Tazida Spinael Boekwerken. Veemarkten. Laatste Berichten. DE OUDSTE DOCHTER DES DUIVELS t. ton verhaal uit deze eeuw a door S. VAN DER GUCHT, Kunstschilder te Aalst, —O— 27 I Jonker Joseph Vermeulen was altijd een christelijke jonge- f ling geweest, en al had hij niet immer even verduldig de on- gelukken verdragen die hem overgekomen waren, echter was hij niet haatdragende gebleven. In plaats dan van zich - rechtstreeks bij zijnen gewezen dienaar te begeven, begaf hij zich eerst vooral naar de Werfkapel, waar de Moeder Gods Maria onder de aanroeping van Onze LieveVrouw ter j Druiven, sedert eeuwen lang wordt geëerd. Joseph had voortijds in deze kapel dikwijls gaan bidden en het was als om een oude kennis te bezoeken, dat hij deze bidplaats bin- nentrad en aan den Outaar nederknielde. Hier bad hij grond- hartig, tusschen het storten van ziltige tranen, deze die niet gewoon is hare kinderen te verlaten, na eene uitkomst aan al zijn verdriet en om de gratie en sterkte voor zijne kruisen verduldig te kunnen dragen. De jonker bleef lang bidden, ja zeer lang, en hij vond in het gebed zoo een bovennatuurlijken troost, dat hij schier zijne vermoeidheid had vergeten. Eindelijk stond hij recht, en na de Moeder Gods nog eens met een kniebuiging te heb ben vereerd, verliet hij de kapel om zich bij Qwenel te be geven. Dezes huis stond aan het begin der Korte Nieuwstraat, in de n;rheid der Stadswaag, schuins over de gewezene Kerk der Carmelieten, die nog altijd in denzelfden uitgeplun- terden toestand verkeerde, zooals de Sansculotten die ach tergelaten hadden. (Heden isdeze Kerk in Stadsschouwburg herschapen.) Quenel was juist thuis en in gesprek met zijne Marie, over een aankoop van flesschen die hij kwam te doen, als Joseph den winkel binnentrad en aanklopte. Marie spoedde zich naar voren en vroeg met hare gewoon- zame beleefdheid waarmede zij hem kon gerieven? De Jonker antwoordde op deze vraag niet, maar haar droefgeestig: beziende, begon hij te zeggen: Ach Marie, kent gij uwen ouden meester niet meerik ben Joseph Ver meulen die u en Quenel nog eens komt bezoeken, vooraleer deze stad voor eeuwig te verlaten. Gij! Jonkheer Joseph! zegde Marie, een stap naderende om hem van dichterbij te bezien; dit is niet mogelijkMaar zoo op eens werdzij hem kennende, zij uitte eenen gil en liep binnen. Man, riep zij uit, spoed u naar voren, Jonkheer Josef is terug van zijn reis en vertoeft in den winkel. Deze woorden maakten Quenel als uitzinnig van vreugde, hij had altijd zijnen jongen meester hartelijk lief gehad en hij stormde, niettegenstaande hij een zwaarlijvig lichaam had, in vervoerirg den winkel in. Al was Joseph veel veranderd, echter had zijn dienaar hem weldra erkend: hij vatte hem dan geestdriftig bij d'hand en bracht hem binnen, zonder door aandoening een woord te kunnen spreken. Marie kwam eerst tot bedaren, zij bood den Jonker een stoel aan en wijl hij zich nederzette, sloeg de goede vrouw hare handen door medelijden bij malkanderen, toen zij den staat bemerkte waar hij in verkeerde! Ach Jonker, zegde zij, gij zijt voorzeker op uwe reis niet gelukkig geweest? dit zie ik op uw gelaat. Ik mag mij echter nog gelukkig noemen, antviourdde Joseph, van in de grondelooze kolken der zee| niet begraven, of door den gruwelijksten hongersnood niet omgekomen te zijn. Nu wilde ik echter de wijde wereld in, maar vooraleer mijn geborteland te verlaten, was ik begeerig u beide eens te mogen spreken, over de kromsprongen die Keuliaen beeft gebruikt, om zonder in het Rasphuis te gera ken, den gelukkigen eigenaar van gansch mijn