"Rampen Misdaden Ongelukken. Roomennaar Roomen Te St-JOOST-TEN-NOODE is de bazinne uit een kaberdoes door de gendarms uit haar kot gehaald en blijft in staat van aanhouding. Te LAKEN is een dievenbende ontdekt, dragende den naam van Petroleurs, meest jonge grammins, die voor pratijk hadden op de Markten te stelen, in de karren of wagens die alleen Stonden; T'ADEGEM, op Kruipuit d'ander week donderdug, De Somers, koopman van Knesselare, op zijn voortrijdende kar willende springen, is gevallen en door 't wiel zijn recht been gepletterd. T'YPER donderdag d. v. w. is uit «enen beerput't lijk gehaald der Onderwijzeres juffer M. L... Ze was de steun barer Ouders... Droef geval! Te STEENHUYSE zijn uit de poort der Weduwe Persoons 3 hondengarreelen met toebchoorten gestolen.Te BRUSSEL in den Eden- theater is zondag een koordendanseres ten gronde ge vallen, lichtelijk gewond. T'ETTERBEEK is on langs een dochter, die 's maandags nacht uitging met 'ne militair, door vier bandieten aangerand en wreed mis handeld. Te PINTE zijn er konijnen gestolen in een huis waar de vrouw in 't artikel der dood lag. Te GENT in St-Lievensstraat heeft het zondag nacht ge brand bij eenen suikerbakker; als de Pompiers kwamen, was alles gebluscht, maar 't peerdeken lag dood. - Te KNOKE, in W. V., zondag onder d'Hoogmis, de chees van landbouwer Ge3rsel reed eensklaps voort, als de dochter erin zat en dat de zoon eruitgesprongen was en met zijn voeten in de teugels was blijven steken. Er gingen wreè malheuren zijn, als Pieter Bonte vooruit sprong en 'c peerd bij den neus vastgreep. Te MECHELEN is d'ander week tusschen de buffels van twee waggons den rechten schouder verpletterd van Jati Van Nevel. Te BRUSSEL is kapitein Terlinden, terwijl hij Prins Boudewijn vergezelde, van zijn peerd getuimeld en nog al erg gekwetst aan zijn slink been... Die met een peerd uitrijdt, zit op zijn meester.. LUIK. Leelijke moord en zclfsmoord: zekere Hanlet 62 jaren, gescheiden van zijn vrouw Margeriet Peuscher 42 j.; zijn vrouw diendebijM. Lahaye, Feron- stréestraat n* 8Hanlet is er naartoe gegaan maandag morgend, heeft zijn vrouw doorschoten, en in 't gedacht dat zij dood was, zijn eigen gerevolveerd in den kop. Hij was morsdood, maar de vrouw leeft nog. ANTHEIT, in de Walen nabij Hoei; aldaar leven in een kruideniers en ellegoedwinkel de gebroeders Jef en Gerard Broze, 54 en 69 jare» oud; wel gefortuineerd, doch geen goede overeenkomst, leven als eenzame oli fanten, norsch en bot; maandag morgend hoorde men een schot M-eêrgalmen, dan een tweede schot; men liep zien: Gerard had zijn broeder doodgeschoten en daarna 't wapen tegen zijn eigen gericht... Men vond a lij ken Volgens latere berichten zou Gerard Broze sedert eenige dagen teekens van ijlzinnigheid gegeven hebben. ANTWERPEN: In de Valkstraat; 't is zaterdag laats ten 9 ure; Marie Craen, 9 j. oud, gaat slapen met hare jongere broerkes en zusjes; een meisje, 4 a 5 j. oud draagt de petrollamp; op den trap glijdt zij uit op een citroenschelle; ze valt, de lamp is kapot; op 't ge schreeuw snelt hun Vader bij, hij ziet zijn dochterken in brand; hij de trekt de kleeren van haar lijf, zijn han den z.jn erg verbrand en't arm dochterken is deerlijk en leelijk gesteld. BOOM: Bakker Peeters is losgelaten; Masquelier zegde eerst: Ik zal toch maar 15 jaar hebben en op 10 vrii komen;... dan is hij in een lompe zwaarmoedigheid Ïevallen... Hij heeft geschreven aan zijn Moeder )roeve Ouders, die met zulke kinderen getempeest zit ten En dat komt dikwijls door verzuimenis of door zwakheid: de kinders latun straatlooper worden, nacht raaf, in slechte gezelschappen, kaberdoezen, kaveeten, kostiljonshuizen, orgel bals en ander tottokwan ten. GENT: Datzèn toch deluifers! In St. Bavoskerk hèen ze ndu die plakkaten aan de muren mè in brande gesteke.... Ze zullen er teège vliege de leelijke drum mers! Ander straatverkens werpen 's avonds steenen