, kon men hem de bloe dige overblijfselen van zijne afschuwelijke vijandin uit de vastgeklemde handen rukken en gelukte het de Gendarmen en twee policiedienaars, die nu ook toegesneld waren, van hem te knevelen. Daar hem na den razenden toestand, waarin hij verkeer de, toen men hem aangehouden had, eene doodelijke bezwij ming was overgekomen, en hij door den dolksteek die hem Tazida in den schouder had toegebracht, veel bloed had ver loren, zond de Commissaris in allerijl een Geneesheer roe pen, om het lijk van Tazida in oogenschop,w te nemen en den toestand van den krankzinnigen te onderzoeken, vooral eer hem voorloopig naar het Gasthuis te sturen. Dan wierd er ook een vasten bode tot den plaatsvervan ger van den Prokureur des Konings gezonden en slechts drie vierde eens uurs daarna was het Parket in den kelder aanwezig. Alles wierd aldaar behoorlijk onderzochtmen ondervroeg de geburen, alsook den persoon die het huis boven den kel der bewoonde; allen, en wel bijzonderlijk den bakker die den ongelukkigen Joris zoo lang had ondersteund, gaven de beste inlichtingen wegens den onnoozelaar en waren het te vens eens, met te verklaren dat hij zijn verstandvermogens niet bezat, maar echter niet kwaadaardig was. Wat nu die blinde wraak betrof, die hij op de Waarzeg ster kwam te nemen, beweerde de bakker, die in den naam van al de geburen sprak, zeer wel te kunnen radenDoka, zegde hij, de zuster van den onnoozelaar, was een eerlijke strijkster, die in vrede met haren broeder leefde: deze werd door de Kaartlegster valschelijk beschuldigd van het linnen goed, dat zij haar had toevertrouwd, ten deele achter ge houden te hebben. Het goed meisje werd gestraft tot een maand gevang en stierf kort daarna van verdriet en schaamte. Joris beminde zijne zuster als zijn eigen zeiven en zal on getwijfeld eenen doodelijken haat voor hare verdrukster heb ben blijven gevoelen, tot op het oogenblik dat Dame Tazida Bertran, door de eene of andere oorzaak, in zijnen kelder is gesukkeld en hij zijne wraak op baar heeft bot gevierd. De Onderzoeks-rechter had daags te voren, na de doku- menten te hebben gelezen die hij in het schribaan van Keu- liaen had gevonden, niet meer getwijfeld of Tazida Spinael was de schrijfster van de naamlooze brieven die het huisge zin van de weduwe Plasschiers en jonker Claroen ten gronde had geholpen, en daar de Zaakwaarnemer in zijn schrijven bevestigde, dat dit vrouwspersoon geene gelukkige en vre delievende menschen kon zien, zonder die te vervolgen, be gon hij te gelooven dat het geval met de strijkster wel de zelfde drijfveer kon hebben. Na met de andere heer en zijn vermoeden te hebben ge deeld, en een veel beduidenden oogslag met malkanderen te hebben gewiseld,deden zij alles behoorlijk door den Griffier aanteekenen, en men stuurde den zidtogenden Joris naar het Gasthuis, wijl het verminkt lijk van de Waarzegster naar hare woning werd gebracht, in afwachting van nadere be velen. Zoo stierf Tazida Spinael of de Oudste Dochter des Dui vels, als waardige Nicht harer Moei, die niet min wellust schiep dan zij, in het geluk en voorspoed der eerlijke lieden te vernietigen, van welke nog eenige, na hare dood, droevige gevolgen hadden. Vooreerst, de heer Jan Plaschiers, die als moordenaar stond gevonnist te worden, stierf in het gevang, door hart- zeer en schaamte, vooraleer het