Buitenlands Nisuws. kman Mengelingen. Er zijn 2000 soorten van vogelen De grootste vogel '13 Vogelsiiuis; soms zoo hoog als een rniter te peerd in smkk -n hout, steenen, zelfa balken verteerende; de kleins, e de Colibri, een duimke groot, doch glin- sterende als zuiverste goud; de Colibri is enkel ia Amerika; d'eieren zijn Diet groo.er als een kempzaad; de Colibri leert van het honingsap der bloemen, dat hij zwevend en fladderend met zijn rietvormilekje uitzuigt. Er zijn 3000 soorten van insekten of gekor ven diertjes I Eu altegaar, hoeveel soorten zijn er in het gansche dierenrijk loo,oeo. Altreksel van violettenktuid verzoet met smker is allerbest als de kinderkes slijmen in hun maag hebben. Ouders verceren, doet jaren vermeerca. Waar de Oudets niet geeerd worden, ziet men schrikkelijke el lenden en wreede straffen opkomen. Een landbouwer, die gehoord had, dat een zijner kennissen in de stad zich een ezelwagen voor zijne kinderen had aangeschaft, zond hem de volgende briefkaart: Mijnheer en vriend, als gij soms een buitengewo nen ezel noedig hebt, denk dan s. v. p. eens om mij. Verontwaardigde vader. Gij, meisjes, mocht wel eens aan wat anders denken dan aan kleedjes en rokjes. Ge mocht uw gedachten wel eens op wat hoo gers vestigen. Een der meisjes Straks komen we aan de hoeden, papa! Dat is hooger I Nauwkeurig, In welken van zijne veldslagen werd Gusiaaf -Adolf gedood Ik geloof in zijn laatsten 1 Men moet niet denken dat er met den ijzerenweg meer ongelukken gebeuren dan ia den tijd der post wagens. De statistiek bewijs; integendeel dat in een tijdstip van der! ig jaren er vijftien maal minder s'.erf- gevallen zijn op di reizen met het stoomtuig gedaan. j Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgenland fr. 2,50 'sjaars. Voor al de landen van Europa, en voor d'ander Werelddeelen fr. 4/50 'sjaars, P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. 1 PARLOIR.—Vr. te L. zekerlijk zullen wij dit i schoon Leven St-Aloysius aanbevelen. Tc naaste week, vooraleer Roomen te verlaten, zullen wij de standbeelden mededeelen van St- Petrus en Paulus. Als V. I. B. T te S. zoo blijven kaffé drinken, gelijk V. W. zal hij voorzeker in prijs nog stijgen. Boeken van Argentina blijven te koop aan 1,50 franko 1,65; Boeken der Eerste Commmunie, 1,00 franko 1,10; 't Verhaal der Passie in band 1,90. V. teS. ja wij verwachten u. Ontf. uit Oost van M. J. 1,90 voor 89. Tot x Januari 90 blijft de prijs 1,90; men gelieve het voort te zeggen. Vr. te Louise M. wij zullen 1,43 af- trekken. Uit Burght van M. L. T. 2,50 tot Mei 89. L. te L. wij zullen eens komen. M. C. in Detroit, Amerika, ontf. de 11,40; de boeken zijn u verzonden, dijnsdag 9 April. Met een waar genoegen hooren we dat de Werkman in Amerika ze gretig wordt gelezen. Wij vragen een leerjongen voor de Boekdrukkerij. Ontf. uit Oosta. van M. F. M. 2,50 voor 89. Wij recommandeeren de Raadsels voor 't Vlaarnsche Volk aan 95 c.franko thuis.