in da ruiten of slijk op de muren, Bij Bert Ceuninck, Stropstraat, zijn vrijdag avond drij van zijn beste dui ven gestolen, 3 voyageurs. Een hondenbeet. Te Gent in de Veldstraat, de knecht van Mevr. Borluit met de kat spelen; eens klaps de hond, jaloersch wordende, springt vop en bijt hem op 2 plaatsen... De knecht geeft er niet veel acht op, doch 's anderdaags beet dat zelfde hondeken nog "ne mensch en een peerd. De knecht wierd ongerust, do Veeaarts komt en spreekt 't wreed woord razernij uit... Zonder uitstel is de vent naar St-Hubert vertrokken. E NEDERBRAKEL. De dagbladen hebben de bal dadigheden gemeld, welke in den nacht van Zondag io° Maart hebben plaats gehad; nu zijn er wederom zeer erge aldaar gepleegd in den nacht van 25°. Men heeft met woest geweld de gaaipeers aan het Lindeken omver geworpen en gebroken, het slot en de gaaiön medegeno men. Men heeft ook verscheidene draaiboomen afge hangen en wederom boólen van boomen in de straat feworpen, uit welke woeste daad er wreede ongeluk- en zouden kunnen voortspruite. Het is te hopen dat men de daders zal ontdekken en dat zij hunno welver diende straf zullen bekomen. De straffeloosheid immers is een aanloksel tot meerdere boosheid. Brussel: - Wat ze toch uitvindenNu loopt er te Brussel een vagebond, deftig aangekleed, die bij heeren Geestelijken komt, zeggende dat hij Franaasson is, veel geheimeu kent en zieh wil bekeeren. Daarom moet hij eerst bij zijn Vrouw te Ryssel en vraagt geld voor zijne reis... 't Ie 'ne manskerel van rond de 50 jaren, met 'ne fieskesbril op zijnen neus. 150,000.. Een ronde som! te St-Joost-ten- Noode verdwenen in een sterfhuis. M. X. 70 jaren, was gens't kontrakt van zijn huwelijk moest die som aan zijne dochter komen, en nu dat de inventaris gemaakt is, zouden er 150,000 fr. ontbreken. DENDERMONDE: Ongeluk op de Scheld*. De schipper Stant Van der M«ersche 30 j. oud, van Wiche len, is aan de Veerbrug ia schelde gevallen en verdron ken. Naar 't schip willen varen met zijnen baas; al rekelende met de riemen in 't water vallen; niet kunnen geholpen worden, vermits de boot, zonder riem zijnde, door den stroom wierd weggedreven verscheide mi nuten hoorde men hem schreeuwen, in zijn pogingen om met de riemen boven te blijven, 't Was maandag of dijnsdag avond ten half elf; toen men eindelijk met booten en fakkels ter plaats kwam, was de ongeluk :igc in de diepte verzwolgen. Zondag was hij nog bij zijne Moeder geweest en had haar 30 fr. van zijnen loon gegeven, GHEEL. Een aanval, die, van wege de plichtigen, van ongehoorde wreedheid getuigt, heeft woensdag plaats gehad in de bosschen van den graaf van Vlaande ren, op het gehucht Ten Aart. Zwartgen.aakte mannen, waarschijnlijkwildstroopers hebben eenen bosch wachter eerst mishandeld en daarna met de beenen aan de takken van eenen boom opgehan gen. Een inwoner van Ghecl, die gelukkig daar voorbij kwam, heeft hem uit zijnen hachelijken toestand gered. De ongelukkige wildwachter was erbarmlijk gehavend. f Men is algemeen van gevoelen, dat de wildstroopers met verscheidene zijn geweest, want het slachtoffer is een sterk gebouwd man. Die wachter is een voorbeeldig bediende. 't Is hetgeen doet denken dat de aaaslag toe te schrij ven is aan wildstrooperswraak. LESSEN. Zondag namiddag is een beweenlqk ongeluk in onze stad gebeurd. Een aantal kinderen ver maakten zich met hunnen vlieger te spelen in de nabij heid van Tacquenier's steengroef. Lodewijk Lampe, 13 jaar oud, was zoodanig in zija spel verdiept dat hij de groeve heel en al vergeten had. Achterwaarts gaande, viel hij in de steengroef die twin tig meters diep is. Als m«n den ongelukkigen jongen opnam, was hij reeds dood. Het lijk werd door de zergen der policie naar het ouderlijk huis overgebracht. Onmogelijk is het de wanhoop te beschrijven van den vader en de moeder van het slachtoffer. Overreden. De postkar van Veurae naar IJper, die hier alle dagen rond 10 ur« toekomt, was heden morgend bijna de oorzaak van een betreurlijke ramp. Bij het omdraaien tusschen de Aalststraat en ae Groote Markt, reed zij eene oude vrouw, kostgangster in het Sint-Jozefgesticht, omverre. De ongelukkige wierd naar liet gasthuis overgebracht. Men denkt haar nog te zullen kunnen redden, alhoewel zij in bedenke- lijken toestand verkeert. OP 17 DAGEN. TWAALFDE KAPITTEL. - TWAALFDE DAG. Zaterdag, Sabbato, 5 ure 's morgends. 