rechtgeding was begonnen; en de onnoozelaar Joris Van Mol, die volgens de verklaring der Geneesheeren, als krankzinnig, niet kon instaan voor zijne bedrijven, deze werd, na in het gasthuis van zijne won den te zijn genezen, in een Krankzinnighuis opgesloten. Wijl Tazida Spinael, die reeds lang geenen Godsdienst meer had beoefend, als een ongeloovige in ongewijdde aarde werd begraven, had echter de Zaakwaarnemer Andreas Keu- liaen, die binst zijn leven in het geheel geen voorbeeld had geweest om na te volgen, echter het geluk van als eenen rouwhebbenden zondaar te sterven. Men weet dat zijn me delijdende knecht, op aanraden van den Doctoor, om eenen Geestelijke was geloopen, en deze dadelijk bij zijnen ter dood gewonden meester was gebracht. Het onderhoud van den Geestelijke met den Zaakwaarne mer had lang geduurd, ja, zeer lang; ten laatste had echter deze, door des Priesters krachtige woorden overwonnen, zich door eene goede Biecht met God en zijne heilige Kerk verzoend, en was, na zijne Heilige Rechten te hebben ont vangen, met veel godvruchtigheid in den Heer ontslapen. XXIII. OP DEN BOORD VAN HET GRAF. Zoo stonden de zaken toen Joseph Vermeulen met zijnen nieuwen vriend te 1 nkhuizen ontscheepte en zich gereed maakte om naar Aalst te vertrekken. Pieter Doelmans had hem ruim voorzien van geld, voldoende genoeg om zijne reis tot Antwerpen te scheep af te leggen en zich van daar met den Postwagen in zijne bestemming te geraken maar daar hij wist dat de koopman eenigen tijd zou ver toeven, voor aleer hem in Aalst te komen vinden, en om zich het wachten min verdrietig te maken, nam hij het voornemen van de reis te voet af te leggen, en n een hartroerend afscheid van zijnen weldoener, stelde hij zich dadelijk op weg. In het begin ging alles wel, maar daar hij, zoo gansch al leen reizende, veel stof tot nadenken had, liet hij zich van lieverlede al te zeer overhellen naar een soort van weemoed die steeds nog zijn hart beklemde. Hij vervoorderde echter zoo goed mogelijk zijne reis, maar als hij eindelijk ter stede van Gent was binnen gesukkeld en slechts nog een tapje van ongeveer vijf uren behoorde te ma ken om ter zijne bestemming aan te komen, was hij door uitgeputheid en moedeloosheid zoo terueder gedrukt, dat hij aldaar veertien dagen verbleef om zich volkomen uit te rus te11* ft Vervolgt.) St Augustinus-Drukkerij, Brugge. Komt te verschijnen en te Koop in ons Bureelen Omstandig verhaal van het Lijden van Jesus-Christns EN VAN DE SMARTEN VAN MARIA volgens de HH. Evangeliën, metGodvruchtige Overwegingen en Gebeden, door den H. Alphonsiusde Liguori, Kerkleeraar, ver taald door Pater H. Theelen, Redemptorist. Gecartonneerd fr. 1,60, Linnenband 1,80. Met de meeste voldoening kondigen wij, bij het naderen van den Vasten, dit voortreffelijk werk aan, ge trokken uit de talrijke en zoo zalvende schriften van den H. Al- phonsus Kerkleeraar. Gedachtenis van mijn Eerste Communie. Gcbrdenboek geirokken uit ae werken van St Alphousus, met le vensregel, voorbeelden, enz. hen allerprettigste en allerprachtigste boekje, verebeide prenten, elke bladzijde in eei rood encadrenoent... Niets beters kan men schenken aan Eerste Communiekanten; ze kunnen j het gebruiken jaren en jaren nadien... Prijs in leèren bard verguld: sneé 1,00 franko 1,15. ËU J L I 12 Maart i889- In den nacht van i ll6d6rDrSk6l. verleden