— Uit Turnh.2,00; 'tbockje komt. Palmenzondag. Achlien eeuwen vloden henen Volken kwamen en verdwenen In don maalstroom van den tijd, Sinds dat onder d'hsilige vosten Van die onze schuld kwam boeten De eerste palmtak werd gewijd 't Was er die geen palmen strooiden, Nijd en afgunst dan ook broeiden In 't bedorven menscherihert Is 't niet, zei men, Jossfs zone Wien ge past die eerekrone. Of een schooier koning werdll Ah, gij Werkman, die met zwoegen U een baan door 't leven ploegen En in tranen zaaien moet, Zie hie Jesus, werkraanszone, Palmen koopt en koningskrone, Met zijn lijden en zijn bloed I Moet gij thans ontbering lijden, Moet gij om uw palmen strijdeu. Armoede is een gloriebron, Jesus reikt u ginds de krone Die Hij zelve, werkmanszone, Voor zijn schaam'le broeders won. Geeraardsbergen, 8 April 1<89. Aser. -oAt*V>— HET HEMELRIJK: Wij lezen in de Krooa des Hemels, dat uitdrukkelijk schoon boek aan 2 fr. franko thuis: O, schrijft de groote Angustinus, o wondervolle woning, o heerlijk Paleis, stralend van Hemellicit, hoe verrukt mij nwe onvergelijkelijke schoonheid!... Hoe verlang ik naar die zalige verblijf plaats der heerlijkheid van mijnen God, die haar ge bouwd heeft en die tegelij* haarksning is.Ach, Iaat de zondaars de aarde bezitten ea zich verblinden door het stof dat zij omwroeten; ik wil mij ia mijn stil kamerken opsluiten en daar liefdegezangen aanheffen in mijn vurige begeerte naar uwe schoonheid; ddir wil ik met onuitsprekelijke verzuchtingen de ellende mij ner levensreize beweenen en mijn hert omhoog tot bet hemelsche Jerusalem verheffen, dat mijn Vader' land is. - (Belijdenissen van Angustisus,) LOOPENDE NIEUWS. Generaal Boulaager is Le Brussel; doch hij moet zich zeer koeskes houden, of ons Minis terie zal hem moeten 't onzijdig grondge bied van België ontzeggen. D'ander week liepen de geruchten dat de Keizer van Oostenrijk botselings was ziek ge- .1,1:W valléfu... "t Verdriet't verdriet van dien keizer moet onbeschrijfelijk geweest zijn... a Zijnen Rudolf zulk zoet en braaf kind, voora- leer hij door de Logie en door de Vrijdenkerij wierd aangepakt... De weelde, die streelde, en Prins Rodolf die met zijn geluk en zijn leven speelde. Zondag lag Keizer Willem van Holland zoo slecht, dat men den doodstrijd verwachtende was. Is 't waar dat onze Medehelper tot Elversele reeds zwaluwen heeft gezien, als voorspel va» de schoone dagen! T'Aalst - wordt 't Prison verkocht voor bouwgrond en ze reke nen dat er een schrikkelijk geld van 't jong werkvolk naar die Orgelbals gaat; al geld dat in d'huisi.oudens, bij de winkeliers, bij d'ambachtsmans moest komen... En wat volgt er op die nachtslemperijen? Verdriet, ellende, schande en een slordige canmbaalsche levenswijze. - Te Lokerea is overleden moederke Vermeeren oud 103 jaren; een christe lijke vrouw en die vrolijk was tot haar laatste stonden... Achter haar lijk ging 't oudste Vrouwken van Lokerea, in de 90 jaren. Te Parijs,sedert dat de Gasthuisnonnen uit d'Hospitalen zijn, de onkost is veel milliocnen meer en de oppas veel slechter. T'Hamme zijn d'ander week 4 personen subiet gestorven, o. a. een Aalstenaar M. Ducaju. Hij was gaan wandelen naar PlammeVeer en wierd er door den vinger der dood geraakt. Te Aalst zijn de Diplomas van Kies-Examens ingekomen: 44 katholieken en 6 of 7 liberalen... 