0 Moeder gods Dat deze dag u toegewijd Ons zalig zij Voer tijd e« eeuwigheid. Geen blauwe lucht te zien, al cielo oscura, zeggen ze in Italië, vlagenen wolken, maar de regen heeft opge houden... Overmorgen dees tijd zijn wij reeds 50 uren van Roomen, te Florentiën... We zijn krieus wat de Vrienden zullen zeggen van Napels, die wonderbare zuiderstad, van den Vuurberg, van Pompeja.. Treurig weêr! treurige mijmerende gemoedsgestelte nis... Is 't een smeet van de landziekte T... Ten 6 ure zijn wij in de kerk le Gésu, een der schoonste van Roomen voor wat de versieringen aangaat... Morgen is hier een Feest van een Patronagia... Met honderde lus ters, met ontelbare waslichten versieren den hoogen Outaar en al de Kapellen... De Jonkheid! Te Roomen gelijk overal moet men fel werken om de Christene ior.khcid te bewaren... 't Is al goud en marmer in deze erk; op de Vont, in fresko schildering, de Triomf van den H. Naam Jesus; Kapellen van St Andreas, van StFranciscus Borgia, van d'H. Agnes, van St Francis- cus-Xaverius; Heere Dominus! dat is schoon! Ge ziet daar afgebeeld den Apostel der Indiën, de Patroon van ons Genootschap, stervende in een arme hutin dezen Outaar bewaart men den rechten arm van St Francis- cus, waarmede hij honderde duizende Heidenen heeft gedoopt; die arm is verdroogd, maar mirakulcus be waard Gods wonderen zijn overal, om de waarheid van 't Geloof te toonea aan degenen die niet verzonken lig gen in de Ondeugden... Er is hier ook een prachtige ka pel vaa 't H. Kruis en de Begraafplaats van den grooten Kardinaal Bellarminus, in 1542 geboren, in 1621 gestor ven, na veel geleerde schriften uitgegeven te hebben over d'H. Kerk. Deze kerk dagteekent van 1575; onbeschrijfelijk zijn de Diensten die hier vroeger, plaats haddenin 't Huis hieraan palende woon ien de Generaals van het Orde en hadden de Kiezingen .laats en d'algtmeene Vergaderin gen.Den 20 October 1873 wierd Pater Beckx hier met getrouwd met zijn meid; hij was 2*0,000 fj. rijk; vol- ZÜB kloosterlingen rit Kerk en Huis gezet,gelijk in 1797 f de Benediktijners uit Aiïïighem; elke Pater kreeg een pensioeabriefke van 600 fr. en elke Broeder van 300 fr. Een groot deel van 't Huis wierd in een kazern her- anderd en voor de bediening der kerk bleven 1 Pater en 2 Broeders... Droeve zaken Schrikkelijke vermaledij- ding vaa die Godgewijde Heeren uit hun Eigendom te zetten Terwijl wij die kerk be wondere», een Geeetelijke uit West-Vlaanderen zegt ons den goeden dag; hij vraagt ons of wij weten dat Bisschop Lambrecht ten 7 ure Mis leest op de kamer van St Ignatiu»!... Neen, wij wistfla het niet, waarachtig!... Goede kans!... Willen wij gaan? Zekerlijk.. Uit de kerk gekomen; rond de groote ge bouwen geloopen; den ingang niet gevonden; eindelijk aan een klein smal deurken geklopt... binnengeraakt; beleefd door den Broeder ontvangen; de trappen opge klommen en toegekomen, juist als Zijn Hoogweerdig- heid aan den Outaar is voor 't Confiteor... Een kleine kamer; geen 15 mnschen kunnen er in;... Hier heeft die groote Man gewerkt en gebeden hier heeft hij de Re gels zijner Orde geschreven; hier heeft hij StFrancis- cus-Xavcrius in zijae armen gedrukt, als deze Held den 15 Maart 1540 naar d'Indiën vertrok; hier is hij gestor ven den 31 Juli 1556, oud 65 jaren; zijn laatste woord was de heilige Naam Jesus... De treurigheid gaat weg; de Dag begint goed... Wij zetten ons stillekens in een hoeksken en hooren daar de Mis van onzen hoogwaarden Leidsman, die zooveel goedheid heeft voor al de Pelgrims, die bestemd is om ons Bisdom te regeeren, God geve voor lange jaren en met buitengewone vruchten en zegeningen... Een tweede Mis wordt gelezen door eenen Kanunnik, 'k geloove de Z. E. H. Van de Walle... 