vermogen te kunnen blijven. Ik begaf mij dan op weg en ben, gelijk gij ziet, u in uw huis komen vinden. Keuliaen, antwoordde Qwenel,heeft zich bij het Gerecht zoo wit weten te wasschen als sneeuw. Maar laat ons over dit alles later spreken en liever uwe gelukkige wederkomst vieren, want, geloof mij, Jonker, wij zijn gelukkig van u we der te zien; zou Mijnheer, in afwachting van het noenmaal, niet een stukje op de hand nemen, wijl ik u eens mijnen mor- gendwijn zal laten proeven? Joseph schudde treurig het hoofd: Heb dank, goede menschen, zegde hij, ik ben ziek, ik kan niet eten, echter zou een glas water of bier mij wiilekom zijn, want ik brand van den dorst. Het ware een schande, wedervoer Qwe nel, dat een dienaar zijnen heer met water of bier zou be schenken, als hij wijn in den kelder heeft... Verbeid een 00- genblik, ik zal u eens iets deftiger toedienen. En Qwenel verliet de kamer, om kort daarna weder te ko men, voorzien van twee flesschen wijn. Inmiddels had Marie waargenomen datde jonker bibberde van de kors, maar het goede mensch dacht ook dat een roo mer wijn hem zou versterken en had dusvolgens aan haren man geene opmerking willen maken. Deze ontstopte dan ook een flesch ouden Bourgonje wijn en schonk er drie roomers van vol die op de gezondheid van van jonkheer Joseph werden geledigd. Van eene omschin- king kwamen er twee en drie, ja, bijzoover dat de tweede flesch werd ontstopt. De wijn scheen inmiddels aan Joseph zeer wel te bev- >n hij scheen veel beter en zijn wezen, eerst bleek a een lijk, werd van lieverlede met een lichten bloos overtog De Echtelingen aanzagen dit voor een goed voorteeken, en toen eindelijk de Jonker, overwonnen door vermoeienis, en vaak, zijne oogen toevielen, bracht men hem op een def tige logeerkamer, waar Marie op voorhand hem reeds een mollig bed had gespreid. Qwenel hielp hem te bed en hij plaatste in zijn bereik, op de nachttafel een kleine bel. Zie, Mijnheer, zegde hij, indien gij u niet wel zoudet gevoe len, gij behoeft maar te bellen, en straks zal ik of mijne vrouw bij u wezen om uwe miaste wenschen te voorkomen. Ik geloof, antwoordde de Jonker, dat ik u niet zal moe ten lastig vallen, ik heb nu een weinig de koorts, die, gelijk zij gewoon is te doen, mij na twee of drie uren rust, wel zal verlaten. Dan sta ik op en zal trachten een weinig te ontbij ten, om wellicht mijne vorige krachten te kunnen liernemen; want ik bezit eenen vriend en weldoener, die mij na eenige dagen hier ter stede zal komen afhalen... ook heb ik aan u nog veel mededeelingen te doen. Dit zeggende, legde hij zich neêr, kroop onder zijne de kens en viel oogenblikkelijk in eenen koortsachtigen slaap, wijl zich Qwenel op de teenen verwijderde, omin zijnen win kel de klanten te gerieven, en Marie zich in hare keuken on ledig hield. Kort daarna hadden deze goede menschen het zoo druk gehad met een bezonderen aankoop dien zij kwamen te doen, dat zij zelf gedurende bet noenmaal niet regelmatig met mal kanderen hadden kunnen spreken. Ondertusschen verliep de dag met rasse schreden en het was reeds 4 uren in den na middag, als Qwenel met zijn wederhelft in zijne keuken een gesmakelijk kopje koffie zat te drinken, eindelijk sprak: Vrouw, zegde hij, als half ongerust, mij dunkt dat Jonk heer Joseph een goed trokje doet, hij is van elf uren in den voormiddag te bed, dit maakt op dezen stond 6 uren slaap. De Jongeling was vermoeid, antwoordde Marie, de slaap zal hem verkwikken. Dit neem ik aan, maar kwest heeft hij van gansch den dag iets geëeten. Zeer wel mogelijk! Indien wij eens behoedzaam