Zondag, heeft er te Neder- brakel eene bende erge baldadighe- den gepleegd, zullen van trappen van verscheidene huizen afge drukt, alsook zullen afgerukt van bruggen, waarvan eene in het water geworpen, hekkens afgehangen, boólen van boomen in de l straat geworpen. Ziedaar de gewoone droevige gevolgen van het Iaat uitzitten in de herbergen. Dat men toch overal streng de politieregle- t menten, nopens het sluiten der herbergen, alsook de wet op de dronkenschap toepasse. Welk verschil tusschen heden en eer tijds! Eertijds hadden zulke erge balda digheden geene plaats. Maar ook eertijds verkondigden de nachtwakers, te mid den der stilte, het uur, er tevens de christelijke aanbeveling bijvoegende Bidt voor degeloovigeZielenlen degenen die niet sliepen, dachten op hunne afge storvene broeders, liggende op een bed van vlammen, en deden een goed gebed. Hoeveel onverschilligen werden daar door niet wakker geschud, en kwamen tot inkeer! Hoeveel dieften en baldadigheden werden door den nachtwaker niet belet! Dat men dus tot dit oud christelijk ge bruik terugkeere, dat men den dienst van den nachtwaker, waar hij vervallen is, weder in voege brenge. Bonheiden"tRondson- blad is r ranciscus Kleynens een zeer braaf man; 't was bij hem dat zijn twee gebroêrs zonder rede alles kapot wilden slaan. [p St-Jozefsfeest. O Josef, Sint Josef O Vader, zoo zoet, De Christen e Volken U vallen te voet. Gegroet, gegroet O Man van Gods hert Gegroet, gegroet, O Ma* van Gods hert. Uw leven was werken Voor 't Goddelijk Kind, Die U heeft gehoorzaamd Als Vader bemind. Gegroet, gegroet, En thans in den Hemel Waar Jesus regeert, Niets wordt er geweigerd Wat Josef begeert. Gegroet, enz. Gelijk in Egypte, Waar 't Volic was in nood, Zegt God Ga tot Josef Zijn macht is zoo groot! Gegroet, enz. Sint Josef, Beschermer Van 't werkend Geslacht Wij nemen den toevlucht l Vol hoop in Uw macht. Gegroet, enz. Bewaar onze herten Steeds zuiver en rein, Opdat wij voor eeuwig In 't Hemelrijk zijn. i Aalst, 13 Maart 89. Veemarkt van Brugge van 26 feb. ter markt. Verk. Pr. per kop. Stieren 18 12 Fr. 185 A 490 i Ossen 89 77 2co A 520 Vette koeien 97 82 220^500 Melkkoeien 18 13 225 d 50c Vaarzen 13c 116 150^400 I Brussel, 12 Maart. Varkenmarkt. Tentoongesteld l 0650. Prijs per stuk op voet. van fr. 0,85 tot 0,95. Brussel, Kalvermarkt, er waren 680 Kalvers, prijs per kilo, levend gewo- 'i gen 85 a 1,30. -Ter Veemarkt ware;: 1260 beesten, prijs per kilo, levend ge- l wogen: Ossen 64 a 90; Stieren 44 a 68 j Koeien en Vaarzen44 A 68. Gent, Er waren 1000 Koebeesten, .j goede stalbeesten gingen van 0,90 A 1,30 de Varkens golden van 85 tot 95 c. per kilo, levend gewogen. Veemarkt van Antwbrpbn ii Maart Verkocht vee. Betaalde prijzen per kilo 164 ossen i® fr. 0,85 2® 0,75 3® 0,65 175 koeien 0,75 0,65 0,55 071 vaarzen 0,80 0,70 0,60 23 stieren 0,70 0,60 0,55 039 kalveren 1,12 1,00 0,90 I Hammr, zaterdag. j Aardappelen 10,00 A 11,00 Kemp 9,50 A 10,80 I Boter per kilo 2,45 A 2,72 3 Eieren per 26 1,63 2,00 ■j Lijnzaad 00,00 A 00,0c Tarwebloem 100 kil 28,50 29,50 Warbgem, zaterdag. Op onze vlasmarkt waren omtrent 300 balen te koop gesteld die ver kocht w er- den aan de volgende prijzen Vlas, 1® kw. per kilo Werk Aardappelen per 100 kilo oter per kilo i>95 a *.05 1,60 a 1,70 1.35 a 1,45 0,79 a 0,00 7.75 4 9,"5 3,5043,1

De Werkman | 1889 | | pagina 3