't Is redelijk, zei Pauwke en hij begonst te jaaken. T'Alsemberg zal op 28 April ingehuldigd worden den drapcau der Fanfa ren welken zij te danken hebben aan den iever van hun nen voorzitter M. Cesar Van Oppens. Opgepast voor de Boeken en tijdschriften, waarmcê ze den Bui- ten afloopen; de mannen kunnen klappen als advokatcn en hun beloften zijn schoon; ge zoudt zeggen er komt eea karre met geld achter; d'eerste afleverin gen kunnen ook onherispelijk zijn, maar in cauda venenum; 't venijn komt ach- terna, en eens ingeteekend,ge zijt aaa den blok voor g'heel 't werk. FRANKRIJK. G'heel de levende wereld spreekt van Generaal Boulanger, gevlucht van Parijs naar Brussel; hij moest verschijnen voor 't Senaat als Opper ste Tribunaal aangesteld, maar vreezende tot lang ge- vaag veroordeeld te worden, komt hij bij ons de wen ding der gebeurtenissen afwachten. De nieuwe Proku- reur-generaal beschuldigt hem in zijn rekwisitorium van samenzweering en verraad. De Kamerzittiag, waarin de toelating van Rechterlijke vervolging is ge- 2 stemd, was uiterst woelig. Cassagnac heeft de Ministe- riéelen grauw en blauw verweten... Met 353 stemmen tegen 199 wierd het voorstel der Regeering aanveerd. Den Etat-Major van Boulanger is naar Brussel komen raadscheeren. Boulanger zal in een nieuw mani fest a in dén Prölcureur antwoorden... Doch er valt niet véél te manifesten, of 't 2al hier op te lcramen zijn. Rekwisitorium en manifest zijn verschenen; er staan geen bepaalde feiten in van samenzwering en aanslag op staatsveiligheid... Boulanger zou geern te Brussel blij ven; hij zal weinig uitgaan en den Theater vluchten om geen betoogingen te verwekken. Niettemin zal hij een oog in 't zeil houden naar Frankrijk en de beweging zij- ner partisans bestieren. j AFRIKA. Zijn verschenen: de Missiën van China 5 en Congo, april 1889. Dit tijdschrijft kost maar fr. 2,50. '1 Juist sturen wij naar Amerika het boek op vaa Pater Vyncke over Zanzibar, toen wij de dood van den Vlaam- schen Missionnaris vernemen. Pater Vyncke was van Zedelghcm (W. VI,); 'ne kosterszoon; veel iever, groot j talent; zouaaf geweest te Roomen; onderpastoor te Dud- zeele, naar den Congo vertrokken als Missionnaris er fel gewerkt; zijn Vlaanderen altijd indachtig: men ver haalt dat hij er liêkes leerde op Vlaarnsche aria's en den kindersdie hij doopte Vlaarnsche namen gaf. 't Bisdom i van Brugge is zeer ontroerd door dit onverwacht sterf- geval. ENGELAND. Het Proces van Parnel tegen den Times treedt in zijn tweede helft. De 8 advokatcn die 1 hem verdedigen, beginnen hunne pleidooien, en de eer- ste advokaat van Londen, Russell, heeft in 't eerste verhoor 4 uren lang geklapt.'t En is nog niet gedaan, dat proces; en na de uitspraak dezer rechtbank, zal Parnell van den Thimes schadeloosstelling eischen voor eene andere vierschaar. De groote redenaar en fanatieke Quaker John Bright i is overleden; g'heel zijn leven lang was hij een onver- ij zoenbare vijand van den oorlog, en een dapper voor- ij. vechter voorvechter van den Vrijhandel. 't Zal stui- 'j ven te Birmingham voor do kiezing van zijnen opvol ger tusschen Gladstonisten en Torysten. Brigh'ts zoon 1 is de kandidaat van 't ministerie. 4 RUMENIE. Het ministerie is naar den Sis de i minister van Justicie deed onverdragelijke benoemingen en om hem kwijt te geraken is het gansche ministerie l gaan loopen. 