't Is een Aalstcrsche jonkheid die de Mis dient en we zien daar ook met vreugd eenen Aalsterschen vriend uit den Kokerenhoek... Nevens die kamsr zijn nog twee andere in denzelfden toestand als ten tijde van St Ignatius... Die heiligdom men hebben de Sbieren en de Garibaldisten niet durven aanraken; 't Volk van Roomen heeft er nog te veel de votie voor... 9 Ure. We zijn terug in St Pieterskerk... Dat 'ne mensch hier duizend keeren komt, de bewondering is immer grooter;... en wat Volk rond 't Graf der Apos telen!... geknield op den grond! hun armen in kruisge bed!.. Bidden, dat het u aandoet... Ha, 't zijn d'Hollan- ders, 't zijn de Polakken 't Is volk uit den Tyrol!... Die Polakken met hun lijdende, diepzinnig wezen, en in hun nationale kleeding; elk Volk zijn taal, elk Volk zijn kleeding... Wij naderen en knielen ook; neven ons zit een Bisschop van Polen, klein van gestalte; hij zit te bidden als een standbeeld, zijn oogen gesloten!... O wat vraagt hij niet voor zijn verdrukt Polen Misschien is het eeu Belijder, die nog in Syberië verbannen is ge weest!... Misschien heeft hij op zijn lichaam de wreed heid der Kozakken ondervonden!.. Hier zijn die Polak ken bij hunnen Vader; onbeschrijfelijk is het schouw spel, als aan al dat Volk het H. Aanschijn wordt ge toond, de Lancie van Longinus en hetgroot deel van het Waarachtig Kruis... Terwijl zij bidden en verzuchten, terwijl de tranen rollen; een manhaftige stem roept Wij aanbidden en loven U, o Christus, omdat gij door uw Kruis de wereld verlost hebt Alia, 't is hertroerend en indrukwekkend... Uw hert versmelt, als ge dat hoort en ziet.... 10 ure, in 't Vatikaan;... ten 12 ure hebben de Polak ken hun verhoor bij den Paus;... konden we dat bijwo nen!... Pogingskes gedaan, bij Z. E. den Sekretaris;... ei,'t is onmogelijk!... Het orde is gegeven;... Bij de Belgen was er verwarring;... Niemand, buiten de Po lakken, kan een kaart bekomen... Patiencic met den Heer; groot was ons verlangen; maar toch z'hebben ge lijk!... Terwijl wij in 't Vatikaan zijn, laat ons nog eens rondgaan... Mcnschen-lief, ge moet dat gezien hebben die lange, ontelbare en onafzienbare zalen van oude marmers; daar staan ze, die oude Cesars, die Kerkver- volgers; daar zijn de Beelden uit hun Tempels, voor welke zij w ierook deden branden daar staan ook de meesterstukken der oude Kunst. Gegaan en gegaan, om zoo te zeggen uit;... van 't een meesterstuk naar t andere;... hoe spij tig dat het morgen reeds zondag is... Roomen! Roomen! Dat wij toch later eens konden weêrkecren, voor ee nige weken!... Op eene korte reis als de onze, ge moogt op geen museums denken, verre van aan een Schilder stuk te blijven staan... In alle zalen staan bedienden of Zwitsers, die u zeer beleefd den weg toonen of inlichting geven;... en wat is dat nu? Aan een lange pand, op een der hoogc sta- giën, uit een breede dobbeldeur komende, er zit d-ar op een»» stoel 'ne man in burgerskleêren; we vragen hem, iets, in gebroken Italiaansch, en hij antwoordt ons in 't Vlaanasch Hij is Belg, Brisseleer, van Elsene, sedert 6 maand te Roomen voor de Tentoonstelling.... Waar zijn wij hier, goede man?.... Aan de Galerijen van Raphael, M.; zie, g'heel dien langen pand. Daar afgesloten met arduinen balustraden en glazen vensters? Ta, M., achter die vensters hebt ge ne koer van den Vatikaan, en aan den anderen kant van den koer, daar zijn het de kamers van den Paus. De kamers van den Paus Ja, heer, Zijn Heiligheid gaat hier juist voorbij komen; de Paus gaat naar de groote Verhoor- zaal, vaor d'ontfangst der Polakken die groote deur, rechts, daar is de zaal...

De Werkman | 1889 | | pagina 2