gingen zien? Ik meinde hetzelfde te vragen. Drinken wij dan eerst onzen koffij uit. Zoo gezegd, zoo gedaan: de echtelingen ledigden hunne kopjens en gingen naar boven. Aen de deur der slaapkamer gekomen, bleven zij staan. Qwenel opende en op hunne tee nen traden zij binnen en tot aan het bed. Hier verwachtte hun een droevig sehouwspel; de goede Joseph lag uitgegut van krachten en nat van het zweet, ia zijn bed, zich krampachtig te bewegen. Zijn adem joeg en zijn verwilderde oogen schenen niemand meer te herkennen. Groote God, riep Marie uit, wat gaan wij beginnen? Ach! zie! de Jonker gaat sterven! Laat ons geen nutte- looze uitroepingen slaken, sprak Qwenel, misschien is het niet zoo erg dan wij vermeenen, wij hebben gelukkig twee sleutels van onzen winkel, gij, beste vrouw, spoed u om den Doktoor Van Puy velde, die in de Kattestraat woont, ik, van mijnen kant, zal voor een Geestelijk Man zorgen. Maar, man; wij kunnen immers gelijktijdig ons huis niet verlaten! In zulke gevallen kunnen en moeten wij alles, sprak Que nel, op eenen toon die liethooren dat hij gehoorzaamd wilde Marie dierf niet meer tegenspreken, zij nam haren mantel en liep om den Doktor, wijl haar man, na vruchteloos te hebben gepoogd den zieken een tuigje water te doen drin ken en hem behoorlijk in zijn bed te hebben geschikt, zijne beste jas aanspeelde en zich om eenen Priester begaf. Het geval wilde juist dat Marie den Geneesheer in de straat ontmoette, die na zijne zieken te hebben bezocht, zich naar huis begaf en zij verhaalde hem met korte woorden, wat hun met Jonker Joseph Vermeulen overgekomen was. De Doktor had eertijds den Jonker zeer wel gekend, geen wonder dat hij haar aanstonds volgde en vijf minuten daarna stond bij reeds met Marie aan het ziekebed. ('t Vervolgt.) te Koop in ons Bureelen s Gedachtenis van mijn Eerste Communie. Gebedenboek ge roeken ui: da werken van 8t Aiphonsos, met le vensregel, voorbeelden, en*. Een allerprettigste en a!!erprachügs»e boekje, verebeide prenten, elke bladzijde iuee: rood encadremem.. Niets beters kan men schenken aa i Eerste Commujiekaaten; ze kunnen het gebruiken jaren eh jaren nadien.. Prijs in leêren baud vergulde sneê 1,00 franko 1,15. BUITENLANDS. Tot Ajaccio, op 't eiland Corsika, waar Napoleon I geboren wierd, heeft een herder bij vergis sing op gendarms geschoten. De gendarms schoten weêr, ook bij vergissing en de herder viel dood, door een spijtige vergissing. Te Pietra in Liguria, in de warme plezierige streken van Italië is de dochter van den Consul Iessendorf op 't Convoi vermoord. Te Pittston, Amerika, is een koolmijn gesloten over 6 weken; er werkten daar 10 duist man... Dat zija wreede gevallen! Al weêr een zeeramp, nabij Manilla, Spanje. De piketboot Mindonas is gevaren ep den stoomboot Visayas, met zulk geweld, dat de paketboot zonk, 3o man der matroozerij dood en al de passagiers, 'k en weet niet hoeveel; de Stoombootkon al zwinkeldepinkelende d'have van Manilla bereiken. Hij ging ook zinken. Te Moskou in de rookzaal van den Schouwburg heeft de oud officier van Policie Arlow, den koorzanger Befanië doodge schoten. In Pruisisch Silezië en Saksen zijn zware over stroomingen, tot last en schade der bevolking. Geen doo- den, tot hiertoe. In Engelsch-China is opstand geweest tegen d'Engelschmans. 