5 DUITSCHLAND. Gansch dc verledene week j heeft de Reichstag de verzekeringswet besproken voor oude en zieke werklieden. Uitmuntende Katholieken ook, gelijk Reichenspergcr, vragen dat de Staat zorg drage voor die werklieden en hun een pensioen ver- leene. Daardoor, zei de Minister, zullen we geen in breuk maken op het liefderijk gebied van kerk en huis gezin; er zullen nog altijd ellenden genoeg blijven om de liefdadigheid aan 't werk te laten. HONGARIE. De krijgswet, die zoo hevige tem peesten in den Reichstag verwekte, wordt nu bespro ken in de Hooger Kamer der Mayars;ze zal waarschijn lijk door de Hongaori.che Grooten gestemd worden gelijk ze't ministerie voorstelt. De duitsehe taal zal verplichtend blijven voor al de overheden, en het oor- logsbudjet voor 10 jaren gestemd.Dat zijn de voorwaar den, zegt de staatsman Andrassy, op welke Oostenrijff- Hongarifc eene Mogendheid van eersten rang blijven kan. KERKELIJK NIEUvVS: d'hert- roereadste «lagen van 't Jaar nade ren;... Palm-Zondag, Hosannah, eer en lof aan den Zoon Godsl... De wij ding der Palmen tot teeken vaa Vrede, dat allen haat moet afgelegd worden vóór het Paaschfeest! de wij ding der Palmen, om d'Huizen en de Velden te beschermen; '1 Lang Evangelie... De Goede Week!... 't Lam Gods dat zijn Bittere Passie gaat be ginnen... D'Horlogie der Passie begint dan Donderdag ten 7 ure, toen de Verlosser der Wereld de voeten zij ner Apostelen waschtte, 't Allerheiligste instelde, zijn laatste aanspraak deed, naar den Hot van Olijven ging, door Judas wierd verraden en voor Herodes, Caïphas en Pilatus gesleurd. De H. Augustiuus schrijft dat het Kruis de ladder is tot den Piemel. Tot over 50 jaren, er was geen Stad in ons Land, of op Goeden Vrijdag, alle beiaard- en klokkenspel lag stil, tot teeken van rouw. Kerkleeraar St-Alphonsus schrijft in zijn Eeu wige Waarheden, de Vier Uitersten van dezen tijd, (ia vorm van kerkboek 690 bl. in band roode sneê 1,90.) De Vorsten en machtigen dezer aarde verwaardigen zich zelfs niet de oproerige onderdanen die hen om vergiffe nis bidden aan te zien; maar zoo doet God met ons niet. O, met hoeveel liefde en teederheid omhelst God den. Zondaar die tot hem wederkeert... Geheel£de Hemel is ia vreugd, waaneer de Zondaar boetveerdigheid doet; Als wij een stap doen, Ons Heer doet er zeven. De Heer verzekerd zelfs, dat hij, wanneer de Zondaar be- !r©uw heeft, dieas zonden zou willen vergeven, alsof hij ze nooit had bedreven. Hij voegt erbijKomt met be- I trouwen, zondaars, en iadicn ik geen vergiffenis schenk, berisp mij en noem mij ongetrouw. De Heer beroemt er zich op, dat hij bermhertigheid bewijst en aan de Zondaars vergeeft, aanstonds. De gelukzalige Re demptorist Hofbauör deed altijd de kinders bidden, bij zonderlijk d'Eerste Communiekanten, opdat er met Pa- schen velen zouden terugkeeren. Ge zijt schatrijk millionnair, en ge verzuimt uwen Paaschplicht, 't lot a van eenen armen schooier is beter dan het uwe.'ne Man, 'ne werkende mensch had iu 15 jaren zijnen Pa- 2; schen niet gehouden; niet uit Ongeloof, maar altijd uit- gesteld; eindelijk, na eea goed Sermoen g'hoord te heb- ben, hij doet zijn eigen geweld, onderzoekt eens wel zijn geweten, gast naar den Biechtstoel en spreekt een goede Biecht... Aanstonds komt er een vreugd in zijn hert, dat hij uitroept: Nooit van mijn leven heb ik dat niet gevoeld't Is zoeter en aangenamer, als 't beste dat men kan uitdenken!... O dien vrede in mijne ziel! Wat is Ons I-Ieer toch goed!... 't Is den Hemel in mijn hert. Allen, die in dezelfde droeve labberenten zitten, kunnen 't zeilde geluk smaken.

De Werkman | 1889 | | pagina 1