't Volk lijdt daar hongersnood. Een wreed geval te Bordeaux, die groote Fransche stad, 'nen brand gelijk in een helle, dat de muren en vensters aan den overkant van de breede straat zwert geroosterd warea, als 't binnenste van een kaffetrommel; 't is de groote Stokerij Leurent en Bernard die maandag morgend ten 1 ure tot pol ver is vernield al de machienen en getuigen, 3oo duizend kilos mais, al den alkooi, 't is al vernield; er was alkooi uit- geloopen, een brandendegazbek heeft er 't vuur aangesteken en alzoo die Ramp veroorzaakt. Men rekent de schade op een half millioen fr. en nog meer. De Keizerinne vaa WEG DER GODDELIJKE LIEFDE door Kerkleeraar St-Alphonsius de Li- euori, met Mis, oefening voor Biecht en Communie, Kruisweg enz. prijs i,*5 in baad, roode sneê. DE SLEUTELS VAN DEN HEMEL door den H.Alphonsus en eenig andero schrijvers, prijs 0,40 c. franko 0,45 HOE HEILZAAM HET IS DIK WIJLS TE BIECHTEN. Prijs 0,07 centiemen. Een boekske van propagande. LEVEN VAN D'H. BARBARA, een Lier s«hoon boekje in 16. Het leven dier grcoU- M iil«o kü Xarwlar~8, volgens d'alcude haadsehrifien, franke thuis o.So 0 Veemarkt van Brugge van 26 feb. ter markt. Verk. Pr. per kop, 12 Fr. 185 A 49a 77 200 a 520 82 220 A 500, 13 225 A 500 116 150 a 400 Stieren 18 Ossen 89 Vette koeien 97 Melkkoeien 18 Vaarzen 130 I Brussel, 21 Maart, Varkensmarkt. Teutoongesteld 0670. Prijs per stuk op veet, van fr. 0,87 tot 0,97. Brussel, Kalvermarkt, er waren 620 Kalvers, prijs per kilo, levend gewo gen 90 4 1,35. Ter Veemarkt warea 1370 beesten, prijs per kilo, levend ge wogen: Ossen 58 a *4; Stieren 38 a 62; Koeien en Vaarzenj8 a 62. Gent, Er waren 1015 Koebeestenj toede stalbeesten gingen van 0,90 A 1,30 c Varkens go Idea van 80 tot 97 c. per kilo, levend gewogen. Vermarkt van Antwbrpbn 10 Maart Verkocht vee. Betaalde prijzen per kilo °»77 3eo,67 029 ossen i° fr. 0,87 020 koeien 0,80 oio vaarzen 0,74 02 stieren 0,70 229 kalveren 1,10 0.70 °»7+ 0.60 1, 0,60 0,64 O,; O 0,90 Hammb, zaterdag. Aardappelen 10,00 4 11,00 Kemp 9,50 A 10,80 Boter per kil© 2,63 d 2,91 Bieren per 26 1,65 A i,8i Lijnzaad co,00 a 00,0c Tarwebloem 100 kil 28,50 A 29,50 Waregem, zaterdag. Op onze vlasmarkt waren omtrent 300 balen te koop gesteld die verkocht wer den aan de volgende prijzen Vlas, i° kw. per kilo 1,40 a 1,50 1,25 a i,35 i,i' a 1,15 0,80 A o,co 7,; 9 A 9,01 ,40 a 2,90 Werk Aardappelen per 100 kilo Boter per kilo E. H. Marichal schrijft in zijn boek werk dat er in Argentine op 100 men schen 97 katholieken zijn. De Godsdienst wordt er in de gazetten noch veracht, noch beknibbeld. Elk is er overtuigd dat een ongodsdienstige mensch, een ongelukkig schepsel is en dikwijls een gevaarlijken mensch.... Wij herhalen hier dat het boek der heeren Marichal een Meesterwerk is.. Elk zal dat uitroe pen na de lezing van Argentina. En in 't woord van 'ne Priester mag men altijd trouw hebben. 't Zou kunnen veel beter gaan in 't Bestuur vau ons Vader land... Geliefde Menschen, laat ons die zaak aan gebeden en goede werken aan bevelen. te Deinze is Zondag nacht afgebrand de pachthoeve van Lodewijk Casteur 'jwijk Kouter, 11 koeibeesten en 2 vette zwijnen zijn er ingebleven. Men denkt dat er kwaadwilligheid in het spel is. Maandag is te Loochristi doodgereden Cas. Van Hoorde, knecht bij J. Versypt. Hij had ongelukkiglijk in aen binnenkant der droef gereden. Te Gent in de L. Abeelstraat is een kat razend geworden en heeft verscheide personen geschrabt. Te Wetteren is t lijk opgevischt van Juffer Van Was- senhove, oud 50 jaren. De soldaat Lodewijk Van Istcndael is tot 15 jaren gevang veroordeeld, om zijn sergeant met den kolf van zijn geweer geslagen te hebben. De sergeant weefde den sia;- af, anders was hij dood. Spanje gaat 16 millioen pesetas sparen. Men spreekt in Frankrijk van sture maatregels tegen goulanger.

De Werkman | 1889 | | pagina 3